Hennie Kuipers dagen van heimwee DE STEM Na de hel de hemelpoort rkend voorman I i,, at"'eze nam, want I i» fu we' 9a3n ''99en- Do ar- Oud-winnaar Parijs-Roubaix bekijkt de wielersport vanaf de zijlijn I voor een periode van ogelijk. Lder gemeente Maastricht Issies in Sittard en in Tiissie Stadskwaliteit bij de lidaten in staat moeten zijn te beoordelen, onbevangen eel aangaande stijl of hand- on van de ontwerper, i over een grote ervaring en goed te kunnen communi- Jj niet in Venlo of omgeving zijzelf noch het bureau i aan een in Venlo of stedenbouwkundig bureau, zij/hij kennis moet hebben cultuurhistorie. 2 weken op woensdag in benodigd hun sollicitatiebrief it college van burgemeester oirecteur VROM. Bij gelijke |ndidaten de voorkeur, nemen met mr. J. Arts, tel. (077) 359 63 28, of itedenbouw, Planning en ^rd spuitgietbedrijf dat kleine, vaardige kunststoffen ten be- ^n. Naast het spuitgieten wor- assembleerd met gebruikma- lanisatie met een hoog kwali- 1)02 gecertificeerd. Idienst gewerkt wordt, zijn wij I een kundig vakman (KB 1 en (meerdere jaren allround erva- heeft oog voor kwaliteit en leidinggevende, zijn team te Boelstellingen te behalen. (rzoeken wij u te reageren door |BL BREDA, isb-rs-ffbA ,ri0! immmm de volgende vacatures ontstaan: nbad De Stok rn/v Stie-eisen: ■stekende zwemvaardigheid en zwem- Ind redden (niveau zwemvaardigheid 3); lidig EHBO-diploma; ploma zwemleider A of B /KNBRD A of lof studerende voor zwemonderwijzer; pntvriendelijke instelling en een goede amgeest. Irisindicatie: Iriëring is afhankelijk van opleiding en ping en bedraagt maximaal 2.850,- I maand bij een fulltime dienstverband. v'embaden m/v ROEP-CAISSIÈRES M/V ktie-inhoud: let verrichten van loketwerkzaamheden, oals kaartverkoop, informatiever trekking en bediening teletooninstallalie, 'errichten van diverse administratieve werkzaamheden nktie-eisen: Mavo/tekstverwerking. formatie is te verkrijgen bij Mevr. C. reyvoets, telefoon (0165) 54 29 50. Leen beetje belangstelling Erf beeft, koestert wel be- momenten uit de carrière jpsporter. Die herinnerin- laanwat ooit geweest Is, kun- :"nqvoort blijven leven. Bij som- totdat één helft van het duo Lg en Korsakov zich in de Lpan meldt. En bij anderen, die ^definitieve overgang van tijde- |>jj(eeuwig over een gemiddel- 1(8» grijze cellen blijven be ken, tot dan. lil er onder u zijn die getuige fcoeweest van de kopbal van Bep tof die zich de rel over zijn Uriel kunnen herinneren. Leen gloeiend oor tegen een fcnadio hebben zitten kleven, i naar de verslagen van Ir. Fmmenes. Maar er zullen er jjnlijk meer zijn wier sportief •h besef pas ontwaakt is bij llt JeEuropa Cup van Ajax, en ik «edst ik bij die laatste categorie pKDte helaas niet zo zijnde, heb loot mijn verzameling herinnerin- Tjfcnog niet vervaagd zijn. Het L, van de doos van Pandora Ljweer eens open toen ik het lis: hiernaast zatte lezen, zoe- iJnsar inspiratie op een niet bijs- 11 aan herfst dan aan voorjaar ideed. ;je! Da's iemand die (jltjd heb gemogen om- io vanzelfsprekend li kon zijn. Dat mo et in 1983 waarop hij r in die berm stond, dat wiel hulpeloos en omhoogstekend, (ntoen die ploegleiderswa- 3i er eindelijk aankwam feiijezenuwen in zijn han- sliapie terwijl dat wiel ken werd. Ik ben diijnlijk niet de enige t die toen met nog si miljoen of wat landge- mee heeft zitten en, scheldend op die Wait 'Schiet verd... diop man!' ielk, toen die in Giavera del ontello wereldkampioen werd. Er git hier een collega rond die je 's this om vier uur uitzijn bed kunt als-ie daar tenminste op dat inligt, en dan dreunt-ie uit ijl blote hoofd het laatste kwartier ji het verslag van Mart Smeets van fatwwtl voor woord op. 'Joop l-Mooh - is - ooooh - wereldkampi- oooh. Acht-en-dertig jaar en hijheeft'm I in die extase namen en s en luister in uw herinne- |m) weer naar Theo Reitsma, tijdens pieme honderd meter van Ellen [tanlangenop weg naar het goud in Het duurde een jaar of oordat Reitsma zich voor de ir liet gaan, maar dat deed- leton ook erg lekker. Voor dat zo Ito? uitgestelde orgasme had-ie ei ns! ook wel een medaile ver- ig werd op deze sportpagi- B ra het pak slaag van Ajax ge- »gd om eert vergelijking te trek- «tosen het Oranje van de jaren Ifflsitig en het Juventus van van- lis? Gezellige kroegpraat, maar, zolang we onszelf nog niet in tijd tonnen verplaatsen, niet aan enige It'bsaan clubs van gerespecteerde id die proberen om veldslagen P de oudheid opnieuw te beslech- IMp militaire academies doet de ■wieme krijgskunde haar voordeel I «ft analyses van die reprises. Maar I® haalt niemand het in zijn hoofd ■iach af te vragen hoe Hannibal I met zijn olifanten tegen Norman l-Twarzkopf en zijn tanks gedaan I® hebben. I^ bjden, andere wapens. Zou I? ID djn beste tijd door die I ^champs in het pak gestoken zijn? I® oie Amoruso bij Neeskens of I "inde buurt hebben durven te I Niemand zal dat ooit weten, I «t is hier en nu, en dat was I"1 het niet weten, en ik ga lek- I verder met het koesteren van E jdu"®lljes in die doos van Pan- I f?ens' over strafschoppen ge- i -aen. Die keeper van, ik meen "«BSC, waar Oranje in 1974 te- |S« oefende. Ze hadden hem ge- Igchuwddatde Nees de straf- I nam!! -,or Hidden placht te I zona J l '1ad('en er ™et dijge- 2'bleef staan, een witte pet y™?'en die was-ie even later ■n Nadat de bal zijn hoofd net I.J f1®' naar zo ontaard hard I het loo 'el 1et was gevlogen, dat :«wi5"S9,fepa,in I ben? e'UÖ' ^em wél gehouden heb- ollicitati es: ihriftelijke sollicitaties worden vóór 21 ipril 1997 ingewacht bij de bedrijfsleider ran de zwembaden, Ie heer H.A.J. Voogt, zwembad 't Zand, lundertseweg 136. 4707 PB Roosendaa i een ondernemende stad. Léon Krijnen Na de scheiding van zijn vrouw Ine volgde het voor lopige afscheid als ploeg leider. Onlangs moest hij zijn huis in Denekamp verlaten. De stenen kei, die geldt als herinnering aan zijn triomf in Parijs-Rou baix in 1983, siert nu de huiskamer van zijn vrien din. Een relikwie uit een gekoesterd verleden. Hen nie Kuiper (48), gefortu neerd boerenzoon, rijdt morgen als gast van de or ganisatie mee door de Hel van het Noorden. Door John Graat Hengelo - Zijn stem hoorde bij de kas seien. Afgebeten, stotterend. Alsof de stenen van het Noord-Franse land het ritme van zijn woorden voorgoed deden haperen. Maar stotteren deed hij al als kleine Twentse jongen, toen hij nog dacht dat er op aarde geen hel was. Het gaf Hennie Kuiper, de man die op de fiets als een duivel tekeer kon gaan, een vertederende kwetsbaarheid. Twee weken geleden was hij terug op de plaats waar zijn wiel brak, in 1983. Toen hij als koploper in de finale moest uitwijken voor een toeschouwer, in de slip raakte en daarna veel te lang moest wachten op een nieuwe fiets. In stro mende regen stond een moddermanne tje met de wanhoop in de ogen in zijn handen te klappen. Kuiper: „Ik was op die plek terug voor opnamen voor Eu rosport. Duclos-Lasalle was er ook. Hij vertelde hoe dicht hij mij toen was ge naderd. Hij zei: 'Hennie, van hier tot die dennenboom daar, dat was het verschil.' Hij en Moser zaten heel dicht achter mij." De afloop is bekend. Ze kwamen er niet meer bij. Pretoogjes. „Het mooiste van die dag was het moment waarop ik op een kasseistrook wegreed van Moser en Duclos-Lasalle." Grijns. „Echt op kracht." Opgejaagd Hennie Kuiper is nu, veertien jaar ou der, een man van 48 die keurig in het pak zijn afspraken nakomt. Hij maakt niet de opgejaagde en wat schuchtere indruk die hem als renner en later als ploegleider typeerde. Na zestien actieve profjaren en acht jaar als ploegleider is hij bevrijd van de spanning. Vorig jaar draaide het Amerikaanse Motorola, dat zijn wielerploeg drie jaar had gefinan cierd, de geldkraan dicht. Manager Jim Ochowicz kon geen nieuwe geldschieter vinden. „Misschien lukt het dit jaar wel." Voorlopig is Kuiper werkloos. Het pelo ton wacht op niemand. Hij noemt de rust „verkwikkend, verrijkend. Ik zat al zó lang in het metier, ik ben ondertus sen 48 geworden. Misschien was het na al die tropenjaren wel tijd voor bezin ning." Natuurlijk beleeft hij onwezenlijke mo menten. Alsof hij spijbelt. Zoals laatst, op de dag van Milaan-Sanremo, de klassieker die hij zelf in 1985 nog won. Een dag van heimwee. „Het werd niet op de televisie uitgezonden. Toch heb ik de hele dag thuisgezeten. Ik was al vroeg wakker, keek voortdurend op mijn horloge. Nu zitten ze aan het ont bijt en nu rijden ze weg, dacht ik. Voor al dat eerste stuk door Milaan vond ik altijd heel mooi. 's Middags heb ik naar de radio zitten luisteren." Graag was hij als ploegleider van Forel- dorado-Golff in het peloton gebleven. Veel bescheidener dan Motorola, maar Kuiper zag het zitten. In januari ketste de deal plotseling af. „Dat is heel raar gelopen. Ik had gesprekken met Gerrie van Gerwen, alles leek positief. Achter af blijkt dat ze mijn naam twee weken in de publiciteit hebben gebruikt. Ik zou te duur zijn. Flauwekul. Foreldorado- Golff had veel aan mij kunnen hebben." Uitlaatkleppen Ook nu hij geen baan in het wielrennen heeft, blijft hij van de sport afhankelijk. Hij zoekt naar uitlaatkleppen voor zijn onvoorwaardelijke liefde. Vervelen doet hij zich niet. Hij is adviseur van de ama- teurploeg Vredestein, verslaggever van TV-Oost bij regionale koersen en in de Tour zal hij als chauffeur van VIP's meerijden. Daarna wil Kuiper lezingen gaan geven voor het bedrijfsleven. „Over de parallellen tussen sport en de maatschappij. Ik ga werken met kreten als 'doorzettingsvermogen', 'kameraad schap' en 'tegenslag overwinnen'. Ik kan daar wel een mooi verhaal over ver tellen." Misschien, bekent hij schoorvoetend, zaak. Tegenwoordig worden ze medisch goed begeleid. Wij hadden vroeger een verzorger die ook voor dokter speelde en er van alles bij rommelde. Nu heeft elke ploeg een arts met veel kennis." Zonder morren Kuipers' fascinatie voor de sport lijdt er niet onder. Als hij naar buiten kijkt en ziet dat het regent, denkt hij aan ren ners die een lange training voor de boeg hebben. „En ze doen dat, zonder te mor ren." Met diverse renners uit zijn ploeg bouwde hij een goede relatie op. Kuiper heeft de laatste tijd regelmatig contact met Lance Armstrong, de man die eind vorig jaar hoorde dat hij aan teelbalk anker lijdt. Het bericht was een klap voor Kuiper, die drie jaar intensief werkte met de Texaan. Kuiper kreeg als ploegleider meer voor de kiezen. Zoals het dodelijke ongeluk van Fabio Casartelli in de Tour van '95. Casartelli was zijn oogappel. „Weet je," zegt Kuiper, „als je jong bent, ga je voor de lol fietsen. Je hebt eigenlijk geen idee wat er allemaal kan gebeuren. En dan blijk je onderweg veel hindernissen en valkuilen tegen te komen. Sommige la ten littekens achter. Natuurlijk is het verschrikkelijk voor Lance: je staat op het punt de wereld te veroveren en je hoort ineens dat je kanker hebt. Maar hij krijgt wel weer een kans, hij is gene zen verklaard. Fabio werd helemaal niks gevraagd. Hij fietste, lag ineens op het asfalt en een paar dagen later was hij begraven. Dat is slikken." Kuiper is ook realist. „Waarom is wiel rennen, en zeker de Tour, zo populair? Omdat alles zó hard en zó meedogen loos is, de inspanningen zijn zo ex treem. Iedereen vindt dat mooi. Onder tussen staat niemand stil bij de moge lijkheid dat iemand ook nog kan veron gelukken. Iedereen zwijgt daarover, misschien uit angst. Wielrennen wil ook niet geassocieerd worden met de dood." Twee dagen na de dood van Casartelli zegevierde Armstrong in de rit naar Li moges. Kuiper krijgt kippenvel als hij weer aan die dag denkt. Zijn bewonde ring voor Armstrong is groot. „Met zijn charisma tilde hij de hele ploeg naar een hoger niveau. Lance is een zeldzaam ty pe, een echte leider. Eigenlijk zijn er maar weinig leiders in het leven. Ieder een wil toch graag even horen hoe die het doet, en wat hij zelf moet doen. Ik had dat ook." 1997. Hennie Kuiper, een man van 48, keurig in het pak: „Waarom is wielrennen, en zeker de Tour, zo populair? Om dat alles zó hard en zó meedogenloos is, de inspanningen zijn zo extreem." foto jan wameunk gaat hij ook een boek schrijven. „Daar laat ik mijn gedachten wel eens over gaan. Het is nog niks concreets hoor. In de Tour ga ik ook een column schrijven voor een krant. Ik weet niet of ik kan schrijven, maar je moet dat ook niet te moeilijk maken. Als je er zin in hebt, moet je dat gewoon doen." Als iemand bewezen heeft dat talent een relatief begrip is, dan is het Hennie Kui per. Afzien was zijn specialiteit, bloe men of kapot zijn devies. „Ach, talent, je hoort zo vaak van die kreten over ren ners met pure klasse of veel talent. Maar wat is talent? Als je van iets bezeten bent, dan kun je geweldige dingen doen. Dat geldt voor elk vak. Ik heb van thuis uit de wil en de mentale gesteldheid meegekregen om een goed renner te worden. Dat is belangrijker dan talent. Ik heb grote renners op latere leeftijd op een hele rare manier zien eindigen. Ze gingen veel drinken, kwamen op een ei land te leven. Eenzaam. Blijkbaar kon den ze in mentaal opzicht toch niet om gaan met dat leven zoals het voor hen liep." Mijn kinderen Zelf heeft hij nooit op een eiland ge leefd, zegt hij. Maar „het is wel zo dat ik er voor ging. Er werd steeds ver wacht dat ik het waarmaakte. Dus stak ik er al mijn energie in. Dat betekent wel dat ik veel dingen in het leven niet heb meegemaakt. Het opgroeien van mijn kinderen bijvoorbeeld. Maar dat kan een aannemer ook overkomen. Die is ook vaak tot 's avonds laat bezig om de zaak op te bouwen. In de sport is het misschien heel extreem omdat er ont zettend veel stress bij komt kijken." Dat hij zijn familieleven lang verwaar loosde, betreurt hij. Zijn ene zoon woont nu op kamers, de andere woont bij zijn vrouw, van wie hij tweeëneen half jaar geleden scheidde. „Ik kan die zaken niet meer terugdraaien." Uit zijn ogen spreekt berusting. „Ik durf niet met zekerheid te zeggen dat de wieler sport mijn huwelijk kapot heeft ge maakt. Je weet nooit hoe het anders was gelopen. Het is toch gebeurd." „Vroeger, als je in de Tour zat, kon je niet naar huis als je vrouw moest beval len. Dat ging niet. Ik heb dat nooit als een gemis ervaren. Als je dat wel zo voelt, moet je de fiets acuut aan een spijker hangen. Wat Tony Rominger doet - overal zijn hele familie mee naar toe nemen - was vroeger ondenkbaar. Dat deed je niet. Misschien ga ik pas echt beseffen wat ik gemist heb als ik grootvader word." Drie jaar geleden verhuisde hij van het West-Brabantse Putte naar zijn ge boortestreek Twente. Denekamp zou voor de rest van zijn leven zijn uitvals basis zijn. „Toen ik dat huis had ge bouwd in Denekamp heb ik gezegd: hier ga ik nooit meer weg.Het liep an ders. De scheiding met zijn vrouw was een pijnlijk proces en onlangs moest hij zijn huis verlaten. Kuiper verblijft nu afwisselend bij een van zijn zes broers in Losser en zijn vriendin in Hengelo. 1983Een dolgelukkige Hennie Kuiper komt alleen aan op de wielerbaan van Roubaix, hij is de winnaar van de Hel van het Noorden. foto archief oe stem „De dingen in het leven lopen vaak an ders dan ze voorzien waren. Misschien is het maar beter zo. De prijs is hoog. Kuiper verkocht zijn ziel aan een harde wereld waaraan hij veel kennissen overhield. „Maar als puntje bij paaltje komt, kun je maar op een paar mensen terugvallen." De wie- lerwereld wordt gekenmerkt door wan trouwen, hypocrisie, flikken en geflikt worden. „Dat negatieve beeld is juist en dat komt voort uit de openheid van de wielersport. De buitenwereld staat er dicht op. Bij Ajax gaat de deur van de kleedkamer dicht en die gaat pas weer open als de gemoederen zijn bedaard. Maar ook daar worden mensen bedro gen, die treden alleen niet naar buiten." „Dat is niet alleen in de sport zo. Ieder mens heeft wel wat te verbergen. Het is cru gezegd, maar er liggen mensen op het kerkhof die eigenlijk nog hadden moeten leven, slachtoffers van menselij ke fouten die nooit opgehelderd zijn. Er worden soms linkerbenen afgezet, ter wijl het eigenlijk het rechter had moe ten zijn. Meestal blijft dat in de doofpot. Bij wielrennen niet, omdat journalisten er met hun neus bovenop staan. In de Tour kun je tot vlak voor de start nog met Bjarne Riis praten. Geen wereld zo open en toch zo raadsel achtig als de wielerwereld. Kuiper schaart het eeuwige gespeculeer over doping en EPO onder „de mystiek van het wielrennen. Want zo erg als de ver halen is het in de praktijk natuurlijk niet." „Ik snap werkelijk niet waar journalis ten het recht vandaan halen om EPO in verband te brengen met overleden ren ners als Bert Oosterbosch en Johannes Draaijer. Dat is schandalig, hun dood had niets met EPO te maken. Boven dien, EPO wordt in ziekenhuizen veel gebruikt. Met dat middeLop_zichzelf is niks mis. Het gevaar is dat renners er te veel van gebruiken. Je moet je ook reali seren dat het heel verleidelijk is. Je bent prof, wilt presteren, traint er hard voor." Volgens Kuiper moet niet te alarmerend gedaan worden over doping. „Ik vertel de de jongens wel hoe ik het vroeger zelf deed. Voor de rest zijn renners zelfstan dige bv'tjes. Ze weten waar de grenzen liggen en ze hebben hun verplichtingen naar de sponsor toe. Het is hun eigen Hij werd olympisch kampioen in '72, wereldkampioen in '75, twee keer tweede in de Tour ('77 en '80) en won de klassiekers Ronde van Vlaanderen ('81), de Ronde van Lombardije ('81) en Milaan-San re- mo ('85). Maar zijn mooiste was Pa rijs-Roubaix. Op 10 april 1983 reed de verregen de Hennie Kuiper onder de vlag van de laatste kilometer door, toen organisatiedirecteur Felix Lévitan met de auto naast hem kwam rij den. Kuiper: „Die man was nooit spraakzaam. Alles aan hem was af gemeten: zijn haar, zijn pak, zijn woorden. Hij draaide het raampje open en zei: 'Monsieur Kwiepèr, formidable.' Mooi moment." Na de barre hel wachtte de hemel poort, het stadionnetje van Rou baix. „Ik zag wat supporters staan, mensen die er elk jaar stonden. Ik reed alleen het stadion binnen. Winnen in de sprint is mooi, maar alleen aankomen in Roubaix is toch iets grootser." In schril contrast met Kuipers triomf staat de ontknoping van vo rig jaar. Drie renners van Ma- pei/GB -Museeuw, Bortolami en Tafi- kwamen samen aan. In een van te voren door ploegleider Lefe- vere bepaalde volgorde passeerden ze de meet. Museeuw was de geluk kige. Kuiper: „Zoiets is niet goed voor de sport. Die Parijs-Roubaix zal heel snel vergeten zijn. Geen van die drie renners was ook echt uitbundig. Ze waren niet gelukkig met de situatie. Maar Tafi en Bor tolami hielden hun lippen op el kaar." Tot nu toe wonnen slechts drie Ne derlanders in Roubaix de klassie ker: Peter Post ('64), Jan Raas ('82) en Hennie Kuiper ('83). Morgen om 10.15 uur valt voor het peloton op het Place du Palais in Compiègne het startschot voor de 97e editie. Van de in totaal 266 kilometers gaan 49 kilometers over kasseien. De aankomst van de derde wereld bekerwedstrijd van het seizoen wordt rond 16.30 uur verwacht. Car Hifi apparatuur autoradio's basspeakers, tweeters, boosters etc. NU EXTRA VOORDELIG! 14 - Breda/Princenhage - Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 12 APRIL 1997 r

de Stem | 1997 | | pagina 13