De groene woonkamer buiten Bedtextiel in het teken van de lente >E ÏUWSE Nieuwe generatie buitenmeubilair oogt heel natuurlijk Ladensysteem op maat Bamboe op de vloer DE STEM r )S De tuin krijgt steeds meer een woonfunctie SURPLUS E2 R LOCALE 114-671212 luis SERRARENS ond t gemaakt; ergiebesparend; Klassiek Nieuwkomers Oergevoel Inspiratie ""formatie surplus Accessoires i i i i VRIJDAG 11 APRIL 1997 uzc aan meubelen die siuk bank en lauieuils. Door de i' Residence eolleelie omval uri bespreekt graag de ver- ereêert voor uw interieur. IS ND KOOPAVOND eg 22 - Hulst -313563 rolluiken en garagedeuren STAAT! k.® ONDS woonkamer, er, kantoor, ele voordelen: eur; (meubilair kan ;ns erte, 'lameco Plafonds ie en prijsopgave. lts: .OEREN PLAFONDS estraat 56 >66, fax 0114-310833 Wit plastic nu echt uit bij tuinmeubels Het witte, overduidelijk plastic tuin meubel is definitief uit. De consu ment vraagt om een tuinmeubel dat er natuurlijk uitziet, maar deson danks onverwoestbaar is. Deze ten dens zorgt voor een nieuwe generatie tuinmeubilair. Dat lijkt uit rotan, hout of verweerd staal gemaakt, maar blijkt bij nader inzien van kunststof of aluminium. Door Anja Sparidaans Zo'n tien jaar geleden overheerste het witte plastic tuinmeubel in de Neder landse tuinen. Een dergelijk meubel ging immers lang mee, kon bij weer en wind buiten blijven staan en vergde nauwe lijks onderhoud. Tegenwoordig moet de tuin er vooral na tuurlijk uitzien. De border mag niet te keurig zijn, de potten moeten liefst van aardewerk en voor de overige accessoires zijn wilgenteen, rotan of verweerd staal erg populair. Het spreekt voor zich dat in zo'n tuin geen plastic tuinmeubelen pas sen. Fabrikanten die juist furore maakten met dit type tuinmeubelen spelen op de ze tendens in. Ze maken tegenwoordig meubilair dat weliswaar nog altijd van kunststof is, maar er wel natuurlijk uit- ziet. Hartman brengt onder de naam Hermi- tage Selection gevlochten klassiek aan- j doende tuinmeubelen van kunststof. Volgens Hartman is het vlechtwerk van deze meubelen op ambachtelijke wijze met de'hand uit geavanceerde kunststof -polyolefine- draad vervaardigd. „De fauteuils, banken en tafels zien er daar door uit als nostalgisch rotan of manou meubelen", zo laat Hartman weten. „Maar deze kunststof meubelen hebben als belangrijk voordeel dat ze ons wis pelturige klimaat dag en nacht kunnen trotseren." De Magnolia Dining Chairs uit de Hermitage Selection collectie van Hartman zijn gemaakt van gevlochten kunststof draad. Ze doen desondanks erg natuurlijk aan. Opvallend in deze Hermitage-collectie is ook de kleur van de meubelen - alle meu belen zijn verkrijgbaar met groen of na turel vlechtwerk -, die erg natuurlijk aandoet. Deze subtiele kleureffecten worden bereikt door bijvoorbeeld een groene kunststof draad met een naturel draad te verweven. Hartman is er op de ze manier in geslaagd om de voordelen van kunststof en die van een klassieke vormgeving te combineren. Volgens Hartman zijn deze meubelen bovendien ook UV-bestendig, kleurvast, onder houdsarm en splintervrij. Nieuwkomer in deze opvallende collectie van Hartman is de Magnolia Dining Chair. Het is een romantische vormgege ven fauteuil, die vanwege de actieve en hoge zit goed dienst kan doen als eetta- felstoel. Ook nieuw is de Tulip fauteuil, eveneens een gevlochten stoel in groen of naturel met een typische vloeiende vorm. Ook de tuinset Barbados is nieuw, maar hier wordt het nostalgische effect niet alleen bereikt met het vlechtwerk in de zittingen. Het aluminium frame is daar naast afgewerkt met een structuurfinish in de kleur antique green. Dezelfde truc past Kettler toe in de nieu we serie Lugano. Het is een aluminium tuinset die eveneens met een speciale verf is bewerkt. Van een afstand lijkt de tuinset dan ook niet gemaakt van plastic, maar van verweerd staal. „Wij constateren een hernieuwde be langstelling bij de consument voor duur- dere_en duurzame.producten", zo moti veert Kettler deze nieuwkomer in de col lectie die voor de rest vooral hardhouten en stalen tuinmeubelen bevat. Kettler beseft blijkbaar dat de consument niet langer vraagt om het plastic tuinmeubel - dat overigens nog altijd in de collectie zit - maar om een duurzamere variant op het stalen meubel, dat volgens Kettler 'de absolute tuintrend' is. De tuinset Lugano van Kettler lijkt van een afstand uit verweerd staal ge maakt. In werkelijkheid is het kunststof. Het antieke uiterlijk krijgt deze tuinset dankzij een speciale structuurfinish over het aluminium frame. De scheiding tussen binnen en buiten vervaagt steeds meer. Binnen groeit en bloeit van al les en buiten wordt steeds meer gewoond en geleefd tus sen het groen. Het huis heeft er als het ware een extra kamer erbij gekregen: de groenka mer. Deze groenkamer - tuin, balkon of dakterras - moet sfeer uitstralen, zodat we ons er thuis kunnen voelen. Door Esther Bruis Vroeger was een tuin er alleen voor de sier. De creativiteit reikte meestal niet verder dan een gras- veldje omzoomd met wat groene eesters en een rechte bloemen- r. We zaten er hooguit op een mooie zondagmiddag met een Se koffie. egenwoordig heeft de tuin een ®re functie, namelijk die van "onplek. l™11 Is. net als het ®s, een leefruimte geworden om ^Pannen. Om die reden riJu ter °°k steeds meer aan- I j ee<* aan het inrichten de tuin. Net zoals mensen i h«u,ens'lu's een bepaalde sfeer O,,,! gecreëerd om zich er Si v°elen, willen ze die per- Ske ievensstij1 nu ook to de l°t uitdrukking laten komen. ritht u'S ie een mo°i bag6" dan waarom zou je tninriM moeite doen voor de Volgens Ilse Eijkmans, pu- bruik je een partytent. Die heb je in allerlei varianten; van goed koop plastic tot een mooie kwali teit canvas in bijvoorbeeld groen of bordeauxrood," raadt Ilse Eijkmans aan. Want dan kan het buiten wonen immers gewoon doorgaan. „Met een vuurkorf kun je de temperatuur nog wat ver aangenamen en die is bovendien heel gezellig." De grens tussen buiten en binnen vervaagd. Ook de tuin weerspiegelt de persoonlijke levensstijl van de bewoner. FOTO TOM BREKELMANS nadere informatie wil omtrent 2Sb'jiage, kan kantooruren bellen naar 5-5312344 of 076-5312272. ÏÏÜfÜk reageren kan ook. adres daarvoor is: Does m,,redactie Surplus, Bndrerf V'B Breda. "nt|redactie:Wim van Leest. bliciteits-medewerkster bij In- tratuin, heeft dat alles te maken met het oergevoel. We willen te rug naar de natuur. „Buiten heb je toch meer contact met de groe ne natuur. Dat geeft de mensen een romantisch gevoel," legt ze uit. „Bovendien kun je je in de tuininrichting bewust onder scheiden. Net zoals iemand voor zijn interieur voor bijvoorbeeld een landelijke stijl of voor design kiest, wordt ook voor het exteri eur een bepaalde sfeer gekozen. Hoe je een ideale leeftuin kunt ontwerpen, legt de bekende En gelse tuinarchitect David Stevens uit in zijn nieuwe boek Een tuin om de te wonen. Stap voor stap begeleidt hij de tuinier naar een tuinontwerp dat het persoonlijke karakter en de levensstijl van de eigenaar weerspiegelt. Hij kijkt daarbij naar alle aspec ten van de groenkamer: vloeren, muren, meubilair, ornamenten, verlichting en niet te vergeten 'de plafonds' in de vorm van over hangende bomen, pergola's of baldakijnen. Stevens heeft er oog voor dat we als het gaat om tui nen inrichten nog maar beginners zijn. „De meesten van ons zijn er gewoon niet op ingesteld om de ruimte buiten te manipuleren of vorm te geven hoewel de princi pes ervan dezelfde zijn als die voor binnenshuis." De accessoires zijn erg belangrijk bij de inrichting van de groenka mer. Wordt er voor de meubels steeds vaker geïnvesteerd in duurdere en degelijke teakhouten meubels, door middel van acces soires kan de stijl in een mum van tijd totaal aangepast worden aan de nieuwste trends. „Zo zie je dit jaar erg veel grijzi ge pasteltinten, gebaseerd op de Scandinavische landen," vertelt Eijkmans van Intratuin. „Hele tere tinten, die je vooral bij de potterie ziet, zijn geïnspireerd op kruiden zoals lavendel en tijm. Compleet tegenovergesteld zijn de felle kleurtjes geel, oranjerood en roze die je op dit moment veel binnenshuis ziet. Die zul je vol gend jaar wel in de tuinen zien terugkomen", verwacht Eijk mans. Ook heel populair is de Toscaan- se stijl. Door middel van okergele en roestoranje beits op muren, vloeren en op de afrastering wordt een mediterrane sfeer op geroepen. Kuipplanten, zoals de populaire Oleander, maken dat je je aan de Middellandse zee waant. „En als het regent, ge- Wie graag op zo'n manier aan de slag wil met de tuin, maar wel wat concrete tips kan gebruiken, heeft wellicht iets aan Decoreer uw tuin van Tessa Evelegh. Deze geeft een heleboel eenvoudige maar zeer originele ideeën om in de tuin een persoonlijke sfeer op te roepen. „Ik hoop dat mijn ideeën u in de stemming brengen om de tuin eens met andere ogen te bekijken," zegt Evelegh in haar inleiding. Zij stelt: „De tuin is een kamer van het huis die toe vallig buiten ligt." Het grappige is dat het in haar boek niet draait om dure meube len of exclusieve accessoires. Ze laat zien dat het mogelijk is om de tuin met eenvoudige middelen een persoonlijke noot te geven. Een willekeurige greep uit het rijk geïllustreerde boek: grappige borderranden, kleurrijke kiezel mozaïeken, handgevlochten tra liewerk, kleurige kussens, deco ratieve klapstoelen, overdadige fruitschalen, sfeervolle verlich ting en felbeschilderde bloem potten. De ideeën kunnen in elke ruimte worden toegepast, van kleine terrassen en binnenplaats jes tot grote tuinen. Tessa Eve legh geeft tips waarmee de lezer in de tuin stap voor stap een sfeer kan scheppen die harmonieert met het huis. Zodoende ontstaat er één stijlvolle en gezellige leef omgeving. Een tuin om in te wonen is een uitgave van Terra. ISBN 90 6255 588 8. Prijs 49,90 gulden. Decoreer uw tuin is een uitgave van Terra. ISBN 90 6255710 4. Prijs 39,90 gulden. Opbergen in huis lijkt steeds belangrijker te worden. Niet alleen op zolder of in de schuur, maar ook in kasten, in de kinderkamer en in de keuken wordt de behoefte aan overzicht steeds groter. Öm die reden groeit ook het aanbod aan vernuftige opbergsyste men. Curver haakt al langer in op deze trend. Nu brengt deze kunststoffabrikant uit Goirle een nieuw opbergsysteem op de markt dat geheel naar eigen wens samen te stellen is. Het opberg systeem bestaat uit laden. Curver brengt vijf verschillende modules op de markt: een hoge brede la, twee lage brede laden, twee hoge smalle laden, twee la ge smalle laden en een hoge smalle la. Die zijn qua afmeting zo ge maakt dat ze allemaal naast of op elkaar geplaatst kunnen wor den. Behalve de lades levert Curver ook speciale bevestigingstrips, waarmee de modules aaneen kunnen worden geschakeld. Een speciale ladenstop voorkomt dat de laden uit het systeem worden getrokken.Om het ladensysteem nog handiger te maken heeft Curver het uitgevoerd in transparant kunststof. Omdat de laden doorzichtig zijn, is de inhoud in één oogopslag te herkennen. Cur ver heeft de laden zo gemaakt dat ze legio gebruiksmogelijkheden bieden. Volgens de fabrikant passen er zowel cd's en cassette bandjes in als kousen, dassen en panty's. Curver brengt een ladensysteem op de markt dat geheel naar eigen wens samen te stellen is. De lente blijkt elk jaar op nieuw een enorme inspiratie bron voor ontwerpers van bed textiel. Dit jaar lijkt de revival van tradioneel romantische ontwerpen op het hoogtepunt. Ook de landelijke bedmode doet het nog altijd goed. Vooral de nieuwe collecties van Dor- ma en van Laura Ashley weer spiegelen deze nostalgische tendens. Zo combineert Laura Ashley in het dessin Garden Posy de Pro- venfaalse kleuren okergeel en steenrood met de Engelse lan delijke sfeer. Het geheel-is dui delijk geïnspireerd op de vijfti ger jaren. Daarnaast wordt het romantische maar sobere des sin Owen, wegens het succes van de blauwe versie vorig sei zoen, nu ook in perzikkleur ge bracht. Dorma heeft dit seizoen maar liefst zes nieuwe dessins gelan ceerd. De dessins Elm House en Georgiana zijn het resultaat van een zoektocht in de archie ven van het Victoria Albert Museum in Londen. De twee dessins zijn dan ook geïnspi reerd op het werk van de be roemde negentiende-eeuwse dichter, ontwerper en binnen huisarchitect William Morris. Elm House - genoemd naar zijn geboorteplaats - is gebaseerd op een karpet dat Morris ont wierp voor de Britse aristocra tie. Het is een bloemachtig des sin in de kleuren groen, blauw en roze. Georgiana, de naam van zijn vrouw, is een landelijk dessin dat is ontleend aan de il lustraties die Morris maakte bij gedichten van Geoffry Chau cer. De nostalgische tendens wordt doorgetrokken in de vormgeving van het bedden goed, dus veel pyjamaknoopjes, broderie en ook de sprei en de sierkussens zijn terug van weg geweest. Ook de deken en de plaid zijn er weer, maar dan niet als functionele maar als decoratieve accessoires. Qua kleuren zijn de ecotinten, zoals ecru, zandkleur en lever grijs, nog altijd toonaange vend. Ze worden vaker gecom bineerd met een tint als laven del of juist met felle kleuren zoals zonnig oranje, appel groen, vurig rood en nacht blauw. Laura Ashley laat de romantiek van het Engelse plattelands leven terugkomen in het nieuwe bedtextiel Garden Posy. Bamboe is populair in huis en tuin. Bamboe tuinmeubilair is wijd verbreid en ook decoratieve accessoires van dit buigzame materi aal doen het goed in de tuin. Nieuw zijn bamboe vloertegels, die door Meuwissen Agro op de markt worden gebracht. Deze Milia bamboe mozaïektegels zijn prima toe te passen op terras en bal kon. Ze geven de zithoek onmiddellijk een natuurlijkere en gezel ligere aanblik. De bamboe tegels zijn verkrijgbaar in verschillen de uitvoeringen, variërend van rond tot vierkant. De Milia bamboe mozaïektegels zijn ideaal voor terras of bal kon.

de Stem | 1997 | | pagina 23