DE STEM Zeeland te rijk voor hulp Europa 4Hulst is fantastisch, zegt het voort De Europadag van Zeeland CAO-overleg Hydro Agri afgebroken Korting bij castratie en sterilisatie katten Total Raffinaderij kan ook juridische stappen verwachten Man uit Hulst claimt uitkering in nieuwe auto uit dure klasse lEuropese Unie draait subsidiekraan lamgzaam maar zeker dicht 1 straatsburg - Zeeland moet niet I juten dat de Europese vleespotten Ljemloos zijn. In de toekomst zul- L de miljoenen guldens Europese waar vooral Zeeuws-Vlaan- Ijerffi nu van profiteert, naar echt tme landen gaan. Zeeland is ge- kon te rijk voor meer hulp uit I Hussel- Jongens betrapt [liij inbraak i school Goes gen Sassenaar [15 maanden geëist morgen in öestem 6,1 maak werk van fee of een van de ïe'e andere vacatures I Politie vindt |tt olievaten T11 Colijnsplaat Bent u de calculator die Elshout BV Breda zoekt Bonden lopen na uur van tafel C1 Dierenbescherming onderneemt actie Sociale recherche alert op misstanden X 62 en zijn Zeeland I Doof Cces Msas Inge onprettige boodschap kregen de I jttuwse Staten gisteren te horen bij Ljwerkbezoek in Straatsburg waar de Eiopese Unie zijn maandelijkse pie tje vergadering hield. Tijdens dat werkbezoek waren de Bel- Jlen. Want mobiel 't beste GSM net- ntrekkelijker: dan dviesprijs). Verder iek Dal abonne- or. Bel voor meer inclusief BTW. gische ex-premier Tindemans en de Ne derlandse Europarlementariër Eisma (D66) uitgenodigd Zeeuwse actuele za ken in Europees verband te belichten en de berichten waren niet gunstig voor de provincie. Tientallen miljoenen guldens aan Euro pese steun vloeien naar Zeeland, vorna- melijk voor steun aan het platteland en Zeeuws-Vlaanderen. En op de rol staat nog een rij van aanvragen voor subsidie uit de Europese structuurfondsen. Maar die subsidiekraan gaat dicht of zal hoogstens nog wat nadruppelen, vertelde Eisma, wanneer de Europese Unie meer arme landen gaat toelaten, bijvoorbeeld uit Oost-Europa en zich in een eerder stadium in het algemeen gaat herbezinnen op het verdelen van de fondsen. Over enkele jaren al zal die nieuwe zuinigheid merkbaar zijn in Zeeland. „Zeeland is niet arm genoeg," zei Eisma, „straks krijgen de echt arme regio's meer en moeten de welvarende regio's voor zichzelf gaan zorgen." Op dit moment gaat er 55 miljard gul den jaarlijks op aan regionaal beleid in Europa. Dat is een derde van de totale begroting. Het geld gaat op aan allerlei steunprojecten, maar een voorwaarde is dat locale en regionale overheden plus bedrijven, voor elke subsidie de helft van de totale projectkosten zelf moeten betalen. Veel regio's kunnen dat geld niet opbrengen en blijven dus van steun verstoken. Het arme zuiden van Italië is daarvan een treffend voorbeeld. Bovenop die 55 miljard gulden is een fonds van 5 mil jard gulden, speciaal voor de armere landen in Europa. Dat fonds subsidieert 90 procent van de toale projectkosten zodat de locale en de regionale overhe den veel minder zelf moeten bijdragen en er dus ook meer projecten kunnen worden uitgevoerd. De boodschap van Eisma, en ook indi rect van Tindemans, was dat het ver schil tussen die 55 en die vijf miljard gulden kleiner zal worden. Met andere woorden, er komt steeds meer geld be- Ites-De politie heeft woensdag- I irond in Goes drie jongeren in de I isilijd van vijftien en zestien jaar I op heterdaad betrapt bij een in laat in de Holtkamp-basis- Isiool. Deze school is de laatste Itipvele malen doelwit van inbra- 1 la geweest. Ilüverband hiermee hield de poli- lilde school de afgelopen periode lata nauwlettend in de gaten, '«dagavond rond half tien as het raak. De politie kreeg op I dat moment de melding dat het Intaakalarm in werking was. I sen de politie bij de school arri- I leende gingen twee jongens er op lm bromscooter vandoor, een leerde poogde te ontkomen door I aard weg te lopen. De drie, allen |i Goes, waren de school binnen innen door een raam te force- io.De jeugdige inbrekers hadden la beeldscherm van een compu- Iterbuitgemaakt. Dit scherm werd buiten teruggevonden. j - Tegen de 18-jarige I S.S.nit Sas van Gent is gisteren lm gevangenisstaf van 15 maan- Ih waarvan drie voorwaardelijk s het dealen in speed, |ït en amfetaminen. Bovendien I wil de officier de paar duizend "e S. met de handel heeft luiend terug in de Staatskas, p Sassenaar werd op 18 decem- I Kbelrapt op dealen bij de sport- Iisl in Sas. Een huiszoeking lever- J'"8 gram amfetamine en 191 - Op het oude haven- li ten van de Oesterput aan de Missedijk in Colijnsplaat op r. Beveland zijn gisteren zes I' ®aten gevonden. De vaten, een in- van kleur en met I «wie S. zijn harddrugs betrok I lilde hij uit angst voor represail les niet zeggen. De rechtbank I wijst vonnis over twee weken. De belangstelling op de voorlichtingsdag in Hulst om Belgen te lokken was groot. |l an tweehonderd liter elk, I Mten afgewerkte olie, poets- 'Pffl, oliefilters, pek, teer en bi- B Voorzover gisteren kon "Men nagegaan is de bodem niet 1 «reinigd door de inhoud van IJ1 Een politieman vond de I «Sbtfflmorgen op zijn ronde. IJ®® z'itr vermoedelijk in de t van woensdag op donder- ;DlJ Colijnsplaat gedumpt. Het «schap De Vier Eilanden zal voor verwerking van het lelijke afval. (ADVERTENTIE) IJkTii Van onze verslaggever Hulst - Hulst is fantastisch. Zegt het voort tegen vrienden, familieleden en bekenden. Met die boodschap van bur gemeester A. Kessen gingen de ruim zestig Belgen die gisteren de informa tiemiddag over wonen in Hulst bezoch ten weer huiswaarts. Het was een bont gezelschap dat tegen de klok van twee de Hulster raadzaal binnen druppelde. Jong en oud, mannen en vrou wen. De helft personeelsfunctionarissen van Belgische bedrijven in de grensstreek. De andere helft mensen wiens belangstel ling was gewekt door radiospotjes, waar mee Hulst het Waasland een week lang be stookte. Daartussendoor schuifelende ca meramannen, geluidsjongens, radiomen sen, verslaggevers. Ook al levert de bijeenkomst niet één nieu we inwoner op, voor burgemeester Kessen was de dag al meer dan geslaagd. Gister ochtend was hij al twee keer op de BRT-ra- dio te horen en als klap op de vuurpijl vaar digde de Belgische televisie ook nog eens een complete cameraploeg af. Niet de enige, want ook teams van twee lokale televisie stations in het Antwerpse maakten hun op wachting. „Wanneer maak je dat mee, dat hier drie televisieploegen aanwezig zijn", knorde de burgervader tevreden. „We ko men op televisie, radio, in de schrijvende pers. Toch een schitterende reclame voor Hulst? Hiermee hebben we ons doel al be reikt. Hulst zoekt nieuwe inwoners over de grens. Niet dat het nou zo slecht gaat, want als een van de weinigen in Zeeuws-Vlaan- deren stijgt het gemeentelijk inwonertal nog steeds. Vorig jaar met 300 zielen. „We hebben een uitstekend en kwalitatief hoog voorzieningenniveau", hield Kessen de be zoekers voor. „Maar dat willen we wel graag zo houden. Als er inwoners verdwij nen brokkelt ook je voorzieningenniveau af en voor je het weet zit je in een neerwaartse spiraal." Vlamingen zullen zich in Hulst goed thuis- voelen, voorspelde Kessen zijn gehoor. De zelfde cultuur, dezelfde Bourgondische in slag, kortom, Vlamingen onder elkaar. En wie even door de binnenstad wandelt ziet nu al dat de helft van de auto's voorzien is van een Belgisch kenteken. Het merendeel bezoekers uiteraard, maar toch staan er in de gemeente nu al 1400 Belgische inwoners ingeschreven. „We gunnen u dat u in dit mooie Hulst mag wonen," lijmde Kessen zijn gehoor. Maar hij gaf meteen toe dat daar ook de gemeen te wijzer van wordt. Immers, hoe meer in woners, hoe meer inkomsten. „Maar zie ons niet als een stel mensen dat u hoe dan ook binnen de grenzen van Hulst wil slepen. We willen u vooral een interessante en leuke middag voorschotelen." Dat lukte wel, Van onze verslaggever Sluiskil - De CAO-onderhandelingen bij kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil (HAS) zijn afgebroken. De Industrie bond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV liepen giste ren na amper een uur al van de onderhandelingstafel weg om dat de directie van Hydro Agri volgens de bonden onvoldoende tegemoet wil komen aan de eisen van de bonden. Groot struikelblok is de vervan ging van de VUT-regeling. Hy dro Agri kent tot aan het jaar 2000 de regeling dat werknemers er op 61,5 jarige leeftijd uitkun nen met behoud van 80 procent van het salaris. De kosten wor den volledig door het bedrijf ge dragen, werknemers betalen geen VUT-premie. De directie staat voor ogen om de leeftijdsgrens op te krikken naar 62 jaar en de VUT-uitke- ring te verlagen naar 70 procent. De directie verlangt daarnaast dat 4.15 procent van de totale VUT-premie voor rekening van de werknemers komt. De bonden zeggen dit voorstel niet aan hun achterban te kun nen verkopen en willen dinsdag hun leden raadplegen tijdens twee bijeenkomsten in café Dal- linga in Sluiskil (10.00 uur en 19.00 uur). Volgens FNV-districtbestuurder P. Janssen zullen de leden dit niet pikken. Hydro Agri maakt volgens Janssen grote winsten en is de noodzaak om zo'n magere CAO af te sluiten helemaal niet aanwezig. VERVOLG OP ZEELAND - C3: 'Geen animo om mee te betalen aan nieuwe VUT-regeling' Dopr Cees Maas HÉ, MEVROUW Maij-Weggen komt ook even kijken. Ze pakt een glaasje, doet wat babbeltjes, knipoogt warempel naar me en lacht wat met de Zeeuwse gede puteerde Dek. In een hoek zit de Zeeuws-Vlaming Fini de Paauw met de Thoolse mevrouw Pol derman te praten over iets dat ik niet kan verstaan. Voorlichters huppelen overal tussendoor. De sfeer is luchtigjes. Een toastje met kaas valt op de grond, nie mand merkt het. De babbels gaan over politiek en geld en be stuurlijke zaken. Want Zeeland doet Europa. Vandaag zijn we te gast bij de receptie van de provincie Zee land in het gebouw van het Eu ropees parlement in Straats burg. Gesteven gesprekjes waaien over de pasgeknipte hoofden. Het is een schone dag geweest. Het werkbezoek, dat aan deze recep tie vooraf ging, was pittig, maar interessant. Daar zijn desge vraagd de meesten het over eens. Van de SGP tot Delta Anders, van de Zeeuwsch-Vlaamse Volkspartij tot de WD. Er zijn er ook door de mand ge vallen. Europarlementariërs die een toespraak hielden voor de Zeeuwse Staten en lieten blijken nauwelijks te weten waar Zee land lag. Nel van Dijke bijvoor beeld van GroenLinks. Haar op treden werd zelfs door haar Zeeuwse partijgenoot Frans van Kollem niet onverdeeld sterk ge noemd. „Ik vond het een aanflui ting," zei de Jamde de Looff van het CDA. Of Ria Oomen, een Limburgse dame die voor het CDA Europa helpt te besturen. Ze houdt ëen volslagen onrealis tisch verhaal over de gezond heidszorg en omdat het hier over Zeeland moet gaan, zegt ze 'iets' over de ziekenhuiskwestie in Zeeuws-Vlaanderen. Zij woont zelf in Roermond en heeft ge merkt dat je soms voor behande lingen in een ziekenhuis naar Maastricht of Heerlen moet. En dat gaat goed. Dus de Zeeuws- Vlamingen moeten niet zeuren, maar het ziekenhuis in Terneu- zen afbouwen en zich voor alle behandelingen op België richten. „Een treurig dieptepunt van de dag," noemt de Zeeuwse gede puteerde Van Zwieten haar toe spraak een half uurtje later. Zijn collega, Gert de Kok, heeft de CDA-dame dan ook al tijdens het vragenrondje verbaal onder tafel geveegd. Hij schudt zijn hoofd over zoveel onzin. „Mevrouw pleit voor een leeg loop, mevrouw is niet wijs," zegt het Statenlid Marten Wiersma van Delta Anders. „Zelden zo'n onzin gehoord," zegt Statenlid Jean-Paul Hageman van de ZVP. De les die hier wordt ge leerd is dat Zeeland Europa be ter kent dan Europa Zeeland. Maar dat zijn de enige wan- klankjes op een dag die de mees ten als zeer waardevol en nuttig ervaren. Een van de hoogtepun ten is een discussie met Europar lementariër Eisma van D66 over toekomstige subsidies. VERVOLG OPZEELAND-G: 'Er zit systeem in deze waanzin' I I I I I VRIJDAG 11 APRIL 1997 schikbaar voor arme en steeds minder voor rijke landen. Dat is het beleid. De leden van de Zeeuwse Staten vonden dat geen prettige boodschap, maar aan de andere kant hadden ze, zo verklaar den ze gisteren, ook nooit het gevoel ge had dat Europa Zeeland tot in de lengte der jaren zou subsidiëren. „Het zat er al wel aan te komen," zo zei PvdA-Staten- lid Van Kollem. „Dit wetende moeten wij ons in Zeeland nog harder inzetten om ook in de vol gende eeuw profijt te kunnen trekken van de fondsen, want dat een provincie als Zeeland geen steun verdiend is na tuurlijk niet waar," aldus WD-gedepu- teerde Van Zwieten. Van onze verslaggever Hulst - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Dierenbe scherming houdt van 21 april tot en met 17 mei een regiona le castratie- en sterilisatie-actie voor huiskatten. Kattenbezitters krijgen in die periode bij dierenartsen dertig gulden korting op het normale tarief van een castratie of steri lisatie. De actie is bedoeld om het gro te aantal katten dat elk jaar aan de dierenopvangcentra wordt aangeboden te vermin deren en het kattenoverschot te beteugelen. De afdeling Zeeuws-Vlaande ren speelt met de actie in op de noodkreet die de landelijke Di- renbescherming vorige maand deed uitgaan. De conclusie daarbij was dat het kattenover schot in Nederland leidt tot een onacceptabele druk op de die renasielen. In vijf jaar tijd is het aantal zwerfkatten dat in asielen te recht komt met een kwart ge stegen naar meer dan 31.000 L ''eren. In Nederland zijn schatting 2,3 miljoen huiskatten plus nog een aan zienlijk onbekend aantal ver wilderde katten. Door middel van castratie-acties wordt ge hoopt de problemen enigszins te beperken. De actie van deze maand wordt in september nog eens over ge daan en is uitsluitend bedoeld voor inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen. Wie wil profiteren van de dertig gulden korting moet eerst een afspraak maken met een van de deelnemende dierenartsen. Vervolgens moet dan op uitgifteadressen, die er in iedere gemeente zijn, een doorverwijsformulier worden opgehaald. Bij inlevering daar van rekent de dierenarts dan dertig gulden minder per in greep. Een lijst met uitgifteadressen in iedere gemeente, maar ook van de deelnemende veertien Zeeuws-Vlaamse dierenartsen is verkrijgbaar bij het secreta riaat van de Zeeuws-Vlaamse Dierenbescherming in Philip pine, telefoon 0115 491958. VERVOLG VAN VOORPAGINA Bovendien had het passtuk na een inspectie van de leidingen verwij derd moeten worden, maar ook dat was niet gebeurd. Uiteindelijk ontstond er door de storing te veel druk, kon het passtuk het niet meër houden en barstte de boel uit elkaar. In de optiek van de officier was hier duidelijk sprake van 'voorwaardelijke opzet', ofwel vragen om moeilijkheden. Zo had Dow volgens De Lange nauwelijks enige controle uitge voerd op de verpomping, deugde het passtuk van geen kanten en werden voorgeschreven procedu res met voeten getreden. Total Raffinaderij, die de Nafta vanuit Vlissingen naar Dow pompt, mag eveneens een strafrechtelijke actie verwachten omdat ook daar veel fout is gegaan. De rechtbank wijst vonnis over twee weken. In een eerste reactie op de rechtszaak zegt Dow-woordvoerder W. van Loon: „Het streven van Dow is er vanzelfsprekend op gericht inci denten als deze ten koste van alles te voorkomen. Als zich dan deson danks toch een calamiteit voor doet, moeten we het wel ontdoen van alle ophef en in een juist per spectief plaatsen. Daar heeft de officier van justitie kennelijk wei nig oog voor willen hebben." Vol gens Dow is het de eerste keer in de dertig jaar dat de leiding in ge bruik is dat er zich een dergelijk incident voordoet. „Door het strafrechtelijk ingrij pen wordt de zaak in een context geplaatst waar zij niet in thuis hoort," aldus Van Loon. De hele schoningsoperatie, heeft Dow ze ker drie miljoen gulden gekost. FOTO W!M KOOYMAN want na een uiteenzetting over de fiscale voordelen van wonen in Hulst en werken in België werd iedereen een luxe touringcar in gedirigeerd voor een rondrit door de ge meente. De bijeenkomst werd afgesloten met een drankje en een hapje. „Waarom ik naar deze middag ben geko men zegt een mevrouw van middelbare leeftijd, die ook de gevoelens van een aantal andere gasten blijkt te vertolken. „Nou, niet meteen omdat ik plannen heb om in Hulst te komen wonen. Uit nieuwsgierig heid. Het leek me wel interessant. Ook al zit je zo dicht bij de grens, je komt toch eigen lijk nooit op het idee om in Nederland te gaan wonen. Maar door de publiciteit rond deze bijeenkomst word je ineens op die mo gelijkheid gewezen. Het klinkt allemaal zo gek nog niet en Hulst is inderdaad best een mooie gemeente. Niet dat ik nu op stel en sprong wil verhuizen, maar het is toch iets om in het achterhoofd te houden." Van onze verslaggever Terneuzen - Een dertigjarige Hulstenaar wekte het wantrou wen van de sociale dienst toen hij zijn maandelijkse uitkerings formulier in kwam leveren in een nieuwe auto uit de betere klasse. Het wantrouwen bleek terecht. De man was eigenaar van de auto en kon die onmogelijk bekostigen van de uitkering die hij nodig had om zijn gezin te onderhouden. Hij bleek de sociale dienst getild te hebben voor 88.000 gulden en dat geld moet hij nu terugbetalen. Het is een van de voorbeelden waarmee de sociale recherche in Zeeuws-Vlaanderen aan wil ge ven dat met hen niet te spotten valt als het gaat om fraude met so ciale uitkeringen. De sociaal rechercheurs wisten zo ook een veertigjarige man uit Aar denburg op te sporen. De recher cheurs wisten soms nog beter dan de Aardenburger zelf waar en wanneer hij oud ijzer had afgele verd en wat hij ervoor ontvangen had. Tijdens het onderzoek kwam tevens aan het licht dat de man ook nog enkele goedgevulde bankrekeningen in het buitenland had. De Aardenburger kon niet anders dan bekennen dat hij in komsten had verzwegen. Niette min keken de ambtenaren van de gemeente Sluis-Aardenburg toch verrast, toen hij met 54.000 gulden op zak aan de balie verscheen. Er bleef voor de man ook daarna nog genoeg over om het als zelfstandi ge zonder uitkering te kunnen rooien. Een vijftigjarige Belgische zaken man dacht ook dat hij het mooi voor elkaar had. Hij verkocht zijn goedlopende zaak in België en trok, zo bleek na onderzoek, twee jaar geleden in bij zijn vriendin. Zij was een cliënte van de sociale dienst van de gemeente Sas, van Gent. De vrouw vergat haar kapi taalkrachtige aanwinst te melden en verzweeg ook enkele baantjes die ze zelf had. Het koppel móet nu 54.000 gulden terugbetalen. Een vijftigjarige Terneuzenaar deed het andersom. Hij kreeg ken nis aan een vrouw in België, trok bij haar in en ging helpen in haar café-restaurant. Zijn werkzaam heden gaf hij echter niet door aan de gemeente Terneuzen. Daar kwam hij iedere maand trouw zijn uitkering claimen. Inmiddels is die beëindigd en zijn de rollen om gedraaid.' de man moet de ge meente 24.000 gulden terugbeta len. Een 25-jarige vrouw uit Sas van Gent moest de gemeente ruim 35.000 gulden terugbetalen omdat ze verzuimde te vertellen dat ze samen was gaan wonen met een man met een eigen inkomen. Het zelfde gold voor een vrouw uit Terneuzen, die ruim 43.000 gul den moest terugbetalen. De lucratieve hennepteelt stimu leerde een 55-jarige man uit Hon- tenisse tot het opzetten van een ei gen kwekerij. De man had er een volledige dag taak aan en moest in drukke tij den zelfs personeel in dienst ne men. Ondertussen genoot hij wel een uitkering. Tot de sociale re cherche er achter kwam. Nu moet de man de gemeente ruim 67.000 gulden terugbetalen.

de Stem | 1997 | | pagina 13