Crisis binnen regering Italië is beslecht Begrafenis van gedode Palestijn leidt tot nieuwe onlusten 'Boy Businessis een onbewezen verhaal Operatie in Albanië dreigt doel voorbij te schieten Clinton wil betere raciale verhoudingen Analyse destem BUITENLAND A5 COMMENTAAlJlflterna^ona^e vredesmacht vertrekt volgende week naar Albanië entie NIEUWS KORT ledische ingrepen bij Moergestel afval in Limburg emingen teman dhter gedaagd agse branden iagse L de afgevaardigden stemden jsteravond 503 voor en 85 tegen BUITENLAND KORT Moskou bereid Navo-akkoord te tekenen Russen langer in ruimte door geldgebrek Roemeense koning bezoekt Nederland Ozonlaag dunner dan ooit Straatsburg wijst klacht Scientology af Irak schendt VN-sancties Britse beeldhouwer gebruikt lijken Waalse werd dagen gevangen en verkracht G 10 APRIL 1997 I I I I I DONDERDAG 10 APRIL 1997 heiden, maar onlosmakelijk mmissie bij de fysieke eenwd in identiteit. Die van het vriiS ral het leidende beginsel zij], omroepen hebben dit princir, EU-landen processen tegen 5 taat bij de gratie van algeme™ i dat is concurrentievervalsing voorzitter van het Europese L ng in het komende verdrag varf omroep veilig te stellen. WaJ verschillende Europese bewinds de commerciëlen te vergelijken principe van financiële concur] 0 en televisie zijn er niet in eer utrale nieuwsvoorziening te qa n cultuur en educatie of om pro e doelgroepen te verzorgen zj oor als eerste geschikt is, zulle laarop is echter gering. Amuse, ers en vandaar dat commerciëlj k daarvan programmeren. Ie basis aan de klassieke, publie ws, educatie, cultuur, duiding, van die programma's biedt na slame-inkomsten, ze zijn boven Muis' voorganger op de voorzil aardigd over de houding van d, iële nieuwkomers is een hoekjj at weet willen ze het spel veran gemakkelijk de schuld eenzijdii een juridische mogelijkheid ori, n trachten daar handig gebruilj jaat van de nieuwsvoorziening immers niet hun verantwoorde, te leveren. De schuld ligt netzd Daar regeert het marktdenkeq !t is de hoogste tijd dat het vet in brengt. mdheid) wil ongewenste me- arbieden. Zij wil een verbod 1 van bestuur, die zij aan de ze in werking treedt. Borst steren in de Tweede Kamer, tg snel kunnen verbieden be- :ij die om maatschappelijke, venst vindt. Te denken valt die beweert te kunnen rege- als kind krijgen. Borst wil redenen verbieden. Ook is genoemd. De Kamer steunt is en heide bij het Brabantse gegaan. De brand werd ont- linnen drie kwartier had de Dat kon zo snel omdat het an Moergestel, Oisterwijk en ;ens. De politie weet niet hoe Heugem zijn gisteren elf va ren gevonden. Net als bij de lekt in het natuur- en water en Keer, gaat het volgens de aceton en zoutzuur) uit een Cadier en Keer ging het om iter. De politie onderzoekt of e illegale dumpingen. De va- ij, vlakbij een aantal contai- ten vertoonden scheuren. Bij dagavond in Cadier en Keer mogelijke herkomst van de ige en zijn WD-collega Bol- ran zaken bij burgemeesters advies van de vertrouwens- doorslag moet geven. Bol- venscommissie zich moet be- fiel. Beide fractieleiders ver journaal. Aanleiding vormde jemeester Brokx in Tilburg. >urg een lelijk voorbeeld van *,ing het terugdringen van de 'estersbenoemingen. Wallage et luisteren naar de vertrou- le derde regeringsfracties, is n door de bevolking gekozen met de hernieuwde discussie e 'bloedgroepen' over de top an plan de invulling van he tpendiscussie te maken, ze e in de Tweede Kamer giste- ritlatingen van het Kamerli het fractiebestuur. Mateman ima Den Haag Vandaag a ■Historische Unie (CHXJ) er 'anaf komen. Hij schoof zie ctievoorzitter. Die functie vertrokken leider Heenna ligt erg gevoelig in het CD iramidespelen (VTP) is b*?® spel Team/No Limits. W eist in de twee zaken o P heeft dat gisteren laten die door de VTP zijn aan- - tegen de bedrijven De- TM No-Limits en vi spel. heeft gisteren voorude/f.anjS - M. de G. in hechtenis >kt\ De van brand at verdachte Hagenaar „d in de Frans Halsstraat omkwamen. Dat he gezegd. Zijn chen van Verdriet en Wan van dreigbrieven telt VTP jen ingen WWTM nde heeft j i-jarige geschokt', esstraat irand dn erk, >n Mars i lome (afp/dpa) - In Italië is «sieren op het nippertje een Leringscrisis over de inter nationale vredesmacht voor Lnië voorkomen. De cen- ^um-linkse regering van pre- jjer Romano Prodi en de cen- mm-rechtse oppositie onder [ding van Silvio Berlusconi reikten een akkoord, enkele m voordat de Kamer van jfeevaardigden Italiaanse U>elname aan de internatio nale vredesmacht goedkeurde. de operatie Alba (dageraad). Dit betekent dat een vredesmacht van ongeveer 6000 soldaten, die onder Italiaans commando en ge steund door een VN-mandaat volgende week naar Albanië moet vertrekken. Italië levert met circa 2500 man het gros. De Partij van Communistische Herstichting (Rifondazione Co- munista, PRC) heeft aangekon digd de motie in de Kamer niet te steunen. De communisten zijn weliswaar voorstander van een VN-macht voor Albanië, maar willen om historische redenen niet dat Italië daaraan deel neemt, laat staan het commando voert. De soldaten van de fascis tische dictator Benito Mussolini vielen het Balkanland in 1939 binnen. Het stemgedrag van de commu nisten is voor de regering Prodi van belang omdat zijn Olijf boomcoalitie alleen in de Senaat een absolute meerderheid heeft. De Senaat heeft dan ook dinsdag al ingestemd met de vredes macht. In de Kamer daarentegen is het kabinet aangewezen op de steun van PRC. Nu de communis ten Prodi in zo'n belangrijke kwestie hun steun weigeren, zegt rechts dat Prodi geen meerder heid meer achter zich heeft. Prodi kondigde gisteren tijdens het kamerdebat aan dat hij zijn lot in handen legt van president Oscar Luigi Scalfaro als Rifonda zione bij zijn houding blijft. Vol gens een beproefd scenario van de Italiaanse „crisi di governo" (regeringscrisis) zal Scalfaro vol gens waarnemers Prodi met de opdracht naar het parlement stu ren de vertrouwenskwestie te stellen. Rifondazione heeft al aangekondigd dan 'ja' te zullen stemmen, want de partij wil de regering niet ten val brengen. De communisten zouden dan name lijk hun sleutelpositie verliezen. Het kabinet Prodi is dus - voorlo pig - gered. De crisis was dinsdag ontstaan door een onvoorzichtige uitlating van staatssecretaris Fassino van Buitenlandse Zaken. Die verklaarde tijdens een verga dering van het bestuur van zijn ex-communistische Partij van Democratisch Links (PDS) dat hij 'namens de Italiaanse rege ring' het aftreden van de Albane se president Berisha eiste. Tirana reageerde woedend op de ze 'inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Repu bliek Albanië'. Berlusconi verweet Fassino dat hij het leven van Italiaanse solda ten in gevaar bracht als die naar Albanië zouden gaan. Hij kon digde daarop het opstellen van een 'onbesmette' motie over de vredesmacht aan, die zich zou onthouden van elke inmenging in de Albanese politiek. Dinsdag eiste Berlusconi nog van de rege ringspartijen dat ze de vredes macht mogelijk moesten maken door op zijn motie te stemmen. De tekst waarover gisteren als nog een akkoord werd bereikt, is dan ook kort en zakelijk gehou den. Het parlement neemt kennis van de VN-resolutie van 28 maart en vraagt de regering haar mandaat 'onmiddellijk uit te voeren'. hebron (ap) - De begrafenis fan een van de Palestijnen die ïsdag bij felle protestacties Hebron door Israëlische bilitairen werden doodge- jchoten, is gisteren opnieuw litgelopen op een nieuwe de monstratie van Palestijnse roede. ie duizenden deelnemers aan de Lfstoet riepen om wraak en Zelfmoordaanslagen tegen Israël jnna de plechtigheid braken op touw rellen uit, waarbij Pales- lijnen stenen en brandbommen tooiden naar Israëlische militai- jrtn Deze antwoordden met i en rubberkogels., waar- Idoor een Palestijnse politieagent, Kertig demonstranten en twee Is raëlische politieagenten gewond Bakten. De Palestijnse politie tochtte de gemoederen te kalme- afloop van de begrafenis plechtigheid trok een stoet van [duizenden Palestijnen naar het raëiische gedeelte van Hebron, bar vijfhonderd joodse kolonis- llo wonen. Ze droegen spandoe- lkes en vlaggen en gooiden met penen. Later werd er ook in het i Dura, even buiten de stad, gedemonstreerd. Het hoofd van Re Nationale Garde in Hebron, |Abdel Fatah Jaidi, zei dat de Pa- estijnse politie de opdracht had iij al deze confrontaties i) groten getale aanwezig te zijn i te zorgen dat de demonstran ten uit de buurt van Israëlische leilitairen zouden blijven. [Gisteren maakte een woordvoer der van de PLO bekend dat de [Palestijnse president Arafat geheime besprekingen Jtaft gevoerd met hoge Israëli sche regeringsfunctionarissen en den van de Ameri- ise geheime dienst CIA. Het [gesprek vond plaats in de Ga- astrook. Arafat werd gevraagd zijn veilig- Jheidsdiensten opdracht te geven jde samenwerking met Israël te invatten om verder Israëlisch- jPjlestijns geweld te voorkomen, '''zegsman zei dat de PLO-func- -i op de westelijke Jor- Idaanoever en de Gazastrook, die vergadering bijwoonden heb- w geweigerd de samenwerking |rehervatten totdat Israël alle po- contacten, waaronder de ^besprekingen, weer in »g zet. Arafat zei dat hij het |worisme bestrijdt en er alles doet de straatprotesten te Wkomen. (ADVERTENTIE) sturen 1 zijn de Palestijnse on- IMiandelaar Saeb Erekat en een Puste medewerker van de Pales- J®e leider Yasser Arafat, Mahmoud Abbas, naar Washing- I vertrokken om te overleggen ijver een nieuw begin van de vre- Pwiderhandelingen. Tle® opiniepeiling op de West- I "ren in de Gazastrook, die is law f'1 tussen 7 maart en 3 li "ebben de ondervraagde tofÜit 'a';en dijken achter van felle protesten tegen 'e staan. Dit is gisteren be- 'dgemaakt. Een Palestijnse jongen grijpt naar zijn achterhoofd, nadat hij is geraakt door een rubberen kogel die is afgevuurd door een Israëlische soldaat. fotoanp Palestijnse functionarissen heb ben intussen opnieuw geëist dat de joodse kolonisten in Hebron worden ontwapend. Anti-Palestijnse opmerkingen van de voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Newt Gingrich, hebben gisteren aanleiding gegeven tot een boze reactie van Arafats woordvoer der Marwan Kanafani. Gingrich had zich dinsdag laten ontvallen dat de Amerikaanse re gering het principe 'als je een ter rorist bent, moet je niet rekenen op een lang leven' hoog zou moe ten houden en 'preventief moet toeslaan wanneer we dat nodig achten'. De Europese Unie heeft in een door minister Hans van Mierlo ondertekende brief aan de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Madeleine Albright sterk aangedrongen op een grote re bemiddelende rol in de crisis tussen Israël en de Palestijnen. De regering van president Bill Clinton lijkt echter niet van zins de Europeanen op dit punt tege moet te komen. Door Bob van Huët Londen - Hoe geloofwaardig is 'Edward', de man die naar eigen zeggen vijf kinde ren heeft zien vermoorden in Amster damse 'snuff movies'? De spraakmakende documentaire 'The Boy Business' die dinsdagavond laat in Engeland werd uit gezonden door het commerciële net ITV kan die vraag niet beantwoorden. Het programma 'onthult' het bestaan van een groezelig circuit van Engelse pedofielen die vanwege 'grotere tolerantie' in Amsterdam en omstreken opereren. Homoclubs waar min derjarige jongens zouden worden geëxploi teerd worden met naam en toenaam genoemd. Maar de zo schokkende, in Nederland ge maakte, snuff movies waarop kinderen wor den vermoord heeft alleen Edward gezien. Alle onthullingen draaien om Edward. Hij heeft Amsterdam verlaten en zijn contacten verbroken met de hoofdverdachte, een 31-ja- rige Engelsman, Warwick S. De laatste is bij na aan het einde van een celstraf (veroordeeld tot vijf jaar) wegens het ontvoeren, verkrach ten en verkopen van een 14-jarige Britse jon gen aan een Amsterdams bordeel. Verschil lende slachtoffers getuigen over Warwicks sadistische souteneurspraktijken. Edward vertelde de Britse autoriteiten al in 1991 over wat hij wist. Die wilden hem niet geloven. Vijf jaar later neemt hij befaamde Engelse tv-journalisten in de arm. Omdat hij vol wroeging is en vindt dat Spinks en ande ren levenslang achter slot en grendel moeten blijven. Edwards grote trauma blijkt een ontmoeting met S. in de Spuistraat, als die op het punt staat een onbekend kind 'af te leveren'. Aan het slot van de documentaire hoopt Edward eens te zullen leren wat er van die angstige jongen is geworden. Hij beschrijft de vijf kinderen die hij ver moord zag worden in de video's die geen poli tiekorps op aarde ooit kon achterhalen. Een jongen stikte tijdens seksuele handelingen. De slachtoffers huilden en schreeuwden. „Ze schreeuwden het uit, maar ik weet in welke taal ze schreeuwden," zegt Edward. Bordeelhouder Warwick S. werd al enige tijd gevolgd door de Nederlandse politie, zo blijkt uit de documentaire. In een conversatie met een politie-informant pocht hij: „Ik ken ie mand die in een snuff movie zit. Iemand werd vlak voor hem 'gesnuffed'. Hij kwam uit Bir mingham, halverwege de twintig. Ik ken de gene die de film heeft gemaakt. Het spijt me voor die jongen. Het was een Duitse jongen van dertien, vijftien. Hij dacht dat hij 200 gulden zou verdienen en tenslotte ging hij dood. Ik weet dat ik een dikke ouwe nicht ben. But I can get awy with murder (ik kan al les maken)." In een telefonische bijdrage reageert de ongu re S. later op wat Edward beweert: „Ik had drie bordelen in Amsterdam. Maar dat maakt me geen moordenaar of medeplichtige aan moord. Wil niet zeggen dat ik in een pedofie lencircuit zit. Ik heb daar nooit iets mee te maken gehad." Geruchten over snuff movies doen al heel lang de ronde. De Britse politie heeft ze nooit gevonden. Te denken geeft wel de conclusie van een inspecteur van Scotland Yard: „Mijn ervaring is wel dat ik films heb gezien waarin kinderen afgrijselijk worden misbruikt tot een punt waarop ze worden gemarteld." Dat er in Amsterdamse clubs minderjarige kinderen worden aangeboden als seksslaven bevestigen twee slachtoffers van S. Hij lokte ze in een valstrik van drugs, geweld en seks. De Britse politie beschikt over één film waar in een jongetje gruwelijk wordt misbruikt, maar niet vermoord. Die band staat bekend als 'the Björn Tape'. De Scotland Yard-inspecteur is bezorgd over het kind: „De jongen in die film kan degenen die mishandelt aanwijzen. Ik wil er niet aan denken wat er met deze jongen kan zijn ge beurd. Ze hebben dat kind al zoveel aange daan. De volgende stap zou zijn dat ze hem vermoordden." Volgens Edward zou dat al minstens vijf keer zijn gebeurd. Rome - Met de goedkeuring van de Verenigde Naties, de zegen van de paus en einde lijk ook de instemming van het Italiaanse parlement gaat de operatie Alba van start. De meeste Albanezen zelf zijn de wanorde in hun land beu en zien de internationale vredes macht daarom graag komen. Dat geldt ook voor de drie facties die elkaar de afgelopen maanden geregeld in de haren zijn gevlo gen: president Berisha en zijn Democratische Partij, de rege ring van nationale eenheid van premier Fino en de rebellen in het Zuiden. Alleen de smokke laarsbendes en de plaatselijke krijgsheren, die zich in de chaos bewegen als vissen in het water, zien de buitenlandse soldaten met lede ogen komen. Met het vertrek van vijf tot zes duizend Europese soldaten dringt zich ook de vraag op, wat die nu eigenlijk gaan doen in Al banië. In eerste instantie werd fier gesproken van militair in grijpen om een burgeroorlog te beëindigen die bij nader inzien helemaal niet bleek te bestaan. Vervolgens zou een internatio nale politiemacht de orde komen herstellen en de honderdduizen den gestolen kalashnikovs inza melen. En nu het zover is, wordt gesproken van een strikt huma nitaire interventie waarbij de rol van de soldaten zich beperkt tot het begeleiden van voedsel- en medicijnentransporten. En daar mee dreigt de missie haar oor spronkelijke doel, de normalise ring van het leven in Albanië, le lijk voorbij te schieten. In Alba nië heerst immers geen hongers nood maar gewapende anarchie. En het is in het belang van heel Europa dat die wordt bestreden. Natuurlijk is het een goede zaak dat soldaten verhinderen dat medicijnen worden gestolen, waaraan na weken van wild ge schiet inderdaad een schreeu wend tekort is. Ook het uitdelen van voedselpakketten is een nut tige maar tevens beperkte activi teit, zoals ook het World Food Program, de noodhulporganisa tie van de VN, duidelijk heeft aangegeven: de pakketten zijn bestemd voor een kleine doel groep van mensen die moeten le ven van sociale uitkeringen die in de wanorde van de afgelopen maanden niet zijn uitgekeerd, Door Aart Heering maar op zich is er aan voedsel geen gebrek. En de Organisatie voor Vrede en Samenwerking in Europa kan zeker een nuttige bijdrage leveren aan het herstel van het wettig gezag door het verloop van de parlementsver kiezingen van juni kritisch te volgen. Als daarna tenminste niet weer zoals vorig jaar een overduidelijke stembusfraude met de mantel der liefde wordt bedekt. Maar de voornaamste plaag die Albanië teistert, is een andere: de criminaliteit. Het land is niet het toneel van etnische conflicten zoals in Bosnië en evenmin van een factiestrijd zoals in Somalië, maar dreigt in plaats daarvan te verworden tot een internationaal roversnest. In de afgelopen vijf jaar is Albanië het knooppunt geworden van smokkel van wa pens naar de Balkan, drugs naar West-Europa, illegale immi granten naar Italië, benzine naar Servië toen dat nog door een boycot was getroffen, en gesto len auto's naar Griekenland en Albanië zelf. Albanese gangsters hebben hechte contacten opge bouwd met de Italiaanse, Russi sche en Turkse criminaliteit, zijn in de Zuidalbanese bergen druk aan het experimenteren met de produktie van opium en cocaine en kunnen bij een nieuw Balkan conflict alle gewenste wapenen leveren. Dankzij de massale wapenroof en het machtsvacuüm van de af gelopen maanden is de macht van de misdaad nog beduidend toegenomen. Dè criminele bendes, die in grote delen van het land al heer en meester zijn, raken steeds hech ter georganiseerd en dreigen Al banië te maken tot een bandito- cratie op 70 kilometer van de kust van Italië. Alleen al uit wel begrepen eigenbelang zou Euro pa, uiteraard met de gretige steun van de Albanese autoritei ten, de roversbendes onschade lijk moeten maken. (Dat zoiets mogelijk is, hebben de Amerika nen in 1994 op Haïti bewezen.) Maar hoewel dat ook de enige manier is om het lange-termijn- doel van de pacificatie te berei ken, lijkt het niet de bedoeling van de operatie Alba. Het is nu eenmaal moeilijk boeven te van gen als er beslist niet mag wor den geschoten en de deelnemen de beroepsmilitairen geen enkel risico mogen lopen. Uiteindelijk zullen de Europese troepen dus wel opzichtig gaan patrouilleren op de hoofdwegen - hetgeen overigens zeker nut tig is - terwijl de bandieten in het achterland hun vertrek af wachten. En dan vraag je je toch af, of er niet beter duizend solda ten minder gestuurd konden worden en in hun plaats honderd geroutineerde rechercheurs, die samen met hun Albanese colle ga's wellicht minder opzienba rend maar meer beklijvend werk hadden kunnen verrichten. Parijs/Rijswijk - Het akkoord tussen Rusland en de Navo zou op 27 mei in Parijs kunnen worden ondertekend. Dit heeft de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Primakov gisteren ver klaard na afloop van een gesprek met president Chirac van Frankrijk in Parijs. Volgens Primakov is president Jeltsin bereid om voor de ondertekening naar Parijs te komen. Rusland is tegen uitbreiding van de Navo en hoopt dat het akkoord de negatieve gevolgen van de uitbreiding van het westelijk bondgenootschap voor Moskou neutraliseert. Moskou/Rijswijk - De Russische ruimtevaarders zullen voortaan minimaal 190 tot 200 dagen in het ruimtestation Mir moeten blij ven, omdat er onvoldoende geld is om raketten te bouwen voor het aanvoeren van nieuwe bemanningen. Dat heeft het persbu reau Itar-Tass gisteren gemeld. De maatregel geldt allereerst voor de twee kosmonauten, die nu in de Mir zitten. De twee zouden 165 dagen in de Mir verblijven, maar daar komen nu 35 dagen bij. De stap geldt niet voor buitenlandse ruimtevaarders. Den Haag - De voormalige Roemeense koning Michael brengt maandag een privé-bezoek aan Nederland om te pleiten voor op name van zijn land in de Navo. Hiervoor maakt hij een rondreis langs Europese koninkrijken die lid zijn van het bondgenoot schap. Michael heeft maandag een audiëntie bij koningin Beatrix in Huis Ten Bosch, zo liet de Roemeense ambassade weten. Ver volgens houdt hij 's middags een lezing voor het instituut Clin- gendael over Roemenië en de Navo. Ottawa - De ozonlaag boven Europa en de Verenigde Staten was de afgelopen maand ongeveer 15 proeent dunner in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Boven het Canadese gedeelte van de Noordpool is de ozonlaag in de atmosfeer zelfs dunner dan ooit. Volgens Canadese wetenschappers is de verdunning van de ozonlaag boven de Noordpool 'vergelijkbaar met het verlies dat de afgelopen jaren boven Antarctica is geconstateerd'. De ozon laag beschermt de aarde tegen schadelijke ultraviolette straling van de zon. Straatsburg - De Europese commissie voor de mensenrechten in Straatsburg heeft een klacht van Scientology tegen Duitsland af gewezen. De beweging was naar de commissie gestapt omdat Duitsland de fundamentele rechten van Scientology-aanhangers zou schenden. De Commissie ressorteert onder de Raad van Euro pa, die zich inzet voor bevordering van democratie en mensen rechten. Scientology heeft volgens de commissie te vroeg een be roep haar gedaan. De beweging had eerst de mogelijkheden om in Duitsland een klacht in te dienen ten volle moeten benutten, maar dat heeft ze niet gedaan, aldus de commissie gisteren. De Duitse overheid tracht de invloed van de Scientology-beweging in te dammen. Volgens de autoriteiten ontplooit de sekte 'twijfel achtige activiteiten' en heeft ze 'totalitaire trekken'. Bagdad - Een Iraaks vliegtuig heeft gisteren het luchtvaartem bargo van de VN geschonden door ruim honderd Mekka-pelgrims van Bagdad naar Djeddah in Saudi-Arabië te vliegen. Het was voor het eerst sinds het in 1990 ingestelde embargo dat een Iraaks vliegtuig het luchtruim .van het land verliet. Bij de pelgrims gaat het om oudere personen, die niet meer over land naar Mekka kun nen reizen. Dat vernam het persbureau INA uit een bron bij het ministerie van Geloofszaken in Bagdad. Het luchtvaartembargo vormt samen met een exportverbod op olie onderdeel van een se rie internationale sancties, die door de VN in 1990 is ingesteld na de Iraakse inval in Koeweit. Londen - Een 41-jarige Britse beeldhouwer is gisteren gearres teerd, nadat de politie tijdens een huiszoeking in een atelier der tig menselijke lichaamsdelen aantrof. Op Noel Kelly, die voor heen als slager werkzaam was, rust de verdenking illegaal ver kregen menselijke lichaamsdelen als voorbeeld gebruikt te heb ben voor het vervaardigen van gipsafdrukken. De politie werd op het spoor gezet door een vrouw die bij een bezoek aan een expo sitie van Kelly het hoofd van een van de beelden herkende als het gezicht van een overleden kennis. Sinds januari exposeert de kunstenaar zijn sculpturen in Londen. De voormalige slager is een een ver familielid van het Britse koningshuis. Hij gaf privé- les beeldhouwen aan de beoogde Britse troonopvolger prins Charles. Charleroi - Een meisje van zestien is eind maart op een kermis in het Belgische Charleroi door zes jongeren met chloroform ver doofd, in een bestelwagen ontvoerd en vervolgens vier dagen lang gevangen gehouden en seksueel misbruikt. Dat meldden Bel gische media gisteren. De politie heeft zes verdachten gearres teerd. Volgens de recherche van Charleroi hadden de verkrach ters de bedoeling hun slachtoffer te doden. Toen ze haar in een bestelauto wilden laten stappen, profiteerde het meisje van hun onoplettendheid en ontsnapte. Door Bert Ummelen Washington - De Amerikaanse president Clinton is van plan namens de federale overheid formeel excuses aan te bieden voor een medisch experiment, waarbij honderden zwarte man nen die aan syfilis leden medicatie werd onthouden. Het initia tief maakt deel uit van een uitgebreide agenda, waarmee Clin ton dit jaar wil werken aan verbetering van de raciale verhou dingen in de VS. Aan het beruchte Tuskegee expe riment, begonnen in 1932, is pas in 1972 een eind gemaakt. Al in 1947 werden in de VS syfilislij- ders standaard met peniciline be handeld. De VS hebben, sinds het project openbaar werd, tien miljoen dol lar aan schadevergoedingen uit gekeerd, maar excuses zijn nooit gemaakt. In de loop van de veer tig jaar die het project duurde zijn 399 mannen onkundig ge houden van hun ziekte. Ze wer den ook niet behandeld. Allen waren zwart en arm. De federale openbare gezond heidsdienst wilde door middel van het experiment meer te we ten komen over de manier waar op de geslachtsziekte zich ver spreidde en haar slachtoffers maakte. Er zijn acht overleven den, van wie zes aan syfilis heb ben geleden. De andere twee be hoorden tot de controlegroep. Volgens het Witte Huis zal Clin ton 'spoedig' tijdens een openba re plechtigheid verontschuldigin gen aanbieden voor het wange drag van de staat. Het Tuskegee experiment, ge noemd naar de plaats in Alabama waar het werd uitgevoerd, is voor Amerika's zwarte gemeenschap tot op de dag van vandaag een metafoor voor wantrouwen te genover de overheid. President Clinton heeft verbete ring van de raciale verhoudingen hoog op de agenda voor zijn tweede ambtstermijn gezet. In zijn inauguratierede, op 20 ja nuari, sprak hij over rassentegen stellingen als 'Amerika's voort durende vloek'. Clintons staf on derzoekt momenteel diverse mo gelijkheden voor de president om zijn missie vorm te geven. Daar onder zijn een door hem voorge zeten conferentie over ras en op richting van een platform naar het model van de fameuze com- missie-Kerner. Die kwam in 1968 tot de conclusie dat 'de VS zich bewogen in de richting van twee samenlevingen, een zwart, een blank - gescheiden en ongelijk'. Clinton zal in elk geval ook vol gende week present zijn als in New York de vijftigste verjaar dag wordt gevierd van de eerste partij, die de legendarische Jac kie Robinson in de hoogste Ame rikaanse honkbaldivisie speelde. Robinson was de eerste zwarte speler die daarin werd toegela ten.

de Stem | 1997 | | pagina 5