Het extraatje van Pickwick, eldslag op estoever ;ist doden Beveiligingscircus bij rechtbank Pin-automaat keert veel te veel geld uit Speurders Breda van omkoping verdacht ss JETTY" de stem 6 Geweld op Turks feest na afpersing door PKK' Hulstenaar Morres wil in Waasland stadion bouwen Een getapte flappentapper Kroongetuige in Juliet-zaak mag geen haar worden gekrenkt jeze week alleen bij Albert Heijn. Qfi 1 Detectivebureau: 'Wraak van justitie' Leger Israël schiet met scherp Gemeente deelt straks wellicht snelheidsbon uit LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Streekplan slecht voor landbouw PAGINA Geldschieters gezocht voor Route-Gilde PAGINA [treilen zijn de ernstigste op de iestelijke Jordaanoever sinds tl Israëlische besluit op 18 mart tot de bouw van de joodse rijk Har Homa in Oost-Jeruza- ffli. Ie gewelddadigheden in Hebron raken uit nadat een joodse kolo- list een 24-jarige Palestijnse linkelier had doodgeschoten, laarop bekogelden Palestijnen iet Israëlische leger en kolonis- en met stenen en molotovcock- ails. Het kwam tot een regel rechte veldslag, waarbij nog eens wee Palestijnen door Israëlische om het leven kwamen. )p springen lel Israëlische leger vaardigde in voor het met Israël te bevriezen en drong aan op een speciale zitting van de VN over Israël. De Amerikaanse president Clin ton slaagde er maandag tijdens een top met Netanyahu niet in, de Israëlische premier af te brengen van de bouw van nieuwe neder zettingen. Bij thuiskomst in Is raël sloeg Natanyahu daarover een triomfantelijke toon aan. OP BUITENLAND - A5: Onbuigzame houding Natanyahu wakkert geweld aan De Palestijnse demonstranten in Hebron hadden het ook op hun eigen politie gemunt. De Palestijnse agenten moesten vluchten on der een regen van stenen. FOTO REUTER entrum van Hebron dat onder sraëlisch bestuur valt en waar 1 kolonisten temidden van 15.000 Palestijnen wonen, iet geweld heeft het toch al in impasse verkerende vredes- toces tussen Israël en de Pales- lijnen op springen gezet. Woord eerder Kanafani van de Pales- ijnse president Arafat verklaar- 'e dat het incident het resultaat svan de door premier Netanya- i« gevoerde politiek. „Ik hoop fa Netanyahu zich lekker voelt hij tegenover de media in itige bewoordingen spreekt «r de belangrijke zaken die hij nor het vredesproces heeft ge- I®. Toch kleeft er Palestijns 'bed aan zijn handen," aldus ianafani. minister van Bui- enlandse Zaken Amr Moussa zei faeren dat zijn land een bemid- elende rol wil spelen om het vre- lesproces uit het slop te halen, hj stelde de voorwaarde dat Is- zijn plannen voor de bouw nederzettingen in de bezette van tafel veegt. Ook de werpen zich op als bemid- Noorwegen speelde eerder een ^langrijke rol bij de totstandko- van de Oslo-akkoorden in fromfantelijk •Beweging van Niet-gebonden ®den riep gisteren haar leden '^diplomatieke betrekkingen Door John Lazaroms Breda - De metaaldetector poort in de hal van het ge rechtsgebouw in Breda laat een snerpende piep horen. Na verwijdering van sleutels en portemonnee blijkt ook de metalen gesp van een broek riem te veel. Uit dat ding, en zelf de broek ophouden. De veiligheidsmaatregelen op de eerste zittingsdag tegen de zoge naamde Julietbende zijn extreem scherp. Perry P. mag geen haar worden gekrenkt. Hij is de man die het Openbaar Ministerie in Breda hielp door bijna al zijn criminele collega's te verraden. Maffia Gisteren gaf Perry P. het start schot voor de twee weken duren de rechtszaak tegen de bende, die in criminelen kringen 'De Maffia' werd genoemd. Het beveiligings circus draait de komende weken op volle toeren. Geen muis kan ongezien bij het gerechtsgebouw komen. De straat is deze dinsdagmorgen afgezet en buiten moet de aanblik van een cordon blauwe politie pakken elke snoodaard van mo gelijk wilde plannen afhouden. Zelfs burgemeester Kutten van Breda, die per dienstauto-met- chauffeur bij het rechtbank-ge bouw arriveert voor een heel an- De omgeving van het gebouw van de rechtbank is hermetisch af gesloten. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP (ADVERTENTIE) Kent u, behalve de lekkere Pickwick thee soorten, ook die overheerlijke "Pickwick FreshTea"? Dit Is een uitgelezen moment om ervan te gaan ge nieten. Want nu krijgt u bij drie doosjes Pickwick vruchtenthee (naar keuze) een llterpak Pickwick Fresh Tea naar keuze gratis. Pickwick vruchtenthee, «1 CA diverse smaken, per doosje 1.D4 NU bij drie doosjes een literpak Pickwick Fresh Tea (smaak naar keuze) cadeau. Waarde: 2.29. geldt t/m zaterdag 12 april a.s. en zolang de voorraad strekt, dere zaak, moet zich legitimeren voor hij verder mag. De uit Til burg afkomstige agenten herken nen hem niet. Perry P. is dan 's ochtends in alle vroegte al door een speciaal ar restatieteam in een gepantserde wagen aangevoerd. Hij wacht be neden in zijn cel op wat komen gaat. Op de publieke tribune hebben inmiddels de nodige familiele den, vrienden en kennissen van de andere acht hoofdverdachten plaats genomen. Vanzelfspre kend onder toeziend oog van de nodige politiemensen en nadat iedereen is gefouilleerd. P. zal weinig vrienden vinden op de tri bune. Als hij binnenkomt in de zaal werpt de Engelsman schich tige blikken omhoog. Kogelvrij vest In de zaal zelf is de parketpolitie goed vertegenwoordigd. Twaalf geüniformeerde agenten houden P., de aanwezige pers, de raads lieden van de acht andere ver dachten en de andere aanwezigen in de gaten. Voor binnenkomst is iedereen uitgebreid gefouilleerd. Wie de de zaal en de buiten de deur met hekken gecreëerde 'op- houdruimte' verlaat voor bij voorbeeld een sanitaire stop, moet zich opniew aan de veilig heidscontroles onderwerpen. Achterin de zittingzaal zitten twee gewapende leden van het arrestatieteam. Zij doen een mis lukte poging, hun kogelvrije vest te verbergen onder een wijde sweater. Zij zijn er voor als het echt fout dreigt te lopen in de zaal. Evenals hun collega's die nadrukkelijk in de gang aanwe zig zijn. Ze hoeven deze dag ech ter niet in actie te komen. Spoed De zitting zelf verloopt zonder problemen, althans op veilig heidsgebied. Als aan het einde van een lange zittingdag P. in de wagen van het arrestatieteam met gezwinde spoed weer naar de speciale gevangenis in Scheven- ingen wordt gereden, hebben de meeste toeschouwers de omge ving van de Sluissingel al weer verlaten. Maar vandaag opent 'Circus Sluissingel' weer zijn deuren. Want dan komen de acht resterende hoofdverdachten voor de rechter. OP BINNENLAND - A3: Kroongetuige hoort twee jaar eisen JAARGANG Door Nico Schapendonk Oosterhout - „Onze geldautomaten: gastvrij voor cliënten van andere banken. Graag tot ziens." Het staat op bonne tjes die uit de pin-automaten rollen van de SNS-bank. Die gastvrijheid is gisternacht bij de pin-automaat aan de Oos- terhoutse Heuvel zwaar op de proef gesteld. Doordat de briefjes van 100 en 25 gulden waren verwisseld in de pin-automaat, gingen tien tallen mensen met meer geld naar huis dan waar ze om ge vraagd hadden. Even na mid dernacht kwamen enkele Oos- terhouters erachter dat de geldautomaat aan de Heuvel kuren vertoonde. Wie bijvoor beeld 50 gulden wilde opne men, kreeg twee briefjes van 100 van de machine. Het nieuws van de gelduitde- lende automaat ging als een lopend vuurtje door de bin nenstad en binnen een mum van tijd stond er een lange rij mensen te wachten om even 'geld te tanken'. Auto's vulden al snel de par keerplaatsen van de Heuvel, die na middernacht meestal compleet verlaten is. De fout heeft trouwens niet ie dereen geld opgeleverd. Want er zijn ook mensen geweest die 300 gulden wilden opnemen en drie briefjes van 25 kregen. Maar alles bij elkaar is vol gens omstanders op zijn minst voor 20.000 gulden te veel uit betaald. Bij de SNS-bank in Ooster hout is men flink geschrokken van de vergissing. „Ja, het geld is verkeerd in de auto maat gestopt," erkent een me dewerkster van de bank. „Het heeft ons een fors schadebe drag opgeleverd." De bank weet nog niet hoe het geld moet worden verhaald. „Daar moeten we nog over naden ken." Voor de Nederlandse Vereniging van Banken in Amsterdam is het ook niet duidelijk of het geld nog kan worden verhaald op de 'pin ners'. „Ik weet niet of zoiets eerder is gebeurd in Neder land. Het is wel zo dat de ban ken zelf verantwoordelijk zijn voor het vullen van de auto maten," zegt een woordvoer ster. Van onze verslaggever Breda - Het Bredase particuliere detectivebureau Counsels In vestigation Office (CIO) wordt door het Openbaar Ministerie verdacht van omkoping en valsheid in geschrifte. Justitie beticht het bureau ervan, met behulp van bevriende poli- tie-mensen documenten en ver klaringen te hebben gefabri ceerd. Daarmee zou de Amster damse advocate A. van der Plas hebben geprobeerd één van haar cliënten, verdacht van cocaïne handel, vrij te pleiten. Bij een vorige maand in opdracht van het Amsterdamse OM ver richtte huiszoeking is de comple te administratie van het bedrijf meegenomen. De Rijksrecherche en de Fiod deden eveneens inval len bij twee CIO-rechercheurs. Directeur P. Velrath, vroeger als politieman werkzaam, ziet in het onderzoek tegen zijn bedrijf een justitiële 'wraakactie'. Het CIO, waar nog vijftien andere ex-dien- ders werken, stelde vorig jaar in een rapport vast dat in een on derzoek onder leiding van offi cier van justitie F. Teeven met bewijsmateriaal zou zijn ge knoeid. Dat onderzoek maakte deel uit van de zaak tegen drugs handelaar Johan V., alias de Hakkelaar. De rol van het Am sterdamse OM bij die zaak werd tijdens de IRT-debatten ter dis cussie gesteld. Volgens Velrath pakt het OM zijn bureau nu terug 'omdat wij vast stellen dat ze in Amsterdam nog ERT-praktijken toepassen'. Hij ontkent de geuite beschuldigin gen dan ook ten stelligste. „In het CIO-rapport staat nog geen kom ma verkeerd. Wij doen geen stie keme dingen," aldus Velrath. n Prachtig weer Het wordt vandaag een prachtige, zonnige lentedag met weinig wind uit veranderlijke richtingen. De temperatuur is heel aangenaam, de kans op regen uiterst klein. kindermodê^; Fr. v. Waesberghestraaul K&hDD ELB^fe^ Hulst 0114-314096 DE STEM Jantje Smits verovert harten van alle oma's PAGINA 8 "71031 000218" I I I I I RSI, het gevolg van repeterend werk PAGINA WOENSDAG 9APRIL 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - De kans bestaat dat gemeenten in de toekomst bonnen kunnen uitdelen voor snelheidsovertredingen. Naar die mogelijkheid loopt mo menteel een onderzoek, zo liet minister Jorritsma (WD, Ver keer) gisteren weten tijdens een overleg met de Tweede Kamer. Jorritsma reageerde daarmee op een suggestie van D66-Kamerlid Van 't Riet. Nu is de snelheids controle uitsluitend een zaak van de politie. Die komt daar uit geld- en tijdgebrek vaak onvol doende aan toe. Gevolg is dat de automobilisten de maximum snelheden massaal aan hun laars lappen. Het D66-Kamerlid ver wacht betere resultaten als ge meenten snelheidsbonnen mogen uitdelen. Jorritsma liet blijken dat er 'nog wel wat haken en ogen' aan het idee van de gemeentelijke snel- heidsheidscontroles zitten. Het inderzoek richt zich onder meer op de vraag of het juridisch mo gelijk is om een onderscheid te maken tussen de politie-boetes en de 'bestuurlijke boetes' die ge meenten opleggen. Den Haag (anp) - De ongeregeldheden, afgelopen vrijdag tijdens een Turks feest in Schiedam, waren mogelijk het gevolg van een mislukte afpersing. De politie onderzoekt een dreigement van de Koerdische afscheidingsbeweging PKK aan de organistor van het feest. Die had 200.000 gulden moeten storten op een rekening van de Koerdische be weging. Het is nog onduidelijk of de PKK inderdaad dreigde het feest te verstoren als er niet betaald werd. Tijdens het feest stormden circa 50 jongeren naar binnen. Vijf mensen raakten gewond. De politie onderzoekt ook een verklaring waarin de PKK zou claimen, de fatale brand in de Frans Halsstraat in Den Haag te hebben gesticht. Daarbij kwamen zes leden van een Turks gezin om het leven. De poli tie neemt de brief, waarin wordt gesproken van 'een aanslag', zeer se rieus. Volgens het Kurdistan Informatie Centrum is de verklaring ver spreid door de Turkse geheime dienst. Het centrum ontkent ook iets met de afpersing te maken te hebben. OP BINNENLAND - A4: Dijkstal roept op tot zwijgzaamheid Door Eugene Verstraeten Hulst - Een groepje mensen, on der wie directeur E. Morres van de gelijknamige Hulster meubel gigant, smeedt plannen voor een groot sport- en entertainment- centrum in het Vlaamse Waas land. De bedoeling is 'ergens tus sen de linkeroever en Sint-Ni- klaas' een voetbalstadion voor 30.000 toeschouwers te bouwen met daaromheen allerlei rand- voorzieningen. De mede-initia tiefnemers willen voorlopig nog in de anonimiteit - of, zoals Mor res het toepasselijk uitdrukt, 'langs de zijlijn' blijven. De ach terliggende gedachte is dat het in de toekomst vrijwel onmogelijk zal zijn om in het Waasland drie betaald-voetbalclubs naast el kaar te laten voortbestaan. Het gaat om Beveren, Sint-Niklaas en Lokeren. Er zal een moment ko men dat de clubs tot een verre gaande samenwerking of zelfs fu sie zullen moeten besluiten. VERVOLG OP ZEELAND - C1 jKATERNEN IntBinnenkrant A2 A3/A4 A5 A6 A7 BI B2 B3 Cl t/m C4 D1 I (iwogramma's D2 I Bjf Leven Elt/mE4 ju onze redactie buitenland lebron-Een dag na de vruchteloze bespreking tussen de Ame- itaanse president Clinton en de Israëlische premier Netanya- iii zijn gisteren in Hebron drie doden gevallen. De geweldsuit- larsting, waarbij het Israëlische leger met scherp schoot, ver maakte 103 gewonden, onder wie verscheidene Israëlische idatenen negen Palestijnse agenten. Helft bezoekers disco gebruikt xtc of coke PAGINA Mobutu roept noodtoestand uit in Zaïre PAGINA Wilfried Nelissen mag startschot lossen voor Gent-Wevelgem PAGINA (ADVERTENTIE) I;, «f m (K De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31>- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving...93,50* O Per kwartaal d.m.v. acceptgiroƒ97,50 kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaatsu.... Telefoon;..Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 122, 4800 VB Breda BtiiminiH v v

de Stem | 1997 | | pagina 1