'Fokverbod is niet effectief' Tweed* Zaïre s op vall Will meer v over de Madonna dringt door tot wetenschap 'Legalisering prostitutie tegen vrouwenhandel' 'Meer plaatsen in ouderzorg nodig Buitenlan Koningin ontving Europese ministers Militair© rechtbank laakt legerleiding Seedorf DE STEM BINNENLAND A4I DESTEM Boerenbond gelooft niet in de maatregel om pest te beheersen Bosniërs niet gedwongen teruggestuurd Mogelijk extra Europese top Opvolgster Heerma thuis in vrouwenkwesties DESTEM COMMENTAAR Debat of onderwijs Dwangmaatregelen mogelijk bij infectieziekten NIEUWS KORT Vrachtwagen verliest vaatwasmiddel Twaalf jaar voor moord in Eindhoven Jongen (14) verkracht meisje (12) Man (85) brengt vrouw om leven Nieuwe arrestaties in voetbaloorlog Rotterdam strenger voor softdrugs Financiële aderlat Franse troepen naar Albanië i i i i i DINSDAG 8 APRIL 1997 Den Haag (anp) - De boerenbond LTO-Nederland gelooft niet dat een tijdelijk fokverbod de epidemie van varkenspest beheersbaar maakt. Stopzetting van de kunstmatige in seminatie (KI) zou de boeren boven dien voor hoge kosten plaatsen, al dus de organisatie. Het totaal aantal met varkenspest be smette varkenshouderijen is opgelopen tot 84. Gisteren kwamen er weer zeven nieuwe gevallen in Oost-Brabant bij. Daarvan zijn er drie mogelijk terug te voeren op een besmetting via sperma van besmette beren (mannetjesvarkens). De boerderijen stonden in contact met het KI-station in Wanroij. Dat heeft het mi nisterie van Landbouw gisteravond be kendgemaakt. LTO-Nederland reageerde gisteren op berichten dat minister Van Aartsen van Landbouw een inseminatieverbod zou overwegen. Boeren die na een bepaalde datum nog zeugen zouden hebben, zou den worden beboet. Volgens LTO is een dergelijke maatregelen niet te verwezen lijken. Het ministerie van Landbouw wilde gisteren niets zeggen over een mo gelijk besluit een fokverbod af te kondi gen. Van Aartsen zei vorige week wel de re gels voor kunstmatige inseminatie stren ger te willen maken. Hij wil het mengen van sperma door KI-instanties aan ban den legen. De mogelijkheid bestaat dat varkenspest ook door sperma wordt overgebracht. In het Limburgse Nederweert is het ver- voersverbod voor vee, mest en veewa gens versoepeld, heeft Landbouw giste ren bekendgemaakt. Het geldt alleen nog voor varkens, mest van varkensbedrij ven, veewagens waarin die dieren zijn vervoerd en sperma. Op 24 maart werd in Nederweert een to taal vervoersverbod ingesteld toen op een boerderij daar varkenspest uitbrak. Vrijwel zeker werd het pestvirus overg- beracht door sperma van Kl-stations in Noord-Brabant. Met de versoepeling is het regime in Nederweert gelijk getrok ken met de regels in andere regio's waar varkenspest is geconstateerd. De Europese Commissie verwacht bin- Van onze Haagse redactie Den Haag - De Nederlandse regering is niet van plan op korte termijn Bosnische asiel zoekers zonder verblijfsver gunning terug te sturen naar hun land. Onlangs is Duitsland wèl begonnen met het terug sturen van Bosniërs. In het verleden heeft staatssecre taris Schmitz (Justitie) er wel op gewezen bij haar terugstuur-be- leid ook goed te kijken naar wat Duitsland doet. De beslissing van de Duitsers heeft vooralsnog geen consequenties voor het beleid van de staatssecretaris. De vluchtelin genorganisatie van de Verenigde Naties, UNHCR, is fel tegen de uitzetting naar voormalig Joego slavië. De woordvoerder van staatssecretaris Schmitz wees er gisteren op dat de Nederlandse re gering haar beleid richt op de ambtsberichten van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Die be richten, waarin ook gegevens van de UNHCR zijn verwerkt, laten zien dat het nog onverantwoord is om op dit moment asielzoekers naar Bosnië terug te sturen. Van onze correspondent Noordwijk - Nederland zal als voorzitter van de Europese Unie een extra Top bijeenroe pen enkele weken ha de Britse verkiezingen. „De kans daar op is sterk toegenomen," zei minister Van Mierlo gisteren in Noordwijk. Het ministerie Buitenlandse Zaken is bezig met de organisatie van de Top, die mogelijk in Maastricht wordt gehouden. Nederlandse bewindslieden heb ben tot gisteren steeds ontkend dat er een interim-top van de Eu ropese regeringsleiders en het Franse staatshoofd nodig zou zijn om het verdrag van Amsterdam tot een succèa te maken. Van Mierlo gaf gisteren voor het eerst openlijk toe dat er al een datum circuleert, maar dat naar een ge schikt moment wordt gezocht waarbij alle hoofdrolspelers naar Nederland kunnen komen. Op 25 en 26 mei stond al een bui tengewone vergadering van de ministers van Buitenlandse Za ken op de agenda. In Den Haag wordt gezocht naar de mogelijk heid om dat 'conclaaf' met een Top te combineren. Van de vier beschikbare locaties: Amster dam, Apeldoorn, Noordwijk en Maastricht, maakt deze laatste gemeente de meeste kans. Met de Britse conservatieven aan tafel valt momenteel niet te on derhandelen over een Europees verdrag, zo blijkt keer op keer. Nederland gokt er daarom op dat op 1 mei Labour de Britse verkie zingen wint en dat met Tony Blair wel zaken te doen zijn. Den Haag (anp) - Marry Visser- Van Doorn (57) uit het Zuid- Hollandse Leerbroek volgtEn- neüs Heerma op als lid van de CDA-Tweede-Kamerfractie. Zij houdt zich tot op heden voor al bezig met de positie van vrou wen en met ontwikkelingssa menwerking. Zij is voorzitter van het Vrouwenberaad van het CDA en lid van het Politiek Vrouwen Overleg. Van 1987 tot en met 1993 was Visser voorzitter van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen. Naast haar activiteiten op het gebied van vrouwene mancipatie is Visser bestuurslid van de Stichting Max Havelaar, die zich inzet voor de positie van kleine boeren in ontwikkelings landen. Zij is verder lid van het bestuur van de Nationale Com missie voor Internationale Sa menwerking en Duurzame Ont wikkeling. I r Arnhem (anp) - De Militaire Kamer van de rechtbank in Arnhem heeft gisteren ernstige kritiek geuit op de leiding van de legerplaats Seedorf in de zaak van een vernederde, mishandelde en naakt op de foto gezette korporaal. Ook het kader van de Staf compagnie 41 Lichte Brigade in Seedorf kreef felle verwij ten. Leiding en kader hebben het onderzoek tegengewerkt en gepoogd de kwestie bin nenskamers te houden. Vier militairen en een korporaal zijn in een snelrechtprocedure veroordeeld tot een geldboete van 1000 gulden. Drie van hen kregen tevens vijftig uur dienstverlening op gelegd, één moet vier weken militaire deten tie ondergaan. Een korporaal hoorde een vonnis van drie weken voorwaardelijk. Hem wordt onverantwoordelijk handelen verwe ten door het slachtoffer aan zijn lot over te laten. De militairen hadden op 12 februari in de kazerne in Seedorf een 19-jarige man te gra zen genomen. Het slachtoffer was vanaf zijn bevordering tot korporaal het mikpunt van het peloton. Hij werd door de militairen 'voor de gein' met riemen aan een stoel ge bonden en met tape vastgezet. Het slachtof fer kreeg ook een prop in zijn mond. Vervol gens werd hij uitgekleed en naakt, met een touw om zijn nek, op de foto gezet. Twee dagen eerder was de korporaal ook al vastgegrepen, met tape de mond gesnoerd en met zijn hoofd naar beneden in een vuilnis- ton gezet. De advocaat van de militairen ver zocht veertien dagen geleden de Militaire Kamer nadrukkelijk aandacht te geven aan de groepscultuur binnen de Duitse kazerne, waarin men niet graag aangemerkt wil wor den als het 'mietje' van de groep. De Kamer oordeelde gisteren dat er geen sprake was van kwajongensstreken, maar van niet te to lereren 'machogedrag'. De basis in Seedorf staat al enige tijd in een kwaad daglicht. De marechaussee is er kort geleden begonnen met een onderzoek naar het gebruik van en de handel in drugs. Een trimester lang wor den op de Universiteit van Amsterdam alle kwaliteiten van Madon na wetenschappenlijk genalyseerd. Studenten staan te dringen. Door Céline Rutten Het idee om het popfenomeen Madonna aan alle kanten uit te kleden om haar muziek, haar presentatie en haar verschijning voor het kritisch oog van stu denten wetenschappelijk bloot te leggen, was meer dan een half jaar geleden op een niet klini sche plek geboren: het café. En twee docenten van de letteren faculteit van de Universiteit van Amsterdam, waar ook het mu ziekonderwijs is ondergebracht, denken er 280 college-uren voor nodig te hebben. Ze willen de verschillende reacties van men sen op Madonna analyseren, wie de luisteraars precies zijn, de seks-stereotiepen die zij uit beeldt en ze willen de vraag be antwoorden wie de ware Ma donna is. Madonna FOTO ANP Nu ligt hun wetenschappelijke ondersteuning op een tafeltje: boeken met titels als Rocking around the clock, The diva's mouth en The Madonna Connec tion, plus een stapeltje cd's. Ter wijl normaal gesproken voor zulke vrije werkeollege's zich een stuk of zeven geïnteresseer den melden, zijn het er nu 85. Meer mogen er niet in het zaaltje en dat bepaalt de brandweer. Een van de twee docenten is Hannah Bosma. Zij is doctor in opleiding en gespecialiseerd in de rol van de stem in electroni- sche muziek en in feministische muziekwetenschappen. Terwijl hordes vertegenwoordigers van de media, tot en met de Engelse BBC toe, aan haar staan te trek ken is de andere docent, Mark van den Berg zoek. Hij is de ech te Madonna-liefhebber en ter wijl de halve wereld aan de voe ten van de mega-ster ligt van wege haar presentatie, haar kle ding, haar onafhankelijk den ken, maar nooit veel kwaliteit in haar muziek heeft kunnen ont dekken, wil deze wetenschapper het tegendeel bewijzen. „Hij is er van overtuigd dat de muziek van Madonna een hele hoge kwaliteit heeft," zegt professor Remko Tra, die het hoofd van de vakgroep en verantwoordelijk voor de kwaliteit van de colle ges. „Ik kan het alleen maar saai vinden. Ik vind bijvoorbeeld 'Do'nt cry for me Argentina' een heel verwerpelijk liedje, toch kan ik snappen waarom anderen het mooi vinden. Maar bij de muziek van Madonna is het er ger: ik vind er niks aan en ik kan me erook niks bij voorstellen waarom anderen plat vallen. Daarbij: ze heeft een piepstem die zo slecht is dat ze absoluut electronica nodig heeft om er iets van te maken. Maar ja: sex speelt nu eenmaal keihard een rol in muziek. Niet alleen in popmuziek, maar ook in bij voorbeeld klassieke opera's. En om muziekwetenschap alleen tot noten te beperken, is een pad dat te smal is." „Wat het aardige aan deze colle ges is: Madonna is van nu. Als we iets met Elvis of de Beatles hadden gedaan, was dat geruis loos verlopen. Nu we met Ma donna komen, is het meteen nieuws. Madonna is nog steeds niet geaccepteerd. Dat blijkt." Mark van den Berg duikt op. Maar hij is zo geschrokken van alle on-wetenschappelijke be langstelling dat hij meteen doorschuift naar de collegetafel. Hij begint het eerste van de tien colleges met een beschrijving: „Madonna is een megaster met gouden ballen." Zij stem klinkt nog niet helemaal zeker. Noordwijkerhout (anp) - Legalise ring van prostitutie en het recht op migratie voor vrouwen zijn de beste manieren om een einde te maken aan de lucratieve handel in vrouwen. De stelling kreeg een warm applaus op de conferentie van Europese niet-gouverne- mentele instellingen (ngo's) over vrou wenhandel, die de afgelopen drie dagen in Noordwijkerhout plaatsvond. Maar volgens de Belgische professor M. van Hemeldonck jagen de veldwerkers een il lusie na. Legalisering van de informele sector, laat staan ruimere migratie is in Europa voorlopig een onbegaanbare weg. Vertegenwoordigers van 75 ngo's uit der tig landen waren op verzoek van de Ne derlandse regering bijeengekomen om een aantal aanbevelingen op te stellen voor een Europese gedragscode ter voor koming en bestrijding van de vrouwen handel. De aanbevelingen zijn bedoeld voor de Europese ministeriële conferentie over vrouwenhandel die eind deze maand in Den Haag plaatsvindt. In de aanbevelingen waarover de ngo's het eens werden, wordt weliswaar niet meer gesproken over legalisatie, maar wordt wel gevraagd de prostitutie te de criminaliseren en vrouwen die werkzaam zijn in de informele sector een legale sta tus te geven en economische vrijheid te gunnen. Van Hemeldonck, die actief betrokken is bij de opstelling van de Europese ge dragscode, is teleurgesteld over het resul taat van de bijeenkomst. De ngo's staan volgens haar te ver van de realiteit van de politieke besluitvorming. Zij vreest dat de verklaring de Europese landen in de gordijnen zullen jagen en contraproduc tief uitpakt voor de gedragscode. De Belgische professor denkt dat een be tere coördinatie van de strafrechtelijke aanpak meer kans van slagen heeft. Vrou wen die het slachtoffer zijn geworden van grensoverschrijdende handel, moeten be- nenkort een Nederlandse aanvraag voor de uitbreiding van de opkoopregeling voor varkens in verband met varkens pest. Het plafond dat aanvankelijk was afgesproken, 800.000 stuks, wordt bin nenkort bereikt. Het Nederlands verzoek komt volgende week aan de orde in het beheerscoimité, waarin alle vijftien lid staten van de Europese Unie zijn verte genwoordigd. Volgens een woordvoerder van de Com missie hoeft de Nederlandse varkenssec tor zich geen zorgen te maken dat de geldkraan wordt dichtgedraaid. Vrijheid is vanzelfsprekend. Voor wie ervan mogen genieten althans Vandaar dat het goed is van tijd tot tijd stil te staan bij wat vrijheid 1 betekent. Nederland gebruikt daar 4 en 5 mei voor, de Dodenherden. king en Bevrijdingsdag, maar of die voor iedereen leven valt zeer te betwijfelen. Om die reden heeft prof. Blom, directeur van het Rijks Instituut voor I Oorlogsdocumentatie, voorgesteld jaarlijks een Nationaal Herden- kings- of Bevrijdingsdebat in te stellen. 'Een intensieve gedachtenwis- seling van hoog moreel gehalte' over onderwerpen die met vrijheid van doen hebben. De vluchtelingenproblematiek bijvoorbeeld, het gebrek aan burgerzin of de geringe arbeidsparticipatie. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken vindt het een goed idee, maar hoe het uitgewerkt moet worden is hem nog niet geheel duide- I lijk. En die uitwerking is essentieel. Wie zich nog herinnert hoe het Nationale Kennisdebat van minister Ritzen verlopen is en welke maatschappelijke effecten dat gehad heeft, reageert wat sceptisch, Een maatschappelijk debat op intellectueel niveau kenmerkt zich doorgaans door een hoog abstractiegehalte en de deelnemers beper ken zich tot specialisten en direct betrokkenen. Bij vrijheid is iedere burger betrokken, maar hoe die zo verte krijger dat hij op zijn minst kennis neemt van de discussie, laat staan er zelf aan deelneemt, weet niemand. Of Bolkestein zou telkenjare met eer van zijn weinig genuanceerde stellingen het debat moeten openen Het niveau blijft dan wel ver onder het voorgestelde hoge morele ge halte. Spreken en nadenken over vrijheid is niet alleen goed, het moet. Het is echter naïef te veronderstellen dat er buiten academische kring veel liefhebbers voor een nationaal te organiseren discussie te vinder zijn. Veel beter en ook effectiever is het om bevrijding en herdenking tot belangrijk thema in het onderwijs te maken. Dan wordt er op jonge leeftijd gezaaid wat later in de oogsttijd als vanzelf binnen te ha' valt. Ter afsluiting van de tweedaagse bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie in Noordwijk ontvingen koningin Beatrix en prins Claus de ministers gisteren op het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Hi. fotoanpa Rijswijk (anp) - Mensen met tuberculose die zich niet vrij willig willen laten behande len, kunnen daartoe in de toe komst gedwongen worden. Minister Borst van Volksgezond heid heeft gisteren het ontwerp- Infectieziektenwet naar de Twee de Kamer gestuurd, waarmee ge dwongen opname ter isolatie en gedwongen medisch onderzoek mogelijk worden. De wet vervangt de uit 1928 stammende Wet bestrijding infec tieziekten, die vooral gericht was op afzondering van de patiënt. Dat is tegenwoordig in medisch opzicht zelden meer nodig. In de verouderde wet was verder de rechtsbescherming onvoldoende geregeld. In het voorstel van Borst mag ge dwongen isolatie of onderzoek al leen plaatsvinden om een ernstig gevaar voor de volksgezondheid te voorkomen. Een rechter moet per geval beoordelen of de dwangmaatregel toegepast mag worden. Minister Borst wil één of meer ziekenhuizen aanwijzen waar geïnfecteerden onder dwang opgenomen en onderzocht kun nen worden. Gedwongen medisch onderzoek is de zwaarste maatregel, die naar verwachting het minst toegepast zal worden. Onder dwang onder zoeken kan nodig zijn wanneer de geïnfecteerde anderen heeft be smet en het in hun belang is speci fieke bijzonderheden van de ziek te te weten te komen. Gedwongen onderzoek is slechts mogelijk in vervolg op gedwongen isolatie. In Nederland zijn de meeste in fectieziekten redelijk beheers baar. Was eind vorige eeuw bijna de helft van de sterfte te wijten was aan infectieziekten, in 1990 was dat gedaald tot minder dan 2 procent. Dordrecht - Een vrachtwagen heeft gisteren op Rijksweg A16 bij Dordrecht een deel van zijn gevaarlijke lading verloren. Het ging om vaten vloeibaar vaatwasmiddel met daarin lage con centraties natriumhypochloriet (chloorbleekloog), een schade lijke chemische stof. Het ongeluk gebeurde tijdens de avondspits even voorbij de Drechttunnel richting Breda. Toen de chauffeur de afslag Dord recht wilde nemen, begonnen de vaatjes te schuiven. Enkele honderden liters vaatwasmidel kwamen op het wegdek terecht. De vrachtwagen had 23 ton bij zich.Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft een 36-jarige man uit Eindhoven veroordeeld tot twaalf jaar voor het doodschieten van P. Wijtmans in het Eindhovense Anne Frankplantsoen op 26 april van het vorig jaar. De straf is twee jaar hoger dan door de officier van justitie mr. P. Frielink was geëist. De Eindhovenaar had zowel tegenover de politie als op de rechtszitting ontkend iets met de zaak te maken te hebben gehad. P. Wijtmans werd doodgeschoten, toen hij in die nacht zich met twee anderen in het park, dat bekend staat als ontmoetings plaats voor homofielen, bevond. De dader was gestoken in vrouwenkleren uit de struiken tevoor schijn gekomen en' had dér'drie toegeroepen op te denderen. Wijtmans liep echter op de man toe, die daarop twee schoten losje.waarvan er een.dadelijk.was. De rechtbank achtte op grond van de verklaringen van'twee ge tuigen, die op de zitting de schutter herkenden, bewezen dat de man de dader was. Bij de grotere strafbepaling speelde volgens het vonnis ook mee dat de man geen medewerking verleende aan een psychologisch onderzoek. Alphen a/d Rijn - De politie van Alphen aan den Rijn heeft een 14-jarige jongen aangehouden die heeft bekend een 12-jarig meisje te hebben verkracht. Hij vergreep zich vrijdag in een park aan het kind. De jongen kende het meisje. Het meisje staat onder medische behandeling. De jongen zit vast. Heusden - Een 85-jarige man uit Heusden heeft gisterochtend zijn 84-jarige vrouw met een schot uit een vuurwapen om het le ven gebracht. Daarna schoot hij zichzelf door het hoofd. De man overleefde de zelfmoordpoging. Hij is bewusteloos naar het zie kenhuis gebracht. Het echtpaar, dat meer dan 60 jaar getrouwd was, had besloten samen uit het leven te stappen. De vrouw was ernstig ziek. De politie vond een afscheidsbrief. Haarlem - De politie in Haarlem heeft opnieuw zes verdachten gearresteerd in verband met de rellen op zondag 23 maart in Be verwijk tussen aanhangers van Ajax en Feyenoord. Daarmee is het aantal aanhoudingen opgelopen tot twintig. Het is niet be kend of zich onder hen iemand bevindt die ervan wordt ver dacht de Ajax-supporter Carlo Picornie te hebben gedood. Rotterdam - Rotterdam gaat strenger toezien op koffieshops waar softdrugs zijn te krijgen. Aanleiding zijn de vorig jaar lan delijk aangescherpte richtlijnen van Justitie. Rotterdam is na Groningen en Amsterdam de derde stad die de nieuwe richtlij nen uitvoert. In de Maasstad mogen de ongeveer tweehonderd koffieshops vanaf 1 september dit jaar niet langer zowel soft drugs als alcohol verkopen. Er geldt dan ook een verbod op re clame aan de voorgevel, de verkoop van softdrugs aan jongeren onder de achttien jaar en een verbod op meer verkoop dan vijf gram per klant per dag. De shophouder mag maximaal vijfhon derd gram handelsvoorraad in de winkel hebben. Utrecht (anp) - Het College voor Ziekenhuisvoorziening® I (CvZ) vindt dat er meer plaatsen moeten komen in de oude I zorg. Tot 2005 zijn minimaal 15.000 extra plaatsen nodig vo l de 24-uurszorg in verpleeghuizen, verzorgingshuizen en w thuiszorg. ter in staat worden gesteld te getuigen, ook al hebben zij willens en wetens voor een baan in de prostitutie gekozen. De huidige wetgeving is voor politie en justi tie te gecompliceerd om de vrouwenhan del effectief aan te pakken, meent zij. Staatssecretaris Terpstra van Welzijn, die het slot van de conferentie bijwoonde, deelt de onderliggende gedachte van Van Hemeldonck. „Maar ik volg een strategie van kleine stapjes in de strijd tegen de vrouwenhandel. De ngo's schieten te ver door, maar dat heb ik nodig om een nieuw evenwicht te bewerkstelligen. En decri- minalisatie van de prostitutie, daar kan toch niemand tegen zijn." Dit staat in een advies van het CvZ aan staatssecretaris Terps tra (Welzijn). Het college vindt dat het kabinet onvoldoende re kening houdt met de vergrijzing. Vergeleken met de toename van het aantal 75-jarigen en ouder is er nu volgens het college sprake van een verhoudingsgewijze af name van het aantal plaatsen. De extra plaatsen zijn vooral in de verpleeghuiszorg nodig. Maar ook de dagverpleging en verzorging moeten nodig worden uitgebreid. Uit de ramingen van het CvZ blijkt dat ouderen op steeds latere leeftijd ge,3rul^ ken van langdurige verpleeg zorg. Bovendien zal sprake aj van een snellere doorstroming™ opnamen. Tegenover die kort i verpleegduur staat eenmte I vere verpleging van patiën e I op hoge leeftijd worden opg I men. Opmerkelijk is volgens college dat daarbij een gering61 behoefte is aan verpleeghuis plaatsen voor ouderen metl* melijke ziekten. Vooral meg met psychogeriatrische klac zullen een beroep doen op verpleeghuis. Door Bert Schampers Noordwijk - „Verplaats u in de pc tie van een Chinese gevangene. Zo onder de indruk zijn van Eurof gemeenschappelijke buitenlands 1 leid?" Minister van Mierlo fronste wenkbrauwen toen hem de vr; werd gesteld. „Ik zou teleurgest zijn," antwoordde hij zonder aar len. De voorzitter van de Europese Unie h« zich de afgelopen weken met weinig s ces sterk gemaakt voor een gezamenli resolutie van de Vijftien tegen de sch ding van de mensenrechten in Chi Frankrijk, weigerde met steun Duitsland, Italië en Spanje, een resoli over de mensenrechten in China te st nen. In mei namelijk reisde een Fra: Lubumbashi (afp) - De opmars van lijkt niet meer te stuiten. Gisteren lenleider Kabila de buitenwijken 1 op één na grootste stad van Zaïre. De rebellen zullen naar verwach ting spoedig de hele stad in han den hebben en daarmee hun grootste overwinning tot nu toe boeken. Het Zaïrese regeringsle ger in Lubumbashi bood geen te genstand. Het opperbevel had via de radio de soldaten opgeroe pen geen verzet te bieden tegen de oprukkende rebellen. Met Lubumbashi verliest het re gime van president Mobutu de laatste grote bron van buiten landse deviezen. De stad is hoofdstad van de delf stof fenrijke provincie Shaba. De opstande lingen hadden eerder al laten weten zo snel mogelijk de koper en kobaltmijnen in Shaba te wil len innemen. Vertegenwoordigers van de machtige Zuid-Afrikaanse dia manthandelaar De Beers hebben afgelopen weekeinde in Goma een ontmoeting gehad met de Zaïrese rebellenleider Laurent- Désiré Kabila. Onderwerp van gesprek was de veiligheid van de medewerkers van De Beers in de gebieden die nu door de rebellen worden gecontroleerd. De diamanthandelaren hebben kantoren in de steden Kisangani en Mbuji-Mayi, die respectieve lijk half maart en begin april zijn veroverd. De Beers, met een mo nopoliepositie op de wereld markt, koopt diamanten van het Zaïrees-Belgisch-Zuid-Afri- kaanse bedrijf MIBA. zoii sa Parijs - Het Franse deel van de internationale troepenmacht ver bekt donderdag naar Albanië. e legereenheid, die een sterkte van 1000 man heeft, vertrekt vanuit de havenstad Toulon. Dit heeft het ministerie van Defensie 'n Parijs gisteren gezegd. De foepen zijn zwaarbewapend om eventuele plunderaars van de hulpkonvooien tegen te houden, e 300 Spaanse deelnemers aan vL!n^rnati0nale troepenmacht vertrekken morgen naar Durrës n het noorden van Albanië we| vaa ziel oni nis vol ma gei) gil ziel ge{ Def ren acl Za wal ma tu'j hu zijl gef gel (AD VERTE Iv Vraag het informatiepakt Forum aan bij de gratis (ma-vr van 9.00 - 21.00 u) http://www cnnc!)ati0naal Forum voor de introductil de werkSevers- en werknel a nnanaele sector en de overheid. Del bereid! Ek en sPecifieke deskunl - ding van de invoering van de eurol

de Stem | 1997 | | pagina 4