n)er 'Niemand zag ooit snuff-mo vie9 Onze Top 10 van deze week. 'VVD misbruikt Turks-Koerdische kwestie' Rechtbank Breda verandert in vesting voor zaak Juliet-bende Rolstoelers wellicht toch in Vierdaagse O 0 0 o 0 0 0 0 0 Een op 20 ouderen slachtoffer psychische of fysieke mishandeling Bevroren bloesem 'Koerden zitten aan alle kanten in de kneV 1.69 6.98 2.29 1.29 8.90 2.99 1.99 4.95 2.69 1.59 Topper van de week >a.l9 Oh A2 I DE STEM BINNENLAND A3 T zon maar in het gorden ook wol- in Schotland wat regen. Mid- [ur uiteenlopend i in Schotland tot t zuiden. Politie vindt niets concreets Diefstal aangeven via Internet Steeds meer huishoudens van 1 persoon IIL 1997 1111 i DINSDAG 8 APRIL 1997 |nië en Ierland: xemburg: Rustig, bnnig lenteweer, [ratuur oplopend raden op woens- lidden-Frankrijk: ^arsweer met veel ïeleidelijk zachter fedag maxima rond ijk: Vrij zonnig en Jiddagtemperatuur [ider 20 graden, in ken juist daarbo- Jolkenvelden, soms ooral dinsdag kans In- of onweersbui, seraturen rond 20 1st zon ook wolken- boral in het zuiden tans op een enkele kt onweer en mis- •jlneerslag. Langs de pt zuiden en oosten Jiddagtemperatuur [onder 20 graden. Eilanden: Geregeld i overal droog. Mid- ituur ongeveer 23 Ibiza: Nu en dan j)k kans op een fikse onweersbui. Veel [et oosten. Middag- dalend naar onge- den. |og en vrij zonnig, dratische kust dins- :een stevige koude Inwind en maxima jden. Elders maxima pden. id en Kreta: Perio- 6n en kans op een en- 1 misschien met on winderig. Vooral koud met maxima laden. Droog en vrij zon- teer. Geleidelijk wat et woensdag maxima net oosten tot rond 15 Bwesten. ad: Vrij zonnig. Voor woorden hogere maxi- Isdag overal rond 17 (t: Flinke zonnige pe- droog. Geleidelijk Ie maxima; woensdag hnd van een graad of lienen tot 15 in Tirol. tDSEL is in dit verborgen? ala; 13. parodie; 16. rui; tm; 22. imam; 24. enter; 31. Ate; 32. kranig; 35. 19. se; 40. klacht; 42. tijs- 49. raad; 51. baret; 53. s; 60. pi; 61. eek; 63. vol- lar; 68. torso. spa; 5. arend; 6. go; 7- p; 11. nimbus; 14. ase; 15. Alabama; 25. tokayer; 27. 33. rol; 34. gat; 35. fel; 36. sits; 44. risico; 46. naald, 52. tin; 54. Apis; 57. svp; Van onze Haagse redactie Den Haag - Ruim een op de twintig zelfstandig wonende ouderen boven (je 65 jaar is slachtoffer van lichame lijke of geestelijke mishandeling. Ze worden agressief behandeld, uitge scholden, geïntimideerd, opgelicht „f verwaarloosd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vrije Universiteit van Amsterdam, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Ouderenmishandeling staat pas sinds kort in de publieke belangstelling. Het onderzoek van de VU heeft voor het eerst klaarheid gebracht in omvang en de ernst van het verschijnsel. Het blijkt dat 5,5 procent van de zelf standig wonende 6 5-plussers te maken heeft met agressie, benadeling of ver waarlozing. De meest voorkomende vorm is regelmatig uitgescholden wor den, zowel op straat als thuis. Dat valt, volgens een internationale definitie, on der mishandeling. De slachtoffers nemen die term bij voorkeur niet in de mond. Zij spreken liever van 'een incident' of een 'huiselijk probleem'. Sommige oude ren zeggen mondelinge agressie te be schouwen als 'een gewone omgangs vorm'. Tachtig procent van de slachtoffers zegt van de mishandeling geen persoonlijke of financiële nadelen te ondervinden. Te gelijkertijd geven veel ouderen aan dat ze kampen met gevoelens van verdriet, teleurstelling, boosheid of schrik. Het gros van de benadeelde ouderen on derneemt zelf actie. Zij verbreken bij voorbeeld het contact met de dader of ze schakelen familie en kennissen in. Een klein deel van de slachtoffers heeft pro fessionele hulp nodig. Daarvoor is eind vorig jaar, met subsidie van VWS, het Landelijk Steunpunt Bestrijding Oude renmishandeling opgericht. Deze orga nisatie moet riog dit jaar met een uitge werkt plan komen voor hulpverlening aan mishandelde ouderen. Door Rinze Brandsma Amsterdam - Juli 1990: Een jongen, die ontvoerd is uit een op vangtehuis in Engeland, beweert betrokken te zijn geweest bij het maken van een kinderpornofilm in Amsterdam. Daarbij zou een 12-jarig jongetje zijn vermoord, na te zijn verkracht: alle maal voor een extreme martelporno-film, een snuff movie. Het zou om veel meer jongens Baan: tussen de tien en twintig die sinds 1984 als ver- i opgegeven. Ze waren terecht gekomen in de prostitutie en daarna in handen van pedofie len, voor het maken van martel- pornofilms. De lichamen van minstens negen misbruikte, elde jongens zouden a zijn gedumpt. Dat was in juli 1990 het verhaal. Britse en Nederlandse media een paar dagen bol In 1993 doken soortgelijke weer op, in 1995 op- En deze week komen verhalen uit Engeland. Een bende Britse pedofielen zou in Amsterdam en Hoofddorp, in het begin van de jaren negentig, minderjarige jongens - afkomstig uit achterbuurten in Oost-Euro pa en Groot-Brittannië - hebben verkracht en ver- 'exclusieve' video films. De doodgemartelde jon gens zouden in een meer in de buurt van Amsterdam zijn ge gooid. Scotland Yard In 1990,1993,1995 en enkele we ken geleden opnieuw dook de Amsterdamse politie samen met de Hoofddorpse collega's in de Britse snuff movie-verhalen. Zes weken geleden klopte Scotland Yard weer eens aan bij de politie in Amsterdam en Hoofddorp. Fo to's of video-materiaal konden de Den Haag (anp) - Via Internet aangifte doen bij de politie van kleine delicten wordt over enke lejaren mogelijk, als dat geen ri sico's oplevert. De politie is druk doende de mogelijkheden en ri sico's van het gebruik van Inter net te inventariseren. Onder kleine delicten worden onder andere diefstallen van fietsen verstaan. „Delicten waar oiet iedereen meer voor naar het bureau wil om aangifte te doen" aldus de zegsvrouw van de Raad van Hoofdcommissarissen. Aangifte doen is slechts één van de mogelijkheden die de politie onder de loep neemt. Er wordt ook gekeken naar het versprei den van opsporingsberichten of net solliciteren bij de politie via net computernetwerk. «Het ligt nogal gecompliceerd vanwege de veiligheid", aldus de woordvoerster. Britse collega-speurders niet to nen. Namens de afdeling jeugd- en zedenpolitie zegt woordvoer der Cees Rameau: „Wat uit die Engelse tv-documentaire komt is weer hetzelfde verhaal. Maar we hebben er toch serieus naar geke ken of de aantijgingen hout snij den. Onze eindconclusie was, net als de vorige keren, dat er volgens ons niets concreets gebeurd is op de plekken die aangewezen zijn." Voor de Amsterdamse politie, die zeer actief is op het gebied van kinderporno ('geweld in de rich ting van kinderen heeft voor ons prioriteit boven op prioriteit') be staat geen aanleiding tot een nieuw onderzoek. Geruchtenstroom Net als de vorige keren zien de kinderporno-deskundigen bij de Amsterdamse politie vooral een hardnekkige geruchtenstroom achter de Britse snuff movies- verhalen. Want ook nu heeft nie mand zo'n beweerde martelpor nofilm echt gezien. Politiewoord voerder Klaas Wilting: „Nog nooit is in ons land een snuff mo vie gevonden. En als iemand dat zou moeten weten zijn wij dat wel. Onze jeugd- en zedenpolitie zit er bovenop, met een speciale unit kinderporno." De NVSH heeft de CRI en de Amsterdamse jeugd- en zedenpolitie zelfs be schuldigd overijverig te zijn en een 'heksenjacht' op kinderporno te voeren. Volgens de hoofdstede lijke politie bleken de meest gru welijke scenes op in beslag geno men harde kinderporno geënsce neerd of werden martelingen en moord gesuggereerd. „En tegen woordig kun je met videotechnie ken een hoop in elkaar zetten." Een staflid van de Londense or ganisatie Naypic voor opvang van weggelopen jongeren zei in 1990 een snuff movie gezien te hebben in een bar in de buurt van het Amsterdamse Rijksmuseum. Banden waren daar te koop voor zo'n vijfduizend gulden: 'Hoe jonger het vermoorde kind hoe duurder'. Maar een dag na de eer ste publicatie-storm ontkende Scotland Yard de rol van Amster- danyin het pornofilm-schandaal. De Amsterdamse politie zoekt de verklaring voor het opnieuw noe men van de Amsterdamse con nectie in het oprollen in de hoofd stedelijke regio van zeventien netwerken voor kinderporno films in de periode 1993-1996. Maar ook elders in het land, zoals in Epe, Appingedam, Heerlen en Maastricht zijn commerciële net werken van makers van kinder porno opgerold. VERVOLG VAN VOORPAGINA Zoals Erkan Ürceler zelf. „Jawel, ik ben éen Turk. Maar ongetwijfeld ligt mijn achter grond bij een of andere groepering. Echt, ik weet niet welke. Ik sta daar niet bij stil, het maakt me absoluut niet uit. Als er maar ge lijkheid is voor iedereen, iedereen gelijke rechten en plichten heeft. Dan is dat ook niet belangrijk." Als iedereen zo dacht, was er geen probleem beseft Ürceler. „De werkelijkheid is een stuk gecompliceerder. Je hebt tal van groe peringen met hun eigen gedaehtengang. De Grijze Wolven die zeer nationalistisch zijn en Dev Sol, een linkse groepering om de be kendste te noemen." En uiteraard de PKK, de Koerdische Arbei derspartij die sinds 1978 geleid wordt door de 47-jarige Abdullah Ocalan en streeft naar een zelfstandig Koerdistan. „Een zeer wrede, bloedige organisatie op zuiver Mar xistische gronden die nergens voor terug deinst," is het keiharde oordeel van profes sor De Groot. „Daar is de IRA een doetje bij. Maar kijk, niet alle Koerden zijn PKK'ers. In dat gebied kun je niets over één kam scheren." Dat is het grensgebied tussen Irak, Iran, Turkije, Syrië en Armenië. Daar wonen on geveer 20 miljoen Koerden. Van hen leven er ruim 11 miljoen in Oost-Turkije. Noord- Irak is het huis voor 3,5 miljoen Koerden en 5 miljoen Koerden wonen in het Noord- Westen van Iran. Armenië telt een half mil joen Koerden en Syrië een kwart miljoen. „Tussen die groeperingen zitten ook weer grote cultuurverschillen," probeert profes sor De Groot de weg te wijzen in het dool hof. „Voor zover ik weet zijn er drie Koerdi sche talen. Het is werkelijk uitermate moei lijk om dat allemaal te doorgronden." Het is in ieder geval een volk dat letterlijk aan alle kanten in de knel zit en zich belazerd voelt omdat het na de Eerste Wereldoorlog een ei gen staat beloofd was. Professor De Groot: ,jZo leggen de Koerden-het uit. Het wordt misschien eentonig, maar ook dat is weer zeer gecompliceerd." 'Toch een poging: „Hét, komt ''ér ifj'p neer dat het verdrag uit 1918 waarover flë Koerden praten niet geldig ondertekend was door al le toen strijdende partijen. Pas in 1923 kwam er een eind aan de burgeroorlog in Turkije. Toen ontstond het huidige Turkije waarin sindsdien al die verschillende groe peringen wonen." Al die verschillen zijn nu ook in Nederland aanwezig. Professor De Groot: „Gewoon meeverhuisd naar een andere omgeving. Die omgeving is het enige verschil." Den Haag (anp) - Het Regio nale Steunpunt Allochtonen (RSA) heeft gisteren felle kri tiek geuit op de WD. Deze partij zou de tegenstellingen tussen Turken en Koerden voor eigen politiek gewin ge bruiken. Het RSA was onder andere on aangenaam getroffen door de woorden van WD-leider Bol- kestein, die zaterdag zei dat toe treding van Turkije tot de EU het einde van de Europese orga nisatie zou betekenen. De kritiek werd verwoord door directeur A. Daskapan van het RSA. Deze organisatie had voor zondag een mars georganiseerd in verband met de brand in de Schilderswijk in Den Haag die zes leden van een Turks gezin het leven kostte. De manifestatie werd echter afgelast uit angst voor ongeregeldheden. Volgens Daskapan zaaien de li beralen paniek. „Daar is de schilderswijk niet mee gebaat." Hij had ook kritiek op minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) die volgens hem zijn conflict met de Turkse regering afwentelt op Turkse bevolkingsgroepen in Nederland. N oodverordening In Den Haag is gisteren de nood verordening ingetrokken die zondag van kracht was. Krach tens deze verordening werden zondag de invalswegen van de stad bewaakt door politie en ME en werden mensen die naar de afgelaste manifestatie wilde, bij de stadsgrens teruggestuurd. Justitie in Den Haag had tot maandag 150 tot 200 telefoontjes binnengekregen op het speciale telefoonnummer dat werd inge steld voor tips over de fatale brand in de Schilderswijk. Een woordvoerster van Justitie kon niet zeggen of er bruikbare tips bij zaten. Er is een beloning van 100.000 gulden uitgevaardigd voor de gouden tip. Grijze Wolven In Beverwijk werd een PvdA- raadslid ervan beschuldigd ban den te onderhouden met de ex treem-rechtse Turkse groepering Grijze Wolven. Het gaat om Faiz Yerlibuqak. De zaak is door twaalf personen, onder wie FNV-bestuurders, politici en een advocaat, bij de PvdA aanhangig gemaakt. De groep heeft om een onderzoek gevraagd. De Nederlandse Moslim Raad 's>(U!| auiep jeeq 'N ueA van onze verslaggever Breda - De rechtbank in Breda verandert in een ves ting- Metaaldetectoren, een Kooiconstructie in het pand, tientallen politiemensen en exha beveiligingspersoneel en om het gebouw en het «sluiten van een deel van de sluissingel in Breda. Het zijn slechts enkele van de aatregelen die vandaag wor- eR genomen in verband met de art van de rechtszaak tegen de °genaamde Julietbende. Deze °ende hield zich de laatste twee an f me^ beroven van e criminelen, ontvoering, Persing en de handel in drugs da De bende gebruikte Da v s°ms grof geweld. Komende twee weken komen j ne§™ Hoofdverdachten voor beni Vandaag is het de l»nj aan He meest spraakma- «ianPpnHden,eg!n' de Engels" Bi] sloot, in ruil voor een relatief lage eis en hulp bij een gratieverzoek, een deal met het Openbaar Ministerie en ver linkte al zijn oude vrienden in de bende. Met zijn hulp wist justitie in to taal zevenendertig verdachten op te pakken, zowel grote als kleine jongens. P. is vanzelf sprekend niet populair bij zijn mededaders en hun achterban wat voor justitie in Breda reden genoeg was om de rechtbank om te bouwen tot een heuse vesting en strikte veiligheidsmaatrege len te nemen uit angst voor aan slagen op het leven van P. Speciale kooi Zo wordt in de rechtbank een speciale kooi aangelegd die zit tingszaal Een, waar de komende weken de rechtszaak wordt ge houden, afschermt van de rest van het gebouw. Beveiligings personeel en metaaldetectoren moeten raadslieden en de aan wezige pers controleren op eventueel wapentuig. De zaal Spong FOTO ANP Moszkowicz foto anp wordt voor elke zitting door bomexperts doorzocht, terwijl de geplande installatie van ko gelvrij glas in de ramen van de zaal werd vervroegd. Op de publieke tribune, waar dezelfde strenge maatregelen gelden als beneden in de zaal, wordt slechts een beperkt aan tal mensen toegelaten. Buiten houden zestig extra politiemen sen de zaak in de gaten. De weg voor de rechtbank is bovendien tijdens zittingsdagen verboden voor verkeer. Een zijdeur van het gerechtsgebouw is vorige week nog van speciale betonnen paaltjes voorzien om te voorko men dat deze met een wagen kan worden geramd. Ook voor het personeel van de rechtbank zelf wordt het werk er niet eenvoudiger op. Zij moe ten, in elk geval als kroongetui ge P.P. ten tonele verschijnt, hun auto elders parkeren. De kelder wordt namelijk autovrij gehouden om te voorkomen dat er een bom onder een wagen wordt gelegd. P. wordt met een speciale gepantserde wagen van een arrestatieteam aangevoerd, zoals ook gebruikelijk was in het Hakkelaarproces in Amster dam. Veiligheid Alle maatregelen zijn overigens niet alleen genomen vanwege de veiligheid van P. De andere ver dachten in deze zaak hebben de afgelopen jaren een groot aantal andere criminelen van hun geld en drugs beroofd, wat hen niet in dank is afgenomen. Ook aan slagen van die kant worden ge vreesd. De persofficier van jus titie, mr. W. Koops, kon giste ren niet zeggen wat deze hele beveiligingsoperatie kost. Na P., die vandaag alleen ver schijnt, komen morgen de ande re acht hoofdverdachten tegelij kertijd voor de rechter. Hun raadslieden, waaronder een aantal bekende strafpleiters zo als Spong, Moszkowicz en Van Dijk, zullen waarschijnlijk de eerste dag al proberen het Openbaar Ministerie niet-ont- vankelijk te laten verklaren. Belangrijkste vraag van hen aan de rechtbank is of de deal met P. wel door de beugel kan en in hoeverre zijn verklaringen be trouwbaar zijn. Een belangrijk deel van het bewijs van het OM tegen hun cliënten komt uit de getuigenverklaring van de En gelsman. Als de rechtbank de deal met P. toestaat dan kan het OM tegen elk van de acht andere verdach ten voor de gepleegde feiten een straf eisen die ruim boven de tien jaar uitkomt. Vandaar dat hun advocaten naar verwachting zowat al hun pijlen op de deal met P. zullen richten. Goed plan. Een student heeft het idee gelanceerd om na de Max Havelaar-koffie, de Max Havelaar-chocola- de en de Max Havelaar-banaan het Max Havelaar-con- doom op de markt te zetten. Dat rubbertje zou dan gemaakt moeten worden van grondstoffen die door arme boeren in Nigeria worden aangeleverd. Verantwoord veilig vrijen spaart op die ma nier niet alleen levens, het veraangenaamt ze ook, zelfs vele duizenden kilometers verderop. De Derde Wereld helpen, terwijl je zelf in de Zevende Hemel bent, het zou een slogan kunnen zijn om het ge bruik van het Max Havelaar-condoom nog eens extra te stimuleren. Er moet natuurlijk wel een beetje uitgekeken worden met het erop stempelen van het Max Havelaar-symbool, want voor je het weet doet zo 'n rubbertje dan zijn volkse naam kapotje te veel eer aan. Het idee voor het Max Havelaar-rubbertje toont aan dat de rek er nog lang niet uit is wat sociale bewogen heid betreft. Nou nog Max Havelaar-tabak voor het ro kertje erna. MERfJN Van onze Haagse redactie Den Haag - Er is een kans dat rolstoelers deze zomer alsnog mogen deelnemen aan de Nijmeegse Vierdaagse. Dat zegt staatssecretaris Terpstra (WD, Welzijn en Sport) in antwoord op Kamervragen van de D66-Kamerleden Fermina en Bakker. Fruitteler De Haan uit Kerk-Avezaath bekijkt de bevroren bloesem op zijn bomen. Om te voorkomen dat de bloesem kapotvriest, be sproeien fruittelers 's nachts hun bomen. Het ijslaagje beschermt de bloesem tegen de nachtvorst. fotowfa (NMR) heeft een beroep op de Turken en Koerden in ons land om Turkse politieke conflicten niet in Nederland uit te vechten. De NMR vreest dat de volledige Turkse en Koerdische gemeen schappen zullen worden aange keken op de Turks-Koerdische schermutselingen die gevolgd zijn na de fatale brandstichting in de woning van de familie Kö- sedag. Volgens de NMR, een der over koepelende organisaties van de rijk geschakeerde islamitische gemeenschap in ons land, zijn degenen die de afgelopen week her en der bij rellen betrokken waren slechts minderheden van minderheden. „We moeten de gebeurtenissen niet erger maken dan ze zijn", zegt Sajidah Abdus Sattar, woordvoerster van de NMR. Terpstra meldt dat er overleg gaande is over de positie van rol stoelers tussen de KNBLO (Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de organisator van de Nijmeegse Vierdaagse) met de overkoepel ende sportorganistie NOC-NSF en De Nederlandse Bond voor Aangepast Sporten, de Gehandi captenraad en de Werkgroep In tegratie Gehandicapten. Een meerderheid van de KNB- LO-leden heeft onlangs besloten dat rolstoelers voortaan niet meer mee mogen doen aan het Nijmeegse wandelevenement. Rolstoelers konden vorig jaar, bij wijze van experiment, nog wel deelnemen. Terpstra -spreekt in haar ant woord op de D66-vragen op nieuw haar 'grote teleurstelling' uit over dit ledenbesluïf! Op dé vraag van Fermina en Bakker of de KNBLO zich schuldig maakt aan discriminatie van rolstoe lers, zegt Terpstra: „Met dit be sluit wordt inderdaad onder scheid gemaakt tussen rolstoe lers en niet-rolstoelers. Of er daarmee sprake is van discrimi- niatie, is niet aan mij om te be oordelen." Zij voegt daar aan toe dat zij 'in het algemeen' op het standpunt staat dat 'mensen met een handi cap recht hebben op een gelijke behandeling' en dat sportactivi teiten 'zoveel mogelijk' openge steld moeten worden voor ge handicapte deelnemers. De KNBLO beroept zich bij de uitsluiting van rolstoelers op de reglementen, die voorschrijven dat deelnemers bij het wandelen steeds met één voet de grond moeten raken. De bepaling is ingevoerd om hardlopen tegen te gaan. Maar rolstoelers kunnen aan deze voorwaarde uiteraard niet vol doen. Voorburg (anp) - Het aantal een persoonshuishoudens zal in twintig jaar met een miljoen toe nemen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) voorspelt dat er dan 3,2 miljoen mensen alleen wonen. In 1997 b'èstdat 65 pfo- cent van de huishoudens uit een of twee personen. Dat is over twintig jaar 71 procent. De toename van het aantal al leenstaanden komt onder andere doordat meer ouderen zelfstan dig blijven wonen. Daarnaast gaan meer jongeren die het huis uitgaan eerst een poosje alleen wonen. Ook wonen steeds meer mensen tussen twee relaties in alleen. Het CBS voorspelt dat het onge huwd samenwonen zal toene men. In 1997 wonen 1,3 miljoen mensen ongehuwd samen. Dat zullen er over twintig jaar 2,2 miljoen zijn. Van de jonge gene raties zal 60 procent uiteindelijk toch trouwen. (ADVERTENTIE) Bospeen, per bos Schouderkarbonade, 500 gramü#9"3.75 kilo jiötT Gebraden fricandeau, 100 gram ttl Voorgebakken pistolets, wit of bruin, 4 stuksiE75j of Franse baguettes, 2 stuks J2351 Ch Goudse jonge kaas 48+, kilo JJSO Verkade chocolade tabletten, melk, puur of melk/hazelnoot, 300 gram. Nü 100 gram gratis, slechts 18% vet, Twenty Four, kuip 500 gram Nü 2e kuip gratis CflCötes du Roussillon, Valdepenas rood of wit of Rheinhessen, fles 1 liter Calvé Aardappel Anders ovensaus, diverse soorten, pot 390 ml $2$ Hero, cassis, regular of light, cerise of bosvruchten, fles 1 liter CflYoghurtdrink, aardbei, framboos, perzik of sinaasappel, pak 1 liter 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 april a.s.

de Stem | 1997 | | pagina 3