Klachten over parkeercontroleurs 'Ellen' i Rnopersgilcle is actief in het Visserijmuseum Vrijwillige thuishulp beter stroomlijnen Tijd van grote WYG-overschotten is voorbij POLITIE RAPPORT Kopers van huizen in Nieuw Othene kunnen rekenen op vijf mille SHBpj BMIp ty i Nico de Kok start sterk in Schorreblomrit WZA I Harry Kloost Portaal van Vlaanderen verwacht meer bezoekers DE STEM ZEELAND Strenger optreden tegen foutparkeerders in Terneuzen gevolg van experiment Wereld van 'paren, bochten en codering' SKI viert jubileum Veel hardrijders op de bon bij diverse radarcontroles Opwinding in Ami EjOÜFÏ'ÏUMHBL .rjg üBV5TlV5fiBl)xJDJiMQ 4 i i i i i DINSDAG 8 APRIL 1997 Q Van onze verslaggever Terneuzen - De uitbreiding van het aantal par keercontroleurs van één naar drie is voor Ter neuzen wellicht te vroeg gekomen. Het strenger optreden tegen foutparkeerders in de binnen stad betrof een experiment waarbij ook de me dewerkers van parkeerbureau Parcon hun best wilden doen. B en W van Terneuzen merken dat naar aanleiding van klachten dat de parkeercontroleurs veel te streng optreden, zeker vergeleken met de beperkte parkeer- controle buiten het centrumgebied. Voordat de twee parkeercontroleurs van Parcon werden aangesteld was een veelgehoorde klacht dat er niet werd opge treden tegen het fout parkeren met name op vergun ninghoudersplaatsen. Nu is de weegschaal dus de an dere kant opgeslagen. „Niet vergeten mag worden dat het uitbreiden van het aantal controleurs een ex periment betrof, dat misschien voor Terneuzen te vroeg is gekomen," aldus het college. Een veelge hoorde klacht is dat mensen, als ze snel even geld willen pinnen, binnen een mum van tijd een parkeer bon achter de ruitenwisser aantreffen. Het college bekijkt daarom de mogelijkheid om voor het pinnen van geld een gratis parkeergelegenheid aan te wijzen, waarop de consument zeer kort mag parkeren. Bij een volgende evaluatie van het parkeerbeleid zal de ze mogelijkheid nader worden bekeken. B en W merken in het kader van de parkeertarieven in het centrum op dat Terneuzen een van de goed koopste Zeeuwse gemeenten is. Een parkeerplaats in Terneuzen kost gemiddeld 1,67 gulden per uur, Mid delburg en Goes zitten op twee gulden per uur. Het cohege voert overigens een apart tarief in voor vergunningen ten behoeve van werknemers van be drijven gevestigd in het centrumgebied. Dit om tege moet te komen aan de vraag om toch in de nabijheid van hun werk te kunnen parkeren. Een deel van de parkeerplaatsen aan de Rosegracht is hiervoor het meest geschikt. Het cohege beseft wel dat deze rege ling indruist tegen het principe het autoverkeer naar het werk zoveel mogelijk terug te dringen en het fiet sen te bevorderen. „Misschien is deze doelstelling in Zeeuws-Vlaanderen gezien het landelijke karakter en de 'slechte' openbare vervoersvoorzieningen toch te moeilijk uitvoerbaar," vraagt het cohege zichzelf af. Van onze correspondent Breskens - Als kind leer je al heel vroeg om je schoenen te strik ken. Op veel basisscholen wordt daar zelfs een diploma voor gegeven. Wie zaterdag in het Visserijmuseun is geweest, weet nu dat er een hele wereld aan knopen bestaat. De wereld van 'paren, bochten en codering'. Leden van het Knopersgilde wa ren zaterdag actief en heten zien wat er allemaal mogelijk is met een stukje touw. Voor Frans Ma- surel uit Leiden een uit de hand gelopen hobby. Voeger voer hij op de grote vaart en deed toen het gewone schiemanswerk wat aan boord moet gebeuren. Hij kreeg toen een vergevorderde interesse in het knoopwerk. „Het was een beetje wegvluchten uit deze wereld. Ieder heeft zo zijn dromen," legt hij zijn passie uit. Masurel laat zelf ook knoop werk van hem in het Visserijmu seum zien dit seizoen. Hij is voor al bedreven in zogenaamde 'Alle- manseinden' oftewel de knoop in het koord van bijvoorbeeld een scheepsbel. Verder maakt hij ook knoopwerk voor paardentuigen. In de vitrine ligt werk van hem en het originele uit Zuid-Amerika. „Dat maken daar de gaucho's, de cowboy's op de pampa's. Zij ma ken het van leer en ik van nylon. Voor hen is leer goedkoop maar hier niet." Masurel vertelt dat wel veel ba siskennis van het knopen is be schreven, maar dat ook veel zelf geëxperimenteerd moet worden en ook veel kennis wordt overge dragen. Hij demonstreert een Turkse knoop en vertelt dat met zo'n knoop door middel van paren maken, het werken met zes paren en drie bochten de zaak gemak kelijk uit te breiden is. „Je moet dan zorgen dat je je aan de code ring houdt. Voorts heb je nog een boven- en ondermethode en je kunt natuurlijk ook kleuren ge bruiken." In het Visserijmuseum gaven J. Hoefnagel uit Dordrecht en F. Kooimans uit Rotterdam een de monstratie touw slaan. Zij zijn lid van het gilde van touwbewer- kers, een dependance uit Enge land dat wereldwijd zevenhon derd leden heeft. Beiden zijn ook bedreven in het knopen, vooral Kooimans, die zeer kundig is in het zogenaamde 'fancy-werk', dat vooral gericht is op schoonheid en maakt voor- beeldknoopborden. „Kooimans is een van de beste knopers van Ne derland. Hij is erg secuur," prijst Hoefnagel zijn collega. Hij zegt dat knopen weer in de belang stelling komt. „Mensen willen weer wat doen. Veel beroepen hebben hun eigen knopen zoals de chirurg, boer, meubelmaker, enzovoort. Het is niet iets van al leen de scheepvaart." Zelf heeft hij 51 jaar op de wate ren rondgezworven. „Je voer op een blok ijzer en je was van de rest van de wereld compleet geï soleerd. Met deze hobby, die ik nu vijftien jaar doe, heb je weer contact met de mensen. De ma troos had vroeger alleen een kist je om op te zitten met twee ge vlochten handvatten. Die hand vatten waren eigenlijk zijn visite kaartje." Vervolgens maken zij met zijn tweeën een stukje touw. Iets wat vooral op gevoel gaat. Dat ge beurt met acht losse draadjes si sal die aangedraaid worden. „Het rare is dat touw zijn eigen span ning maakt. Het draait zichzelf in elkaar. Dit touw is nu te vers en moet je eigenlijk een half jaar la ten liggen om de spanning er uit te halen. Dat gebeurt in de fa briek ook," legt Hoefnagel uit. Coördinator brengt organisaties Terneuzen in kaart Van onze verslaggever Terneuzen - Om de vrijwillige thuishulp in Terneuzen beter te stroomlijnen gaat een coör dinator aan de slag om de vrijwilligersorganisaties in de thuiszorg in kaart te brengen. Uiteindelijk doel is een effi ciëntere en doelmatigere hulpverlening. Dit streven werd gisteren ken baar gemaakt tijdens de presen tatie van het jaarverslag van de Stichting Centraal Meldpunt Vrijwillige Thuishulp Groot-Ter- neuzen. „Het kwam vorig jaar voor dat we geen hulp konden verlenen terwijl er wel een geijkte organi satie voor was. Een aantal hulp- aanvragen werd niet op de juiste manier beantwoord. Dat is funest voor een hulpverleningsorganisa tie," aldus secretaris T. van der Voort. „Vandaar dat alle organi saties in kaart worden gebracht om op deze manier nog beter door te kunnen verwijzen." Het aanstellen van de coördina tor vloeit voort uit de samenwer king tussen vrijwilligersorgani saties in de thuiszorg in de ge meente Terneuzen. In 1990 en 1995 was al een poging onderno men voor de oprichting van een platform. Deze samenwerking onder de noemer 'Het Netwerk' is eind vorig jaar daadwerkelijk van de grond gekomen. Dit platform bestaat uit de Zon nebloem, Welfare Rode Kruis Terneuzen, Nederlandse Patiën ten Vereniging en Anbo. Het doel is een betere onderlinge afstem ming in het aanbod van vrijwilli ge thuishulp. Uit het jaarverslag blijkt dat het Centraal Meldpunt vorig jaar 724 hulpverleningen heeft gegeven. Dat zijn er minder dan het jaar ervoor. Met name de verzoeken om het doen van boodschappen en vervoer zijn behoorlijk afge nomen. Van der Voort gaf hier gisteren oorzaken voor aan. „On derdeel van de boodschappen was het halen van boeken bij de bibliotheek. Maar de bibliotheek heeft een eigen vrijwilligers- dienst gekregen voor het rond brengen van boeken. Vandaar de daling. Dat er minder om vervoer werd gevraagd heeft te maken met de invoering van het collec tief openbaar vervoer door Taxi- com." Voorzitter E. Galama is ervan overtuigd dat veel meer mensen in Terneuzen hulp nodig hebben dan het aantal hulpaanvragen dat daadwerkelijk bij het meld punt binnenkomt. „Er zijn nog veel ouderen die niet om hulp durven te vragen. Daarom doe ik een oproep aan iedereen goed om zich heen te kijken om te zien of iemand hulp nodig heeft." Het Centraal Meldpunt is be doeld voor iedereen die thuis door ziekte, handicap of ouder dom hulp nodig heeft. Het meld punt is iedere werkdag telefo nisch bereikbaar van 09.00 tot 11.30 uur. Sluiskil - Sociaal Kultureel Ini tiatief (SKI) viert zaterdag 19 april het vijfjarig bestaan. De dag begint om 13.00 uur in Het Meu- lengat met een vossenjacht. Op het programma staat ook een spelbak, waarbij de grote zaal vol staat met spelletjes. Voor ƒ2,50 kunnen bezoekers alle spelen ge bruiken. Van 19.30 tot 20.30 uur is er een receptie met aansluitend een feestavond met een optreden van de Sluiskilse band Yankee Doodle Session. Socialistische Partij Oostburg overhandigt rapport over tussenbalans aan wethouders Van onze verslaggeefster Oostburg - 'Drie jaar later: nog steeds trammelant in WVG-land', zo luidt de titel van een rapport dat de Socia listische Partij Nederland deze maand uitbrengt over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) die in 1994 werd inge voerd. De SP afdeling Oostburg wil het rapport morgen na de officiële opening van de nieuwe ruimte voor de koffie-ochtenden aan het Kerkplein te Oostburg overhan digen aan de wethouders A. Ros- endaal van de gemeente Oostburg en A. Keijmel van de gemeente Sluis-Aardenburg. „Het leek ons een goed idee om het rapport juist morgen aan wet houders te geven. De koffie-och tenden worden georganiseerd door het Platform Sociale Zeker heid en veel bezocht door uitke ringsgerechtigden en gehandi capten. Ook de werkgroep Ge handicaptenbeleid West-Zeeuws- Vlaanderen is in het platform ver tegenwoordigd en dit zijn juist de mensen waar het om gaat, een goede gelegenheid dus voor ons om daar aanwezig te zijn," aldus woordvoerder C. Spierenburg van SP Oostburg. Aan de hand van de door een aan tal gemeenten ingestuurde gege vens in de landelijk verspreide enquête over de WVG heeft de partij een tussenbalans opge maakt. Hieruit blijkt dat de tijd van de grote WVG-overschotten voorbij is. Voor dit jaar verwacht een fors aantal gemeenten meer uit te geven aan de WVG dan ont vangen wordt van het Rijk. Maar er zijn ook gemeenten, zoals Oost burg en Sluis-Aardenburg, met overschotten op het WVG-bud- get. Na drie jaar WVG, zo stelt de par tij, zijn de verschillen tussen de gemeenten nog steeds enorm en op geen enkele manier te recht vaardigen. Dat geldt met name bij de verhuiskostenvergoedingen en het vervoer. De SP concludeert dat de onvoorzien grote toename van het aantal WVG'ers het voor zieningenniveau verder onder druk zet. „Het gevolg daarvan is dat de oude doelgroep, de gehan dicapten, steeds meer moet inle veren van hun oude rechten om de voorzieningen voor de ouderen te bekostigen," aldus Spierenburg. De SP vindt dat er extra geld be schikbaar moet komen voor de WVG en dat het voorzieningenni veau niet langer afgestemd moet worden op het budget maar juist Hond verrast motorrijder Groede - Een 37-jarige motor rijder uit Schoondijke liet zich afgelopen zondagmiddag ver rassen door een overstekende hond op de Walendijk. Hij reed de hond aan en kwam zelf ten val. De viervoeter kwam met de schrik vrij, de motorbestuurder liep schaafwonden op. De mo torfiets raakte aan de voorzijde ontzet. De hond was van een 24-jarige vrouw uit het Bel gische Evergem. Godslastering Hulst - Een 33-jarige man uit Gent is gisteren om 8.15 uur aangehouden op het Godsplein omdat hij zijn geslachtsdelen toonde. De man is voorlopioj, gesloten. Motorkap gestolen Terneuzen - Tot zijn grote vet- bazing bemerkte een 23-jarigè man uit Deventer afgeloper zondagavond dat de motorkap van zijn auto gedemonteerd weggenomen was. De auto, een groene Mini 1000, stond gepat. keerd aan de Peter van Ap. rooylaan. Zakkenroller Hulst - Een onbekende L„u afgelopen zondagavond de portefeuille van een 33-jarigf Axelaar ontfutseld. Dat ge. beurde op de Gentsestraat. Van onze correspondent Schoondijke - Met de dertig kilometer lange Schorrebloimi startte afgelopen zondag het seizoen van de West-Ze Vlaamse Automobielclub (WZA). Met 36 deelnemers die zich) hotel De Zwaan in Schoondijke kwamen meldden was zoensstart qua belangstelling hoopgevend. De gemiddelde snelheid bij deze puzzelrit was twintig kilometer pi uur. De winst ging naar Nico de Kok uit Krabbendijke die met zesli strafpunten een knappe rit reed. Een rit die was uitgezet door Luc vi Schaick uit Oostburg en Sjaak Steyaert uit Zuidzande. De poedelprij ging meer dan verdiend naar Ger Bonneveld uit Aardenburg die# strafpunten haalde. De eerstvolgende rit is de Rode Kruisritopl® met start en finish in Oostburg terwijl het meerdaagse evenement ra de WZA, de smokkelroute op 8 mei wordt geopend. Uitslag Schorreblomrit: Westrijdklasse: 1. Nico de Kok (Krabbendijke) 60 strafpunten, 2. Hans Loos (Terneuzen) 82, 3. Jan Vergouwe (Zuidzande) 90, 4. Joop Kolijn (Oof burg) 90, 5. Jaap Huige (Middelburg) 90, 6. Perry Jansen (Oostburg) 93, Kees de Jonge (Heinkenszand) 120, 8. Frans Tilroe (Cortgene) 124, 9. Enra van de Voorde (Oostburg) 129. Toerklasse: 1. Henk van Hoeve (Zaamslag) 120 strafpunten, 2. WimEsselii (Schoondijke) 189, 3. Markus Risseeuw (Zaamslag) 190,4. Monique de Vries (Aardenburg) 202, 5. Omer van Hecke (Lovendegem Belgie) 211, 6. Johani Feijter (Schoondijke) 216, 7. Anita de Vriend (Aardenburg) 229, 8. Ernmyi Groot (Breskens) 240, 9. Ger Bonneveld (Aardenburg) 403. einde bericht. Van onze verslaggever Terneuzen - Tien kopers van nieuwbouwwoningen aan de Jazz singel in de nieuwe Terneuzense woonwijk Nieuw Othene kun nen rekenen op vijfduizend gulden premie van de gemeente Zoveel blijkt uit een voorstel van het college van B en W. De zogenaamde waterfrontwo ningen aan de Jazzsingel bevin den zich in de goedkopere prijs klasse van 198.500 gulden tot 228.500 gulden. Door de bouw van dit soort wo ningen, stelt het college, kan de doorstroming uit de goedkopere woningen worden bevorderd. Daarmee komen goedkopere huizen dan weer beschikbaar voor minder draagkrachtigen. Ook is het een stimulans om er voor te zorgen dat de huizen in Nieuw Othene qua prijsklasse verscheidenheid vertonen. Om die reden reserveren B en W van Terneuzen in totaal vijftig duizend gulden uit het geld dat de gemeente ontvangt op basis van het verdeelbesluit woning- gebonden subsidies voor dit jaar. Alles bij elkaar krijgt de Schel destad uit die pot dit jaar om ei nabij de anderhalve ton. De gemeente zet verder duizend gulden opzij voor ie subsidiëring van de bouw van twee huurwoonwagens. Verdei is nog geld beschikbaar voor de verbetering van particuliere voorloorlogse woningen en milieuvriendelijk verbouwen. Ii die laatste categorie komt hel verbouwingsplan voor het Grenulaan 37 en dat voor twee huurappartementen op de Grenulaan/Jozinastraat in merking. Het verdeelbesluit 1997 de vergaderagenda van de com missie Volkshuisvesting. De vergadering van deze com missie is donderdag 10 april, vanaf 19.30 uur in het stadskan toor. Van onze verslaggever Eede - Bij een snelheidscontrole op de rijksweg bij Eede is gis teren een automobilist bekeurd die 76 kilometer te hard ree» Zijn snelheid bedroeg 126 kilometer per uur waar maar ma» maal vijftig is toegestaan. Van de 401 voertuigen reden er in totaal 92 te hard. Ook op de rijksweg in Draaibrug noteerde de politie een stevige uit schieter: 143 kilometer per uur waar de wettelijk voorgeschreven heid tachtig bedraagt. Behalve deze bestuurder registreerde de radar hier nog 46 ai overtreders op een totaal aantal passanten van 432. Bij een radarcontrole op de rijksweg bij Hoek tenslotte, van de 720 bestuurders een snelheidsovertreding. Hier was gemeten snelheid 112 kilometer per uur in plaats van tachtig. (ADVERTENTIE) andersom. Verder moet er een an dere verdeelsleutel komen voor de verdeling van het budget over de gemeenten, daarbij moet het aan tal gehandicapten bepalend zijn en niet - zoals nu - het aantal in woners. Ook pleiten de socialisten voor een systeem van VariantVer- voer. Uitgangspunt daarbij is dat er verschillende varianten wor den aangeboden van de vervoers voorziening zodat er daadwerke lijk sprake is van vervoer op maat. Spierenburg hoopt dat de West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten aan dacht zullen besteden aan het rapport. „Hopelijk zullen zij zich meer inspannen voor inwoners die zijn aangewezen op de WVG en/of afhankelijk zijn van een uit kering want wij zijn ervan over tuigd dat deze mensen dringend hulp nodig hebben." De h poor Marcel Frost Minstens vijftien keer per week verschijnt zijn naam op de Nederlandse telev isie. Slechts één regeltje, meestal op de aftiteling bij een soap-serie: Harry Klooster Casting. Naar ei gen zeggen is hij hofleve rancier van Joop van den Ende. Hij voorziet de drie Nederlandse soap-series Goede Tijden, Onderweg naar Morgen en Goudkust van acteertalent, van jong tot oud, van figurant tot hoofdrolspeler. Een smalle doorgang aan de Am sterdamse Stadionweg voert naar de Hygiëastraat, eigenlijk niet meer dan een doodlopend steegje. Terwijl aan de andere kant van de huizenrij de trams van en naar het Olympisch Stadion denderen, fluiten hier de vogeltjes in de ochtendzon. Een bescheiden, bijna onvind baar naambordje bij nummer 8 meldt: Harry Klooster Casting. Eén van de grootste castingbu reaus in Nederland zit wegge stopt in een voormalige kleuter- „Wij leverden de acteurs voor Vrouwenvleugel en Bureau Kruislaan en nog steeds voor bij voorbeeld Sam. Sam, Oppassen, 't Zonnetje in Huis en Zonder Ernst. Ach, ik weet het allemaal zo gauw niet," somt Harry Kloos ter op. Maar basis van Klooster Casting blijven toch de drie Ne derlandse soap-series Goede Tij den, Goudkust, en Onderweg naar Morgen. Klooster selecteert ze allemaal, of het nu om hoofd- D, rolspelers.of om figuranten gaat. te „Wij zijn zeg maar de hofleveran cier van Joop van den Ende", „I stelt Klooster. Zijn bureau telt w naast hemzelf zes medewerkers, m In het bestand van het castingbu- D, reau zitten een kleine driedui- ti< zend namen. te d( Bijt dat elkaar niet, acteurs cos- te ten voor alledrie de series? nq „Integendeel, het is juist een voordeel. Wij weten immers pre cies wie waar wanneer gespeeld heeft. Je kunt iemand die net een half jaar een belangrijke rol in GTST heeft gespeeld niet zomaar opeens in Goudkust laten opdui ken. Bij kleinere rollen zou dat bijvoorbeeld wel kunnen, maar je moet oppassen dat er een tijdje tussenzit. Bovendien kom je op die manier te weten wie voor wel ke rol het best geschikt is." Jullie casten ook figuranten, k Hoor Niels Swinkels Het zal de gemiddelde Nederland, w-kijker waarschijnlijk niet zove kunnen schelen, maar in Amerika het op 30 april zover: Ellen - van ëelijknamige televisieserie - kor ervoor uit dat ze lesbisch is. Iets d h^dt^3 Seruime tijd bez hTf'eJJassin§ is er al lang af, maar r. lltt het Amerikaanse televisiepublii nog zeker tot 30 april bezig houden. (I e dag zal Ellen Morgan, de hoofdl Suur uit de komische televisieserie B ei publiekelijk uitkomen voor hal lesbische geaardheid. 'I ens een extra lange afleveri aarin ook Laura Dern en Oprah Wi Tweespelen. „Nou en?", zal de gI 1 delde Nederlandse televisiekijk Sgen. Maar zo eenvoudig ligt het £*enka niet Het gedoe ig al faij ekwart jaar aan de gang. Zou ze v j ^let' En zo ja, wanneer komt ze n pvoor uit? Ondertussen heeft El si.k ®eres ui talloze subtiele en mini Lph ^ints uigegeven. Tegen Da' -T vertelde ze onlangs dat icio ar meer lesbiennes op tel Af ®°esten verschijnen. ABC °rF0n sePlelriber liet het netwi Von at EKerc in Amerika uitzendt dit 1 'gjes doorschemeren dat El. 'uit rf1 u1611, uu^hien seksueel gez: Hamert*' Z0U komerL Zoiets gebe schrr niet zomaar omdat een van valliiVerS,Van de televisieserie dat tJ van ARo edenkt Nee, de hoge hei en zelfs die van de Walt DJ MÉÉ Art impression van de aan te leggen Westerscheldetunnel, te zien in het Portaal. fotowim kooyman In het informatiecentrum over de aanleg van de Westerscheldetunnel in het Portaal van Vlaanderen is onder meer deze giganti sche boor te zien. Van onze correspondent Terneuzen - Het informatiecentrum over de aanleg van de Westerschelde tunnel moet meer bezoekers naar het Portaal van Vlaanderen trekken. Dit seizoen heeft het Portaal weer veel te bieden met onder meer een tentoonstel ling, vidiofilm bezoek aan de bascule- brug en een rondvaart op het kanaal Gent-Terneuzen. CooördinatorPiet Gerreman van het Portaal is optimisch over het komend seizoen. „We hebben dertigduizend folders verspreid in Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen en dat begint zijn vruchten af te werpen. Verder zijn we in onderhandeling met de project ontwikkelaar die de Westerscheldetunnel gaat aanleggen. Ik heb goede moed dat het voor het Portaal goed gaat uitpakken. Ik ben van mening dat het bezoekersaantal po sitief zal beïnvloeden." Overigens heeft het Portaal reeds voor dit seizoen een tentoon stelling over de aanleg van de Westerschel detunnel. Gerreman: „Rijkswaterstaat ver leent alle medewerking. Zodoende hebben we een overzichtstentoonstelling kunnen in richten die we ook up to date kunnen hou den." In de basculekelder is een stoeltjeslift aangebracht, zodat ook mindervaliden een kijkje kunnen nemen in de gewelven van de ze brug. Een bezoekje aan de radartoren is zeker de moeite waard, omdat alle scheeps- bewegingen gevolgd kunnen worden. Tot slot krijgen bezoekers een rondvaart op het kanaal Gent-Terneuzen. Het aantal groe pen dat nu reeds heeft geboekt, geeft de werkgroep het vertrouwen dat het een goed jaar wordt. ■Jes iiyyimj umiutteim tuuijy] i

de Stem | 1997 | | pagina 16