r I i B n duur? 4 Marechaussee stuurt Turken en Koerden terug Stork trekt handen af van Fokker-plan i Hazeldonk weer even een 'gewone' grenspost Minder zetels in Europese Commissie 'Moord op kinderen door Britse pedofielen' Leugenaars! DE STEM CHERMING ■Leendertse SS" KOOP MET ZEKERHEID Met v.d. Born valt te praten! leendert v.d. born DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D i l Kleintje Dijkstal wil harder optreden Aftellen voor het jaar 2000 VHegtuig-nieuwbouw lijkt verloren Mensen liegen gemiddeld om de 8 minuten Alle merken *125 stuks Jonger dan 2 jaar. Minder dan 40.000 km Autocenter Roosendaal Netanyahu zou willen inbinden a a B194t»si.<. X 61 .SZODEN 01 CD 2 Q I EGGESCHAAR. etabo. 165-558879. ateur zingen List. .aar een begrip meubeltransport land en België g personeel. [volledige verzekering. p11698, Fax: 313692. 1.VJ «Tgriï ,£."355-35 «r£r?, ■«ritf ,,f r^?71 BREDA SPINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-5223166 DE STEM 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 onland A4 Zeeland A5 A6 Gids - an RTV-progfsmma s a Sport BI t/m B10 NDAG 7 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Zoektocht naar virus varkens pest in sperma PAGINA Rebellen in Zaïre al bijna de baas PAGINA NAC laat het na rust afweten tegen PSV, 2-2 PAGINA R Sórensen wint m Ronde van ,v j Vlaanderen ,1 I PAGINA BI Tennisteam i onderuitj tegen VS j PAGINA Youri Mulder maanden uitgeschakeld PAGINA Noordwijk te sterk voor Hoek PAGINA I MIN.'MAX -2/12 Een zonnige dag Na een koude nacht wordt het een mooie, zonnige dag met weinig wind. De vooruitzichten voor de komende dagen zijn eveneens uitstekend. TRATIN6EN sn. p, inclusief offerte 11-412362 pn nieuw pluspunt in uw reclame: Kleintje plaatsen van een EINTJE vormt een we- ilijke bijdrage tot het rea- aren van uw doel. TIEN- tlZENDENlezen u iNIGARD schrikdraad Matoren z.g.a.n. 200 - 1165-512301. Z.g.a.n. f 225,-. palcast Electr. GRAS- MER 50,- >68-484102. lavasteen bloembakken; [m. 100 z.groene terras- Igels, 40x407 076-5208855 |k. oud zinken LIGBAD als lindecoratie 150,-, 0161- 20623. Lxe rozenboogtun. nr oembak nw. 1m br/2m h/ Pcm 150 076-5973025 ISVIJVER polyester L- I Lodel als nieuw, 245.- el. 076-5140092. Hellemons goedkoop en vakkundige aanleg van uw tuin Bel voor een vrijbl. advies/ offerte en een gratis deeënfolder, 076-5656392. Een plaatsen: resultaten boeken. 'Geweld [Turken stoppen' ■Van onze Haagse redactie Den Haag - Volgens minister Dijkstal (Binnenlandse Za- Iken) zal er 'scherper worden opgetreden' als het huidige [geweld tussen de Turkse en Koerdische minderheden aanhoudt. jrdelen van alle merken Seen voorrij kosten. MESPECIALIST" Tel. 076-5214715 [De minister heeft in een brief aan [de gemeentebesturen gevraagd, I nadrukkelijk aandacht aan span- ningen binnen de Turkse gemeen- ip te besteden. De politie- korpsen heeft hij vorige week al [een soortgelijk advies gegeven. [Dijkstal riep bovendien zaterdag de Nederlandse Turken op, hun eigen verantwoordelijkheid te ne- Door Bert Schampers Noordwijk - De Europese I Commissie zal in de toekomst [kleiner in omvang zijn. Ook het aantal portefeuilles wordt I beperkt. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie moet daardoor beter functioneren. De voorzitter krijgt meer be voegdheden en een grotere stem in de samenstelling van I de commissie. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU zijn het gisteren °P een ingelaste conferentie in Noordwijk in grote lijnen eens ge worden over deze uitgangspun ten. De bewindslieden zijn in de hadplaats bijeen om te praten over hervormingen in de Europese We, die over twee maanden aioeten resulteren in het Verdrag van Amsterdam. Disteren hebben de bewindslie den zich vooral bezig gehouden net de rol van de Europese Com missie, een van de meest gevoelige enderwerpen op weg naar 'Am sterdam'. Op dit moment heeft el ke lidstaat een commissaris, grote wden zelfs twee. bij een verdere uitbreiding van de Europese Unie leidt dat tot een onwerkbare situatie. De meeste 'fflden vinden dat het aantal com- ■nissarissen in ieder geval niet bo- fende huidige twintig mag uitko men. ■Het blijft een onverminderd ge- S debat," aldus staatssecre taris Patijn (Europese Zaken). „Er Z1jn landen die erop staan verte- Sfflwoordigd te blijven in de com- ®ssie.Patijn noemde Luxem- Urg, Finland, Denemarken, Ier and en Duitsland. Ook Neder- and hoort in dat rijtje thuis, al is Haag volgens Patijn bereid «flexibel op te stellen als blijkt at de commissie door een te Sriot aantal leden niet meer be dijk kan functioneren. He kleinere lidstaten is hun tftegenwoordiger van groot be- ng om de Europese Unie een na- nonaal gezicht te geven. Maar data benadrukken juist w commissarissen geen verte- «woordigers zijn van de lidsta- Yanochtend praten de ministers «oordwijk over de besluitvor- S m de Europese raden. 1 P-f BUITENLAND - A4- W» Uitstel van de euro n we gewoon niet' men. De PvdA vindt dat de politie bij de massale vechtpartij van af gelopen vrijdagavond in Schie dam alerter had moeten zijn. „Als het klopt dat er in die sporthal maar drie agenten aanwezig wa ren, dan verbaast mij dat," zegt PvdA-Kamerlid Rehwinkel. Noodverordening Hij stelt de Haagse burgemeester Deetman als voorbeeld, die zater dag een noodverordening uit vaardigde om rellen in zijn stad te voorkomen. Rehwinkel voorspelt dat extreem-rechts munt zal pro beren te slaan uit de gevechten van de afgelopen week tussen Turken en Koerden. Ook de CDA'er Verhagen vindt het vreemd dat de rellen van vrij dag voor de politie zo onverwacht kwamen. Dat zegt volgens hem iets over het functioneren van de BVD. Verhagen zal Dijkstal mor gen in de Tweede Kamer vragen wat hij daar aan denkt te doen. Verhagen is het overigens 'hele maal met de minister eens dat het onaanvaardbaar is dat buiten landse politieke conflicten op Ne derlandse bodem worden uitge vochten'. Maar dat had het kabinet volgens hem in 1995 al kunnen weten toen zij een Koerdisch parlement in ballingschap toestond, ondanks hevige kritiek. In de ogen van de CDA'er moet Dijkstal op zeer korte termijn in Nederland een dialoog tussen Turken en Turkse Koerden op gang brengen. Ook PvdA, WD en D66 pleiten voor meer overleg. „Niet nu, maar als het een tijdje rustig is geweest," zegt D66-Ka- merlid Dittrich. WD-leider Bol- kestein pleitte in de marge van de partijraad in Ede voor een 'Ne derlandse oplossing' van de pro blemen: „Praten, onderhandelen en proberen overeenstemming te bereiken. Een andere weg zie ik nu niet." Verbieden Directeur Akel van het Neder lands Centrum Buitenlanders zei gisteren dat Nederland extremis tische groeperingen (zoals de Turkse Grijze Wolven en de Koer dische PKK) moet verbieden wanneer die geweld blijven ge bruiken of doorgaan met intimi daties. „Keihard optreden tegen dit soort clubs is geboden," aldus Akel. Hij is het niet eens met mi nister Dijkstal, die de organisa ties niet wil verbieden omdat ze dan ondergronds zouden gaan. De drie mannen die vrijdagnacht na de massale vechtpartij in Schiedam werden aangehouden, zijn weer vrijgelaten. Onder de arrestanten bevond zich een 23- jarige Koerd. De andere twee zijn Turken. Tegen alle drie is proces verbaal opgemaakt voor geweld pleging. De vechtpartij inde Mar griethal ontstond toen enkele tientallen met stokken bewapen de Koerden tijdens een concert van Turkse artiesten de zaal bin nendrongen. Door de gevechten en de paniek die uitbrak in de hal raakten vijf personen gewond. OP BINNENLAND-A3: Bolkestein: 'Turkije niet binnen EU' Een 'ouderwets' beeld op grenspost Hazeldonk aan de Al 6: strenge grenscontrole van de marechaussee, die Turken en Koerden probeert te beletten aan een verboden de monstratie in Den Haag deel te nemen, foto cor viveen Van onze verslaggever Hazeldonk/Den Haag - Even leek de 'open' zuidgrens onder Breda aan de A16 dit weekeinde weer de oude grenspost Ha zeldonk. Slechts stapvoets konden auto's de grens passeren. Turken en Koerden die via Hazeldonk ons land wilden binnenkomen, werden door de scherp controlerende mare chaussee onverbiddelijk teruggestuurd. Datzelfde gebeurde bij andere grensposten aan de Nederlandse zuid- en oostgrens. De woordvoerder van de Koninklijke Mare chaussee kon gistermiddag onmogelijk zeg gen hoeveel buitenlanders in totaal zijn te ruggestuurd. Wel dat er ruim 500 man per soneel was opgetrommeld om de grenzen extra te controleren. In overleg met de Immigratie- en Naturali satiedienst van het ministerie van Justitie was tot de extra controles besloten om ver dere escalatie tussen Turken en Koerden in ons land te voorkomen. De marechaussee beriep zich daarbij op ar tikel 2, lid 2 van het Verdrag van Schengen dat de 'Schengen-landen' toestaat extra controles aan hun grenzen te houden. Met de grenscontroles wilde justitie voor komen dat Turken en Koerden uit Frank rijk, België en Duitsland op weg zouden gaan naar Den Haag. Daar zou gistermid dag om twee uur een grote demonstratie worden gehouden. Burgemeester Deetman van Den Haag stelde zaterdag echter een noodverordening in werking, op grond waarvan hij de geplande mars verbood. De demonstratie was bedoeld ter herdenking van de omgekomen leden van een Turks ge zin in de Schilderswijk. Den Haag was gisteren hermetisch afgeslo ten. De politie had de toegangswegen naar de stad geblokkeerd. Dat leidde tot flinke files. Enkele honderden mensen die aan de manifestatie wilden deelnemen, werden weggestuurd. Problemen deden zich daar bij niet voor. De extra controles bij Ha zeldonk begonnen zaterdagmiddag rond 12 uur. Met politie-auto's en motoren werd de oostelijke rijbaan (van België naar Neder land) versmald, waardoor het autoverkeer slechts stapvoets kon passeren. In de loop van gisteravond werd de extra controle op geheven. Tussen Groenlo en Winterswijk werden gis teren rond 100 Koerden uit Duitsland te gengehouden die wilden deelnemen aan een Koerdische manifestatie in Hengelo. De burgemeester van Pa rijs, Jean Tiberi, heeft za terdag om middernacht een verlichte teller op de Eiffel- toren in werking gesteld, die de laatste duizend da gen tot het jaar 2000 aftelt. Het telwerk is 33 meter breed en twaalf meter hoog. Het is op 100 meter hoogte vastgemaakt aan de be roemde toren. Er was nog even een storinkje voordat de juiste tekst verscheen: Jour 1000 avant l'An 2000 (Dag 1000 voor het jaar 2000). Het cijfer zal de ko mende jaren elke dag om middernacht verspringen. foto reuter Van onze verslaggever Breda - Stork heeft zich teruggetrokken uit de redding van Fokker. Met een allerlaatste Maleisische variant willen de cu ratoren en Begemenn-topman Deleye alsnog proberen om de doorstart te forceren, maar binnen Fokker gelooft niemand meer in voortzetting van de vliegtuignieuwbouw. Stork heeft het drie weken terug Van den Nieuwenhuyzen ver gesloten Memorandum of Under- klaarden dat zij tot de finale da- standing vrijdagmiddag om half vijf schriftelijk opgezegd. Stork deed dat op grond van de ontbin dende bepaling dat alle toekom stige aandeelhouders van Fokker 2 samen een bedrag van circa twintig miljoen gulden op tafel zouden leggen om de lopende kos ten te financieren. Het Maleisische staatsconcern Kazanah weigerde dat nu te doen, omdat het bedrijf het memoran dum nog niet heeft ondertekend en pas geld wil betalen als er een finaal contract ligt. Dan zou Ka zanah bereid zijn om 475 miljoen gulden bij te dragen in de totaal 1,1 miljard gulden, die nodig is voor de doorstart. Stork-president Jan Hovers noch het betrokken lid van de Raad van Bestuur Aart Veenman wilde dit weekeinde ingaan op de ontwik kelingen. „Wij komen maandag om twaalf uur met een officiële mededeling over hoe en wat," zei Hovers. Vrijdagavond laat hebben de cu ratoren, Begemann-voormannen André Deleye en Jeroen van den Nieuwenhuyzen en directeur-ge neraal Industriezaken Van der Harst van het ministerie van Eco nomische Zaken nog topberaad gehouden op het Begemarm- hoofdkantoor in Breda. Deleye en turn van 1 mei willen doorgaan om Fokker te redden. EZ heeft zich bereid verklaard om mee te blij ven werken aan nieuwe scena rio's. Alle hoop is daarom gevestigd op Maleisië. De Maleisiërs wilden dit weekeinde een duidelijk signaal dat Nederland doorgaat met de doorstart van Fokker. Twee be drijven op het gebied van vlieg- tuigonderhoud zouden de rol van Stork moeten overnemen. Als deze Maleisische variant tot leven komt, zullen de curatoren het onderhoudsbedrijf Fokker Services opeisen van Stork. Stork heeft bij de overname van Fokker Avation in de zomer van 1996 moeten beloven mee te werken aan een doorstart. De curatoren kregen het recht de Fokker-be drijven op te eisen via een zogehe ten call als Stork niet mee wilde doen. Het personeel heeft echter alle hoop verloren. „Natuurlijk ben ik wel teleurgesteld," zegt Peter van Bers, districtsbestuurder van de Industriebond FNV. „Maar het komt niet als een complete verras sing. Ik was de laatste tijd toch al sceptisch geworden door de hou ding van Stork." OP BINNENLAND-A3: Stork-topman vond stok om Fokker te slaan Londen (afp) - Een mens liegt gemiddeld om de acht minu ten. Dat blijkt uit serieus psy chologisch onderzoek van de universiteit van Zuid-Califor- nië. De onderzoekers, die proefko nijnen met microfoons hadden uitgerust, ontdekten dat perso nen met veel sociale contacten en mensen die op zoek zijn naar informatie de grootste leugenaars zijn. Verkopers, po litici, journalisten, advocaten en psychologen behoren tot die groep. „Vaak gaat het maar om kleine leugens," aldus onder zoeksleider Gerald Jellison. Ie mand zegt bijvoorbeeld dat het aan het verkeer ligt dat hij te laat is, terwijl dat niet waar is. De psycholoog vindt liegen trouwens niet altijd slecht. „Het met elkaar omgaan zou vreselijk worden als iedereen steeds de waarheid zei." (ADVERTENTIE) hoek Gastelseweg/Borchwerf Roosendaal telefoon (0165) 52 48 00 fax (0165) 52 48 10 Door Bob van Huët Londen - De Britse en de Ne derlandse politie onderzoe ken of het waar is dat Britse pedofielen vijf kinderen in Amsterdam hebben vermoord in zogeheten snuff movies. Dat zijn pornografische films waarin echte martelingen en moorden worden gepleegd. Drie Engelse pedofielen hebben in een morgen door ITV uit te zenden programma over pedofie lennetwerken schokkende getui genissen afgelegd over een der gelijk 'snuff'-circuit in Amster dam aan het begin van de jaren negentig. De Britse politie heeft inmiddels om opsporing verzocht van een man die verdacht wordt van 'ernstige seksuele misdrijven te gen kinderen'. Hij zou herken baar zijn aan een tatoeage op zijn linkerarm met de woorden: Blood group o-pos (bloedgroep o-positief). In een artikel in The Guardian van zaterdag deden ITV-pro- grammamakers Nick Davies en Eamon O'Connor verslag van hun onderzoek naar gruwelijke praktijken in Londen, Zuid-En- geland en Amsterdam, dat twee jaar heeft geduurd. In de docu mentaire komt een man aan het woord onder de schuilnaam Ec- ward. Hij zou de Britse en Ne derlandse politie vorige maand gedetailleerde informatie heb ben gegeven over gemaakte vi deo's waarin al dan niet be dwelmde kinderen seksueel wer den misbruikt, gecastreerd en vermoord. Pornovideo Edward ontkent zelf betrokken heid en heeft zijn informatie deels uit de tweede hand. Hij kon echter wel een huis aanwijzen in Hoofddorp waar snuff movies zouden zijn opgenomen. Ook leidde hij de politie naar een meer waarin, volgens hem, de lij ken van vermoorde kinderen zouden liggen. In een in het geheim opgenomen gesprek met een andere ver meende getuige, ene Spinks, is sprake van een pornovideo waarin een jongen van tien wordt vermoord door pedofielen. Een ander kind zou tijdens soortgelijke opnamen zijn dood gegaan. De man die dit wist te vertellen zit momenteel vijf jaar gevangenisstraf uit in een Engel se cel wegens ontvoering en ver krachting van een jongen van veertien jaar. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIE) Jeruzalem (afp) - De Israëlische premier Netanyahu gaat de plan nen voor nieuwe joodse nederzet tingen in het Arabische Oost- Jeruzalem bevriezen, meldde gis teravond de Israëlische tv. Dat zou een knieval zijn, want eerder verdedigde hij de bouw van de wijk Har Homa met hand en tand. Het vredesproces met de Pales- tijnen is op dat project stukgelo pen. Netanyahu zal zijn voorstel vandaag aankaarten tijdens be raad met de Amerikaanse presi dent Clinton. ZIE OOK BUITENLAND - A4 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de Wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 3V of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. D Per maand d.m.v. automatische afschrijving.........32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving..-93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:-. Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bartk/Gironr;. Handtekening: 'i a a a a a Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling JLezersvontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND h

de Stem | 1997 | | pagina 1