Afspraken bij afwijken van minimumloon Kins Directeur Ziekenhuis Eemland stapt op V'laiiyahi akkoord 'Berekeningen WAO en AAW deugen niet' 'Na erkenning nu verbroedering centraal' 'Optimistische' EU-voorzitter Van Mierlo wacht zware tijden Weer succes DE STEM BINNENLAND A4 DE STEM 'Vol salaris bij goed functioneren' Indië-veteraan presenteert vertaald boek oorlogservaringen in Djakarta DE STEM fBöf COMMENTAAR Oud en duur NIEUWS KORT OM in beroep in zaak-Orpiton OVSE-leiders bij Marshall-herdenking Vergunning nodig voor genetische ingreep Kerk-protest tegen 24-uurs economie 'Tekort aan huisartsen dreigt' Brandbrief gezondheidsfondsen 'Vrije Scholen voldoen niet aan de wet' Vuile Doinniel-grond wordt afgegraven i i i i ZATERDAG 5 APRIL 1997 Amersfoort (anp) - Directeur B. Sikkens van het Ziekenhuis Eemland stapt op. De direc teur is om 'persoonlijke rede nen' afgetreden. De ontwikke lingen in de afgelopen periode hebben hem er toe gebracht dit besluit te nemen, zo laat de Raad van Bestuur weten. Het personeel van het ziekenhuis is gisteren van zijn beslissing op de hoogte gesteld. Sikkens wil zelf niet reageren. Via zijn woordvoerster laat hij weten dat zijn vertrek niet impli- ceert dat de afdeling gynaecolo gie onvoldoende functioneert. „Er is zoveel kritiek geweest op het ziekenhuis dat hij daar zijn consequenties uit moest trekken. Het ziekenhuis wil met een nieuw actieplan de problemen aanpak ken. Sikkens zag daarin voor zichzelf geen plaats meer", aldus woordvoerster J. Erasmus. Het actieplan richt zich met name op het herstellen van het vertrouwen van patiënten en de bevolking. Voor het Provinciaal Patiën ten/Consumenten Platform (PPCP) komt het vertrek van Sik kens niet als een complete verras sing. „Gezien de gebeurtenissen van de afgelopen tijd is het begrijpelijk dat hij als directeur patiënten zorg consequenties heeft getrok ken. We hopen dat het een begin is van een cultuurverandering binnen het ziekenhuis", aldus A. van der Linden van het platform. Eerder al besloot één van de gy naecologen het werk erbij neer te Hij meldde zich eind maart ziek, omdat hij door alle negatieve pu bliciteit rond zijn afdeling niet langer in staat was goed te func tioneren. De afdeling gynaecologie van het Ziekenhuis Eemland raakte in opspraak nadat bekend werd dat minimaal vier en mogelijk zelfs meer vrouwen en baby's waren overleden na medische missers. Het riep daarom op tot een boy cot van de afdeling. De president van de rechtbank in Utrecht oordeelde dinsdag in een kort geding dat het ziekenhuis had aangespannen dat die oproep terecht was omdat er nog steeds voldoende reden was tot be zorgdheid over het kwaliteit van de zorg. De directie van het Eem land heeft steeds gesteld dat in het verleden fouten waren ge maakt die met name te wijten waren aan slechte communicatie. De problemen zouden inmiddels zijn opgelost. De Inspectie voor de Gezond heidszorg velde in september nog een positief oordeel over de afde ling. De Raad van Bestuur zegde dinsdag nog toe nieuwe stappen te ondernemen om het vertrou wen in het ziekenhuis te herstel len. Den Haag (anp) - Werkgevers die gebruik maken van de rege ling om iemand tijdelijk onder het minimumloon in dienst te nemen, moeten het volle minimumloon gaan betalen zodra de werknemer zijn functie volwaardig blijkt te vervullen. Dat blijkt uit schriftelijke ant woorden van minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) op Kamervragen. Volgens Melkert moet de werkge ver vooraf schriftelijke afspraken maken met zijn werknemer over de eisen die hij stelt aan diens functioneren. Bij verschil van mening kunnen beide partijen zich daar dan op beroepen. Het wetsvoorstel dat een tijdelij ke afwijking van het minimum loon regelt, heeft als doel langdu rig werklozen meer kansen op een baan te bieden. De werkgever mag maximaal twee jaar minder dan het minimumloon betalen. De werknemer moet wel min stens 70 procent van dat loon ontvangen. In de coalitie is langdurig geru zied over de vraag of werklozen moeten kunnen worden verplicht onder het minimumloon te wer ken. PvdA-minister Melkert wil die verplichting wel laten gelden voor alleenstaanden, maar niet voor kostwinners. Die laatsten zouden dan namelijk onder het voor hen geldende sociale mini mum uitkomen, en een beroep moeten doen op de bijstand. WD en D66 vinden dat de ver plichting voor alle langdurig werklozen moet gelden, evenals oppositiepartij CDA. D66-ka- merlid Bakker wil echter niet 'buiten de coalitie shoppen' door zaken te doen met het CDA. Om dat hij tevens tegen onderscheid is tussen alleenstaanden en kost winners, vindt hij dat er dan maar helemaal geen verplichting moet komen om onder het mini mumloon te werken. Bakker overweegt daartoe een amendement in te dienen bij de behandeling van het wetsvoor stel. Mocht dat worden verwor pen, dan is het niet uitgesloten dat D66 tegen het wetsvoorstel stemt.Bakker erkent verder dat het voorstel niet echt aantrekke lijk is voor werkgevers, zeker nu blijkt dat ze het volle minimum loon moeten betalen als iemand volwaardig functioneert. „Mis schien komt ooit het moment dat we moeten nadenken over de vraag of het wetsvoorstel nog wel zin heeft." Utrecht (anp) - De manier waarop de mate van arbeidsonge schiktheid van uitkeringsgerechtigden wordt vastgesteld is in strijd met de wet. Tot die uitspraak komt de Cen trale Raad van Beroep, die drie zaken beoordeelde die eerder wa ren voorgelegd aan de rechter. Het Lisv (Landelijk instituut so ciale verzekeringen), dat met in gang van 1 maart taken overnam van de bedrijfsverenigingen, moet dus een andere bereke ningswijze toepassen bij WAO en AAW. De bedrijfsverenigingen bere kenden de arbeidsongeschiktheid van een verzekerde door het uur loon dat die voor de ziekte ver diende, te vergelijken met het uurloon dat die ondanks de ziek te kan verdienen met arbeid. De Centrale Raad van Beroep, de be roepsinstantie voor uitspraken van rechtbanken over sociale ze kerheid, komt tot de conclusie dat dit niet mag. De aangevoch ten berekeningswijze geeft geen zuiver beeld van wat een arbeids ongeschikte aan inkomen derft omdat de verkeerde dingen met elkaar worden vergeleken, aldus het vonnis. Er moet uitgegaan worden van lonen per maand of een ander tijdvak van loonbeta- ling. De foute berekeningswijze wordt sinds 1 januari 1994 toege past. De uitspraak betekent niet dat alle besluiten van de bedrijfsver enigingen vanaf die datum moe ten worden overgedaan. Als te gen die besluiten geen beroep is ingesteld of doordat een ingesteld beroep niet leidde tot een andere berekeningswijze, hoeven de be drijfsverenigingen daarvan niet terug te komen. Een Nederlandse militair bewaakt te werk gestelde Indonesiërs, in de periode dat Indonesië zich losmaakte van 'moederland' Ne derland (1945-1949). Pas nu, zo'n vijftig jaar na dato, kunnen de Nederlandse Indië-veteranen omzien zonder wrok. De aandacht richt zich volgens sommigen tegenwoordig op verbroedering. foto anp Door Rinze Brandsma Waalwijk - „Nu mijn boek ook daar, vertaald in het Indonesisch, is versche nen, ben ik pas echt voldaan. Ik heb vo rige week in Djakarta gezegd dat de verbroedering, met wat in 1949 onze vijand van de TNI was, nu compleet is." Eind maart presenteerde Indië-veteraan Anton P. de Graaff zijn in het Indonesisch vertaalde boek over de emotionele verbroe- deringsreis 'Met de TNI op stap' in het Er asmus-huis in Djakarta, het cultureel cen trum van de Nederlandse ambassade. Voor het eerst verschijnt daar een boek van een Nederlandse veteraan die meevocht tijdens de militaire acties, om 'orde en rust te her stellen' in de toenmalige kolonie Neder- lands-Indië. „En de verkoop loopt meteen hard", zegt de auteur zelf. Volgens zijn zeggen willen 'ze het op Midden-Java op grote schaal ver spreiden op middelbare scholen, als leer stof'. De Waalwijkse zakenman/handelaar in leer De Graaff (69) schreef bij elkaar zeven boe ken over de problematiek van de dienst plichtige Indië-veteranen, waarvan er meer dan 21.000 verkocht werden. In 'Napak Tilas Tentara Belanda Dan TNI' draait het om de late, recente verbroedering na bijna vijftig jaar van Hollandse soldaten en Indonesische vrijheidsstrijders, op en om de dodenwegen waar zij elkaar eind jaren '40 letterlijk op de korrel namen. Die verbroedering werd pas later uw drijf veer? „Ik wilde allereerst de hele geschiedenis uit de doofpot halen. Het verhaal vertellen van een vergeten leger. Dienstplichtigen die zich belazerd voelden na thuiskomst, maar hun mond moesten houden. De stemming in Ne derland was: hou nou maar op over die oor log. Ik begon te schrijven in 1951, maar pas in 1985 dufde een uitgever mijn eerste boek 'De Heren worden bedankt' aan." „Wat mij toen dreef was de woede dat onze eigen kinderen op school niets leerden over die 120.000 dienstplichtige soldaten die naar Indië toe moésten om te vechten en daar niet voor gekozen hadden. Wij hadden de keus tussen de gevangenis en de boot. Ons verhaal is totaal anders dan dat van het Indisch KNIL-leger, of van dë oorlogsvrij willigers." Zelf ging hij in 1987 voor het eerst terug. Maar 'verbroedering' werd het pas in 1990, toen hij hoorde 'dat zijn boek in Djakarta circuleerde onder Indonesische oud-officie ren'. „Een van hen bleek actief te zijn geweest in de gebieden waar wij gezeten hadden. Hij nodigde me uit om samen de oude plekken weer te gaan opzoeken en zei: neem je vrien den mee. Dat werd een unieke verbroe- deringsreis op Midden-Java in 1991." (Deze krant deed daar toen verslag van, 'De weg terug op de dodenwegen van toen', RB) Inmiddels is het geen 'vergeten leger' meer en hebt u het gevoel dat er erkenning is ge komen? „Ja, ook in Den Haag. Toenmalig minister van Defensie Ter Beek heeft, bij onze jaar lijkse herdenking op 7 september in 1990 bij het Indië-monument in Roermond, een 'mea culpa' uitgesproken. En wij veteranen krij gen een eenmalige uitkering van duizend gulden, wat dat ook waard is." Toch blijft de problematiek van de Indië-ve teranen een pijnlijke. „Omdat wij nog steeds in het hoekje van oorlogsmisdadigers geduwd worden. Het is waar dat er daar een paar van rondliepen, maar het is onterecht dat dat etiket op het héle Nederlandse leger dat daar voor zijn nummer naar toe moest, geplakt wordt. „Net zo goed als het andere uiterste fout is, de veteranen die roepen dat het daar toen 'één groot feest' was, of dat het 'een kinder achtig oorlogje was'. Als je op de erevelden tussen de kruisen van onze gesneuvelde makkers rondloopt, ziè'je dat wel anders." Indonesische veteranen kijken anders op die periode terug: milder, vergevingsgezinder? „Absoluut. Zij zien het natuurlijk als een glorieuze tijd, waarin zij hielpen hun vader land te bevrijden. Daar tref ik TNI-vetera- nen, indertijd door onze kogels half kapot geschoten, die zeggen niet te begrijpen waar wij ons nog druk om maken in Nederland. Die zijn niet rancuneus, maar zeggen: 'oor log is oorlog, daarin gebeuren zulke dingen, en die oorlog is allang voorbij'. „Zij lopen net als wij met albums vol oude foto's, en hebben net als wij dromen waarin alles steeds weer terugkomt. Er zijn meer overeenkomsten dan verschillen." U bent er elf keer terug geweestde laatste keer om een vriend en strijdmakker te bege leiden die er niet eerder naar terug wilde? „Ik ben gaan beseffen dat wij daar in 1949 niks te zoeken hadden. Het werd weer een warme reünie met TNI-veteranen. En op nieuw hebben we de erevelden waar onze gesneuvelde strijdmakkers liggen opge zocht. We hebben weer tussen de sawahs ge lopen, over de dijkjes waar we toen moesten patrouilleren en van af geschoten werden." Er zijn Indië-veteranen die er elk jaar wel naar terug willen. „Teruggaan raad ik iedereen aan die er toe in staat is. Dat is de beste remedie om de zaak te verwerken. Teruggaan naar de pijnlijke plekken, en praten met de mensen daar geeft rust. Dat is het beste medicijn." Door Paul Kokke Cairo/Athene/Ankara - Hans van Mierlo, Nederlands mi nister van Buitenlandse Za ken en EU-voorzitter, had het allemaal anders verwacht. Vol optimisme was hij de afgelo pen week aan een zware reis be gonnen langs de hoofdsteden van Marokko, Algerije, Tunesië, Malta, Egypte, Griekenland en Turkije. Maar de straalmotoren van het regeringsvliegtuig PH- KBX waren afgelopen maandag nog niet eens warm gedraaid, of de eerste problemen hadden zich al aangediend. Er zouden er tij dens deze marathon-trip nog ve le volgen. Van Mierlo zag zijn reis als een ideale voorbereiding op de ko mende Euro-Mediterrane Confe rentie in de Maltese hoofdstad Valetta op 15 en 16 april. Tijdens die conferentie voeren de lidsta ten van de Europese Unie over leg met de zuidelijke Middel landse Zee-staten, inclusief Is raël en de Palestijnse Authori- teit, over verdergaande samen werking op economisch, politiek en sociaal gebied. De Nederland se EU-voorzitter had één grote zorg: voorkomen dat de Arabi sche landen, zoals Egypte en Sy rië, en de Palestijnen de confe rentie zouden boycotten gezien de vredescrisis in het Midden- Oosten. Of, misschien nog erger, dat zij van deze gelegenheid ge bruik zouden maken Israël met de rug tegen de muur te zetten. De Malta-top zou dan op een to taal fiasco uitdraaien. De reis van de EU-voorzitter moest dat koste wat kost zien te voorko men. Vrijblijvende suggestie De aanbeveling van de Arabi sche Liga vorige week om de be trekkingen met Israël te bevrie zen, waren een eerste streep door Van Mierlo's rekening. In een eerste reactie noemde hij die aanbeveling 'een vrijblijvende suggestie' aan de lidstaten van de Liga. Maar gaandeweg bleek dat de aanbeveling weliswaar voor meerdere uitleg vatbaar was, maar onderdeel uitmaakte van de steeds hardere lijn van de Arabische landen tegen Israël. In Cairo kreeg Van Mierlo van de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Amr Moussa, te horen dat de EU de Israëliërs op nieuw duidelijk moest maken dat het afgelopen moest zijn met de nederzettingpolitiek. Vooral de bouw van woningen in het oostelijke deel van Jeruzalem is voor Egypte en de andere Arabi sche landen volstrekt onaccepta bel. „Israël is bezig de stad com pleet te annexeren", aldus Egyp tische diplomaten in Cairo. „Dat is voor ons onaanvaardbaar. Het beleid van Israël is een aanmoe diging voor het terrorisme. Het is voor terroristische groeperingen de reden om de handen ineen te slaan. Door de huidige Israëli sche politiek worden miljoenen mensen geprovoceerd." Volgens Van Mierlo heeft het geen zin de al bekende stand punten steeds maar weer te her halen. „Egypte wil dat dé EU haar nek uitsteekt. Europa heeft de afgelopen weken voortdurend zijn nek uitgestoken. Wij veroor delen sinds jaar en dag de neder zettingenpolitiek van Israël. Egypte wil dat iedereen naar de mond van Egypte spreekt. Maar ik heb tegen Amr Moussa gezegd dat hij ons niet moet vertellen op welke wijze wij ons standpunt moeten innemen." Legt de problematiek in het Midden-Oosten al een zware druk op de Malta-conferentie, de gespannen verhouding tussen Navo-partners Turkije en Grie kenland (tevens EU-lid) doet dat evenzeer. In Athene kon Van Mierlo opgelucht verklaren dat de Europese Unie en de OVSE, de organisatie voor veiligheid en Van Mierlo foto reuter samenwerking in Europa, een gezamenlijk plan van aanpak hebben opgesteld voor de crisis in Albanië. Diplomatieke schoffering Maar hij was nog niet vertrok ken uit de Griekse hoofdstad, of zijn Griekse collega Pangolos legde een bom onder zijn plan om een EU-commissie van wijze mannen te laten bemiddelen in de conflicten tussen Turkije en Griekenland over Cyprus en de Aegeïsche zee. „Dit voorstel is inhoudsloos en niet opportuun. We accepteren niet dat anderen in onze plaats gaan onderhande len", zei Pangalos op het mo ment dat Van Mierlo in zijn vliegtuig stapte op weg naar de Turkse hoofdstad Ankara. Het was weinig anders dan een di plomatieke schoffering van de eerste orde. EU-voorzitter Van Mierlo hoopt echter, misschien tegen beter weten in, dat zijn voorstel alsnog enige kans maakt. „Wij zijn be zig met een constructie en zijn daar nog lang niet over uitge praat. Ik wil dat precaire proces niet verstoren door nu weer commentaar te geven op de uit spraken van Pangolos", ver klaarde hij in Ankara. De Tur ken voelen op hun beurt juist weer wel voor bemiddeling door onafhankelijke EU-deskundi- gen. Maar de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Ciller, had'inmiddels wel met een oor log tegen Griekenland gedreigd als dat land zijn territoriale wa teren in de Aegeïsche Zee uit breidt. Ciller weigert tot dusver re aan de Malta-top deel te ne men. „Het komt ook allemaal tege lijk", zei Van Mierlo in Ankara vlak voor zijn vertrek naar Am sterdam. „De Grieks-Turkse kwestie, het Midden-Oosten, de Malta-conferentie, Albanië." Ondertussen had hij nog gepro beerd zijn Amerikaande ambts genoot Albright aan de lijn te krijgen. Tevergeefs. Donkere wolken Boven de Malta-conferentie hangen zeer donkere wolken, be seft de minister. Dat verklaart zijn voorzichtige opstelling. Hij heeft geen zin wie dan ook voor het hoofd te stoten. Ondertussen bedrijft Van Mierlo de komende dagen stille diplomatie over de kwesties Midden-Oosten en Griekenland-Turkije. In hoever re die diplomatie kans van sla gen maakt, is onduidelijk. Veel hangt af van de pogingen van de Amerikaanse president Clinton om de Israëlische pre mier Netanyahu en de Palestijn se leider Arafat weer aan de tafel te krijgen. Mocht dat niet op korte termijn lukken, dan zou de Malta-conferentie kunnen uitlo pen op een gigantische ruzie tus sen de Arabische deelnemers en Israël. En als die elkaar openlijk in de haren vliegen, zullen de Turken en Grieken het op Malta zeker niet nalaten. DE VLAG hangt uit in Den Haag: met de economie gaat het tip top en het wordt alleen maar beter. De werkgelegenheid groeit, de koop kracht stijgt, het financieringstekort daalt, de staatsschuld neemt af en het aantal uitkeringsgerechtigden eveneens. Het ligt niet uitsluitend aan paars, de groeiende wereldhandel doet ook een behoorlijke duit in het zakje, maar zonder de zuinige en doel gerichte aanpak van Kok en de zijnen zou het Nederland toch niet veel beter vergaan dan de buurlanden. Hoera dus voor het voorzichtige links-liberale beleid. Maar toch is het niet allemaal gejuich dat opklinkt uit de laatste rapportage van het Centraal Plan Bureau. Directeur Don waarschuwt dat de kans levens groot is dat ouderen door hun werkgevers ter zijde worden geschoven. Nu niet langer via de afgesloten weg van de WAO, maar door ze ge woon te ontslaan en in de WW te parkeren. Oudere werknemers zijn naar verhouding duur en hun arbeidsproduc tiviteit is vaak lager dan die van jeugdige, tevens goedkopere collegae. Geen wonder dat ondernemers die voornamelijk op het directe finan ciële resultaat letten, geneigd zijn 50-plussers in te ruilen voor net van de schoolbank komende enthousiastelingen. Argumenten in de sfeer van ervaring, continuïteit en verspilling van kennis maken steeds minder indruk. Voor veel arbeidsprocessen is wei nig ondervinding vereist en daarenboven raken beproefde processen en technieken steeds meer in onbruik. Jongeren die geschoold zijn in informatica en aan computers gewend zijn, hebben een voorsprong. Toch is het van belang dat ouderen bij het arbeidsproces betrokken I blijven. Niet alleen omdat werk veel mensen gelukkig maakt, maar net zo goed omdat de kosten voor een extra groep inactieven nu en in de toekomst nauwelijks nog op te brengen zijn. Over ouderenbeleid is weliswaar de afgelopen maanden het een en ander gezegd, vooral dat oudere werknemers bereid moeten zijn een stapje terug te doen in carrière en inkomen, tot concrete plannen is de paarse coryfee van Sociale Zaken, minister Melkert echter nog niet ge komen. En met dat stapje terug komt hij niet ver, want van de nu actie ven heeft vrijwel niemand zich op zo'n aderlating kunnen voorberei den. Respect voor ervaring bestaat er jammer genoeg nauwelijks meer, dat er echter vanuit een standpunt van sociale en financiële bezorgdheid ook niet iets ondernomen wordt, is treurig. Het pleidooi van Don is in miljarden uit te drukken. Hopelijk dat daardoor dan eindelijk de oger geopend zullen worden. Dordrecht - Het Openbaar Ministerie (OM) in Dordrecht gaat in beroep tegen het vonnis dat de rechtbank Arie Stok BV vorige week dinsdag oplegde. Het bedrijf bracht het beleggingsspel Or- piton op de markt dat lijkt op het bekende en omstreden pirami despel. De firma kreeg een boete opgelegd van 25.000 gulden we gens overtreding van de Wet toezicht kredietwezen. De rechtbank sprak het bedrijf vrij van overtreding van de Wet toezicht effec tenverkeer. Het OM legt het gerechtshof de vraag voor of die wet niet toch is overtreden. Den Haag - Premier Kok heeft gisteren alle leiders van de lidsta ten van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE) uitgenodigd voor de viering van de vijftigste ver jaardag van het Marshall Plan op 28 mei. Als de Russische presi dent Jeltsin hierop ingaat, zal hij in Den Haag zijn Amerikaanse ambtgenoot Clinton trèfffen.1 Vast staat dat Clinton naar Den Haag komt, waar hij naast de Marshall-herdenking een Europees-Amerikaanse top zal bijwo nen. De bedoeling is dat'de Amerikaanse en Russische présiden ten elkaar vóór eind mei ontmoeten om te praten over het Russi sche verzet tegen de uitbreiding van de Navo. Den Haag - Onderzoekers die biotechnologisch ingrepen willen doen bij dieren, zoals het 'maken' van de stier Herman of het Schotse schaap Dolly, hebben met onmiddellijke ingang daarvoor een vergunning nodig. Dat heeft minister Van Aartsen (Land bouw) gisteren bepaald.De minister zal slechts een vergunning voor die biotechnologische handelingen verlenen als ze geen on aanvaardbare gevolgen hebben voor de gezondheid of het welzijn van dieren. Amersfoort - De Raad van Kerken in Nederland gaat al haar driehonderd lokale raden oproepen om massaal protest aan te te kenen tegen de 24-uurs economie. Het protest tegen de 'moderne vorm van slavernij' moet uitmonden in de aanbieding van een pe titie aan de Tweede Kamer. Vooralsnog beperkt de actie zich tot het verzamelen van zoveel mogelijk handtekeningen en een landelijke bezinningsdag op 7 juni in Amersfoort. De raad heeft vooral kritiek op 'een steeds verder opdringen van economische belangen, die boven het men selijk welzijn worden gesteld'. Utrecht - Patiënten moeten soms maanden wachten voordat ze een vaste huisarts krijgen. Omdat huisartsen steeds meer in deel tijd werken, is er een tekort ontstaan. Het Patiënten en Gehandi captenplatform Zuid-Holland signaleert dat in Gouda bijvoor beeld iemand al twee jaar zoekt naar een nieuwe huisarts. De zit tende huisartsen nemen geen nieuwe patiënten aan. De Landelijke Huisartsen Vereniging verwacht dat de omvang van de praktijk de komende jaren noodgedwongen groter zal worden. Een gemiddelde huisartsenpraktijk telt 2300 patiënten. Volgens de LHV moeten er jaarlijks 400 huiartsen bijkomen. Dat zijn er 75 meer dan nu het geval is. Vooral vrouwelijke huisartsen willen niet een vollledige, zware huisartsenpraktijk. Hilversum - Veertien gezondheidsfondsen hebben in een brand brief aan kabinet en politieke partijen gewaarschuwd tegen d£ afbraak van het medisch wetenschappelijk onderzoek. Dat on derzoek komt volgens de organisaties door het huidige overheids beleid in de gevarenzone. De fondsen, onder andere de Nierstichting, de Kankerbestrijding en de Hartstichting, wijzen erop dat de Nederlandse overheid op dit gebied toch al extreem zuinig is. Zij constateren dat de bezui nigingen van de overheid leiden tot een massale toeloop op de fondsen. Rijswijk - De zogenoemde kerndoelen van de Vrije Scholen vol doen niet aan de wet. Ze mogen niet dienen als alternatief voor de minimumeisen die de overheid wettelijk heeft vastgesteld voor wat leerlingen aan het einde van de basisvorming moeten kunnen en kennen. Dat heeft de Onderwijsraad gisteren bepaald. De uitspraak is een 'overwinning' voor de Inspectie van het Voortgezet Onderwijs. De hoofdinspecteur van deze dienst van het ministerie van On derwijs had de raad om een uitspraak gevraagd. Den Haag - De met zink verontreinigde bodem van het Brabant- - - - veel se riviertje Dommel en zijn overstromingsgrond moeten mogelijk worden afgegraven. Ook de zinkassen die her en der w de regio zijn gebruikt voor erfverharding kunnen beter worden opgeruimd. Dat adviseert de Technische Commissie Bodembescherming1'1 een gisteren gepubliceerd advies aan ministerie De Boer (VROMl Zij zal een beslissing moeten nemen over de aanpak van de bo demvervuiling in Noord-Brabant, die indertijd voor een belang rijk deel is veroorzaakt dat de zinkfabriek Budelco in Budel. 0 Boris Jeltsin foto reuter Poli chao Kinshasa/Brussel (rtr/afp/dp; AFDL van Laurent Désiré Kal| mantstad Mbuji Mayi ingenor.. Kinshasa is inmiddels een poli Gisterochtend plunderden vluch tende regeringssoldaten winkels en auto's in Mbuji Mayi, de hoofdstad van de provincie Ka- sai. De soldaten zouden daarna zijn gevlucht naar de stad Ka- nanga, zo'n 100 kilometer weste lijker. De val van het economisch be langrijke Mbuji Mayi komt vier dagen na de inname door rebellen van het spoorwegknooppunt Ka- mina. De rebellen hebben inmid dels met de inname van Luena een verdere stap gezet op weg naar Zaïres tweede stad Lubum- bashi. Volgens bronnen wacht de bevolking van de hoofdstad van de provincie Shaba met open ar men op het AFDL. In Kinshasa heerst ondertussen totale chaos. Bondgenoten van president Mobutu pogen de nieu we premier Etienne Tshisekedi, net enkele dagen in functie, af te zetten. Tshisekedi heeft het over gangsparlement ontbonden en wil geen Mobutu-aanhangers in rijn nieuwe regering. Wel reser veerde hij donderdag zes minis terposten voor de rebellen van Kabila, maar die weigerden on- middelijk en deden het aanbod van de premier af als een grap. «Ons doel is een radicale veran dering in dit land," aldus een woordvoerder van de rebellen. Mobutu-aanhangers overleggen au met de oppositie in het parle ment hoe Tshisekedi af te zetten. ,le meldde gisteren dat hij een nieuwe regering per decreet zal aanstellen en zich niets aantrekt van parlementsleden Onduidelijkheid heerst er ook in re oria, waar vandaag vredes- gesprekken tussen vertegenwoor digers van Mobutu en de rebellen PP net programma staan. Volgens net Zuid-Afrikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken begin- nmnin^ngesPrekken vanmorgen om 10 00 uur, eerder meldden di- P omatieke bronnen nog dat er iet eerder dan morgen wordt ge- £t^er"zalem (aP/anP) - De kweet u Palestijnen aange aanh !!S bmnen een half jaar te: m'a m m een Sferen uitgezond: Mor9enmagazin van de Duid het° y,00r een akkoord is 'eteur li einde van de hiisten r PaIestiJ'nse mdre- ÏoLrt1 Netanyahu. Als het »k Z0U bliiken tot over- gens 7Tg te komen. ügt vol- kfliicht yahu de oplossing kd-ton m ®en soort Camp Da- de Arrf "u ^-leider Arafat en ton "kaanse president Clin- l°enmawmPT Da.Yid karnen de Begin Pn a ^sraë^sciie premier Sadat in il?pPtische president koord h„ a t0t een vredesak- prerident Carter6"1100611118 Va" denkt^Npl6 huidi§e spanningen i6a^nSktnfhU het over'eg Ie Prpmil j kunnen versnellen. langton m? maandag in Was- :wees onni zai ontmoeten, de bouw rWahet stüzetten van t~ van de joodse wijk Har

de Stem | 1997 | | pagina 4