'Waan van dag bepaalt het beleid' lebelle L Flinke meevallers in sociale zekerheid Afscheid van 'Gaius 'Mestvervoer veilig mits gecontroleerd' 'Defensie wist van gevaren asbest' Steeds meer brekebenen melden zich bij alarmcentrale Lyon Clinton wi ouw Har 4Nu kan Kc DE STEM BINNENLAND f\ 3 STEM Kritiek NPB op Sorgdrager: $0AAN Wiegel in de bres voor Wolffensperger Algemene Federatie Militair Personeel in maandblad: Elvia neemt voor een jaar de fakkel over van de ANWB als nationaal coördinator van de alarmcentrales DE STEM COMMENTA/ï Uniform en ethiek ieuwe premier El ■■■■■I BINNENLAND korti Willem Alexander opent Kop van Zuid Bisschop Gaillot op Acht Mei-manifestatie Greenpeace-voorman blijft achter trahes NOB-geld ter vermindering staatsschuld '26.000 vreemdelingen opgepakt' Neonazi's voor de rechter Leraar bekent ontucht niet zes leerlingen N bepleit een ardere aanpak ksueel geweld i i i i i VRIJDAG 4 APRIL 1997 Van onze redactie binnenland Den Haag - De uitgaven voor de sociale zekerheid vallen dit jaar 1,5 miljard lager uit dan geraamd. Volgend jaar is er sprake van een meevaller van 800 miljoen. De vermogenste korten bij de sociale fondsen (WAO, WW en AOW) komen in 1997 echter uit op 6 miljard gulden, een half miljard hoger dan aanvankelijk werd ver wacht. Dat blijkt uit berekeningen die op het ministerie van Sociale Za ken zijn gemaakt. Volgens minis ter Melkert (Sociale Zaken) valt de problematiek bij de sociale fondsen wel mee. Uitgaande van een eenmalige bijdrage van de schatkist van 2 miljard gulden in 1997, kan het vermogenstekort in drie jaar ingelopen worden door tijdelijke premieverhogingen. De problemen bij de fondsen worden zowel veroorzaakt door tegenvallende premie-inkomsten als hogere uitgavan aan WW-uit- keringen. De premie-inkomsten zijn door het Centraal Planbu reau te hoog geraamd. Het kabi net zal pas later dit jaar definitie ve knopen doorhakken over de tekorten bij de sociale fondsen. De meevallers in de sociale ze kerheid spelen een rol bij de voorbereidende besprekingen over de rijksbegroting voor vol gend jaar, waarmee het kabinet vandaag begint. Eerder deze week bleek dat minister Borst van Volksgezondheid volgend jaar een half miljard tekort komt op haar begroting. Daarnaast wil Borst extra geld voor een aantal knelpunten, zoals de wachtlijsten voor gehandicapten en de thuis zorg. Ook diverse andere be windslieden hebben forse claims op tafel gelegd. Het gaat onder anderen om de ministers Jorrits- ma van Verkeer, De Boer van Mi lieu en Ritzen van Onderwijs. Minister Melkert van Sociale Za ken wil onder meer extra geld uittrekken voor een 'koopkracht toeslag' voor de laagstbetaalden medio dit jaar. Volgend jaar wil Melkert meer geld voor lasten verlichting voor werkgevers die laaggeschoolden in dienst nemen. Minister Zalm van Financiën heeft laten weten niet veel ruimte te zien voor het honoreren van extra wensen. Hij heeft zijn colle ga's opgeroepen goed te kijken of ze op hun begroting ook nog mee vallers kunnen ontdekken. Inge wijden melden dat Zalm weinig voelt voor de door Melkert ge wenste koopkrachttoeslag. Ook zou hij vinden dat Borst haar problemen zo veel mogelijk zelf moet zien op te lossen. Vorig jaar, toen Borst ook geld tekort kwam, schoot Melkert haar nog te hulp. In de sociale zekerheid was toen ook flink wat geld over. v. Amsterdam (anp) - De Nederlandse Politiebond is niet gerust op de maatregelen tegen het toenemend voetbalvandalisme die minister van Justitie Sorgdrager woensdag heeft aangekon digd. De bond vraagt zich af of de maatregelen, waaronder meer ar restaties van relschoppers, wel een haalbare kaart zijn en meent dat 'de waan van de dag bepalend lijkt te zijn voor beleidskeuzes'. In het NPB-nieuwsbulletin van gisteren constateert de bond dat 'er kennelijk geen rekening ge houden wordt met de gevolgen die de maatregelen voor de Ne derlandse politie hebben'. De vraag rijst of de beleidsma kers zich wel voldoende bewust zijn van de veiligheidsrisico's voor betrokken politiemensen. De minister maakte haar voorne mens bekend na beraad met mi nister Dijkstal (Binnenlandse Za ken), de politie, de KNVB, het Openbaar Ministerie en een aan tal gemeenten. Personele consequenties De bond vindt dat de gedachte om sneller en meer arrestaties vóór, tijdens en na voetbalwed strijden te verrichten, niet spoort met de realiteit. Bovendien heb ben grotere aantallen arrestanten 'vérgaande personele consequen ties' voor de politie, aldus de bond. Onduidelijk is hoe die moeten worden opgevangen. „Er moet gedacht worden aan minimaal een verdubbeling van de persone le inzet voor, tijdens en na de wedstrijden." Ook de recherche- technische afhandeling van de aanhoudingen vergt extra inzet. De NPB wijst er voorts op dat de politiekorpsen financieel gezien nu al nauwelijks in staat zijn vol doende menskracht op de been te brengen. De extra inzet in het ka der van voetbalwedstrijden leidt tot minder 'blauw op straat'. „Nu al zijn er korpsen waar 's nachts een handjevol dienders op de been is. Dat is in onze ogen al zeer ongewenst." Beverwijk Het rechercheteam dat de vecht partij onderzoekt tussen aanhan gers van Ajax en Feyenoord op zondag 23 maart bij Beverwijk, blijft aandringen op het fotoma teriaal dat het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) daarvan heeft gemaakt. Gisteren poogde de politie ANP- hoofdredacteur P. Gaanderse een dwangbevel daartoe te overhan digen, maar de laatste weigerde het dwangbevel in ontvangst te nemen. Zoals de hoofdredacteur de poli tie eerder meldde wil het ANP geen verlengstuk van politie en justitie zijn. De politiemensen moesten gisteren derhalve onver richter zake terugkeren. Gaan derse wacht de volgende stappen van het Openbaar Ministerie af. JK GAAI Politiek Den Haag heeft gisteren afscheid genomen van de za terdag op 85-jarige leeftijd overleden oud-politicus prof. mr. W.F. de Gaay Fortman. Tijdens een sobere herdenkingsdienst in de hervormde Kloosterkerk in Den Haag waren naast de familie van 'Gaius' tal van prominenten uit de huidige politiek en co ryfeeën uit het verleden aanwezig om de laatste eer te bewijzen. De Gaay Fortmans oudste zoon Bas was voorganger van de dienst. Vader en zoon zaten onder meer na het ministerschap van W.F. in het kabinet-Den Uyl sinds 1977 enige tijd samen in de Eerste Kamer: de één voor het CDA, de tweede voor de mede door hem opgerichte PPR. De Gaay Fortman was in zijn lange loopbaan onder meer ambtenaar, wetenschapper, rector-magnificus aan de Vrije Universiteit, voorman van het Christelijk Nationaal Vakverbond, vele malen informateur, minister en kamerheer in buitengewone dienst van de koningin. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Van Aartsen vindt het niet nodig om alle vervoer van mest in de door varkenspest getroffen gebieden te verbieden. Dat antwoordt hij op schriftelij ke vragen van het GroenLinks- Kamerlid Marijke Vos. De land bouwminister ondersteept dat de vervoerde mest niet afkomstig is van verdachte bedrijven. „Uiter aard zijn besmette en verdachte bedrijven uitgesloten." Verder is vervoer alleen toegestaan na con trole van het bedrijf, onder strik te richtlijnen en na de toestem ming van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV), aldus de minister. Op deze wijze is te voorkomen dat de gierkel- ders in de door het vervoersver- bod getroffen gebieden overvol raken. Vos wil verder dat Van Aartsen ingrijpt in Sint Anthonius. Daar zou wegens personeelsgebrek de overheidscontrole op het uitrij den van mest onvoldoende zijn. Maar volgens de minister is zijn ambtenaren niets gebleken van problemen. Hij wijst op de onder linge afspraak van gemeenten dat ze zo nodig zullen samenwerken. Hilversum (anp) - Het is niet fair, en ook feitelijk onjuist, om fractieleider Wolffens perger van D66 de schuld te geven van de voor die partij tegenvallende peilingen. Dat zei WD-senator Wiegel gisteren in Hilversum, waar hij vaststelde dat D66-kop- stukken als Brinkhorst, Schuyer, Vis en partijvoor zitter Tom Kok de fractielei der hebben 'weggesproken'. In de zorgelijke situatie, waarin D66 nu zit, denken de Democraten eraan om na het afmonsteren van hun eerste stuurman (het terugtreden van minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken als par tijleider), ook hun lading overboord te zetten. Wiegel doelde op de nieuwe koers van de partij om niet langer de oude stokpaardjes voorop te zetten zoals de recht streekse verkiezing van de premier en de gekozen burge meester. Rijswijk (anp) - Defensie ont ving al eind jaren zeventig en begin jaren tachtig rapporten over het gevaar van asbest in het voormalige Navo-centrum in de Cannerberg. Ook zijn aanbevelingen over veilig heidsmaatregelen genegeerd. Dat stelt de Algemene Federatie voor Militair Personeel in haar maandblad Oplinie. Het Joint Operation Centre (JOC) in de grotten van de Cannerberg bij Maastricht werd eind 1992 ge sloten wegens asbestverontreini- ging- Volgens de AFMP moet Defensie ervan op de hoogte zijn geweest dat de asbest de gezondheid van militair en burgerpersoneel in de Cannerberg kon schaden. Britten De British Air Force concludeer de na een onderzoek in 1981 dat er maatregelen moesten worden genomen om de bronnen van ver spreide asbestvezels te verwijde ren. De Nederlandse militaire au toriteiten antwoordden in een brief dat dit niet nodig was, aan gezien de waarden nog ver onder de toen heersende norm lagen. De Britten herhaalden hun adviezen na nieuwe onderzoeken in de ja ren tachtig, maar daar werd niets mee gedaan. Pas eind 1991 besloot Defensie de Cannerberg te sluiten, na een verontrustend rapport van TNO waaruit bleek dat de concentra ties asbest veel hoger waren dan de toen inmiddels aangescherpte normen. Defensie kondigde toen maatre gelen af om het personeel te be schermen, maar die zijn half slachtig uitgevoerd. Gezichtsmaskers Zo kreeg het burgerpersoneel be gin 1992 gezichtsmaskers en wegwerpoveralls, maar militai ren niet. Aan de ingang kwamen 250 kast jes met beschermingsmiddelen te staan, maar die zijn nooit ge bruikt, aldus een militair die er destijds werkte. Een ander ver- Door Fred Rondeel (anp) Den Haag - Dat de win tersporter massaal Frankrijk lijkt te ontdekken is niet aan de ANWB voorbijgegaan. Het steunpunt in Lyon van de Alarmcentrale heeft in de eer ste maanden van dit jaar 25 procent meer hulpverleningen verricht dan het jaar daar voor. E. Grootmeijer, hoofd ANWB- Alarmcentrale spreekt van een 'opvallende' stijging bij dit Fran se steunpunt waar het traditio neel vooral 's zomers een gekken huis is. Vorig behandelde de ANWB-alarmcentrales in totaal circa 40.000 dossiers. De ANWB, een jaar lang natio naal coördinator van de alarm centrales, droeg deze week de fakkel over aan concurrent Elvia. Grootmeijer kijkt terug op een hectisch jaar. Elf rampen in to taal waar de alarmcentrale daad- werklijk in actie moest komen. Voor de ANWB was 1996 ook een leerzaam jaar. Voor het eerst pas te de hulpverlener namelijk ge richte psychische hulp toe op niet-gewonde overlevenden van r rampen. En met groot succes. Hulpverlening concentreerde zich bij grootschalige rampen tot voor kort eerst op de gewonden, dan volgde hun familie, vervol gens werd de aandacht gericht op de doden en hun nabestaanden. De niet-gewonde overlevenden kwamen als laatsten aan bod. Maar deze hadden diepe - en zwaar-onderschatte - traumati sche ervaringen, aldus Grootme ijer. „Het werden dwalenden in hulpverleningsland. Dus toen in Turkije, bij het bus ongeluk vorig jaar, de nood aan de man kwam, voegde hij aan het medisch team een psychiater en psychiatrisch verpleegkundigen toe. „Dit was, zover ons bekend, nog nooit gedaan. Het betekende een keerpunt in onze hulpverle ning." „De mensen waren tevreden en blij dat ze als groep werden sa mengesmeed, dat ze hun lotsver bondenheid konden delen en hun ervaringen konden uitwisselen." Dat de visie juist was, werd on derstreept door de reactie later, van het Calamiteitenhospitaal in Utrecht, dat 'onder de indruk was van ons geestelijk voorwerk'. De psychisch deskundigen staan nu op afroep beschikbaar. De ANWB heeft haar ervaringen doorgegeven aan de overige leden van de groep van Gezamenlijke Nederlandse Alarmcentrales (El via Assistance, EuroCross Inter national, Gesa, Omnicare, SAS en SOS-International). Want de centrales zijn dan wel eikaars concurrenten maar voeren die op een gezonde manier, legt Groot meijer uit. Het jaarlijks coördi natorschap is vier jaar geleden in het leven geroepen om te voorko men dat 'we elkaar voor de voe ten lopen'. Eén van de meest in het oog springende en onverwachte werkzaamheden tijdens het eer ste jaar als 'piketteur' was de hoeveelheid werk dat recherche ren met zich meebrengt. Doordat bij een ramp - waar ter wereld die ook plaatsvindt - eerst wordt gekeken of er Nederlanders bij betrokken zijn, betekent dit een hoop telefonisch speurwerk en gegevens-analyse. „Je moet stad en land afbellen." De personele druk die dit op een organisatie legt is groot. De ANWB kon echter putten uit een DE MENS Is geneigd tot het kwaad, denkt de pessimist. En als hi krant leest, wordt hij in zijn mening gestaafd. Zelfs politiemensen hulp gestuurde militairen blijken van een misdadig soort. In Brazilië, Rusland en Somalië is het uniform recentelijk weer geeni rantie voor discipline en goed gedrag gebleken. Braziliaanse politie toonde een toevallige opname, spelen niet alleen voor eigen recht maar zien er zelfs geen been in hen niet welgevallige burgers zon veel omhaal af te straffen of af te slachten. Russische opsporingsambtenaren hanteren met oogluikende inslt ming van hun superieuren martelingen en geweld in hun strijdt# de misdaad. En Belgische elite-troepen op VN-missie in Somalië den de tijd en de verveling met moord en mishandeling. Het verhaal is niet nieuw. Over Zuid-Amerikaanse uit politiekringen recruteerde doodseskaders duiken elke paar jaar weer nieuwe bei ten op. Vorig jaar debatteerde de Raad voor Europa over toelating Rusland tot het beschaafde westen. Er werd nadrukkelijk gewa schuwd voor de min of meer officieel geaccepteerde intimidatiepral ken van politie en justitie. De eerste berichten over misdragingen Belgische en Canadese VN-militairen stammen al uit 1994. Toch is de wereld elke keer weer geschokt. Politie en leger worden» ondersteld zich aan de regels te houden en dus burgers te beschem in plaats van ze gewelddadig te lijf te gaan. Het blijft echter doorgaans bij afgrijzen in de publieke opinie en enkel proces tegen degenen die zich het schandelijkst misdragen I ben. Een internationale oproep om de zaken fundamenteel aan tei tienne Tshisekedi foto reuter Gon Zaü Lau deel Zaïi van kem De i seke deel mini Tijd seke Buit Plar ken wordt zelden gehoord. Zo'n aanpak is natuurlijk ook moeilijk. De ordehandhaver die zich straat bedreigd, machteloos en in de maling genomen voelt, ziet# geen andere uitweg dan geweld. En in groepen die ten prooi zijn verveling daalt het normbesef, zoals zelfs simpel jeugdvandalisme wijst. Leger en politie zijn echter geen op straathoeken rondhangendeji geren. Het gaat om strak geleide instituten die minstens theorefc discipline en normen hoog in het vaandel hebben. De beschuldigende vinger moet daarom ook in de richting van hett iviteiten bij Har Homa ofwel der geheven worden. Dat dient in te grijpen. Officieren zijn hoogi >al Abu Ghneim voor de Pales- geleide individuen, niet alleen in vaktechnische maar ook in ethij ien, moet Israël een handrei- „zalem (dpa/afp) - De Amerika; andag tijdens een bezoek van de hu aan Washington aandringen zalem van een halfjaar. baasde zich er toen al over dat er nooit sleutels voor de kasten zijn uitgereikt. De Arbeidsinspectie klaagde dan ook dat de bevelhebber van het JOC, commodore Van Gilst, nog steeds geen opdracht had gege ven tot het dragen van maskers. De bevelhebber vroeg zich echter af of militairen die bescherming wel nodig hadden. „Het militaire vak brengt nu eenmaal risico's met zich mee", zou hij tijdens een vergadering met de inspectie hebben gezegd. Ziekte Vorige maand dienden zes voor malige werknemers van de Can nerberg bij Defensie een claim wegens ziekte in, maar advocaat Bob Ruers van het Comité As bestslachtoffers twijfelt over de kans op succes. „Er is een verjaringstermijn van dertig jaar, maar het kan soms veertig jaar duren voordat de as bestziekte zich openbaart. Als je dan bij Defensie aanklopt is het jammer maar helaas." Franse politiemannen onderzoeken een Nederlandse autobus die op 20 oktober 1996 bij Metz veron gelukte. Bij het steunpunt in Lyon van de ANWB alarmcentrale wordt het steeds maar drukker met meldingen van ongelukken. foto anp reservoir van zo'n duizend men sen. Een kleinere alarmcentrale zal daar meer moeite mee heb ben, denkt Grootmeijer, maar ook hier is de afspraak gemaakt dat iedereen bijspringt. zin. Van die mensen mag daarom verwacht worden dat ze het geti^g aan de Palestijnen doen om voor normafwijkend gedrag tijdig onderkennen en dat ze in staati tot correctie. De direct schuldigen dienen vanzelfsprekend gestraft worden. De meerderen dienen echter ook op hun verantwoorde! heid gewezen te worden. En wat wellicht nog belangrijker is, in! opleiding moet nog meer nadruk gelegd worden op de ethisch-proll teren op grond van anonieme [slieden van het Israëlische mi- 'terie van Buitenlandse Zaken matische kanten van hun vak. Rotterdam - Met het leggen van een meertouw om een bolder heeft prins Willem Alexander gisteren in Rotterdam een omvangrijk deel van de Kop van Zuid geopend. Daarmee is de stedebouwkun- dige sprong over de Maas richting Rotterdam-Zuid officieel tot stand gekomen. De prins opende een nieuwe rechtbank en twee kantoren van de belastingsdienst en de douane. Het voormalige havengebied in Rotterdam-Zuid moet samen met de Erasmusbrug beide oevers van de Maasstad dichterbij elkaar brengen. Op de Kop van Zuid komen in totaal 350.000 vierkante meter kan toren, 5100 woningen, 50.000 vierkante meter recreatieve en cul turele voorzieningen en 3500 vierkante meter winkels. Utrecht - De afgezette Franse bisschop Jacques Gaillot is de spe ciale gast op de komende manifestatie van de Acht Mei Beweginj op 3 mei in Zwolle. De 'rode bisschop', in 1985 ontslagen als bisschop van Evreun houdt aan het begin van de manifestatie een korte toespraak neemt deel aan een werkgroep over dak- en thuislozen. Van Nederlandse bisschoppen die traditiegetrouw weer allen zijn uit genodigd, zullen net als in 1995 en 1996 alleen Van Luyn van Rot terdam en Muskens van Breda aanwezig zijn. Amsterdam - De rechter-commissaris in Haarlem heeft gistermid dag besloten dat Paul Watson, een van de oprichters van Green peace, nog maximaal twintig dagen achter de tralies blijft. Justi tie gaat ervan uit dat Noorwegen, dat om de arrestatie van de Ca nadees had gevraagd, binnen die termijn een verzoek tot uitleve ring indient. De Koninklijke Marechaussee arresteerde Watson woensdagmor gen op Schiphol. Hij was op doorreis van Duitsland naar de Vere nigde Staten. Den Haag - De regering wil de honderden miljoenen van de ko mende verkoop van het facilitair bedrijf van de publieke omroep, het NOB, steken in vermindering van de staatsschuld. Dat voor stel ligt vandaag op tafel in de ministerraad. De publieke omroep tekent daar achter de schermen protest tegen aan en beroept zich op een schriftelijke toezegging van oud-minis ter Brinkman (Mediabeleid) van 10 december 1987. Die had tien jaar geleden een greep in de omroepkas gedaan in een bezuini gingsronde. Als zoenoffer beloofde hij dat de opbrengst van de verkoop van het bedrijf - nu geraamd op 400 miljoen gulden - bestemd zon worden voor omroep- en persdoeleinden. Daarvan komt, als het kabinetsplan doorgaat, niets terecht. Den Haag - De Koninklijke Marechaussee heeft vorig jaar ruim 26.000 vreemdelingen aangehouden die zonder geldige documen ten ons land probeerden binnen te komen. In 1995 pakten de vliegende brigades bijna 17.500 illegalen op. Het aantal valse reisdocumenten dat de marechaussee onder schepte, verdubbelde vorig jaar: van 2530 in 1995 naar 5810 in 1996. De marechaussee schrijft dit toe aan verbeterde apparatuur, bete re opleidingen en de hulp van experts op het gebied van ververval singen. Op Schiphol arresteerde de marechaussee vorig jaar 844 mensen in verband met drugssmokkel, 271 meer dan vorig jaar. Rotterdam - Enkele rechts-extremisten moeten zich maandag voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Rotterdam ver antwoorden voor het mishandelen van een allochtoon en een Hin- doestaanse Hagenaar na bijeenkomsten in Rotterdam-zuid en Schiedam november vorig jaar. De neonazi's zijn volgens justitie verantwoordelijk voor het in el kaar trappen van een buitenlander op 2 november in Rotterdam- zuid. Een groepje neonazi's mishandelde het slachtoffer toen hij een partycentrum in Rotterdam-zuid passeerde. De rechts-extre misten hadden in de zaal een vergadering van de radicale rechter vleugel van CP'86 bijgewoond. Lunteren - Een 42-jarige leraar van een basisschool in Lunterea heeft bekend dat hij sinds 1978 met zes jongens ontucht heeft ge pleegd. In één geval kwam het tot penetratie. De politie hield de man dinsdag aan en stelde hem gisteren op vrije voeten, in afwachting van zijn rechtszaak. Hij werkt nog steeds als leraar op de school, maar het schoolbestuur heeft vol gens een woordvoerder van de politie 'adequate maatregelen go- troffen om herhaling te voorkomen'. De zes jongens zaten bij de man in groep 5/6. De politie stelde eet onderzoek in nadat een oud-leerling en zijn ouders aangifte had den gedaan van seksueel misbruik door de leraar. De zes jongens zijn inmiddels van de basisschool af. t de opschorting van de bouw- op een dood spoor geraakte idesproces weer op gang te jgen. Israëlische legerradio maakte mève (anp) - De speciale I-rapporteux over geweld 'en vrouwen, Rabhika lomarasway, pleit voor een rdere aanpak van verkrach- ïg, ongewenste seksuele in- niteiten tegen vrouwen en ouwenhandel. rkrachters en vrouwenhande- •en ontlopen door mazen in de it maar al te vaak hun straf, al- s de uit Sri Lanka afkomstige pporteur. In een verslag aan de ^-mensenrechtencommissie ijst zij België en Nederland, die enige Europese landen harde aatregelen tegen de vrouwen- mdel hebben afgekondigd, reral in de wereld zijn honderd- lizenden vrouwen gedwongen trouwen of als prostituee of edkoop dienstmeisje te wer- :n, constateert Coomarasway. :ouwen worden onder valse lorwendselen uit het arme zui- n naar het rijke noorden ge acht. Sommige oude zeden en iwoonten bevorderen de vrou- inhandel. Zij noemt als voor leid de Devadasi in India; jonge eisjes die door een ritueel hu- 'elijk met goden zijn verenigd en ak worden gedwongen als 'ostituee te werken nadat pries- Ts hen aan bordelen hebben irkocht. (ADVERTENTIE) voorlichtingsdag Katholieke Universiteit Nijmegen keuze uit 60 opleidingen mei, dru woc ren zoel ovei Oos lijk, zal ken ned zijn de 1 gaa del sis ma; ma. wel toe lier Clii Nel ber tin; Ar; one Voc aar da; VS De sch het zei aar de de din In pei do< ties raë Pal len se ha ka Li( De dei vo ha aa: he ge meld je aan: "0" 024 - 36 12345 zaterdag 12 april Do Pc te: en ro ci< kc w< en Zi Hj cii de de boor Frans Wijnands Bonn - Wie anders eigenlijk dan Kohl? Die vraag was bin nen CDU, CSU en FDP al lang beantwoord: niemand anders dan Kohl! Niemand die een alternatief zag. Of durfde te zien. Niemand an ders dan 'de motor en het trekpaard van de CDU', Hel mut Kohl, moest opnieuw lijstrekker zijn. De partij smeekte het hem en Kohl liet zich die flemerijen be haaglijk aanleunen. Zijn voor waarde dat zijn partij hem als kandidaat moet willen, mag dan ook niet serieus worden geno den: alsof die hem zou durven afwijzen.... Maandag zal Kohl op een CDU-bestuursvergadering onder zijn voorzitterschap bij

de Stem | 1997 | | pagina 4