Lievens gaat De Eenhoorn exploiteren Koeln Personeel achter privatisering Zoetwarenfabriek steekt geld in 't Zwin Wenen roi ZEELAND WEEKEND diensten PLAATSELIJK nieuws SPORT in het kort DE STEM ZEELAND Burgerzaken Oostburg wil beter en sneller werken Kinderkoor St. Bavoschool viert zilveren jubileum Luizengevecht Feest Mater Dolorosa De Feniks Big Band Octet speelt Garcia Popa Chubby Filmhuis Orde en chaos Cadzand Schoondijke Bedrijfstennis Terneuzen B adminton-toernooi voor scholieren BeVoBo Terneuzen Kampioenschappen schoolvoetbal Straatmuzikant i i VRIJDAG 4 APRIL 1997 Q Van onze verslaggeefster Oostburg - F. Lievens uit IJzendijke gaat per 1 mei 1997 sport complex De Eenhoorn aan de Baljuw Veltersweg in Oostburg exploiteren. De gemeente Oostburg heeft onder leiding van lo co-burgemeester C. Bolijn bijna een jaar lang pittig onderhan deld met de restauranthouder. Beide partijen zijn het nu eens. Lievens gaat op basis van een ex ploitatie-overeenkomst het com plex, dat bestaat uit het zwem bad, de foyer, de sporthal en de squashzalen, beheren. Uit de fi nanciële overzichten blijkt dat exploitatie door Lievens voor de gemeente gunstiger uitvalt dan exploitatie door de stichting Sportcomplex Oostburg. Het gaat om een voordelig verschil van 244.600 gulden. Volgens het gemeentebestuur zijn de verkla ringen hiervoor de bedrijfsmati ger instelling van Lievens en de verwachting dat door uitbreiding van activiteiten en evenementen een gunstiger financieel klimaat wordt gecreëerd. Personeel Voor het personeel van De Een hoorn is na uitvoerig overleg tus sen Lievens, personeel, raadsle den en vakbonden een Sociaal Statuut opgesteld. De gemeente stelde als voorwaarde voor een geprivatiseerde exploitatie dat de exploitant volledige zeggen schap over het personeel krijgt. Uitgangspunt daarbij was een zo groot mogelijke zekerheid voor de toekomst van het personeel, met een salaris en rechtspositie die vergelijkbaar is met de huidi ge situatie als ambtenaren. De gemeente heeft voor de twee oudste werknemers een uitzon dering gemaakt. Voor hen is een detacheringsovereenkomst geslo ten. Vorig jaar schreven acht perso neelsleden in een brandbrief aan de gemeente dat ze geen dienst verband wilden aangaan met een particulier ondernemer. Ze wil den vanwege him rechtspositie gemeente-ambtenaar blijven. Maar dankzij het Sociaal Statuut kan het personeel vrede hebben met de exploitant. De werkne mers behouden dezelfde arbeids voorwaarden en aan de onzeker heid over hun positie is een eind gekomen. Gistermiddag werd het voorstel tot het privatiseren van het be heer en de exploitatie van het nieuwe complex voorgelegd aan de raadsleden. Dat gebeurde tij dens een gecombineerde verga dering van de raadscommissies Openbare werken en Financiën. Na lang beraad over en weer gin gen de fracties allemaal akkoord met het collegevoorstel. Efficiënt Met name L. Wille van de PvdA had meerder opmerkingen. Zo vond hij het niet positief voor de gemeente dat er maar zo weinig kandidaten waren voor het be heer van De Eenhoorn. „Van de oorspronkelijke kandidaten bleef alleen Lievens nog over en dan kan de gemeente wel zeggen op het scherp van de snede te onder handelen, maar voor ons wordt de snede dan wel snel bot en die van Lippens wel erg scherp. Ook is onze partij verbaasd dat Hore ca Nederland een bedrag van zestigduizend gulden had inge pland voor het verhuur van de foyer en dat Lievens hier maar 24.000 gulden voor nodig heeft." Ook de andere partijen waren hier verbaasd over. De wethou ders A. Rosendaal en C. Bolijn reageerden hierop door te mel den dat hierbij om een objectief advies van Horeca Nederland gaat en dat Lievens een zeer effi ciënt beleid kan voeren. F. Lievens zelf maakte gebruik van het inspreekrecht en bena drukte er alles aan te zullen doen om van De Eenhoorn een renda bel bedrijf te maken. „Onze aan loopperiode loopt van 1 mei tot 1 januari volgend jaar. Binnen de ze tijd willen we allerlei extra di mensies aan het complex toevoe gen. We willen bijvoorbeeld het terras overdekken en een fitness centrum inrichten. We richten ons vizier niet alleen op Zeeuws- Vlamingen maar ook op het Vlaamse achterland en het toe risme. We hebben veel vertrou wen in de toekomst en zoals de zaken er nu voorstaan hebben we de wind mee." Bolijn stelde dat de gemeente de komende maanden een vinger aan de pols houdt om de privati sering zo goed mogelijk te laten verlopen. Tijdens de raadsverga dering van deze maand moet de raad het definitieve oordeel over het privatiseringsvoorstel geven. Locatie-directeur Van Helten van snoepfabriek Verduijn uit Breskens (links) en de voorzitter van Het Zeeuws Landschap, K. Kosten- se (midden), tekenen het sponsorcontract voor 't Zwin. foto camile schelstraete Van onze correspondent Retranchement - In het be zoekerscentrum van natuur reservaat 't Zwin in Ret ranchement is gisteren het adoptiecontract tussen de snoepjesfabriek Verduijn uit Breskens en de Stichting Het Zeeuwse Landschap onderte kend. Namens Verduijn deed dit loca tie-directeur W. van Helten ter wijl K. Kostense, voorzitter van Het Zeeuwse Landschap, na mens de andere partij de pen hanteerde. Het betreft een driejarige over eenkomst, in totaal 75.000 gul den omvattend. Geld dat groten deels in het beheer van de Stich ting zal worden aangewend. Kostense toonde zich een tevre den voorzitter. „Nu we duidelijk te maken hebben met het terug treden van de overheid, zijn we uiteraard blij met dergelijke sponsorprojecten. Het is na het Verdronken Land van Saeftin- ghe, dat vorig jaar door Necker- mann werd geadopteerd, onze tweede overeenkomst met het bedrijfsleven." „Daarnaast kan ik u meedelen dat we nog een tiental mondelin ge overeenkomsten hebben om natuurgebiedjes te sponsoren terwijl er een vijftiental in de pijplijn zitten. Met name de be trokkenheid van uw bedrijf en zeker de manier waarop u met het milieu omgaat geeft ons een stevige zet in de rug." Directeur Van Helten van Ver duijn gaf te kennen dat zijn be drijf het behoud van de natuuur erg belangrijk vindt. „Ons idee is het om het dicht bij huis te zoeken en de mensen van onszelf er bij betrekken. Is er dan een mooier gebied dan 't Zwin te bedenken Van onze verslaggeefster Oostburg - Het Oostburgse gemeentebestuur stelt 65.000 gulden beschikbaar voor het realiseren van een 'klaar terwijl u wacht'-systeem bij de afdeling Burgerzaken in het ge meentehuis. De roep om een grotere en met name snellere service en het gegeven dat de gemeente nu alle gemeentelijke handelingen moet verrich ten die tot voor kort bij postkantoren werden afgehandeld, zijn re denen geweest om het systeem in te voeren. De gemeente hoopt op deze manier dat een aantal aanvragen, van onder meer paspoorten en rijbewijzen, en aangiften in een handeling kan worden afge werkt. Hierdoor wordt het aantal handelingen aan het loket ver minderd en werkt de gemeente efficiënter. Voor de technische aan passing van de afdeling en de invoering van het systeem heeft de gemeente 65.000 gulden nodig. Met dit geld worden onder meer software, pinapparatuur, printers en een afschermingswand aan geschaft. De maatregelen worden fasegewijs ingevoerd. Oostburg hoopt dat het systeem al op 1 mei in werking kan treden. Tijdens de gecombineerde vergadering van de raadscommissies Financiën en Openbare werken, gisteren, hadden de raadsleden weinig aan te merken op dit collegevoorstel en ze gingen dan ook akkoord. Vari onze verslaggeefster Oostburg - Het kinderkoor van de St. Bavoschool in Oostburg bestaat deze maand 25 jaar. Rond het jubileum zijn verschil lende activiteiten. 25 jaar geleden zong het koor voor het eerst tijdens de huwelijks plechtigheid van een collega. Het optreden beviel toen zo goed dat werd besloten om te blijven repe teren. Het begon allemaal toen Jan Steijaert in 1971 als school hoofd werd gevraagd om kinderen te laten zingen in de Oostburgse parochiekerk. Er werd begonnen met kinderen uit de hoogste klas sen. Marijke van Waterschoot-van Hauwe en Herbert de Ruijsscher werden aangesteld als dirigenten en zijn dat nog steeds. Veel kinderen en muzikanten heb ben meegeholpen het koor in stand te houden. Het huidige koor bestaat uit ruim vijftig leden, alle maal leerlingen uit groep vier tot en met acht van de St. Bavoschool. Als het aan de organisatie ligt, zal het 25-jarig bestaan niet onge merkt voorbij gaan. Er is een spe ciale viering in de parochiekerk van Oostburg op zondag 20 april. De viering begint om 10.30 uur. Voorafgaand krijgen de zangers van het koor een feestontbijt in de school. Na de viering keert de groep terug naar de school waar een reiinnie is voor oud-koorleden en muzikanten. Belangstellenden die de reünie willen bijwonen, kunnen zich aanmelden bij de twee dirigenten. THEATER De Korre brengt Het Luizengevecht in de stads schouwburg in Sint Niklaas. Het is het debuut van Antje De Boeck, die - gefascineerd door het radioprograma Piazza - verhalen uit de grote stad ver taalde en met Wim Willaerts, Lanka Flerackers en Bob De Moor een schitterend theater plein opzette. Diep verscholen in de plooien van de stad ligt een doodlopend steegje. Een eindstation, een toevluchtsoord. De enige uitweg leidt naar bui ten, de stad, de wereld in. Een wereld zonder thermostatische kranen of vloerverwarming. De hel dus, en daar vindt het Lui zengevecht plaats. Dinsdag 8 april, aanvang 20.00 uur. DE MUSICAL voor de jeugd Feest, op tekst van Ivo de Wijs en muziek van Joop Stokker- mans, wordt door de Stichting Jeugdkomedie Amsterdam uit gevoerd in Den Dullaert in Hulst. Aan de haven van de Zeestad woont Corneeltje. Als je aan aan Corneeltje vraagt wat ze wil worden, antwoordt zij met grote stelligheid: piraat, pi raat!!! Haar ouders begrijpen het niet, maar drie oude vrien den zorgen ervoor dat ze haar tiende verjaardag kan vieren ...op een onbewoond eiland. Woensdag 9 april, aanvang 14.00 uur. HET KONINKLIJK Filharmo nisch Orkest van Vlaanderen brengt in het kader van de her ontdekking van min of meer vergeten werken van Vlaamse toondichters de opera Mater Dolorosa van de Antwerpenaar Daniel Sternefeld (1905-1986). Sternefeld was leerling van Paul Gilson en kreeg vooral be kendheid als dirigent bij ver schillende orkesten en als leraar aan het conservatorium. Pas in 1932 begon hij te componeren. Het werk wordt beheerst door pessimisme en berusting in het noodlot. De stijl is laat-impres- sionistisch/vroeg-expressionis- tisch en verwant aan Mahler en Richard Strauss. Het libretto van Willem Ghyssels is geba seerd op een sprookje van An dersen. Het verhaal gaat over het onmenselijke lijden van een moeder die haar kind verliest. Zij slaagt erin de Dood in zijn rijk te volgen en vraagt hem haar kind terug. De Dood ont sluiert dan de toekomst van het kind, een dramatische reeks ge beurtenissen, en de moeder be rust in haar droevig lot. Solisti sche medewerking verlenen Marie-Terese Letorney (Moe der), Tom Sol (Dood), Lueienne Van Deyck (Nacht), Catherine Vandevelde en Barbara Have- man (nimfen). Het Ensemble Zeferetti en BRTN-koor en -or kest staan o.l.v. Grant Llewel lyn. Het orkest speelt ook nog Metamorphosen van Richard Strauss, geschreven n.a.v. het bombardement op de opera van München in 1943. Donderdag 10 april in de Blauwe zaal van de Singel in Antwerpen en vrijdag 11 april in de Bijloke zaal in Gent. Beide concerten begin nen om 20.00 uur. EXPERIMENTEEL werk wordt gebracht in de opera-werk plaats van Walpurgis. De Fe niks is het onderwerp. Het is een personage uit de mythologie dat regelmatig sterft, vaak door verbranding, en telkens weer uit zijn as herrijst. Elvis Peeters schreef de tekst, waarin de Fe niks weet dat de dood voor hem niet de sprong in het onbekende is, maar een sleur. Vijf compo- Popa Chubby treedt op in Porgy Bess nisten - Hans Roels, Petra Ver- mote, Sebastiaan Jansen, Bou- dewijn Tarenskeen en David Dramm - schreven muziek bij het gegeven: de permanente eenzaamheid van de Feniks. Medewerking verlenen de voca listen: Charles van Tassel, Charlotte Riedijk, Marcel Andriessen e.a. Zaterdag 5 april in het Mu seumtheater Sint Niklaas, aanvang 20.00 uur. DE JOHN WHITE'S Big Band geeft weer twee feestelijke con certen in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Een afwisselend programma, goede solisten en swingende muziek maken het optreden van deze band steevast tot een mu zikaal hoogtepunt. Reeds voor de 17e maal treden ze in het Zuidlandtheater op. Het geheel staat dit jaar onder leiding van André Jan uit Brugge. Hij is onder andere dirigent bij de West-Vlaamse Big Band. Zaterdag 5 april, aanvang 20.00 uur. Zondag 6 april aanvang 11.30 uur. EEN OCTET lijkt in de jazz vis noch vlees. Geen klein ensemble meer en ook geen big band. Eer der een formule die geschikt is voor evenwichtsoefeningen. Met een serie van drie concerten besluit De Singel in Antwerpen de reeks jazzconcerten onder de titel Octetten. David Murray heeft een lange traditie opgebouwd. Zijn octet was op de drempel van de jaren '80 het speerpunt van de hele generatie jazzvernieuwers (o.a. Henry Threadgill, George Lewis en Lawrence Butch Morris. Mo menteel laveert David Murray met zijn octet met veel zwier en weinig scrupules doorheen de muziek van Jerry Garcia de in 1995 gestorven aanvoerder van The Grateful Dead. Het Octet David Murray treedt zaterdag 5 april op in de Rode zaal van de Singel, aanvang 20.00 uur. SINDS twee jaar geleden, toen Popa Cubby in Porgy Bess in Terneuzen optrad, is er veel ge beurd met deze vriendelijke dikzak. Hij heeft pas een nieuwe cd uit en toerde recent door Neder land met Samuel Eddy, Pat Tra vers en Walter Trout in het Jim my Hendrix Festival. Lovende kritieken, dus reden genoeg om hem nog een keer op het podium in Terneuzen te hij sen. Popa werd geboren als Ted Ho rowitz in de Bronx in New York. Op zijn dertiende begon hij als drummer, maar al snel schakelde hij over op gitaar. Eerst ontdekte hij de Stones, la ter de heavy metal blues. Zijn roots liggen echter duidelijk in de sixties. Hij speelde Texas blues, maar schakelde net zo gemakkelijk over op punk. Het optreden in Porgy is op touw gezet door de stichting Blues Promotion Zeeuws- Vlaanderen. Het voorprogram ma wordt verzorgd door de No- se Town Rocket Fuel. Toegangs kaarten kosten 12,50 gulden. Vrijdag 4 april, aanvang 21.00 uur. STILSTAND is achteruitgang, stelt het filmhuis van het Zuid landtheater. Daarom wordt Sense and Sensibility volgende week op een groot videoscherm gedraaid in Porgy Bess in Terneuzen. De hoofdrollen in deze film van Ang Lee zijn van Emma Thompson, Kate Winslet en Hugh Grant. Woensdag 9 april, aanvang 20.00 uur. IN HET werk van Marcel Ver schoor vormen de oerbegrippen 'orde en chaos' het thema. In een tijd waarin volgens sommi gen (de postmodernen) de grote verhalen van de mensheid zijn uitverteld, en enkel nog ironi sche afstandelijkheid overblijft, durft hij het aan om met grote ernst een fundamentele tegen stelling in zijn materiaal vorm te te geven. Recent werk van Verschoor is momenteel te zien in de Raads- kelder in Sluis. Dagelijks van 14.00 tot en met 17.00 uur; op vrijdag ge sloten. HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid- zande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter W. Jongsma, Oudekerstr. 2, Aardenburg, tel.0117-491466. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter E. Klop, Bastionstr. 36, Axel, tel. 0115- 561777. Spreekuur spoedgevallen zonder afspraak: zat. 10.00-10.30 en 16.00-16.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendij ke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter J. Slingerland, Noord straat 27, Biervliet, tel. 0115- 481345. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter A. Hermanides, Dorpstr. 17, Bres kens, tel. 0117-381566. Spreekuur zat. en zond. om 11-11.30 u. en 17- 17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter M. de Meijer, Badhuisweg 42, Cadzand, tel. 0117-391366. Driewegen e.o. - Tot maand. 8 u. dokter J. de Graaf, Korteweg 23, tel. 0113-655275. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waarge nomen door dokter S. Buijs, v. Dusseldorpstr. 3, tel. 0113- 215462. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Goes - De praktijk van dokter Keizer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijs- sen wordt van vrijd. 17 u. tot zat. 19 u. waargenomen door dokter D. Thijssen, Heernisseweg 87, tel. 0113-215003. Van zat. 19 u. tot zond. 19 u. door dokter M. Oort man, J.G.C. Lenshoekln. 10, tel. 0113-231805. Spreekuur spoedge vallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruinin- gen - Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. huisarts te Yerseke, tel. 573520. Spreekuur dringende ge vallen: 11-11.15 en 17-17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk voor 10.00 uur. Krabbendijke, Waarde en Rj|, land-Bath - Van vrijd. 18.00 u. tot maand. 22.00 u. dokter A. Con. standse, tel. 501444. Spreekuur dringende gevallen 11.00-11,15 uur en 17.00-17.15 uur. Bood. schappen zo mogelijk voor 10.0Q uur. Hontenisse en Kloosterzande Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u, dokter W. ter Burg, Cloosterstr 29, Kloosterzande, tel. OllL 681377. Spreekuur spoedgevallen zat. 11.30 u, Groenendijk 5? Kloosterzande. Heinkenszand, 's Heer Arendsker. ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijlt - De praktijk van de artsen Har- ten, van Driel, Aarnoutse en v,d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter D. v. Driel, Vermetstr. 23 's Heer Arendskerke, tel. OH3J 561202. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.. Jansteen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Roks en dokter v.d. Mee, Wilhelminaln. 13, Hulst tel. 0114-313131. Spreekuiu spoedgevallen za en zo 11 en 17 u, op vermeld praktijkadres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter J. Gadellaa, Europaln. 49, Sas van Gent, tel. 0115-452525. Visites aanvragen 9-10 u. Spreekuur uit sluitend voor spoedgevallen, zat. om 10.00 uur op Bolwerk Oranje2, Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter M. Jongsma, Julianastr, 2 Hoek, tel. 0115-441356. Spreek uur spoedgevallen zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter J. Waringa, Beethovenhof 3B, tel. 0115- 613768. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter H. Nijsten en dokter H. Zuiderbaan, Anna Bijn- str. 25, tel. 0115-612324. Spreek uur spoedgevallen zat. en zond 11.30 en 17 uur. EXCELSIOR - De christelijke muziekvereniging Excelsior uit Cadzand concerteert vanavond in de Nederlands-Hervormde kerk. Het concert begint om 20.00 uur. Het jongerenkoor Nova Melodica uit Kapelle- Biezelinge verleent medewer king. Op het programma staan klassieke en moderne werken. In de pauze is er een verloting. SCHORREBLOMRIT - De Schorreblomrit, de opening van het Zeeuwse seizoen van de West-Zeeuws-Vlaamse Au tomobielclub, is niet zoals eer der deze week aangekondigd morgen, maar zondag. Er kan vanaf 13.30 uur worden ingeschreven in hotel-brasserie De Zwaan. VROUWEN Poule 1: Baronie-Leeuw 2-2, Boeye-Racket Jack 2-2. Poule 2: Van de Zeijst-De Keijzer 0-4, Van Driel-Fourty Love 2-2. Poule 3: Jansen-Van Steenberge 2-2, Zelzate-Sponselee 0-4. Poule 4: Jearitoha-Dooms 2-2, Jo Jo-Bommelijn 0-4. Poule 5: Stroopie Likkers-'t Lage Netje 0-4, Schepnet-Loof 2-2. MANNEN Poule 1: Bleyenberg/Bleyen- berg/Epskamp-Blokland/Mol 6-0. Poule 2: Nouwen/Cobben- Kint/Van Doeselaar 4-2. Poule 3: Audenaerd/Van Dijk-De Waal/De Rechter 6-0. Poule 4: Houg/Houg-Grob/Hame- link 4-2, Heyman/Filippo-Geu- ze/Van den Akker 4-2. Poule 5: Wijland/Oostvogels-Van de Zeijst/Van de Sande 4-2, Dool aard/V eregge-Michielse/Bomme- lijn 2-4. Poule 6: Ysebaert/Peters-Van Slegtenhorst/Van Duyse 0-6, Bac/Van Hemert/Schipper-Ve- raart/Cevaal 0-6. Poule 7: Aarts/Vennix-De Reus/Van de Staal 3-3. Poule 8: d'Hauw/Verschelling- Van de Laan/Luyks 3-3. Poule 9: Simpelaar/Van de Peijl- Herrebout/Pieters 2-4. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 1: Houg-Electron 4-4, Smit- Roctus 5-3. Poule 2: Botega-HCG 1 2-6, Tacq- Elopak 6-2. Poule 3: Jan Kolijn-Van de Velde 4-4, Delphy-Kint 6-2. Poule 4: Van Wijk-HCG 2 6-2, Van Kouteren-ISM 4-4. Terneuzen - Aan het scholie- ren-badmintontoernooi namen 159 kinderen van negen scho len deel. Het werd gehouden in sporthal 't Zwaantje in Ter neuzen. Leden van BC Terneu zen hadden de leiding. Er werd gespeeld in twee leeftijdsgroe pen. UITSLAGEN 8-10 Jaar jongens: 1. Marco van de Berg (Stelle) 109 punten, 2. Ger- ben Scheerders 102, 3. Jordy Vers- traeten (beiden Geule) 98. Meisjes: 1. Debbie Elve 128, 2. Valene Al- liët 112, 3. Marieke van Hecke 107 (allen Geule). 11-12 Jaar jongens: 1. Ruben Groot (Oude Vaart) 128, 2. Dennis Kay (Hoogte) 122, 3. Maarten Ko- lijn (Prins Willem varuOranje) 119. Meisjes: 1. Veerle Thalen (Geule) 148, 2. Mira van Es (Oude Vaart) 146, 3. Natya Mokhtari (Stelle) 134 punten. Scholen: 1. De Geule, 2. De Stelle, 3. Oude Vaart. Tereneuzen - JTA, spelend in de derde klasse B van de be- drijfsvolleybalcompetitie in Terneuzen, heeft niet tot het einde puntenverlies kunnen voorkomen. Dow 3 was het eer ste team dat JTA een punt af snoepte: 2-1. Rabo, dat in de tweede klasse A na acht weds- rijden nog steeds op nul punten stond, pakte ineens drie punten tegen Beldo. Een mooi resul taat, maar waarsachijnlijk wel te laat. In de eerste klasse B verloor zowel De Hoop als Vervaet. Beide zijn nu in de strijd tegen degradatie gewikkeld en staan precies gelijk onderaan. De 2- 0-winst van V&V houdt in dat het nog steeds kans heeft op het kampioenschap in de eerste klasse B. De vraag is wie lost Pannenschuur af in de eerste klasse, V&V of Aster 1. UITSLAGEN Eerste klasse A: CIS-Broomche- mie 1-2 (5-15, 16-14, 4-12), Dow 1-Dees 1 0-3 (6-15, 6-15, 11-13), Foaks 1-Pannenschuur 3-0 (15-4, 15-13, 17-16). Eerste klasse B: De Hoop-Aster 1 1-2 (8-15, 13-15,11-1), DePooter- PSOVZ 1 2-1 (15-9, 12-15, 14-12), V&V-Vervaet 2-0 (15-12,15-11). Tweede klasse A: Echo/Audio- Dow 2 2-0 (15-13, 17-15), Beldo- Rabo 0-3 (4-15, 10-15, 6-13), Del tan 1-NHI 2-1 (15-13, 7-15, 8-4). Tweede klasse B: Dees 2-Voor- waarts 0-2 (8-15, 8-15), Gemeente l-V&SH 0-3 (reglementair), Tevo- re-Deltan 2 1-2 (5-15, 15-10, 6- 15). Derde klasse A: A&A 2-Foaks 41- 2 (15-12, 8-15, 2-10), Cijsouw-W Philippine 1-2 (15-13, 4-15, 7-15). Derde klasse B: JTA-Dow 3 2-i (15-11, 15-3, 7-9), B&S-URS 2-1 (16-14,11-15, 14-9). STANDEN Eerste klasse A: Dees 1 10-27, Broomchemie 10-20, CIS 9-18, Fo aks 1 9-12, Dow 19-11, A&A 1 8- 6, Pannenschuur 9-1. Eerste klasse B: Aster 1 10-22, V&V 9-20, De Pooter 9-14, PSOVZ 1 10-11, Foaks 2'8-10, De Hoop 9- 9, Vervaet 9-9. Tweede klasse A: Neelemans 9-22, Deltan 1 10-19, Echo/Audio* 9-14, Dow 2 9-14, NHI 9-14, Beldo 9-9, Rabo 9-3. Tweede klasse B: Voorwaarts 10- 21, Tevore 10-20, V&SH 9-15, PS OVZ 2 8-11, Gemeente 1 9-11, Dees 2 9-9, Deltan 2 9-8. Derde klasse A: W Philippine 9- 24, A&A 2 9-21, Cijsouw 9-14, Fo aks 4 9-13, VC Schelde 9-11, Ha venschap 8-8, Scheldesport 9-4. Derde klasse B: JTA 8-23, Dow 3 9-22, URS 10-15, Aster 2 9-12,Fo aks 3 8-8, B&S 9-7, Gemeente 2 9- 3. Oostburg - Op het sportcom plex van de SV Oostburg aan de Baljuw Veltersweg worden woensdag de West-Zeeuws- Vlaamse voetbalkampioen schappen voor basisscholen af gewerkt, Het is voor de 47e keer dat dit toernooi gehouden wordt. Organisator Vic de Ruysscher heeft over belangstelling niet te klagen, want 23 jongenself tallen en 18 meisjeszeventallen hebben zich aangemeld. Bij de jongens is het aantal gelijk aan dat van vorig jaar, bij de meis jes zijn er drie teams meer. De Ruysscher weet zich bij de or ganisatie gesteund door Harold Tas en de SV Oostburg. De aanvang van dit toernooi is 12.00 uur. De kampioenen plaatsen zich voor de Zeeuwse kampioenschappen, die op een later tijdstip worden afge werkt. )oor Mick Salet Rudolf Koelman opent zijn .ioolkoffer. In de klep zit ten kleurenkiekjes van zijn sinderen. Sebastian en To- lias. Twee kleuters met een viool in hun handen. De violist pakt zijn instru ment. Een antieke Italiaan van een half miljoen gul den. Dan wijst hij met de strijkstok naar zijn zoon- :jes. „Ze hebben alle twee een viool, maar op het mo ment drummen ze het liefst." Rudolf Koelman, 38 jaar, is de lieuwe concertmeester van het Koninklijk Concertgebouwor kest. Sinds een maand zit hij aan de eerste lessenaar. Op de stoel waar het publiek jaren Jaap van Zweden of Viktor Liberman zag zitten. Wanneer kreeg u zelf voor 't eerst een viool in handen? Ik denk dat ik drie of vier was. Dp de zolder van mijn oma vond k een viool in een koffer. Die ïad mijn opa ooit op een rom melmarkt gekocht. Ik vond het vreselijk interessant om die vreemde koffer open te maken, de viool eruit te pakken en op de snaren te tokkelen. Thuis hadden we één plaat met vioolmuziek. Mendelssohn op de :ne kant en Bruch op de andere, k luisterde naar die muziek en dacht: 'dat kan ik ook.' Een raar dee voor een jongetje dat nog niet eens wist hoe je een viool vast moet houden. Ik kan het ook niet verklaren. Je zou bijna aan «Incarnatie denken." Vanaf dat moment heb ik mijn ouders gek gezeurd om vioolles. Ze wisten niet goed wat ze moes- en doen. Tot ze in de krant iets azen over Jan Bor, de kunst- ichilder en violist, die zijn vijf ionen zelf viool had leren spelen. Zou hij mij misschien ook les willen geven? Mijn ouders maak- :en een afspraak. Jan Bor bekeek mijn handen en zei dat hij het wel een half jaar wilde proberen. Al gauw bleek dat ik talent had." Had u dat van uw ouders? „Ik weet niet. Mijn moeder ipeelde een beetje piano, mijn vader hield van zang, maar ver der niet. Het waren ook niet mijn luders die vonden dat ik viool noest spelen. Ik wilde dat zelf. fk was zes en wilde niets liever dan vioolles." „Jan Bor leerde me niet alleen de techniek, maar bracht me vooral ook de liefde voor het instrument bij." Wat maakt de viool zo aantrek kelijk? De overeenkomst met de menselijke stem? „Dat geloof ik zeker. Dat stem geluid is heel indringend. Mijn leraar Bor was al een enorme fan R? den van die inst sch; lera altij het ma; Dat Von lem den „N; mot Ma; het met Door Angelique Spaninks Het laboratorium van de onder gang van de wereld'. Zo noemde dt journalist en criticus Karl Krau: Z1)n woonplaats Wenen rond de vo rige eeuwwisseling. De decadentii van het fin-de-siècle vierde hier dai ook hoogtij. De machthebbers grootindustriëlen van de K&K, of wel keizerlijk en koninklijke dub monarchie O°stenrijk-Hongarij< ulden zich in pompeuze overdaat oppervlakkige weelde die zi oor conservatieve kunstenaars, ar cmtecten en vormgevers var sprookjesachtige glans lieten voor zien. be tentoonstelling Wenen 1900, portre m*erieur die momenteel de hele der nL Van ^et Van Goghmuseum in "egint met enkele van deze kun in /ars. van oude stempel, werken knn,f van ^et Historisme. De be HansMakartberUChtSte bwfu bombastische levensti; uit in portretten met al te fla !p ,f correcfies en uiterst gedetailleei euUnivi jracht en praal zwangere interi ïpt o "deringen, waarvan er enkele i inff e kabinet van de tentoonstel verzameld zijn. s flat r

de Stem | 1997 | | pagina 14