Ziekenfonds bestookt met vragen Pensioen: niet lager maar moderner Een stationwagon die u toyota niet vaak zult volgooien. Aansla; Israëli; legerb binnenland Fiscus steunt spaarregeling sabbatsverlof Geen Dani, dan maar chips 'Nederlandse aanpak vrouwenhandel goed' 'Onderwijs moet internationaler worden' Analyse DE STEM A4 Mensen onzeker over bijdrage DE STEM COMMENTAAR Isolement of concessies BINNENLAND KORT VNO-NCW: 'Broeikasnorm onhaalbaar' Schmitz: 'Naturalisatie terugdraaien kan' 'CAO rijksambtenaren aan dure kant' 'Boer betrekken bij beheer van natuur' Genomineerden Libris Prijs 1997 bekend Minister Ritzen wil meer uitwisseling en samenwerking met opleidingen in het buitenland De superzuinige Carina E 1.6 XLi Stationwagon met dubbele airbag, stuurbekrachtiging en centrale portiervergrendeling. Nu f39.990,- DE STEM Bus van de weg na Mobutu benoemt aartsrivaal als nieuwe premier i i i i DONDERDAG 3 APRIL 1997 Utrecht (anp) - Mensen die willen sparen voor enkele maanden tot een half jaar ver lof, het zogenoemde sabbats verlof, kunnen in aanmerking komen voor een gunstige rege ling met de Belastingdienst. Voorwaarde is dat zij het sab batsverlof via de Stichting Sab batical Leave afspreken. Volgens een woordvoerder van het minis terie van Financiën is er geen sprake van een algemene rege ling. De stichting verkoopt het 'pro duct' sabbatsverlof en werkt sa men met een adviesbureau, Amev pensioenen, de VSB Bank en uit zendbureau Start. Werkgevers kunnen bij de stichting aanklop pen als hun werknemers over en kele jaren langdurig verlof willen opnemen. Het geld dat wordt gespaard voor het verlof, wordt aanvankelijk afgetrokken van het belastbaar inkomen. Er wordt pas belasting over geheven wanneer de werk nemer daadwerkelijk met verlof gaat en het geld dus krijgt uitge keerd. De stichting regelt ook zaken als sociale verzekeringen. Wie im mers een half jaar niet werkt en in de maanden daarna zijn baan kwijtraakt, krijgt een lagere WW. Hiervoor regelt de stichting een aparte aanvullende verzekering. In de toekomst is zo'n aanvulling wellicht niet nodig: minister Mel- kert van Sociale Zaken werkt aan een regeling waarmee een werk nemer niet zijn rechten verspeelt als hij met sabbatsverlof is. Hoe lang de werknemers moeten sparen voor een sabbatsverlof, hangt af van het bedrag dat ze maandelijks opzij zetten. Het ge spaarde geld wordt door de VSB Bank beheerd en belegd. Werk nemer en werkgever kunnen be sluiten om daarnaast overwerk- dagen en atv-dagen op te sparen. In een aantal CAO's is dat al mo gelijk. De stichting verwacht dat het sparen van vrije dagen binnen kort in meer CAO's mogelijk wordt. Directeur R. van der Krogt van de stichting verwacht veel be langstelling. Over enkele jaren hoopt hij 50.000 sparende werk nemers te hebben. De laatste tijd is er veel aandacht voor het sabbatsverlof. Vakbewe ging en werkgevers hebben hier over onlangs in de Stichting van de Arbeid een akkoord bereikt. Werknemers kunnen maximaal zes maanden verlof nemen, mits hun werkgever daarmee akkoord gaat. Als de lege plek die de ver lofganger achterlaat wordt bezet door een werkloze, geeft het mi nisterie van Sociale Zaken bo vendien een premie. Van onze verslaggever Tilburg/Rotterdam - Tienduizenden mensen bellen hun zie kenfonds om uitleg nu de eerste kwartaalnota's op de mat val len. De vragen hebben betrekking op de eigen bijdrage in de ziektekosten, die sinds 1 januari geldt. De nieuwe regeling houdt in dat fondsverzekerden voortaan maximaal 200 gulden per jaar meebetalen aan hun ziektekos ten. Minister Borst van Volksge zondheid wil hiermee een 'be wustwording' op gang brengen die leidt tot een kostenbesparing op de gezondheidszorg van 650 miljoen gulden. Een korte voorlichtingscampag ne in december en brochures van de fondsen hebben kennelijk wei nig duidelijkheid gebracht. On der druk van de Consumenten bond plaatste de Ziekenfonds raad gisteren in de dagbladen een nieuwe advertentie om de inge wikkelde regeling uit te leggen. Crime De zorgverzekeraars hebben zich steeds tegen invoering van de ei gen bijdrage verzet, juist omdat die zo complex is. De lawine aan telefoontjes sterkt de fondsen in die opvatting. H. Wilsens van dé CZ Groep in Tilburg, met 1,2 miljoen fonds verzekerden: „Wij hebben in de cember onze leden al uitgelegd wat er gebeurt en hen op het hart gedrukt: maak je niet druk, straks bij de nota krijg je een fol der mee waar het allemaal in staat. Maar de regeling is een cri me. Kleinere fondsen, die hun no ta's al hebben verstuurd, ervaren dat tal van mensen bellen met vragen. Daarom hebben wij eind deze maand een telefoonteam van veertig mensen klaarzitten." De VGZ in Nijmegen, met even eens 1,2 miljoen ziekenfondsle den, stuurt deze week voor de voorzichtigheid niet meer dan ze venduizend kosten-overzichten weg. „Op basis van de reacties bepalen we hoe verder te hande len", zegt woordvoerder J. Gerits. „Dertig mensen zijn vrijgesteld om telefonische vragen te beant woorden, maar dat aantal kan desnoods snel worden uitge breid." Zorgverzekeraars Nederland, de organisatie van ziekenfondsen, heeft Tweede-Kamerleden uitge nodigd voor een werkbezoek aan de Amersfoortse verzekeraar Anova op 14 april. Op die manier hoopt de organisatie invloed uit te oefenen op de politieke evalua tie, in juni in de Kamer. Privacy De Socialistische Partij wil wé ten wat de Registratiekamer vindt van de eigen-bijdragerege ling. Volgens de SP tast die de privacy van mensen aan, omdat ziekenfondsen nu gedetailleerde informatie meesturen over gele verde zorg. Geneve (anp) - Het Nederlands beleid dient voor andere Euro pese landen als voorbeeld om de internationale vrouwenhandel effectief aan te pakken. Dit schrijft de VN-rapporteur voor Geweld Tegen Vrouwen, Ra- bhika Coomaraswamy, in haar verslag over handel in Poolse vrouwen dat zij gisteren presen teerde in de mensenrechtencom missie van de Verenigde Naties in Genève. De Srilankaanse juriste prijst Nederland omdat Den Haag tijdelijke verblijfsvergun ningen verleent aan slachtoffers van vrouwenhandel die bereid zijn te getuigen. Deze aanpak be staat ook in België. De meeste Europese landen sturen de vrou wen direct terug naar het thuis land. De vrouwen zijn bijna altijd illegaal omdat hun paspoort of visum is afgenomen door bor deeleigenaren. Coomaraswamy pleit voor het opzetten van een speciale eenheid voor vrouwenhandel door de in ternationale politie-organisatie Interpol. Deze afdeling moet sa men met de politie uit diverse be trokken landen de krachten bun delen, onder meer met datanet werken en uitwisseling van infor- matie.De nationale en internatio nale regelgeving moet grondig worden geanalyseerd. „Het VN- verdrag uit 1949 tegen de handel in personen en exploitatie is ach terhaald. Het wordt sowieso door veel organisaties gezien als een halfzachte maatregel. In de ver dragstekst staat niets over con trole op naleving. Er is geen spe ciale commissie, er zijn geen rap porteurs, er is helemaal niets", aldus Coomaraswamy. Vorig jaar september, bij de presentatie van de miljoenennota, waarschuwde het kabinet dat de aanvullende pensioenen in Nederland wel erg luxe zijn. Het moet allemaal een stukje soberder. Minister Melkert (Sociale Zaken) pleitte voor een overstap naar het zoge naamd 'middelloonsysteem' in de pensioenen. Bij zo'n stelsel is het pensioen geba-_ seerd op het gemiddelde tij dens een arbeidsleven ver diende loon. De meeste huidige regelingen gaan bij het vaststellen van het pensioen uit van het laatst verdiende salaris, het eind loon. Eigenlijk heeft de regering niet direct te ma ken met de aanvullende pensioenen. De pre mies daarvoor betalen immers werkgevers en werknemers. 'Waar bemoeit die Melkert zich eigenlijk mee', was regelmatig te horen bij bestuurders van werkgevers- en werkne mersorganisaties. Helemaal terecht is dat verwijt niet. Als de premies voor de pensioenen hoog zijn van wege de duurdere eindloonregeling, maakt dat arbeid duur en dat is slecht voor de werkgelegenheid. En die werkgelegenheid moet Melkert en de andere ministers wèl een grote zorg zijn. En dat is niet het enige be lang van het kabinet bij niet al te hoge aan vullende pensioenen. Omdat de pensoenpre- mies aftrekbaar zijn van de belasting, bete kenen hoge pensioenen minder belastingin komsten. Deze week kwam de reactie van de sociale partners op het schot voor de boeg van Mel kert. In de Stichting van de Arbeid, de plek waar werkgevers en werknemers elkaar treffen, is een akkoord bereikt over de ver nieuwing van de pensioenregelingen. Het akkoord bestaat niet uit een simpel verlagen van de pensioenen a la Melkert, maar uit al lerlei veranderingen die de, uit de jaren vijf tig stammende, regeling bij de tijd brengt. Een modernisering die echter de pensioenen Harry Coerver niet al te duur mag maken. Vernieuwing is hard nodig. Tweeverdieners met niet al te hoge salarissen houden in het huidige sys teem weinig over van hun aanvullende pen sioenen, omdat twee keer het AOW-bedrag van samenwonenden (fran chise) op hun pensioen wordt ingehouden. Alleen verdieners botsen op een —soortgelijk probleem. Dat komt omdat het systeem van aanvullende pensioenen er nog van uit gaat dat iedereen die aanvullend pensioen ontvangt, kostwinner is. Dat probleem willen de sociale partners de komende jaren uitbannen. Dat maakt de pensioenen echter juist duurder in plaats van goedkoper. Daarom was het nodig dat er in het akkoord van de Stichting van de Arbeid ook een stukje van het eindloonsys teem wordt afgeknabbeld. Mensen die vlak voor hun pensioen erg snel in salaris stijgen, zien die stijging niet meer verrekend in de hoogte van hun pensioen. Het akkoord bevat nog meer elementen. De verplichting voor alleenstaanden en twee verdieners om premie te betalen voor een nabestaandenpensioen kan ook verdwijnen in een moderne aanvullende pensioenrege ling. En ook de afspraak om pas met het be talen van pensioenpremies te beginnen op 25-jarige leeftijd, hoort ook al niet meer bij deze tijd. Wie op jongere leeftijd al aan zijn pensioenopbouw kan beginnen, maakt meer kans op een fatsoenlijk pensioen. Veel men sen zitten tijdens hun loopbaan zo nu en dan zonder werk. Wie langdurig verlof wil ne men, maakt meer kans op een compleet pen sioen als er eerder begonnen kan worden met de opbouw. Als het aan de sociale part ners ligt wordt ook de pensioenleeftijd een stuk flexibeler. Alle veranderingen samen mogen niet leiden tot hogere premies, liever nog moeten ze la gere premies opleveren. Dat was immers de boodschap van Melkert vorig jaar. Ook al Melkert foto de stem/johan van gurp heeft de minister niet direct te maken met de aanvullende pensioenen, hij houdt een grote stok achter de deur. Hij kan de aftrekbaar heid van de pensioen-premies inperken. En als dat gebeurt, is het voor de sociale part ners bijzonder moeilijk om de pensioenen te financieren. Eind april komt de Stichting van de Arbeid pas officieel met de uitgewerkte pensioen plannen voor de dag. Dan moet blijken of ze genade vinden in de ogen van het kabinet. VREDE KOST PIJN, houdt de Israëlische oppositieleider Peres premier Netanyahu bij voortduring voor, maar uitstel van de vrede leidt tot nog meer pijn. De oude staatsman Peres krijgt weer gelijk. De tot weinig concessies bereide Netanyahu slaagt erin niet alleen zijn Arabische te genstanders, maar de hele wereld tegen zich in het harnas te jagen. Eerst was er de domme beslissing over het openen van een onnut tun neltje dat de Palestijnen de gordijnen injoeg, nu is het de bouw van een nieuwe joodse wijk in het door Arafat en de zijnen opgeëiste ge bied bij Jeruzalem dat tot onrust en zodoende tot aanslagen leidt. En zelfs met zijn bescheiden vredespogingen is Netanyahu niet geluk kig. Het voorstel de akkoorden van Oslo te vergeten en snel te begin nen met de onderhandelingen over een definitieve oplossing, heeft in Arabische kring niet veel meer dan argwaan geoogst. Zijn tegenstan ders vrezen dat Netanyahu bij een eventuele mislukking van finale be sprekingen de reeds bereikte tussenstappen van het Oslo-akkoord lie ver vergeet. Al toegezegde concessies hoeven dan niet meer nageko men te worden. Netanyahu wijst Arafat aan als de schuldige voor de huidige escalatie. Een dwaas verwijt. Het is de Israëlische premier zelf die, onder meer door coalitieperikelen gedwongen, de zaak steeds op scherp stelt. Dat de teleurstelling en boosheid bij Palestijnse heethoofden tot extremis tische geweldsdaden leiden, kan niemand verbazen. Terzijde van Ara fats hoofdstroom zijn er immers voldoende ontevreden en onverzoen lijke groeperingen om elke aanleiding aan te grijpen de vredespogin gen in diskrediet te brengen. Arafat stelt zich coöperatief op, wellicht onder druk, maar hij verwerft er internationale steun door. Netanyahu verliest slechts bondgenoten. De uitkomst kan daardoor voor de Israëlische eerste minister alleen maar slechter worden. Op eigen kracht kan Israël het met de bedrei gende buren nooit eens worden. En voortleven met de angst voor steeds nieuwe aanslagen is evenmin een alternatief. Er moeten daarom concessies komen. De Amerikaanse president probeert die weer opnieuw af te dwingen, Zijn kansen zijn iets beter dan in het verleden, nu het in overwegende meerderheid liberaal en conservatief georiënteerde Amerikaanse jo dendom in openlijke onmin leeft met de Israëlische premier. Hij heeft zich, onder dwang van zijn orthodoxe coalitiegenoten, neergelegd bij een bijna-excommunicatie van andere joodse religieuze stromingen. Nu Netanyahu het verbruid heeft bij een groot deel van zijn Ameri kaanse sympathisanten, heeft Clinton wat meer bewegingsruimte. Die kans dient hij te verzilveren. Vrede mag ook onder druk ontstaan. Ajax-ster Dani stelde gisteren honderden Alkmaarse jongeren teleur door niet op te komen dagen voor een chips-promotie-stunt. De voetballer had beloofd handtekeningen uit te delen, maar liet het afweten. De kinderen konden het na twee uur wachten niet meer hou den: de chipsfabrikant was in razend tempo door zijn voorraden heen. foto reuter Brussel - De werkgeversvereniging VNO-NCW acht de geplande reductie van de uitstoot van broeikasgassen 'absoluut onhaal baar'. Volgens voorzitter Blankert bestaat er 'geen schijn van kans' dat Nederland in 2010 10 procent minder broeikasgas uit stoot dan in 1990 het geval was. Nederland doet er volgens hem beter aan milieuprojecten in Oost-Europa te financieren.De lan den van de Europese Unie kwamen begin maart overeen met wel ke percentages ze de uitstoot van broeikasgassen zoals C02 moe ten terugdringen. Rijswijk - Staatssecretaris Schmitz van Justitie wil het wettelijk mogelijk maken om buitenlanders die tot Nederlander zijn gena turaliseerd, het Nederlanderschap weer af te pakken als blijkt dat ze hun crimineel verleden hebben verzwegen. Dit blijkt uit haar antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Schutte (GPV). Een Belgische vrouwenhandelaar ontliep recent zijn gevangenisstraf in België doordat hij het Nederlanderschap had verworven. Den Haag - De ruim 100.000 rijksambtenaren krijgen dit jaar een loonsverhoging van 2,8 procent. Volgend jaar krijgen ze er 2,4 procent bij. Dat is de kern van de CAO die de bonden en minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken gisteren hebben gesloten. Dijkstal liet doorschemeren dat hij het CAO-akkoord aan de dure kant vindt. Bij de eerste onderhandelingen wilde Dijkstal dit jaar helemaal geen structurele loonsverhoging geven en volgend jaar 1,5 procent. Ook de vakbonden hebben water bij de wijn moeten doen. Zij eisten een salarisverhoging van 3 procent per jaar. Den Haag - Minister Van Aartsen (Landbouw en Natuurbeheer) wil boeren meer inschakelen bij de aanleg en het beheer van na tuur op hun eigen land. Ambtenaren van het departement denken aan circa 30.000 hectare extra natuur buiten de zogeheten Ecolo gische Hoofdstructuur en in eerste instantie ongeveer 6700 hecta re daarbinnen. Dat staat in een beleidsnotitie die het departement naar diverse belangenorganisaties, zoals de boerenbond LTO-Ne- derland, heeft gestuurd. Het eigendom en beheer van openbare natuurterreinen is nu nog vrijwel helemaal voorbehouden aan na tuurorganisaties, de provinciale landschappen en Staatsbosbe heer. Amsterdam - Genomineerde schrijvers die de Libris Literatuur Prijs van 100.000 gulden niet winnen, krijgen voortaan 5000 gul den, zo bleek gisteren tijdens de bekendmaking van de nomina ties. Genomineerd zijn: Bruiloft aan zee (Abdelkader Benali), De Ge ruchten (Hugo Claus), De tandeloze tijd 3 en Onder het plaveisel het moeras (A.F.Th, van der Heijden), Hertog van Egypte (Mar griet de Moor), Wanda Reisel (Baby Storm) en Het Bureau 2: Vui le handen (J.J. Voskuil). De jury onder voorzitterschap van Wim Dik maakt op 12 mei de winnaar bekend. (ADVERTENTIE) foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet wil dat het Ne derlandse onderwijs zich nog meer op het buitenland gaat richten. Daarvoor is meer uitwisseling nodig van zowel stu denten als docenten en meer samenwer king tussen Nederlandse en buitenlandse opleidingen. Ook moet er meer aandacht komen voor het leren van vreemde talen. Dat Staat in de nota 'Onbegrensd talent' die minister Ritzen (Onderwijs) gisteren presen teerde. „Iedere nieuwe generatie heeft veel meer con tact met mensen uit het buitenland dan de vo rige", aldus Ritzen. „Het onderwijs moet jon geren daarop voorbereiden." Voor de maatre gelen en programma's heeft het ministerie tot en met 2001 circa 250 miljoen gulden gereser veerd. Nederland loopt nu al voorop wat betreft de internationale contacten in het onderwijs. Medewerking van andere landen, waar bij voorbeeld uitwisseling minder gebruikelijk is, blijkt vaak een probleem. Toch wil Ritzen de mogelijkheden voor uitwisseling verder uitbreiden, zowel binnen als buiten Europa. 'Bijzondere aandacht' heeft hij voor Zuid- oost-Azië. Een uitwisselingsprogramma met Japan voor veelbelovende studenten wordt uitgebreid. Obstakels die uitwisseling nu nog in de weg staan moeten verdwijnen. Zo wil Ritzen zor gen dat Nederlandse studenten hun beurs kunnen meenemen naar het buitenland. Met België en Duitsland zijn daar al afspraken over, met Frankrijk en Denemarken zijn die in de maak. Ritzen wil verder dat er meer buitenlanders in him eigen taal les komen geven in Neder land. Deze native speakers zijn volgens de mi nister niet alleen nuttig omdat ze de uit spraak van hun taal beter kunnen overbren gen, maar ook omdat ze iets meebrengen van de cultuur van hun land. In de grensregio's moet er meer samenwer king komen tussen onderwijsinstellingen. Ritzen noemde als voorbeeld de hogescholen van Venlo en het Duitse Mönchengladbach, die samen een opleiding logistiek hebben op gezet. In de toekomst zouden er ook 'transna tionale universiteiten' kunnen komen. De komende maanden kunnen leerlingen, do centen, ouders en bestuurders op bijeenkom sten in het land reageren op de voornemens van het kabinet. Eind mei wordt de Kamer over de uitkomsten geïnformeerd. In het na jaar stelt Ritzen een actieplan op. Met de Toyota Carina weet u zeker dat u in het meest betrouwbare merk ter wereld rijdt. U weet zeker dat u heel veel auto krijgt voorde meest concurrerende prijs. Uw vol gende auto is dus zeker een Toyota Carina. Leaseprijs vanaf 929,- per maand op basis van full operational lease, 48 maanden en 20.000 km per jaar, excl. BTW en brandstof Er is al een Carina vanaf f38.490,- Bel voor meer informatie gratis 0800-0369. Importeur: Louwman Parqui B.V., Steurweg 8,4941 VR Raamsdonksveer. Wijzigingen voorbehouden, prijzen incl. BTW excl. kosten rijklaar maken. Jeruzalem (rtr/dpa) - Een Israëlische t ren ten noorden van Jeruzalem omge; het voertuig met brandbommen haddq Een Israëlische militaire woord voerder zei dat er minstens der tien gewonden zijn. Drie van hen liepen ernstige verwondingen op. Het incident deed zich voor bij het vluchtelingenkamp Jalazoun in de buurt van de stad Ramallah. Toen de chauffeur probeerde de brandbommen te ontwijken, gleed de bus een kleine helling af en sloeg om. Een uur na de aan slag brandde die nog steeds. Onrustig De afgelopen twee weken is het uiterst onrustig op de Westelijke Jordaanoever, sinds premier Netanyahu het groene licht gaf voor de bouw van een nieuwe ne derzetting in Oost-Jeruzalem. Volgens veel waarnemers is het vredesproces op sterven na dood. Dinsdag voerden twee Pales tijnen in de bezette gebieden zelf moordaanslagen uit op Israëli sche doelwitten in de Ga- zastrook. Behalve beide daders kwam niemand om het leven. Gisternacht heeft de Palestijnse politie dertig aanhangers van de fundamentalistische beweging Islamitische Jihad aangehouden. Dat meldden de Israëlische radio en de Jihad gisteren. De aanhoudingen in Gaza en het naburige vluchtelingenkamp Ja- balia hadden plaats nadat een met de Jihad verbonden groep, de Jabal Abu-Ghneim-eenheid, de verantwoordelijkheid voor de twee zelfmoordaanslagen van dinsdag had opgeëist. Een van de leiders van de Jihad, Abdullah A-Shami, zei gisteren tegen journalisten dat beide ple gers van aanslagen geen enkele band met zijn organisatie heb ben. Zij zijn volgens hem 'lid noch is vol sche „De J stoppi raël, tijdsti het ge acties ouder echte: de Jihj Pleg' De I melde van deei van ai pen opleii zelfm krant van diens1 schij: met li Kinshasa (afp) - De Zaïre se president Mobutu Sese Seko heeft Etienne Tshise- kedi tot nieuwe premier benoemd. Mobutu tekende gisteren de documenten voor de aanstel ling van zijn politieke aartsrivaal. Tshisekedi be schouwt zich al geruime tijd als de man die de leiding op zich moet nemen in de nada gen van het tijdperk Mobutu. Tshisekedi was dinsdag avond al door oppositiepar tijen uitgeroepen tot premier en gisteren aanvaardde hij de functie. De 64-jarige Tshisekedi heeft onder Mobutu eerder korte tijd als premier gediend. Hij volgt nu Léon Kengo wa Dondo op, die door Mobutu in 1994 werd aangesteld in plaats van Tshisekedi. Kengo wa Dondo werd hevig bekri tiseerd en trad op 25 maart af. De rebellen in het oosten en zuiden van Zaïre hebben geen boodschap aan de be noeming van Tshisekedi. Ze hebben hem als medewerker van Mobutu afgeschilderd en zien uitsluitend zichzelf als opvolgers van het bewind van Mobutu. tJohn Major presenteert zijn verkiezing.

de Stem | 1997 | | pagina 4