Aanpak BSE blijkt niet waterdicht Vereniging begint kort geding tegen piramidespelen Geen bewijzen voor babyhandel in Nederland Vanuit de wieg zo achter de computer Albanese chaos: meer grenswachten in Kleef 'Ouders Marokkaanse jongeren belangrijkste wapen' 'Homoparen mogen ook wedstrijddansen' 4 Goede bedrijven lijden niet onder varkenspest' Vrijwilliger misbruikt kinderen asielcentrum GALL^GALL de STEM A2 BINNENLAND A3 Kan in voedselketen komen Feyenoord-gsm's na Machten uit de handel gehaald BELANGRIJKE MEDEDELING 1997 i i DONDERDAG 3 APRIL 1997 en Ierland: nderlijk be- in Schotland winterse) bui- -!t Ierland re- peratuur in gs de Noord- 10 graden, el- den erboven, burg: Donder- k wat (mot)re- ms zon, soms met op vrijdag ts onder de 10 den-Frankrijk: maar in het rdoosten wol- enemende kans regen. Kouder, maxima van 10 Donderdag i maxima rond ij dag kans op plaatselijk ook en frisser. Er arde Mistral, onnig. Middag- an zee van 20 'garve tot ruim d Porto, egend zonnig, de noord- en ets onder de 20 meest tussen 22 ilanden: Naast nvelden en hier stevige (on- dagtemperatuur aden. Jbiza: Zonnig, nder de 20 gra- dag vooral in de "lft zon, in het op een (on- jdag juist in het oordoosten kans Middagtempe- 18 en 22 graden, ag in het zuiden n Kreta: Half tot t en enkele re- ersbuien. Vrijdag esten wat meer emperatuur don- 5 graden, vrijdag hoger. ergang naar ta- eer met flink wat (winterse) buien, kouder, met op ma rond 10 gra- Aan de zuidkant aanhoudend zon- nkelijk tempera- 0 graden. Aan de an de Alpen be ige tijd regen of -uwgrens dalend 500 meter. Maxi- oordkant van de rond 13 graden, et name in Karin- g flink wat zon. wat bewolking en ant van de Alpen kans op regen of euwgrens dalend 1500 meter. Maxi- ssen 10 en 15 gra- JE laats van deze man de naam van zijn de kost? ase, agave; 3. sas, der, nt; 5. element, 7. bitter, lies, Seine; ret. Est, Eli; 10. kopie, d, etter; 12. reet, mak, lik; 14. Agen, neet. air, Eos, eega; 3. r, intens; 5. ransel, er; 7. toestel, eren, er, test, oer, kas; 10. as, esmerald; 12. aga, slee; 14. oven, aan, f' ©JFS Van onze verslaggever Zutphen - Het Openbaar Mi nisterie heeft geen harde be wijzen voor babyhandel in Nederland kunnen vinden. Het gerechtelijk vooronder zoek naar de praktijken van een 35-jarige 'commerciële draagmoeder' uit Westerbork en een 69-jarige eigenaar van een Pools-Nederlands bemid delingsbureau op de Veluwe heeft vooralsnog niets opgele verd. In maart '95 begon justitie met een gerechtelijk vooronderzoek naar de praktijken van de Vel- uwenaar, naar eigen verklaring woonachtig in Nunspeet en Ud- del, en de vrouw uit Westerbork. Tijdens het onderzoek heeft justi tie telefoons afgetapt, post on derschept en bankafschriften en kredietgegevens nagetrokken. Dat heeft de officier van justitie mr. M.H. de Weert in Zutphen verklaard naar aanleiding van het proefproces tegen de Drentse vrouw die zich openlijk heeft aangeboden voor commerciële draagmoederschap. De vrouw uit Westerbork is door haar adver tenties in Opzij en De Telegraaf in contact gekomen met de eige naar van het Pools-Nederlandse bemiddelingsbureau, maar heeft naar nu bekend is geworden, wei nig te maken met zijn 'laakbare praktijken'. De vrouw werd dins dag door de Zutphense politie rechter veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. De Drentse, alleenstaande moe der van drie kinderen, heeft Jus titie zelfs op het spoor gezet van de Veluwenaar. Deze Veluwenaar heeft, aldus justitie, vanaf najaar 1994 verschillende Poolse vrou wen aangeboden voor commer cieel draagmoederschap. De Poolse vrouwen werden gewor ven door middel van advertenties in plaatselijke kranten. De Poolse vrouwen zouden voor kinderloze paren in Nederland, Duitsland en Belgie tegen beta ling een kind willen dragen. Ze zouden een jaar als 'au pair' bij de wensouders mogen wonen. Na de bevalling zouden deze vrou wen twintig- tot vijfendertigdui zend gulden krijgen. De eigenaar van het contactbureau zou een bemiddelingsbijdrage (750 tot 3500 gulden) krijgen. Deze man beweert twaalf 'suc cesvolle bemiddelingen' te heb ben uitgevoerd. Hij heeft in ieder geval een reeks verzoeken om in schrijvingen uit binnen- en bui tenland voor een kind van een commercieel draagmoederschap binnengekregen. Justitie heeft de wensouders gehoord, maar geen enkel concreet bewijs in handen kunnen krijgen om aan te kunnen nemen dat er daadwerkelijk sprake is van babyhandel in Ne derland. De eigenaar van het bemidde lingsbureau heeft altijd verkon digd nimmer te hebben meege werkt aan vrouwen- en babyhan del. Ook verklaart hij niet te heb ben geweten dat openlijke be middeling voor commercieel draagmoederschap strafbaar is. Sinds november '93 is commer cieel draagmoederschap en de bemiddeling bij zwangerschap tegen betaling bij wet verboden. De Veluwenaar is november vo rig jaar voor de Zutphense poli tierechter voor bemiddeling in commercieel draagmoederschap veroordeeld tot drieduizend gul den boete en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Rijswijk (anp) - Door een gat in de destructievoorschriften is het theoretisch mogelijk dat dierenresten, waarin mogelijk de ziekteverwekker van de gekkekoeienziekte BSE zit, in de men selijke voedselketen terechtkomen. Daarmee overtreedt Nederland teriaal en laag-risicomateriaal. de Europese voorschriften voor de verwerking van BSE-risieo- materiaal, die sinds 1 april gel den. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid heeft gisteren bevestigd dat be richten daarover in het Agrarisch Dagblad juist zijn. Hij benadrukt dat er feitelijk geen gevaar is voor de volksgezondheid, omdat zogeheten risicomateriaal, zoals koeienkoppen, in de praktijk al tijd naar het destructiebedrijf gaat en daar alleen wordt ver werkt tot vee- of huisdierenvoer. Desalniettemin werkt het minis terie momenteel aan een juridi sche regeling om het BSE-gat zo snel mogelijk te dichten. Dat gaat volgens de zegsman echter nog 'enkele maanden' duren. Brussel schrijft voor dat risico- materiaal bij destructiebedrijven grondig en langdurig moet wor- 'den verhit om eventuele BSE- ziekteverwekkers te vernietigen. Het Nederlandse Destructiebe- sluit maakt echter onderscheid tussen zogeheten hoog-risicoma- Schiedam (anp) - Radio Modern in Schiedam heeft hals over kop rood-witte-zwarte gsm-telefoon- toestellen uit de handel gehaald die speciaal voor Feyenoord-fans waren bedoeld. Het bedrijf is geschrokken van de associaties die het telefoontoestel oproept met de voetbalrellen in Beverwijk. Een dag na de vecht partij op 23 maart bij Beverwijk, waarbij een Ajax-fan om het le ven kwam, kwam het tweeweke lijks Radio Modern magazine uit. Daarin maakte het bedrijf recla me voor het draagbare telefoon toestel. 'Voetbalfans opgelet', staat er boven de advertentie. 'Eindelijk de gsm-telefoon in de juiste kleuren'. Een woordvoerder van Radio Modern spreekt van een ongeluk kige samenloop van omstandig heden. „Meteen nadat er klach ten over kwamen, hebben wij de toestellen uit de handel gehaald," aldus de zegsman. „Het magazine was al een maand eerder ge drukt." Dat laatste geldt ook voor het nieuwe magazine dat één dezer dagen verschijnt. Daar in staat dezelfde advertentie. Voor dat hoog-risicomateriaal zijn de Nederlandse regels on langs op een lijn gebracht met de strenge Europese destructievoor schriften, die overigens in ons land al praktijk waren. Laag-risicomateriaal Voor een verankering van de Eu ropese regels in de Nederlandse voorschriften voor laag-risico materiaal, die op dat punt iets soepeler zijn, blijkt echter een aanpassing van het Destructiebe- sluit nodig, aldus de woordvoer der van Volksgezondheid. Hij bevestigt dat ambtenaren pas 'onlangs' onverwacht tegen dat probleem opliepen. In Nederland gelden koeienkoppen, anders dan in bij voorbeeld Frankrijk, als laag-risicomateriaal, hoewel de BSE-ziekte zich ook manifesteert in bij voorbeeld de hersenen. De zegsman benadrukt dat het BSE-gat in de praktijk geen ge vaar oplevert. Om te beginnen is tot nu toe slechts één geval van BSE aangetroffen in ons land. Daarnaast is de belangrijkste be smettingmogelijkheid van het vee, namelijk via besmet veevoer, wettelijk verboden, aldus de woordvoerder. Herkauwers, zo als koeien, mag geen diermeel worden gevoerd. Tenslotte komt het volgens hem niet voor dat koeienkoppen worden verwerkt tot producten voor menselijke consumptie. Anja 3 De stalgenoten en familieleden van Anja-3, de koe waarbij op 21 maart BSE werd geconstateerd, zijn niet met deze ziekte besmet. Dit blijkt uit het onderzoek dat het Instituut voor Dierhouderij en Diergezondheid (ID-DLO) te Lelystad heeft uitgevoerd. Het is nog niet bekend of de be smetting via het veevoer is ge beurd. De Algemene Inspectie Dienst heeft daarnaar een onder zoek ingesteld maar dit heeft geen verband opgeleverd. Het on derzoek gaat verder, aldus het ministerie. Op dezelfde dag dat Anja-3 werd geboren, zag op hetzelfde bedrijf nog een koe het leven. Dit dier is getraceerd op een ander bedrijf. Het is inmiddels gedood en het kadaver wordt onderzocht. Omdat bij geen van de dieren een spoor van de ziekte is aangetrof fen, mag de boer in Wilp zijn be drijf voortzetten. Door Thed MSëS Kleef - De Duitse Bundesgrenzschutz heeft honderd man extra richting Nederlandse grens gedirigeerd vanwege de 'chaos in Albanië'. De manschappen zijn gestationeerd in Kleef en Goch. Minister Kanther van Binnen landse Zaken (van de deelstaat Nordrhein-Westfalen) vreest, al dus een woordvoerder in het dag blad de Rheinische Postdat de Albanezen massaal naar de Bondsrepubliek zullen komen. En wel via Nederland, zo is de verwachting. Kanther verwijst daarbij naar het verleden: drie jaar geleden voeren tienduizenden Albanezen met meestal gammele bootjes naar Italië. De controle aan de grenzen van Beieren werd ver scherpt. Volgens Kanther kwa men toen veel Albanezen via Ne derland alsnog de Bondsrepu bliek binnen. Tot nog toe is er overigens nog geen Albanees aangehouden. Duitse journalisten spreken dan ook van een 'drogreden'. Ze wij zen op de onderhuidse politieke discussie die er tussen de SPD (sociaal-democraten) en CDU (christen-democraten) woedt over het al dan niet verscherpen van de controle aan de grens in verband met een toenemende drugssmokkel. Grenscontrole ligt behoorlijk ge voelig omdat in het zogenoemde Akkoord van Schengen besloten werd tot een vrije uitwisseling van personen en goederen tussen de lidstaten van de Europese Unie. Vandaar dat woordvoerder U. van Dülmen van het Gren- zschutzamt in Kleef benadrukt dat het niet om grenscontrole gaat. Alleen als er duidelijke aan wijzingen zijn dat de wet overtre den wordt, zullen zijn manschap pen in actie komen. Een deel van de honderd grens wachten is gelegerd in een kazer ne van de Bundeswehr in Goch. Kleef had nog 25 grenswachten, nadat sinds het Akkoord van Schengen verschillende afslan kingsoperaties werden uitge voerd. Ze voeren in de Duitse grensregio zogenaamde 'vliegen de controles' uit in het gebied tussen Gronau en Aken, een af stand van 405 kilometer. (ADVERTENTIE) voorlichtingsdag Katholieke Universiteit Nijmegen keuze uit 60 opleidingen meld je aan: 024 - 36 12345 zaterdag 12 april De vereniging eist een verbod van het spel en het geld van de deel nemers terug. Bovendien willen ze de managers van de spelen en hun bazen aansprakelijk stellen. Samen met de VTP trekt ook de Vereniging Consument en Geld ten strijde tegen de piramidespe len. De Consumentenbond doet niet mee met de nieuwe vereni ging, maar wil dat het ministerie van Justitie alle piramidale sys temen aanpakt. Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft gisteren laten weten dat het na zal gaan of de Wet Toezicht Kredietwezen mogelijk heden biedt om ook andere orga nisatoren van piramidespelen strafrechtelijk aan te pakken. Sa men met de Economische Contro- ')|3oq 'japuositpaJ 'sai|EJj. Door Romain van Damme Roosendaal/Bergen op Zoom - Mohammed Cherabi twij felt geen moment. In de strijd tegen de criminaliteit onder Marokkaanse jongeren zijn de ouders een belangrijk wa pen. Vooral zij moeten be trokken worden in het zoeken naar oplossingen. „In heel het verhaal zijn ze onmis baar," verzekert de coördina tor van Karam, een opvang huis voor Marokkaanse pro bleemjongeren in Brabant. De onlangs gepresenteerde con clusie van een drie jaar durend onderzoek naar de criminaliteit onder Marokkaanse jongeren stemde Mohammed Cherabi een tikkeltje droef. „Want nu wordt er weer breeduit gesproken over oe Marokkaanse criminelen, terwijl er nooit bij gezegd wordt dat 95 procent van de Marokka nen zonder problemen hun weg in Nederland vindt. Met vijf pro cent lukt dat inderdaad moeilij ker." Hij heeft er inmiddels mee leren leven, met het in zijn ogen vertekend beeld dat in Bergen op Zoom bevestigd wordt. Het West-Brabantse Scheldestadje werd vorig jaar maart en april overspoeld door een golf geweld. Niets vermoedende voorbijgan gers werden in elkaar geslagen en soms beroofd. De beschuldi gende vingers wezen naar een groepje Marokkaanse jongeren. Dat gebeurde uitgerekend op het tijdstip dat in Bergen op Zoom de laatste hand gelegd werd aan het project 'Laat de jeugd niet ontsporen'. Voor alle duidelijk heid, bedoeld voor alle pro bleemjongeren, niet alleen de al- lochtoonse jeugd. „Sinds september vorig jaar loopt dat project," zegt James Habibou die namens de gemeen te handen en voeten geeft aan het project. „De politie kijkt of de jongeren die aangehouden zijn, doorverwezen kunnen wor den naar het project. Een sa menwerking tussen de politie, hulpverleners en de gemeente." Inmiddels zijn er 46 jongeren doorverwezen. „Van hen zijn er drieëndertig Nederlander en tien hebben een Marokkaanse achtergrond," zegt Habibou. „Daarmee wil ik het probleem niet kleiner maken, maar het geeft wel aan dat het in Bergen op Zoom niet alleen een Marok kaans probleem is." Volgens hem is het project nog te jong om er al vergaande conclu sies aan te verbinden. Wel is ook voor James Habibou duidelijk dat een van de knelpunten de communicatie tussen de Marok kaanse ouders en de jongeren is. „De ouders erbij betrekken en praten, dat is de enige manier om de goede weg te vinden." Het is in Roosendaal bij Karam zelfs een van de voorwaarden om toegelaten te worden. „Het is niet gemakkelijk," beseft Mo hammed Cherabi. „De kinderen leven in twee culturen. Dat geeft problemen. De ouders zeggen, als ze buiten zijn is het onze ver antwoordelijkheid niet meer." Om dat te veranderen, moet er veel gepraat worden. Zoals in Utrecht dat door het onder zoeksteam onder leiding van de Utrechtse criminoloog Boven kerk als voorbeeld dient voor andere steden. „Weet je waarom het daar redelijk goed gaat," vraagt Mohammed Cherabi. „Omdat men daar voortdurend in gesprek is met de ouders. Al vijf jaar. Tijdens de bijeenkom sten wordt er gevraagd, wat is het probleem. Daar wordt dan over gesproken, hoe pakken we dat dan aan? Stap voor stap. Dat werkt, want de Marokkaanse ouders zijn best bereid om te praten." In Tilburg hadden ze ook een dergelijk project en ook in Breda werden de ouders intensief be trokken bij het Preventie en In terventie Project. „Die projecten zijn alweer ter ziele," zegt Mo hammed Cherabi met spijt in zijn stem. „Geldgebrek. Subsidiekranen worden dicht gedraaid en dat betekent dan vaak de nekslag voor projecten die langzaam maar zeker hun vruchten af wierpen." Want verwacht nou niet dat het probleem in een vloek en een zucht is opgelost als je de ouders er intensief bij betrekt, waar schuwt Mohamed Cherabi. „Het kost tijd, dat is niet meer dan lo gisch. Zoals het blijkbaar ook veel tijd kost om uit te leggen dat het maar een klein groepje Marokkaanse jongeren is dat voor de problemen zorgt." Daar is geen apart kenniscen trum voor nodig, vindt de coör dinator van Karam. Dat is een van de aanbevelingen die het on derzoeksteam Bovenkerk politie en justitie meegaf. Mohammed Cherabi: „Ik denk dat er genoeg kennis is. Dat ie dereen wel weet waar het pro bleem ligt en wat er moet gebeu ren. Die kennis moet wel gebun deld worden. Als er dan ook nog eens een dialoog met de ouders op gang komt, durf ik te zeggen dat het goed komt. We moeten met zijn allen praten, niet alleen praten met! Utrecht (anp) - Dansparen van twee mannen of twee vrou wen mogen voortaan deelnemen aan wedstrijden. Als de organisatie koppels van hetzelfde geslacht uitsluit, is dat in strijd met de Algemene wet gelijke behandeling. Dat heeft de Commissie Gelijke Behandeling dinsdag bepaald, naar aanleiding van een ver zoek van een dansschool en een dansbond. Als homoparen als nog worden uitgesloten, is er sprake van direct onderscheid op grond van geslacht en indi rect op grond van homoseksue le gerichtheid. De reglementen voor danswed strijden zijn gebaseerd op deel name van paren van 'ongelijk geslacht'. Volgens de commis sie sluit dit de deelname van homo's niet uit. Indirect betekent dit volgens de commissie wel dat homosek suelen niet kunnen deelnemen aan de wedstrijden met een partner van hetzelfde geslacht. Dit levert indirect onderscheid op wegens seksuele geaardheid, hetgeen in strijd is met de zoge noemde 'objectieve rechtvaar diging'. De betrokken dans school voerde als argument voor uitsluiting van homokop pels aan dat de elementen kracht en esthetiek een rol be langrijke rol spelen bij dans wedstrijden. De commissie toonde zich echter ongevoelig voor deze redenering. „Het krachtelement heeft niet zozeer betrekking op spier kracht, maar op spierbeheer- sing en conditie. De danspres- tatie is mede afhankelijk van de kenmerken van de andere partner. Voor een goede presta tie moeten deze kenmerken op elkaar zijn afgestemd." Daar voor is het geslacht van de partner op zichzelf niet bepa lend, meent de commssie. Ook het esthetische element speelt volgens de commissie hierin geen rol. Volgens de commissie kan bij sommige danssoorten hartstocht even goed tot uitdrukking worden gebracht als bij paren van ver schillend geslacht. Utrecht (anp) - De varkenspest kost de grootschaliger, gezonde bedrijven niet de kop, ook niet als de ziekte tot de zomer actu eel blijft. Dat heeft H. van de Kerk, directeur kredietrisicoma- nagement van Rabobank-Nederland, gisteren gezegd op een bijeenkomst met landbouwjournalisten. *Zijn Nijntje-tas heeft hij nog bij zich, het jongetje op de School&computer-beurs '97. Vol overgave werpt het twee turven hoge kind zich op een van de nieuwe computerprogramma's voor het onderwijs. Of zou het gewoon een spelletje zijnDe beurs wordt voor het vierde achtereenvolgende jaar gehouden op vijf verschillende plaatsen. Alle belangrijke producenten van educa tieve software zijn van de partij, maar ook leveranciers van hard ware en anderen die zich op de educatieve markt begeven, zijn aanwezig. De beurzen zijn bestemd voot ieraren, ouders en andere belangstellenden. foto wfa Van onze verslaggever Breda - De piramidespelen in Nederland wordt het vuur aan de schenen gelegd. Deze week spant de Vereniging Tegen Pirami despelen (VTP) namens honderden leden een kort geding aan tegen één van de grotere piramidespelen. Welke organisatie dat wordt, is nog niet bekend. In sommige gevallen zullen gedu peerde varkenshouders, met na me die een strafkorting hebben gekregen op hun schadevergoe ding, tijdelijk extra krediet moe ten vragen, maar ook die 'redden zich wel'. Van de Kerk vergelijkt de crisis in Zuid-Nederland met een jaar met zeer slechte prijzen. Dat be tekent dat sommige, oorspronke lijk al minder levensvatbare be drijven, wel in de financiële pro blemen kunnen komen. „De var kenspest kan een goede gelegen heid zijn om met die ondernemers te bespreken of het niet beter is de, bedrijfsactiviteit la staken. Andere bedrijven zouden finan cieel de klap wel kunnen opvan gen. H. Wijffels, voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank, wees er gisteren op dat de meeste varkenshouders in 1996 goed ge boerd hebben. „Er is daar weer wat spek op de ribben gekomen," aldus de topbankier. Zelf verwacht de Rabobank, ver reweg de grootste financier voor de agrarische sector, geen schade op te lopen door de varkensziek te. De bank rekent er niet op dat sommige varkenshouders lenin gen niet meer kunnen aflossen. De Rabobank had vorig jaar in totaal 30,025 miljard gulden uit staan in de agrarische sector. Nieuw geval In Boekei is gisteren het 64e geval van varkenspest geconstateerd. Op het getroffen bedrijf moeten 2700 varkens worden geruimd. Dat maakte het ministerie van Landbouw bekend. In Boekei was dinsdag ook al sprake van twee gevallenwairvarkenspest. In het gebied geldt al een vervoers- verbod,. waardoor geen aanvul lende maatregelen nodig zijn. Een woordvoerder van het mins- terie van Landbouw maakte gis teren ook bekend dat alle be smette varkens worden vernie tigd. Hoewel met de pest besmet varkensvlees ongevaarlijk is voor mensen om te eten, wil de consu ment dat vlees toch niet. „Dus heeft het geen zin om het vlees op de markt te brengen," aldus de woordvoerder. Het gaat inmid dels al om zo'n 170.000 varkens. Ie Dienst wordt bekeken welke piramidespelen in aanmerking komen. De organisaties van piramidespe len zelf bereiden zich op hun beurt voor op alle commotie, sommigen door verandering van hun organisatiestructuur. Vol gens ingewijden is dit een truukje om de negatieve publiciteit te ontlopen en tegenstanders zand in de ogen te strooien. Zo heeft Titan, één van de grote re organisaties die zich bezig houdt met het inmiddels beruch te piramidespel haar naam ver anderd. Vanaf nu gaat de offici eel in Duitsland gevestigde orga nisatie door het leven als Eu rostar Bussiness Club. De laatste weken zijn alle deelne mers aan het piramidespel op de hoogte gebracht van de wijzigin gen. Volgens één van hen, die lie ver anoniem wil blijven, kampt Titan met grote problemen. Het wordt voor deelnemers steeds moeilijker nieuwe mensen te vinden die bereid zijn het in- leggeld van ƒ5995 te betalen. Daardoor lopen de 'piramides' niet meer vol en kunnen de laatst bijgekomen deelnemers naar hun geld fluiten. De organisatie zou nu besloten hebben een 'kosmetische opera tie' uit te voeren en onder een nieuwe naam verder te gaan. „Het wordt uitgelegd als zou de levenscyclus van Titan op een einde lopen. Zoals de langspeel plaat door de cd en de cd-i ver vangen zijn, wordt Titan nu ver vangen door de Eurostar Bussi ness Club," zo vertelt een anonie me deelnemer. De organisatie wordt een beslo ten club waar je alleen op uitno diging van zittende leden binnen komt. „Maar het piramidaal sys teem, met inleg, blijft hetzelfde. Er wordt alleen een ander front voor gehangen," aldus een deel nemer. Bij Eurostar, het voormalige Ti tan, wilde gisteren niemand com mentaar geven op de laatste ont wikkelingen. Van onze verslaggever Helmond - De politie heeft twee Helmonders (54 en 53 jaar) aangehouden die worden verdacht van ontucht met kinderen die in het Helmondse asielzoekerscentrum verbleven. De oud ste van het tweetal werkte als vrijwilliger op het asielzoekers centrum. In een periode vanaf 1995 tot nu pleegde hij ontucht met een jon gen die in '95 elf jaar was. Ook heeft hij pogingen ondernomen om met andere kinderen in het centrum ontucht te plegen. De jongste Helmonder pleegde ontucht met een 15-jarige jongen. Ook met een aantal Nederlandse kinderen heeft de man ontuchtige handelingen verricht. De beide mannen zijn vrienden van elkaar. De politie wilde niet bekend ma ken hoe vaak de mannen ontucht hebben gepleegd en waar deze plaats vond. De zaak kwam aan het rollen toen de destijds elfjarige jongen werd overgeplaatst naar een an der AZC en daar ging praten over de zaak. De beide mannen heb ben inmiddels bekend en zijn in gesloten. Volgens een woordvoerder van Rijksopvang Asielzoekers werkte de oudste Helmonder zo'n drie jaar op het AZC. In die tijd zou de man regelmatig op het complex aan de Deurneseweg te vinden zijn geweest. Het nemen van maatregelen om herhaling te voorkomen is volgens de woord voerder erg lastig. „We kunnen moeilijk kinderen of volwassenen in een AZC opsluiten. Dergelijke zaken gebeuren nu eenmaal in onze samenleving. En dus ook in een asielzoekerscentrum." (ADVERTENTIE) Als gevolg van een productiefout bij het bottelen van flessen witte wijn (1 OOcl) van de soort Edelzwicker van het merk André Stuber, jaargang 1995, verzoekt Gall Gall consumenten die deze wijn in huis hebben dringend deze niet te consumeren, in een aantal van deze flessen is namelijk de stof ethaandiol aange troffen. Het betreft uitsluitend de witte wijn van de soort Edelzwicker van het merk André Stuber in flessen met de volgende produc tiecodes die te vinden zijn op de dop: L 26 HL 340 L 27 HL 008 L 27 HL 023 L 27 HL 050 Consumenten worden dringend opgeroepen deze wijn terug te brengen naar de vestigingen van Gall Gall, alwaar het aankoop bedrag wordt vergoed. Voor meer informatie kunnen consumenten contact opnemen met het gratis telefoonnummer 0800-0009 Mede namens de producent van deze wijn bieden wij onze ver ontschuldigingen aan voor deze productiefout. ea|| Gall Hoofddorp

de Stem | 1997 | | pagina 3