'Arafat en Netanyahu naar VS' Kok stelt Turkse minister gerust ion -VST BOSS De Splenter schoenen Gall&Gall haalt wijn met koelvloeistof weg Belgische para's over de schreef in Somalië Overheid, clubs en KNVB slaan handen ineen tegen geweld Zo blijft die fabriek zeker dicht >Raad pooit# neer ,-N lallet is zo gemeen. AGBL'AD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Clinton wil impasse doorbreken Drama Seedorf herhaalt zich tegen Turkije CDA profiteert van komst De Hoop Scheffer België wil geen Renaults meer Mensen gaan minder naar de tandarts I DE STEM iminale fig van situatie lenfonds ken. Aan uw eigen oleging ienkort via een Amstelveen bndsraad.nl Rioolontstop. Voor al uw VERSTOPPINGEN IQNINCX. 076-5878658. KLEINTJE nu nog lEFZEKERDER dan voor- pn. ■"in 9 MMODELLEN tot 70% OP=OP el. 0162-686203. laaroiVo Nationaal Reuroafonils >»»n Jlnng. Bank TO 70 70 84* .ww.» 50 GULDEN REDT U EEN KIND Bijna 1 miljard kinderen in de De^e Wereld worden bedreigd door lep* In Brazilië lijden 40.000 kinderen a deze ziekte en er komen steeds m patiënten bij. Voor 50 gulden a medicijnen redden artsen vJn LepraStichtine een kind van lep Hoeveel kinderen redt u Giro 50500 LepraStichtinQ Postbus 95005 1090 HA Amsterdarn__ HUGO BOSS HERENSCHOENEN OOST8URG (zondags open 14.00-18.00 u.) TERNEUZEN 137e JAARGANG 4 KATERNEN 0e Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m B3 Cl t/m C4 Dl t/m 07 RTV-programma's 08 'Onderwijs moet internationaler' Major belooft Britten hemel op aarde DE STEM 8 "710311 000218" I I I I I DONDERDAG 3 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 'Nederland kan geen eigen vliegtuigbouw meer krijgen' PAGINA PAGINA PAGINA Blijlevens boekt eerste seizoenzege Dijkenbouwers gaan aan de stag PAGINA Terneuzen honoreert wensen publiek PAGINA PAGINA Brahms: derde der Grote B's PAGINA Frisse oude muziek in Terneuzen PAGINA Door Bert Ummelen Washington - De Verenigde Staten sturen aan op een top om de impasse in de Israëlisch-Palestijnse vredesbesprekingen te doorbreken. De top zou een akkoord moeten opleveren over de slotfase van de zogenaamde Oslo-akkoorden, zoals de Israëli sche premier Netanyahu eerder heeft voorgesteld. President Clinton wil dat beide partijen eerst instemmen met een afkoelingsperiode. Het Palestijn se leiderschap zou het herople vende geweld tegen Israël moeten bezweren en Israël zou de bouw van joodse nederzettingen in be zet gebied, onder andere in Oost- Jeruzalem, moeten staken. Strategie De Amerikaanse president zegt officieel niet meer dan dat hij 'een paar ideeën' heeft om de vastgelopen onderhandelingen tassen Israël en de Palestijnen vlot te trekken. Hij heeft eerder deze week op het Witte Huis met de Jordaanse koning Hussein ge sproken. Maandag maakt pre- Den Haag (anp) - De recente wisseling van de wacht bin nen de CDA-leiding legt de partij vooralsnog geen wind eieren. De week nadat fractie leider Heerma plaatsmaakte voor beoogd lijsttrekker De Hoop Scheffer, stijgt het CDA vier zetels in de kiezersgunst. Dat leert de meest recente opinie peiling door bureau Inter/View. Wanneer er nu verkiezingen zou den zijn zou het CDA met 20 pro cent uitkomen op dertig zetels. Dat is weliswaar vier minder dan de huidige sterkte, maar tegelijk een forse winst ten opzichte van de dramatische terugval van de afgelopen weken naar 26 zetels. De laatste score voor het CDA was medio maart 17,3 procent. De drie andere grote partijen zakken wat terug. De VVD blijft de grootste partij. De liberalen zouden met 27,1 procent rond de 12 zetels halen, elf zetels meer dan bij de verkiezingen van '94. De PvdA krijgt er met 25,0 pro cent nu één zetel bij. D66 klimt wat uit het dal: de partij zou met 11,6 procent kunnen rekenen op 11 tot 18 zetels. mier Netanyahu zijn opwachting. Afgelopen maandag en dinsdag heeft Clinton met minister van Buitenlandse Zaken Albright en andere topadviseurs overlegd over het rapport van zijn Mid- den-Oosten-gezant Dennis Ross. Die heeft afgelopen week Neta nyahu en de Palestijnse leider Arafat ontmoet. Hoewel het Witte Huis en het State Department, het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, zwijgen over Was- hingtons strategie, worden de contouren daarvan duidelijk. Bronnen spreken van een nieuw 'Camp David', het presidentiële buitenverblijf dat in 1978 de wieg was van het vredesproces in het Midden-Oosten. Cruciaal wordt de komende ont moeting met premier Netanyahu genoemd. De VS hebben het be sluit van diens regering om een joods wooncomplex in Oost- Jeruzalem te bouwen gehekeld, maar tot tweemaal toe een veto uitgesproken tegen een resolutie van de VN-Veiligheidsraad die de bouw veroordeelt. Clinton wil premier Netanyahu in het openbaar nog altijd zoveel mogelijk ontzien. Maar insiders veronderstellen dat Clinton hem volgende week onder druk zal zetten. Definitieve status Clinton wil het voorstel van Netanyahu omhelzen om binnen zes maanden de onderhandelin gen over de laatste fase van de Oslo-akkoorden tussen Israël en de Palestijnen af te ronden. Het gaat daarbij om de definitieve status van de bezette gebieden, inclusief het lot van de joodse ne derzettingen daar en van Jeruza lem. De Palestijnen willen Oost-Jeru- zalem als hoofdstad van een toe komstige staat. De regering- Netanyahu is uitgesproken in haar opvatting dat Jeruzalem Is- raëls ondeelbare hoofdstad is. De meest waarschijnlijke plaats van de voorziene top is volgens bronnen Washington. ZIE STEM-COMMENTAAR - A4 ZIE BUITENLAND-A5: - Netanyahu zit in politieke valstrik Breda - Gall&Gall haalt vijfduizend flessen mogelijk ver ontreinigde Edelzwicker uit de handel. Het gaat om een partij Elzas-wijn met het etiket André Stuber 1995. Vol gens de Duitse producent zou er ethaandyol (koelvloeistof) in de flessen kunnen zitten. De drankenleverancier roept klanten vandaag in een adver tentie op de flessen wijn terug naar de winkel te brengen. De Gall&Gall-winkeliers haalden de bewuste flessen al voor het paasweekeinde uit de winkel. „Dat was voorzorg. We wilden eerst zeker weten om welke vloeistof het ging en onze klan ten niet onnodig in paniek brengen," beweert Ahold- woordvoerder Gobes. „Dat is nu ook niet nodig want de vloeistof is weliswaar niet voor consumptie bedoeld, maar in een oplossing niet direct scha delijk voor de gezondheid." Nederland heeft in de WK-kwalificatie voor het eerst verloren. Turkije versloeg Oranje gisteravond in Bursa met 1-0. Clarence Seedorf had vlak voor tijd de kans op de gelijkmaker. Hij miste een strafschop, net als vorige zomer op het EK tegen Frankrijk. Oranje blijft ondanks het verlies bovenaan staan in de groep met twaalf punten uit vijf duels. België volgt met negen punten uit vier wedstrijden. Turkije behoudt door de overwinning kansen op de WK-kwalificatie met zeven punten uit vier wedstrijden. foto anp Brussel (anp) - De verkoop van Renault-auto's in België is in maart met 43 procent gedaald. De daling is te wijten aan het besluit van de Franse Renault-directie de fabriek in Vilvoorde te sluiten. Daardoor verliezen 3100 werkne mers hun baan. Dat leidde vorige maand tot een golf van verontwaar diging in België. Diverse gemeenten en overheidsinstellingen lieten weten geen Renault meer te zullen bestellen. Ook veel particulieren laten de Renault-auto momenteel links liggen. In maart werden 2861 Renaults verkocht. Een jaar eerder waren dat er nog 4983. Van onze verslaggever Maastricht - De para's, dé elite-eenheid van het Bel gische leger, zijn in opspraak gekomen door onthullingen over wreedheden die door hen 'uit verveling' zouden zijn begaan tijdens de VN- operatie 'Restore hope' in So malië in 1993. De militaire rechtbank stelt een onder zoek in. In de Belgische krant Het Laat ste Nieuws vertelt een militair deze week over mishandelingen door zijn collega's. Een jongetje dat voedsel van de soldaten had geprobeerd te stelen zou twee dagen lang zonder eten en drin ken zijn opgesloten in een con tainer. Toen die uiteindelijk weer openging was het kind dood. Een tweede verhaal, over het 'roosteren' van een Somaliër bo ven een vuurtje, wordt onder steund door een foto. De jongen zou daarbij ernstige brandwon den hebben opgelopen. Het is niet de eerste keer dat be richten opduiken over misdra gingen van de Belgische para chutisten in Somalië. Al in 1994 kwam de BRT-radio met ont hullingen op dat vlak. Naar aan leiding daarvan stond een aan tal militairen terecht voor de krijgsraad. Een paar van hen werden vrijge sproken. Enkelen werden ver oordeeld voor het folteren van een gevangene en één para kreeg vijf jaar voor het doodschieten van een Somaliër. België zet haar para's geregeld in bij internationale operaties. Op dit moment wachten 550 manschappen in Congo op de mogelijke evacuatie van landge noten uit Zaïre. Sinds het naar buiten komen van de eerste ex cessen in Somalië probeert het Belgische leger verveling bij haar uitgezonden troepen te voorkomen. De para's in Congo krijgen daarom lessen aangebo den over de Afrikaanse natuur en mogelijkheden om extra te Van onze Haagse redactie Den Haag - De Turkse minister Esengün Is 'geschokt' en 'verdrietig'. Maar zijn verontwaardiging over Nederland dat ondanks regelmatige kritiek op de men senrechten in Turkije die<reohten in eigen land niet kan beschermen, is inmiddels getemperd. Premier Kok heeft hem over tuigd van de vastberadenheid van de Ne derlandse autoriteiten om de daders van de brandstichting vorige week in de Haagse Schilderswijk, op te sporen. Esengün sprak gisteren met Kok, de Haagse oofdofficier van justitie Blok en de vaste ka- rowcommissie voor Buitenlandse Zaken. De minister voor Mensenrechten blijft, vergezeld van vier parlementariërs, waarschijnlijk tot zaterdag in NederlancTG" !J wil vandaag de Schilderswijk bezoeken en een gesprek hebben mët kamervoorzitter hrtG?an' i zei na ziin gesprek met Kok dat lurkse publiek zich grote zorgen maakt over de aanslag van vorige week, en de brand afgelopen paasweekeinde in het Duitse Kre- feld, waarbij drie Turken de dood vonden. „In de Turkse publieke opinie wordt gezegd dat de aanslagen racistische motieven heb ben. Wij kunnen daarnaar alleen maar raden, zolang er geen bewijs is," aldus Esengün. „En hopen dat de 250.000 Turken die in Neder land leven, dergelijke drama's niet mee hoe ven te maken." Bij de brand kwamen een moeder en vijf van haar kinderen om het leven. Volgens de mi nister hoeven de betrekkingen tussen Neder land en Turkije niet beschadigd te raken door de gebeurtenissen. „Ik ben ervan overtuigd dat Nederland zijn uiterste best doet om de daders te vinden." Esengün werd na een dankwoord aan de pers, die in grote getale op hem afkwam ('Dat zegt iets over de mate van medeleven') door poli- tie-agenten omstuwd en naar een auto ge bracht. Nadat hij later op de middag ook de vaste ka mercommissie voor Buitenlandse Zaken had gesproken, haastte hij zich het Kamergebouw uit. Voorzitter Van Traa van de kamercommissie zei na afloop van het gesprek dat er van de aanvankelijk verontwaardigde toon van Esengün gistermiddag niet veel meer te horen was. „Het is goed dat Kok naar de Turken heeft geluisterd, ook om te voorkomen dat het incident, dat op zichzelf al tragisch genoeg is, steeds grotere politieke proporties aanneemt. Kok, en wij als kamerleden ook, hebben dui delijk kunnen maken dat wij de slachtoffers als onze mensen beschouwen," aldus Van Traa. Van Traa noemde het 'logisch' dat de Turken ervan uitgaan dat er sprake is geweest van ra cistische motieven bij de brandstichting. „Zij plaatsen het in de reeks branden die nu ook al een tijd gaande is in Duitsland. En er heerst hier nu eenmaal een klimaat dat racistische kanten heeft," zei hij. „Aan de andere kant doet het bezoek van de minister niéts af aan onze gedachten over de mensenrechten in Turkije." Minder zacht Het weer gaat veranderen. Er komt meer bewolking, met kans op een buitje, en de temperaturen gaan naar de nor male waarden voor de tijd van het jaar. De wind is matig tot krachtig. Van onze Haagse redactie Den Haag - Overheid, voetbalclubs en KNVB openen samen op een breed front de aanval op gewelddadige voetbalsupporters. Extreem voetbalgeweld wordt niet meer opgevat als vandalis me, maar als zware criminaliteit. Dat is de uitkomst van een be raad, gisteravond, in Den Haag van de ministers Dijkstal (Bin nenlandse Zaken), Sorgdrager (Justitie) en staatssecretaris Terpstra (Sport) met vertegen woordigers van gemeenten, poli tie, Openbaar Ministerie en KNVB. Directe aanleiding voor het overleg was het treffen tussen de harde kernen van Feyenoord en Ajax bij Beverwijk, waarbij een Ajax-aanhanger werd dood geslagen. „Het geweld wordt erger en ver plaatst zich ver buiten het sta dion," constateert Dijkstal. „Om dat we met zware criminaliteit te maken hebben, is een consequen ter en harder optreden van politie en justitie vereist. Eerder opspo ren, eerder aanhouden, sneller vervolgen en zo nodig strenger straffen, al bepaalt de rechter dat laatste." Bij de aanpak van het extreme supportersgeweld wor den alle middelen ingezet, zoals infiltratie in gewelddadige sup porterskernen, strengere straffen en- uitwisseling van informatie. De huidige clubkaart wordt om gebouwd tot een persoonsgebon den registratiekaart. Dijkstal erkent dat de regionale organisatie van de politie een handicap is bij de aanpak van ex treem voetbalgeweld. Daarom komt er nu een landelijke stuur groep, die het politieoptreden gaat coördineren. Supporters die als gewelddadig bekend staan, moeten binnenkort geregistreerd staan bij clubs, po litie, en justitie. Deze gegevens, ook in de vorm van foto's en vi deo-opnames, moeten daarnaast worden uitgewisseld. Volgens Sorgdrager is dat binnen de hui dige privacy-wetgeving ook mo gelijk. „En ontzettend belang rijk," benadrukt ze. Immers, volgens alle betrokkenen is het uit de anonimiteit halen van voetbalvandalen de 'sleutel' voor de oplossing. Als voetbalcri- mininelen bekend zijn, wordt het voor hen lastig om 'weg te komen' met gewelddadig gedrag. Ajax-voorzitter Van Praag, vanaf morgen KNVB-bestuurder met veiligheid in zijn portefeuille: „Deze mensen lopen rond met wapentuig waarvoor u en ik ach tenveertig uur de cel in zouden worden gestopt. Maar deze men sen niet, omdat ze in een grote groep lopen." Alle betrokkenen hebben gistera vond een 'huiswerk-lijstje' mee- Volgens Sorgdrager is uitwis seling van gegevens met de hui dige privacy-wetgeving moge lijk. FOTODESTEM/JOHANVANGURF gekregen. Dat moet binnen twee maanden resulteren in een geza menlijk plan van aanpak en eer reeks concrete maatregelen. He1 kabinet bespreekt volgende week vrijdag de maatregelen die de overheid moet nemen. ZIE OOK SPORT-B2 Nieuwegein (anp) - Mensen gaar minder vaak naar de tandarts nu een deel van de tandheelkundige zorg uit het ziekenfondspakket ie verdwenen. Veertig procent van de tandartsen meldt een terug loop van het aantal bezoeken. Daarnaast constateert eenderde een toename in de vraag naar kronen en bruggen. Dit zou ko men doordat veel mensen zich aanvullend hebben bijverzekerd voor deze protheses. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Maatschappij tol bevordering der Tandheelkunde (NMT). Ziekenfondsverzekerden hoeven sinds 1995 niet meer twee keer per jaar voor controle naar een tandarts, maar kunnen volstaan met één bezoek. Uit het onder zoek van de NMT blijkt dat men sen uit de lagere inkomensgroe pen nog steeds trouw de tandarts bezoeken. Slechts 3 procent van de tandartsen meldt een afname van deze patiënten. Maar de lage re inkomensgroepen hebben van wegen de kosten geen aanvullen de verzekering genomen. (ADVERTENTIE) De Turkse minister van Mensenrechten Esengün schudt premier Kok de hand na afloop van hun ontmoeting. fotowfa r. a a M a a a a a a a a a a a a a a a a a a m m o m m De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van ai het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeu ze is: Q een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, Per maand d,m,v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v, automatisèhe afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:. Adres:. Postcode:Plaats: Telefoon.-.Bank/Gironr. Handtekening:.. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1