DE STEM LTO: 4Boer kan beter zelf ingrijpen Zeeland toeristisch ineens ook in trek bij Engelsen en Noord-Fransen De sterren zijn er allemaal van af gespeeld Dirigent van Westenwind krijgt Pro Ecclesia Illegale kampeerders Morgen weer jaarmarkt in Koewacht PiOFILE MMENTAAR LAND KORT i Jemen n in Noorwegen varkenspest ►ngres 'rechts' ïgelijk in mei ke ziekte nmandant A5 Spuiten langs water onder druk Brievenbussen vernield en leeggehaald Duitse toerist overleden na val van trap Dorpsraad van Nieuw-Namen vergadert over het kerkgebouw 44,- 79,- 1 APRIL 1997 A4 dominees en artsen horen f geld, macht ofglanzen- slievendheid komen ze bij ende medemens bij en ver tuit vechtlustigheid ofvan- r het leger, maar uit liefde emenselijkheid. Groot was araat weinig zin vertoonde igen in het voormalige Joe- iet meer dan een goed be- eveneens een roeping. Nie- op het pluche plaats te ne- belang dat gediend moet r zijn verkeerde drijfveren, landse voorbeelden bij her- te dienen, de vakbeweging. Niemand acht van tomeloze ambitie, r voor wie belangenbeharti- at van de leden. De komen- aal, dankt zijn kandidatuur en grote bek. g van Stekelenburg gewon- ar. De Waal is cao-coördina- centjes meer en diegene die tot verdere werktijdverkor- roeg aandacht voor de com- ijke thema's voor de komen- zijn weigering onder Voge- ongebreidelde publiciteits- urt te zijn, geen forum geor- r paraat. Al moest het gaan derwerpen als de duurzame t mengen is weinig bijzon- n ook niet uit de publiciteit hil: zij voerden het hoogste zich in hun ogen zo ontwik- iet gedrang dreigden te ko- rift. iu gebleken is, maar of het FNV-beleid even nuttig is, isteren de dader van een llot de doodstraf veroor- e zondag twee leraren en orbijgangers raakten ge- Misleh naar een tweede om zich heen schoot. Hij lie verkrachting van zijn leiding van één van de den en zuiden van Noor- het leven gekost aan ze- dden honderden mensen vermisten gingen giste- rde gisternacht negentig lenemend lawinegevaar. ip varkenshouderijen die Nederland. Het gaat om lar dezelfde dierenartsen >r bedrijven die over de enlijke voedertranspor- nieuwe verscherping van n van varkenspest. Bel- Nederlandse branchege- voortaan wekelijks laten iedaags congres van het rust in de hoofdstad van terdag van tegenbetogers, terkanon een eind is ge- serd. Tien daarvan zaten tten op hun spoedige be- van het FN: drie veilig- 'ergne. n Frankrijk een overeen- ;ns het bezoek van presi- ondag in gezaghebbende had minister van Buiten- p een akkoord die de ne- de Navo naar het oosten kov is op dit moment in ite van de sekte Heaven's aald samen met hem zeif iat hij stervende was aan et hem 'de aarde te verla- irdiskettes van een aantal .men met Applewhite zelf- Applewhite is echter niets ïlijke ziekte, zo meldde de Int Clinton heeft generaal de opperbevelhebber van lerikaanse- en van de Na- >epen in Europa, generaal ;e Joulwan. eeft een woordvoerder van 'entagon gisteren meege- i-jarige Clark volgt Joul- ip die deze zomer met pen- gaat. De nieuwe, Russisch ende opperbevelhebber sen van de belangrijkste liren in het team van de ikaanse diplomaat Ri- Holbrooke, dat de vredes- irden van Dayton tussen rijdende partijen in het ialige Joegoslavië tot bracht. inteel is Clark hoofd van uidelijk Commando dat de lire activiteiten van het ikaanse leger in Centraal- ud-Amerika coördineert. Zeeland DINSDAG 1 APRIL 1997 Van onze verslaggever Middelburg - Het extreem mooie weer in Zeeland heeft op de valreep geen extra va kantiegangers naar Zeeland gelokt. Het bleef bij het ver dachte aantal van rond de 200.000 bezoekers, van wie het grootste deel Duitsers. Opmer kelijk was de terugkeer van de Engelse toerist en een onver wacht hoog aantal Noord- Fransen. Directeur R. ter Heide van het Bu reau Toerisme Zeeland maakte gisteren met een glimlach de ba lans op van een zonovergoten paasweekend. Zeeland blijft in trek bij een vast kern die gistera vond uitermate tevreden naar huis kon keren. „In sommige de len van Duitsland sneeuwde het. Je kunt je voorstellen dat veel Duitsers buitengewoon tevreden zijn met het goede weer hier. Ik ben mensen met een roodverbrand hoofd tegengekomen. Dat zie je toch niet vaak rond deze tijd," al dus Ter Heide. Naast Duitsers kreeg Zeeland veel Belgen, En gelsen en Noord-Fransen over de vloer. Met name de laatste groep verraste Ter Heide. „Ze kwamen nu eens zonder bijbedoelingen, niet voor drugs maar gewoon voor de zon." Veel toeristen bezetten de terrasjes maar een deel was ook actief. Zo waren er vrij veel Bel gen die een vistocht maakten. Ter Heide.zag ook Zwitsers, Denen en Zweden. Het toont volgens Ter Heide aan het aanbod minder een zijdig wordt. Het aantal Duitsers stabiliseert zich, is zijn overtui ging. De bezetting was dit week end over het algemeen goed. Voor al de bungalowparken deden het goed en kenden een bezetting tot 90 procent. Sommige hotels, voor al die dicht bij de zee liggen, haal den soortgelijke percentages. De campings waren voor de helft ge vuld. „Eigenlijk is het nog een beetje te koud om te kamperen." Ter Heide hield gisteren een plei dooi voor betere stallingsmoge lijkheden voor fietsers aan de kust. Op plekken waar mensen even wat gingen drinken en loca ties waar het uitzicht goed is, stonden soms zoveel fietsen dat het fietspad gedeeltelijk bezet werd. De fietspaden worden ook vaker gebruikt door skaters. Terneuzen - Een deel van de voornamelijk Duitse toeristen die dit weekend Zeeland overspoelden nam het niet zo nauw met de Zeeuwse gedragscode voor kamperen. De politie boekte 34 mensen die hun tentje of caravan op plekken neerzetten waar het niet mocht. De overtredingen gebeurden allemaal boven de Wester- schelde. Op Walcheren en Noord-Beveland gingen negentien men sen op de bon. Op Schouwen-Duiveland liepen vijftien illegale kampeerders tegen de lamp. Allen kregen een boete van 170 gulden. Tijdens de controles werd een 18-jarige Duitser uit Rosarth in Haamstede aangehouden omdat hij een gasalarampistool bij zich droeg. Hij is bekeurd wegens verboden wapenbezit. Van onze verslaggever Goes/Terneuzen - De Zeeuwse Waterschapsbond dreigt de landbouw met spuitvrije zones van twee tot drie meter als boeren niet zorgvuldiger met het gebruik van gewasbestrij dingsmiddelen omgaan. Nog steeds komen er in sloten en wa tergangen in Zeeland te hoge concentraties bestrijdingsmid delen voor. Onder meer als gevolg van het spuitgedrag van boeren die bij het sproeien niet ver genoeg van de slootkant af blijven. Voor W. Gosselaar, voorzitter van de Zeeuwse Waterschaps bond is het vijf voor twaalf. Cruciaal „Wij willen boeren in Zeeland heel graag de kans geven om aan te tonen dat een stevig vermin dering van milieubelastende stoffen in het oppervlaktewater mogelijk is. Het is prima als wij dat via voorlichting en spuitge drag voor elkaar krijgen. Maar lukt dat niet, dan zullen we niet aan dwingende regels ontkomen. Dit jaar is cruciaal," zegt Gosse laar. 'h' Spuitvrije zone De waterschappen doen al jaren onderzoek naar de kwaliteit van het oppervlaktewater en consta teren nog maar weinig verbete ring. Voor het waterschap De Zeeuwe Eilanden is de dreiging van spuitvrije zones al heel dichtbij. Het waterschap wil een beperkte spuitvrije zone in een verordening opnemen. De land en tuinbouworganisatie LTO Zeeland is daartegen in beroep gegaan. Gosselaar: „We wachten die toetsing af. Garanties kan ik niet geven. Veel hangt af van de boeren zelf. De ene boer let wel op windrichting en windkracht, de ander doet dat nog niet. Ik hoop dat onze voorlichting zo veel oplevert dat er in de Alge mene Maatregel van Bestuur die Van onze verslaggever Kloosterzande - In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben onbekenden vier brie venbussen in Kloosterzande opengebroken en vermoede lijk de post meegenomen. De schade bedraagt een klei ne vijfduizend gulden. Het gaat om de brievenbussen in de Cloosterstraat, op het Pastoor Versterplein, in de Leliestraat en de Karei Doormanstraat. In de bus aan het Versterplein stak nog post, uit de andere brieven bussen was de post verdwe nen. De laatste lichting van de brievenbussen is op vrij dag 28 maart om 19.00 uur geweest. Brouwershaven - Tijdens zijn verblijf aan de Zeeuwse kust is de 38-jarige T. Flasche uit Wup- pertal overleden. 'n de nacht van vrijdag op za terdag viel hij van de trap van ajn vakantiewoning in Brou wershaven. Het slachtoffer, dat ernstig her senletsel opliep bij de val, is met spoed naar het Dijkzigtzieken- nuis in Rotterdam overgebracht. Daar overleed hij zaterdagmid dag aan zijn verwondingen. in aantocht is geen spuitvrije zo ne opgenomen hoeft te worden." Milieuvriendelijker Landbouwvoorman H. van der Maas doet in de jongste uitgave van de gewestelijke LTO-krant een beroep op de boeren om, waar mogelijk, milieuvriendelij ke gewasbestrijdingsmiddelen te gebruiken en zorgvuldig te spui ten zodat er zo min mogelijk gif tige stoffen in de oppervlakte water belanden. Drift Hij noemt een spuitvrije zone een 'draconische maatregel'. Vooral als je bedenkt dat 'drift', het verwaaien van de sproeistof- fen naar sloten, slechts voor acht procent verantwoordelijk is voor de uitstoot van gewasbescher mingsmiddelen naar het polder water. „Ik hoop dat we als boeren met zijn allen beseffen dat er nogal wat op bet spel staat. Voor een goed verkaveld akkerbouwbe drijf betekent een spuitvrije zo ne van twee tot drie meter een verlies van ongeveer twee pro cent van de beteelde grond. Ie dereen kan voor zichzelf de re kensom maken. En dan te be denken dat de stichting Natuur en Milieu praat over spuitvrije zones van zes meter en meer. Het is dus veel beter dat we zelf maatregelen nemen en inspan ningen plegen om emissie en drift van bestrijdingsmiddelen tegen te gaan." Alternatieven Van der Maas vindt zorgvuldiger spuiten niet voldoende. „Ook al zóu drift tot nul gereduceerd worden, dan nog is de kou niet uit de lucht. Het waterschap blijft meten. Ook via andere em- missiesporen zullen stoffen in het water terechtkomen." Van der Maas pleit derhalve voor al ternatieve middelen die minder milieubelastend zijn. ZATERDAGMIDDAG. Een skeeler snijdt door de wind, er is 'voebal op Denoek' en een rij schoolhouder tuft 'met zijn wagen volgeladen, vol met jonge meiden', naar Terneuzen. De stad koestert zich in de paas- zon. Wie gaat er met dit weer in godsnaam naar het theater? Door Ronald Verstraten NOU, DAT ZIJN ER GENOEG. „Lekker druk," zegt Willy van het Zuidlandtheater tevreden, want de zaal zit bijna vol tijdens de derde Amateur Theaterdag. Nou ja, zit. Het jonge grut dat straks aerobics gaat doen, rent gillend langs podium en stoelen. Ouders kakelen en stellen hun camera's in, want er moet stevig gefotografeerd worden. Zij ko men niet voor de hele dag, alleen voor dat ene onderdeel. Onverstoorbaar speelt de sax- en klarinetgroep van De Vliegende Hollander korte, sfeervolle stuk jes, tegen een achtergrond van passend blauw. Eerder hebben we balletschool Petrella Lion met een snufje tango en toneelgroep Terneuzen met 'Een kooi vol ro zen' voorbij zien komen. Een re latie-eenakter met dame en heer. Een beperkte cast, maar ja, de groep zoekt dan ook enthousiaste nieuwe leden en Iaat overal tele foonnummers achter. „Ik weet niet of u daar wilt blij ven zitten, maar mijn familie komt er zo aan," spreekt een vrouw me toe. Ik weet op mijn beurt weer niet of daar nu be zorgdheid of dreiging vanuit moet gaan. Ze komt in ieder geval bedrogen uit, want na de pauze zit er wel een hele familie, maar niet de hare. „Plaatsbewijzen? Nee dat kan niet op zo'n dag. Ie dereen mag gaan zitten waar hij wil," zegt Willy. Nebi Selem voert intussen zijn Michael Jackson-act op in de foy er. Bij iedere 'plok!' maakt hij schokkende bewegingen. Een groepje meiden reageert enthou siast, telkens als Selem zijn kruis in de plooi trekt. Dan gaan ze naar beneden, want dadelijk zijn zij aan de beurt. Body Line doet vooral ritmische gymnastiek ver onderstellen, maar het program ma is verrassend gevarieerd. Een danseres vertelt over haar nacht merrie (te laat, het verkeerde pakje), een kleurige groep be weegt ritmisch. Piepjonge danseresjes dansen leuk op klassiek in postkoets- paarden-tempo. De oudere meis jes maken met hun para-militaire petjes een alleszins weerbare in druk. Lekker tempo, goede bewe- Vier meiden van Body Line tijdens hun optreden in het Zuidlandtheater. fotocamileschelstraete gingen, waarbij het bij de mees ten nog op aerobics, maar bij en kelen helemaal op dans lijkt. Twee. meisjes vooraan onder scheiden zich door een ongeloof lijk soepele overgang van bewe gingen en perfecte timing. Het muzikale intermezzo wordt ingezet door Trudy Leman. De Vlaamse zingt Viva L'Espagna en nodigt uit: 'we klappen allemaal in de handjes!'. De zaal loopt half leeg. De wegblijvers missen Ed Koers en Jan Jurry, die een prachtige versie van José Felicia- no's 'Rain' ten gehore brengen. Van onze correspondent Breskens - A. Maas uit Bres kens werd eerste paasdag in de H. Barbarakerk in Breskens met een Pro Ecclesia et Ponti- fice onderscheiden. Hij ont ving de pauselijke onderschei ding uit handen van emeritus pastoor Omer Gielliet. Reden was vooral het 25-jarig diri gentschap van koor Westen wind. Westenwind vierde op paaszon dag het zilveren jubileum en trad op tijdens de eucharistieviering. Oorspronkelijk werd het koor in 1972 opgericht als een jongeren koor. Door Maas, directeur van basis school De Schelphoek, en Omer Gielliet. De leden waren toen de leerlingen van de school en het koor ging door het leven als het Jongerenkoor Breskens. Langza merhand kwamen er echter ook meer volwassenen in het koor. De j naam veranderde in Westenwind. L feB Dat koor bestaat uit dertig leden. -MM—g? fcft- M-ffl Van deze leden vieren M. Corijn- Oude kennissen, en allebei oprichter van koor Westenwind. Emeritus-pastoor Omer Gielliet van Van Rattingen en T. Maas-Van Breskens (links) had er zondag duidelijk plezier in om dirigent Maas van Westenwind de pauselijke der Veeken zondag eveneens hun onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uit te reiken. Vandaar waarschijnlijk de extra aai over de 25-jarig jubileum. bol van de al even vrolijke gedecoreerde. foto camile schelstraete Verzorgd gitaarspel van beiden en Jurry kan nog zingen ook. Koers' tikje nasale stem komt la ter beter tot zijn recht in 'Bad Le- roy Brown' Gisteren nog in het winkelcen trum, vandaag in het theater. Di- dier Valosj, straatartiest en goo- Nieuw-Namen - De dorpsraad van Nieuw- Namen houdt vandaag om 20.00 uur een verga dering in gemeenschaps centrum De Kauter. Dit naar aanleiding van de toekomst van het kerkge bouw. Tijdens de vergadering wor den inwoners van Nieuw- Namen geïnformeerd over de uitslag van de enquête over het behoud van het kerkge bouw. Verder bespreekt de dorpsraad diverse suggesties en voorstellen. Het kerkbestuur, dat in de uitnodiging voor de vergade ring ook wordt genoemd als een van de betrokkenen bij de vergadering, ontkende de afgelopen weken steeds dat de Dorpsraad met het be stuur samenwerkt. De door de raad gehouden enquête werd door het kerkbestuur niet ondersteund. chelaar, zingt 'You'll never walk alone'. Hij zal nog verscheidene malen terugkeren, zich verslik ken in Moustaki's 'Le Méteque', maar mensen tot een dansje lok ken als hij 'Please, release me' van Engelbert Humperdinck zingt. Jongerengroep Link uit Hoek zingt stukken uit musicals. Mooie stemmen, perfecte samenzang, maar te weinig beweging. Dat kun je van dirigente Annie niet zeggen, want zij swingt het vuur uit haar sloffen. De begeleiding van drums, gitaar en piano zet nog één keer 'To my father's hou se' in en pas dan beginnen de be nen een beetje los te komen. Dit is amateur-theater van de leukste plank. Het avondprogramma begint met slagwerkgroep De Vliegende Hollander. Een bevestiging van kwaliteit doqr een enerverend optreden met solo van Alex Hamelink. Het is even slikken als daarna Trudy Leman weer be gint. Met lange uithalen („Als ik wééder kóóm, dan schenk ik jóuóu") bezingt zij de tulpen uit Amsterdam. Onderaardse gangen, onweer, Franse muziek, dromerig doch modem ballet. „Kun je hier nog wel spreken van amateurisme?," merkt presentator Siete Roffel terecht op, als hij balletschool Li- lianne Butler aankondigt. Som mige danseressen hebben al de uitstraling, andere de schoonheid van prima donna's in spe. Mooie kostuums, dito choreografieën, al lijkt het laatste klassieke stukje onder de klanken van Peer Gynts Ochtendstemming niet erg bij de rest te passen. Daar heb je Trudy weer. Ze doet 'De Klok van Arnemuiden' en als ze aan het touw trekt, moet het publiek 'Bim, Bom!' zeggen. Dat doen ze maar al te graag en nog lang nadat Trudy achter de cou lissen is verdwenen. Nog wel van Heyermans en zo te zien goed ge speeld, kan De Buikspreker door ODI uit Vogelwaarde niet boeien. Ha va Naguila, uit dezelfde con treien, is vervolgens het podium meer dan waard met lichtvoetige volksdansen ('IJsdans' en 'In Hol land staat een huis') en een uit stekende begeleiding. Toneelgroep De Bromtol besluit de avond. 'Achter de Schermen' is een parodie op Shakespeare's Romeo Julia. Origineel neerge zet, want het publiek kijkt inder daad tegen de achterkant van het toneel aan. Goed gedoseerde grappen ook - 'mijn goudvis is uit de kom ge schoten'-, die in andere optre dens node werden gemist. Intus sen is de nacht over Terneuzen gevallen. Laserstralen zoeken de hemel af, maar er is geen ster te bekennen. Die zijn er allemaal van afgespeeld. Van onze correspondente Koewacht - Op het Kerkplein van Koewacht zijn morgen paarden, schapen, geiten, kleine huisdieren en rundvee te bewonderen. De dieren kunnen vanaf 9.00 uur in café Benelux worden ingeschreven voor de 105e jaarmarkt van Koewacht. Een deskundige jury maakt aan het eind van de ochtend bij café 't Hoeksken de prijzen bekend. De kleine huisdieren gaan evenals vorig jaar naar de garage van de familie Jonkers. Op het plein zijn kramen van de Koewachtse mid denstand en landbouwmachines te zien. De schuttersvereniging houdt voor de liefhebbers een schieting. „Tegenwoordig ziet de jaarmarkt er heel anders uit dan vroeger," legt J. Vercauteren van het jaar marktcomité uit. „Toen zag je nog het zogenaamde handelsvee, roodbonte en zwartbonte koeien. Nu zie je alleen nog de dikbillen. Het is ook veel moeilijker om met het vee op een markt te staan. Je moet over vergunningen beschik ken, de dierenartsen kijken de dieren na. Er is strenge controle waardoor de mensen het om slachtiger vinden om mee te doen. Vroeger kwamen er fokkers op de jaarmarkt af. Die probeer den zo naam te maken, daar was geld mee te verdienen. Nu zijn het grootste deel van de deelne mers hobbyisten die met hun die ren op de markt staan." „Het aantal stuks vee is ook min der dan voorheen," meldt Ver cauteren. „Dat is te begrijpen. Niet iedereen kan zomaar een vrije dag nemen. Voorheen, toen Koewacht nog een zelfstandige gemeente was, kreeg iedereen vrij om naar de jaarmarkt te gaan. Koewacht was een kleine ge meente waarin veel mogelijk was. Op die manier kon er veel geld, tijd en energie in zo'n dag gesto ken worden. De mensen vertoef den gezellig in het café en luister den naar de muziek. Er was toen veel te beleven. Zoals de prijsuit reiking op het gemeentehuis, waarvoor bezoekers lang op en rond het Kerkplein verbleven." Volgens Vercauteren is de laatste jaren alleen de deelname van paarden en pony's gestegen. „Paardrijden wordt steeds favo- rleter onder de jeugd. Sinds de grensposten gesloten zijn, is het voor de deelnemers mogelijk hun dieren zowel in het Nederlandse als het Belgische deel van het grensdorp te laten keuren. Dat die twee jaarmarkten samenval len is wat dat betreft een voor deel," besluit Vercauteren. (ADVERTENTIE) DWAZE STUNT Actieprijs Actieprijs ■aa6*i35Ri3 Deolsradviesprijs 88,- 145R13 ijs 145,- i ÏTTmmI 155R13 Dectleradviesprijs 133,- i Ï65R13 Dealeradviesprijs 148,- Prijzen zijn gekitg i/m \2 aprilen zim tncl. montage, "gouden garantie en BTW, exd- balanceren, ventie len en verwijderingsbijdrage, Zokmg de voorraad strekt, niet in combinatie met andere aanbiedingen. NIET ALLEEN BETER IN BANDEN BERGEN OP ZOOM, 0164 - 2*3 33 05, ETTEN-LEUR, 076 - 50 1 2 398, BREDA, 076 - 57 1 2 788, BREDA/HAZELDONK, 076 - 59 64 555. TYRECENTER

de Stem | 1997 | | pagina 5