Arabische Liga wil vredesproces bevriezen LTO: kan be ingrijp Zaak tegen 'Oklahoma'-verdachte lijkt sterk mmm Rusland en Wit-Rusland gaan nauwer samenwerken Rebellen organiseren cursussen 'democratie' voor Zaïrezen Zeeland to DE STEM BUITENLAND Betogingen tegen de bouw van de joodse wijk Har Homa kosten Palestijn het leven Drie doden bij brand in flat Turkse familie Hongersdood dreigt voor Hutu's in Zaïre DE STEM COMMENTAAR Grote bek op kop BUITENLAND KORT Bloedbad op schoolplein in Jemen Doden door sneeuwstormen in Noorwegen België neemt maatregelen varkenspest Straatsburg bekomt van congres 'rechts' Akkoord Rusland-Navo mogelijk in mei Sekteleider veinsde dodelijke ziekte Clinton benoemt Navo-commandant Spuiten langs Brievenbussen vernield en leeggehaald Duitse toerist overleden na val van trap i i i i i DINSDAG 1 APRIL 1997 A4 Een Palestijnse betoger in Bethlehem gooit met stenen naar Is raëlische troepen. foto reuter Caïro/Jeruzalem/Bamallah (afp/dpa/rtr/efe) - De betrek kingen tussen Israël en de Arabische landen hebben tij dens het paasweekeinde een nieuw dieptepunt bereikt. Het besluit van de Arabische Liga om het vredesproces te bevrie zen, stuitte in de joodse staat op scherpe kritiek. De Palestijnse betogingen tegen het Israëlische nederzettingenbe- leid bleven ondertussen slachtof fers eisen. De ministers van Bui tenlandse Zaken van de 22 lidsta ten van de Arabische Liga beslo ten zondag in Cairo de normali sering van de betrekkingen met Israël te bevriezen. Ook pleitten zij ervoor de economische boycot van de Arabische landen tegen de joodse staat nieuw leven in te blazen en de verbindingsbureaus in Israël te sluiten. Het gaat vooralsnog om een aan beveling die de ministers zullen voorleggen aan hun staatshoof den en regeringsleiders. Egypte en Jordanië, de twee Arabische landen die een vredesverdrag met Israël hebben gesloten, zijn uit gezonderd van het besluit. Een Israëlische woordvoerder noem de het in een reactie 'absurd de betrekkingen te gebruiken als een zweep om Israël te slaan zo dra er een crisis is in het vredes proces'. Israëlische troepen hebben zater dag bij de Palestijnse stad Ra- mallah op de westelijke Jordaan- oever een Palestijnse betoger doodgeschoten. De 20-jarige man kreeg een kogel in zijn rug. Hij is de eerste dode sinds de Pales- tijnen op 18 maart met betogin gen begonnen tegen de bouw van de joodse wijk Har Homa op de heuvel Jabal Abu Ghneim bij Oost-Jeruzalem. Bij botsingen tussen Palestijnen en het Israëlische leger in Ramal- lah, Bethlehem en elders op de bezette westelijke Jordaanoever raakten tijdens de paasdagen tientallen Palestijnen en enkele Israëli's gewond. De betogers gooiden met stenen naar Israëli sche soldaten en verbrandden Is raëlische en Amerikaanse vlag gen. De soldaten schoten met rubber kogels en traangas en in sommige gevallen met scherp terug. Rond Palestijnse steden trok het Israë lische leger massaal tanks samen. PLO-voorzitter Yasser Arafat noemde dat een 'oorlogs ver gadering'. Ook in Israël zelf betoogden zon dag Arabieren ter gelegenheid van de Landdag, waarop de dood van zes Palestijnse betogers tegen onteigening van Arabische grond in 1976 wordt herdacht. De de monstraties in Israël verliepen zonder grote incidenten. De poli tie heeft wel tientallen arrestaties verricht. Het Israëlische leger begon giste ren met de vernietiging van de woning van de Palestijn die op 21 maart zichzelf en drie Israëliërs opblies bij een aanslag op een café in Tel Aviv. Bulldozers sloopten de tweede verdieping van de woning in Surif bij Jeru zalem, waar de 28-jarige Mousa Ghneimat met zijn vrouw en vier kinderen had gewoond. Het Israëlische Hooggerechtshof had zondag een beroep van de fa milie van Ghneimat tegen de sloop verworpen. De rechtbank zei de sanctie als een wettig afschrikmiddel te be schouwen. Veel Palestijnen en organisaties voor de mensenrechten beschou wen de vernietiging van de wo ning van familie van terroristen als een onterechte, collectieve strafmaatregel. Krefeld/Bonn (dpa) - Bij een brand in een flatgebouw in de Duitse stad Krefeld zijn gisteren drie leden van een Turkse familie om het leven gekomen. De politie heeft een 'brandbare substantie' gevonden, vlakbij de deur van het uitgebrande appar tement op de derde verdieping. De politie denkt dat de brand is aangestoken, maar heeft nog geen bewijs gevonden dat kan duiden op een racistische aan slag. Op de vlucht voor het vuur, dat kort na twee uur 's nachts was uitgebroken, sprongen een 41-jarige vrouw en drie meisjes in de leeftijd van vijftien tot ne gentien jaar vanaf de derde ver dieping naar; beneden. De 41-ja- rige vrouw viel dood, een 19-jari- ge meisje overleed later aan de gevolgen van haar val. Twee 15- jarige meisjes raakten levensge vaarlijk gewond. Na het blussen vond de brandweer het lichaam van het derde slachtoffer, een 17- jarige jongen; in de uitgebrande flat. Goma/Kisangani/Kinsha- sa/Lubumbashi (afp/rtr/dpa/anp) - De rebel len in Zaïre hebben gisteren met de verovering van het be langrijke spoorwegknooppunt Kamina hun opmars in de richting van het zuiden voort gezet. De val van de hoofdstad van de provincie Shaba is volgens de re- bellenradio 'zeer nabij en een kwestie van enkele dagen, zoniet enkele uren'. Enige honderden Zaïrese regeringstroepen zitten als ratten in de val. Een woord voerder van de UNHCR, de VN- vluchtelingenorganisatie, waar schuwde gisteren dat voor steeds meer van de 400.000 Hutu-vluch- telingen in Zaïre, afkomstig uit Rwanda en Burundi, de dood dreigt. Hulpverleners spannen zich on dertussen tot het uiterste in om duizenden uitgeputte Rwandese Hutu-vluchtelingen weg te halen uit de omgeving van Kisangani. De rebellen willen dat ze uiterlijk dinsdagavond weg zijn. De rebel len beletten het Wereldvoedsel programma en andere hulporga nisaties eten te geven aan onge veer 20.000 Hutu's in Lula, zo'n 7 kilometer van Kisangani. Op ongeveer 40 kilometer van Ki sangani bevinden zich langs de spoorlijn ongeveer 40.000 vluch telingen, die voedsel en water krijgen van hulpverleningsorga nisaties. Veel vluchtelingen zijn onderweg al gestorven, door hon ger en uitputting. Door Bert Ummelen Denver - Een onooglijk zaal tje op de tweede verdieping van het federale gerechtsge bouw in Denver, Colorado, huisvest de komende maan den de belangrijkste strafzaak uit Amerika's justitiële ge schiedenis. Bijna twee jaar nadat een dave rende explosie het Alfred P. Mur- rah gebouw in Oklahoma City veranderde in een ruïne, is giste ren het proces begonnen tegen de 28-jarige Timothy McVeigh, be schuldigd van de bloedigste ter reurdaad ooit in de VS gepleegd. Pijnlijk Aan cijfers om de uitzonderlijke betekenis van de zaak te illustre ren geen gebrek: 168 doden, meer dan 500 gewonden, 25.000 getui genverklaringen. Maar bovenal belooft Denver het Amerikaanse volk een nieuwe pijnlijke con frontatie met een vreeswekkend gezwel: het home grown (eigen kweek) terrorisme. 'Oklahoma' is het symbool geworden van de ideologische en mentale ver scheurdheid van de natie. In een wolk van superlatieven be gon gisteren het voorspel van de juryselectie. Het zal waarschijnlijk weken du ren voordat 18 onbevooroordeel de burgers (juryleden en reserves) zijn uitgekozen. Het Amerikaanse volk zal het zonder televisiebeelden moeten doen, wat niet wegneemt dat het proces naar algemene verwach ting voor de tijd dat het duurt in het brandpunt van de nationale belangstelling zal staan. McVeigh, een gedesillusioneerde ex-sergeant, zou ontzet zijn ge weest over de fatale aanval op 19 april 1993 door federale politie op het kamp van de Branch Davi- dian sekte in Waco, Texas. Sa men met een oude legermaat be gon hij plannen te smeden voor een wraakactie. De aanklagers zullen proberen 'buiten redelijke twijfel' te bewij zen dat McVeigh geld verzamelde om een reusachtige bom te bou wen, meehielp het benodigde ma teriaal te stelen of te kopen, een truck huurde en die, geladen met de bom, naar het Murrah gebouw in het centrum van Oklahoma Ci ty reed. Kenners gaan ervan uit dat de verdediging, net als bijvoorbeeld in de strafzaak tegen O.J. Simp son, zal proberen de autoriteiten in de verdachtebank te zetten. Ze zal hameren op de dubbelrol van de federale overheid als slachtof fer en onderzoeker. De zaak van de staat lijkt niette min sterk. Door een combinatie van alert speurwerk en geluk wisten de autoriteiten de hand te leggen op bewijs voordat het ver loren kon gaan of vernietigd kon worden. McVeigh werd al ander half uur na de aanslag gearres teerd. Hij had de aandacht op zich gevestigd door zonder kente kenplaat te rijden, bleek niet ver zekerd en in het bezit van een niet geregistreerd vuurwapen. Getuigen En nog dezelfde middag werden getuigen gehoord van het bedrijf je waar de voor de aanslag ge bruikte truck was gehuurd. Tus sen het puin was de as van de au to gevonden, met daarop een identificatienummer. Dat leidde naar het verhuurbedrijf, waar een huurcontract werd ontdekt, ondertekend door ene 'Robert Kling' die een vals rijbewijs had gebruikt. Kern van de zaak van het Open baar Ministerie is dat 'Robert Kling' McVeigh is. Verwacht wordt dat de aankla gers 400 getuigen zullen oproe pen om 'Robert Kling', McVeigh en de bom tot een solide triangel aan elkaar te smeden. Niet alleen in gedelibereer over het tijdschema zal de echo van het OJ-proces klinken. Minstens zo omstreden zal ook dit keer de behandeling van bewijsmateriaal door de FBI zijn. FBI-woordvoer- ders hebben toegegeven dat die behandeling niet helemaal vlek keloos is geweest. Door Wierd Duk Moskou - De Russische president Bo- ris Jeltsin heeft gisteren ingestemd met een ontwerpverdrag voor een unie met het buurland Wit-Rusland. Dit heeft het persbureau Itar-Tass gisteren bekend gemaakt. Het definitieve akkoord tussen beide lan den zal morgen tijdens een bijeenkomst in de Russische hoofdstad Moskou door Jelt sin en zijn Witrussische ambtgenoot, Aleksandr Loekasjenko, worden onderte kend. De overeenkomst voorziet in verregaande samenwerking op economisch en militair gebied en op het gebied van de buitenland se politiek, tussen Moskou en Minsk. De tekst van het document werd gisteren nog niet officieel bekendgemaakt. Volgens de presidentiële adviseur Dmitri Rjoerikov bestaat de mogelijkheid dat er voor mor gen nog aan de inhoud van het verdrag wordt gesleuteld. Volgens persbureau Interfax stond Boris Jeltsin onder grote druk van liberalen om de overeenkomst met Wit - Rusland niet te ondertekenen. Met name de eerste vice-premiers Anatoli Tsjoebais en Boris Nemtsov zouden van mening zijn dat een unie met het verarmde Wit-Rusland, een land met tien miljoen in woners, te vroeg komt. Zij vrezen de eco nomische consequenties van integratie met de voormalige Sovjet-republiek, waar markthervormingen niet of nauwelijks van de grond zijn gekomen. Bovendien delen liberalen in Moskou de zorg van het Westen over het onverbloemd autoritaire optreden van president Aleks andr Loekasjenko. Zij vrezen dat Loekasj enko invloed zal krijgen in Ruslands poli tieke besluitvorming. De 42-jarige voormalige kolchoz-directeur spiegelt zich aan Sovjet-dictator Josef Stalin en sprak ooit zijn bewondering uit voor Adolf Hitler. Aleksandr Loekasjenko, die jongstleden november in een referendum verregaande bevoegdheden naar zich toetrok, beschul digt Russische en westerse media ervan een hetze te voeren tegen zijn persoon. Volgens Loekasjenko 'moet de Witrussi sche staat maatregelen nemen om zijn bur gers te beschermen tegen buitenlandse in vloeden'. Deze week werd de correspondent in Goma - De rebellen van Lau- rant-Desiré Kabila organise ren cursussen om de bevol king van Zaïre de democrati sche principes bij te brengen. Maar voor verkiezingen ach ten ze de tijd nog niet rijp. Hij is een willekeurige Zaïrees, op straat in Goma. Hij heet Ge orge en hij weet het feilloos te vertellen: „In een democratie worden de regering en de presi dent gecontroleerd door onaf hankelijke krachten." George is een van de vele Zaïrezen in de ge bieden die bevrijd zijn door de Alliantie voor de Bevrijding van de Congo, die een cursus 'demo cratie' heeft gevolgd. De rebellen r van Laurent Desiré Kabila orga niseren die cursussen op grote schaal. Kritici van het nieuwe bewind in Oost-Zaïre noemen de cursussen een 'ideologische hersenspoe ling'. De cursussen heten trou wens ook officieel 'seminairs ide- ologique' en Zaïrezen noemen de ideeën over democratie soms zelfs 'de nieuwe ideologie'. Wie bij een fabriek of de nieuwe over heid een baan wenst, is verplicht een cursus te volgen. Volgens rebellenminister Ghenda van Informatie en Propaganda, de verantwoordelijke voor de se minairs, zijn die dan ook heel hard nodig. „In Zaïre kennen we, zelfs nu, geen democratische geest. Na ruim dertig jaar dictatuur weten de mensen helemaal niet hoe een democratie werkt, of wat een de mocratie inhoudt. Om de demo cratie in Zaïre een kans van sla gen te geven, moeten we de be volking dus onderwijzen in de mocratie. En snel ook." Ghenda geeft toe dat het huidige rebellenregime nog niet demo cratisch werkt. „Dat kan ook niet. Het is oorlog en we hebben op allerlei terreinen grote proble men. Bovendien is een echt de mocratisch bestuur pas mogelijk na verkiezingen, en die hebben nu geen prioriteit. Eerst moet de oorlog worden gewonnen." Pas als heel Zaïre is 'bevrijd' wil de Alliantie verkiezingen organi seren, vertelt de minister. Anders zouden die verkiezingen een tweedeling van de Congo in de hand werken, en dat willen de re bellen juist voorkomen. Om toch 'contact' met de bevol king - de 'basis', zoals Ghenda het noemt - te houden, heeft het nieuwe regime zogenoemde 'Co mités d'Autodefence Populaire' ingesteld. Dat zijn een soort wijk- en dorpsraden, bestaande uit vijf notabelen uit de wijk, dorp of straat. Die dienen van alles voor hun buurtschap te regelen en de con tacten met de autoriteiten te on derhouden. Zo blijven die laatste op de hoog te van wat er onder de mensen leeft. Volgens Ghenda zal dit sys teem ook na verkiezingen in stand blijven. Ondertussen hebben zich voor het ministerie van Informatie en Propaganda in Goma ruim hon derd mannen, keurig in het pak en met stropdas, verzameld. Zij zijn de cursusleiders die in de on langs veroverde stad Kisangani Minsk van het onafhankelijke Russische tv-station NTV het land uitgezet. De betrekkingen tussen Minsk en Was hington bereikten de vorige week een dieptepunt met de uitzetting van de eerste secretaris van de Amerikaanse ambassade in Wit-Rusland. De diplomaat was gear resteerd bij een demonstratie van de oppo sitie. Washington reageerde met uitwij zing van een Witrussische diplomaat. Eer der werd de directeur van het Witrussische programma van het Soros Fonds een vi sum geweigerd. De Wit-Russische oppositie heeft voor de ze week nieuwe demonstraties aangekon digd tegen de plannen voor een unie met Rusland. Eerdere protestbijeenkomsten werden door de Witrussische oproerpolitie uiteen geslagen. de bevolking een lesje democratie zullen gaan leren. Ze worden overgevlogen in het persoonlijke vliegtuig van Kabila. Hun en thousiasme en hun vertrouwen in de belangstelling van de inwo ners van Kisangani, is groot. Maar een van de omstanders, die zich Tchato noemt, schudt mee warig het hoofd. „Goma is maar een provinciestadje en hier had den deze mensen veel gezag. Maar Kisangani is een heel ander verhaal. Dat is echt een grote stad, met een hoog opgeleide be volking en een universiteit. Daar slikken ze niet alles voor zoete koek. Ik denk dat de cursuslei ders het daar nog moeilijk zullen gaan krijgen." ER IS ROEPING en er zijn beroepen. Pastoors, dominees en artsen horen tot het eerste soort. Bij hen draait het niet om geld, macht of glanzen de loopbaan, maar om het ideaal. Uit menslievendheid komen ze bij nacht en ontij uit hun bed, staan de noodlijdende medemens bij en ver waarlozen hun privé-bestaan. Voor officieren geldt in feite hetzelfde. Niet uit vechtlustigheid of van wege het stoere uniform kiest de cadet voor het leger, maar uit liefde voor het vaderland, de vrijheid en de medemenselijkheid. Groot was dan ook de verbazing toen het militair apparaat weinig zin vertoonde de beschaving en de machtelozen te verdedigen in het voormalige Joe goslavië. Was het soldatenbestaan toch niet meer dan een goed be taald beroep? Het openbaar bestuur en de politiek zijn eveneens een roeping. Nie mand wordt geacht in de Kamerbankjes of op het pluche plaats te ne men uit eigenbelang. Het is het algemeen belang dat gediend moet worden. Gewin, aanzien of privé-chauffeur zijn verkeerde drijfveren. Toch blijken die, wijzen binnen- en buitenlandse voorbeelden bij her haling uit, vaak sterker dan de behoefte om te dienen. Ook in het laatste bolwerk van roeping, de vakbeweging. Niemand heeft Kok, Kloos, Mertens of Bode ooit verdacht van tomeloze ambitie. Nu echter komt een generatie aan het roer voor wie belangenbeharti ging eerder slaat op dat van henzelf dan dat van de leden. De komen de voorzitter van de FNV, Lodewijk de Waal, dankt zijn kandidatuur niet aan idealisme maar aan zijn ellebogen en grote bek. De Waal heeft het gevecht om de opvolging van Stekelenburg gewon nen van de beoogde voorzitter Ella Vogelaar. De Waal is cao-coördina tor van de vakcentrale, de man van de procentjes meer en diegene die besloot dat het uit moest zijn met de eisen tot verdere werktijdverkor ting. Vogelaar kwam op voor scholing en vroeg aandacht voor de com binatie van werk en zorg. Geen onbelangrijke thema's voor de komen de jaren. Toch heeft De Waal haar verslagen. Door zijn weigering onder Voge laar te werken, maar nog meer door zijn ongebreidelde publiciteits- zucht. Er hoefde geen microfoon in de buurt te zijn, geen forum geor ganiseerd of De Waal had zijn commentaar paraat. Al moest het gaan over ver van zijn specialisme liggende onderwerpen als de duurzame bosbouw bezuiden de evenaar. Dat vakbondbestuurders zich in het debat mengen is weinig bijzon ders. Groenevelt en Van der Scheur waren ook niet uit de publiciteit weg te slaan. Maar er is een groot verschil: zij voerden het hoogste woord als het sociaal-economisch klimaat zich in hun ogen zo ontwik kelde dat de belangen van hun leden in het gedrang dreigden te ko men, Bij De Waal is het pure profileringsdrift. Voor zijn carrière niet ondienstig, zoals nu gebleken is, maar of het voor de evenwichtigheid van het nieuwe FNV-beleid even nuttig is, mag betwijfeld worden. Sanaa - Een rechtbank in Jemen heeft gisteren de dader van een aanslag op twee verschillende scholen tot de doodstraf veroor deeld. Mohammad Ahmad Misleh doodde zondag twee leraren en drie kinderen. Acht scholieren en drie voorbijgangers raakten ge wond. Na een eerste schietpartij vertrok Misleh naar een tweede school waar hij opnieuw in het wilde weg om zich heen schoot. Hij zou wraak hebben willen nemen voor de verkrachting van zijn dochtertje. De verkrachter werkt in de leiding van één van de scholen. Oslo - Zware sneeuwstormen in het noorden en zuiden van Noor wegen hebben tijdens het paasweekeinde het leven gekost aan ze ker vier mensen. Reddingswerkers bevrijdden honderden mensen uit ingesneeuwde dalen. Zoekacties naar vermisten gingen giste ren nog door. Het Noorse leger evacueerde gisternacht negentig toeristen uit een vakantieoord wegens toenemend lawinegevaar. Brussel - België verscherpt het toezicht op varkenshouderijen die contact hebben met collega-bedrijven in Nederland. Het gaat om Nederlandse en Belgische boerderijen waar dezelfde dierenartsen komen. De verscherping geldt ook voor bedrijven die over de grens heen gegevens uitwisselen en gezamenlijke voedertranspor ten organiseren. De minister wil met de nieuwe verscherping van de maatregelen België blijven vrijwaren van varkenspest. Bel gische bedrijven die in contact staan met Nederlandse branchege noten moeten onder andere hun dieren voortaan wekelijks laten inspecteren. Straatsburg - Met het einde van het driedaags congres van het Front National in Straatsburg is ook de rust in de hoofdstad van de Elzas teruggekeerd. Tijdens rellen zaterdag van tegenbetogers, waaraan met veel traangas en een waterkanon een eind is ge maakt, waren veertig mensen gearresteerd. Tien daarvan zaten gisteravond nog in voorarrest en wachtten op hun spoedige be rechting. Dat geldt ook voor vier leden van het FN: drie veilig heidsagenten en een statenlid uit de Auvergne. Moskou - Rusland zal mogelijk in mei in Frankrijk een overeen komst met de Navo ondertekenen, tijdens het bezoek van presi dent Boris Jeltsin aan Parijs. Dit is zondag in gezaghebbende kringen in Moskou vernomen. Zaterdag had minister van Buiten landse Zaken Primakov al gezinspeeld op een akkoord die de ne gatieve gevolgen van de uitbreiding van de Navo naar het oosten zoveel mogelijk moet beperken. Primakov is op dit moment in Duitsland. San Diego - Leider Marshall Applewhite van de sekte Heaven's Gate heeft de leden van de sekte overgehaald samen met hem zelf moord te plegen door voor te wenden dat hij stervende was aan kanker. Hij bewoog de anderen samen met hem 'de aarde te verla ten', zo blijkt uit gegevens op computerdiskettes van een aantal van de 38 leden van de groepering die samen met Applewhite zelf moord. Uit de sectie op het lijk van de 66-jarige Applewhite is echter niets gebleken van kanker of een andere dodelijke ziekte, zo meldde de televisiezender CNN. Washington - De Amerikaanse president Clinton heeft generaal Wesley Clark benoemd als opvolger van de opperbevelhebber van de Amerikaanse- en van de Na- vo-troepen in Europa, generaal George Joulwan. Dat heeft een woordvoerder van het Pentagon gisteren meege deeld. De 52-jarige Clark volgt Joul wan op die deze zomer met pen sioen gaat. De nieuwe, Russisch sprekende opperbevelhebber was een van de belangrijkste militairen in het team van de Amerikaanse diplomaat Ri chard Holbrooke, dat de vredes akkoorden van Dayton tussen de strijdende partijen in het voormalige Joegoslavië tot stand bracht. Momenteel is Clark hoofd van het Zuidelijk Commando dat de militaire activiteiten van het Amerikaanse leger in Centraal- Wesley Clark foto reuter en Zuid-Amerika coördineert. Van onze verslaggever Middelburg - Het extreei mooie weer in Zeeland hee: op de valreep geen extra va kantiegangers naar Zeelan gelokt. Het bleef bij het vei wachte aantal van rond d 200.000 bezoekers, van wie h( grootste deel Duitsers. Opmer kelijk was de terugkeer van d Van onze verslaggever Goes/Terneuzen - De Zeeu landbouw met spuitvrije zc boeren niet zorgvuldiger m dingsmiddelen omgaan. Nog tergangen in Zeeland te hoj delen voor. Onder meer als gevolg van b spuitgedrag van boeren die het sproeien niet ver genoeg va de slootkant af blijven. Voor W. Gosselaar, voorzitte van de Zeeuwse Waterschap; bond is het vijf voor twaalf. Cruciaal „Wij willen boeren in Zeelan heel graag de kans geven om aa te tonen dat een stevig vermir dering van milieubelastend stoffen in het oppervlaktewatr mogelijk is. Het is prima als w dat via voorlichting en spuitgr drag voor elkaar krijgen. Ma; lukt dat niet, dan zullen we ni< aan dwingende regels ontkome: Dit jaar is cruciaal," zegt Gossi laar. r Spuitvrije zone De waterschappen doen al jart onderzoek naar de kwaliteit va het oppervlaktewater en const; teren nog maar weinig verbet; ring. Voor het waterschap I Zeeuwe Eilanden is de dreigir van spuitvrije zones al he dichtbij. Het waterschap wil er beperkte spuitvrije zone in e( verordening opnemen. De lanr en tuinbouworganisatie LT Zeeland is daartegen in berot gegaan. Gosselaar: „We wachtf die toetsing af. Garanties kan niet geven. Veel hangt af van c boeren zelf. De ene boer let w op windrichting en windkracl de ander doet dat nog niet. hoop dat onze voorlichting zi veel oplevert dat er in de Alg> mene Maatregel van Bestuur d Van onze verslaggever Kloosterzande - In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben onbekenden vier brie venbussen in Kloosterzande opengebroken en vermoede lijk de post meegenomen. De schade bedraagt een klei ne vijfduizend gulden. Het gaat om de brievenbussen in de Cloosterstraat, op het Pastoor Versterplein, in de Leliestraat en de Karei Doormanstraat. In de bus aan het Versterplein stak nog post, uit de andere brieven bussen was de post verdwe nen. De laatste lichting van de brievenbussen is op vrij dag 28 maart om 19.00 uur geweest. Brouwershaven - Tijdens zi verblijf aan de Zeeuwse kust de 38-jarige T. Flasche uit Wu pertal overleden. In de nacht van vrijdag op terdag viel hij van de trap zijn vakantiewoning in Bro wershaven. Het slachtoffer, dat ernstig h< senletsel opliep bij de val, is n spoed naar het Dijkzigtzieke huis in Rotterdam overgebracl Daar overleed hij zaterdagmi dag aan zijn verwondingen. Een meisje leest een van de duizenden In Memoriams die zijn bevestigd op het hek van het stuk land in Oklahoma City, waar ooit het gebouw van de federale overheid stond, dat in 1995 werd opgebla zen. FOTO REUTER OPSTAND ZAÏRE Onze speciale verslaggever Chris Halkes in Zaïre

de Stem | 1997 | | pagina 4