tst Vertrek van Albanië-leger nog onzeker t De Gaay Fortman, een 'edelman in de politiek Meer fokberen besmet met pest Zicht 'Onderzoek naar effect witte vullingen nodig' Jorritsma onderzoekt voicemail van PTT 'Hardcore, we are one' Gabberhouse vult r ave-paleis Antwerpen WAAR ZOU U VANAVi VOOR PLEITEN? de stem BINNENLAND A3 Kamer wacht rapportage af ANP staat foto's rellen niet af Pleidooi: vanavond Nederland 1, 21.07 uur BINNENLAND KORT Van Mierlo bezoekt mediterrane landen Holding Weegels naar Struyk Yerwo Politieke partijen blijven leden verliezen Politie lost 'tomatenzaak' op Justitie plukt Geldnet-bende langzaam kaal G 1 APRIL 1997 A2 rittannië en Ierland: In den en westen wolken- n af en toe regen. El -nnige perioden en et name in het zuiden ig en aan het begin van kans op mist. Middag- tuur van 10 graden in chotland tot 15 of Zuid-Engeland. n Luxemburg: Droog weer met vooral dins- wat zon. In de nacht end hier en daar mist, 'emperatuur ongeveer en. en Midden-Frankrijk: en overwegend zonnig, 'emperatuur ongeveer en maar aan zee iets ankrijk: Vrij zonnig en weer. Droog. Middag- tuur tussen 18 en 23 1: Vrij zonnig, maar in westen woensdag later Jag bewolking. Droog, emperatuur rond 24 langs de zuidkust hijnlijk iets lager. Zonnig, maar in het oms wat wolkenvelden. Maxima van 17 graden Costa's in het noordoos- meer dan 25 plaatselijk uidwesten. sche Eilanden: Flinke perioden en waar- 'jk droog. Middagtem- ir rond 23 graden, a en Ibiza: Zonnig, g nog enkele wolken, zonnig. Maxima iets op- tot ongeveer 20 graden. In het noorden en langs tkust droog en vrij zon- ders wisselend bewolkt al in het zuiden enkele of onweersbuien. Lang- ets minder fris; woens- xima uiteenlopend van en lokaal in het zuiden en tot 19 in het noord- nland en Kreta: Half tot bewolkt en enkele buien, jk met onweer en hoger- 'e bergen misschien nog Op Kreta dinsdag nog en meer zon. Middag- atuur ongeveer 13 gra nd: Flinke zonnige pe- maar vooral in het zuid- ook wolkenvelden. Vrij- eral droog. Lichte stij- an temperatuur; woens- axima uiteenlopend van den in het noordoosten ht bij 20 lokaal in Rijn- rland: Veel zon maar ok enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur 13 en 19 graden, "ijk: Rustig weer met "at zon maar vooral in sten soms ook wolken- Vrijwel overal droog, elijk hogere maxima; dag rond 15 graden. ADSEL d is in dit i verborgen? op; 9. aangeschoten; 12. nbos; 16. minimum; 17. engels; 21. meerderen. zinsconsumptie; 3. leer; 5. 10. heelmeesters; 11. 4. armoede; 20. lont. |Bj 'pidssef 'ua/\oqs}ipai 'ua6j39 DINSDAG 1 APRIL 1997 pen Haag (anp) - Er zou na der onderzoek moeten komen war de effecten van de zoge noemde witte vullingen, die op grote schaal in de plaats komen van de amalgaamvul- lingen in tanden en kiezen. pat bepleit A. Schuurs, universi tair hoofddocent bij het Acade misch Centrum voor Tandheel kunde Amsterdam. Schuurs wil weten of en zo ja in welke mate de betreffende vullingen invloed hebben op de groei van kanker cellen in het menselijk lichaam. Uit labaratoriumproeven is ge bleken dat dat mogelijk zo is. Wetenschappers onderzochten speeksel van mensen met de witte vullingen voordat en nadat die waren afgedekt met een be- schermlaagje. In het eerste geval bleek het speeksel in een labora toriumsituatie wel de groei van borstkankercellen te bevorderen. In het tweede geval niet. Daarmee is volgens Schuurs nog allerminst gezegd dat het in de praktijk van het menselijk li chaam ook zo werkt. Om daar achter te komen is uitgebreid on derzoek nodig. Schuurs wil onder meer weten welke hoeveelheden van de scha delijke stoffen vrijkomen, welke veranderingen de stoffen in het lichaam ondergaan, of ze door het lichaam worden opgenomen en als dat allemaal zo is, welke hoeveelheden uiteindelijk bij de geslachtsorganen terecht komen. Als blijkt dat de stoffen inder daad de geslachtsorganen berei ken, dan lopen jongens het groot ste risico. Zij kunnen te maken krijgen met verminderde vrucht baarheid en mogelijk met kanker in de geslachtsorganen. Al wel bekend is dat de witte vul lingen, composietvullingen van kunsthars met kwartsdeeltjes, bij sommigen allergische reacties te weeg brengen. Vooral tandartsen, die er veel mee werken, vertonen deze reacties. De witte vullingen worden steeds populairder, om dat de kwik bevattende amal gaamvullingen in een negatief daglicht staan. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer is er nog allerminst van overtuigd dat ons land deel moet nemen aan de multinationale troepenmacht voor Albanië. Het kabinet neemt niet eerder dan in de loop van de week een besluit. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken wil eerst de rapportage afwachten van de verkenningsmissie onder leiding van de Nederlander De Mar- chant et d'Ansembourg. Van de vier grote partijen stellen vooral WD en CDA zich voorals nog terughoudend op. De PvdA wijst Nederlandse betrokkenheid niet af. D66 was niet bereikbaar voor een reactie. De Marchant et d'Ansembourg heeft als reizend ambassadeur namens de Europese Unie de noodzaak onderzocht van een mi litaire missie naar Albanië. De WD vraagt zich bij monde van woordvoerder Blaauw af of de Europese veiligheidsorganisa tie OVSE wel de meest aangewe zen instantie is om de operatie volkenrechtelijk te dekken. CDA'er Gabor stelt dat zijn partij 'zeer terughoudend' is om zich in het Albanië-avontuur te storten. De christen-democraten vrezen gezien de beperkte doelstelling van de missie in een politiek en militair mijnenveld te belanden. Het Albanese parlement heeft zondag met 97 stemmen tegen één het groene licht gegeven voor de stationering van de internatio nale vredesmacht. De Veilig heidsraad heeft in navolging vap de OVSE vorige week de resolutie aangenomen voor het sturen van de macht, die met 2500 tot 5000 man onder Italiaans commando staat. PvdA-woordvoerder Valk zei dit weekeinde dat de grootste regeringsfractie geen 'nee' zegt tegen eventuele Nederlandse deelname aan de missie die onder meer bescherming van hulpgoe deren tot taak krijgt. Wei wil de PvdA meer duidelijkheid over de exacte taken van de missie en de bewapening van de militairen. Minister Van Mierlo heeft zich afgelopen week overigens wel 'in beginsel' bereid verklaard tot Nederlandse deelname. Hij weet daarbij zijn WD-collega Voor hoeve van Defensie aan zijn zijde. Voorhoeve meent dat ons land als EU-voorzitter niet aan de kant kan blijven staan als veiligheids organisaties als de Verenigde Na ties en de OVSE een troepenactie goedkeuren. Italië hoopt binnen twee weken te kunnen beginnen met de ope ratie in Albanië. Diplomaten in de Albanese hoofdstad Tirana gaven dit weekeinde te kennen dat de komst van de vredesmacht kan worden vertraagd als gevolg van de scheepsramp op de Adria- tische Zee, waar na een aanva ring tussen een Italiaans mari neschip en een boot vluchtelin gen tientallen mensen om het le ven kwamen. Naast Italië hebben ook Oostenrijk, Spanje, Frank rijk, Griekenland, Portugal, Hon garije, Slovenië en Turkije inte resse getoond voor het leveren van manschappen. Griekenland gaf gisteren aan zevenhonderd man te willen leveren, Roemenië vierhonderd manschappen. Beverwijk (anp) - Het recherche team dat de vechtpartij onder zoekt tussen aanhangers van Ajax en Feyenoord, vorige week zondag bij Beverwijk, heeft het ANP gisteren gevraagd de foto's af te staan die van het incident zijn gemaakt. Het ANP weigert dit omdat de hoofdredactie vindt dat het ANP geen verlengstuk van justitie mag zijn en het zijn positie als onafhankelijke nieuwsorganisatie niet in gevaar wil brengen. Den Haag (anp) - Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat onderzoekt of PTT Telecom over de schreef gaat met de invoe ring van een gratis elektronisch antwoordsysteem voor alle abonnees. De bewindsvrouw wil weten of de stap van het voormalige staatsbedrijf leidt tot concurren tienadeel voor de komende con currenten. PTT Telecom wil zijn telefoonnetwerk aanpassen voor de aanbieding van het zogenoem de voicemail-systeem. Hiermee wordt het bellers moge lijk gemaakt een boodschap in te spreken als degene die zij bellen de telefoon niet opneemt. Abon nees hoeven voor deze service niets extra te betalen. Ook wil PTT Telecom e-mail per telefoon gaan aanbieden. Momenteel is er nog geen sprake van concurrentie op de telefoon lijnen van PTT Telecom. Dat ver andert echter per 1 juli. Dan wor den de lijnen opengesteld voor de netwerken van Enertel en Tel fort. Jorritsma wil nu weten of de ac tie van PTT Telecom die twee be drijven op een door de wet verbo den achterstand zet. Voormalige staatsbedrijven mogen immers geen commerciële diensten aan bieden die andere aanbieders in een nadelige concurrentiepositie brengen. De minister heeft Enertel en Tel fort gevraagd om hun commen taar. Ook wil zij weten hoe PTT Telecom over deze kwestie denkt. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE *Een aantal Temeuzense ravers laat zich vereeuwigen op Thunderdome '97. 'Dance till you drop'. Door Bas Timmers Antwerpen - Hardcore, we are one: dat is de boodschap die via grote video schermen verspreid wordt op de pom pende beat van de house. In een oase van licht en geluid verbroederden ruim 19.000 overwegend Nederlandse en Bel gische jongeren zich zaterdagavond in het Sportpaleis van Antwerpen. Aanlei ding was Thunderdome '97, de grootste indoor houseparty van de Benelux. De condens drupt van het plafond. De tem peratuur in de sporthal is rond drie uur in de nacht gestegen tot benauwende hoogte. Met name op de dansvloer heerst de geur van zweet. Duizenden ravers zijn daar al uren aan het dansen, dansen en nog eens dansen. Het beton van de arena trilt mee met de be wegingen van de bezoekers. En die zijn er in alle soorten en maten. De trimschoenen lij ken verplicht, maar het beeld van de kale gabber met een Australian-trainingspak gaat slechts gedeeltelijk op. De meerderheid heeft een spijkerbroek en een eenvoudig t- shirt aan, al dan niet aangevuld met een pet je of zonnebril. En de dames, die duidelijk in de minderheid zijn, dragen veelal een push up beha. Veel jongens hebben überhaupt geen boven kleding aan. Met het trainingsjack om het middel geknoopt, hakken ze de hele nacht door. John (21) uit Kerkrade is een van hen. „Als je de hele nacht moet dansen kun je het beste makkelijke kleren aantrekken. Op ge wone schoenen houd je het bijvoor-beeld niet uit." De hele avond is het een drukte van jewelste in de catacomben van de hal. Overal zitten, lopen en dansen mensen door elkaar heen. En diverse stands zorgen voor wat afwisse ling. Zo is er de 'brain machine'; een combi natie van een speciale zonnebril en een kop telefoon die door pulserende geluiden de luisteraar tot rust moet brengen. Ravers kunnen ook met elkaar op de foto. Voor een wat verdere integratie is een condomerie aanwezig, maar die lijkt vanavond geen al te beste zaken te doen. In een speciaal aangebouwde tent is de chill- out zone. Hier kunnen de gabbers volledig tot rust komen, zonder muziek in een ge moedelijke sfeer. En rust is af en toe nodig, want een rave is een uitputtingsslag als je tot sluitingstijd (acht uur 's ochtends) door wilt gaan.- In Thunderdome zelf gaat het feest door. Op de videoschermen geven twee hamertjes het ritme aan. Dit is voor gabbers het enige ech te, aldus de 21-jarige Danielle uit Noord- gouwe. „Lekker de hele nacht knallen. Op de dansvloer voel je de basdreun door je heen trillen. Iedereen is hier voor hetzelfde, iedereen wil feesten." Toch hebben gabbertjes geen al te beste re putatie. De scene wordt nog steeds geassoci eerd met drugsgebruik. Daarom wordt het steeds moeilijker om parties te organiseren in Nederland. De rave in Antwerpen was dan ook een testcase voor zowel het organi serende ID&T als de Belgische autoriteiten. Ruim honderd politiemensen waren aanwe zig in en rond het Sportpaleis. Zij namen enkele honderden porties drugs in beslag. De controles aan de poort waren grondig, zelfs in de portemonnees en schoe nen werd gezocht. Verder waren in de hal tweehonderd mensen van de security aan wezig. Ondanks die politiemacht was een deel van de bezoekers ongetwijfeld gedrogeerd. Zoals er ook een aantal jongens was met kaalge schoren hoofd en een echte Aussie. Het zijn zaken die onlosmakelijk verbonden blijven met de gabberscene. Maar ook plezier heb ben en feesten is een wezenlijk onderdeel van de hele ravebeweging. Want 160 bussen vertrokken 's ochtends weer richting Nederland, met vermoeide maar veelal voldane gabbertjes. (ADVERTENTIE) DE EIGENZINNIGE -AVRQJ Door Elly Lammers pen Haag - De 85-jarige 'linkse ARP'er' De Gaay Fort man is zaterdag in zijn woon plaats Den Haag overleden. Hij werd gedurende zijn leven meermalen een 'veelzijdig, warm en sociaal bewogen mens' genoemd, die niet al leen inspiratie vond in de po litiek, maar ook in de kerk, in de christelijke vakbeweging en in de wetenschap. De Gaay Fortman werd vooral bekend toen hij in 1973 samen met Jaap Boersma toetrad tot het kabinet-Den Uyl. Op verzoek van formateur Burger namen beide anti-revolutionairen die stap zonder daar de toenmalige partij leider Biesheuvel in te kennen, die liever verder wilde met de WD, Hun daad zorgde destijds voor veel tumult in ARP-kring, waar de stap van beide politici als verraad werd gezien. De Gaay Fortman was 62 toen hij minister van Binnenlandse Za ken werd; hij was de oudste in het kabinet-Den Uyl. „Den Uyl was een beetje de oom, De Gaay Fort man was meer de grootouder," blikt zijn toenmalige collega, Pv- dA'er Jan Pronk, terug op dat ka binet vol kemphanen. „Hij was een uitermate humoris tisch persoon. Door zijn leeftijd, wijsheid en humor stond hij bo ven de verschillende partijen," aldus Pronk. Ook oud-premier Zijlstra (ARP) roemt zijn 'ruim denkendheid en duidelijke op vattingen'. W.F. de Gaay Fortman werd op 8 mei 1911 geboren in Amsterdam als kind van een gereformeerde vader en een lutherse moeder. Zijn familie stamt af van de Hu genoten. De Gaay Fortman door liep het gymnasium en studeerde vervolgens rechten aan de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. In 1936 promoveerde hij aan de VU cum laude op 'de onderne ming in het arbeidsrecht'. Tus sendoor werkte hij als ambtenaar bij Economische Zaken en Socia le Zaken. In 1947 werd hij hoog leraar in het burgerlijk recht en arbeidsrecht aan de VU; vijftien jaar later werd hij er rector mag nificus. In 1951 was hij bijna mi nister in het tweede kabinet- Drees, maar trok zich terug toen zijn eigen partij zich fanatiek verzette tegen samenwerking met de socialisten. Hij was kabinets formateur en zat tweemaal in de Eerste Kamer, van 1966 tot 1973 en van 1977 tot 1981. De laatste periode samen met zijn zoon, de PPR-er Bas de Gaay Fortman. Daarnaast was hij kamerheer in buitengewone dienst van de ko ningin en betrokken bij de orga nisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek. Richtsnoer in zijn leven was de anti-revolutio naire traditie; die van sociaal christendom. „Iemand met een echt progressief AR-signatuur," zegt Pronk. De Gaay Fortman had een voorkeur voor regeren met de socialisten. Hij was be vriend met Joop den Uyl, met wie hij kort na de oorlog samenwerk te bij Vrij Nederland. Maar ook Van Agt behoorde tot zijn persoonlijke vrienden. Die kwalificeerde De Gaay Fortman ooit als 'een edelman in de poli tiek'. Een politicus tegen wil en dank, die zich graag portretteer de als halve outsider. „Ik vind politiek leuk, maar ik zou er niet graag mijn brood mee verdie nen," verklaarde hij ooit. Nadat ARP, KVP en CHU opgin gen in het Christen Democratisch Appél, bleef De Gaay Fortman op de achtergrond actief. Meerma len waarschuwde hij- de partij voor de toenemende kloof tussen arm en rijk. In 1994 vond hij zo weinig sociaal beleid terug in het CDA, dat hij en zijn vrouw de monstratief op het Gereformeerd Politiek Verbond stemden, „dat in deze tijd meer dan het CDA stem lijkt te geven aan de christe- lijk-sociale traditie," aldus De Gaay Fortman in zijn vorig jaar verschenen biografie 'Gaius'. Van onze verslaggever Eindhoven - Het aantal beren dat besmet is met het pestvirus, is opgelopen tot 28. Hierdoor is het aantal verdachte bedrijven dat in contact is geweest met de KI-stations in Wanroy en Ven horst uitgebreid. In eerste instantie was er sprake van drie besmette beren, bij later onderzoek bleken dat er 21 te zijn. Nu is het aantal al opgelo pen tot 28. Vandaag wordt de tussenactie voortgezet die vrijdag door het ministerie van land bouw is gestart om zo snel moge lijk alle zeugen die door de be smette KI stations zijn géïnsemi- neerd, naar het destructiebedrijf in Son af te voeren. Eerst kwamen de negentig be drijven aan de beurt die net bui ten de gebieden vallen waar een algeheel transportverbod op vee en mest geldt. Later zijn daar de meer dan 100 bedrijven bijgeko men die buiten Brabant en Lim burg gevestigd zijn en sperma uit Wanroy hebben ontvangen. Het staat nog niet vast of de zeug van het varkensfokbedrijf in Ne- derweert direct door sperma be smet is geraakt of door de materi alen die bij de inseminatie ge bruikt worden of dat medewer kers van het KI station de be smetting hebben meegebracht. Vandaag wordt de uitslag ver wacht van het onderzoek dat door het ID-DLO (dienst land bouwkundig onderzoek) is ver richt naar het sperma van be smette beren uit Wanroy. Pas dan zullen de honderden klanten van Wanroy en Venhorst weten of hun angst gerechtvaardigd is of niet. Wanneer inderdaad komt vast te staan dat sperma het var- kenspestvirus kan overbrengen moeten alle zeugen worden opge spoord die door de 28 besmette beren zijn bevrucht. Zij worden dan tesamen met alle andere var kens op die bedrijven geruimd. Op eerste paasdag is weer een nieuw geval van varkenspest ge constateerd. Het gaat om een be drijf in Landhorst met in totaal 13.000 fokzeugen en mestvar- kens. Schiphol - Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken is giste ren vanaf Schiphol aan een rondreis langs zes Middellandse-Zee- landen begonnen, ter voorbereiding van de Euro-Mediterrane Top 15 en 16 april in Malta. De bewindsman is in Marokko begonnen, waar hij overleg voerde met zijn ambtsgenoot Filali. Van Mierlo wil op zijn reis als voorzitter van de Europese Unie vaart in de on derhandelingen voor de Top brengen, waar vijftien Europese en twaalf mediterrane landen hun samenwerking verder uitbouwen. Van Mierlo reist vandaag door naar Algerije en Tunesië. Morgen voert hij overleg in Malta en Egypte. Donderdag sluit hij zijn reis af in Turkije. Oosterhout - De Struyk Verwo Groep te Oosterhout neemt het Weertse Holding Weegels over. Holding Weegels telt 65 werkne mers bij Weegels Beton en Weegels Kunststof. De overname heeft geen negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid, aldus Struyk Verwo. Weegels is actief op het terrein van fabricage en handel in betonproducten, polymeer betonproducten en in bouwmaterialen. De Struyk Verwo Groep is fabrikant en leverancier van betonpro ducten voor bestratingen, rioleringen, straatafwatering en pre fab-elementen. Struyk Verwo heeft een personeelsbestand van 585 en maakt deel uit van CRH plc, genoteerd in Londen, Dublin en Newyork. Den Haag - Het ledenverlies van politieke partijen heeft zich tot en met eind vorig jaar vooftgezet. Het tempo van het ledenverlies is wel iets vertraagd, zo blijkt uit gegevens van het Documentatie centrum Nederlandse politieke partijen en de universiteit in Grongingen. Vooral PvdA, CDA en D66 verloren vorig jaar aan zienlijke aantallen leden. De PvdA ging van 64.520 naar 60.900. Het CDA verloor 4600 leden en kwam uit op 90.400 maar blijft wel de grootste. D66 ging van 15.000 naar 13.200. Opmerkelijk is dat de SP opnieuw sterk is ge groeid. In 1996 meldden zich ruim 2800 mensen aan. De ledenad ministratie van de partij, die met twee zetels in de Tweede Kamer is vertegenwoordigd, bedroeg eind 1996 een kleine 20.000. Van de CD zijn geen cijfers bekend. Hilversum - Een 39-jarige inwoner van Bussum heeft tegenover de politie toegegeven dat hij degene is geweest die kwik in een to maat heeft gestopt. Na het eten van deze tomaat raakte een 28-ja- rige Hilversumse donderdag onwel. Het motief van de man ligt in de relatiesfeer. De vrouw was bewust het doelwit van de man. De politie wil evenwel niet zeggen wat de relatie tussen beiden was. Duidelijk is wel dat de dader het kwik in de tomaat heeft gedaan, nadat die was gekocht. Waar en hoe dat is gebeurd, is nog niet duidelijk. (ADVERTENTIES) Kijk vanavond om 8.40 uur naar. Arnhem (anp) - Justitie in Arnhem heeft tot nu toe ruim 1,5 miljoen gulden kunnen achterhalen van de 8,8 mil joen gulden die is ontvreemd tijdens de overval op Geldnet in Duiven in september 1995. Het merendeel van dit opge spoorde vermogen bestaat uit goederen en gelden waarop justi tie beslag heeft gelegd. Dat blijkt uit een overzicht van het OM in Arnhem. Aanvankelijk vond justitie slechts een ton aan contanten te rug. Dat was in de villa in Spanje die hoofdverdachte M.O. uit Vinkeveen na de overval kocht. Inmiddels is bijna 850.000 gulden aan geld opgespoord. De buit be stond overigens concreet voor 7.662.417 gulden uit geld en 1.216.359 gulden uit waardepa pieren, die overigens zijn vernie tigd. Van de 850.000 gulden is 499.800 in België onderschept, toen een Nederlander het geld daar wilde witwassen. Een Bel gische rechtbank heeft dat geld verbeurd verklaard. Justitie heeft nog niet veel geld werkelijk binnen. Er loopt nog een aantal vorderingen. Verder zijn dertien schikkingsvoorstel len gedaan, waarvan tot nu toe 3500 gulden is betaald. Ml* een programma over bedrijven en bedrijvigheid in Brabant Met onder meer: -Ondernemers zorgelijk over industriegrond -Schoenindustrie bloeit op -Advocaten, speciaal voor kleinbedrijven ...maken tv(/ een zoeejvutdicje analyse van uw jyensioenmocjelijltHeden. De Pensioendesk is een keten van meer dan 55 onafhankelijke adviesbureaus voor particulier en bedrijfsleven. Gespecialiseerd in o.a. pensioenen, lijfrenten en koopsom men. Na analyse van uw financiële plaatji maken wij een voorstel voor uw specifieke situatie. En ondertussen doet u leuke din gen met het gezin. Meer informatie of een kosteloze afspraak? Bel gratis (7 dagen per week 24 uur per dag) *0 U de PENSIOEN DESK VOOR EEN GOED SALARIS LATER "de Pensioendesk" in uw regio: Bergen op Zoom, Breda, Oisterwijk, Raamsdonksveer er V L-

de Stem | 1997 | | pagina 3