Kritiek op concept Hiddink 12.313 'Turkije wordt een stuk leuker' DE STEM o Oude herinneringen op trainingsveld van Bursaspor 1.99 1.59 ÜAkb Verdiende zege Rode Duivels in Cardiff KKEN 18.95, Nederlands elftal niet verder dan 4-0 tegen San Marino in genante vertoning Geruisloos afscheid van Jos Staatsen OHTRmEM ■TTER: ïerk 114-313016 Doelsaldo niet zo belangrijk plaatsen c betalen Oranje op 4 juni tegen Zuid-Afrika Danny Blind gaat nog een jaar door Stand groep 7 B1 Provo's Topscorer Frank de Boer: X 59 Het nieuwste model uit de HP NetServer Serie: de HP NetServer LD Pro Bel voor meer informatie: (0161)43 28 55 Uw partner in automatisering Lange Bunder 5 - 4854 MB BAVEL Sport T 18.00 UUR [oor Henri van de Steen Bursa - Bijna veertig jaar ge leden kwam het Nederlands elftal voor het eerste in Tur fje om te voetballen. Het «as een dubbel: eerste tegen Turkije, toen in Sofia tegen Bulgarije. Het werd een unie ke trip. Tegen de Turken liep Kees Kuys (NAC) immers een hernia op. De jonge Hans Kraay van DOS zou hem natuurlijk tegen de Bulga ren vervangen. Kraay weigerde echter: rechtsback spelen vond hij maar niks. Kraay als de Ed gar Davids van de jaren vijftig... Anno 1997 is Kraay het incident uit 1958 al bijna vergeten. De oogjes van de commentator van Studio Sport waaien echter open van plezier als hij zich de scènes herinnert. Op het trainingsveld van Bursaspor, waar het Neder lands elftal intussen een lichte training afwerkt, zegt Kraay: „Ik was nogal eigenwijs natuur lijk, maar ik meende het echt: dat rechtsback spelen, vond ik niks. Ik kon het niet, ik wilde het niet. Linksback zou ik geaccep teerd hebben, rechtsback niet. Gek genoeg had Elek Schwartz, de bondscoach, er alle begrip voor. Maar ja, het heeft me toch een stel interlands gekost, want ik ben daarna een hele tijd niet meer opgeroepen." Kraay werd, op zijn beurt vervangen door Harry Brüll van Rapid JC die al dus zijn debuut in Oranje maak te. Hoe typisch dat het Oranje van veertig jaar later nog bijna lou ter uit braveriken bestaat. Een enkeling mokt wel eens even als hij een keer niet op zijn favorie te plaats staat, maar dit soort akkefietjes wordt doorgaans even soepel opgelost als ze ont staan. Oranje: dat is tegenwoor dig bijna een synoniem voor Hollandse keurigheid. In het kamp van Hiddink is op het oog geen vuiltje aan de lucht. Blessures zijn er nauwelijks. Kluivert trainde gisteravond vanwege een lichte heupkwet suur aangepast en alleen, maar zijn optreden morgenavond staat vast. Voor problemen moet je bij de tegenpartij zijn. De Turken zit ten al dagen opgesloten in het trainingskamp van Bursaspor, in een merkwaardige poging de collectiviteit te vergroten. De groep wordt zelfs regelmatig aangepakt door een psychothe rapeut, maar het lijkt onbegon nen werk. Turks voetbal, dat is leuk, vaak chaotisch getik en weinig goals. En veel bombarie. Sergen Yalcin is er daarom mor genavond tegen Oranje niet bij: te veel bombarie. De ster van Be- siktas werd eind vorig jaar tegen België van het veld gestuurd we- nu nu nu nu nu Door Henri van der Steen Bursa/Amsterdam - Guus Hiddink kan morgenavond worden bejubeld als de coach die het Nederlands elftal in recordtempo heeft gekwalificeerd voor een WK. Een zege in Bursa op Tur kije, zelfs een gelijkspel geeft al praktische zekerheid over deelneming in Frankrijk, volgend jaar zomer. Zaterdagavond was dezelfde Hiddink nog onderwerp van hoon na de - inder- id - povere 4-0 tegen San Marino. In zijn ruim twee jaar als bonds coach zijn er tal van momenten geweest dat Hiddink kon worden bekritiseerd. Numan linksbuiten, Van Vossen spits, Cruijff jr. wed strijden aaneen in de basis. Za- iag in de Arena werd Hiddink echter ten onrechte aangevallen Van onze verslaggever Amsterdam - De kritiek op Oranje na de schamele verto ning tegen San Marino (4-0) was begrijpelijk. Dat het doelsaldo niet forser werd opgevijzeld, deed echter nau welijks terzake. Dat dit aan het einde van de rit een rol speelt, is namelijk vrijwel uitgesloten. Het onderlinge resultaat is bij gelijke stand doorslaggevend. Bij een eventuele samenstelling van een ranglijst van de nummers twee van alle groepen tellen resultaten tegen landen van het gehalte San Marino niet eens mee. 076-5.312.313 of faxen: skst 3 x binnen igewijzigd laat oeft u slechts ties te betalen, eze serie een oorkomt, wordt die val berekend. incl. BTW voor plaatsing op zaterdag pi Tariefgroep 2 Tariefgroep 3 6 13.68 ƒ20.48 8 18.24 ƒ27.31 0 22.80 34.13 2 27.35 40.96 3 ƒ31.91 47.79 5 36.47 f 54.61 7 41.03 61.44 9 45.59 68.27 nummer 14.70 Stuur mij een rekening B Breda, nodig). aatsingsgarantie :n voor een GRATIS herplaatsing - Amsterdam (anp) - De vriend schappelijke interland tussen Zuid-Afrika en het Nederlands elftal gaat definitief door. Het du el wordt op woensdag 4 juni in Jo hannesburg gespeeld. Dat is vlak na afloop van de competitie. Oranje kreeg enkele weken gele den een uitnodiging van president Mandela van Zuid-Afrika om te komen voetballen ter gelegenheid 'an de herdenking van diens in auguratie. De KNVB gaf onmid dellijk te kennen graag gehoor te willen geven aan de invitatie. Mandela verzocht de bond tevens «uud Gullit mee te nemen. Dit is °°k daadwerkelijk de bedoeling, gesprekken tussen KNVB en de 'oormalige aanvoerder van Oran- )e. nu speler/trainer van Chelsea, «men nog aan de orde. torder in zijn loopbaan droeg OuIIit eens de Gouden Bal op aan de destijds in gevangenschap ver- torende vrijheidsstrijder. ^"sterdam - Danny Blind (1 au gustus wordt hij 36) blijft nog een 'aar voetballen. Dat kan worden opgemaakt uit de beslissing de Presentatie van zijn biografie uit e stellen. Dat werk zou immers en uitgebracht als Blind af- Md neemt als speler, aanvoerder van Ajax lachte „dagavond in de Arena elke uggestie weg. „Dat boek is voor "•bepaalde tijd uitgesteld. Nee, ^aaruit valt niets te conclude- I®?' De beoogde schrijver van ot boek 'Laatste man' is duide- Itor. Julien Bracco Gartner: o' boek zou inderdaad in mei "komen maar dat is uitgesteld, is nog geen letter geschreven, anny maakt half april bekend ®j stopt of nog een jaarjdoor- 'Peelt. Maar als je nu denkt dat )m doorgaat... Kijk, als het Paaseieren zoeken ging, zou j,je®Pen: je bent warm. Is dat 'urdelyk genoeg?" op zijn opstelling en speelwijze. Menigeen vond dat Oranje tegen het kleine San Marino met twee buitenspelers had moeten voet ballen. Een grapjas van de televisie sug gereerde zelfs dat Hiddink de linksbuiten van Emmen had moeten selecteren, de overal weg gejaagde Romano Sion... Goed van Hiddink is echter dat hij met zijn selectie juist niet van links naar rechts zwalkt. Oud is de voetbalwet dat je tegen kleine tegenstanders van de zijkanten succes moet afdwingen, maar ou der nog is de voetbalwet dat je je selectie en elftal als het even kan ongewijzigd moet laten. Hiddink laat de groep die vorig jaar aan de WK-kwalificatie begon intact en dat is juist. Ook voetbal-miljo nairs gedijen het beste in een kli maat van rust, regelmaat en ver trouwen. Het gemodder van Oranje - in de beproefde 4-4^2 formatie spelend - was zaterdag inderdaad nogal gênant om te zien, maar dat had ook te maken met de superdefen- sieve tegenstander. Bovendien miste het Nederlands elftal 50 procent van zijn goede spelers. Bergkamp en Jonk deden mee, Witschge en Ronald de Boer niet. Het zijn deze spelers die openin gen maken, eindpasses leveren, voor de verfijning en creativiteit zorgen. Tegen San Marino waren het echter vooral de 'druistige' jongens in de ploeg die de bal hadden: Seedorf, Cocu, Numan, even ook Winter. De 62-voudige international werd na een half uur naar de kant gehaald voor Overmars. Hiddink: „Ik wilde aan de rechterkant kort spel. Dat lukte niet. Daarom heb ik doorgeschakeld, een spits erbij gebracht" Natuurlijk had hij geen spijt gehad van zijn opstel ling. „Het concept was goed, de uitvoering deugde niet." Turkije zal met hetzelfde concept worden bestreden, de speelwijze die al bij al uiterst succesvol Is gebleken dit seizoen: 3-1 en 7-1 tegen Wales, 3-0 tegen België, 4-0 tegen San Marino. Dat zijn zeventien goals in de vier wedstrijden. Turkije maakt er minder. Als de veegpartij tegen San Marino (7-0) even niet wordt meegeteld, hebben de Turken in hun laatste tien wedstrijden vijf goals gemaakt, een halfje gemid deld... De doelpunten van Oranje waren zaterdagavond natuurlijk ook niet echt goedkoop. Kluivert scoorde dankzij een blunder van de keeper, libero Frank de Boer maakte er twee, Van Hooijdonk scoorde koppend. De invaller van Forest toonde zich weer bijster productief: zeventien minuten voetbal, één goal en een assist. Van Hooijdonk heeft nu vijf in- valbeurtjes op zijn naam staan; in totaal speelde hij iets meer dan een hele wedstrijd mee. Als je er dan drie hebt gemaakt, ben je een hele beste pinch-hitter. Van Hooijdonk en Frank de Boer hebben nu beiden drie WK-goals. Bergkamp is topscorer met vier. De aanvaller van Arsenal bekijkt morgen thuis op Teletekst hoe Oranje in Bursa speelt. Tegen over het verlies van Bergkamp staat de rentree in de basis van Ronald de Boer. De opstelling wordt dan, ijs en weder dienende: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer, Numan; Winter, Jonk, Seedorf, Cocu; Kluivert, U Nederland 4 4 0 0 12 17-2 België 4 3 0 1 9 7-5 Wales 6 2 1 3 7 14-12 Turkije 3 1114 8-2 San Marino 5 0 0 5 0 0-25 Eerstvolgende wedstrijden: 2 april: Turkije - Nederland; 30 april: San Marino - Neder land, Turkije - België. Topdrukte voor het doel van keeper Federico Gasperoni van San Marino. Namens Oranje zijn zicht baar v.l.n.r. Jaap Stam (3), Aron Winter, Philip Cocu (11) en Patrick Kluivert (9). foto peter schols Ronald de Boer. Aron Winter speelt morgen dus zijn 63e interland. Hij is record international van deze selectie, in dat opzicht. Winter speelde ech ter pas 29 hele wedstrijden. Als je zo telt, staat hij bepaald niet bo venaan de lijst. Winter (30) is echter deel van een geheel, een braaf lid van een steeds hechter wordende groep, loyaal aan zijn coach, die op zijn beurt dus lo yaal is aan zijn spelers. „De trai ner wilde wat meer diepgang op rechts. Daarom werd ik gewis seld. Dat kan ik begrijpen en res pecteren," sprak Winter zater dagavond dus. Cardiff (anp/rtr/belga) - Bel gië heeft zaterdag onder lei ding van de nieuwe bonds coach George Leekens een belangrijke zege behaald. In en tegen Wales werd het 2-1 voor de Rode Duivels. België neemt na deze overwinning in groep zeven van de WK- kwalificatie de tweede plaats in achter Nederland met ne gen punten uit vier duels, drie minder dan Oranje. De Britse hoop op kwalificatie, voor zo ver hij er nog was, is na de nederlaag definitief gedoofd. Wales heeft zeven punten uit zes wedstrijden. Bij een zege had Wales een minimaal kansje be houden. Na 24 minuten was die illusie al voorbij. De Belgische verdediger Bertrand Crasson van Napoli haalde van 25 meter hard uit. De bal verdween achter doelman Southall: 0-1. Met de ij verige spitsen Lokonda Mpenza (pas 18 jaar oud) en Oliveira hield België de verdediging van Wales steeds bezig. De beloning voor het betere spel kwam in de 44e minuut toen de ervaren mid denvelder Lorenzo Staelens de voorzet van Albert de Roover vallend inkopte. De WK-kansen van Wales glip ten weg, maar de Britten weiger den zich al voortijdig over te ge ven. In de 67e minuut bracht Speed met een kopbal weer een beetje hoop in de harten van de 15.000 supporters op Arms Park in Cardiff. Een sensatie kwam er echter niet, want de Belgen ble ven in de fysieke strijd keurig overeind. Met dank aan doelman De Wilde die enkele keren fraai redde. GROEP 7. CARDIFF. WALES - BELGIË 1-2 (0-2). 24. Crasson 0-1, 44. Staelens 0-2, 67. Speed 1-2. Scheidsrechter: Faliström (Zwe). Toeschouwers: 15.000. Gele kaarten: Page, Hughes, Horne (Wales), Lokonda Mpenza (België). WALES: Southall; Pembridge, Sy- mons, Speed en Page; Blackmore, Jones, Horne en Giggs; Saunders (64. Hartson) en Hughes. BELGIË: De Wilde; Crasson, Van Meir, De Roover en Smidts; Lemoi- ne, Staelens, Van der Eist en Van Kerckhoven; Lokonda Mpenza (64. Mbo Mpenza) en Oliveira (79. Scifo). Vreugde bij de in het wit geklede Rode Duivels na de fraaie tref fer van Crasson (tweede van links). V.l.n.r. feliciteren Van Meir, Lemoine en Smidts de doelpuntenmaker. fotowfa DINSDAG 1 APRIL 1997 I I gens spugen naar de tegenstan der. Enkele weken eerder was hij bij Besiktas in de Europa Cup van het veld gestuurd, ook van wege spugen. En onlangs maakte hij zichzelf compleet onmogelijk door de vice-voorzitter van de Turkse voetbalbond aan te pak ken. Letterlijk. Het kwam Yalcin op een boete van liefst 50.000 gulden te staan. Gisteren maakte Yalcin - een jongen die al lang en breed binnen is - bekend dat hij overweegt bij Besiktas terug te keren als... iedereen hem ex cuses maakt. GROEP 7 AMSTERDAM. NEDERLAND - SAN MARINO 4-0 (1-0). 45. Kluivert 1-0, 59. Frank de Boer 2-0, 82. Van Hooijdonk 3-0, 90. Frank de Boer 4- 0. Scheidsrechter: Klein (Isr). Toe schouwers: 47.000. Gele kaart: Gob- bi (San Marino). NEDERLAND: Van der Sar; Reizi ger, Frank de Boer, Stam en Numan; Winter (33. Overmars), Jonk (74. Witschge), Seedorf (74. Van Hooij donk) en Cocu; Kluivert en Berg kamp. SAN MARINO: Federico Gasperoni; Mauro Valentini, Matteoni, Gobbi (54. Vittorio Valentini), Guerra en Vannucci (78. Gennari); Mazza, Muc- cioli, Bryan Gasperoni en Francini; Montagna (81. Bacciocchi). Vrijdag 25 april viert Johan Cruijff zijn 50e verjaardag. De Stem publiceert tot en met die datum dagelijks een anekdote rond de bekendste en beste voetballer die Nederland ooit gekend heeft. Vandaag aflevering 1. Het eerste boekje van/met/over Cruijff dateert van begin 1967. Auteur: een zekere mr. F.R. Bonte. Cruijff wordt nog Cruyff genoemd. Tegenover mr. Bonte pleit Cruyffie voor meer bescher ming door de scheidsrechter. „Sommige scheidsrechters doen dat ook, bijvoorbeeld mijnheer Schalks uit Leiden, maar er zijn er ook die ge woonweg niets zien. Zegje dan tegen zo'n scheidsrechter: 'Meneer, wilt U misschien wat scherper op deze of op die spe ler letten?', omdat je je benen liefhebt, dan krijg je als ant woord: 'Mond houden, anders ga je eruit!' Wat doe je dan na twee of drie keer achter elkaar genomen te zijn? Dan pak je bij de eerste de beste gelegen heid zo'n man terug. Dat is ge woon zelfbescherming. Neem nou die wedstrijd tegen Tsje- choslowakije. Daar was ik al zes, zeven keer gepakt. Op het laatst dacht ik: die man, die scheidsrechter wil het niet zien; nou dan zal ik hem duide lijk maken wat er hier bij de ^jec in hun achterhoede allen.adi gebeurt'. Helaas ver gat mr. Bonte te vragen hoe Cruyffie dat scheidsrechter Glöckner heeft duidelijk ge maakt, want dat willen we - dertig jaar na dato - nog altijd weten. Cruijff werd namelijk door Glöckner uit het veld ge stuurd en door de KNVB een jaar geschorst voor interland voetbal! Vanwege het slaan van de scheidsrechter...? Mr, Bonte had het Cruyffie ge rust kunnen vragen, want Cruyffie was openhartig ge noeg, blijkt uit het boekje dat 'Oog in oog met Johan Cruyff heet. De 19-jarige Cruyffie heeft na tuurlijk ook een mening over die langharige provo's uit die tijd. „Het is voor hen hetzelfde als voor mij het shirt van Ajax, een teken dat je ergens bij- hoort en niet meer. Ik geloof niet dat de echte provo's zo veel moeilijkheden veroorza ken. Er zitten bij die provo's jongens en meisjes die hebben gestudeerd en die gaan, dacht ik, toch niet midden op de Dam of waar dan ook met de politie op de vuist. Het zijn de bijlopers die dat doen." Cruyffie kan er de gein niet van inzien, volgens mr. Bonte. „Ais je zo omhoog zit met je vrije tijd, dan is het toch be roerd met je gesteld." Amsterdam (anp) - Bijna geruis loos ging de aandacht aan hem voorbij: Jos Staatsen, tijdens de winterstop het middelpunt van de brandhaard die de voetballerij was, was tijdens Nederland - San Marino voor het laatst in functie als voorzitter van het demissio naire sectiebestuur betaald voet bal. Binnenkort zwaait hij defini tief af. Voor de tribune langs schoof hij naar zijn plaats, af en toe zwaaiend naar een bekend ge zicht. De in mei 1993 aangetreden Staatsen en zijn bestuur vielen in december over het fiasco van Sport7. In een soort van af scheidswoord liet hij in het pro gramma afdrukken dat hij trots is op het Oranjelegioen, dat hij met weemoed zal terugkijken op de vele en plezierige momenten met de supporters van het Nederlands elftal. Natuurlijk prees hij de verdien sten van het bestuur, zijn bestuur: de komst van de Supportersclub Oranje, het vriendelijke prijsbe leid bij interlands dat sinds een half jaar door het land waart. Pierre van Hooijdonk balt zijn vuist nadat hij Nederland op 3-0 heeft gekopt. Hij heeft weer zijn waarde bewezen als 'supersub'. fotowfa Door Jaap Bakker Amsterdam - Omdat het zaterdag tegen San Marino niks was, moet het morgen alles worden. In Bursa willen de spelers van Oranje een knop omzetten. „We zullen tegen Turkije twee keer zo geconcentreerd spelen als vanavond," beloofde Frank de Boer meteen na de duffe ontmoe ting met een gezelschap weerbar stige voetbaldwergen (4-0). 's Lands aanvoerder bewaart goe de herinneringen aan Turkije. In 1993 won hij met Ajax in Istanbul met liefst 0-4 van Besiktas. De tweede goede herinnering aan Turkije (en aan Istanbul) komt van een jaar eerder. „Met het Ne derlands elftal wonnen we daar met 3-1. Ik mocht zelf nog even meedoen als invaller." Het ver vangen van Wim Jonk leverde De Boer zijn twaalfde kruisje op. Morgenavond speelt hij alweer zijn 47e interland. De Boer had zaterdag meer oog voor andere cijfertjes. „Ik heb mijn totaal verdubbeld," sprak hij met een flauwe glimlach. Hij doel de op zijn aantal treffers in Oran je, dat van twee naar vier was ge stegen. „Zonder die doelpunten was ik deze wedstrijd morgen al weer vergeten. Ik vond het echt niks," mokte hij. Dat het wel eens niks zou kunnen worden, voelde De Boer overdag al aankomen. „Iedereen liep een beetje te dollen. Maar wat moet je ook voor zo'n wedstrijd? San Ma rino, dat zegt niet veel natuurlijk. Je kent de namen van de spelers niet eens." De uitvoering was vervolgens overeenkomstig de voorbereiding: nonchalant en zielloos. „De scherpte ontbrak, de motivatie was er niet, ik vond bovendien de spitsen niet erg balvast. Misschien hadden we meer de lange haal moeten hanteren, alles door de lucht, maar dat is me achteraf ook weer te gemakkelijk gezegd. Dat had net zo goed op een drama kunnen uitlopen." Bovendien vond De Boer dat ook een beetje beneden de stand van Oranje. „Het is niet ons spel. Wij willen overtuigen met mooi voetbal." „Aan de andere kant mag je ook San Marino een verwijt maken. Ik vind echt dat zulke landen maar hun eigen toernooitjes moeten spelen. Die ploeg heeft toch niets anders gedaan dan verdedigen? Als je dan heel geconcentreerd speelt en wat geluk hebt bij het af ronden, is het nog mogelijk een monsterscore neer te zetten. Maar dat lijkt gemakkelijker dan het is. San Marino heeft het niveau van een Nederlandse tweedeklasser. Laat een tweedeklasser eens net zo defensief spelen, dan schieten we er ook niet zomaar tien in." Geef Frank de Boer daarom Tur kije maar. „Dat wordt veel leuker. Turkije wil mpoi voetballen, tech nisch verzorgd. Dat ligt ons beter en voor zo'n wedstrijd komt de motivatie vanzelf. Oké, het zal een heksenketeltje worden, maar we zijn wel wat gewend."

de Stem | 1997 | | pagina 13