Politieleger voorkomt voetbalrel _JL de stem 0 House-spektakel in Antwerpen Plotselinge zon lokt meer paastoeristen Rouwende Albanezen woedend op Italianen Gabbers Terneuzen hakken door DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D MAT""*' Treinongeluk in Spanje: zeker 26 doden Noodverordening in Den Bosch 'Marine schuldig aan scheepsramp' HBO dagopleiding in 2 jaar - MBA/SPD - NIMA A+B - Makelaar O.G. - Toerisme 1 W. De Gaay Fortman (85) overleden Turkije neemt Haagse brand zeer hoog op Politie leger, stadions voller INFO OCHTEND 137e JAARGANG 8"710311 000218 IMII DINSDAG 1 APRIL 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG VM VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN je Binnenkrant A2 jinnenland A3 •uitenland A4 'teland A5 A6 5ids A7 (IV-programma's A8 Sport B1 t/m B10 j iorpschef E. van Hoorn van de politieregio Brabant-Noord had pa afloop 'een goed gevoel'. „Als re zo blijven optreden hebben ie over een half jaar een heel an- dere situatie." De burgemeester van Den Bosch, J. Rombouts, had speciaal voor lit voetbalweekeinde een nood- Terordening uitgevaardigd. Op lie manier konden veel politie mensen op de been worden .ge bracht en overtredingen sneller ivorden aangepakt. Zaterdag en zondag werden al vijftien sup porters" van de harde kern van FC Den Bosch aangehouden. Volgens de politie maken zij deel uit van een criminele organisatie, gericht op het plegen van geweld rond voetbalwedstrijden. Bij de ze 'preventieve arrestaties' zijn wapens en munitie aangetroffen, alsmede drie hennepkwekerijen. De politie had onder meer via In ternet signalen ontvangen dat het tot een treffen zou komen tussen de harde kernen van beide sup- portersgroepen. Om een bloedige vechtpartij als die van vorige week in Beverwijk te voorkomen, heeft de politietop besloten de aanpak van geweld in en rond de stadions te intensiveren. Voor de wedstrijd werden ruim Uharte Arakil - Bij een treinon geluk in het noorden van Spanje zijn gisteravond zeker zesentwin tig doden gevallen. Vlakbij de stad Uharte Arakil ontspoorde om onduidelijke redenen een trein. Meer dan vijftig mensen raakten gewond. Volgens de Spaanse televisie zijn achttien van de gewonden er ern stig aan toe. De trein was onder weg van de Catalaanse hoofdstad Barcelona naar Irün aan de Spaans-Franse grens in Basken land. Magere zege Oranje op San Marino PAGINA Muster wint toernooi Key Biscane PAGINA Maarten den Bakker op dreef in semi-klassiekers Vrouwenteam Kampong wint Europa Cup II PAGINA Verdiende zege Hoek op Achilles PAGINA PAGINA k jjtefa.: Jj, Prachtig weer Het hogedrukgebied dat voor mooie paasdagen' zorgde blijft vandaag en morgen nog in de buurt. Wel komt er ge leidelijk wat meer bewolking. i/an onze verslaggever Den Bosch - De politie heeft gisteren in Den Bosch bij de voet balwedstrijd FC Den Bosch-ADO Den Haag gekozen voor een aassale inzet van agenten. In Den Bosch en in Den Haag zijn in le aanloop naar de wedstrijd ruim honderd arrestaties ver licht. Tijdens de wedstrijd bleef het vervolgens rustig. driehonderd man Mobiele Een heid ingezet. Zes opvangploegen bij alle invalswegen van de stad hielden drieënvijftig mensen aan. Zij bezaten geen identiteitspa pieren of hadden wapens of drugs bij zich. Onder de gearresteerden bevon den zich ook vier supporters van de Belgische club Standard Luik, die met de Bossche supporters zouden meevechten als het tot een confrontatie zou komen met de ADO-aanhang. De opvang ploegen hielden ook vier ADO- supporters aan die niet met de trein mee konden, omdat zich in Den Haag ongeregeldheden voor deden tussen de harde ADO-aan hang en de ME. In de hofstad werden ruim dertig mensen opge pakt. Van de driehonderd ADO-sup- porters met een combi-kaart kwamen er slechts tweeëndertig met een speciale trein naar Den Bosch. Die werden door twee ME-pelotons opgevangen en via een pad langs de spoorlijn naar De Vliert begeleid. In hun tribu nevak zaten uiteindelijk meer ME'ers dan Haagse supporters. Zowel Rombouts als korpschef Van Hoorn zijn zeer tevreden over de massale politie-actie-, „De politie heeft met 5-0 van voetbal vandalen gewonnen," aldus Rombouts. De kosten van 9e ex tra inzet van politie worden ge schat op 200.000 gulden. Met een noodverordening kan het bevoegd gezag maatregelen tref fen als er ordeverstoringen ver wacht worden. Op grond van de-gemeentewet en het Wetboek van Strafrecht kan de burgemeester regels vaststel len in de hoop problemen te voor komen. In de noodverordening kunnen bepalingen worden opge nomen waar groepen (bijvoor beeld krakers of voetbalsuppor ters) zich aan te houden hebben. Zo heeft Rombouts laten opne men dat supporters van ADO Den Haag niet in Den Bosch mochten zijn zonder een geldig plaatsbewijs voor de voetbalwed strijd. De Belgische politie heeft zaterdag op het station en bij het Sportpaleis in Antwer pen tijdens een strenge controle op drugs achtenvijftig Nederlanders teruggestuurd en vijf gearresteerd. Ze wilden allen naar het house- en hardcore-spektakel Thun- derdome '97. Bij het station controleerde de politie met veertig mensen in totaal 227 bezoekers. Van hen bleken er zesenzestig drugs bij zich te hebben. Die zijn afgenomen en de be zitters zijn naar huis gestuurd. Bij het sportpaleis troffen zestig agenten eenentwintig bezoekers aan met drugs. De politie vond 503 xtc-pillen, 37 gram marihuana, 3 gram cocaïne, 8 joints en 86 gram speed. FOTOCAMILESCHELSTRAETE Leidschendam (anp) - Het paasweekeinde heeft dit jaar 900.000 buitenlandse toeristen naar Nederland getrokken. Dat is weliswaar minder dan in 1996, toen Pasen een week later viel, maar zo'n 50.000 meer dan verwacht. ongeveer eenzelfde score als vo rig jaar. Met name campings heb ben last gehad van de slechte weersvoorspelling. De hotels hebben goed tot zeer goed ge draaid, met name aan de kust. Ook bungalowparken hebben weinig reden tot klagen. In Am sterdam zaten de hotels vol. Daar kwam deze paasdagen de meer derheid van de buitenlanders uit Engeland. De Engelse toeristen hebben daarmee de 'eerste plaats' overgenomen van de Duitsers. Bezoekers waren er vooral voor de Catharina-tentoonstelling, de rondvaarten en de musea. Directeur Cornelissen van het Nationaal Bureau voor Toerisme verklaart de hogere cijfers voor het dagtoerisme door het onver wachte mooie weer op eerste en tweede paasdag. De dagjesmensen en toeristen hebben voor 160 miljoen gulden besteed. Het aantal buitenlan ders bedroeg vorig jaar 925.000. Het aantal Nederlanders dat in eigen land is gebleven om vakan tie te vieren was volgens de ver wachting 350.000. Van de jaarlijkse topattracties meldt de Keukenhof in Lisse 50.000 bezoekers. Andere topat tracties als Efteling en Safari park Beekse Bergen hebben nog geen exacte cijfers, maar melden Tirana/Rome/Brindisi (rtr/afp) - De Albanese bevolking heeft op gisteren de vier doden en negenenzeventig vermisten van de scheepsramp bij Brindisi herdacht. In de havenstad Vlorë, waar de meeste slachtoffers vandaan kwamen, hangt een vijandige sfeer ten opzichte van Italië. De Gaay Fortman. IZIE ZEELAND-Cl: - Zeeland toeristisch ineens ook in trek bij Engelsen en Noord-Fransen (ADVERTENTIE) Arnhem - Amsterdam - Enschede Groningen - Leeuwarden - Rotterdam - Weert - Zwolle 9 Nu ook in Breda!! c 2 «s O) c 2 4* 0> Door BasTimmers Terneuzen - Het is eerste paasdag, tien uur 's ochtends. Het is rustig in de straten van Terneuzen. Een enkeling is op weg naar de kerk. Maar op het Stadhuisplein is het een druk te van jewelste. Drie volle bussen Zeeuws-Vlaamse jon geren keren terug van de hou separty Thunderdome '97. De reis begint de avond ervoor, om negen uur op hetzelfde plein. Honderdnegentien ravers verza melen zich voor de reis naar het Sportpaleis in Antwerpen. De heenreis is duidelijk stilte voor de storm. Slechts de muziek, echte hardcore van de Terneuzense dj Euzer, herinnert aan wat het ge zelschap te wachten staat. Francois Maas is lid van Tem Terror Division, een dj-collectief. Deze groep organiseert de reis. „Drie jaar geleden ben ik in mijn eentje begonnen met één bus. Nu hebben we drie bussen, het blijft groeien. Het is echt helemaal te gek. En we doen het allemaal voor één ding: de liefde voor de muziek." Bij aankomst in Antwerpen ver spreidt de groep zich. Tien uur lang wordt er gedanst op house muziek. Ilona Koopman (17) uit Westdorpe heeft zelfs de eer om tijdens '3 Steps Ahead' op het po dium haar danskunsten te mogen vertonen. Het is al weer licht als de groep zich rond acht uur ver zamelt voor de terugreis. De meeste gezichten zijn vermoeid, maar dat is geen wonder na de in spanningen van de afgelopen nacht. Bij telling blijken acht mensen te ontbreken, na een half uur wachten zijn ze er nog niet en reist het gezelschap weer af rich ting Terneuzen. Voor de echte die-hards volgt nog een heuse af- ter-party in café Bundy's. Ook voor Ilona. „Ik ga nog door tot vanavond vijf uur, dan slaap ik tot maandag elf uur en twee uur later ga ik lekker weer werken." Gabbers uit Terneuzen of omgeving zijn er klaar voor. Met nog fitte gezichten rich ting Antwerpen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Afgelopen zaterdag is op 85-jarige leeftijd in Den Haag Wilhelm Friedrich de Gaay Fortman overleden. De Gaay Fortman kampte al langer met hartproblemen. De voormalige politicus van de Anti Revolutionaire Partij (ARP) werd vooral bekend toen hij in 1973 minister van Binnenlandse Zaken werd in het kabinet-Den Uyl. Samen met de ARP'er Boer- sma koos hij voor een links-chris telijk kabinet en forceerde daar mee destijds een doorbraak in de kabinetsonderhandelingen. De Gaay Fortman stond bekend als een sociaal bewogen politicus. „Hij was een scherpe waker en wachter van het sociale profiel," zei beoogd CD A-fractievoorzitter De Hoop Scheffer gisteren. CDA- vice-partijvoorzitter Lodders noemde De Gaay Fortman 'een prominent partijgenoot' en 'spraakmakend'. De Gaay Fortman wordt donder dag om twaalf uur herdacht in de Kloosterkerk in Den Haag. Daar na wordt hij begraven in Amster dam. ZIE BINNENLAND-A3: - De Gaay Fortman, een 'edelman in de nolilïpk' Plaatselijke rebellen waarschu wen Italiaanse soldaten maar be ter weg te blijven uit de stad als ze in leven willen blijven. Vlorë is een van de steden waar de inter nationale troepenmacht, met daarin een groot contingent Itali anen, binnenkort de internatio nale hulpverlening zal bescher men. Overlevenden van de scheeps ramp beschuldigen de Italiaanse marine ervan het schip met opzet tot zinken te hebben gebracht. Zij denken dat de botsing be doeld was om Albanezen die wil len vluchten naar Italië te waar schuwen, Italië heeft in de afge lopen weken al dertienduizend Albanese vluchtelingen opgevan gen, In Albanië hingen de vlag gen gisteren halfstok en rond de middag lag het openbare leven een minuut stil. In Vlorë hingen lijsten met de namen van de ver misten. Traditiegetrouw stonden de deuren van de huizen van de overledenen open, waardoor de klaagzangen en de psalmen bui ten te horen waren. Het Comité van Algemeen Wel zijn in Vlorë, een bestuursorgaan van de opstandelingen, roept Ita lië op de nabestaanden een scha deloosstelling te betalen en alles in het werk te stellen om de lijken te bergen; Het Albanese parle ment heeft zondag het groene licht gegeven voor de statione ring van een multinationale vre desmacht. De legermacht, die on der Italiaans commando komt te staan, moet humanitaire hulp operaties beschermen in Tirana, Dürres en Vlorë. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft zaterdag een resolutie aangenomen voor het sturen van de multinationale macht. Italië hoopt binnen twee weken te kunnen beginnen met de operatie. Premier Romano Prodi van Italië heeft gisteren aangekondigd dat er een volledig onderzoek komt naar de ramp met de Albanese vrachtvaarder. De Tweede Kamer beslist deze week of Nederlandse soldaten deel gaan uitmaken van de inter nationale troepenmacht die naar Albanië gaat. ZIE BINNENLAND - A3 - Vertrek van Albanië-leger nog onzeker Den Haag (anp) - Turkije neemt de brand in de woning van een Turks gezin in Den Haag hoog op. Een Turkse re geringsdelegatie wil deze week naar Nederland komen om zich te laten informeren over het politie-onderzoek. „Wij zullen erop toezien dat deze zaak niet onopgelost blijft," al dus minister Tokar na de begra fenis van de zes slachtoffers in het Oost-Turkse plaatsje Eles- kirt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag wist gister middag hierover nog niets. De Turkse minister Esengun voor Mensenrechten haalt fel uit naar Nederland. Hij hekelt het feit dat een gebeur tenis als deze plaatsvindt in Ne derland, dat zich regelmatig kri tisch uitlaat over de mensenrech ten in Turkije. Nederland kan zelf niet eens de rechten van ei gen burgers beschermen en moet dus de hand in eigen boezem ste ken, stelt hij. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken reageert geprik keld. „Laat de regering daar werk maken van de mensenrech ten en laten wij hier hard werken aan het bestrijden van racisme en discriminatie." Het ligt voor de hand dat de brand donderdag ter sprake komt tijdens het bezoek van minister Van Mierlo aan Turkije. Ais Eu ropees voorzitter spreekt hij dan met zijn Turkse ambtgenoot, on der meer over de kwestie Cyprus en de relatie van Turkije met de Europese Unie. Het onderzoek van de Haagse po litie naar de brand heeft nog al tijd niet tot resultaten geleid. Het rechercheteam heeft de paasda gen met dertig man doorgewerkt. Het staat nog steeds niet voor 100 procent vast dat het huis in brand gestoken is. Vader Kösedag en vijf kinderen hebben de brand in de nacht van dinsdag op woensdag overleefd. Twee kinderen liggen nog zwaar gewond in het ziekenhuis. De Turkse pers besteedt veel aan dacht aan de brand. De media suggereren dat de brand is ge sticht uit racistische motieven. De Nederlandse justitie heeft daar geen aanzwijzing voor. Justitie ontkent dat de Koerdi sche afscheidingsbeweging PKK achter de aanslag zit. In de Turk se gemeenschap in Den Haag gaat het verhaal dat vader Köse dag in de slagerij die hij vroeger had, bezoek kreeg van PKK-le- den die een bijdrage voor hun strijd eisten. Ze zouden het op hem gemunt hebben omdat hij veel kinderbijslag krijgt. Köse dag zou hebben geweigerd te be talen. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: 'een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, j Per maand d.m.v..automatische afschrijving32,50* g Per kwartaal d m v automatische afschrijving93,50' Per kwartaal d.m.v. acceptgiro....97,50 I t; kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen g Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr Handtekening:p Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naai': Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, I Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND PlaatsRotterdam, Wijnhaven 10 Datum: zaterdag 5 april lijd 11.00 uur (start lezing) Bel voor info: 110-412 35 55 of 026- 351 63 79 SPD dagopleiding Arnhem wordt: HOGESCHOOL NEDERLAND Erkend door ministerie van Onderwijs en Wetenschappen

de Stem | 1997 | | pagina 1