DE STEM Macht Duitse banken is onaantastbaar KIJKDAGEN Smiths maakte fout Jaarverslag kost zo n anderhalve ton met scoorkaarten Maleisiërs bezoeken Fokker Woensdrecht Lovers Rail rijdt weer naar het strand KORT Vertrek 10 45 ECONOMIE ZATERDAG 29 maart MAANDAG 31 maart van 10 - 16 u. Showroornte 603 TRKT^éaerweert Pannenweg Uö Grote sanering bij Belgacom kost 6500 arbeidsplaatsen Triodosbank en Delta Lloyd m beleggingen TUSfllba DE VERANDA VOOR ALLE SEIZOENEN Van onze verslaggever Woensdrecht - Een delegatie van het Maleisische staats- concern Kazanah heeft gisteren Fokker Services in Woens drecht bezocht. Een woordvoerder van Stork, van Fokker Aviation, dat Stork moederbedrijf van Fokker in juni vorig jaar voor 300 mil- Aviation, bevestigt het bezoek joen overnam uit de Fokker maar kan er inhoudelijk niet op boedel. Het Woensdrechtse be- in gaan. „Het past in de serie drijf (voorheen Fokker Aircraft kennismakingsbezoeken die de Services) was een van de weini- delegatie momenteel aan Ne- ge onderdelen van het oude derland brengt." Fokker dat jaarlijks winst Fokker Services speelt een be- maakte, langrijke rol bij een eventuele Mocht het tot een herstart ko- herstart van de failliete vlieg- men dat zal Fokker Services tuigbouwer. Met name Bege- niet integreren met de vlieg- mann-topman Deleye en het tuigbouwer. Er komt een hol- Maleisische concern hebben ding waaronder twee bedrijven bedongen dat een nieuw Fok- hangen, de vliegtuigbouw en ker een volwaardige service- services. Gaat het onverhoopt afdeling krijgt. mis, dan kan services weer te- Fokker Services is onderdeel rug naar Stork. Arbeiders Krupp-Hoesch werken weer Dortmund - De werknemers van Krupp-Hoesch zijn gisteren weer aan de slag gegaan nadat ze van Bernd Schimmeyer van hun ondernemingsraad te horen kregen dat de voorgenomen staalfusie met Thyssen niet tot gedwongen ontslagen zal leiden. Daartoe hadden de arbeiders een keiharde garantie geëist. Onzekerheid over hun baan was de aanleiding voor de staking die de werknemers van Krupp-Hoesch in de afgelopen week hielden. De fusie tussen de staaldivisies van beide concerns, die dinsdag zijn beslag moet krijgen, kost in de komende jaren 6600 arbeids plaatsen op een totaal van 23.600 nu. Franse werkloosheid naar record Parijs - De werkloosheid in Frankrijk is in februari naar een re cordhoogte van 12,8 procent gestegen. De stijging bedroeg een- tiende procent vergeleken met januari. Ruim 3 miljoen Fransen zitten zonder werk. Verwacht wordt dat de werkloosheid medio dit jaar de 12,9 procent zal bereiken, maar daarna zal dalen. Nieuwe CAO voor sigarenindustrie Rijswijk - Werkgevers en vakbonden hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor de 2400 werknemers in de si garenindustrie. Op 1 april gaan de lonen met 2,75 procent om hoog, in april 1998 nog eens met 3 procent. CAO-akkoord in meubelbranche Utrecht - De werknemers in de meubelindustrie en meubile- FingSbedrijven kuffinep^hapaf 2001 met VèïVïöë'gd pèïïdioen. Dit staat in' het akkoord dat werkgevers en bonden hebben bereikt over de tweejarige CAO voor de bedrijfstak. De komende twee 'JhaVKfijgen de SÉWO'Wêfknemers in vier-stappen in totaal 6 procent meer loon. Het nieuwe pensioensysteem vervangt vanaf 1 juli de nu nog geldende Vut en maakt uittreding vanaf 60 jaar mogelijk, met behoud van 70 procent salaris. Frans Maas verwacht winststijging Venlo - Distributeur en internationaal expediteur Frans Maas verwacht in 1997 opnieuw goed te draaien. Vorig jaar zag Frans Maas zijn winst al met 36 procent stijgen tot 24,4 miljoen gul den. Die cijfers komen overeen met de voorlopige winstindicatie van medio februari. De jaren 1993 en 1994 waren nog verliesge vend. Stijging boekingen zomervakanties Hoofddorp - Er worden meer zomervakanties geboekt. In verge lijking met vorig jaar zijn het er momenteel 15 procent meer. Met name Griekenland en Spanje zijn populair. Het aantal boe kingen naar verre bestemmingen ligt nog 4 procent onder het ni veau van maart 1996. De branche-organisatie ANVR noemt de stijging 'explosief'. Begin dit jaar lag het aantal boekingen al 1 procent boven het niveau van het jaar ervoor. De maand februa ri lag 26 procent hoger dan in 1996. Consumentenbond controleert soja Den Haag - De Consumentenbond gaat controleren of fabrikan ten op hun producten vermelden of er eiwitten van genetisch ge manipuleerde soja in zitten. Per 1 april zijn producenten dat verplicht. Gisteren maakte de bond bekend bedrijven tot juni de tijd te ge ven aan hun wettelijke plicht te voldoen. „Daarna gaan we spul len inkopen waarvan wij weten dat er soja-eitwit inzit," aldus een woordvoerder. „Als er geen etiket op staat moeten bedrijven ons maar aantonen dat er daadwerkelijk geen genetisch gema nipuleerd soja-eiwit inzit." Tijdens het paasweekend zijn er weer... Lovers Rail, de eerste en enige concurrent van NS Reizigers, heeft zijn dienstregeling hervat. Op het perron van Amsterdam CS stond gisteren de trein naar Amster- dam-Beach-IJmuiden weer klaar. Omdat de verbetering van de spoorbaan naar IJmuiden vertraagd is, moeten de Lovers-medewerkers bij iedere spoorwegovergang de bomen net als vorig jaar nog met de hand bedienen. foto anp Economie Door Frans Wijnands Bonn - Wie kredietverstrekker, (groot)aandeelhouder, gevolmach tigd stemgerechtigde en commissa ris tegelijk is, heeft logischerwijs veel macht. De macht van de Duitse banken is op grond van die vier fac toren dan ook eenvoudig te verkla ren, historisch bepaald en vrijwel onaantastbaar. Van de bescheiden pogingen van de wetgever hun macht in te dammen, liggen de ban kiers niet wakker. Een ondernemer in Duitsland - groot of klein - moet voor geld bij een bank te recht. Kredietverlening via de beurs bij voorbeeld is in de Bondsrepubliek on derontwikkeld. Als geldschieter krijgt de bank in vrijwel alle gevallen - direct of indirect - inspraak in het geldlenende bedrijf. Banken praten bijvoorbeeld mee over nieuwe investeringen. Een ongewenste situatie, vindt Dieter Wolf, directeur van het Bundeskartell- mt. Duitse banken staan immers be kend om hun afkeer van grote risico's. „En dus zullen ze vaak remmend optre den als een ondernemer investeringen wil doen waar risico's aan verbonden zijn." Ook het liberale bondsdaglid Otto graaf Lambsdorff vindt dat veel bedrij ven hun investeringen te veel (moeten) afstemmen op het belang van de ban ken. Overal Bij de mislukte overval van staalgigant Krupp op concurrent Thyssen - die ten slotte op een vreedzame staalfusie is uitgedraaid - speelde de Deutsche Bank een opvallende rol. Want terwijl de bank de financiering van de overval ga randeerde zat een bestuurslid van die zelfde bank in de raad van toezicht bij Thyssen. Een schoolvoorbeeld van be langenverstrengeling. Het is verbluffend te zien hoezeer ook de Deutsche Bank zich in het Duitse on dernemerslandschap heeft ingegraven. De bank bezit een kwart van Daimler- Benz, en heeft daarnaast een méér dan dikke vinger in de pap bij nog eens elf grote ondernemingen zoals de Metallge- sellschaft (16,6 procent), Klöckner- Humboldt-Deutz (45 procent), Holz- mann (25,8 procent), Hapag Lloyd (10 procent) en enkele verzekeringsmaat schappijen. Hilmar Kopper, president-directeur van de Deutsche Bank is voorzitter van de raden van commissarissen van Daimler- Benz en Mannesmann, en 'gewoon' com missaris bij oa RWE, Linde, Veba, Bayer en Lufthansa. En hij is daarin geen uitzondering. Alle grootbankiers hebben minstens een half dozijn com missariaten, zoals ook alle grote banken aandelenpakketten bezitten van de meest uiteenlopende ondernemingen. De Deutsche Bank zou graag wat Duits bezit willen afstoten om zich op de Eu ropese of wereldmarkt te oriënteren. Maar de Duitse belastingwetgeving maakt dat niet aantrekkelijk. Bij aande- lenverkoop strijkt de fiscus de helft van de koerswinst op, en dat vinden ban kiers 'zonde van het geld'. Stemrecht Nog een factor die de macht van de ban ken bepaalt is het zogenaamde depot stemrecht. Kleinaandeelhouders die geen tijd of zin hebben aandeelhouders vergaderingen af te lopen, machtigen de bank bij wie zij hun aandelen in bewa ring hebben gegeven namens hen op te treden. Maar 3 procent geeft de bank concrete aanwijzingen of opdrachten. De rest laat het graag aan de bank over. Met als curieus verschijnsel dat sommige ban ken beslissend meepraten op aandeel houdersvergaderingen van bedrijven waaraan ze zelf letterlijk part noch deel hebben. De minister van Economische Zaken, Günter Rexrodt (FDP) heeft de banken gemaand om zich zodanig op te stellen dat er geen aanleiding tot verdenking van machtsmisbruik ontstaat. Maar zijn partijgenoot Lambsdorff vindt het tijd worden dat het óók in Duitsland als normaal wordt geaccepteerd dat ban ken ook vijandige overnames van be drijven financieren. In dat verband publiceerde Der Ta- gesspiegel deze week een toepasselijke cartoon: uit de bovenste etage van de Deutsche Bank-wolkenkrabber in Frankfurt kijken een paar bankiers let terlijk neer op de protesterende staalar- beiders. 'x-duizend op straat? Dat is precies ons concept!'. Buitenlandse bankiers hebben het fu sie-drama hoofdschuddend gevolgd. Volgens Horst Frey van de ABN Amro gniffelt de internationale bankwereld over het gestuntel rond de staalfusie. „Een zoveelste bewijs van het provin cialisme van de Duitse kapitaalmarkt." Er ligt in Bonn een wetsontwerp dat de macht van de banken moet beperken. Maar op de keper beschouwd gaat het om maatregelen in de marge. Het aantal commissariaten wordt bijvoorbeeld niet begrensd. Banken moeten weliswaar melden in welke bedrijven (met meer dan 250 werknemers) ze aandelen heb ben, maar daar blijft het bij. En in be drijven waar ze meer dan 5 procent van de aandelen hebben mogen ze niet meer namens hun depot-klanten optreden. De socialistische oppositie had een an der voorstel: banken mogen in branche vreemde bedrijven hooguit 5 procent aandeel hebben, bankiers mogen maxi maal vijf commissariaten hebben, en kleinaandelhouders mogen niet door hun bank worden vertegenwoordigd maar door een professionele zaakwaar nemer. Het voorstel haalde geen meer derheid, en dus blijft de macht van de banken vooralsnog onaangetast. ZATERDAG 29 MAART 1997 JO I 1X1 -i An 0495-626665 I ZÖNNERANDA' Amsterdam (anp) - Chipsfabrikant Smiths zat fout bij het af- i blazen van de reclame-actie met zogenaamde scoorkaarten be gin oktober vorig jaar. De fabrikant maakte zich schuldig aan misleiding zoals verwoord in de Nederlandse Reclame Code. bat stelt de Reclame Code Com missie vast na een klacht van een gedupeerde speler. Vorige zomer startte Smiths een reclame-of fensief met scoorkaarten. Die za ten in sommige zakken chips. Op Zeist (anp) - Triodos Bank en verzekeraar Delta Lloyd begin gen samen een beleggingsfonds dat moet bijdragen aan een bete re samenleving. Het heet Meer waarde Beleggingsfonds en krijgt mei een notering aan de Am sterdamse effectenbeurs. Het onds wil beleggen in onderne- ■dmgen die 'daadwerkelijk bij dragen aan een duurzame samen- evmg en (je verbetering van het sociale en natuurlijke leefmilieu', «et fonds lijkt op het ASN Aan- e rrfonds en Het Andere Beleg de kaarten was een balspelmo ment weergegeven en aan de deelnemer was het om te raden waar de niet getekende bal zich zou kunnen bevinden. Goede op lossingen waren goed voor een tientje. Smiths maakte op 2 okto ber plotseling een eind aan de ac tie omdat die goede oplossingen uitgebreid op Internet te vinden waren. Smiths kondigde het eind van de actie aan in advertenties in lan delijke en regionale kranten. Vanaf 2 oktober verklaarde het bedrijf de scoorkaarten ongeldig en nam het de kaarten niet meer in behandeling. Klager René Als- emgeest uit Utrecht stelde echter vast dat Smiths ook eerder door hem ingestuurde goede oplossin gen niet honoreerde. Ook voor de goede inzendingen die op 2 okto ber op de bus waren gedaan, zou de fabrikant naar de mening van Alsemgeest over de brug hebben moeten komen. De Reclame Code Commissie stelt de Utrechter op die beide punten in het gelijk. Door Paul Verlinden Breda - Dagelijks ploffen de laatste we ken de financiële jaarverslagen op het bureau. Een greep uit het aanbod van gisteren: Interpolis, BolsWessanen, Uni lever en de Nationale Investeringsbank. Stuk voor stuk fraaie boekwerken, met als hoogtepunt Interpolis. De Tilburgse verze keraar heeft het gebonden verslag in een stijlvolle harde kaft verpakt. Ook de vorm geving mag er wezen. Wat dacht U bijvoor beeld van een blanco pagina met een 'brand gat' waarachter een krantenartikel over een brand te zien is. Juist, Interpolis verzekert ook brandschade. Wat kost dat nu? Die vraag bleef gisteren on beantwoord omdat men in Tilburg dankzij Goede Vrijdag al een dag eerder aan het weekend begonnen was. Uit de cijfers in jaarverslag - daar gaat het toch om - blijkt dat de netto-winst van de verzekeraar is toe genomen met bijna veertig procent tot 209 miljoen gulden. Een mooie winst, die een mooi verslag rechtvaardigt. Gemiddeld geven Nederlandse ondernemin gen ongeveer 150.000 gulden aan een jaar verslag uit, weet Pol Schevernels, directeur van communicatiebureau BJS in Bloemend- aal en auteur van het in juni te verschijnen boek Het jaarverslag; van verslaglegging tot visitekaartje. „De kosten zijn natuurlijk afhankelijk van de oplage waarin een jaarverslag verschijnt. Dat varieert van enkele duizenden tot meer dan vijftigduizend exemplaren bij grote be drijven. Eén jaarverslag kost gemiddeld 35 gulden. Dat is exclusief de uren die de ac countant en de raad van bestuur aan de tot standkoming van het verslag wijdt," aldus Schevernels. De oplage van de jaarverslagen wordt met het jaar groter. Steeds meer particulieren beleggen op de beurs en steeds meer van hen willen ook precies weten wat er met hun geld gebeurt. Bij de meeste bedrijven kunnen ver slagen kosteloos opgevraagd worden. Jaarlijks verschijnen er meer dan tiendui zend jaarverslagen in Nederland. Totale kosten: 1,6 miljard gulden. Drukkers, co pywriters en vormgevers varen er wel bij. Het gaat daarbij lang niet altijd om financië le jaarverslagen, want in meer dan de helft van de gevallen betrefr het inmiddels sociale en milieu-verslagen en rapportages van on derwijs- en zorginstellingen, verenigingen en stichtingen. Een jaarverslag mag dus wat kosten. Maar wordt dat geld ook goed besteed? Volgens Schevernels leidt een jaarverslag nog altijd een 'geïsoleerd bestaan' en wordt het te wei nig geïntegreerd in de 'totale communicatie mix' van een bedrijf. Hij wijst ook op de ge brekkige distributie, waardoor een verslag wel bij een relatie aankomt maar vaak niet bij de juiste persoon. „Dan wordt er zoveel geld in het begin van het traject gestoken en aan het eind wordt er zo onzorgvuldig mee omgesprongen." Ondertussen worden jaarverslagen wel steeds mooier. Interpolis is top. Maar ook Unilever en BolsWessanen zorgen voor glos sy uitgaven met foto's van hun producten. De Nationale Investeringsbank heeft aqua rellen van kunstenaar Kars Persoon in zijn verslag opgenomen. „Bedrijven zijn meer aandacht aan vormge- ■i ving gaan besteden in hun verslagen. Ze pro beren zich te onderscheiden, vroeger zag het er allemaal veel grijzer uit," vertelt marke tingmanager Christiaan Janssen van papier handel Lutkie Smit uit Culemborg. Lutkie Smit stelde begin jaren negentig een prijs in voor het mooist vormgegeven jaarverslag. Winnaars van de afgelopen ja ren zijn onder meer Van Lanschot Bankiers, BSO/Origin en Flexovit. Inmiddels let de ju ry ook meer de inhoudelijke kant van het verslag, omdat het 'niet alleen mooi moet zijn, maar ook duidelijk'. „Van Lanschot drukte bijvoorbeeld de kerncijfers af op de cover. Dat is origineel en Van Lanschot maakt daarmee gelijk duidelijk waar het fei telijk om gaat in een jaarverslag van een bankier." Jaarverslagen komen doorgaans uit als de resultaten van een bedrijf al lang en breed bekend zijn. Neem Unilever. Gisteren ver scheen het verslag terwijl de resultaten van het concern al op 11 februari geprestenteerd werden. Mosterd na de maaltijd? „In zekere zin wel," zegt Schevernels. „De attentie- waarde is veel minder omdat de geïnteres seerden al lang op de hoogte zijn van de cij fers. Het kan ook makkelijk eerder klaar zijn. Maar een verslag moet goedgekeurd worden door een externe accountant en dat kost vaak tijd." Schevernels is de afgelopen dertig jaar be trokken geweest bij de realisatie van meer dan honderd jaarverslagen. Het meest onder de indruk is hij van Shell. De olie- en che- miegigant beheerst het logistieke gedeelte bij het maken van de jaarverslagen (versies in meerdere talen) tot in de finesses. „Dat is bijna een militaire operatie. Ongelooflijk." (ADVERTENTIE) V Brussel (anp) - Vakorganisa ties en directie van de Bel gische telefoonmaatschappij u Belgacom hebben gisteren een akkoord bereikt om het personeelsbestand met 6500 mensen te verminderen. Belgacom heeft nu nog 26.000 werknemers. De gedeeltelijk geprivatiseerde onderneming zegt efficiënter te moeten werken als de Europese telecommarkt volgend jaar open gaat voor concurrentie. Het akkoord gaat uit van vrij willig vertrek via vervroegde pensioneriSg. Mie werknemers van vijftig jaar of ouder, met mi nimaal twintig dienstjaren, kun- I nen het bedrijf verlaten op de- I zelfde voorwaarden als gelden voor de huidige pensioenrege ling. De pensioenleeftijd bij Belgacom is nu zestig jaar. Jongere personeelsleden die het bedrijf willen verlaten, krijgen een premie van zes maanden sa laris. Daarnaast wil de directie op grote schaal werknemers in tern overplaatsen. Ook is een grootscheeps omscholingspro gramma aangekondigd. Bonden en directie bereikten gisterochtend vroeg een over eenkomst na lange onderhande lingen. Zowel vakbondsleden als Belgacom-aandeelhouders moe ten het akkoord nog goedkeuren. Belgacom is voor 50,01 procent eigendom van de Belgische over heid. Sinds 1995 zijn de reste rende aandelen in handen van telecombedrijven uit Denemar ken, Singapore en de Verenigde Staten. PTT Telecom viste bij de gedeeltelijke privatisering ach ter het net. KenmioMasUaiKlIapies Bcach Ekihüss Amsterdam Bench L Haarlem Satmiwwt Nnorrl WesietveW Wmiiirt™

de Stem | 1997 | | pagina 7