V PAASDAG GROTE PAASSHOW Klijn Keukens 'Dirty tricks' beginnen in Britse verkiezingscampagne Ross sluit vredesmissie in Midden-Oosten af Positie Mobutu verzwakt: zeker een kwart van land in handen van opstandelingen Storm eist tien doden in Duitsland en Polen Arbeiders failliete staalfabriek veroorzaken onlusten op snelweg De paus krijgt weer Nederlandse bloemen DE STEM BUITENLAND A5 commentaar j Veroveringen Zaïrese rebellen gaan door nieuws KORT op zandbank een probleem lasterlijke' poster ïgen minder in 1996 e asielzoeker' eboet VAN 10.00-17.00 UUR P runen! nieuws KORT Maffiabaas bekent moord op Falcone Russische officieren verlaten leger Akkoord over stadsbestuur Sarajevo Wilde staking treft Air France Europe Verdachten Dassault-affaire vrijgelaten Britse conservatief Merchant duikt onder Leden Aum-sekte dronken bloed leider Mausoleum Mao voor het eerst dicht Geweld in Algerije houdt aan i i i i i ZATERDAG 29 MAART 1997 AG 29 MAART 1997 A4 er een onderzoek 'tot op de bodem' "nd in de Haagse Schildserswijk waar- i om het leven kwamen. De premier Jit alle geledingen van de Nederland van mededeleven en verontrusting oe op koffiehuizen, winkels, reis- Jederland de laatste tijd te vaak voor lit gepakt. De brand in Den Haag die Jst, is vermoedelijk aangestoken. Istitie het teken zijn dat de inspannin- de daders van dit soort aanslagen te jen opgevoerd. Allochtone Nederlan- dat ze zich in ons land niet langer vel dslagen in Den Haag (drie kort achter jilgaan, moet serieus worden onder- ers in vooral extreem-rechtse kringen, jdadige wijze geventileerd. b kracht bestreden moeten worden. :huld bij voorbaat bij genoemde groe- i politiek opzicht is Turkije een woelig het moederland zijn ook zichtbaar in hg. Voor het conflict tussen Turken en ïwelddadigheid wordt daarbij niet uit [iter niet eens het belangrijkste aspect, i Duitsland - ook het toneel geworden I van migranten, is niet acceptabel. De *i zich volledig bewust zijn van de ernst |e Nederlandse overheid de zaken niet van dien aard - de eindredacteur van rogramma verwijt Nederland een laco- it. Zij creëren tegenstellingen en een weer meer aandacht krijgen dan de Iterochtend voor problemen in de "er Yerseke 64 sloeg door de harde dbank bij het eiland De Schelp in jchip ligt volgens de kustwacht zo den. Zeven Duitse opvarenden van acht van donderdag op vrijdag op i boot raakte door harde windvla- rloos vast tegen de dijk bij de Ke nden de opvarenden zich in veilig- limmen. gebleken van problemen met het Tensgebieden met België en Duits- nenlandse Zaken schrijft dat op |C. Cornielje.Wie vlak bij de gren- komen bij een meldkamer in Bel- [tuitsers kunnen een Nederlandse Dat is onlosmakelijk verbonden I arakter van het mobiele GSM-net- pen zijp daarover nog(BM>Qhtvan- afgelopen drie maanden die in Ne- |ijn ontvangen, zjjn zoneter rnanke- ie meldkamers in België-en-Buits- Ier van Justitie ziet op dit moment len van een strafrechtelijk onder door de film The people versus Lar- de hoofdrolspeler in gekruisigde Jjvan een vrouw. Flynt is de oprich- blad met veel erotische afbeeldin- 3erg, Rouvoet, Van Middelkoop en [kleine christelijke fracties en het ve gevraagd tegen de poster op te leer wegens schending van de eer- Volgens het Wetboek van Strafrecht In de bevolking aanstoot hebben ge- dat wel doen, zegt nog niet dat er i over denkt. [tkeringen is in 1996 met 20.000 ge larbeidsongeschiktheidsuitkeringen saldo is er sprake van een daling j)0. In de Ziektewet is het aantal uit- i tot 76.000. De stijging komt vooral ïen aantal uitzendkrachten, die on- Dit blijkt uit de definitieve cijfers Instituut Sociale Verzekeringen Ivan het aantal WAO'ers sinds 1992 gekomen. Hoewel over het hele jaar van een lichte daling met 5000, jls oktober 1996 weer langzaam toe. éreniging (Marver) dringt bij staats- an op de invoering van een masker die manier krijgen marechaussees ssief gedrag van vreemdelingen die orzitter Heerts erkent dat aan de in- :he bezwaren kleven. Hij verwacht intmoedigende werking uitgaat dat het op den duur wel nalaten mare- De toenemende agressiviteit tegen lerd gevallen per jaar - baart Heerts ver vindt dat daar veel te lichtzinnig at voor de Media heeft Veronica een legd voor het vertonen van een on- iprogramma Trexx, dat in de zomer Het Commissariaat voor de media antal stilstaande beelden achter el- en bewegend geheel. Hierdoor ver- onderscheid tussen sponsorvermel- rammaonderdeel. De KRO kreeg een lat tijdens Ontbijt TV het boeken- r te nadrukkelijk in beeld werd ge- ill Catshuis trouwen gemeenteraad behandelt binnenkort c in het Catshuis van een zoon van laken. uagd of er een trouwpartij in zijn houden. Het is een goede plek om de te laten plaatshebben, iets waar de it. r en wethouders is positief over het de raad nu voor het Catshuis tijde- iken, waardoor er een huwelijk mag Lubumbashi (rtr/dpa/bel- ga/afp) - De Zaïrese opstan delingen van Laurent Kabila hebben gisteren de stad Ka- senga in het zuidoostelijke Shaba veroverd. Zij naderen Lubumbashi, de hoofdstad van deze delfstof- en dia- mantrijke provincie. De militaire successen van de re bellen verzwakken de positie van president Mobutu wiens rege ringsdelegatie eerder op een top conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, de OAE, in Lomé instemde begin april in Zuid-Afrika met de re bellen te onderhandelen. Met de inname van het aan de Luapula, de grensrivier met Zambia, gelegen Kasenga heb ben Kabila en zijn mannen het oosten en in totaal zeker een kwart van Zaïre in handen ge kregen. Volgens getuigen viel de circa 20.000 inwoners tellende stad zonder veel strijd in handen van de rebellen. Zoals vaker in de vijf maanden durende op stand vluchtten de gedemorali seerde en onbetaalde regerings militairen, na uitgebreide plun deringen. Zij trekken naar het zuiden en zullen waarschijnlijk in Lubumbashi schuilen. De jongste verovering lijkt de onderhandelingspositie van de rebellen te versterken. Moise Nyarugabo, een van de leiders van de Alliantie van Democrati sche Krachten voor de Bevrij ding van Congo-Zaïre (AFDL), zei dat in Johannesburg alleen gesproken wordt over machts overdracht. „De alliantie moet de nieuwe regering vormen. Het gaat niet om samen delen. Mobu tu is dertig jaar aan de macht ge weest. Met alle gevolgen van dien." Pas als hierover wordt onder handeld, kunnen wij een staakt- het-vuren afkondigen, aldus Nyarugabo. „Het gaat er niet om Mobutu te straffen, zijn misda den zijn zo groot. Als hij geen president meer is, kan hij mis schien in het land blijven wonen en toekijken hoe het verandert." Voor de Franse radio zei gisteren Gaetan Kakudji, die voor de AF DL belast is met buitenlandse zaken, dat in de Zaïrese hoofd stad Kinshasa Mobutu het al lang niet meer voor het zeggen heeft. „Laat staan ex-premier Kengo." De Zaïrese krant Le Palmarès schrijft dat rebellenleider Kabila in Johannesburg direct rege ringsposten zal opeisen en af spraken wil over hervormingen van de strijdkrachten, de grond wet en het overgangsparlement. Zuid-Afrika probeert al tijden te bemiddelen. De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela baga telliseerde echter de rol van zijn land tot die van gastheer. Vol gens hem valt een treffen tussen Mobutu en Kabila, maandag of dinsdag, binnen het kader van een vredesinitiatief van de Vere nigde Naties. Aan en op een circa tachtig kilo meter lang stuk spoorweg in het door Kabila's rebellen beheerste noordoosten, troffen buitenland se hulpverleners meer dan 75.000 uitgeputte vluchtelingen aan. „Ik heb in mijn leven nog nooit zulke uitgemergelde mensen gezien," zei een van hen gisteren. „Velen zullen zonder medicijnen de dag van morgen niet halen." De tienduizenden Hutu's maak ten deel uit van de 170.000 Rwandezen en Burundezen die deze maand uit de kampen Tingi Tingi en Amisi vluchtten en die per Oost-Zaire introkken. Hamburg/W arschau/Praag (dpa/afp) - Zware stormen heb ben gisteren in Duitsland, Polen en Tsjechië zeker tien mensenle vens geëist. De materiële schade is groot. In Duitsland richtte de orkaan Sonja gisterochtend voor vele mil joenen guldens schade aan. Op de autosnelweg tussen Würzburg en Ulm kwamen drie mensen om het leven toen hun auto bij een in haalmanoeuvre door de keiharde wind slipte en omsloeg. Sonja stormde vanuit het noordwesten met snelheden tot 180 kilometer per uur over Duitsland. De orkaan ontwortelde bomen en vernielde elektriciteits- en telefoonverbin dingen en bovenleidingen van de spoorwegen. Treinen liepen ver tragingen van drie uur op. Dak pannen en zelfs complete daken vlogen door de lucht. In het wes ten van Polen eiste zware storm zes mensenlevens. Een onbekend aantal personen raakte gewond. De meeste slachtoffers waren voetgangers die door ongewaaide bomen werden verpletterd. In het midden van het land, bij Piotrkow Trybunalski werd een man dode lijk getroffen door een dak dat van een woning gewaaid was. De ma teriële schade is groot, vooral in de regio Poznan. De uitvalswegen van Warschau raakten versperd door ontwortelde bomen. Een om- gewaaicfeTShbHi1 "verpletterde in de omgeving van de Tsjechische hoofdstad Praag een 23-jarige man. De storm, die snelheden be reikte van bijna tweehonderd ki lometer per uur richtte zware ma teriële schade aan. ^t'AiïbëtÈtërs van dè^fdWêtéWaalse staal fabriek Forges de Clabecq in gevecht met de rijkswacht op de snelweg E19 bij Brai- ne-le-Chateau, ten zuiden van Brussel. De ernstige ongeregeldheden ontstonden na een roerige personeelsvergadering. Toen wilden duizend Forges-arbeiders, $)èhpteéitifif<W collets van de met slui ting bedreigde Renault-fabriek in Vil voorde, de toegang tot de snelweg blok keren. Bij protesten raakten tien politie agenten licht gewond en een demonstrant zwaar gewond. De arbeiders beschikten over drie bulldozers en bezetten de druk ke autoweg. Velen van hen waren met stokken bewapend. De politie gebruikte waterkanonnen, traangas en wapenstok ken om hen uiteen te drijven. De lokale vakbondsleider Roberto d'Orazio van de bond FGTB dreigde met meer geweld als de politie nogmaals optreedt tegen de monstranten. „Als'-ze ons weerhouden van actievoeren voor het behoud van on ze banen, zullen we alle noodzakelijke middelen gebruiken," aldus D'Orazio. Hij heeft opgeroepen tot een volgende de monstratie op 5 april in Namen. Door Aart Heering Vaticaanstad - „Chartelijk dank voor die blumen," zal paus Johannes Paulus II ook morgen weer zeggen tijdens de paaszegen Urbi et Orbi. Hij doelt daarmee op de rond hem opgestelde bloemenweelde die voor de twaalfde keer door Nederlandse producenten wordt verzorgd en betaald. Gistermiddag was de Leidse bloemist Niek van der Voort met een twintigtal medewer kers druk in de weer met de schikking onder het afdak van het pauselijke stationnetje in de majesteitelijke, voor toeris ten ontoegankelijke Vaticaan se tuinen. De 66-jarige Van der Voort, die meermalen in de Sint Pieter zelf de bloemendecoraties ver zorgde, is onderhand een oude bekende van de paus, die hem en zijn medewerkers nu al elf keer na de paasmis in audiën tie heeft ontvangen. De paus zal zijn zegen boven de indruk wekkende bloemengevaartes uitspreken, geflankeerd door twee kleinere bloemstukken van uitsluitend gele en witte (de Vaticaanse kleuren) chrysanten, die door kwekers uit het Westland ter beschik king zijn gesteld. Opvallend is een sober en prachtig uitge voerd arrangement van uit sluitend witte bloemen dat voor het kruis komt te staan. In totaal worden dertig ton bloemen per koelwagen naar het Vaticaan vervoerd. Voor de 100.000 gulden die voor de he le onderneming is uitgetrok ken, krijgen de Nederlandse producenten flinke publiciteit terug. De paaszege wordt op tv door honderden miljoenen mensen gevolgd. Het jaarlijkse bedankje van de paus is daar bij mooi meegenomen, hoewel Van der Voort zich haast te verklaren dat „wij daar nooit om hebben gevraagd, maar het initiatief is uitgegaan van het Vaticaan zelf." Jeruzalem (ap) - Aan het einde van zijn tweedaagse missie in het Midden-Oosten heeft de Ameri kaanse gezant Ross gisteren ge zegd dat hij er nog steeds vertrou wen in heeft dat zowel de Israë liërs als de Palestijnen vrede wil len. Hij was in het Midden-Oosten om te proberen het op punt van instorten staande vredesproces te redden. Yasser Arafat had Ross donder dag in Marokko verzekerd dat hij er alles aan doet om geweld tegen Israël te voorkomen. De Israëli sche premier Benjamin Netanya hu zei in reactie hierop dat woor den niet genoeg zijn en zei van de Palestijnse leider te verwachten dat hij hard optreedt tegen mos lim-militanten, voordat er sprake is van hervatting van de vredesbe sprekingen. De Palestijnse hoofd onderhandelaar Saeb Erekat zei op zijn beurt dat onderhandelin gen pas worden hervat als Israël de bouw van een joodse wijk in Oost-Jeruzalem stopzet en ook geen nederzettingen meer bouwt op andere Arabische grond. Ross brengt volgens het Witte Huis maandag rapport uit aan de Amerikaanse president Bill Clin ton en aan de minister van Buiten landse Zaken Madeleine Albright. „Een ding is zeker. Het is van es sentieel belang voor de voortgang van het vredesproces dat er weer rust komt. Het geweld kan niet doorgaan," zei de Amerikaan na dat hij met de Israëlische leiders had gesproken. Israël heeft giste ren voorbereidingen getroffen voor eventuele rellen na het isla mitische middaggebed. Op legerbases bij Palestijnse plaatsen op de Westoever stonden tanks en sluipschutters paraat en in Jeruzalem waren honderden extra politieagenten op straat, met name in de buurt van de Al- Aqsamoskee. In Hebron op de Westoever schoten Israëlische sol daten rubberkogels en traangas af op honderden Palestijnen die hen met flessen en stenen bekogelden. De demonstranten gooiden ook brandbommen. Zes Palestijnen raakten gewond door rubberko gels. Enkele tientallen Palestijnse politiemannen probeerden de me nigte tot bedaren te brengen. Een gezamenlijke demonstratie van Arafats Fatah-beweging en mos- (AD VERTE NTIE) Als u ook ÉCHT eieren voor uw geld kiest, goot u 2' PAASDAG natuurlijk als een (PAAS)HAAS naor Klijn Keukens. 3, SSTWsl™ Klijn Keukens, Thomas Edisonweg 4, Bedrijvenpark Groenewoud II, 5151 DJ Drunen. Telefoon: (0416) 37 75 11 lim-militanten, die gisteren zou worden gehouden als blijk van Palestijnse eenheid, werd op last van Arafat uitgesteld. De Palestijnen zijn woedend over het Israëlische besluit om de wijk Har Homa te bouwen in het Ara bische Oost-Jeruzalem, dat zij als hun toekomstige hoofdstad zien. Sinds vorige week een begin werd gemaakt met de bouwwerkzaam heden, zijn op de Westoever dage lijks botsingen tussen proteste rende Palestijnen en Israëlische soldaten. In Tel Aviv kostte een Palestijnse zelfmoordactie vorige week vrijdag behalve aan de da der aan drie Israëlische vrouwen het leven. Netanyahu beschuldigt Arafat ervan stilzwijgend toe stemming te hebben gegeven voor de aanslag. Ondanks het recente geweld staat 78 procent van de Is raëliërs achter het vredesproces, zo blijkt uit een opinieonderzoek waarvan het dagblad Maariv gis teren de resultaten publiceerde. Van de 497 ondervraagde perso nen vond 66 procent dat de onder handelingen niet opgeschort moe ten worden. De Europese Unie houdt mogelijk volgende week in Brussel een buitengewone verga dering over het vredesproces, zo werd gisteren vernomen uit inge lichte bron in Parijs. Door Bob vari Huët Londen - Met nog een maand campagne te gaan, zijn de Britse verkiezingen al vroeg in het stadium van de 'dirty tricks' (smerige trucs) beland. The Guardian onthulde giste ren dat een notoire cannabiss- mokkelaar was gevraagd een donatie te doen aan de verkie- ringskas van Tony Blair. Het was een ideetje van een andere krant, The Sunday Times, om te kijken of Labour wel geld zou aannemen van een drugs dealer. Howard Marks, woonachtig op Mallorca, werd twee jaar geleden vrijgelaten, na twintig jaar cel straf in Amerika. Hij was in de ja ren zeventig verwikkeld in een zeer omvangrijke drugssmokkel. Na een omstreden promotietour voor zijn autobiografie 'Mr. Nice' stelde hij zich kandidaat in de verkiezingscampagne. Marks is overigens groot supporter van het Nederlandse drugsbeleid. Zijn 'Legaliseer Cannabis Partij' staat voor niets anders dan de naam De ex-drugsdealer werd onlangs benaderd door een verslaggever van de Sunday Times met het voorstel Labour een loer te draai en. Marks wilde daar wel op in gaan, maar alleen de Britse minis ter van Justitie, Michael Howard, met een soortgelijke donatie zou worden getest. De Sunday Times- verslaggever vond dat minder aardig en blies het hele project af. Het is niet de eerste keer dat de Sunday Times de 'verleidings-me- thode' toepast. Drie jaar geleden bood de krant 3.000 gulden aan Lagerhuisleden in ruil voor schriftelijke kamervragen. Een zich als 'zakenman' voordoende journalist zette een en ander in scène. Twintig kamerleden (tien Tories en tien van Labour) werden zo op de proef gesteld. Twee Con servatieven accepteerden het geld en vroegen de minister om 'com mercieel gevoelige' informatie over bepaalde bestedingen bij de sociale diensten. Sunday Times rechtvaardigde de stunt met het argument dat alleen zo de ver meende praktijken van sommige Lagerhuislieden konden worden bewezen. De hebberige 'slachtof fers' werden vervolgens geschorst door Kamervoorzitter Betty Boot- hroyd. De partijen hebben de kranten niet nodig om elkaar in moeilijk heden te brengen met financiële aantijgingen. Volgens de Conser vatieven danst Tony Blair nog steeds naar de pijpen van de vak bonden, de belangrijkste geld schieters voor Labours verkie zingscampagne. In een poging 'openheid' te tonen over de in komsten beloofde Labour vorig jaar al de herkomst te openbaren van alle donaties hoger dan 15.000 gulden. Veel vager is de financiële organi satie van Blairs persoonlijke ver kiezingscampagne, die groten deels per helicopter gaat. De La- bourleider heeft kapitaalkrachti ge vrienden in supermarktbaron en miljardair David Sainsbury, filmproducent David Puttnam, tv-baas Greg Dyke en oud-voet baltrainer Kevin Keegan. De financiering van de Tory-cam- pagne is een nog groter mysterie. Conservatieve penningmeesters zijn daarover zwijgzaam als het graf. Bekend is dat de partij ten tijde van Margaret Thatcher steenrijke bewonderaars had in het buitenland. Er waren sensa tionele onthullingen donaties van de Turks-Cyprische zakenman en latere miljardenfraudeur Asil Na dir. Labour beweert dat Michael Heseltine vlak voor de laatste ver kiezingen een Saudische prins twintig miljoen gulden aftroggel de ten behoeve van de partijkas. Een ex-directeur van een Brits drankenconsortium vertelde ooit dat donateurs ook een beetje aan zichzelf dachten. Meer dan de helft van de gulste Tory-begunsti- gers werd de laatste vijftien jaar tot 'Sir' gepromoveerd. Volgens een partijwoordvoerder berust dit op louter toeval en waren door de betrokkenen beloond voor grote inzet voor charitatief werk. Caltanissetta - De voormalige maffiabaas Giovanni Brusca heeft deze week tegenover een Siciliaanse rechtbank schuld bekend voor de moord op anti-maffiarechter Gioavanni Falcone. „Ik ben schul dig. Ik drukte op de knop van de afstandsbediening," aldus Brusca. Falcone, diens vrouw en drie lijfwachten werden in 1992 op een weg even buiten Palermo in hun auto opgeblazen. Volgens Brusca was de aanslag tevens bedoeld als een waarschuwing aan de voor malige premier Andreotti, door wie de maffia zich verraden voelde. Brusca werd in mei vorig jaar opgepakt. Hoewel hij sinds zijn ar restatie met justitie heeft samengewerkt, wordt nog sterk getwij feld aan de betrouwbaarheid van zijn verklaringen. Moskou - Een op de twee officieren van het Russische leger van wie het contract binnenkort afloopt, is van plan dit contract niet te ver lengen. Ze kiezen ervoor het leger te verlaten. Dit heeft het hoofd personeelszaken van het ministerie van defensie, Grigori Kaspero- vitsj, gisteren gezegd. Het gebrek aan enthousiasme wordt veroor zaakt door de slechte levensomstandigheden en de algehele neer gang van het Russische leger, aldus Kasperovitsj. Zo'n 100.000 of ficieren beschikken niet over adequate woonruimte. Veel functies zijn onbezet. Van de cadetten verlaat bijna de helft de militaire academies om een andere carriere te zoeken. Sarajevo - Leiders van de Bosnische moslims en de Kroaten in Sa rajevo zijn het eind deze week eens geworden over een machtsde- ling in het stadsbestuur. De consensus opent de weg voor de verkie zing van een burgemeester. Sarajevo heeft meer dan een jaar geen burgervader gehad. De stad kende voor de oorlog in Bosnië grote Servische en Kroatische minderheden, maar nu wonen er voorna melijk moslims. Kroaten vormen een minderheid van 10 procent, terwijl vrijwel alle Serviërs in het voorjaar van 1996 de stad ont vluchtten toen hun woonwijken werden overgedragen aan het mos- lim-Kroatische bestuur. Zodra de machtsdeling een feit is, kan het stadsbestuur op 10 april een nieuwe burgemeester kiezen. Diens eerste taak zal zijn het ont vangen van paus Johannes Paulus n, die op 12 april een bezoek aan Sarajevo brengt. Parijs - Een wilde staking van grondpersoneel van Air France Eu rope heeft gisteren het binnenlandse vliegverkeer in Frankrijk ont regeld. Alle vluchten vanaf de luchthaven Orly bij Parijs werden afgelast tot drie uur 's middags. De piloten hadden al een 48-uurs- staking aangekondigd op Tweede Paasdag en dinsdag. Een woord voerster van Air France Europe zei ernstige overlast te verwachten van de acties. Air France Europe, dat binnenlandse vluchten ver zorgt, wordt dit jaar in een reorganisatie samengevoegd met moe dermaatschappij Air France. De reorganisatie wordt doorgevoerd om kosten te sparen. Zo zullen de lonen van piloten van Air Fran ce Europe worden gekort. De vakbonden zijn tegen de reorganisa tie en ook in april zijn er stakingen gepland. De directie van Air France heeft het personeel gewaarschuwd dat de werkonderbre kingen het bedrijf een miljard franc (338 miljoen gulden) zullen kosten, waardoor nog verdere bezuinigingen nodig zullen zijn. Luik - Justitie in Luik heeft gisteren de kopstukken van de Waalse Parti Socialiste (PS) Frangois Pirot en Fernand Detaüle vrijgela ten. Onderzoeksrechter Perignon vindt hun aanhouding niet langer nodig voor het onderzoek in de omkoopaffaire rond de Franse vliegtuigbouwer Dassault. Afgelopen week was de derde verdach te in deze zaak, Merry Hermanus, al voorlopig vrijgelaten. Het drietal blijft wel onder verdenking staan. De drie zouden in 1989 van Dassault smeergeld hebben aangenomen, in ruil voor een order van omgerekend 350 miljoen gulden voor de modernisering van de Belgische straaljagervloot. De beslissing daarover werd formeel genoifiên door de >FS-defëflsieminister Guy ■Goëme.'iOok1toenmaligu partijvoorzitter Guy Spitaéls zou van dé shiéergéldzaak op dë>r hoogte zijn geweest. Het Waalse regioparlement hief in verband *Jh$éHiaëe anderMvë? ibfentHgeleden Spitdefe^jihlSeiWéntaire on-t1^ schendbaarheid op. Later trad hij af als voorzitter van het regio naal parlement. Londen - Het Brits Conservatief parlementslid Piers Merchant is ondergedoken na berichten over een verhouding met een 17-jarig meisje. Merchant verdween na toenemende druk vanuit zijn partij om zijn functie neer te leggen met het oog op de komende parle mentsverkiezingen van 1 mei. Hij en zijn gezin verlieten donder dagavond hun huis in Beckenham in Kent zonder te zeggen waar zij naar toe gingen. Dit vernam de BBC van een plaatselijk Tory- functionaris. Het parlementslid verwerpt alle beschuldigingen over zijn verhouding met Anna Cox die als gastvrouw werkt in een nachtclub. Volgens de laatste opiniepeiling steunt 29 procent van de bevolking de Conservatieven van Major en komt Labour op 50 procent. Tokio - Leden van de Aum Shinri Kyo-sekte in Japan kregen het bloed van leider Shoko Asahara te drinken tij dens de plechtigheid waarin zij tot de groep toetraden. Dat heeft Kazuo Konya, die acht tien maanden lid van de sekte is geweest, gisteren gezegd in het proces tegen Asahara. De ze moet zich voor een recht bank in Tokio onder meer verantwoorden voor de aan slag met gifgas in de metro van Tokio, die in maart 1985 aan twaalf mensen het leven kostte. Konya zei dat hij ruim 15.000 gulden betaalde om de ceremonie bij te wonen in het hoofdgebouw van de groep bij de berg Fuji, ongeveer 100 kilometer van Tokio. „Wij gingen naar een kamer waar Asahara, in oranje kleren gehuld, lag te slapen. Ik kreeg een flesje met een licht roze vloeistof - Asahara's bloed. Er zat een vreemd smaakje aan," zei Konya tot de rechters. Het bloed moest volgens Konya nieuwe leden dichter bij een mys tieke toestand van vrede brengen. Peking - Het mausoleum met het gebalsemde lichaam van de voor malige Chinese leider Mao Zedong wordt dinsdag voor het publiek gesloten. Het gebouw wordt gerstaureerd en zal tot 1 januari 1998 dicht blijven. Het is de eerste keer sinds zijn opening dat het ge bouw aan het Tiananmen-plein in Peking zijn deuren gesloten houdt. „Het lichaam van Mao wordt niet verplaatst. Het gaat voor al om een restauratie van de buitenkant. Inwendig wordt het ge bouw alleen opnieuw geschilderd," aldus een medewerker van de organisatie die het mausoleum beheert. Sinds de opening in sep tember 1977 hebben 110 miljoen mensen het gebouw bezocht. Algiers Bij een bomaanslag op een restaurant in Algiers zijn vier doden en 27 gewonden gevallen. Dat hebben de Algerijnse autori teiten gisteren verklaard. De aanslag vond donderdagavond plaats aan de oostelijke rand van de Algerijnse hoofdstad. Dat gebied werd tot nu toe als relatief veilig beschouwd. Een anonieme bron zei dat de bom is geplaatst door de Jihad-Islamitische Liga, een nieuwe extremistische factie die twee maanden geleden werd ge vormd. Abdelkader Seddouki, een van de oprichters, en twee van zijn lijfwachten werden eerder deze week door het Algerijnse leger gedood. Veiligheidstroepen maakten ook de dood bekend van ze ven moslim-militanten in de westelijke kuststad Oran, meldde het radiostation France Info. De zeven werden verdacht van de moord op een ex-generaal in januari. Sekteleider Asahara

de Stem | 1997 | | pagina 5