L ZlP-drive: lang leve de superfloppy Byte: 'blasts from the past' üi J Lichtgevoelige chips worden goedkoper, digitale camera's beter J Tovenarij en magie Ca TSm\ ^§lI KI [Dagblad De Stem] INTERNET Velen dachten tot en kele jaren geleden dat hij niet meer kon wor den verbeterd: de foto camera. Anders dan bij een groot aantal andere uitvindingen van de twintigste eeuw, gebeurde er lan ge tijd niets op het fo to-technische vlak. INTERFACE Qü Voorlichtingspagina over BSE Bellen via Internet Gratis foto's bij Compuserve 40, r, en. "0(65, dgn PP- rek ds: ien 21/4 13- onze ïaar. Is i" r- s- 1 i tSlfj ZATERDAG 29 MAART 1997 E 5 Location: http:, //www. dse.nl/stem Reacties: j E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl CHIPS BITES Door Jan Koesen Soms, heel soms, is er een appa raat waar je alleen maar verrukt over kunt zijn. Zo'n ding dat doet wat het belooft, dat geen sores maakt, dat nergens mee vecht en dat nog betaalbaar is ook. Aan die eisen voldoet de Io mega Zip drive, een extra drive met een capaciteit van 100 mB. Je kunt ook zeggen: een extra, heel grote floppy-drive naast de gewone A, of een verplaatsbaar hard schijfje. Prima voor back ups, geboren voor het betere be standsbeheer. Je kunt de Zip in bouwen, maar ook los naast je pc plaatsen in de parallele poort. Dat is de plek waar normaliter de printer op zit, maar geen nood, de Zip heeft een handige transparante doorlusverbin- ding. Je koppelt de Iomega Zip aan je poort, je plugt de printer op de Iomega en Kees is bijna klaar. De floppy's die de Zip gebruikt zijn stevige, dikke dingen die je als superfloppy's kunt gebrui ken. Het mooie is dat hij ook aanwezig is in de verkenner. Hij heeft maar één nadeel: de soft ware is voor het merendeel in het Duits en dat is even wennen. De werking is simpel. Je gaat naar de verkenner en program ma's die je wilt opslaan, sleep je naar de Zip-drive. Dat is alles. Je ziet de pakketjes dan ook op de gebruikelijke wijze overvlie gen. En je kunt ze weer vanaf de Zip naar een willekeurige harde schijf verplaatsen. De Zip is vooral handig voor grotere be standen. Zo heb ik mijn Win dows 95 op zo'n superflop over gezet. En ook Office-program ma's die in grootte de 100 Mb be naderen, kun je zo veilig stallen. En terugroepen. Begin daar maar eens aan met de gewone floppy. Een Zip-floppy is ruim zestig maal groter. Bij een klassieke backup via flop py's heb je het probleem dat je niets meer kunt terugzetten als ook maar één file op een floppy is beschadigd, of als de versies van de besturingssystemen niet identiek zijn. De Zip laat zich ook besturen en controleren vanuit Deze Computer. Ik prefereer de uitwendige bo ven de inwendige Zip. De uit wendige kan ik namelijk in een tas stoppen en meenemen naar een pc in een ander huis. Daar stop ik hem in de parallelpoort, ik installeer even een kleine, bij geleverde installatiefloppy op die tweede machine en kies GUEST. En dan kan ik hetzelfde liedje zingen. Ik kan program ma's van de Zip naar de tweede pc verhuizen en omgekeerd. Niks geen LAN-kaart, niks geen Laplink, niks geen nulmodem, niks geen troubles. Als die twee de pc uitgaat, is GUEST ook ver dwenen. Zo ben je echt mobiel. Je kunt natuurlijk ook de su perfloppy's kopiëren. Bij de Zip hoort een voorgebak ken, onbeschrijfbare dikke flop py met de TOOLS en de al ver melde 1,4 floppy voor de voorin stallatie en het mobiele werk. De kleine Zip kost ongeveer 300 en de portable bijna 100 meer. Er is ook nog de Iomega Jazz Drive met een veel hogere opslagcapa citeit, zo tegen de gigabyte, maar die is dan ook bijna 1000. leder een eigen fotostudio Door Martijn de Meulder Af en toe kwam er een nieuw filmpje met een fijnere korrel of anders wel een wat betere lenzen- instelling. Een flinke wijziging van werking of ontwerp zat er echter niet in. Toch staat er nu, met de komst van steeds geavan ceerdere digitale technologieën plotseling een heleboel te gebeu ren op fotografisch gebied. Niet alleen voor professionals, ook ge wone consumenten kunnen bin nen afzienbare tijd met de nieu we technieken aan de slag. Digitale camera's zijn het nieuw ste middel in die digitale omslag. Het grote voordeel van dit soort camera's is de onafhankelijkheid die ze je geven. Niet langer is het nodig om een filmrolletje te ko pen, dat vol te schieten en ver volgens weer terug te brengen naar een ontwikkelcentrale. Het ontwikkelen kan de gebruiker immers volledig in eigen beheer doen, en doodeenvoudig, met een gewone personal computer. Kracht Het grote verschil tusen de oude en de nieuwe filmcamera, is dat het filmrolletje is vervangen door een speciale (CCD) chip. Zo'n chip hoeft niet in- en uitgenomen te worden als een rolletje; het op slaan van de beelden gebeurt na- Een van de vele mogelijke toepassingen van de digitale camera: een opticien in Tokyo past een klant op de monitor verschillende bril len aan met behulp van de camera en de computer. foto anp melijk in het interne geheugen van de camera. Dat geheugen kan bestaan uit vaste chips, of bij de duurdere cameramodellen heeft dat de de vorm van een spe ciaal geheugenkaartje waarop een groter aantal foto's met een hogere resolutie passen. Dat is het punt waar de kracht van dit soort camera's duidelijk wordt. De genomen foto's worden na melijk al binnen de camera opge slagen in Jpeg-formaat. Dat is een in de computerwereld alge meen gebruikt compressiefor maat voor afbeeldingen. Het verbinden van de camera met de computer stelt de gebrui ker dan in staat om via een te kenprogramma als bijvoorbeeld Adobe's Photoshop de beelden binnen te halen. Het is daarvoor al voldoende om de camera met een kabeltje aan de computer te koppelen of het geheugenkaartje in een speciale leeseenheid te ste ken. De foto's verschijnen ver volgens op het beeldscherm waarna ze zelfs bewerkt kunnen worden (even die lastige tante wegpoetsen). Eventueel is het mogelijk om dan het eindresul taat uit te (laten) printen of, veel moderner, op internet of intranet te publiceren. Beeldpunten Het hart van de camera wordt dus gevormd door een speciale optische CCD-chip. De afkorting staat voor Charged Coupled De vice, een chip die bestaat uit lichtgevoelige cellen met een on derlinge koppeling. CDD's kun nen de aan- of afwezigheid van licht registreren. Dat doen ze in 256 verschillende niveau's, en aan de hand van de gemeten waarde produceren ze een getal. Het lichtniveau op klaarlichte dag krijgt binnen zo'n cel dus een andere digitale waarde dan dat van het schemerduister. Alle gemeten waarden worden omgezet in pixels (beeldpunten) die samen de complete foto vor men. Een CCD-cel kan kleuren registreren door samenwerking met naburige cellen. Iedere cel is namelijk gevoelig voor rode, groene of blauwe kleuren. De precieze kleur van een pixel is daarmee echter niet te bepalen. Die wordt verkregen door inter poleren. Daarbij bepalen de waarden van de omliggende cel len de waarde van de tussenlig gende cel. Het computerpro gramma in de digitale camera is in staat om van de op die manier gegenereerde data een hoge kwa liteitsafbeelding met een flinke kleurendiepte (16.7 miljoen kleu ren) te maken. CCD-chips kunnen dus een vol ledige afbeelding maken van het beeld dat op de chips valt. Dat maakt ze niet alleen geschikt voor digitale camera's maar ook doodgewone videocamera's zijn er mee uitgerust. En scanners om bijvoorbeeld foto's mee te digita liseren. Reeds enkele jaren zijn de digi tale camera's al op de markt, maar ondanks het gebruiksge mak hebben ze 'gewone' foto toestellen nog niet verdrongen. Dat heeft te maken met de kwa liteit van de beelden en (onmo gelijkheid om er papieren af drukken van te maken. De hoogst mogelijke resolutie en lichtregistratie van de camera worden namelijk bepaald door de kwaliteit van de CCD-chip. Hoe meer lichtgevoelige cellen op een chip, hoe beter dat die is. Het is echter nog niet mogelijk om tegen een redelijke prijs een grote hoeveelheid cellen op een chip te persen. Een eenvoudige digitale camera met een povere beeldkwaliteit (voor de kenners: 320 x 240 pixels) kost daarom nog zo'n 500,-. Een betere kwaliteit (640 x 480) kost ongeveer 1500,- en professionele camera's beginnen pas bij 2500,-. Een tweede bezwaar bij het ge bruik van digitale camera's is de moeilijkheid om van een goe de afbeelding ook een accepta bele afdruk te maken. De ge middelde consumenten-inkjet- printer levert immers een resul taat dat je niet graag in je foto album plakt. De enige optie is eigenlijk de kleurenlaserprin- ter. Maar die kost weer vele duizenden guldens. Printerfa brikanten verwachten dat de prijzen van dat soort apparaten in de komende jaren sterk zul len dalen. Maar een kleurenla- serprinter voor minder dan 750,- valt binnen vijf jaar echt niet te verwachten. CCD-chips worden spoedig be ter en betaalbaar, maar voor een papieren afdruk moet voor lopig toch de fotograaf worden ingeschakeld. Makkelijk zijn digitale camera's dus vooral voor digitale publica ties, zoals die op netwerken. Een internetpagina met foto's ziet er tenslotte aantrekkelijker uit dan eentje met slechts teksten. Voor lopig zullen 'normale' camera's dus blijven domineren, maar dat ze hun digitale broertjes ze op termijn gaan verdringen lijkt heel zeker. Het eerst via de nieu we media. Bent u net zo iemand als ik, die geen abonnement heeft op een computer blad, maar die er met losse regelmaat maar weer eens eentje uit de onvoorstel bare brij van dergelijke magazines vist? Dan heb ik een goede raad voor u: koop eens een keertje Byte. The Global Au thority for Computing Technology staat er in kleine letterjes onder de hoofdkop, en dat mogen ze van mij. Ik neem het blad in ieder geval serieuzer dan tiental len andere in die markt die slechts één doel voor ogen lijken te hebben: het te vriend houden van adverteerders. Het geen bijna niet anders kan als het aantal advertentiepagina's tien keer zo groot is als de tekstpagina's die ergens tussen al die reclame verstopt zijn. Ook ten aanzien van die bladen die het woord Windows in de naam van het blad zelf voeren lijkt mij enige argwaan gerechtvaardigd. Je kan van Autovisie tenslotte niet ven/vachten dat ze de auto an sich afkraken. Terwijl hoofdredacteur Ton Roks überhaupt nog betrapt moet worden op zijn eerste kritische noot ten aanzien van de voor milieu en dergelijke nou eenmaal minder aangename conse- puenties van het fenomeen auto. En zo tal je in een blad dat zich, ik noem maar wat, The Ultimate Windows Magazine noemt weinig negatiefs over Windows lezen, Waarbij ik eerlijk toegeef dat ik op dit moment, afkloppen, zelf helemaal niks 'e zeuren, mopperen of kankeren over de producten van Microsoft. Ik lijk 'en lange leste, nog harder afkloppen, in geslaagd te zijn om een stabiele versie van Windows 95 aan het draaien te krij gen. Ruim een jaar geleden heb ik al eens toegegeven dat er helemaal niks mis was met de gebruikersinterface van Windows 95 en dat het, als het nou ook nog eens ophield met crashen, een ver rekte mooi systeem was. Nu ik het, keihard afkloppen, stabiel heb op een snel systeem (Pentium 166, 48 megabyte geheugen, Matrox Millen nium grafische kaart met 4 megabyte eigen geheugen), onderschrijf ik dat nog maar eens. Het is een genot om met die configuratie te werken en iede re dag, het Bijbeldikke naslagwerk Win dows Unleashed bij de hand, ontdek ik weer nieuwe dingen die mijn computer- leven nog gemakkelijker maken. Alles loopt zoals het lopen moet, mijn knok kels zijn intussen bebloed van het af kloppen, en het zal er allemaal wel mee te maken hebben dat ik alleen nog maar 32-bits applicaties draai en verder komt er niks ouds meer op die harde schijven. Alleen maar nieuwe programma's spe ciaal geschreven voor Windows 95 of NT, en dat wil wel. Overigens heb ik nóg een aanradertje. Als ik een nieuw pro gramma nodig heb kijk ik meestal bij de Europese mirror-site van Tucows. Daar heb ik al eens vaker over geschreven, en wie nog niet weet waar het is kijkt van daag maar even op De Stem Online, waar een link naar de Twee Koeien is aangebracht. Wie vaak downloadt weet hoe lang dat soms kan duren, zeker s'a- vonds. dat de doos onderweg was. Ik ben be nieuwd. Volgende week meer over die doos van de koeien die je er waarschijn lijk al snel uithebt door het besparen van telefoonkosten als je een paar program ma's installeert. Maar ik begon over Byte, en wat voor een mooi blad dat was. Hoewel, mooi is mis- Door Léon Krijnen Bij Tucows hebben ze nu een pracht van een aanbieding: hun vijfhonderd beste share-ware programma's op cd-rom, ge garandeerd zonder virussen, voor 29 dollar, plus een paar dollar verzendkos ten. Wie zijn credit-card nummer niet durft te versturen via de digitale snelweg kan ook een fax sturen of een telefoon nummer in Amerika bellen. Ik heb het maar gewoon via de site gedaan waarna ik binnen 24 uur een mailtje retour kreeg v/aann mij onder dankzegging voor de bestelling werd medegedeeld dat ik er geen spijt van zou krijgen en schien het juiste woord niet. Het blad blinkt niet uit door een opzienbarende opmaak, maar wel door waar het om gaat: de kwaliteit van de artikelen. Verder staan er een aantal rubrieken in waarvan Blasts from the Past en Bug of the Month de leukste zijn. De bug van de maand zie je altijd al op de dag van verschijnen op duiken in nieuwsgroepen op internet. Zo als het bestandje BOOM.HTM dat ik en kele weken geleden beschreef en waar mee je Netscape van een ander kunt la ten vastlopen. Zoals mij overigens in eer ste instantie zelf overkwam. from the Past is ook grappig: in van vijf, tien, vijftien en twintig jaar terug in de tijd laten ze zien wat ze vroeger zelf over computers en de toe komst schreven. Zo voorspelden ze vijf tien jaar geleden dat u ooit zelf thuis met behulp van een computer uw belas tingformulier in zou kunnen vullen. In hetzelfde nummer stond een adverten tie waarin William Shatner, Captain Kirk in Star Trek, wenste dat ook hij aan boord van zijn starship de beschikking had over een heuse Commodore Com puter. Twintig jaar geleden beschreef Byte de opkomst van een spectaculair en nieuw fenomeen: de cassette-recorder als op- slag-medium. Uiteraard heeft Byte een mooie website, waar ook software ge parkeerd staat die u van dienst kan zijn met het oplossen van specifieke proble men. Zoals een verrekte handig programma dat drie Portugezen speciaal op verzoek van Byte hebben geschreven: WinFT, een soort Watchdog. Het is een pro gramma dat ingrijpt voordat een ander programma de boel in de soep dreigt te laten lopen. Voor de liefhebbers: ook het artikel erover dat in het februa- ri-nummer van Byte stond is op de site te halen. Over het gelijk van Byte en belastingen gesproken: naar verwachting van de be lastingdienst zullen dit jaar bijna een half miljoen Nederlanders hun formulier met behulp van de computer invullen. Een groot gedeelte daarvan zal het formulier waarschijnlijk nog uitprinten en per E- mail opsturen, maar dat hoeft ook niet eens meer. U kunt het programma downloaden vanaf de site van de belas tingdienst, via de computer uw aangifte verzorgen en daarna alles elektronisch versturen. Het programma is niet groot, 549K, zodat het met een 28K8 modem binnen een paar minuten binnen te ha len is. Het uitpakken is ook een fluitje van een cent, net als het opstarten. Mijn moei lijkheden kwamen daarna pas, want na het invullen van naam, adres, sofi-num- mer en dergelijke begint het programma allerlei vragen te stellen over de hoogte van aftrek- en inkomensposten en waar heb ik al die bonnetjes ook al weer gela ten? Laat ik maar eens beginnen met om uitstel te vragen aan die elektronische inspecteur. Hetgeen de accountant, de traagheid van mijn gang van zaken in middels kennende, ongetwijfeld al uit zichzelf heeft gedaan. Sommige dingen veranderen toch nooit, of er nou wel of geen computer aan te pas komt Hoe dan ook, hyperlinks naar zowel de site van Byte, als die van de Belasting dienst kunt u vinden via de voorpagina van De Stem Online. In samenwerking met Reacher Netsolutions heeft het Voor lichtingsbureau Vlees, een onderdeel van Produktschap Vee Vlees een voorlichtingspagina op het World Wide Web ge zet met antwoorden op de meest gestelde vragen over BSE en over het eerste BSE geval in Nederland. De internetpresenta tie geeft de consument de mogelijkheid zich te informeren over BSE, rundvlees en de relatie met de ziekte Creutzveldt Jakob. Sinds publicering van het adres op teletextpagina 105 hep het de afgelopen week storm op de BSE-site. Op de voor pagina van De Stem Online vindt u een koeiekopje. Als u daar op clickt komt u bij de voorlichtings-site terecht. PIT Telecom volgt de telefoon-ontwikkelingen op Internet aandachtig. En begrijpelijk, want telefoneren over het net kun je inmiddels met alle Internet-abonnee's over de hele wereld. En het leukste van allemaal is, dat de kosten zelden hoger uit vallen dan die van een lokaal gesprek. Dus ome Piet in Austra lië over het Internet bellen is goedkoper dan tante Sjaan in een andere Nederlandse stad via de normale telefoon. Toch waren er nog wat struikelblokken voor het telefoneren over Internet. De gebruiker moest en moet beschikken over een geluidskaart en een microfoon en het contact leggen via het Net was niet altijd even gemakkelijk. Was, want een Amerikaanse software-ontwikkelaar biedt sinds kort gratis een prachtig programmaatje aan, waarmee je met behulp van telefoon-simulaties als CoolTalk of Net- Meeting als het ware andere Internet-gebruikers simpel kunt opbellen. Voorwaarde is alleen dat die andere gebruikers ook beschikken over dat eerste programma, ICQ geheten. ICQ bewaart automatisch de e-mail-adressen van die perso nen in een bestandje. Als je weer het net opgaat en een van de anderen is ook online krijg je een seintje. Via een druk op de knop legt ICQ vervolgens contact met de andere gebruiker, waarbij het niet uitmaakt waar die zich op dat moment op het Net bevindt. Met behulp van CoolTalk en/of NetMeeting kun je dan op je gemak babbelen. ICQ biedt ook de mogelijkheid om elkaar te e-mailen, te waarschuwen voor binnenkomende e-mails, een eigen kleine homepage om door niet-ICQ-gebruikers opgepiept te wor den, te chatten en met de benodigde software video-conferen ties te houden, maar dat is weer een heel ander en veel inge wikkelder verhaal. Links naar relevante adressen vindt u op de voorpagina van de Stem Online. Engels geld, 'geleend' bij Compuserve Leden van Compuserve, die hun homepage op willen sieren met fotomateriaal, kunnen al enige tijd putten uit een bijkans onafzienbare voorraad. In de Compuserve Picture Gallery (GO: PICTURE) staan duizenden kleurenfoto's klaar, in een keurige bibliotheek gerangschikt naar onderwerp. Er kunnen zogenaamde thumb-nails opgehaald en bekeken worden, de foto's zelf kunnen daarna opgehaald worden in 24-bits hoge resolutie. Het belangrijkste is dat er geen copyright rust op de foto's en dat ze zowel voor persoonlijk gebruik als door be drijven naar goeddunken gebruikt mogen worden. Overigens kunnen niet-leden van Compuserve een kijkje nemen op de Flat Earth Picture Gallery door die via het World Wide Web te benaderen. Ook dat adres vindt u in ons adressenbestand, dat via de voorpagina van De Stem Online is op te vragen. Door Peter Vierenhalm WAT een heerlijke dag. De ko peren ploert schijnt volop. De vogeltjes fluiten. En net op het moment als jij van de fraaie natuur in Galican (je nieuwe thuis) geniet, valt er een scha duw over je heen. Het is de schaduw van een vliegend monster dat het op je heeft voorzien. Het beest grijpt je met zijn klauwen, neemt je mee de lucht in en smijt je weer onzacht op de aardkloot. Zo begint Nemesis, een nieuw adventure in de Wizardly- reeks. Vanaf 1981 dokteren bedenkers van Wizardly nieu we spellen uit die alles met to venarij en duistere krachten te maken hebben. Nemesis is zo'n spel van magie en de eeu wige strijd tegen het kwaad. Het is ook een ontdekkingsreis in een volledig onbekende we reld. Voor lieden met bloeddoorlo pen ogen die alleen willen knallen, schieten en moorden is Wizardly niks. Het spel is meer iets voor de denkers en onderzoekers onder ons. Maar als je actie zoekt, is die er wel. Al zul je de vechtpartijen wel moeten opzoeken. De actie komt niet naar je toe. Nemesis is geen Windows 95- spel. En dat is vreemd in deze dagen van nothing but Win dows 95. Het spel draait in de DOS-modus. Maar goed, als Windows hiertoe geconfigu reerd is, zijn er geen proble men met installeren. Je hebt de keuze tussen minimale, me dium of maximale installatie. Let wel op, maximale installa tie betekent heel wat MB'tjes aan gegevens op de harde schijf. Het spel is het snelst als je alles maximaal installeert. De vijf cd-roms garanderen uren, weken, soms maanden spelplezier. De driedimensionale beelden zijn fantastisch: fraaie bossen, echte ruïnes en robuuste kas telen. Grafisch ziet het er per fect uit. De interface is ge bruiksvriendelijk. Wat dat be treft behoort Nemesis tot een van de betere producten. Het enige nadeel is dat het spel complex is door de vele han delingen die je moet verrich ten. Ubisoft heeft gelukkig een Nederlandse handleiding in gesloten bij de vijf cd-roms. Toch blijft het een hele toer. Pas als je alle kneepjes van het vak onder de knie hebt, kun je echt aan de slag. En daar gaan eerst heel wat uurtjes aan stu die aan vooraf. Voor wie dat geduld kan opbrengen, is Ne mesis een aanradertje. Minimale systeemeisen: 486/66 Mhz-computer, 8MB RAM, cd- romspeler met dubbele snel heid, MS DOS 5.0 of hoger, geluidskaart, 256 kleuren- SVGA-scherm. Importeur: Ubi soft. Adviesprijs: 99 gulden. m - I 'T -

de Stem | 1997 | | pagina 49