Weekend E2 Afscheid van CSM-topman Gerard van Loon betekent einde van een tijdperk Met de club het veld in DESTEM Mill ZATERDAG 29 MAART 1997 tZ Als CSM-topman Gerard van Loon dinsdag met pensioen gaat, betekent dat het einde van een tijd perk. Sinds de oprichting van de Centrale Suiker Maatschappij in 1919 heeft het West-Brabantse geslacht Van Loon een grote rol gespeeld bij het concern. Niemand drukte er meer zijn stempel op dan Gerard van Loon. Onder zijn leiding werd CSM een internationaal concern op het gebied van voeding en ingrediënten, met bekende merken als HAK, Red Band, Roosvicée, Venz en Honig. N Door Dirk Vellenga v Ze schijnen elkaar te bellen met die moderne tele foons. Dan spreken ze af waar ze gaan vechten en hoe laat. De dub is hun leven. Ze doen werkelijk al les voor hun club. Voor het CDA bijvoorbeeld. Ze zijn tot alles in staat, letterlijk, als hun dub in het ge ding is. Toch hebben we het hier over hele nette, rustige mensen. Volgens hun buren is er eigenlijk niks op ze aan te merken. Ze gaan op zondag gewoon naar de kerk, goed gekleed, met het hele gezin. Ze zitten meestal op de eerste rij en schenken rijkelijk aan de collecte. Ze luisteren aandachtig naar de preek, zin gen uit voile borst en gaan dan in alle rust naar huis. Verder brengen ze de zondag lezend en wandelend door. Maar door de week zijn ze totaal anders. Onherken baar. Ze hijsen zich in hun vechtkleding: grijze pak ken, beige regenjassen. Ze gaan direct heel anders praten. Lange zinnen met gewichtige woorden die de tegenstander in verwarring brengen. De aanhangers van de clubs spreken meestal af in Den Haag, maar vaak ook trekken ze het land in. Ze huren ergens in een dorp een zaaltje af en dan gaat het er flink ruig aan toe. Het nieuwste slagveld sch- jnt het weiland te zijn. De boeren willen graag mee werken, Hun koeien zijn gek, hun varkens hebben de pest en hun melk moet doorgespoeld worden. Ze zoeken naar andere inkomsten en bieden graag een lap grond aan. Deze week hebben we gezien hoe de harde kern van de christen-democraten ten strijde trok. Grim mig, verbitterd, klaar om uit te barsten na zich maandenlang ingehouden te hebben. Die agressie moest eruit, de spanning was niet meer te harden. Men belde snel wat heen en weer, de politie werd weer gemakkelijk op een dwaalspoor gezet en de aanhangers van het CDA stapten in hun auto's. Het gevecht zou ergens in het Groene Hart plaatsvin den, naast de geplande HSL-baan, zodat het niet erg was als ze het landschap zouden vernielen. De tegenstanders stonden al klaar met hun paarse bivakmutsen en sjaals. Dat waren de verenigde troepen van drie dubs. Ze speelden nonchalant met hun knuppels er bobbeugels. Wim Kok was er de ze keer niet bij. Hem wordt rust gegund na een reeks zware wedstrijden. D66 maakte een wat stuurloze indruk. Van Mierlo had bedankt ert Wijers bleef wachten 'iri zijn ruime limousine die bij het hek stond geparkeerd. Bol- kestein van de WD lep als altijd een beetje aan de langs de sloten. Hij was de enige die een droeg. Hij had het in België gekocht, ieder een wist het, maar niemand durfde er iets van te zeggen. Soms schoot hij, zomaar een schot in de lucht. Dat was dan even schrikken. Er golfde paniek door de gelederen. Maar vervolgens werd het weer rustig en vroeg men zich af waarom hij het nou ge daan heeft. Hij had wel een van zijn eigen mensen kunnen raken. De harde kern van het CDA (ook wel 'holygans' ge noemd) zette zich in beweging en hield de vijanden in het vizier. Ze trilden van opgekropte strijdlust. De tijd tikte door, maar het wiide maar steeds niet tot een stevig, ontladend gevecht komen. Dat kon ook niet anders, want alle vechtersbazen, CDA én paars, renden schreeuwend en scheidend in dezelfde rich ting iedereen wond zich vreselijk op, maar een bot sing zat er niet in. Toen de tv-camera's arriveerden, daalde het stof net weer neer op het slagveld. Er lag een man. De strijd had toch een slachtoffer geëist. Het werd gei- dentificeerd ais Enneüs Heerma. Er was maar één, lugubere conclusie mogelijk. Hij was afgemaakt door zijn eigen christen-democraten. Hadden zijn vrienden zich op hem gestort bij gebrek aan échte strijd? De politie kondigde aan een diepgaand on derzoek in te stellen. Nederland is nu wakker geschrokken. De dwaas heid van dit soort bizarre gevechten is in volle om vang duidelijk geworden. Dit kan zo niet doorgaan. Je kunt zeggen: laten ze elkaar maar afmaken, want dan knuppelt het probleem zichzelf weg. Maar als alles straks op die manier wordt uitgevoch ten, tussen buren, steden, provincies, landen... Er moet krachtig ingegrepen worden. Door Europa? Door de internationale gemeenschap? Door Clinton als hij weer op de been is? Misschien wel door On ze Lieve Heer. De laatste suikerbaron Door Paul Verlinden Aan interviews heeft ir. G.M.L. van Loon (62) een broertje dood. Ook nu hij afscheid neemt als di rectievoorzitter bij CSM heeft hij er geen be hoefte aan. Op een enkele uitzondering na be perkt hij het contact met de pers tot de jaar lijkse presentatie van de concern-resultaten. Na de inleiding beantwoordt hij vriendelijk doch voorzichtig de vragen en babbelt vervol gens nog even na met de journalisten. Dat was het dan. Tot volgend jaar. Zijn afstandelijke houding, gevoegd bij de ri sicoloze wijze van ondernemen die CSM zo karakteriseert, heeft Van Loon bij de buiten wacht een saai imago opgeleverd. Niets is echter minder waar, zeggen mensen die hem beter kennen. Zij schilderen hem als een le vensgenieter, gepassioneerd jager en liefheb ber van wijn, kunst en cultuur. Dominant en eigengereid, is hij ook. Maar dat compenseert hij met een goed gevoel voor hu mor. „Elke vergadering moet minstens één keer gelachen worden," zegt or-voorzitter C. Goos. „Hij is geestig en is zeer geïnteresseerd in kunst en geschiedenis," zegt dr. K. Sluyter- man, schrijfster van het boek Driekwart eeuw CSM; cashflow, strategie en mensefi. Sluyterman zegt ook dat 'het niet iemand is die zichzelf wil étaleren'. Van Lo'on vertelt zelf in een uniek interview uit 1991 in het blad Quote waarom dat is: „De belangrijkste doelgroep van het concern is de financiële wereld. De klanten worden benaderd vanuit Honig, Red Band of De Ruyter. De wijze waarop wij ons manifesteren past bij een be drijf dat alleen een financiële doelgroep heeft." Ook aan de verplichting om zich één keer per jaar met de pers te onderhouden over de resu- laten van CSM, is nu een einde gekomen. Dinsdag gaat Van Loon met pensioen. Na ruim vijfendertig jaar treedt hij terug bij CSM. Daarmee is er geen Van Loon meer in actieve dienst bij het concern, dat in 1919 (mede) werd opgericht door de grootvader van de scheidend directie-voorzitter. Suiker Plakt Gerard 'Carrie' van Loon werd geboren op 3 maart 1935. „Geboren tegenover de suikerfa briek in Steenbergen, werd ik van jongs af aan met suiker maken geconftronteerd," schrijft hij in het boek Suiker Plakt uit 1994. Anno 1997 is er in Steenbergen weinig meer over van de suikerhistorie. De laatste Van Loon verhuisde in 1974 uit het dorp. Op de plaats van de fabriek, die in 1980 gesloten werd, is een verzorgingstehuis verrezen. Het 'Hof van Van Loon', waar Gerard geboren werd, is al in de jaren zestig gesloopt. In het verleden speelden de 'suikerbaronnen' van Van Loon een belangrijke rol in de Steen- bergse gemeenschap. Aan het einde van de vorige eeuw en in de eerste helft van deze eeuw leverde de familie maar liefst drie bur gemeesters. En dan was er natuurlijk de suikerfabriek in Steenbergen. Die werd in 1871 opgericht on der de naam Van Loon, de Ram Co, met als doel 'het koopen van beetwortelen, het teelen van dezelve op te huren gronden en het fabri ceren van beetwortelsuiker met al hetgeen daartoe betrekkelijk is'. De eigengereidheid waarmee Gerard van Loon CSM leidde, was ook al terug te vinden bij Van Loon Co (De Ram werd in 1896 uit gekocht). Toen er rond de eeuwwisseling een fusiegolf op gang kwam in de Nederlandse suikerindustrie, bleef Van Loon Co lang de enige belangrijke particuliere bietsuikerfa briek die niet opgekocht werd door de Wester Suikerraffinaderij in Amsterdam. Uiteindelijk ging Van Loon Co toch met de Wester in zee. Samen met een derde partij, Hollandia, werd in 1919 de Centrale Suiker Maatschappij (CSM) opgericht. Maar de Steenbergse familie had zich niet zonder slag of stoot gewonnen gegeven. Als veruit klein ste van de drie, wist Van Loon Co een be lang van tien procent in de onderneming te bedingen en dr. J.A. van Loon kreeg een plaats in de raad van beheer van CSM. Rode draad Sindsdien loopt de familie Van Loon als een rode draad door de geschiedenis van CSM. Na het overlijden in 1940 van J. van Loon werd zijm broer commissaris, terwijl zijn zoon di recteur van de suikerfabriek in Steenbergen werd. Die zoon, ir. G. van Loon trad in 1956 toe tot de centrale directie, waarin hij tot 1966 zitting zou hebben. Ir. G. van Loon had vier zonen en drie doch ters. „Zoals dat een goede katholieke fa milie betaamt," zegt zijn oudste zoon Jaq- cues. De jongens wer den allemaal inge nieur ('daar werd thuis wel enige druk achter gezet') en twee van hen kwamen in de jaren zestig ook bij CSM terecht: Jaques en Gerard. Jaques van Loon, bleef zijn hele carrière in de suiker. Hij was directeur van de fa brieken in Sas van Gent en Steenbergen. Toen die dicht gingen, kreeg hij de leiding over de Wittouck-fa- briek in Breda. Daar bleef hij tot aan zijn pensioen in 1992. „Ik denk niet dat je kunt zeggen dat mijn broer Gerard méér ambities had dan ik, het Gerard van Loon: „De wijze waarop wij ons manifesteren past bij waren vooral andereeen financiële doelgroep heeft." ambities;1" zegt Jacques van Loon. Gerard seirJaqueS Volgden lange tijd hetzelfde traject. Beiden volgden hun middelbare schoolopleiding op het Canisius-college in Nijmegen (waar ook mensen als Hans van Mierlo en Ruud Lubbers hun opleiding geno ten). Aan de universiteit van Delft studeerden ze werktuigbouwkunde. Na zijn militaire dienst bij de luchtmacht kwam Gerard van Loon in 1961 ook in de sui- kertak terecht. Hij bekleedde diverse functies en stootte in 1972 door tot de concerndirectie, waarvan hij in 1987 voorzitter werd. Diversificatie Gerard van Loon speelde een belangrijke rol bij de diversificatie en groei van CSM. In 1968 ging de Nederlandse suikerregeling over in een Europese. De producenten kregen binnen een quotum een vaste prijs voor suiker en bie ten. Nederland werd binnen de quotum-rege ling niet erg ruim bemeten. Expansie was dus niet of nauwelijks mogelijk. Om de vrije kasstroom uit de suikerfabrieken te benutten moest CSM nieuwe activiteiten gaan ontplooien. Dat lukt echter nauwelijks en in 1971 was het Gerard van Loon die, van uit zijn grote interesse voor management- theorieën, de directie opriep tot een 'systema tischer aanpak van de strategieformulering'. Het duurde echter nog tot het eind van de ja ren zeventig voordat CSM echt werk kon ma ken van diversificatie. Ondertussen had men nog enkele andere zaken aan het hoofd. Zo waren er in 1973 pogingen van Suiker Unie en Koninklijke Scholten-Honig om CSM over te nemen. CSM wees de voorstellen van de hand. Om de belagers af te schudden, startte CSM fusiebesprekingen met Gist-Bro- cades en Meneba. De Sociaal Economische Raad wees de plannen echter af. „Het was geen prettige tijd," zegt K. van den Heuvel, ex-kringvoorzitter bij Suiker Unie én aandeelhouder bij CSM. „Het verzet bij CSM tegen de overname was groot. Bij CSM hecht te men zeer aan zelfstandigheid. Van Loon was een van de felste tegenstanders. Dat kwam de onderlinge relatie tussen de Suiker Unie en CSM niet ten goede maar later is dat wel weer goedgekomen." Uiteindelijk gaven Suiker Unie en Honig hun pogingen op omdat CSM te goed beschermd bleek. Het concern had 46 procent van de aandelen geplaatst bij een gelieerd admini stratiekantoor. En er was nog Van Loon Co. Deze commanditaire vennootschap was na de oprichting van CSM blijven bestaan. De cv bezat gronden in West-Brabant en had een meerderheid in de aandelen van Wester Suiker, dat op zijn beurt weer een belang van 5 procent in CSM had. Zo hadden Van Loon Co en het ad ministratiekantoor de zeggenschap over 51 procent van de aande len in CSM. Kleinere spelers Ironisch genoeg was het CSM dat in 1978 het inmiddels noodlij dende Honig over nam. Daarmee werd eindelijk een begin gemaakt met de lang verwachte diversifi catie. Na Honig volg den tal van overna mes in de levensmid delensector: De Ruy ter, Red Band Venco, California, HAK, Oryza en Roosvicee zijn enkele van de be kendste namen die CSM in de loop der jaren inlijfde. CSM koos daarbij vaak voor kleinere spelers die een sterke positie in een deel markt (chocalade, drop) hadden. „Ni ches, daar zijn we dol op," verklaarde Van Loon in 1991 tegen Quote. Eind jaren tachtig werd de levensmidde lendivisie groter dan de suikertak. Onder tussen zat CSM ook in ingrediënten, met na me melkzuur. Die tak begon in de jaren ne gentig aan een on stuitbare opmars toen CSM het een na het een bedrijf dat alleen ander bedrijf op het ge- fotofotopersburo dijkstra bied van bakkerij-in grediënten in de VS kocht. Daarbij ging het vooral om familiebe drijven, die zich wél^bijr CSM thuisvoehiem omdat het concern hen een zekere zelfstan digheid waarborgde. Dit jaar zal de ingrediëntensector op een om zet uitkomen van 1,6 miljard gulden, oftewel 43 procent van de concernomzet. Daarmee wordt het de grootste divisie binnen CSM, ge volgd door Levensmiddelen (40 procent) en Suiker (17 procent). Twee fabrieken Omdat de rek er in 'suiker' al lang uit is, is de ze divisie sinds de jaren zeventig voortdurend met efficiency-maatregelen geconfronteerd. In 1992 waren er nog 1700 werknemers ver deeld over zes CSM-suikerfabrieken. Nu zijn er nog twee fabrieken (Breda en Vierverla- ten), waar in totaal circa 500 mensen werken. De maatregelen waren rigoreus maar hebben er toe geleid dat de suikerdivisie de best ren derende tak van het concern is geworden. C. Goos, werkzaam op de Wittouck-fabriek in Breda, heeft de saneringen in de suikertak al lemaal meegemaakt. Hij werkt al dertig jaar bij CSM en is voorzitter van de lokale, de groeps- en de centrale ondernemingsraad. „Het is natuurlijk erg vervelend als er zo ge saneerd moet worden. Maar CSM is altijd op Het voormalige complex van de suikerfabriek in Steenbergen. Daar begon voor Gerard van Loon zijn leven in de suiker. Op de plaats van de fabriek staat tegenwoordig een verzorgingstehy,is. f0t0 klm aerocarto tijd begonnen, heeft nooit uit nood moeten handelen, waardoor er goede sociale plannen waren.Van Loon is volgens Goos voorstan der van medezeggenschap in het bedrijf. Had een nieuwe werkmaatschappij geen onderne mingsraad, dan zorde hij ervoor dat die er kwam. In de or-vergaderingen staat hij open voor suggesties en kritiek, weet Goos. „Alles is bespreekbaar. Al is hij dominant en drukt hij zijn stempel op de vergadering. Maar hoe meer tegengas hij krijgt, hoe meer hij in zijn element raakt." In die cor-vergaderingen heeft hij het vaak over bedrijfscultuur, zegt Goos. „Dan geeft hij als voorbeeld de suikercultuur waarin de mensen wat voor elkaar over hebben, hard werken en niet zeuren. Dat leidt soms wel eens tot irritatie bij de vertegenwoordigers van andere divisies." Radicaal Ondanks zijn zwak voor de suikercultuur is CSM onder de leiding van Van Loon radicaal veranderd. Dat heeft succes opgeleverd, want sinds de werkelijke start van de diversificatie in 1978 heeft CSM ieder jaar een winstgroei kunnen melden. Meestal bedroeg die groei meer dan tien procent, pas sinds twee jaar be gint de stijging wat af te vlakken. De aandeelhouders van CSM hebben ook geen klagen. „Ik heb het deze week nog eens nagezocht," zegt analist D. Kerstens van ABN Amro Hoare Govet. „Sinds 1990 is de beurs koers van CSM ruim veertig procent harder gestegen dan de AEX-index. Dat komt vooral doordat CSM ook in mindere beursjaren goed blijft presteren." Toch is niet iedere aandeelhouder tevreden over CSM, maar dan gaat het niet om de pres taties maar om de beschermingsconstructies. CSM gebruikt zogeheten niet-royeerbare cer tificaten (uitgegeven door een administratie kantoor dat de werkelijke aandelen in handen heeft). Hiermee hebben beleggers wel econo mische belangen in het concern, maar kunnen nimmer besuurlijke controle krijgen. Met name de Vereniging van Effectenbezit ters (VEB) ageert al jaren tegen die structuur. „Natuurlijk gaat het nu goed met CSM en profiteren de aandeelhouders. Maar als het een keer mis zou gaan hebben de beleggers niets te zeggen," zegt directeur P. de Vries van de VEB. De Amsterdamse beurs heeft het gebruik van de niet-royeerbare certificaten enkele jaren geleden verboden. Maar'CSM heeft zich daar niets van aangetrokken. De ex-beursvoorzit- ter.Bï Baron van Ittersum 'betreurt de houding van CSM. Hij heeft het idee dat met name Van Loon zeer sterk hecht aan de bescherming. „Hij heeft onafhankelijkheid hoog in het vaandel staan. En terecht. Maar CSM heeft de niet-royeerbare certificaten helemaal niet no dig om zich te beschermen, er zijn ook andere manieren. Bovendien zijn de goede prestaties van het bedrijf op zich al een bescherming." Tot nu toe is de beurs er ondanks diverse (ju ridische) pogingen nog niet in geslaagd CSM op andere gedachten te brengen. „Gelukkig hebben de persoonlijke verhoudingen tussen Van Loon en mij er niet onder geleden," zegt Van Ittersum. „Daarvoor heeft hij een te goed gevoel voor humor." Restaureren Zelf heeft Van Loon inmiddels geen belangen meer in CSM. Tot 1995 had Van Loon Co via Wester Suiker nog 5,6 procent van de aan delen in CSM. Dat pakket is verkocht aan de ING-bank voor ruim 140 miljoen gulden. Op grond van die verkoop zette Quote de familie van Loon vorig jaar op nummer 56 in de Top- 100 van rijkste Nederlanders. Dat is wat kort door de bocht, want de cv Van Loon Co be staat uit 75 vennoten (waarvan slechts een deel familie). Hoe groot het deel van Gerard van Loon is in het kapitaal van de cv, is niet bekend. Een vermogend man is hij zeker. Na zijn pensioen zal hij deels op het zonnige Malta gaan wo nen. Maar hij heeft ook nog woningen in Ant werpen, Amsterdam en St. Annaland. Vaak monumentale panden die hij laat restaureren, want ook dat is een van zijn hobby's. Gaat er nu veel veranderen bij CSM nu Van Loon aftreedt? Op korte termijn waarschijn lijk niet. Van Loon treedt zelf toe tot de Raad van Commissarissen en zal zijn opvolgers ze ker voor onbezonnen stappen proberen te be hoeden. Ingrediënten D. Kerstens van ABN Amro Hoare Govett sluit echter niet uit dat CSM wat agressiever de markt gaat benaderen, zeker als het om de ingrediëntentak gaat. Voor verdere expansie in ingrediënten zal het concern zich meer op Europa en Azië moeten gaan richten, denkt hij. Kerstens wijst ook op de melkzuurfabriek die CSM samen met Cargill bouwt in de VS. „De capaciteit van die fabriek is beduidend hoger dan de groei in de markt rechtvaardigt. Ze zullen de concurrentie moeten aftroeven. Dat houdt risico's in en dat is ongebruikelijk voor CSM." Van Loon wordt bij CSM opgevolgd door dr. J. Vink, nu nog vice-voorzitter. Vink is net zo als de meeste andere directieleden 'opgeleid' buiten CSM. Ze werden weggeplukt bij con cerns als Unilever, Wessanen en Nestlé. Van Loon heeft zijn managers echter zeer behoed zaam vertrouwd gemaakt met de CSM-cul- tuur. Zelf verwacht hij dan ook geen grote veranderingen. „Wisselingen in de directie gaan zeer geleide lijk," zei hij op zijn laatste persconferentie in februari. „De heer Vink zit er al weer enkele jaren en is vertrouwd met het beleid van con tinuïteit en consistentie. Op die manier heb ben we nu al twintig jaar voortdurend winst stijgingen kunnen laten zien. Dat willen we graag zo houden."

de Stem | 1997 | | pagina 43