Ex-chef CID zal zwijgen doorbreken TPAASDAG GEOPEND Amsterdam en Randstad bouwen historische clipper I )erelFd AAN TAFEL! ■AV De varkens puilen boer Jansens stallen uit getest op koeienziekte 'Willem-Alexander moet adellijk meisje trouwen9 de STEM BINNENLAND Langendoen onthult geheimen IRT 'Koningskoppel' gehelmd voor rechter Veevoer niet CDA kritiseert maatregelen varkenspest Zes bedrijven Alphen-Chaam verdacht van varkenspest ZATERDAG 29 MAART 1997 A3 Van onze redactie binnenland Amsterdam - Behalve de re plica van een VOC-schip be schikt Amsterdam waar schijnlijk nog vóór Sail in 2000 over een replica van een negentiende-eeuws zeilschip. De bouw van het historisch vaartuig kost 24 miljoen gul den. De gemeente en de Rand stad Groep betalen elk de helft. De Stad Amsterdam wordt ge maakt volgens het model van een clipper die de werf Oostenburg in de hoofdstad in 1854 bouwde. Het ijzeren zeilschip had een middelgroot formaat en woog achthonderd ton. De nieuw te bouwen clipper vormt een mooie aanvulling op herleving van de nautische ge schiedenis van Amsterdam, vin den wethouder P. Krikke en Randstad-president-directeur F. Goldschmeding. Het VOC-schip De Amsterdam is een replica uit 1784 en de in Lelystad gebouwde Batavia is geïnspireerd door een voorbeeld uit 1625. Het idee voor de bouw van de clipper ontstond tijdens het nau tisch evenement Sail in 1995. De gemeente trok een ton uit voor het verrichten van een haalbaar heidsstudie. Het project moest aan een aantal voorwaarden vol doen. De replica moest historisch verantwoord zijn, maar tegelij kertijd voldoen aan de moderne eisen van de scheepvaartinspec tie. Bij de bouw wil Amsterdam werklozen en schoolverlaters in schakelen. Het project moet te vens dienen als opleidings- en (her)scholingsplaats. Daartoe verlengt men de bouwtijd met vijftien maanden tot in totaal drie jaar. Per jaar werken er mi nimaal 150 jongeren onder bege leiding van vakmensen aan de bouw. Aan directe en indirecte werkgelegenheid levert de clip per twee keer 100.000 uren op. Bovendeks zal de replica precies lijken op het negentiende-eeuwse voorbeeld. Benedendeks komen er hutten en sanitaire voorzienin gen die plaatsbieden aan groepen van 36 tot 72 personen. De Stad Amsterdam kan in de toekomst ook gebruikt worden voor recep ties, ontvangsten en presentaties voor groepen van tussen honderd en driehonderd mensen. De vaste bemanning bestaat uit 14 men sen, tijdens vaartochten uit te breiden tot 25. De gemeente en Randstad richten samen een re derij op die de exploitatie ver zorgt. Oranjewerf/Damen treedt op als hoofdaannemer in het project. Shipdock bouwt het casco op de voormalige NDSM-werf in Am sterdam Noord en de afbouw vindt plaats op de museumwerf 't Kromhout. Daarna krijgt het De clipper wordt gebouwd naar voorbeeld van dit schip, dat in 1854 op de Amsterdamse werf Oos tenburg werd gebouwd. illustratie anp schip een vaste ligplaats aan de kop van het Java-eiland, of te genover de nieuwe passagierster minal. De geschiedkundige waarde voor Nederland van het project is ove rigens betrekkelijk. In tegenstel ling tot het zeilende binnenvaart- vrachtschip de klipper en de daaruit voortgekomen kustvaar der de Groninger schoener, zijn de clippers van Britse oorsprong. De meeste werden gebouwd van hout. Het waren ranke, smalle, zeer snelle schepen, bedoeld voor het vervoer van lichte ladingen (zoals thee) uit de Britse kolo niën. Door Rinze Brandsma Den Haag - De geschorste oud-recherchechef van de CID-Ken- nemerland Klaas Langendoen, helft van het in opspraak ge raakte IRT-'koningskoppel', zal zijn zwijgen doorbreken. Den Haag (anp) - Veevoer wordt in Nederland niet in het laboratorium onderzocht op de aanwezigheid van verboden diermeel. De Keuringsdienst Veevoeders (KDD) controleert niet het veevoer zelf, maar de receptuur en de administratie van de veevoerbedrijven. Hierdoor bestaat er geen water dichte garantie dat besmetting met de gekke-koeienziekte BSE niet via het veevoer kan optreden. Sinds 1989 werkt de mengvoer- sector met een productiecode die voorschrijft dat er geen dierlijke producten in veevoer mogen zit ten. De KDD ziet hierop toe, maar dat is niet waterdicht omdat de dienst het veevoer zelf niet con troleert. Het is bijvoorbeeld mogelijk dat een grondstofleverancier via een vervalste factuur alsnog verboden Engels beenmerg levert. De admi nistratie van de voerfabrieken is dan in orde, terwijl er toch besmet veevoer wordt geproduceerd. De (jDATKafnerleden Van dér Linden en Van der Hoeven hebben minister Van Aartsen (Landbouw) om opheldering gevraagd. In een reactie stelt het Product schap voor veevoeder dat de con- trolesystematiek wel toereikend is. De nadruk ligt inderdaad op de beheersing van het productiepro ces en de controle daarop door de bedrijven. Maar bij vermoeden van overtreding van wettelijke voorschriften, komt ook het labo ratorium in actie. Ook de boerenbond LTO-Neder- land zegt vertrouwen te hebben in de huidige controlesystematiek. Woordvoerder Luiten signaleert dat het gebruik van beendermeel in veevoer al sinds 1989 in Neder land verboden is, in tegenstelling tot bij voorbeeld Engeland en Zwitserland. De export van zuivel, vlees en vleesproducten naar Rusland is sinds gisteren weer mogelijk. Met de Russische gezondheidsdienst is overeenstemming bereikt over een aanpassing van de tekst van het exportcertificaat. Er waren pro blemen gerezen bij de export naar Rusland, omdat op het oude certi ficaat stond dat Nederland BSE- vrij was. In het tegen hem en zijn voorma lige rechterhand Joost van Von del aangespannen meineed-pro ces voelt Langendoen zich ge noodzaakt een boekje open te doen over hun geheime recher che-operaties in wat de IRT-af- faire werd. Al hun activiteiten met de 'sapman' - de limonadefa brikant/infiltrant die zij in hun opsporingswerk naar drugsben des betrokken - zal hij openbaar maken?9'1 119 J"' Ook over het speurwerk van de Rijksrecherche in hun zaak wil hij onthullingen doen. „Ik hoop daarmee aan te tonen dat wij ten onrechte geslachtofferd zijn." Langendoen voelt zich gedwon gen tot openhartigheid, 'omdat ik niet beschik over politieke vrien den die het voor me opnemen'. Zonnebril Gisteren begon het proces tegen het 'koningskoppel' van de cri minele inlichtingendienst (CID) van de Haarlemse politie voor de Haagse rechtbank. Vermomd met helmen en een zonnebril versche nen de van meineed en bedrei ging verdachte ex-rechercheurs voor de rechter. Tot een echte inhoudelijke be handeling kwam het gisteren nog niet. De rechtbank besloot, op verzoek van de verdediging, de zaak terug te spelen naar de rechter-commissaris, om alsnog een lange lijst van 25 getuigen te horen. De rechtbank vindt het niet nodig de leden van de parle mentaire IRT-enquêtecommis- sie-Van Traa in het proces te la ten getuigen, waartoe Van Vond els advocaat mr. G. Spong opge roepen had. Het proces wordt half september of begin oktober voortgezet. De vlak over de Belgische grens in Essen onder Roosendaal be drijf houdende 'sapman' en zijn vrouw zullen gehoord worden als getuigen. De sapman heeft aan gekondigd alleen te willen optre den als getuige als justitie hem beschermt en hem enkele miljoe nen betaalt om onder te duiken en een nieuw, veilig bestaan op te bouwen. Justitie heeft nog niet op zijn eisen in willen gaan. De sapman vreest voor zijn leven, nu bekend is geworden wat zijn rol is geweest in de recherche onderzoeken naar grootschalige smokkel van drugs uit Zuid- Amerika in vaten vruchtensap. Bovendien zou Van Vondel hem met de dood bedreigd hebben, als hij en Langendoen doq£ zijn ge tuigenis in de cel zouden komen. Hij zou de sapman dan niet lan- gerikunnen beschermeA'tegen de onderwereld die op hem loert. Die bedreiging, dan wel beïn vloeding van de getuige maakt onderdeel uit van het strafproces tegen het 'koningskoppel'. Van Vondel heeft het dreigement ont kend. Het voormalige Haarlemse 'ko ningskoppel' (42 en 43 jaar) ver scheen onherkenbaar onder inte- graalhelmen voor de rechtbank. Geen vermomming met pruiken, maar een glanzende nieuwe zwarte en een rode motorhelm: nog nooit vertoond in een ver- dachtenbank. Pas toen de came ra's de rechtzaal uit moesten, gingen de helmen af. Meineed De voormalige rechercheurs staan terecht op verdenking van het plegen van meineed tegen over de parlementaire commis sie-Van Traa, die hen eind 1995 hoorde over hun ver doorgescho ten, alle grenzen overschrijdende opsporingsmethoden. Daarmee is hun proces de nieuwste afleve ring in de vervolgserie van de slepende IRT-affaire. De 'cow boys aan het Spaarne', zoals zij genoemd zijn, werden symbool en later zondebok van uit de hand gelopen recherchewerk naar bazen van internationale drugsbendes. Deels onder het toeziend oog van de politie wer den, onder hun regie, begin jaren negentig 230.000 kilo softdrugs ingevoerd; de helft daarvan ver dween op de vrije markt. Met de miljoenen-verdiensten financier de het 'koningskoppel' nieuw on derzoek. Maar ook al zitten de twee ex-re chercheurs nu in de verdachten- De voormalige CID-rechercheurs van de Haarlemse politie Langendoen en Van Vondel verschenen gisteren met integraalhelmen en zonnebrillen op voor de rechtbank. foto anp AS V? Probleem. Ik heb een rekening bij de ABN Amro en zo nu en dan overweeg ik wel eens dat ik in potentie het in met heb om van plan te zijn om naar de koffieshop te gaan. Ik schrijf dat extra voorzichtig op, want ABN Amro wil niets met koffieshops te maken hebben en in mijn hoeda nigheid van mogelijke potentiële hasj-roker zou ik wel eens niet welkom kunnen zijn bij die bank. Want welke integere bank wil nou het geld beheren van lieden die overwegen een deel daarvan naar het crimi nele circuit brengen? Mijn baas moet trouwens ook oppassen, want hij ver schaft me dat geld en omdat de gelegenheid nou eenmaal de dief maakt, wordt dat heel erg ingewikkeld. ik Zeker als je in overweging neemt dat mijn baas bij de Bank misschien wel geld leent om nieuwe investerin gen in dit mooie bedrijf te financieren. Als mijn baas mij salaris betaalt en ik dat geld weieens in hasj zou kunnen omzetten, dan weigert de Bank, met het nee zeggen tegen koffieshop-opbrengsten, eigenlijk geld dat hij zelf erin gepompt heeft. Waaruit maar weer eens blijkt dat geld inderdaad de wortel van alle kwaad is. Al zie ik de ABN Amro er nog niet voor pleiten om het met wortel en tak uit te roeien. MER1JN Rotterdam (anp) - Prins Willem-Alexander moet toch maar met een adellijk meisje trouwen, het liefst met een echte prinses. Dat vinden studentes van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Het studen tenblad Quod Novum hield een mini-enquête. De dames van de Erasmus denken dat een adellijke echtgenote be ter tegen het leven in een gouden kooi bestand zal zijn dan bij voor beeld Alexanders vriendin Emily Bremers. „Een burgermeisje zal eerder in de fout gaan. Mocht ik verliefd op hem worden, dan zal ik mij wel tachtigduizend keer bedenken voordat ik in het huwelijks bootje stap," aldus een vierdejaars studente economie. Een vierdejaars bedrijfskunde: „Die prinses uit Zweden, Victoria, dat lijkt me wel wat." „Het huwelijk van Charles en Diana was pro blematisch doordat Diana niet tegen de druk bestand was. Toch denk ik dat ook veel burgermeisjes wel met hem willen trouwen, vanwege het grote geld, de status en de glamour," zegt een andere studente. De meisjes zijn zelf niet onder de indruk van de prinselij ke charmes. Ze vinden de toekomstige vorst niet bepaald een stuk. bank, voor het dubieuze exploi teren van die waarschijnlijk grootste drugslijn in ons land staan ze niet terecht. Hun proces draait om verklaringen die zij bij de commissie-Van Traa hebben afgelegd. Zij zouden hebben ge logen over het financieren van hun operaties en het inzetten van de sapman. Volgens hem hebben de CID'ers hem tussen de 3 en 4,5 miljoen gulden gegeven om in Ecuador een sapfabriek op te richten, die als dekmantel voor gecontroleerde doorleveringen van drugs zou dienen. Van Von del en Langendoen hebben dit als onzin ontkend en noemen de sap man leugenachtig. In een kort juridisch steekspel lukte het hun advocaten gisteren niet, de officier van justitie niet- ontvankelijk te laten verklaren. Zij hadden een lijst van 49 te ho ren getuigen ingediend. Daarvan wees de rechtbank er uiteindelijk 25 toe. Het proces zal daardoor meer worden dan de 'simpele meineed-zaak' die het volgens het Openbaar Ministerie is. Wat advocaat Spong betreft wor den ook alle opsporingsmethodes uitgebreid op de korrel genomen, iets dat het OM wil voorkomen. Om te beginnen toeterde Spong de volledige naam van de sap man, die de rechtbank en de offi cier steeds nadrukkelijk verzwe gen, door de rechtzaal. „Per on geluk," grijnsde de strafpleiter. „Wat een boef," sisten leden van de Rijksrecherche in de zaal. no t.il?. R na sinelz Jsc Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA is. ontevre den over de maatregelen van mi nister Van Aartsen (Landbouw) tegen de varkenspest. Het CDA verwijt hem nalatigheid. „Hij doet niet veel meer dan tel kens nieuwe cirkels rond besmet te varkenshouderijen trekken," zegt CDA-woordvoerster Van Ardenne-Van der Hoeven. „De maatregelen zijn veel te alge meen." Als voorbeeld noemt ze de preventieve ontruiming van var kensbedrijven waar geen var kenspest heerste. Ze vindt ook dat Van Aartsen veel eerder de Kl-stations in de besmette gebieden in Oost-Bra bant had moeten sluiten. Begin deze week werd bekend dat via het KI-station in Wanroij moge lijk besmet sperma is verspreid naar bijna 400 bedrijven. De PvdA- en D66-Kamerleden Huys en Ter Veer staan onverkort achter Van Aartsen. „Hij staat voor een bijna onmogelijke klus met die varkenspest én de gekke- koeienziekte. Ik neem mijn petje voor hem af," zegt Huys. Volgens Ter Veer werden de Kl-stations aanvankelijk ongemoeid gelaten omdat nooit eerder sprake was van besmetting via sperma. (ADVERTENTIES) Hans Verkerk Keukens heeft vandaag en tweede paas dag (vanaf 10.00 uur) een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leveran cier aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel echt geld ver dienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keu ken en het beste ontwerp voor de beste prijs!! ■A- OOSTERHOUT WERKMANSBEEMD 8a - 0162-430808 GOES RINGBAAN WEST 2b- 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 Karei: vanavond Nederland 1, 22.06 uur DE NIEUWSGIERIGE Van onze verslaggever Alphen - In Alphen-Chaam zijn zes bedrijven verdacht van var- kenpest. Uit voorzorg mogen de veehouders geen varkens en mest vervoeren. Het gaat om drie be drijven in Alphen, twee in Chaam en een in Galder/Strijbeek. Volgens wethouder A. Huijben zijn de bedrijven verdacht van wege de relatie met het KI-sta tion in Wanroy. De varkens op de zes bedrijven zijn geïnsemineerd ®et sperma dat afkomstig is uit Wanroy. In de hele provincie zijn ruim 400 bedrijven verdacht om dat ze in contact hebben gestaan ®et het KI-station. p VERVOLG VAN VOORPAGINA Jansen is een zogenoemde topfokker. De big gen die zijn 650 zeugen werpen zijn niet be stemd, althans niet rechtstreeks, voor de slacht. Ze gaan naar andere varkenshouders waar ze in het hoogst mogelijke tempo zorgen voor zo veel mogelijk nakomelingen, die dan wél bestemd zijn voor de slacht. Omdat nu welgeteld één zeug geïnsemineerd is met zaad van een mogelijk besmette beer is het bedrijf van Jansen afgesloten van de buiten wereld. Tal van zeugen staan op werpen, de gierkelders zitten tot de nok vol en de varkens puilen de hokken uit. Jansen: „Gisteren heb ik de hele dag aan de te lefoon gehangen, op zoek naar redelijkheid. De burgemeester doet wat hij kan voor mij, maar met de verantwoordelijken is absoluut geen Dierenarts Dirven (rechts) op bezoek in boer Jansens overvolle stal. FOTO DE STEM/IOHAN VAN GURP dialoog aan te gaan. Ik voel het aan als een oorlog, waarin al het normale niet meer telt." Jansen heeft zijn bedrijf op drie locaties. Aan huis de 'kraamkamer', op twee andere bedrij ven in de buurt worden de biggen opgefokt. In de ene stal de moederdieren, in de andere de biggen die voor de slacht bestemd zijn. In een van die stallen heeft Jansen nu, noodgedwon gen sinds de explosie, hoogdrachtige zeugen liggen: „Op 9 april moeten de eerste biggen, in daarvoor niet geschikte hokken. Ik heb ge vraagd om ze terug naar huis te mogen halen. Mag niet. Ik moet ze direct na de geboorte maar doodspuiten. Einde gesprek." Overal staat de mest tot aan de roosters. „Mijn vaste afnemers zitten erop te wachten. Maar als straks alles ingezaaid is hoef ik met mijn mest niet meer aan te komen. Waar zal ik het laten? Als je bij de verantwoordelijke mensen aanklopt, dan blijven zij het antwoord schul dig. 't Is om te janken." De klaagzang van Jansen wordt onderschre ven door Peter Dirven (41) van dierartsenprak- tijk Dirven uit Chaam. Hij heeft buiten de vier die er al zijn recent een vijfde collega in dienst genomen vanwege de grote drukte die de var kenspest met zich meebrengt. Zijn praktijk heeft 250 varkenshouders, verspreid over heel Nederland, als klant. De laatste tijd voelt hij zich naast vee-arts meer en meer sociaal werker. „Boeren vragen jou om eens te bellen met de instanties voor een oplossing. Ik klim dan in de telefoon, maar ik bereik ook helemaal niks. Het is een waan zinnige situatie. Van dag tot dag worden ad hoc-besluiten genomen waar niemand een touw aan vast kan knopen. Het lijkt wel of de overheid gedacht heeft dat er nooit meer var kenspest uit zou breken. Terwijl je er op kon wachten. De weerstand van de Nederlandse varkens tegen pest is dusdanig teruggelopen dat elke insleep van de ziekte tot een explosie moet leiden. Je kunt er donder op zeggen dat dit zich binnen afzienbare tijd herhaalt."

de Stem | 1997 | | pagina 3