Sloop doet stof opwaaien HÉ JA, DAT KEN I Bobbels op het wegdek Koekjesbeleid provincie lijkt helemaal nergens op *?ree owt de DE STEM ZEELAND C5 'U mag 112 niet bellen' Windows open Aardverschuiving Wervelwind Piramidespel Een onhandige opmerking Toch blijven d'r alt nog vraogen eeh? PASTORIEDIENSTEN R.K.-KERKDIENSTEN P.C.-KERKDIENSTEN i i 11 i ZATERDAG 29 MAART 1997 Vrijdagmorgen, tien uur. Op de kruising Guido Gezellelaan- Zuidlandstraat in Terneuzen veroorzaken twee op elkaar botsende auto's een flinke klap. Een bestuurder is vrij snel uit zijn auto, de ander blijft bewe gingloos in zijn voertuig zitten. Toegesnelde mensen buigen zich bezorgd over hem. Snel alarmnummer 112 ge draaid. De telefoon gaat over aan de andere kant, maar meer dan achtergrondgepraat horen we niet. Even later: tuut-tuut tuut: afgebroken. Opnieuw ge draaid, nu met resultaat. Snel verbindt de telefoniste ons door met de politie. Daar geven wij aan dat een flinke aanrij ding heeft plaatsgevonden. En dat tijdens het gesprek de tweede bestuurder nu ook recht naast zijn auto stond. Na de melding een schrobbe ring. „Voortaan mag u 112 voor dit soort aanrijdingen niet meer bellen. Alleen als het ern stig is en er gewonden zijn," hield een agent ons voor. „Ja, maar die meneer bleef in zijn auto zitten, je weet maar nooit. Ik ben tenslotte geen arts." „Oké, in twijfelgevallen mag u bellen." Dat wordt dus eerst een cursus EHBO volgen. (RvdH). BIJ zonnige dagen stijgt de tem peratuur in het Hulster stads kantoor menigmaal tot tropi sche waarden. Er is wel een ventilatiesysteem, maar als dat draait kan er niet gewerkt wor den door het gebrom. Staan de ventilatoren stil, dan kan er ook niet gewerkt worden, van de hitte. Kortom, er moet iets ge beuren en de oplossing is vol gens B en W een nieuwe set, stil lere, ventilatoren. Deze week werd daar in de gemeenteraad een boom over opgezet, waarbij verreweg het origineelste idee uit het brein van burgemeester A. Kessen kwam: „We laten de ambtenaren gewoon alle pc's op Windows zetten."(EV) Het is even een vraag: traantjes van verdriet of een vuiltje in het oog. Van de week viel in Terneuzen de eerste van de zogenaam de Alvarezflats onder de slopershamer. En de directe omgeving was letterlijk even in nevelen gehuld. Het leidde tot wat klachten over stofoverlast van omwonenden. En de voorbijganger, die moest zich danig in de ogen wrijven. Met recht dus: De sloop van de flats doet stof opwaaien. foto wim kooijman ALS WE de woorden van burgemees ter J. van Rest van de gemeente Sas van Gent onlangs op een bijeenkomst met Belgische politie-officieren in haar stadhuis letterlijk mogen nemen, is er zonder dat we het weten een revolutio naire verandering doorgevoerd op be stuurlijk gebied in Zeeland en Vlaan deren. Uit de verspreking van de Sasse burgervrouwe viel namelijk af te lezen dat inmiddels reeds een ingrijpende bestuurlijke herindeling heeft plaats gegrepen die zijn weerga niet kent en zelfs de landsgrenzen overstijgt. Het betreft naar verluidt de samenvoeging van het gebied van d'Ee tot Hontenis- se... met de Belgische provincies Oost en West-Vlaanderen. In dat licht be zien kondigde Van Rest deze week ene Belgische meneer Dejaegher aan, die zou spreken 'namens de gouverneur' van de provincie Oost-Zeeuws-Vlaan- deren'. Een ware aardverschuiving in de bestuurlijke verhoudingen.(HdP) HET Hontenisser raadsüd Fons Roctus werd deze week getroffen door een hoge mate van verbazing. Immers, terwijl bij de collegevorming was afgesproken dat de onroerend-zaakbelasting vier jaar lang niet omhoog mocht, stappen de re geringspartijen nu van dat standpunt af. CDA-fractievoorzitter Arie Sponse- lee nam er de tijd voor om het hoe en waarom omstandig uit te leggen, waar vond bij Roctus geen begrijpend oor. De ommezwaai was voor Roctus aanleiding om Sponselee het etiketje 'wervelwind' op te plakken. „Beter een wervelwind dan een draaiwind," vond Sponselee, want daar zit tenminste pit in." „Dat kan wel zijn", kaatste Roctus te rug. „Maar draaien doet ie." (EV) lof bjiftf i bei 3l!Tter Duurzaam Veilig heet dus het plan om West-Zeeuws-Vlaan- deren verkeersveilig te maken. Een plan dat - ook dat is bekend - veel tongen losmaakt. Want niet iedereen is het eens met de uitvoering of de plannen die nog op de rol staan. Her en der in de regio is al het nodige gerealiseerd. De rond weg bij Oostburg bijvoorbeeld en de rotonde bij het Eiland. In de dorpen is Duurzaam Vei lig ook al bezig. De Eenhoorn- stad mocht het genoegen heb ben om het spits af te bijten. De Grote Beer in Oostburg moest hoognodig aangepakt: Er werd veel te hard gereden. Het (sneljverkeer moest dus langza mer. Om dat te bereiken kwa men er verkeersdrempels. Om de 70 meter nog wel verschenen er plots 'bobbels' op het weg dek. De Grote Beer telt er maar liefst elf. Op een afstand van nog geen kilometer. Oostburg is daarmee een attractie èn een ergernis rij ker. Voor wie dagelijks deze bobbels moet nemen, is het wel zaak om bijtijds de schokdempers te controleren. Veel inwoners van Oostburg hebben daarom hun dorp al een andere naam gege ven: 'Bobbelburg'. (WV) MISSCHIEN komen ze er in Den Haag nu toch achter waar Sluis ligt, want Sluis-Aarden- burg heeft met haar brief minis ter Zalm wakker geschud. Voorwaar ee" orestatie. Ik meende die eigenzinnige Van Liere zelfs bij Maartje te zien zitten. Die man wil geen wild westtoestanden meer in zijn ge meente en daar kan ik me iets bij voorstellen. Waar ik meer moeite mee heb, zijn die piramidespelen die alle commotie veroorzaakt hebben. Als ik in de krant een artikel lees waarin deelname een 'nek- cSSMb- rSiï. deelnemers,"jdpq armen' genoemd worden, ver- baast mij dat. Werden die kans armen soms gedwongen om him laatste spaarcentjes van de bank te halen of om de laatste sieraden van hun moeder te bel enen? Nee toch zeker. Elke deel nemer heeft een vrije wil. Jaren geleden hebben ze mij al gevraagd om mee te doen aan het toen nog onbekende spel. Maar ik ben te wantrouwend over geld dat ik niet kan zien. Het liefst zou ik mijn geld in een sigarenkistje doen, zodat ik het aan kan raken, ruiken en tellen als ik dat wil. Bankafschriften ritselen anders dan honderdjes of liever nog duizendjes. Maar ja, waar vind je nog sigarenkist jes. Die banken vertrouw ik niet; ze sturen mij een briefje waarop staat hoeveel rijker ik geworden ben. Maar wat heb ik nou aan zo'n papiertje, ik wil het voelen knisperen. Hoewel ik niet van strips houd, ben ik gek op Dagobert Duck. Zo'n geld- pakhuis met een duikplankje lijkt mij wel wat. Niks pinnen, niks chippen maar gewoon cash. Elk afschrift is voor mij een verrassing.' een c'^bof van nummers en cijfers over allang vergeten of verteerde aankopen. U zult denken dat ,jk niet van deze tijd ben en daar heeft U volkomen gelijk'iri. Maar daar door ben ik dus ook niet te strikken voor zo'n piramides pel. Sinds ik als jong meisje meedeed aan een kettingbrief en nooit het beloofde aantal an sichtkaarten ontving, bedank ik voor elke vorm ervan. Ik koop geen gebakken lucht, Toen in Albanië de noodtoe stand afgekondigd werd, ver wachtte ik niet anders dan dat de hele handel hier in elkaar zou storten. Niets blijkt minder waar. Het lijkt op de frustratie van opvoeders; je wilt je kinde ren zo graag behoeden voor de stommiteiten die jij indertijd begaan hebt maar blijkbaar kun je niet leren van ander mans ervaringen, moet je zelf met je kop door de muur. Terwijl wij altijd ageren tegen een betuttelende overheid vi)fflordt de roep om een verbod op het spel van alle kanten lïii- dfer. Het lijkt erop dat de rege ring daar mogelijk gehoor aan gaat geven. Je kunt je afvragen of het de taak van de overheid is om mensen tegen hun eigen hebberigheid te beschermen. Want daar gaat het om; men sen willen snel en makkelijk rijk worden. Liefst nog zonder belasting te betalen. Waarom gebruiken ze hun verstand niet? Geld, geld, geld. Voor geld kun je alleen maar die dingen kopen waarvan de re clamewereld ons voorspiegelt dat ze ons gelukkig zullen ma ken. Politiek verslaggever zijn in de Zeeuwse Abdij is een honden- baan. De vergaderingen zijn er doorgaans lang en van een wei nig inspirerend karakter, de koffie is wel goed, maar er ont breekt iets aan. Wat, dat merk je als je. in het andere provin ciegebouw komt, dat aan het Groene Woud. Daar krijg je meestal een lekker roomboter-. koekje bij de koffie. Een zo hartelijk gastvrije Hollandse gewoonte wordt hier in stand gehouden. Een koekje. Het lijkt .WiW Waar als d„e ver«ade" ringen maar saai en sledend ge noeg zijn kan zo'n kléin koékjè een verslaggever eventjes in de zevende hemel brengen. Deze gang van zaken toont nog een ander zwaar punt aan: het pro vinciebestuur heeft geen koek jesbeleid. Geen uniform koek jesbeleid tenminste. In de Ab dij doen ze het niet, in het Groene Woud wel. Waar be taalt de Zeeuwse burger nu haar belastinggeld voor? Voor beleid maken. Over allerhande zaken, ook interne huishoude lijke. Orde, tenslotte, moet er zijn. Vindt ook de belastingbe- taalster. Dus koekjestechnisch deugt er weinig van de Abdij. En het ziet er naar uit dat dit zo zal blijven. Geen gedeputeerde zal hierover een voorstel durven lanceren, want wie wil er nu ruzie met de almachtige keu ken? De gasten van de gedepu teerden zouden ondrinkbare koffie ku^ien krijgen, de melkkannetjes zouden 'abusie velijk' karnemelk kunnen be vatten en wat ze in de keuken allemaal met broodjes kunnen doen, daar durf je niet eens aan te denken! Geen koekjes dus. En lange, saaie vergaderingen. Een hon- denbaan is het, verslaggever zijn in de Abdij. Met dit ver schil dat honden nog weieens een koekje krijgen. (CM) Zeeland Rond verschijnt elke zater dag in de Zeeuwse editie van dag blad De Stem. Bijdragen deze week van Harold de Puysseieijr, Wii Verherbrugge, Rein van der Helm, Frank van Cooten, Theo de la Rueile, Eugene Verstraeten, Cees Maas en Wim Kooijman. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips op- en of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. U kent ze vast wel. Alle mogelij ke soorten verwondingen weten ze op meesterlijke wijze na te bootsen. Zwaargewond liggen ze te kermen op de grond met de meest ernstige wonden. Slag aderlijke bloedingen, shock, in wendig letsel. Kortom: Lotus slachtoffers, de proefkonijnen voor iedere EHBO'er. Een oefenavond van de EHBO in Philippine. De nietsvermoedende hulpverleners zitten bij Kees Buijze in het café te wachten tot ze toegelaten worden in het ach terliggende zaaltje. Op het mo ment dat ze het zaaltje betreden kwam het gekerm hun reeds van alle kanten tegemoet. Eén van de slachtoffers loopt ietwat ont hand rond en probeert uit alle macht een hulpverlener aan te klampen. Wat is er gebeurd? De bewuste man, type handige doe- het-zelver, is ietwat onhandig bezig geweest met een cirkel zaagmachine en heeft zijn hand er af gezaagd. De doe-het-zelver wordt door de EHBO'ers op de grond gelegd en uiteraard verder goed verzorgd. Twee personen stellen het slachtoffer gerust, ter wijl twee anderen een zoge naamd stompverband aanleggen. Tijdens de nabespreking komt onder meer de vraag naar voren wat men gedaan heeft om het slachtoffer gerust te stellen. 'Van alles,' zegt één van de hulpverle ners, 'Maar de opmerking 'Er is niets aan de hand' hielp niet echt om de man te kalmeren.' Kamiel die a saomen mee Wim in Zeefs-Vlaonderen de foto's trekt voor tees krant, vroog 't de zaoterdag ook af: oe kom 't nou toch da deur d'n band d'n burger van Ulst meer in de krant kom as alles tegaor die makkers van im? Doetij nou zoveel meer as die gasten of speeltij 't spel gewoonweg eel slim? Kik, dattij verjaorden da was nie moeluk vaneigen: zijne kop in die affertensie was groter as int echt. Wie taor overenen gekeken èt die zie vast zo eelveel nie. En wien oftie affertensie gezet èt... dat toet'r eigeluk toch nie veel toe wa gij, maor.. oe gauw was Kamiel om 'nfoto van datfeestjen te trekken daor weer nie bij? Att'r getrekteerd oor in zo'n bedrijf lik 'n gemeente, wanneer verwachte gulder da tan? Tegen t'alf vijf of zo zouwe kik deenken, dus oe steldegulder ulder da voor dan? Tegen dien tijd loop Kamiel 's binnen en doe vraog tan: „Oort'r ier nog getrekteerd vandaog?" „Botskes, evekes voor ammen naor uis gaon Kamiel, da's beter as smerres op ouw nuchtere maog!" Maor nee, in Ulst doen ze da tan in de voormiddag al. Kan zone fotogroaf da weten? Nie uit zijn eigen, dus daor moe gebeld zijn. Mijn vraog: wien taor achter gezeten? Gulder deenkt ook net azze kik datttij...mmmwwwoa...zoutij echt zo wij durve gaon? Nee, nee, zo istij nou ook weer nie, da d'è vast d'n een of d'n anderen amtenjèr gedaon. Dan enk nog 'n vraog, wien etta betaold diene sjampanje, zouta van zijn eigen pree....? Da kan vaneigen. Da moej je nie uitsluiten. Da schijn voor te kommen, maor jao eeh.. Echt elen dieren wast nie oor geloofk op de foto te zien, geen van 60 gulden defies of meer. Ge zie wel, nog vraoigen genoegt, maor last'n anderen kant: Vijftug oren doe ne mens ook maor ene keer! Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. P. Theeuwes, Clinge, tel. 0114-313513. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. A. de Nijs, tel. 0115-482062 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E. Erpelinck, tel. 0115- 451661. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, za 19 u, zond. 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 23 u', zo 10 u. Breskens - H. Barbara, zat 21 u, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 19 u. Oostburg - H. Eligius. zat 23 u, zond. 11 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zat 21 u, zond. 9.15 u.. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat 22 u, zond. 10.30 u. Sluis - H. Johannes de Doper, zat 21 u, zond. 10.45 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 21 u, zond 10.00 u, ma 10.00 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 21 u. zond. 9.30 en 11.30 u. ma 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zat 19 u, zond. 9.30 u. ma 9.30 u St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u en 22 u, zond 11.00. ma 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat 21 u, zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9.30 u, ma 10.00 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat 21 u, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zat 21 u, zond. 11.00 u, ma 11 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19.00 u, zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 22.30 u, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zat. 19.00 u, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19.00 u, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zat. 19.00 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond 9.30 u, Verrezen Christus: zat 21.00 u. Hoek - H. Kruiskerk, zat. 21.00 u, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 20.00 u, zond. 9.30 u. ZATERDAG HERVORMDE KERKDIENSTEN Axel: 21 u. ds. Van Elderen Groede: 20.30 u. oec. paaswake in RK kerk te Schoondijke Hoek: 19 u. avondgebed in geref. kerk Hontenisse: 19 u. ds. A. de Meij Mecima Philippine: 22 u. ds. R. Wasterval Schoondijke: 20.30 u. oec. paas wake in RK kerk Terneuzen: (Grote Kerk): 22 u. ds. W. de Boer Waterlandkerkje: 20.30 u. oec. paas wake in RK kerk te Schoondijke ZONDAG HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (St. Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. Van Elderen. Biervliet: 10 u. paasdienst te Hoofdplaat. Breskens: 9.30 u. ds. Blokland. Cadzénd: 9.30 u. ds. Houwaart. Groede: 9.?9 u. ds. Boersma. Hoek: 10 u! ds. A. van der Maas, 19 u. dhr A. den Ouden. Hontenisse: 9 u. ds. A. de Meij- Mecima. Hoofdplaat: 10 u. ds. J. v.d. Schee. Hulst: 10.30 u. ds. A. de Meij-Me- cima. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 10 u. ds. Van Duinen. Retranchement: 11 u. ds. Hou waart. Schoondijke: 9.30 u. ds. F. van der Sar. Sint Anna ter Muiden: geen dienst. Sint Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 u. dhr. Bauhede. Sluiskil: 10 u. ds. R. Wasterval. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. C. van Alderwegen, 19 u. J. Ende. (Opstandingskerk): 10 u. ds. M. Heijting. (Huize Ter Schor re): 10.30 u. past. Simons en ds. M. Taalman. Waterlandkerkje: 11 u. ds. F. van der Sar. IJzendijke: dienst te Hoofdplaat. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: zaterdag 29 maart: 21.30 u. ds. R. van Elderen (paaswake). Zondag 30 maart: 10 u. ds. R. van Elderen (gezinsdienst hervormde kerk), 17 u. geen dienst. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10. u. ds. A. Klap. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. J. Burger, 15 u. ds. A. Kramer. Hoek: 9.30 u. ds. A. Souman, 15. u. ds. P. Storm. Terneuzen: 9.30 u. ds. P. Storm, 15 u. ds. L. Leeftink. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leeftink, 15 u. ds. A. Souman. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: zondag 30 maart 9.45 en 15.15 u. ds. A. van Ek. Maandag 31 maart: 9.30 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): 10'd! Gbilfd^aard. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u. dhr. J. Wulffraat. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: (SOW-kerk) 9.30 u. ds. R. Blokland. Retranchement: 10 u. ds. G. van de Wetering. Nieuwvliet: (NH kerk) 10 u. ds. Hoogendoorn (interkerkelijke dienst). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. T. Post- ma. Goes: 10 u. M. Kaashoek-Peters. Middelburg: 10 u. ds. M. Postma. Vlissingen: dienst te Middelburg. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St.-Baafskerk), 10.30 u. ds. H. Valk. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. J.Riesebos. Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. ds. C. van Duinen. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. R. Goemaere. 'Een man en een vrouw vermoord. Schrikkelijke moord te Clinge,' is een lied dat we aantroffen in een liedjesschrift. Nadere gegevens ontbreken. Was het op Clinge of De Klinge en in welk jaar? Wie was/waren de dader(s) en de slachtoffers? We houden ons voor meer informatie aanbevolen. Het is niet de moord die destijds door De Koefer gepleegd werd in het Spaansch Kwartier. De om standigheden waren heel anders. Dat lied namen we al eens op. Wie kent de melodie van dit lied? Een man en een vrouw vermoord Schrikkelijke moord op Clinge Een kreet zoo akelig vol smart Klinkt uit een ieders menschenhart. Een daad zoo laf 't is ongehoord, Al van een vrouw zoo laffelijk vermoord. Zoo onlangs 't is nog maar geleên Bracht menig in het geween Op de Clinge die schoone streek Moordenaars wat hadden zij u misdreven? Waarom die daad begaan En gebracht in het getraan? Refrein: O, laffaards daar is geen straf te groot! Want gij bracht menigeen in den nood Want die iemand ontneemt zijn leven Verdient niets dan den dood. O, laffaard denkt goed aan uwe daad En weet dat later eens de wraak Of in de cel gevangen Uw leven ook vervlogen is. Ja verbannen, veracht van iedereen. Vervloekt van elkeen Verlaten op deze aarde Ja geen rust bij dagen of bij nacht Zal den geest onverwachts Rond uw ogen dwalen. Refrein: Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 29