'Stervensbegeleiding is van levensbelang' SN ui ïrs rrt/v Landelijk steunpunt ZEELAND DE STEM C4 1MERLIEDEN ling dachtsgebieden 'Velen zien de dood als iets onnatuurlijks' 'Ons werk komt ten goede aan de thuiszorg' rveld Machines deze opdrachtgever In frezen van diverse -banken ten behoeve mede-ontwikkeien, isportsystemen. kandidaten op mbo- unde. e onderneming aan de functie passende noemde functies en sollicitatiebrief met an OV-C in de linker ttentie van de heer A. ïout. tie met specialisaties in Nederland Beheer bv. NOG STEEDS heerst er een taboe rond dood gaan. Leven en dood ho ren bij elkaar als dag en nacht, maar het leven wordt gekoesterd en de dood wordt gevreesd. Rond het stervensproces hangt een sluier van ont kenning, van onzeker heid over iets ontast baars dat voor iedereen onvermijdelijk is. Veel mensen weten niet hoe ze moeten omgaan met de dood. Hoe ga je op een menselijke manier om met een dierbare die de dood in de ogen ziet? Door Sanne Schelfaut Op 1 februari van dit jaar ging het project Vrijwilligers Termi nale Zorg Thuis Zeeuws-Vlaan- deren, dat is opgezet door de stichting met dezelfde naam, van start. Het project wil extra on dersteuning geven aan ernstig zieken die thuis willen sterven. Stuwende kracht achter dit Zeeuws-Vlaamse initiatief is Di- ny van Vooren uit Waterland- kerkje. Diny werkt al meer dan twintig jaar in de zorgsector en van be- Het project Vrijwilligers Terminale Zorg Thuis Zeeuws-Vlaanderen is een "an de 125 organisaties van vrijwilligers die actief zijn in de zorg voor de terminale Patient. Deze organisaties zijn aange sloten bij de landelijke stich ting Vrijwilligers Terminale Zorg (VTZ) in Bunnik. De VTZ heeft een landelijk steunpunt waar iedereen te- vecht kan voor inlichtingen documentatie op het ge bied van terminale zorg. Ie dereen kan er adressen op vragen van reeds bestaande plaatselijke organisaties. Het steunpunt biedt onder steuning bij het opzetten van cursussen, trainingen en the- mabijeenkomsten voor vrij willigers en andere belang stellenden. De medewerkers van het steunpunt zijn te be reiken op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 030-6596266. gin af aan had ze veel moeite met de manier waarop niet alleen fa milie maar zeker ook het'vefpl'e- gend personeel omging met het "Stervensproces van termmahrpH'- tiënten. Diny van Vooren: „25 jaar gele den werkte ik in een algemeen ziekenhuis hier in de streek en toen viel me op dat er een echt taboe hing rond de naderende dood van patiënten. De laatste jaren gaat men iets makkelijker om met de dood, maar als ik soms luister naar de ervaringen van verpleegkundigen vandaag de dag dan valt me op dat dat taboe er vaak nog is. Openheid over de dood ontbreekt, daar wordt niet over gepraat. Velen zien de dood als iets onnatuurlijks en dat is zo zonde. Niet alleen voor de pa tiënt, maar ook voor de familie en kennissen." „Ik heb wel de indruk dat er in algemene ziekenhuizen moeiza mer met de dood wordt omge gaan dan in verzorgingshuizen. Ik werk nu parttime in verzor gingshuis De Blaauwe Hoeve in Hulst en daar gaat het personeel heel relaxed om met terminale patiënten. Er wordt veel over ge praat, heel belangrijk. Mensen die de dood voelen naderen, wil len afscheid nemen en willen hun verhaal kwijt. Hun levensverhaal dat wordt beëindigd, ze willen praten en daar moet de tijd voor worden genomen. Luisteren is van groot belang. Iedereen die wil, kan uitgebreid afscheid ne men en als iemand is gestorven, is er in De Blaauwe Hoeve ook de mogelijkheid om de overledene op te baren en voor hem of haar een kerkdienst te verzorgen." „In algemene ziekenhuizen is de situatie natuurlijk anders, daar is men minder gericht op de dood dan in een verzorgingshuis, maar het valt mij keer op keer op dat er hier al snel wordt gepraat over een kamernummer in plaats van een patiënt. De manier waarop is heel kil, je hebt het idee dat ze over een object praten in plaats van een mens. Aan de toon kun je gelijk horen hoe de patiënt er voor staat en daar kon ik tijdens mijn werk niet langer tegen. De slechte begeleiding van termina le patiënten is voor mij de be langrijkste reden geweest waar om ik toen uit de zorg ben ge stapt." Enge ziekte „Ik vond dat de meesten zo be krompen omgingen met het ster vensproces, ze zagen dit als een enge ziekte en dat vind ik grote onzin. Het gaat om de eindfase van iemand z'n 'leven en daar ga je respectabel mee om. Onder respectabel versta ik niet een on gezellige, steriele omgeving, maar de thuisomgeving waar mensen het naar de zin hebben en waar het hen ook naar de zin ngsplaatsen, verdeeld ng. Ook participeert :gen in de wijk troffen om te komen 'e-stijl'. dat na voltooi- ehoorlijk areaal zorg- enkort gestart met het rgplannen. in totaal daging zien een voor- i de zorgverlening in ZATERDAG 29 MAART 1997 mtmm ecialiseerde bouwdisciplines, renovatie en ondertioud van roep over een groot potentieel trspreid over west, midden en de uitvoering geheel volgens oop daarbij dn hoogste kwali- ant wie do toekomst met een houd BV de montage van kunststof- ij (in ploegverband) onder en durven nemen; ploegen te winnen bij en sollicitaties ie heer M. Hermans, tijdens p OUD 46 06 05. Fax (0499)460613 De werkgroep Vrijwilligers Terminale Zorg Thuis Zeeuws-Vlaanderen wil extra ondersteuning geven aan ernstig zieken die thuis willen sterven. e het zorgproject mee heden heeft: het geven orgende werkzaamhe- voering van de zorg leveren van voorstel- reteringsvoorstellen. egkundige A/HBO-V ipleiding. Daarnaast rben: ding; opstellen van beleids- die naast het leveren de ouderen, ook an- riktheid in de nieuwe tie van teamleidingge- 'eranderingen in de or- dels deelname in pro- g, handboek verzor- bij voorkeur enige instructies aan ver- idsnotities, protocollen lijke doorstroming (80-100%). CAO- al 8 (min. 2.847.- en 7 (min. 2.073.- en uw I. Broos, afdeling oor nadere informatie org, tel. 076-565 42 50. richten aan: De \J Breda. De selectie vacature B op 15 - wiiD A -J W v.« n9 novo. 1 namelijk vrouwen." Van Vooren benadrukt dat het werk van de Terminale Zorg Thuis' geenszins wil concurreren met de Stichting Thuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen. „De profes sionaliteit die zij leveren, kunnen wij niet geven. Dat pretenderen we ook niet, wij geven juist die extra ondersteuning als aanvul ling op hun werk. Het is echt niet zo dat wij een patiënt uitgebreid gaan wassen en verzorgen, daar is de thuiszorg voor. Wij geven voornamelijk mentale onder steuning maar als iemand naar de wc moet, helpen we zo iemand natuurlijk. Dan zeggen we niet: 'Sorry, daar zijn we niet voor, daar is thuiszorg voor'. Zo werkt het natuurlijk niet." Vol lof „Nadat we aan de thuiszorg had den uitgelegd hoe wij werken, waren ze vol lof over onze instel ling en werkwijze. In feite komt ons werk ten goede aan de thuis zorg. Door ons werk kunnen er meer mensen thuis blijven en zo zorgen we ervoor dat de thuis zorg zelfs van ons profiteert. Wij zijn in feite een steuntje in de rug voor hen. Een steun in de rug ook voor de familie om het niet op te geven, om hun naaste thuis te blijven verzorgen mede dankzij onze hulp. Wij zijn er echt niet op uit om het werk van de thuiszorg af te pakken, willen ons niet op hun terrein begeven en dat be grijpen ze. Het contact met de stichting is dan ook goed te noe men, we krijgen alle medewer king en dat is een goede zaak. Ze hebben ons nodig, hoe meer men sen thuis hoe beter. We stemmen ons werk af op de behoefte van de familie, we nemen niks over hebben geen verplichtingen, pas sen ons aan aan de situatie." Iedere maand komen de vrijwil ligers van de Terminale Zorg bij elkaar, een groepsbijeenkomst met verschillende achtergrond. „Motivatie voor elkaar, leren van eikaars ervaringen, gesteund in eigen ontwikkeling. Ook organi seren we excursies. Laatst zijn we met zijn allen naar een rouw- centrum geweest. Opvallend is dan hoeveel vragen er uit de groep worden gesteld, de belang stelling is groot." Belangstellenden die gebruik willen maken van de service van Terminale Zorg Zeeuws-Vlaan deren kunnen een directe hulpin- vraag indienen via huisarts of thuiszorg. En ook voor vrijwilli gers houdt de stichting zich aan bevolen. De Stichting Terminale Zorg Zeeuws-Vlaanderen houdt elke maandag- en donderdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur spreekuur in het kantoor van notaris Bor- gers aan de Stationsstraat 5 te Axel. Telefoon: 0115-561414 wezig moeten (en willen) zijn. Zij verlenen de zorg tijdens de perio- pn)fef;si(pWis,;hy(p jutfajüKSsi&L- Dat ka^jsyyajr^jn en soms is het moeilijk- woL-te houden. De hulp aan de stervende en steun aan mantelzorgers kan dan worden aangevuld door de vrij willigers van Vrijwilligers Ter minale Zorg Thuis. Diny van Vooren is de coördina tor van de stichting, zij geeft lei ding aan ongeveer vijftien vrij willigers en legt verantwoording af aan het bestuur van de stich ting. Vrijwilligers worden vol gens Diny met grote zorg uitge zocht. Met hem of haar wordt een samenwerkingsovereenkomst gesloten waarin de aard van de werkzaamheden, de rechten en plichten van de vrijwilliger, de en door het contact met de Vrij willigers Terminale Zorg rees al snel het idee om ook in Zeeuws- Vlaanderen eenzelfde soort stichting op te zetten. Een tegen gestelde beweging die ervan uit gaat dat sterven en dood moeten worden geïntegreerd in het leven van alle dag." Steun „Tja, denk je dan, hoe pak je zo iets aan? Allereerst moet je kij ken of er überhaupt steun is voor je plan, of het leeft in de streek. Aan deze wens zal door de ge zondheidsinstellingen tegemoet worden gekomen, als de bevol king daarom vraagt. Vrijwilli- gershulp is onontbeerlijk om praktische problemen die ont staan doordat mensen thuis wil len sterven, het hoofd te kunnen bieden." Diny organiseerde in juni 1995 een informatiemiddag voor geïn teresseerden. Bij de informatie middag waren onder meer verte genwoordigers van gemeenten, verzorgings- en verpleeghuizen, de professionele thuiszorg, vrij willigersorganisaties, welzijns organisaties, kerkelijke organi saties en persoonlijk geïnteres seerden aanwezig. „In totaal zo'n 25 man, dus dat was eigenlijk een zeer positieve verrassing. Ik had nooit gedacht dat er gelijk al redelijk wat be langstelling was vanuit zoveel verschillende hoeken. Hieruit kon ik opmaken dat het leeft bij kan worden gemaakt." Bijna twee jaar geleden kwam Diny in aanraking met het lande lijk steunpunt van Vrijwilligers Terminale Zorg in Bunnik. Hier ontdekte Diny waar ze al jaren op zoek naar was: mensen die er van uitgaan dat sterven en dood moet worden geïntegreerd in het leven van alle dag. „Ik wist niet dat Terminale Zorg bestond en het was een verademing om te zien hoe zij omgingen met het stervensproces. De patiënten hebben de regie van him behan deling in eigen handen, zij beslis sen wat er met hen gebeurt, hoe de eindfase van hun leven wordt ingedeeld. De rollen worden zo omgedraaid, niet de dokters en de verpleegkundigen beslissen over de patiënt, maar de patiënt zelf. Zo had ik het zelf voor ogen Diny van Vooren: 'Openheid over de dood ontbreekt'. foto's wim kooyman de verschillende zorginstellin gen." Deze zomer werd het initiatief genomen om een onderzoek te doen naar de behoefte aan en een draagvlak voor het opzetten van een project in de deelregio's van Zeeuws-Vlaanderen. De Lande lijke Vereniging Terminale Thuiszorg is vanaf het begin bij het initiatief betrokken. Daar naast heeft het Coördinatiepunt Vrijwilligers Thuiszorg Zeeland uit Goes ondersteuning gegeven. Er bleek voldoende animo aan wezig om een werkgroep op te richten, daarom organiseerde Diny een tweede middag in sep tember '95. Uit deze bijeenkomst werd de werkgroep geformuleerd om in navolging van projecten elders in het land, ook in Zeeuws-Vlaanderen een vrijwil ligersorganisatie op te zetten. Het doel van deze organisatie is het bieden van ondersteuning bij de terminale zorg thuis. Hulppakket Volgens Diny kan dit doel wor den bereikt door het aanbieden van een totaal pakket van medi sche, sociale en psychische hulp. „Onze vrijwilligers gaan uit van de gedachte dat sterven deel uit maakt van het leven en dat ieder een een goede kans moet krijgen om thuis, in de eigen vertrouwde omgeving te sterven. Zij probe ren die kans te vergroten door het bieden van hulp en aandacht aan de stervende mens en aan zijn mantelzorgers (familie, vrienden) als aanvulling op maar zeker ook in samenwerking met de professionele hulp." Steeds vaker kiezen mensen er voor om thuis te sterven. En er is meestal ook geen puur medische noodzaak om het stervensproces in het ziekenhuis te laten plaats vinden. Thuis sterven betekent voor de familie en vrienden dat zij 24 uur per etmaal bij de stervende aan- verplichtingen van de stichting zoals begeleiding en regeling zijn vastgelegd. „Voordat vrijwilligers aan de slag kunnen, krijgen ze een trai ning hoe ze met terminale pa tiënten en hun familie moeten omgaan. Ze worden voorbereid op intensief contact met vreem den, een intensief contact op weg naar de dood." Begeleiding Diny is eveneens verantwoorde lijk voor de begeleiding en de evaluatie van de hulpverleners, ook organiseert ze met regelmaat themabijeenkomsten voor haar mensen. „Deze bijeenkomsten zijn heel belangrijk, de vrijwilligers pra ten dan met elkaar over wat ze meemaken in de praktijk, ze wis selen ervaringen met elkaar uit, eventuele problemen komen aan de orde en worden geëvalueerd." „Ik ben begonnen met vijftien vrijwilligers, maar al snel vielen er een paar af omdat ze het men taal te moeilijk vonden. Ze had den moeite met de begeleiding en als je het niet aankan, moet je er gelijk mee stoppen dat is in het belang van iedereen. Ik wil niet stellen dat wij professionele hulp geven, absoluut niet, wij onder steunen de patiënt en de familie en dat maakt veel los onder onze vrijwilligers. Inmiddels zijn er weer drie medewerkers bijgeko men en nu werken we met een team van veertien mensen, voor-

de Stem | 1997 | | pagina 27