Axel wil meebetalen aan schoolarts 'België stelt plezier boven de klachten' Eindelijk een warenhuis voor de allerjongste generatie De zwarte roodstaart als echte lentebode )SM0NTEUR 4Koorknaap9 van 83 jaar blijft wel zingen POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS ZAKEN NIEUWS SPORT in HET KORT f en bv frote, er met circa 90 eidingwerken (tact opnemen 0162-683517 [PANY Digital ision ►art-time) (GS-/ DE STEM ZEELAND C3 IOL v/m Reis naar Terneuzen te ver of te duur voor kleuters uit Zuiddorpe en Koewacht Organisator Sander Groet: Oecumenische paaswake in Schoondijke Babymeafeö" paradijs Breda v. ,4 Philippine Fransman veroordeeld voor vervoeren pakje met heroïne 9 x 99 Iken i korte termijn: Jtion steeds de juiste ve relaties kunt op- llefoonstem rganisatie met am- prden zullen zeker voordelijkheid van I House Rank Xerox IfOO jlreda ter G. Hofman vij op zoek naar een: len wij versterken met een prhoudsmonteur met als en besturingswerkzaam- vij Lb.v. het eigen machinepark jen traceren en oplossen tijden - storingsdienst) juwkundige werkzaamheden en koeltechnisch) ig op MBO-niveau of |C-bestu ringen [hygiëne ploegendienst ar jfoodbranche is een pré yan 35 km. rondom Tilburg appen zijn I», flexibel, improvisatie stellen van prioriteiten ante functie met zeer orwaarden. ia ons bedrijf behoort Groenenberg 01 3 - 595 15 44. u binnen één week richten aan enstraat 14, 5048 AT TILBURG, directiesecretaresse i i i ZATERDAG 29 MAART 1997 nderzoekbureau dat et het verzamelen s, zowel bij de bet bedrijfsleven. PROCESSING een de verzameling en anningsgegevens) van i drogistenkanaal. De cwaliteit beoordeeld. Chicago verwerkt. De op de afdeling Data taat van deze activiteit ijkse rapportages aan geschrift: atica opleiding(en); rdigheden; isoft pakketten Excel, bekendheid met het Dongen. verkregen bij de heer 10 dagen na plaatsing 'lerkx. Van onze correspondent Axel - Alle honderdtwintig vijfjarige kleuters in Zuiddorpe en Koewacht moeten, als de gemeente Axel geen extra maatregelen neemt, voor een bezoekje aan de schoolarts naar Ter- neuzen. Het college overweegt daar om mee te betalen aan het behoud van jeugdzorg in de kernen zelf. Wethouder J. van Schaik „De GGD heeft binnen de eigen organisatie geke ken waar er bezuinigd kan worden. Een van de uitkomsten was dat de jeugdarts voor de Kanaalzone voortaan centraal in Terneuzen gaat werken. Wil je als ge meente dat de kleuters in de kernen zelf onderzocht worden, dan moet je deze ex tra service inkopen. Voor Axel komt dit neer op een bedrag van 5500 gulden. We moeten dit binnen het college nog be spreken. Het gaat hier om een stukje ser vice naar de burgers toe en ik ben bang dat bepaalde groepen, die het het hardst nodig hebben, niet meer naar de school arts gaan ais ze daarvoor de reis naar Terneuzen moeten maken." P. Apers (WD) oppert het idee om de GGD Zeeland dan maar gelijk te privati seren. „Als je toch voor alles extra moet gaan betalen en diensten moet inkopen kunnen we de GGD beter privatiseren." Van Schaik: „Die discussie is landelijk al lang gevoerd. Het advies van het minis terie luidt om niet te privatiseren. Volks gezondheid is een taak van de gemeente. De commissie Lenstra adviseert het mi nisterie van Volksgezondheid de ge meenten meer bij de GGD te betrekken. Een van de adviezen is om elk jaar een volksgezondheidsplan te maken.". De gemeente Axel reageert positief op een verzoek van de Medische Urgentie Groep (M.U.G) uit Brugge om mee te be talen aan het ook in Zeeuws-Vlaanderen in de lucht houden van de helikopter met het traumateam. „Het gaat om een be drag van twee kwartjes per inwoner," meldt Van Schaik. „Terneuzen, Honte- nisse en Sas van Gent doen hierover moeilijk en vinden het geen gemeentelij ke taak. In april of mei wordt in alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten een voorstel gedaan aan de raad om een uitspraak uit te lokken. De ANWB laat de mensen be neden de Westerschelde in de steek. Bo ven de Schelde sponsort men een wel een MUG maar men wil niet participeren in een heli voor Zeeuws-Vlaanderen," al dus van Schaik. (VERVOLG VAN ZEELAND-C1 Wat dat betreft zijn de Belgische autoriteiten volgens Groet wat soepeler. „Ze hebben hier een andere filosofie. De vorige keer hadden we in Antwerpen drie honderd klachten van geluids overlast. Maar hier vinden ze dat het plezier van duizenden men sen boven de klachten van om wonenden gaat." Toch zal de Belgische politie op de hoede zijn. Ruim honderd agenten gaan het evenement be geleiden, Zij zuilen alle bezoe kers grondig fouilleren. In de hal zijn tweehonderd mensen van de security aanwezig. De politie kondigde gisteren aan streng op te treden tegen drugs- bezitters. Verschillende van de in totaal 160 bussen uit Nederland wor den van de weg gehaald en ge controleerd op de aanwezigheid van verdovende middelen. Johan Cloin van de regiopolitie Mid den- en West-Brabant waar schuwde gisteren dat drugsbezit- ters 'een proces-verbaal en een schop onder de kont richting Ne derland krijgen'. De hele gabberhousescene roept dus nog steeds associaties op met pillen. Volgens Sander Groet ten onrechte. „Het drugsgebruik neemt af, het is de hype voorbij. Alleen de groep van vijftien en Sander Groet is verantwoor delijk voor de productie. foto camile schelstraete zestien jaar baart me zorgen, zij doen het nog om te experimente ren. De gabberbeweging is gewoon een nieuwe jeugdcultuur. Nu praat iedereen vol nostalgie over de hippies, terwijl lsd ook ge vaarlijk is. Over vijf jaar is er weer een andere beweging waar veel ophef over is." Onvergelijkbaar De jongeren die vanavond het Sportpaleis in bezit nemen, laten zich niet vergelijken met het pu bliek van bijvoorbeeld Pinkpop. „Rockconcerten zijn meer ge richt op het podium. Hier is de dj visueel minder spectaculair be zig. Mensen willen hier dansen, feesten, rondlopen en af en toe rusten." De party in Antwerpen duurt van zeven uur 's avonds tot acht uur 's ochtends. Groet: „Aan de ene kant willen de gabbers niet meer om eem uur buiten staan. Aan de andere kant is het een praktisch probleem. Als de rave midden in de nacht stopt kun je niet meer terug met het openbaar vervoer. Nu hebben bezoekers aansluiting op de ochtendtrei nen." Voor het evenement werden tot nu toe ruim 16.000 kaarten ver kocht, waarvan zestig procent in Nederland. Toegangsbewijzen zijn nog te koop bij de grotere Postkantoren. Van onze correspondent Schoondijke - De coördinatie groep Regionale Evangelisatie West-Zeeuws-Vlaanderen houdt vandaag een oecumenische paas wake in de rooms-katholieke kerk in Schoondijke. Aan de paasnachtviering, die om 20.30 uur begint, wordt medewerking verleend door de pastores Blok land, van Andel en Schouteten. Een koor onder leiding van me vrouw Postma zingt enkele liede ren. Er zijn collectes voor het Me- misa Moeder en kindfonds dat structurele hulp geeft aan moe ders en kinderen in Bangladesh. (ADVERTENTIE) Babymeubelparadijs is een heus warenhuis geworden. Een winkeljungle om heerlijk in rond te dwalen. Met rooi verrassende artikelen voor de kleintjes en hun moeders. Merkmode voor de zwangere vrouw. Kinderkleding. Gordijnstoffen. Autostoeltjes. Verzorgingsprodukten. Speelgoed. Kinderkamermeubels. Verlichting. Behang. Boxen. Rugdragers. En zo verder! Ook op Tweede Paasdag kunt u van io.oo tot 17.00 uur met uw jonge kuikens een bezoek brengen aan het grootste warenhuis voor de allerkleinsten. Q Ook op 2e van 10.00 tot i7^oouur_ DAAR WORDEN DE LEUKSTE IDEEËN GEBOREN! Ettensebaan 17A, 4812 XA Breda. Telefoon 076-5210695. Jos Kieboom uit Sas van Gent verlaat na 75 jaar het parochieel koor Zanger Jos Kieboom mag dan 83 zijn en door en studeert,hij klassieke stüWk'en in. Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Hoewel hij nu al een beetje 'heimwee' heeft, houdt Jos Kie boom (83) vast aan zijn beslissing. Vijfenzeventig jaar zingen bij het paro chieel koor is wat hem betreft genoeg. Maar zijn stem is nog goed, dus thuis gaat hij gewoon verder. Nieuwe liederen studeert de tenor met behulp van een hip keyboard in. Op een kast in de woonkamer van huize Kieboom staat een oude foto met dertig koorknapen. De achtjarige Kieboom en een baardige pater staan er ook op. „Dat was pater Bruno," vertelt Kieboom. „Na school stoppen als 'koorknaap' bij het parochieel koor van Sas van Gent, thuis zingt hij gewoon r. jfoto camile schelstraete gingenwe altijd een uur spelen, maar tussen vijf en zes repeteerden we altijd met het jon genskoor. Als we tijdens een mis iets fout zongen, moesten we dat later net zo lang oe fenen tot het wel goed was." Door zes dagen per week te repeteren leert Kieboom Grego riaanse liederen en kerklatijn. Op oudere leeftijd komt hij bij het mannen koor terecht. Om het één en ander bij te le ren neemt hij zangles in Gent. „Ieder zater dag fietste ik een uur heen en een uur terug om moeilijke klassieke stukken in te stude ren." Zelfs als Kieboom in de oorlog ver plicht twee jaar in Duitsland te werk wordt gesteld, gaat hij bij een koor en neemt hij zangles. Kieboom: „Ik doe het graag en als j+> je een goéde stem h^bljj m5et je die laten ho ren." In de jaren zestig gaat Jos Kieboom ook di rigeren. Dit houdt hij vijfentwintig jaar vol. Daarna geeft Kieboom ook nog leiding aan een bejaardenkoor. „Toen hij zestig jaar met zingen bezig was, kreeg hij een pauselijke onderscheiding," vertelt mevrouw Kieboom trots. Van moderne muziek houdt Kieboom niet. Zijn voorkeur gaat uit naar klassieke en Greogoriaanse stukken. Zingen doet hij in bijna alle Europese talen. Sinds kort heeft hij een bandje met eigen solo's erop. „Dan kan ik me zelf eindelijk eens horen zingen," vertelt Kieboom met een glimlach. Door Peter Maas Wie weet tegenwoordig nog wanneer de lente begint? Kon je vroeger volstaan met het uit je hoofd leren van de rijtjes die ze je op school probeerden bij te brengen, vandaag de dag schijnt niemand zich er echt meer om te bekommeren. En dat is jammer, want het wisselen van de seizoe nen is misschien wel het mooiste wat de natuur te bieden heeft. Dan maar kijken naar de signa len die ze zelf uitzendt, maar dan moet u niet gaan zitten wachten op de eerste zwaluw. Spreekwoordelijk maakt die ene zelfs nog geen zomer, en verge ten wordt dat de lente dan al volop aan de gang is. Het eerste kievitsei is reeds gevonden en voor u het weet dobberen een denkuikens in de sloot. Er is zelfs al kikkerdril gesignaleerd! Een echte lentebode onder de vogels is de zwarte roodstaart. Op donderdag 13 maart zag ik de eerste in de buurt van Groe- de. Even later, op diezelfde dag, nog één, in de buurt van IJzen- dijke. Het afgelopen halfjaar hebben ze doorgebracht in com fortabele winterverblijfplaatsen die vooral in Spanje liggen of zelfs nog zuidelijker. En dan in eens zijn ze er weer, alsof ze wil len zeggen dat die winter nu wel lang genoeg geduurd heeft en dat ze aan de slag willen. Wat dat betreft gaat het anders dan bij de zwaluwen. Daarvan zie je er eerst eens eentje, een tijdje la ter nog eens eentje en langzaam aan komen ze allemaal terug. De zwarte roodstaart lijkt in één keer compleet terug te zijn. Het is wel even opletten voor je deze vogel in de gaten krijgt. Veel eerder is die aan het gedrag te herkennen dan aan zijn uiter lijk. Zittend op een paaltje langs een wei bijvoorbeeld. Plotseling De zwarte roodstaart is een zwart vogeltje, niet groter dan een gewone mus, met een donkerrode staart. In de vlucht zijn op de rug twee witte vlekken te zien. reproductie wim kooyman vliegt de roodstaart het gras in om even later een eindje verder op weer op een paaltje te gaan zitten. Nu doen wel meer vogels dat, de grauwe vliegenvanger, roodborsttapuit of het paapje bijvoorbeeld, maar die zijn er nu nog niet. Bovendien heeft de roodstaart nog iets aparts. De staart gaat voortdurend zenuw achtig op en neer. Kun je dich terbij komen, of heb je een ver rekijker bij de hand, dan kun je zien waar de vogel zijn naam aan te danken heeft. Een zwart vogeltje, niet groter dan een ge wone mus, met een donkerrode staart. In de vlucht zijn boven dien twee witte vlekken op de rug te zien. Je kunt hem zo'n beetje overal tegenkomen, maar nog het minst in de zogenaamde echte natuurgebieden. Bij boer derijen, in dorpen of in steden voelt het diertje zich beter thuis. Het lijkt erop dat de zwarte roodstaart het goed doet in onze stedelijke omgeving. Van oor sprong werd het nest gebouwd in rotsspleten en dergelijke, maar van lieverlee wist de vogel dankbaar gebruik te maken van allerlei holtes en ruimtes die op en rondom gebouwen te vinden zijn. Van de tegenwoordige drukte heeft de vogel geen last en het kan dan ook gebeuren dat je middenin de binnenstad van Hulst of Terneuzen wordt ver rast door het karakteristieke ge luid. Dat begint met een eigen aardig krassend en sissend ge luid, gevolgd door wat vriende lijker aandoende fluittoontjes. Aan zijn dunne, puntige snavel kun je zien dat er insecten op het menu van de roodstaart staan. Met grote aantallen wor den deze aangevoerd zodra de jongen in het nest zitten. U kunt best eens proberen om deze vogel te verleiden om ook bij u aan huis te komen nestelen. Met een paar afgedankte plank jes timmert u zo een perfecte nestkast in elkaar. Niet het be kende type met een rond in- vlieggat, maar een halfopen nestkast. De voorkant wordt dus maar voor de helft dichtge timmerd, de andere helft blijft open. Maakt u zich vooral geen zorgen over de precieze maten of over de kwaliteit van het hout. Binnenmaten van onge veer vijftien centimeter en geen verf zijn goed. Het is niet de kleur die de vogel moet verlei den en ook niet het feit dat het een voor veel geld in het plaat selijke tuincentrum gekochte nestkast is. Het moet toevallig een plekje zijn waarvan de zwarte roodstaart denkt dat het wel geschikt is om een nest te maken. Om te weten waar dat dan is zou je moeten kunnen rondkijken met 'zwarte rood staart-ogen'. Zolang u dat nog niet onder de knie heeft is het een kwestie van goed geluk. Wel nu ophangen, want ze zijn die plekjes al aan het zoeken! Vaak gaat het in de vogelwereld zo dat het mannetje een aantal mooie plekjes aan zijn madam toont en dat zij uiteindelijk de keuze maakt. Zij zal tenslotte het broedwerk moeten doen, na dat er eerst een nest gemaakt is van wat gras of mos. Vader komt pas weer kijken als de jon gen geboren zijn en helpt dan ook flink mee aan het letterlijk opvoeden. Overigens, die eerste zwaluw? Ik zou toch maar al eens naar buiten kijken. Controle snelheid Terneuzen/Magrette - Donder dag zijn verschillende snel heidscontroles uitgevoerd. Tussen 08.00 en 09.30 uur stond de meter opgesteld in Magrette. Er werden 405 auto's gecontroleerd, waarbij er 32 harder bleken te rijden dan de toegestane vijftig kilometer per uur. Tussen 10.45 en 12.15 uur werden 618 voertuigen gecon troleerd op de Guido Gezel- lestraat in Terneuzen. Er reden er slechts acht te hard. Van de 197 automobilisten die 's mid dags tussen 13.15 en 14.10 uur werden gecontroleerd op de Bellamystraat in Terneuzen re den er 44 te hard. Samenscholing Terneuzen - Donderdagmid dag rond 15.00 uur zijn in de binnenstad van Terneuzen drie mensen aangehouden op grond van het samenscholingsverbod. Een van de drie stond gesigna leerd en werd ingesloten. Na betaling van een boete werd hij heengezonden. De twee ande ren kregen een proces-verbaal. Onder invloed Terneuzen - Op de Haarman- weg is vrijdag tegen het och tendgloren een 41-jarige Ter- neuzenaar aangehouden omdat hij onder invloed met de auto reed. Bij controle bleek hij driemaal de toegestane waarde te blazen. Zijn rijbewijs is, me de omdat de man deze maand al eerder bekeurd was. De Ter- neuzenaar kreeg een dagvaar ding voor de politierechter mee. Diefstal Biervliet - Uit een auto die ge parkeerd stond bij het voetbal veld in Biervliet werd de radio gestolen. Een 34-jarige inwo ner van Terneuzen deed hier van gisteren aangifte. Bromfiets weg Axel - Een 17-jarige Terneu- zenaar deed aangifte van dief stal van zijn bromscooter. Het voertuig stond geparkeerd aan het Szydloswskiplein. Inbraak Cadzand - In een vakantiewo ning aan de Nachtegalenstraat in Cadzand-Bad is ingebroken. Er werd op het eerste gezicht niets noemenswaardigs wegge nomen. Winkeldiefstal Axel - Tegen het middaguur werd vrijdag een 14-jarige jon gen uit Axel aangehouden in verband met een winkeldief stal bij een grootwinkelbedrijf. Voorzover bekend waren door de jeugdige verdachte sigaret ten weggenomen. Softdrugs Terneuzen - Een 23-jarige Belg uit Moorslede werd vrijdag ochtend rond 11.45 uur in de binnenstad van Terneuzen aangehouden. Hij bleek in het bezit van 22 gram weed. Na het betalen van een boete van 150 gulden en met een binnenstad verbod op zak mocht hij het politiebureau weer verlaten. Afpersing Middelburg Twee onbekende jongens hebben aan de Potten bakkersingel een 14-jarige jon geman onder bedreiging van geweld gedwongen geld af te geven. De twee dreigden de 14-jarige te mishandelen, waarna hij een gering bedrag afstond. OUD PAPIER - Vandaag halen leden van gymnastiekvereni ging Thor oud papier op. Zij beginnen hiermee om 9.00 uur. Nieuw café-pension in IJzemlijke|^ Lï IJzendijke - Het pand aan de Landpoortstraat ij,0 in IJzen dijke krijgt een nieuwe be stemming. Het dorp krijgt er weer een horecagelegenheid bij, een café-pension. Ed Ambos is de uitbater. Hij hoopt dinsdag de deuren de openen. „Het is nu wachten op een vergunning van de ge meente Oostburg. Zaterdag 5 april gaat de zaak officieel open. Ik ben nu bezig met de laatste vooj^ereid^gen." Itót pensiïfn is zeedagen 'pet Wéék open, h^ftve op, maanda|. Mét name in het weekend wil Ambos disco-avonden houden. Het pand heeft maandenlang leeg gestaan nadat Homotel Queen al na een half jaar haar deuren sloot. Met de komst van het café-pension krijgt het pand dus weer een horeca-be- stemming. Bedrijfsvolleybal Terneuzen - De wedstrijd tus sen Dow 1 en CIS in de eerste klasse A van de bedrijfsvolley- balcompetitie in Terneuzen was erg meeslepend. Fraai vol leybal en veel spanning ken merkten deze ontmoeting. De 2-0-zege van CIS bracht dat team dicht bij de tweede plaats, omdat concurrent Broomchemie een steekje liet vallen tegen A&A 1 en slechts 2 punten scoorde. Voor A&A 1, dat vecht voor behoud in de eerste klasse A, is dat ene punt wel belangrijk. Daarmee loopt die ploeg uit op hekkensluiter Pannenschuur. Laatstgenoem de formatie ging kansloos on deruit tegen een onaantastbaar Dees 1. UITSLAGEN Eerste klasse A: Dow 1-CIS 0-2 (14-16,13-15), A&A 1-Broomche- mie 1-2 (13-15,11-15,11-9), Dees 1-Pannensehuur 3-0 (15-4, 15-3, 15-9). Eerste klasse B: De Pooter-De Hoop 3-0 (15-11, 15-6, 8-5), Foaks 2-Aster 1 1-2 (15-8, 9-15, 4-15), PSOVZ 1-Vervaet 1-2 (7-15, 9-15, 9-7). Tweede klasse A: NHI-Neelemans 0-3 (6-15, 14-16, 6-11), Rabo-Del- tan 1 0-3 (13-15,4-15, 6-11). Tweede klasse B: Voorwaarts- D el tan 2 3-0 (15-13, 15-9, 8-6), PSOVZ 2-Tevore 0-3 (13-15, 4-15, 7-15). Derde klasse A: A&A 2-Schelde- sport 2-1 (36-15, 15-5, 12-10), Fo aks 4-VC Schelde 0-3 (12-15, 10- 15, 8-13), W Philippine-Haven- schap 3-1(10-15,15-7,15-2,15-0. Derde klasse B: Dow 3-B&S 3-0 (reglementair), Foaks 3-Aster 2 2- 1 (14-16, 15-12, 9-2), Gemeente 2- UBS 0-3 (12-15, 5-15, 8-15), STANDEN Eerste klasse A: Dees 1 9-24, Broomchemie 9-18, CIS 8-17, Dow 1 8-11, Foaks 1 8-9, A&A 1 8-6, Pannenschuur 8-1. Eerste klasse B: Aster 1 9-20, V&V 8-18, De Pooter 8-12, Foaks 2 8- 10, PSOVZ 1 9-10, Vervaet 8-0, De Hoop 8-8. Tweede klasse A: Neelemans 9-22, Deltan 1 9-17, Dow 2 8-14, NHI 8- 13, Echo/Audia 8-12, Beido 8-9, Rabo 8-0. Tweede klasse B: Voorwaarts 9- 19, Tevore 9-19, Gemeente 1 8-12, V&SH 8-12, PSOVZ 2 8-11, Dees 2 8-9, Deltan 2 8-6. Derde klasse A: W Philippine 8- 22, A&A 2 8-20, Cijsouw 8-13, Fo aks 4 8-11, VC Schelde 9-11, Ha venschap 8-8, Scheldesport 9-4. Derde klasse B: JTA 7-21, Dow 3 8-21, URS 9-14, Aster 2 9-11, Fo aks 3 8-8, B&S 8-5, Gemeente 2 9- 3. 23e Natuurrally Eede - De internationale wie lervereniging De Wielertoerist houdt tweede paasdag, de 23e Natuurrally. Het betreft een vrije toertocht over 30, 60, 90 en 120 kilometer. Inschrijven kan in café De Tol op de grens bij Middelburg en Eede, Het vertrek is voor alle afstanden tussen 08.00 en 14.00 uur. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 33-jarige A. M. uit het Franse Maubeuge is de ze week door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen maanden. Officier van justitie mr. J. Valente had een gevangenisstraf van vijftien maanden tegen hem geëist. Op 10 februari van dit jaar kreeg hij in een Rotterdams café het aanbod om een pakje mee te nemen. De Fransman stemde toe. In de buurt van Bergen op Zoom raakte hij het spoor bijster en reed Zeeland in. Omdat zijn rijgedrag de politie opviel, werd hij ge sommeerd te stoppen, In plaats van te stoppen stoof M. er als een haas vandoor. Onderweg gooide hij het pakje uit het raam. Toen dat werd te ruggevonden, bleek het vijfhonderd gram heroïne te bevatten. In haar vonnis oordeelde de rechtbank dat M., met een blanco strafblad, welbewust het risico had genomen dat hij drugs ging vervoeren. li

de Stem | 1997 | | pagina 25