DE STEM 'Bij Aj ax keep ik een stuk beter' Edwin van der Sar stilletjes naar record-moyenne in Oranje B1 Vanavond krijgt hij waarschijnlijk niet meer dan twee of drie terug- speelballetjes. Toch noemt doelman Edwin van der Sar, van Ajax en Oranje, wedstrijden als die van Nederland tegen San Marino belangrijk. Al bekent de zestienvou dige international uit Noordwijk dat hij zich vooral verheugt op de 'Hel van Bursa', komende woensdag: Turkije - Ne derland. „Die hectiek, ja, soms geeft je dat zelfs een exra kick," zegt de koele keeper koel. Jacobs Breda Electronics je voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie Zoekt U ook voor uw GSM telefoon de passende accessoires? Nu extra voordelig! nwhosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076- 5212881 Sport ZATERDAG 29 MAART 1997 zitten Wat is het toch in godsnaam dat dat voetbal zo onderscheidt van alle an dere sporten? Ik, die er nooit veel mee opgehad heb, probeer dat mijn hele leven lang al te begrijpen, en ik snap er desondanks steeds minder van. Nu het wachten op de tweede dode is, kan ik er met mijn verstand helemaal niet meer bij. Die collega's die aan dat spelletje vastgebakken als het spek in een uitsmijter mij wel eens als voetbalha ter, maar dat is niet terecht. Bedenk ik,'terwijl ik fronsend naar mijn, na déze eerste vijftien regels minder maagdelijke monitor zit te staren, eens te meer vruchteloos met woor den worstelend, op zoek naar een mijzelf bevredigende analyse. Zij denken intussen ongetwijfeld dat die eerste dode voor mij aanleiding is om weer eens lekker uit te halen. 'Laat maar, we weten nou onder hand wel wat-ie van voetbal vindt', zie je ze denken, maar waar zou ik vandaag anders over moeten en kunnen schrijven? Wat bezielen vaders van kinderen om met een paar honderd anderen op zondag in een naargeestig wei land naast een troosteloze snelweg op elkaar in te gaan hakken? Waar om doen mensen zoiets? Wat heeft die zinloze idioterie met voetbal te maken? 'Niets!Dat is wat nogal wat voorzit ters inderhaast van de daken van hun burchten roepen, de angst in het hart voor de volgende keer dat die hersenloze horden voor de poort staan. Die litanie ken ik nou onder handwei. Het is een refrein dat al ja ren wordt opgedreund: ze kunnen er niets aan doen, ze worden er moedeloos van, en ze hebben om die relschoppers niet gevraagd. Ver der ligt het altijd allemaal aan politiek en politie, die te slap optreden, en die allerlei sig nalen genegeerd hebben. Van alles zal wel een beetje waar zijn, en ik weet ook wel dat het misschien maar een procent is dat het voor de re delijk normale rest verstiert. Maar is die rest zo redelijk? Die keren dat ik in een sta dion geweest ben, heb ik al tijd mijn oren en ogen goed open gehouden, ledereen die dat ook wel eens gedaan heeft weef dat niet alleen op die vermaledijde sides alle fatsoensnormen twee maal drie kwartier'l/erkracht wor den. Complete eretribunes vol volwassenen, en uitpui lende business-units scande ren schuimbekkend in woor den van hooguit drie letters ials de scheidsrechter een I honderdste seconde te vroeg of te laat op zijn fluit blaast. Daar kan het voetbal natuur lijk ook allemaal niets aan doen, want dat kan niks doen aan wat er rondom het veld gebeurt, nietwaar? Dat is een redenerifig die ik niet kan volgen. Wat ik voetbal noem is een optelsom van veel meer factoren dan waar nogal wat be trokkenen uit het wereldje het bij willen houden. De uitkomst van die som der delen bevalt mij maar ma tig, maar ben ik daarom een voet- balhater? Ik vind het een aardig spelletje, maar ik moet niets hebben van al die smakeloze flauwekul er- omheen. laat dat wat zich voetbal noemt en .roept dat het niets met hooligans van doen wil hebben, eerst eens bij zichzelf te rade gaan. De hooligans van de toekomst lopen nu op de pu- pillenvelden vrijwilligers uit te schel den die niet op het juiste moment fluit of vlag beroeren. In het week einde ziet het aspirant-tuig zelf dat er geen profspeler meer is die nog een greintje respect voor een scheidsrechter heeft. Ze zien zelf i hoe hun idolen lijnrechters bij iedere beslissing in woord en gebaar voor ratte vis uitmaken zonder daarvoor bestraft te worden en hoe ze elkaar veel te vaak half dood schoppen zonder dat er enige sanctie volgt. Of, zoals bij Groningen-NAC, waar die kaarten voor de verandering wel getrokken worden, na afloop met zijn allen lopen te zaniken dat het al lemaal de schuld van die Jan Jurk raet zijn fluit geweest is. Worden de relschoppers niet hard genoeg gestraft door politie en justi tie? Misschien niet, maar daar lijkt verandering in te komen, nu active rende hooligans als leden van een criminele bende beschouwd en be handeld mogen gaan worden. Het ijkt mij dat wat zich binnen de KN VB met orde en tucht bezig houdt, er nu ook niet aan ontkomt om voortaan alle regels zo toe te laten passen als ze bedoeld zijn. Vinger in de richting van de scheidsrechter, en dat hoeft niet eens de middelste te zijn? Wegwezen, de rest van het sei zoen. Een bond die zelf zijn regels naleeft komt iets overtuigender over als hij beweert dat politie en justitie te slap optreden. Léon Krijnen Door Henri van der Steen Keepers die reserve waren bij het Ne derlands maar nooit, nog geen minuut je speelden: Frans Körver van JVTW, Nico van Zoghei van Go Ahead, Heinz Stuy van Ajax. Anders dan bij veldspe- lers worden doelmannen immers niet zo snel gewisseld. Toch weet Edwin van der Sar niet zo zeker of hij nog jaren in Oranje staat... Men is geneigd zoiets nuchterheid te noemen. Van der Sar: „Een loopbaan kan raar lopen, wie weet staat Ed de Goey er straks ineens weer in. Goed, niet ineens, maar het kan gebeuren. Hij haalt weer een zeer hoog niveau." Hij zelf natuurlijk ook. Edwin van der Sar is de 42e keeper van het Nederlands elftal in 91 jaar inter land-voetbal; een doelman van Oranje houdt het gemiddeld vier jaar vol. Een enkeling blijft heel wat langer betrok ken bij de nationale ploeg. Piet Kraak werd zelfs over een periode van bijna 20 jaar geselecteerd: mei 1940 voor het eerst, eind 1959 voor het laatst. Kraak kwam overigens, mede door de oorlog, 'slechts' tot 33 interlands. Gejus van der Meulen haalde 54 caps, Piet Schrijvers kwam nog altijd tot 46 inter lands, ondanks blessures en pech tij dens en rond de WK's van '74 en '78. Tot hoever Edwin van der Sar zal rei ken, blijft de vraag. Ooit informeerde FC Den Bosch of de bijna twee meter lange all-rounder niet kon worden gehuurd; Van der Sar zat zijn tijd toch maar te verdoen achter Stanley Menzo. „Ik zag dat niet zitten, FC Den Bosch, en ik geloof dat Ajax het ook niet zag zitten. Het was net effe te vroeg, ik had nog het geduld om op de bank te zitten bij Ajax." Het was zijn tweede seizoen ook pas in de wond're wereld van het topvoetbal. Sober Enkele jaren later is hij de vaste eerste man bij Ajax én het Nederlands elftal. Van der Sar greep zijn kansen toen res pectievelijk Menzo en De Goey even de vorm verspeelden. De sobere Van der Sar (26) staat inmiddels op zestien in terlands. Hij zou de 73 van recordhou Van der Sar (tweede van rechts) viert na de eenvoudige winst op België een feestje met zijn ploeggenoten. der Hans van Breukelen dus kunnen halen, in theorie. „En ik denk ook wel dat ik over tien jaar nog speel. Dat zeg ik nu terwijl je nog langer wilt doorspe len naarmate je ouder wordt. Maar mis schien dat ik er wel genoeg van heb als ik 34 ben..." ten het doelvlak getikt, reflex op de doellijn, redding met de voet, safe naar voorzet die anders zou zijn binnenge- kopt... Vier dagen na de heksenketel van Ma drid moest hij op doel in het stadionne tje van Waalwijk. Een beetje verrassend is zijn medede ling dat er een verschil zit tussen zijn prestaties in Oranje en die bij Ajax. „Bij Ajax keep ik beter. In het Nederlands elftal heb ik m'n top nog niet bereikt. Het verschil is niet groot, eigenlijk niet eens te duiden. Het is een gevoel. Mis schien dat je in een clubteam altijd be ter speelt dan in een nationaal team. Het is een kwestie van gewenning. Bij Ajax spelen we zomaar zeventien wed strijden in twee maanden. Die ervaring neem je wel mee naar het Nederlands elftal, maar het is andere ervaring." Het is de ervaring van een thriller als in het Vicente Calderon van Atletico Ma drid waar Van der Sar de harten stal van kenners en leken. Uitmuntend keepte hij die avond. Strafschop ge stopt, van richting veranderde vrije trap (bijna a la de Engelse doelman Gordon Banks op het WK van '70) bui Vanavond wachten hem twee terug speelballen tegen San Marino. „Het gekke is dat al die wedstrijden belang rijk zijn. De competitie is zo'n beetje gelopen, maar je wilt toch zo hoog mo gelijk eindigen, bovendien speel je voor je premies. En dan moet je ook nog zor gen fit en scherp te blijven, omdat er andere wedstrijden aankomen, tegen Juventus. Wat betreft het Nederlands elftal vind ik het persoonlijk eigenlijk een knappe prestatie van ons dat het stadion vanavond vol zit. En die hec tiek, ja, soms geeft je dat zelfs een exra kick. Panathinaikos uit, vorige week Atletico. Die Spanjaarden dachten echt dat ze er al bijna waren na die 1-1 in Amsterdam. Als je dan dat veld op komt, met die schreeuwende massa, dan krijg je iets extra's." Woensdag krijgt hij die kick in 'de hel van Bursa', waar Turkije wacht... Edwin van der Sar verricht tijdens de training een redding. Vanavond en woensdag speelt hij in die prachtige groene trui die de keep er van het Nederlands elftal draagt sinds Nike sponsor is. Het is 'Engels groen', de kleur groen zoals die hon derden keren door doelmannen als Pe ter Bonetti en Peter Shilton is gedra gen. „Persoonlijk vind ik de trui van Ajax mooier, die zit me althans lek kerder. Maar die draag ik ook al vier, vijf jaar. Die trui van Nike heb ik pas een wedstrijd of vijf aan gehad. Ik heb er ook wat aan laten veranderen. Eerst was die trui glad, van polyester. Ik wilde 'm in katoen. Bij Adidas geef ik ook weieens een adviesje over hun handschoen. Over de sluiting, of het soort foam." Hij zou niet weten hoe het is een wed strijdje met blote handen te keepen. Van der Sar was een jaar of zeven toen hij keeper werd, in die tijd al waren de ballen niet meer geheel van leer. Het keepen is toch wel veranderd; ook de doelman moet tegenwoordig kunnen voetballen. Curieus was het wel woens dag bij de eerste training van het Ne derlands elftal bij de Arena keeper Van der Sar te zien voetballen. Hiddink had een partijspel bedacht met een grote goal en twee kleine goaltjes. De Goey verdedigde het grote doel, Van der Sar moest meespelen. „Af en toe is dat best leuk. En leerzaam. Je leert openingen zien. Maar het be langrijkste is misschien wel dat je werkt aan je balbehandeling, die is nogal belangrijk tegenwoordig voor een keeper." Van der Sar staat bekend als een van de beste voetballers onder de keepers, zijn foutjes onlangs tegen Roda JC ten spijt. Twee keer verspeelde hij de bal, een keer kostte dat een goal. „Het kan je al tijd een keer gebeuren. Je moet er al leen voor zorgen dat het op het goeie moment gebeurt, niet vijf minuten voor tijd bij een gelijke stand. Gelukkig wonnen we alsnog met 3-1 van Roda. Na de wedstrijd is er wel een dolletje over gemaakt, verder niks." NAC In het stadion van FC Utrecht zou hij na zijn slippertje mogelijk een vijandi ge meute in de nek hebben gevoeld. „Het liefst heb ik toch enige ruimte tus sen goal en tribune. Zoals het bij NAC in het oude stadion was, was het geen pretje. Als je dan een bal ging halen bij het reclamebord, wist je zeker dat je meteen onder de rochels zat. Diekman is weer te groot, ik zou het niet leuk vinden als dat mijn thuisstadion was. Iets ertussenin is ideaal." Zelf ging hij als manneke nota bene naar het eerste van Noordwijk kijken, vanachter het doel van de tegenstander. Om de keeper uit te joelen en nerveus te maken... Hij is er zelf het type niet naar om erg zenuwachtig te worden, al is de kwali ficatie 'ijskonijn' ook bezijden de waar heid. Hij werd bloednerveus toen hij in dertijd hoorde dat Ajax belangstelling had, hij was op van de zenuwen toen hij Menzo voor het eerst moest vervangen. Ooit zei hij: „Ik ben niet zo rustig. Dat onderkoelde heb ik geaccentueerd." Bij Ajax kijken ze dwars door hem heen. Bobby Haarms, keeperstrainer Frans Hoek, assistent Gerard van der Lem, hoofdtrainer Louis van Gaal. De laatste is een van de weinige coaches met verstand van keepen. Zegt Van der Sar. „Maar ja, nou heb ik Van Gaal na tuurlijk wel heel erg hoog zitten. Hij heeft mij min of meer ontdekt, ik heb een uitstekende relatie met hem. Maar hij heeft ook echt kijk op keepen, be gint over foutjes, goals tegen. Als ik een bal binnen krijg bij de eerste paal, wat nooit mag, is Van Gaal de eerste om er over te beginnen." Bij het Nederlands elftal heeft hij te maken met Guus Hiddink. Of niet? Van der Sar: „Nauwelijks. Ik heb te maken met Pim Doesburg, met hem werk ik aan specifieke dingen. Hiddink höudt wel contact over vaste momenten, pjoals corners en vrije trappen. Maar bij het Nederlands elftal ben je eigenlijk ook steeds te kort om echt met elkaar te werken." Vanavond is dat waarschijnlijk geen probleem. Twee opraapballen, daarmee zal het werk voor Van der Sar er wel op zitten. Hij heeft dan zeventien inter lands, twaalf goals tegen, een moyenne van 0,71. Precies het gemiddelde van Hans van Breukelen en Jan Jongbloed, de meest succesvolle Oranje-keepers aller tijden... TB' Eerste keeper Van der Sar en ning van het Nederlands elftal. De Goey (rechts) tijdens de trai- FOTO ANP

de Stem | 1997 | | pagina 13