Turks drama vermoedelijk door aanslag CDA 'regionaal' verkiezingen in F okker-doorstart nu al in tijdnood Het Muskeeen Zeeuwen leven langer dan andere Nederlanders de Stem Massale zelfmoord sekte VS JWWMIU Lang zullen ze leven il Class voriete kans op In Haagse Schilderswijk Paasweekeinde met 200.000 toeristen uit buitenland Geen zuivel uit Nederland naar Rusland Vergrijzing maakt van provincie Zeeland het 'Florida van Nederland' Bisschop Muskens voor een mand met Muske's. Naast hem bakker Van den Bos. Door Paul de Schipper zeischap. En de mand met Is dat niet een mooie combina- bróodjes die op tafel staat. De tie?" trotse bakker Van den Bos uit We kauwen. Het smaakt nog Roosendaal krijgt een klap op de ook, het Muske. schouder. Hij heeft het Muske „Het was eigenlijk zomaar een gebakken. idee," vertelt John Willems. „We „Een broodje om te delen," zegt zochten naar materiaal, naar bisschop Muskens, die de daad een thema voor de Dag van de bij het woord voegt, een broodje Diakonie, die dit jaar samenvalt van de paarse strik ontdoet, het met Sacramentsdag. We hebben in tweeën trekt en de brokken een map met informatie en litur- uit begint te delen: aan de bak- gie voor de pastores en voor de ker, aan zijn perschef John Wil- parochies samengesteld en we lems en aan de dames en heren hebben een recept gemaakt voor Het bisdom Breda introduceer- van de media die voor de intro- een broodje. Het ondersteunt de het Muske gisteren. Dit keer ductie van het Muske bijeen zijn het thema van de Dag van de geen brood om te stelen, maar geroepen in het bisschoppelijk Diakonie. Dat thema is: brood 'een broodje om te delen'. hoofdkwartier. van verbondenheid." Het eerste dat de bisschop doet „Maar," zegt hij, „laten we het Bisschop Muskens, die sinds zijn als hij de vergaderzaal binnen- niet bij brood alleen houden. Dit opmerkingen over armoede komt, is de gordijnen opentrek- is een symbool van geloven en sterk met brood geassocieerd ken. Hij is een man die licht samenleven. Het delen van wordt, stelt dat diakonie, het brengt. Dan monstert hij het ge- brood is het delen van je leven, kerkelijk hulpbetoon, op de FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP agenda van de parochies houden 'misschien nog wel moeilijker is dan aandacht voor de armoede vragen'. „Toch is diakonie een noodzakelijke opdracht." Een bisschop die zijn naam aan een broodje leent: na het Panda broodje, nu het Musfce-broodje. Is hij niet bang dat de commer cie met het idee aan de haal gaat? Hij haalt de schouders op: „Zou de commercie daar brood in zien?" Bakker Vos heeft zijn recept, dat straks op kaartjes in de paro chies wordt uitgedeeld, niet ge patenteerd. Bisschop Muskens: „Moet dat dan? Commercie, ach, ik heb er geen moeite mee als anderen dit brood gaan bak ken." Breda - Nederland heeft er een nieuw broodje bij: het Muske. Het is vernoemd naai de Bredase bisschop M. Mus kens, de man die vooral be kend is geworden doordat hij met opmerkingen over het stelen van brood de armoede in Nederland op de politieke agenda heeft gezet. RECEPT HET MUSKE OP PAGINA A3 zigingen voorbehouden. SIEEHSMI17-13 HOLST. 137e JAARGANG ©MEN: cottonfield diesel WOMAN marc O-POLO eddy's jackets ft WOMEN: ;£f) diesel donna /CASUALS <7 marc 0' polo more more piibi ir TELEFOON 0114-310000 thomas basics 3 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 D1 BTV-programma's D2 Surplus El t/m E4 Van onze verslaggever Den Haag - De brand in de Haagse Schilderswijk waarbij dinsdagnacht zes leden van een Turks gezin om het leven kwa men, is vrijwel zeker aangestoken. De Haagse persofficier van justitie Horstink-von Meyenfeldt heeft dat gisteren gezegd. Politie en justitie hebben van meet af aan rekening gehouden met een aanslag. Vandaar dat on- San Diego (rtr) - De politie heeft woensdag 39 mensen dood aan getroffen in een villa in Rancho Santa Fe, even ten noorden van de Californische stad San Diego. De autoriteiten gaan uit van een collectieve zelfmoordactie, de grootste massa-zelfmoord van deze eeuw in de Verenigde Sta ten. De doden zijn voornamelijk jonge blanke mannen en enkele vrouwen. Volgens mensen die re cent contact hadden met de groep, gaat het om een sekte met 'banden met de bijbel'. De politie vond geen sporen van geweld. Vermoedelijk hebben de sektele den vergif ingenomen en zijn zij in een tijdsbestek van enkele da gen op verschillende momenten overleden. I ZIE OOK BUITENLAND-A5: Zelfmoordenaars geloven in reis met UFO Terneuzen - Het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) schat dat zo'n 200.000 buitenlandse toeristen het paasweekeinde in deze provincie doorbren gen. Dit aantal is vrijwel ge lijk aan vorig jaar, aldus BTZ- directeur ing. R. ter Heide gis teren. Ruwweg herbergt Zee land een kwart van het totaal aantal buitenlandse toeristen dat dezer dagen Nederland kiest voor een korte vakantie. Zoals gebruikelijk, zegt Ter Heide, zijn het vooral Duit sers. Er komennaar schatting 65.000 oosterburen naar Zee land. Verder zijn er naast Bel gen ook veel Franse en Engel se gasten. Ter Heide noemt het aantal 'een behoorlijke seizoenstart'. „Pasen valt dit jaar vroeg en het weer is nog frisjes." De meeste vakantiegangers zit ten in bungalows en apparte menten, maar ook sommige campings zitten vol. middellijk een onderzoeksteam werd samengesteld van dertig mensen. Wie verantwoordelijk is voor de daad en wat de motieven zijn, is nog niet duidelijk. Premier Kok is ernstig verontrust over de brand. Hij wil dat er een onderzoek 'tot op de bodem' komt naar de oorzaak van de brand. „De gedachte dat er spra ke kan zijn van brandstichting met etnische oogmerken is dra matisch," aldus de premier. Als wordt aangetoond dat het gaat om brandstichting met ra cistische motieven, 'is dat voor Nederland een vrij nieuw ver schijnsel en een ernstig signaal', meent Kok. Hij wil in dat geval zo snel mogelijk alle betrokken instanties en organisaties mobili seren om na te gaan hoe dit ver schijnsel in de kiem kan worden gesmoord. De vader verklaarde gisteren dat hij vlak voor het uitbreken van de brand een harde knal heeft ge hoord. Toen hij poolshoogte ging nemen, bleek de voordeur open en in brand te staan. Volgens de Regionale Steunfunctie Allochto nen in Den Haag hebben omstan ders naderhand een jerrycan on der de auto van de vader gevon den. Kort voor de brand in de Schilderswijk werden in Den Haag het Cultureel Centrum Azerbeidjan en een Turks-islami tisch jongerencentrum bestookt met molotov-cocktails. Diezelfde nacht al arresteerde de politie vijf verdachten. Volgens een poli tiewoordvoerster hebben deze verdachten echter niets van doen met de brandstichting in het huis van het Turkse gezin. „Die zaken staan los van elkaar." Vanmiddag om zes uur herden ken de bewoners van de Schil derswijk de slachtoffers van het gezinsdrama met een 'stille tocht'. Volgens de bewonersorga nisatie, die het initiatief voor de ze herdenking nam, wordt het een 'tocht van verdriet en wan hoop'. Gisteren werden er al hon derden bossen bloemen bij het huis van het Turkse gezin gelegd. DE STEM 8 "710311M000218" I I I I I VRIJDAG 28 MAART 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Ferdy Vierklau vervanger Stan Valckx bij Oranje Aantal Zeeuwse alcoholisten neemt toe PAGINA Grote xtc-vangst in Zeeland PAGINA PAGINA Nederlandse roem voor Samson en Gert Nederland tikt i in buitenland 1,3 miljard j eitjes op de kop PAGINA I Rijswijk (anp) Nederlandse zui-J velproducten kunnen voorlopig riet naar Rusland, omdat Neder land niet meer BSE-vrij is. Rusland eist bij de import van zui velproducten een certificaat dat net land van herkomst BSE-vrij is. In Nederland wordt dat ver strekt door de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees. Sinds de ontdekking van BSE gebeurt dat riet meer. Aan de grens worden de Nederlandse producten daarom •ZIE OOK BINNENLAND-A3: Handel luchtig over export-stop Door Cees Maas ZEEUWEN leven langer dan andere Nederlanders, maar of ze leuker leven, is de vraag. Ze hebben namelijk gemiddeld minder geld te besteden dan die andere Nederlander, al is het verschil heel klein en het leven in de provincie is goed koper dan bijvoorbeeld in de Randstad. Zeeland met zijn stranden is weer wèl de kampioen van het meer daagse toerisme. Per honderd in woners overnachten er vier keer zoveel gasten als in de rest van Nederland. En met de banengroei gaat het ook niet verkeerd: Zee land zit 0,6 procent boven het landelijk gemiddelde. Zeeland ook, telt beduidend min der geregistreerde misdrijven dan het landelijk gemiddelde. Per 1000 inwoners ligt het landelijk gemiddelde op 85,1; in Zeeland op 67,2. Het zijn van die prikfeitjes. Van die cijferstatistiekjes, een pro centje meer dan gemiddeld, een procentje minder dan gemiddeld. Veel mensen houden van statis tieken. Het gisteren gepresenteer de derde deel van de Index 97 van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek staat er weer vol mee. De Index is ditmaal gewijd aan toe risme en van Zeeland is een apart profiel gemaakt. Zeeuwen leven langer. Zeeland heeft per honderd inwoners ruim twintig procent meer senioren dan Nederland. De vergrijzing van de provincie is bekend, het zijn er 28 procent meer oudere mannen en 18 procent meer oude re vrouwen dan landelijk. Het aantal mannen van 85 jaar en ouder per honderd inwoners ligt in Zeeland maar liefst 70 procent hoger dan in Nederland. Het aan deel van vrouwen in deze catego rie ligt een kwart boven het natio naal niveau. Per duizend inwoners ligt de sterfte voor mannen en vrouwen zo'n 80.000 slaapplaatsen be schikbaar, verdeeld over 250 ac commodaties. In het meetjaar trok de provincie bijna 900.000 toeristen, die er ge middeld ruim vijf keer overnacht ten. De gemeenten Domburg, Oostburg en Westerschouwen zijn samen goed voor de helft van het meerdaagse toerisme. Van iedere honderd overnachtin gen komén er in Zeeland 39 op heeft het gebied al eens de kwali ficatie opgeleverd van het 'Flori da van Nederland'. Bij de 65- tot 74-jarigen is de oververtegenwoordiging 15 pro cent. Bij de 75- tot 84-jaren is de oververtegenwoordiging 30 pro cent en bij de 85-plussers zelfs 40 procent. Onder hen tellen we iets meer mannen en ook iets meer ge huwden dan landelijk. De oververtegenwoordiging van senioren is bij de Zeeuwse man nen dan ook hoger dan bij de vrouwen. Per honderd inwoners in Zeeland 1,3, respectievelijk 0,9 personen lager dan in Nederland. De cijfers lijken erop te wijzen dat vooral mannen in Zeeland langer leven dan andere Neder landers, meldt het statistiekenbu reau. Over toerisme meldt het nieuwe Zeelandprofiel ook van alles. Met vijf miljoen overnachtingen van gasten per jaar op een bevolking van ruim 360.000 inwoners is Zeeland de onbetwiste nummer 1 van het meerdaagse toerisme. De provincie heeft voor de bezoekers conto van buitenlandse gasten. Duitsers nemen daarvan met 33 overnachtingen het leeuwendeel voor hun rekening. Het gehalte aan buitenlanders in Zeeland is hoger dan in Nederland. Neder land telt per 100 overnachtingen 32 buitenlanders, onder wie 17 uit Duitsland. In Zeeland is de camping met bij na 60 procent van de overnach tingen veruit favoriet. Ook bij de Duitse gasten is de camping in trek: meer dan de helft van de Zeeuwse nachten brengen zij PAGINA I Fris weer Na de onverwacht mooie lentedag van gisteren wordt het vandaag even wennen. Er is veel bewolking, met kans op buien. De wind is guur en vrij krachtig. Door Arnold Mandemaker Den Haag - Het CDA zet bij de verkiezingen van volgend jaar niet alle kaarten op de nieuwe lijsttrekker De Hoop Scheffer. De partij schuift per provincie 'regionaal bekende mensen' naar voren als stemmentrekker. Voorkeursacties krijgen voor taan alle ruimte. Dat zegt CD A-voorzitter Helgers. „Wij willen zichtbaar maken dat het CDA niet alleen bestaat uit Haagse gezichten," aldus Helgers. „Het CDA is ook de wethouder uit de eigen gemeente, of de provin ciebestuurder die om de hoek woont. In een provincie als Bra bant is veel meer behoefte aan een persoonlijk getinte campagne met eigen, herkenbare kandidaten. We willen duidelijk maken dat er maar één lokale partij in Neder land is en dat is het CDA." Het CDA moest tot nu toe niets hebben van voorkeursacties. Die houding wordt radicaal omge gooid, zegt Helgers. „We kenden de traditie dat iemand die met voorkeurstemmen werd gekozen afstand moest doen van z'n zetel. We hielden vast aan de volgorde van de lijst. Dat wordt nu afge schaft. We gaan het voortaan niet alleen honereren als iemand met voorkeur is gekozen, we gaan per soonlijke voorkeunsacties zelfs stimuleren." Wie een voorkeurs actie wil voeren, krijgt van het CDA een budget om dat te doen. Op de CDA-kandidatenlijst voor de verkiezingen van 1998 zullen veel nieuwe namen op verkiesbare plaatsen prijken, aldus Helgers. Bij de verkiezingen van 1994 is het met de voorgenomen vernieuwing helemaal fout gelopen, erkent hij. De nieuwelingen stonden vrijwel allemaal onderaan de lijst, in de veronderstelling dat minstens vijftig CDA'ers in de Kamer te recht zouden komen. Dat bleken er slechts 34 te zijn. De huidige fractie bestaat dan ook overwe gend uit oud-gedienden. „We moeten de fractie volgend jaar vanaf de top vernieuwen en niet meer vanaf de staart," zegt Helgers. Hij wil daarom bij de eer ste vijf plaatsen ten minste twee nieuwelingen. ZIE OOK BINNENLAND-A4: Nieuwe CDA-leider houdt kruit droog Door Willem Reijn Amsterdam - De doorstart van Fokker wordt, ondanks de eer dere 'doorbraak' bij de Nederlandse partijen, steeds onwaar schijnlijker. Sinds het akkoord tussen de curatoren, Deleye, Staat en Stork is geen substantiële vooruitgang meer geboekt. Vóór de cruciale datum van 1 mei kan er nagenoeg onmogelijk nog een akkoord met het Maleisische staatsconcem Kazanah worden bereikt. Kazanah en de Maleisische over heid hebben nog steeds niet inge stemd met het Memorandum of Understanding (MoU) van de Ne derlandse partijen. Volgens een direct betrokken toponderhan delaar is er zelfs nog niet echt onderhandeld. Het voorliggende schema van 13 maart voorzag in een Maleisisch- Nederlands akkoord op hoofdlij nen binnen twee weken. Dat tijd schema is niet gehaald. Sterker nog, de ingewijde heeft met ver bazing aangezien hoe weinig er de afgelopen veertien dagen aan activiteiten is ontwikkeld om de boel op de rails te zetten. Berichten uit Kuala Lumpur als zou een MoU een kwestie van de tails zijn, doet de onderhande laar af als 'volslagen los van de realiteit'. „Want dan zul je het toch eerst op hoofdlijnen met el kaar eens moeten zijn. De Malei- siërs hebben het Nederlandse ak koord nog niet verteerd. Het is ook moeilijk voor hen om een plaats te vinden binnen een MoU dat eerst door anderen is over eengekomen," aldus de bron. „Zij hebben andere ideeën over de samenwerking dan in dat MoU is neergelegd." Een Maleisische delegatie is woensdag in Nederland aange komen en bezoekt dezer dagen de Fokker-bedrijven. Een topdele- gatie is het volgens de onderhan delaar niet. „Dit is meer een ken nismakingsbezoek. Het essentiële boekenonderzoek, een zogeheten due dilligence, is vooralsnog niet aan de orde. Dan zou eerst het MoU op tafel moe ten liggen. „De Maleisiërs hebben eerder ge steld dat zij zes tot acht weken nodig hebben voor dat onder zoek. Die tijd is er niet meer. Misschien is het niet helemaal onmogelijk om eruit te komen, maar het wordt zo wel heel erg moeilijk." VERVOLG OP ECONOMIE-A7: 'Stork werkt voor het laatst mee' door in tent of caravan. Even te rug nog naar de ouderen. Ze heb ben de mooiste plekken van Zee land gevonden. De hoogste per centages vinden we namelijk langs de Noordzee. Westerschou wen telt 24 procent ouderen, Sluis-Aardenburg 22 procent, en Domburg plus Oostburg zitten op 21 procent. Het statistiekenbureau noemt het opvallend dat dit rijtje de meest toeristische gemeenten omvat. Alleen de gemeente Arnemuiden met 9 procent ouderen en de ge meente Mariekerke met 10 pro cent liggen onder het landelijk cijfer van 13 procent. Nog wat losse feitjes. Het be steedbaar inkomen van de Zeeuwen ligt licht onder het lan delijk gemiddelde. Een Nederlan der heeft gemiddeld 19.200 gul den te besteden, een Zeeuw 19.000 gulden. Het aantal uitke ringen en de hoeveelheid fosfaat in dierlijke mest zijn er het laagst van alle provincies. Ook scoort de provincie laag op bevolkingsdichtheid, gerealiseer de nieuwbouw, de waarde van nieuwe hypotheken op woonhui zen en het percentage stemmen op de huidige coalitiepartijen. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50' Per kwartaal d.m.v, automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam; Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening:... Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar; Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda i m m m m dagblad voor zuidwest-nederland

de Stem | 1997 | | pagina 1