Heerma kwam en ging met tegenzin Palesti sombe missie De Hoop Scheffer keuze uit armoede Machtwisseling CDA wisselend ontvangen Het gedachtengoed van De Hoop Scheffer Speculati DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAA Aflossing of beleidswijziging Gezant VS ontm Vietnamees steelt 5000 kilo boeken Paar honderd militairen naar Albanië i i i i i DONDERDAG 27 MAART 1997 j\l Door Hans van den Broek en Arnold Mandemaker Den Haag - Zijn partij, het CDA, gaat voor alles. Daarom vat de protestant Enneüs Heerma zijn verloren machts strijd met de katholiek Jaap de Hoop Scheffer niet op als een persoonlijk drama. Maar dat is het wel: de man die in augus tus 1994 met tegenzin Elco Brinkman als fractievoorzitter opvolgde, verlaat dezer dagen met tegenzin de actieve poli tiek. In kleine kring liet Heerma eind vorig jaar doorschemeren zijn werk als Kamerlid voort te willen zetten. Hij had, ondanks alle te genslagen en de aanhoudende kri tiek achter z'n rug om, zowaar plezier gekregen in het politieke handwerk. Hij hoefde echter niet zo nodig nog een keer 'de kar te trekken', dat besluit had hij vorig jaar zomer al voor zichzelf geno men. Maar 'dienen' onder een nieuwe leider als Tineke Lodders - zijn persoonlijke favoriet voor het lijsttrekkerschap - daarmee zou hij geen enkele moeite gehad heb ben. Lodders echter bleef perti nent weigeren, ondanks de druk van Heerma op haar. De keuze van het partijbestuur viel op Jaap de Hoop Scheffer, in alles een te genvoeter van Heerma. De veel geplaagde fractievoorzit ter restte niets anders dan uit 'Den Haag' te vertrekken. Zonder on vertogen woord, zonder zichtbare ergernis over de plotselinge haast die het partijbestuur de laatste dagen aan de dag legde. 'De man van de inhoud' faalde het CDA wegwijs te maken in de onbeken de wereld van het oppositievoe- ren, zijn presentatie liet vriende lijk gezegd te wensen over. De oud-wethouder en voormalig staatssecretaris is altijd een be stuurder gebleven, hij heeft zich nooit willen aanpassen aan de po litieke cultuur waarin de persoon lijke inbreng van politici een steeds overheersender rol speelt. Heerma verlaat teleurgesteld de politiek, ook al draait hij om de hete brij heen. „Ik ben de politiek allesbehalve zat. Het is een mooi ambacht om volksvertegenwoor diger te zijn. Dat heeft me ook al tijd geïnspireerd, in goede en in moeilijke dagen. Die mensen in Friesland, in Drenthe, in Zeeuws- Vlaanderen, in Limburg: voor hen opkomen, hen op je netvlies hou den, dat inspireert je, dat vult je accu." Hoe kijkt u terug op de afgelopen tweeëneenhalf jaar? Kort voor deze opname had Heerma al zijn politieke functies ter beschikking gesteld „Het waren bepaald geen eenvou dige jaren. Daar heb ik ook nooit een geheim van gemaakt. Toen ik Brinkman opvolgde, heb ik ge zegd: 'Dit ambt heb ik niet ge zocht, maar ik ga het wel met en thousiasme doen'. En ik heb meer dan een keer gezegd dat het lijst trekkerschap van de partij niet mijn ultieme levenswens was. Vo rig jaar heb ik voor mezelf de con clusie getrokken om niet beschik baar te zijn als lijsttrekker, mocht me dat gevraagd worden". Ervaart u uw vertrek uit de poli tiek als een persoonlijk drama? „Nee, ik heb persoonlijk een doel bewuste beslissing genomen. Ik had het fractievoorzitterschap aan Jaap de Hoop Scheffer kun nen overdragen, en toch in de fractie kunnen blijven zitten. Maar ik wil aan hem alle ruimte laten, dat is de reden dat ik een dezer dagen mijn ontslag zal in dienen bij de Kamervoorzitter". Is het echt nodig geweest om zelf helemaal terug te treden? „Er is nog aan mij getrokken om toch vooral in de Kamer te blijven, om op mijn besluit terug te ko men. Maar ik wil zelfs niet het ri sico lopen dat ik, of Jaap en ik sa men, de schijn tegen zouden heb ben. Ik denk, uit volle overtuiging, dat ik een wijze beslissing geno men heb en dat ik daarmee de partij een dienst heb gewezen". Als u was gebleven, had u mis schien kiezers kunnen trekken die liever Heerma zien dan De Hoop Scheffer? Heerma, als zo vaak, cryptisch: „We zullen een kandidatenlijst hebben met waarborgen om als volkspartij te opereren. Een lijst die herkenbaar is voor mannen en vrouwen uit alle delen van het land, voor werkgevers en werkne mers, voor jong en oud". Welk advies heeft u aan uw opvol ger? „Ik ben niet het type van bood schappen. Het CDA vaart een po litieke koers, uitgezet door het Strategisch Beraad. Die koers gaan we voortzetten, en we zullen dat doen onder de enthousiaste leiding van kandidaat-lijsttrekker Jaap de Hoop Scheffer". Wat gaat u de komende tijd nu doen? „Ik sluit niet uit dat ik de komen de dagen en weken ga doen waar ik de afgelopen tijd niet aan toe gekomen ben. Daar hoort zeker bij dat ik de weilanden in ga". Van onze Haagse redactie Den Haag - Het vertek van Enneüs Heerma als CDA-fractie- voorzitter en de komst van Jaap de Hoop Scheffer als de nieu we lijsttrekker zijn met gemengde gevoelens ontvangen. Gerd Leers, CDA-Kamerlid uit Goirle, lid fractiebestuur CDA: „Ik ben heel erg blij met Jaap. Hij kan het en ik ga me voor de volle honderd procent voor hem inzetten hier in Bra bant. De mensen hier zien het ook weer zitten. Mijn overbuur man kwam vanochtend naar buiten en stak zijn duim op. Met Jaap moeten we de komende verkiezingen toch wel veertig ze tels kunnen halen." „Maar ik zie in deze dagen toch ook de paral lel met Pasen en de dagen van verdriet en lijden, Witte Donder dag en Goede Vrijdag. Natuur lijk, we hebben allemaal een kruis gedragen. Maar wat En neüs Heerma over zich heen heeft gekregen... Ik ben zeer on der de indruk van die man. Dat hij nu ook de moed heeft gehad om vrij baan te maken voor Jaap is echt klasse. Dat zal ik hem ook persoonlijk zeggen als ik hem morgen zie." Wim Kok, minister-president van het Koninkrijk der Neder landen: „Ik zeg niks over het CDA. Ik ga niet over het CDA. Maar het is wel goed dat er nu een knoop is doorgehakt." Gerrit Jan Wolffensperger, voorzitter van de Tweede Ka merfractie van D66, een partij die zelf al lange tijd dubt over een nieuwe politieke leider: „Het is niet een keuze uit rijkdom wat nu bij het CDA is gebeurd. Maar het is nog te vroeg voor politieke conclusies." Ook PvdA-fractieleider Walla ge vindt het nog te vroeg om po litieke conclusies te trekken. Hij wil eerst het programma van het CDA en de koers van de fractie afwachten. „Denkend aan Heer ma blijkt dat politiek af en toe een onbarmhartig vak is," aldus de PvdA'er. De woordvoerder van WD- fractieleider Bolkestein zei dat de WD de benoeming toch voor al als een interne partij-aangele genheid beschouwt. Paul Rosenmöller, leider van oppositiepartij GroenLinks vreest dat met de komst van De Hoop Scheffer de oppositie ver zwakt raakt. De nieuwe CDA-leider heeft volgens hem een 'rechts' profiel', waar Heer ma juist stond voor chirstelijk sociale beginselen. „Dat maakt het toch moeilijker om samen met het CDA tegen dit kabinet op te trekken," aldus Rosenmöl ler. Bas van der Vlies, voorzitter tweemansfractie Staatkundige Gereformeerde Partij: „We heb ben altijd met veel respect colle ga Heerma naast ons geweten en ik wens de heer De Hoop Schef fer alle geluk. Of er met De Hoop Scheffer op het terrein van de christelijke normen en waarden iets zal veranderen moet ik nog zien. Het CDA heeft toch een heel andere opvatting dan wij wat het gezin betreft; zover als het CDA willen wij absoluut niet gaan. En helaas, over de be schermwaardigheid van het le ven denkt het CDA ook anders: het is verantwoordelijk voor de euthanasie en abortuswetgeving, waar wij tegen zijn. Ik hoor van De Hoop Scheffer kritische ge luiden hierover, maar dat heeft zich in concreet stemverdrag van de fractie nog niet mogen verta len." Elco Brinkman, oud-CDA- fractievoorzitter, voorganger van De Hoop Scheffer als lijstrekker: „Ik hoop dat dit voor het CDA de laatste personele verandering is in de reeks." Bert de Vries, voorganger van Brinkman als fractievoorzitter, oud-minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid: „Het is voor de fractie een hart onder de riem dat er iemand uit haar gele deren wordt voorgedragen voor het lijsttrekkerschap. De fractie is door de partij toch vaak be schouwd als een verzameling van waterputters en houthak kers. Maar Jaap is een goede kracht." De CDA-Kamerfractie moet for meel nog instemmen met de be noeming van De Hoop Scheffer tot fractievoorzitter. Zij komt hedenmorgen om half elf bijeen. De Hoop Scheffer: „Het gaat in de politiek om emotie, zorg en plezier." Van onze Haagse redactie De nieuwe leider van het CDA wordt afge schilderd als iemand uit de rechtervleugel. Hij zou zich meer bekommeren om de hypotheek rente-aftrek dan om de minima. Maar hoe rechts is Jaap de Hoop Scheffer nu precies? Een greep uit zijn gedachtengoed. „Ik ben geen cultuurpessimist, ik geloof niet dat de mens alleen maar kwaad wil. Je moet het goede stimuleren door de mens duurzame verantwoordelijkheden te geven voor bijvoor beeld een eigen huis." „Mensen met een normaal looninkomen en een eigen huis moet je niet steeds met de fiscus lastig vallen. Dat is burgertreiterij." „Wij moeten oppositie voeren met de floret en als het kabinet er een bende van maakt met de moker." „Het zou mooi zijn als God zou ingrijpen, telkens als er een bloedig conflict dreigt. Maar dat gebeurt niet. En ik weet niet waarom niet. Als ik zondags in de kerk de voorbede doe en stukken uit de Bijbel lees, dan staan daar mooie, treffende teksten. Tegelijkertijd denk ik dan: maar wat dan met Srebrenica, met Ru anda? Ik ben daar niet uit. Ik heb daar geen antwoord op." „Ik herken me niet in opmerkingen als zou ik in asielzaken een WD'er lijken. Ik spreek zelfs tegen dat ik op de rechterflank van het CDA zou zitten op dit punt." „Er dreigt een tweedeling te ontstaan tussen arm en rijk. Juist het voorkomen daarvan mo tiveert mij om politiek te bedrijven." „Er is veel mis, maar ik weiger me over te ge ven aan cynisme en pessismisme. Ik kijk opti mistisch tegen de mens, Nederland en de we reld aan." „Als iemand iets niet goed begrijpt, dan luis ter ik niet naar 'm. Ik weet dat van mijzelf. Het is een lastige eigenschap, zeker voor een poli ticus. Want het komt irritant over." „Het optreden van de CDA-fractie mag wat mij betreft meer plezier uitstralen. Als je Heerma en mij vergelijkt, ben ik wat frivoler. Het rooms-katholieke geloof is ook een vrolijk geloof. Je moet de politiek niet te zwaar en te ernstig nemen." „Als in een leefeenheid twee mensen het mi nimumloon verdienen, genieten ze een be scherming waar het minimumloon indertijd niet voor is ingesteld. Dat moet je dus aanpas sen. In de zin dat er nog alleen sprake kan zijn van één kostwinner die het minimumloon ont vangt." „Ik wil dat het CDA voor de zwaksten in de samenleving staat. Ik ben voor een CDA met een sterk sociale inslag. Het moet bovenal een volkspartij zijn en blijven." „Mensen die rondkomen van hun AOW of een minimumuitkering, moeten niet een one venredig hoge huur betalen. Dan moeten wij een partij zijn die individuele huursubsidie verdedigt." „De zorg is ook een punt voor verdere profi lering. Het CDA moet ernaar streven dat in een verpleeghuis ieder zijn eigen kamer heeft. We moeten ervan af dat mensen met z'n vieren of zessen op een zaal verblijven." „We moeten om meerdere redenen de zon dagsrust in dit land herstellen. Niet alleen om de kerkgang. Er moet een dag in de week zijn waarop mensen in staat worden gesteld iets anders te doen dan de andere zes dagen van de week. Mensen moet de gelegenheid geboden worden te recreëren. In de letterlijke zin van het woord. Recreëren betekent herscheppen." „Een deel van het CDA is naar de WD gelo pen. Ik wil die kiezers graag terug." „Ik zie de hele boel hier uit elkaar vallen. Ja, echt uit elkaar vallen. Ik zie de samenleving hier kapotgaan. Er is ook sprake van een tweedeling. Er is een grote groep die perma nent naast de maatschappij staat. Die groep wordt steeds groter. En er is een samenleving die regels stelt die ze zelf niet nakomt. Een sa menleving die gedoogt. Ik zeg u: er zijn gren zen." „Het gaat in de politiek om emotie, zorg en plezier." Door Paul Kokke Den Haag - Hij sprak het woord dinsdagavond enkele keren met nadruk uit: 'zorg'. Er was Jaap de Hoop Scheffer, de nieuwe CDA-kandidaat- lijsttrekker, alles aan gelegen om vooral zijn sociale betrok kenheid te tonen. Want als er iemand last heeft van een rechts imago, is hij het wel. En een dergelijk stempel kan het CDA, dat in zijn verkie zingsprogramma een warm, sociaal en zorgzaam gezicht wil uitstralen, niet gebruiken. Lange tijd heeft fractieleider En neüs Heerma geprobeerd een an dere kandidaat naar voren te schuiven De Hoop Scheffer. Hij vond zijn vice-fractievoorzitter niet de juiste man voor het socia le gezicht dat het CDA wil gaan uitdragen, als tegenhanger van het succes-beleid van het paarse kabinet. Maar Heerma heeft het onderspit moeten delven tegen de overige leden van de selectiecom- missie van vier (partijvoorzitter Helgers, senaatsvoorzitter Van Leeuwen en vice-partijvoorzitter Lodders) die bij gebrek aan ove rige kandidaten De Hoop Schef fer wilden voordragen. Ergens in de vorige week, tijdens een van de vele bijeenkomsten van de commissie, moest de kogel noodgedwongen door de kerk. De druk uit de partij, de media en de CDA-kamerfractie was zo groot geworden dat de commissie van vier niet anders kon dan De Hoop Scheffer nomineren. Als keus uit armoede, wel te verstaan. Want partijvoorzitter Helgers had vlak daarvoor wederom geprobeerd EU-commissaris Van den Broek te polsen voor het lijsttrekker schap. Helgers kreeg nul op het rekest. Heerma stemde uiteindelijk in met de kandidatuur van De Hoop Scheffer. Zijn troef, Tineke Lod ders als lijsttrekker, bleek een onspeelbare kaart. 'Lodders op één, ik op twee', had hij begin dit jaar nog gezegd. Maar Lodders bleef doof voor de smeekbede van Heerma, zich niet realise rend dat haar weigering zou kun nen leiden tot de politieke dood van Heerma zelf. Toen de fractie voorzitter definitief merkte dat hij het pleit had verloren en De Hoop Scheffer het zou worden, restte hem slechts één ding: ver trekken uit de Haagse politiek. Dienen onder De Hoop Scheffer, daar was voor hem geen denken aan. Heerma offerde zichzelf op en maakte daarmee de weg vrij voor De Hoop Scheffer. „Ik wil hem niet voor de voeten lopen," sprak hij dinsdagavond laat toen hij zijn vertrek aankondigde. De ironie van de politiek. De Hoop Scheffer heeft niet al leen last van een rechts imago, hij behoort ook tot de rechtervleugel van het CDA. Het is een publiek geheim dat hij het liefst met de WD zou willen regeren. Maar in tegenstelling tot de meer sociaal voelende Heerma is hij een ge vreesd debater, iemand die beter dan wie ook in de CDA-Kamer fractie inhoud kan geven aan het oppositie-gezicht van de partij. Het dagelijks bestuur heeft afge lopen maandag, toen het op een spoedbijeenkomst in het Slote- maker de Bruïne-instituut in Doorn werd geïnformeerd door de commissie van vier, nadruk kelijk voor dat oppositiegezicht gekozen en niet zozeer voor daadwerkelijk leiderschap. Want zowel in de partij als in de fractie is De Hoop Scheffer niet onom streden. Sommigen lopen weg met de goedgekapte en dito gebekte ex- diplomaat. Anderen vinden hem te glad en te opportunistisch, ze ker wat zijn carrièredrang be treft. Bovendien kan hij in de omgang met anderen ongeduldig zijn. Aan mensen die hij twee keer iets moet uitleggen, heeft hij een bloedhekel. De Hoop Scheffer gaat als de nieuwe lijsttrekker moeilijke tij den tegemoet. Hij zal zich straks tegenover figuren als Kok en Bolkestein staande moeten hou den. Waar het de buitenlandse politiek betreft, zal dat nog wel lukken. Per slot van rekening is dat zijn specialiteit. Maar waar het gaat om sociaal-economische vraagstukken, is hij een lichtge wicht die nog veel moet leren. Op dat gebied is De Hoop Scheffer voor het CDA een risico, juist omdat de verkiezingen zich ook op dat thema zullen concentre ren. Het CDA is nog druk bezig met het schrijven van het verkie zingsprogramma, gebaseerd op de nota 'Nieuwe wegen, vaste waarden'. De nieuwe lijsttrekker zal zich daar hoe dan ook aan moeten committeren. In die zin is hij een beetje de gevangene van zijn eigen dadendrang. Boven dien weet hij dat zijn aantreden de directe oorzaak van Heerma's vertrek is. Dat levert hem in ieder geval een smet(je?) op zijn bla zoen op. Maar er is nog iets anders. Het CDA is een gecompliceerde poli tieke partij waarin de kwestie van de bloedgroepen (KVP, AR, CHU) nog immer latent aanwezig is. De partij staat in de peilingen bovendien op verlies. In Den Haag geldt de ijzeren wet dat wanneer het slecht gaat in een partij, de vuile was niet altijd in de wasmand blijft. Er ontstaat rumoer, gezeur en vervolgens rollen er koppen. Wat dat betreft heeft het CDA de afgelopen maanden aardig van zich doen spreken. Jaap de Hoop Scheffer zal het bindmiddel moeten gaan worden voor een op drift geraakte partij. Niemand die nu al durft te zeg gen of hij ook daarvoor voldoen de kwaliteiten in huis heeft. aan- Beter tweede keus dan geen, heeft het CDA-bestuur besloten. Noq |a ger wachten met de aanwijzing van een nieuwe politiek leidt niet meer. Het gezag van Heerma was te zeer aangetast en de onrif onder prominenten te groot om de beslissing nog langer uit te steller De kans op interne strijd en verder populariteitsverlies van de werd serieus. Dan maar liever nu de betrekkelijk onbekende en niet al om geliefde De Hoop Scheffer, dan een wellicht later toch nog te strik ken coryfee. Maar van dat soort heeft het CDA er niet zo vreselijk veel meer in voorraad. Alle benaderde aansprekende figuren hebben mers geweigerd. Voor De Hoop Scheffer lijkt dit een slecht begin voor een politiek voerderschap. Dat hoeft echter geenszins. Was Joop den Uyl slechts één voorbeeld te noemen, in feite ook geenszins eerste'keil toen hij in het post-Dreestijdperk in tweede ronde het leiderschap var Anne Vondeling overnam? En niemand heeft naderhand ooit aan L gewicht en gezag van Den Uyl in zijn eigen partij en de Nederlands politiek getwijfeld. Het betekent echter niet dat De Hoop Scheffer nu meteen respect af dwingt en kiezers trekt. In het Kamerdebat zal zijn inbreng ongetwii- feld tot verlevendiging en een geprofileerdere oppositie leiden. Maar dat betreft alleen het politieke spel. Kiezers bind je daar slechts gedeeltelijk mee. Minstens even belangri is de uitstraling die De Hoop Scheffer weet te verwerven door de ric ting die hij aan zijn fractie en partij moet geven. En op dat punt heer er voorlopig nog onduidelijkheid en twijfel. Eerstens omdat hij als tweede man van de fractie mede het beleid bt paald heeft dat zijn voorganger Heerma gevoerd heeft, maar vooral omdat er nogal wat twijfel bestaat aan het sociale gezicht van De Hoi Scheffer. Tot nu toe heeft hij zich slechts zelden over dit soort zaken uitgelaten en voorzover hij dat gedaan heeft, klonk in zijn geluid eerder een Brinkmanniaanse rechtse toon door dan die van genuanceerd rent meesterschap. Na het laatste verkiezingsdebacle koos het CDA voor een versterking van het sociaal profiel. Heerma stond daarvoor, weliswaar met eenti geringe uitstraling, maar desondanks. Of met de aanwijzing van De Hoop Scheffer nu weer teruggekeerd wordt tot de Brinkmankoersol dat de nieuwe politieke leider zijn eigen ideeën bijgesteld heeft, snel duidelijk te worden. Spits en ad rem debatteren in de Kamer is aardig, duidelijkheid over het de sociale keuzes van het CDA is echter veel belangrijker. NIEUWS KORT Budget voor stadsvernieuwing te laag Den Haag - De 23 middelgrote stadsvernieuwingsgemeenten in ons land vinden dat het huidige bedrag van 4,7 miljard gulden voor de vernieuwing omhoog moet met twee miljard. Het gaat onder meer om de gemeenten Breda, Eindhoven, Den Bosch en Tilburg. De achterstanden in oudere en vroeg-naoorlogse wijken zijn veel groter dan met het beschikbare budget kan worden op gelost. Daarvoor is ten minste twee miljard gulden nodig, aldus voorzitter M. Meindertsma van de 23 grote gemeenten gisteren in Den Haag bij de aanbieding van een raaport aan staatssecre taris Tommei. De 23 komen duurder uit dan Tommei omdat zij onder andere rekening houden met de kosten voor grondproduc- tie, bodemsanering en bovenal monumentenzorg. 10.000 Melkertbanen in 1996 Den Haag - In 1996 zijn er bij gemeenten en de zorginstellingen 10.000 Melkertbanen bijgekomen. Sinds 1995 zijn in totaal 16.265 Melkertbanen ingevuld. De gemeenten liggen volledig op schema, de zorginstellingen nog niet. Dat blijkt uit een brief van minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aan de Tweede Kamer. Eind 1996 hadden de gemeenten in totaal9555 tjanem gerealiseerd-Dit is „vrijwel gelijk aan de 10.000 banen die zij voor 1995 en 1996 mochten invullen. Bij de zorginstellingen is iets meer dan de helft van het aantal toegewezen banen (6691) van de 12.831) benut. Het is de bedoeling dat dat alle 40.000 Melkertbanen in 1998 zijn bezet. Het merendeel van de werkne mers (69 procent) is afkomstig uit de bijstand. Goede toekomst sociale huursector Amsterdam - De sociale huursector kan de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. De fiscale voordelen van het eigen wo- ningbezit zet de huren weliswaar onder druk, maar de sociale huursector blijft vooral bij jongeren en ouderen in trek. Ook het beeld dat alleen rijken kopen en armen huren, is ongenuanceerd. Dat staat in een rapport van het onderzoeksbureau OTB, dat in opdracht van de Nationale Woningraad (NWR) hiernaar onder zoek deed. Corporaties huisvesten het grootste deel van de huis houdens met een minimumloon of een uitkering. Toch is er ook een grote groep, ongeveer 45 procent in de socia le huursector, die genoeg verdient voor een koopwoning. De meesten zijn echter tevreden over hun huurwoning en zijn niet van zins om te verhuizen. De fiscale bevoordeling van de koop sector is wel te ver doorgeslagen, stellen de onderzoekers. Het gedeelte van het inkomen dat aan woonlasten op gaat, is bi) huurders ruim de helft hoger dan bij kopers. De Nationale Wo ningraad wil aan deze ongelijkheid al langer een einde makea door de rente-aftrek van hypotheken aan te pakken. Columnist Panorama overleden Amsterdam - Op 22 maart is journalist en uitgever Hans Auerop 61-jarige leeftijd overleden. Hij heeft tientallen jaren als colum nist zijn stempel op het weekblad Panorama gedrukt. Auerwas uitgever van een aantal special-interest-bladen over wonen, fi nanciën en eten en werkte onder meer voor AutoWeek en Play boy Nederland. Mobiele bijstandsteams asielbeleid Rijswijk - Justitie zet mobiele bijstandsteams in om gemeenten te helpen bij het stopzetten van de voorzieningen voor uitgepro cedeerde asielzoekers die zijn ondergebracht in gemeentelij!® woningen. Dit blijkt uit een brief die staatssecretaris Schaih van Justitie gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. D[ maatregel volgt nadat de gemeente Apeldoorn en in haar kielzog steden als Rotterdam en Den Haag twee maanden geleden aan kondigden niet te willen meewerken aan het op straat zetten van afgewezen asielzoekers en aan het stopzetten van hun uitkering- TV-maker Storms aangehouden Apeldoorn - Presentator en tv-maker Pieter Storms van het SBS6-programma Breekijzer is gistermiddag door de politie® het stadhuis van Apeldoorn aangehouden wegens lokaalvrede breuk. Hij is met een dagvaarding heengestuurd. De gemeen® schakelde de politie in omdat Storms volgens een woordvoerd® zonder toestemming het besloten gedeelte van het stadhuis pt® beerde binnen te dringen. De verslaggever bezocht de afgelopen weken drie keer het stadhuis om voor zijn programma te bemid' delen in een conflict tussen een bedrijfseigenaar uit Wenum de gemeente Apeldoorn. Voldoende leden voor C-omroep Rijswijk - BNN, de organisatie van televisiemaker Bart de Graaffkan de status van aspirant-omroep gaan aanvragen. Graaff is erin geslaagd 65.000 leden binnen te halen, 5000 me®r dan minimaal nodig is om een aanvraag in te dienen voor eenC' omroep. Dat heeft Bart de Graaff gistern zelf bekendgemaa» - voorafgaand aan de voetbalwedstrijd NEC-Volendam. Baf' News Network sponsort NEC. De Graaff is nu nog met zijn t®! visieprogramma BNN te zien op het commerciële Veroni® Daar voert hij de laatste drie maanden uitgebreid campagne01® met een eigen nieuwe omroep weer terug te keren in het pub'ie' ke bestel. De Graaff wil zich met zijn nieuwe omroep spoc®e richten op jongeren. Als Den Haag de plannen van De Graaff het najaar goedkeurt, zou BNN volgend jaar per week ander»® uur televisiezendtijd en zes uur radiouitzendingen mog® ®a' ken. deStem yan onze correspondent Brussel - Met de toekomstige t uitbreiding en reorganisatie v van de Navo dreigen proble- r men te ontstaan met de huis vesting in Brussel. Er is te weinig ruimte en de infra- v structuur is verouderd. s Formeel wordt in Brussel echter ontkend dat de militaire organi- satie overweegt om in 1999 naar r Bonn te verhuizen. De Belgische s koning Albert hield vorige week s nog een pleidooi voor België als gastland. pe Noord-Atlantische Verdrags- v Jeruzalem (ap/rtr/afp) - PLO- leider Arafat zal vandaag in de Marokkaanse hoofdstad Rabat een ontmoeting hebben met de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Dennis Ross. De Palestijnen hebben weinig vertrouwen in het ge sprek. Arafat brak gisteren zijn bezoek aan Bangladesh plotseling af. Hij verliet de hoofdstad Dacca om te rug te gaan naar het Midden-Oos ten. In een gesprek met Ross zal Arafat pogen het vredesproces weer vlot te trekken. De Israëli sche premier Netanyahu zal daar na ook met Ross spreken. De crisis in het Midden-Oosten laaide vorige week op nadat Israël met de bouw van de omstreden woonwijk Har Horna in het Arabi sche deel van Jeruzalem was be gonnen. Palestijnse demonstran ten botsten herhaaldelijk met Is raëlische troepen. De Palestijnen München (dpa) - Een Vietna mees heeft in München uit universiteitsbibliotheken meer dan 5000 wetenschap pelijke boeken gestolen. De 44-jarige werkloze informa ticus verzamelde de boeken, die een gewicht van meer dan 5000 kilo hebben, in zijn ka mer van 20 vierkante meter. Door het gewicht dreigde de vloer het te begeven; eronder is een artsenpraktijk geves tigd. De man sliep in een noodbed bovenop de enorme boekenstapels. Volgens de politie zaten de muren van de kamer vol scheuren. De man stal de wetenschap pelijke werken uit universi teitsbibliotheken, die hij honderden malen had be zocht. Van ongeveer 2000 van de 5000 boeken heeft de poli tie de herkomst kunnen vast stellen. Alleen al deze boeken hebben een waarde van 150.000 mark. Tirana (rtr/afp) - De buitenland- se contingent dat bescherming ®oet bieden aan noodtranspor- 'en in Albanië zal slechts een Puar honderd man tellen. Dat heeft de Nederlander Jan de Mar- ehant et d'Ansembourg, de voor zitter van de hulpmissie van de Europese Unie en de OVSE, gis teren gezegd. Hoeveel militairen en politie mensen precies naar Albanië gaan is niet bekend. „We hebben h°g niets besloten. Maar we pra- en over honderden en niet over uizenden," aldus de diplomaat. Ansembourg arriveerde woensdag in Tirana. Hij zei dat et merendeel van de discussies °ver het sturen van soldaten ordt gevoerd met Frankrijk, »he, Portugal en Spanje. Mili- aire deskundigen bekijken deze den *n de mogelijkhe- He Albanese premier Bashkim rno liet gisteren weten de bui- mandse militairen in zijn land l ?dlen accepteren. „Albanië rial 8en dergelijke multinatio- hs a macht nodig om de veilig- m van de havens de vliegvel- u™ te garanderen." De troepen Ha„fn werhen onder een man- at van de Verenigde Naties.

de Stem | 1997 | | pagina 4