Verplegers houden vast aan onschuld Varkenspest verspreidt zich als olievlek nieuwe Efteling-baas4tussen directeur en burgemeester I Je^elFd Drugsnetwerk in Nijmegen opgerold Politie kent motief gijzelnemer nog niet "SÏ'lSfe. .Vondst in Rembrandthuis bekroont carrière stadsarcheoloog Dodewaard dicht, niemand juicht k STEM BINNENLAND A3 Iproces voor moord bejaarden: Polen weert Nederlands 'BSE-rundvee' MS VS Met paasdagen minder toeristen 'Mensenrechten Garuda-piloot zwaar geschonden' 4 AART 1997 ittannië en Ierland- 'volken en af en toe re >tregen. Vrijdag voor- zuiden wat zon. Met het noorden en lang, zee kust ook een en- Iets lagere middag, uren: in Schotland I I I I I DONDERDAG 27 MAART 1997 7^«uuand 9 graden, elders onge. Luxemburg: Meest :n van tijd tot tijd wat rijdag naast wolken nkele opklaring, maar ds kans op een bui. »mperatur ongeveer 13 :n Midden-Frankrijk- elden, eerst ook af en Plaatselijk mist. In de donderdag van het sten uit toenemende regen of motregen. :mperatuur ongeveer inkrijk: Flinke zonni- en. Vrijdag vanuit het wat meer bewolking enemende kans op wat Middagtemperatuur ssen de 17 en 21 gra- Veel zon en droog, :mperatuur rond 23 londerdag in het zuid- mieuw kans op wol- n en misschien een Ier flink wat zon en et name rond Gibral- nog veel wind. Mid- iratuur ongeveer 20 in het binnenland k hoger. ie Eilanden: Eerst en regen- of onweers ral vrijdag flink wat is winderig. Middag uur rond 22 graden, en Ibiza: Flink wat og. Middagtempera- derdag iets onder de vrijdag iets erboven, inke zonnige perioden, i het noorden soms Middagtemperaturen en 20 graden, and en Kreta: Perio- zon, maar donderdag ne kans op een bui. teeds meer zon. Maxi- 1 14 graden, vrijdag d: Wolkenvelden en af gen of motregen. Don- het zuiden eerst nog •oog. In ochtend plaat st. Maxima van 10 in den tot 16 plaatselijk iden. and: Donderdag droog zonnige perioden, van het noorden uit nde.wind, toenemende ïg en later enkele bui- 'lijk fikse buien. Don- :rg zacht met maxima graden, vrijdag in het minder zacht, jk: In het zuiden gere- Maar in het noorden veel wolken en vooral kans op wat regen, emperatuur in be- gebieden ongeveer 10 in het zuiden met zon jk 17 graden. ARTJE nplaats van deze man orde de naam van zijn r de kost? ade; 2. redeneren, ane- :oman, en, dak, meest; etsen, neon, nee; 7. areen, raap; 9. rein, mie, lasso; 11. otter, na, lori; 13. lorre, tam, re, zee; 15. nestel, deel, len; 2. revolver, erts, verademing, eerst; 5. Sedan, betel; 7. eren, mep, moe; 9. ent, aan- etmaal; 11. anemoon, lee; 13. amper, naam, iet; 15. eelt, set, plooi, ©JFS sgnns '|eedujeetue| 'I buiJiN Lsterdam (anp) - De Am- Mamse stadsarcheoloog J. t ziet zijn 25-jarige car- als onderzoeker be lfond met de vondst van Tje-eeuwse voorwerpen in put van het Rembrandt huis. De vondsten behoorden vermoedelijk toe aan het ge zin van de schilder. De spulletjes, die vorige week ge vonden zijn, werden gisteren aan de pers getoond en zijn nog een week te bezichtigen. Baart en zijn medewerkers vonden gebruiks voorwerpen, zoals een bierkan uit het Westerwald en een pap- kom uit Italië. Ook is een pot met lijm- en krijtresten opgeduikeld die mogelijk door Rembrandt zelf is gebruikt om zijn panelen te plamuren. Verder kwamen een houten boterspaan, een tinnen le peltje met de initialen van de gie ter en een groot aantal pijpen koppen boven water. Ook is speelgoed gevonden dat vermoedelijk heeft toebehoord aan Rembrandts dochtertje Cor nelia. Het gaat om een deel van een zoutpotje en een kannetje van een kinderserviesje en een paar knikkers. De vondsten geven een beeld van het dagelijks leven in het huis, waar de schilder van 1639 tot 1658 met zijn gezin woonde. Daarnaast kunnen ze een rol spe len bij de reconstructie en herin richting van het Museum Het Rembrandthuis. Het huis wordt in de oude staat teruggebracht, zoals het was toen de schilder er nog woonde. De expositieruimten gaan naar de nieuwe vleugel die in aanbouw is. [(au onze verslaggever i Haag - Niet de zeven hoogbejaarde patiënten die onder Ihnhanden stierven waren de slachtoffers. John H., de verzor- r die halsoverkop om haar miljoenen trouwde met de steen- Itijke, 94-jarige weduwe Sloos-Fischer, schouderophalend: 1 ..Mensen van die leeftijd gaan nu eenmaal een keertje dood." ||j was het slachtoffer van de af- llaire die de exclusieve Haagse fialsdorp-verzorgingsflat en de adellijke en rijke bejaarden van let chique Benoordenhout vorig 'jaar schokte. Alle rottigheid was aim overkomen èn zijn zwager André du M., de hoofdverpleger van Waalsdorp, beschuldigd van moord met voorbedachten rade |op zeker vijf van zijn bejaarde cliënten met morfine- en insuli- oe-injecties. ïa zes zittingsdagen werd giste- len het omvangrijke strafproces legen de Haagse bejaardenver plegers afgesloten met het laatste noord van de twee. Tegen André duM. (41) is levenslang geëist, te gen John H. (37) vijftien jaar. Sa men zouden zij de weduwe Sloos- Fischer om het leven hebben ge- kracht om goed van haar vermo- Igen van vier miljoen gulden te [tarnen gaan leven. lang aandringen had hoofd- berpleger Du M. zich toch psy- Ichisch laten onderzoeken. De psycholoog en psychiater kwa men in hun rapportages tot ver schillende conclusies. Volgens de een konden zijn daden hem ten volle worden toegerekend en is gevaar voor herhaling nihil: hij is zich nu bewust van de gevolgen (an zijn handelen. Daarom is er ook geen reden voor psychothe rapeutische behandeling. Vol gens de andere deskundige is hij enigszins verminderd toereke- oingsvatbaar en bestaat wel kans op herhaling als hij geen behan- ieling krijgt. Wat hem betreft mag Du M. - zoals ook de officie ren van justitie eerder geëist heb- ken - daarom niet in de zorgsec tor terugkeren. Uit de rapporten kwam naar vo ren dat de hoofdverpleger wat naïef is en zijn daden verdringt en ontkent. Hij had een sterke be hoefte hulp te verlenen, maar steeds meer moeite met het aan zien van het lijden van patiënten. Dus zou hij sneller naar medicij nen hebben gegrepen om hun le- 'en te bekorten, 'de drempel daarvoor werd steeds lager'. De officier van justitie zag in de rapporten geen reden om iets van de hoge eisen af te doen, wijzend naar de reeks van zes of zeven verdachte overlijdensgevallen. De advocaat van Du M. hield het BP 'een obsessieve neiging tot Pijnbestrijding'. Du M. zelf voelde zich vooral ge slachtofferd door alle publiciteit: „Het is een gevecht van David te gen Goliath geworden. Ik moet mijn onschuld bewijzen in plaats van andersom." H. kreeg de kans een zeldzaam lang 'laatste woord' van bijna an derhalf uur af te steken. Het werd een ellenlange, verongelijkte klaagzang over valse beschuldi gingen, over zijn onschuld 'van honderd procent, ik zweer dat op de ziel van m'n zoontje'. Collega's uit Waalsdorp, die verklaringen aflegden, zette hij weg als 'Truus de Mier van Fabeltjeskrant' en 'mutsen' met hun 'Tupperware- verhalen'. Ze waren alleen maar stikjaloers geweest op al het geld dat hij zich verwierf. H. klaagde voorts uitvoerig over de verhoormethoden van lompe, boerende rechercheurs die hem van alles in de schoenen hadden geschoven, onder grote druk had den gezet en bekentenissen wil den afdwingen. Het was de weduwe Sloos-Fi scher geweest die had uitgeroe pen: „Ik kan niet meer, ik wil niet verder." De huisarts had haar de zware slaapmiddelen voorge schreven en zwager André had haar die gegeven. Want zelf kon hij, na het spoedhuwëlijk met haar, haar aanwezigheid en ver zorging emotioneel niet meer aan. De Haagse rechtbank doet op 9 april uitspraak. Warschau (anp) - Polen sluit met onmiddellijke ingang de grenzen voor alle levende runderen uit Nederland. Het invoerverbod geldt ook voor sperma, embryo's en veevoer waarin rundvlees is verwerkt. Dat heeft de adjunct directeur van de Poolse Veteri naire Dienst, Bogdan Twarowski gisteren bekendgemaakt. De to tale import van rundvlees wordt streng gereglementeerd. Nadat zij van de Nederlandse Ve terinaire Dienst informatie kre gen over het BSE-geval bij een Nederlands rund, heeft Polen meteen maatregelen getroffen. De export van rundvlees naar Po len is nog wel mogelijk, mits vaststaat dat het niet afkomstig is van dieren die zijn geboren uit ouders in risicolanden. Met een druk op de afschakelknop verbrak de chef van de wacht van de kerncentrale Dodewaard gisteren om 10.45 uur precies de verbinding tussen de turbine-generator en het landelijke elektriciteitsnet: 'Dodewaard' was dicht. foto anp Door John van Oppen Dodewaard - Woensdag 26 maart 1997, 10.45 uur. Het is gedaan met de opwekking van kernenergie in Dode waard. Een handvol verslag gevers, wat cameramensen en een enkele fotograaf staan voor de toegangspoort van de GKN-centrale om het mo ment van dichtbij te beleven. Maar er vallen geen emoties te registreren, laat staan be- hartenswaardige uitspraken. De fabriek zelf, waar werkne mers piekeren over hun toekomst zolang alle komma's in de af vloeiingsregeling niet zijn ge plaatst, blijft hermetisch geslo ten voor het journaille dat wil beschrijven hoe de reactor zijn doodskus krijgt. Buiten de poort staat geen tegen stander om te juichen, of zelfs maar een zucht van verlichting te slaken. Geen mens is ooggetuige van de historische uitschakeling, waar toch veldslagen voor zijn geleverd, waar toch bijna tien jaar lang in rokerige zaaltjes in alle hoeken van het land een bre de maatschappelijke discussie over is gevoerd. Nu de seconden wegtikken naar het moment suprème, valt er op eens geen spat nieuws meer te halen uit het rivierdorp Dode waard. Alles wat in de kerncen trale zat, is al weggelekt. Hoe bijzonder deze woensdag ochtend ook is, hij verschilt van geen andere maartse morgen in het riviergebied. Het enige geluid komt van de wind die tegen de oorschelpen buldert. En van de herdershond van de bewakings dienst. Hij rent woest heen en weer achter gaas en prikkel draad, zodra vreemde burgers zijn territorium naderen. Het dier is zo scherp geconditioneerd dat zijn blafzenuwen al bij elke passage van een wielrenner vol schieten met adrenaline. En er komen toch wat coureurs voorbij tijdens zo'n beestenleven, om de krachten te meten met de straffe tegenwind die hier altijd lood recht op de dijk staat. Een containerschip beukt, tegen de golfstroom in, vanuit wereld haven Rotterdam richting Duits land. Een buizerd volgt de vloed lijn van de Waal. Een haas on derkent het gevaar en vlucht dwars over de smalle, hoge ban- dijk naar zijn leger. Het landschap binnendijks is on wennig on-Hollands van inhoud. Tegenover de kerncentrale lopen koffiebruine schapen, een struis vogel, een lama. Buiten een kunstboerderij staan Afrikaanse reuzenbeelden van gitzwart eb benhout. Een dorpsbewoner op klompen verwijdert de inheemse vegetatie onder de yucca in zijn voortuin. De fruitbomen rondom het ver stilde dorp staan fraai in de knop, dat wel, maar wie met met gesloten ogen aan de Betuwe denkt, ziet toch oneindig veel meer bloesemdragers. Dode waard gaat dicht', scandeerden tienduizend actievoerders die dik vijftien jaar geleden een veldslag uitvochten met de Mo biele Eenheid. Waar zijn ze van daag met hun gedachten? Wol ken traangas dreven destijds over de toch al heiige uiterwaar den. Weken na de ongelijke strijd tegen pantserwagens en robo-co- ps liepen honderden actievoer ders nog mank. In studenten kroegen en -huizen toonden ze half geslagen, half trots de beur se plekken die ze hadden opgelo pen doordat ze met de lange wa penstok van de dijk waren ge mept: 'Voel maar, voorzichtig, ik was erbij.' 10.40, 10.45, 10.50 uur. Nu moet Dodewaard dicht zijn. Opeens vormen de contou ren van de centrale niet langer een permanehte bron van zorg, maar een monument voor de (an- ti)kernenergisbeweging. Het jourfaaille vertrekt. Rondom het kersverse kerkhof van de nu cleaire industrie vervolgt het le ven zijn gangetje. De rivier stroomt, de Betuwe komt in bloei, de schapen lammeren en alleen de wind zingt het requiem voor een kerncentrale. Met enge lengeduld blaast hij alles wat niet in dit landschap thuishoort van de dijk. Als om te onderstre pen dat hij de langste adem, de meeste energie heeft. Van onze verslaggever Eindhoven - De varkenspest dreigt zich als een olievlek over heel Nederland uit te breiden nu besmetting via sperma mogelijk is gebleken. Op de ongeveer vierhonderd bedrijven die vanaf 20 fe bruari sperma hebben afge nomen van het K.I. station Wanroy heerst een enorme angst. Er zijn gisteren nog geen nieuwe gevallen van varkenspest gecon stateerd, maar iedereen in de varkenshouderij is er van over tuigd dat die binnenkort wel zul len komen. „We leven momenteel op een tijdbom," zegt Jan Eyck van de Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees (RW). „Het grootste deel van de spermapro ductie van varkens in Nederland komt uit het gebied Venhorst- Boekei. Het is niet alleen het sperma zelf dat besmetting kan overbrengen, maar ook al het materiaal dat bij de inseminatie gebruikt wordt, zoals de spui ten." Van de 242 beren in Wanroy wa ren er 21 positief. Nadat op 7 maart varkenspest was geconsta teerd op het KI-station Wanroy bleken in eerste instantie drie beren besmet te zijn met het vi rus. Bij verder onderzoek groeide dat getal uit tot 21. „Het KI-sta- DE EFTELING opent van daag voor de 45e keer de poor- Een feestelijk moment waarop de nieuwe directeur Ronald van der Zijl ongedul dig heeft gewacht. Voor hem is indaag het eind van drie Maanden 'droogzwemmen' ingebroken. Door Nico Snels JR ben in wezen een directeur die zijn e nog nooit echt in bedrijf heeft ge- zo constateert Ronald van der Zijl ™ertsend aan de vooravond van het uwe Efteling-seizoen. De opvolger van Paul Beek trad 1 januari aan als di- ie-voorzitter van Efteling bv. Afge- °Pen maanden holde hij van hot naar tor om zich in te werken, terwijl het at- ootiepark in winterslaap lag. aarom ben ik blij dat het park nu Pwgaat en ik voor het eerst alles ook 'erkelijk zie draaien. Ik wil sowieso alle facties eens rustig gaan bekijken, J™ elke attractie is eigenlijk een be- 1 i °P zich. Een hele horde medewer- rs zal ik ontmoeten, zij zijn voor mij ®euw en ik voor hen." •in werkkamer oogt nog kaal, maar dat 1st van tijdelijke duur. „De originele t fnmSen van Anton Pieck hebben we r raaar veilig opgeborgen." Zijn uit- 'De Efteling, een boeiend bedrijf met name vanwege de verschillende discipli nes die we in huis hebben'. foto dick sars zicht wordt bepaald door een enorm bouwterrein. Aan de Europalaan worden in recordtempo nieuwe werkplaatsen opgetrokken, terwijl in de hoek aan de Horst bouwvakkers fundamenten leggen voor de Vogel Rok, de overdekte acht baan die in 1998 klaar zal zijn. En buiten het directe blikveld van de Efteling-baas wordt ook nog het nieuwe personeels- restaurant opgetrokken. Gevraagd naar zijn indruk van de Efte ling spreekt Van der Zijl van 'een heel boeiend, maar ook heel complex bedrijf'. „Met name vanwege de vele verschillen de disciplines die we hier zelf in huis hebben. Van creatieve afdelingen, tech neuten en boekhouders tot horeca, golf, tuindienst en brandweer, om maar eens wat te noemen. Maar kijk ook eens naar de hele infrastructuur en bijvoorbeeld onze eigen waterzuiveringsinstallatie. Voor mij is de Efteling een mengeling tussen een bedrijf en een dorp. In mijn functie heb ik dan ook het gevoel dat ik zo'n beetje zweef tussen directeur en burgemeester." Hoewel zijn afspraken hem ook vaak el ders dan in Kaatsheuvel brachten, meent Van der Zijl inmiddels aardig de weg te weten in het familiepark. Nee, een dool hof is het zeker niet, maar wat hem be treft moeten de stromen bezoekers toch wat nadrukkelijker in bepaalde banen worden geleid. „Ik denk daarbij aan een groot verdeelplein midden in het park, van waaruit de gasten zich in alle rich tingen verspreiden. Vanaf de entree zal dan een mooie, brede laan naar dat cen trale plein gaan lopen." Het moge duide lijk zijn, hier spreekt het voormalig lid van de raad van bestuur van de streek vervoerdersorganisatie VSN met al zijn kennis over logistiek, transport en ver voer. Veranderingen acht Van der Zijl ook hoogst noodzakelijk in het onderhoud- spatroon van park en attracties. „Die werkzaamheden gebeuren nu volledig buiten het seizoen. Dat betekent dat de medewerkers hier elke winter als gekken bezig zijn om alles weer tijdig in orde te hebben. Om die waanzinnige werkdruk weg te nemen, gaan we het onderhoud nu over het hele jaar uitsmeren. Schilderen -A, J 'U heeft de sirene gehoord en dat betekent dat onze enige echte eigen Leontien alle bordjes met medeklin kers heeft omgedraaid. Welke bekende persoon van achttien letters zoeken wij, beste Hans?' 'Eh, Joep de Haap Schuffer?' 'Nee, wat jammer nou naamgenoot en je had nog wel de bonus voor een week end in Berg en Dal klaar liggen. Tineke, jouw beurt meid. Nee, het rad kan niet meer draaien, dus je moet nu zeg gen wie het is'. 'Jaap de Hoop Schijffer...' 'Dat mag ik helaas niet goed rekenen Tineke en ik vrees dat jij gezien jouw score str aks met lege handjes terug moet naar je achterban'. 'Komen we bij Enneiis. Wie denk jij dat het is?' 'Jaap de Hoop Scheffer.'Ja hoor, dat is helemaal goed. Jaap de Hoop Scheffer, de nieuwe man van de VVD. Enneüs, eens even kijken hoeveel centjes jij hebt verdiend. Wauw, wauw wauw 6000 gulden. Ga je gang, Enneüs. 'Dan had ik graag voor 1500 guld'n de afscheidsrecep tie, voor 1000 guld'n de bijbehoor'nde bittergarnituur, voor 500 guld'n het liber amicorum, voor 1000 guld'n het weekendje in Den Haag en voor 1950 guld'n de goud'n handdruk.' 'Blijft over een bedrag van 50 gulden, maar omdat er voor jou geen volgende ronde meer is, Enneüs, mag je voor dat bedrag een boek uitzoeken uit de reeks 'Memoi res van politici'. Gaston, wat krijgt Enneüs allemaal mee?' MERIJN Nijmegen (anp) - Politie en Justitie hebben gisteren in Nijme gen een grootscheepse actie ondernomen om een netwerk van handel in verdovende middelen, hennepkwekerijen en fraude te ontrafelen. Bij 23 huiszoekingen zijn zeven verdachten aange houden. Naar een achtste verdachte is de politie nog op zoek. Ook werden drie hennepkwekerijen aangetroffen en ontman teld. Aan de actie namen 130 opspo ringsambtenaren van politie, ma rechaussee, sociale dienst, CRI en Economische Controle Dienst deel onder leiding van drie rechter commissarissen en een officier van justitie van het Openbaar Mi nisterie in Arnhem. Het gerechte lijk vooronderzoek dat gisteren is begonnen, is maandenlang voor bereid. Om te voorkomen dat ver dachten weg konden vluchten zijn de politiemensen op alle plaatsen tegelijk binnengevallen. Bij de huiszoekingen, voorname lijk in de Nijmeegse Wijk Wil lemskwartier, trof de politie een grote hoeveelheid slag- en stoot- wapens, boksbeugels en een vuur wapen aan. De politie vermoedde dat er op twee adressen vuurwa pens zouden zijn. Daarom zijn de bewoners van die huizen door het Interregionaal Arrestatieteam Noord- en Oost Nederland aange houden. De zeven aangehouden verdach ten, onder wie twee vrouwen, va riëren in leeftijd van 27 tot 52 jaar. Volgens de politie hebben deze mensen gedurende een lan gere tijd in wisselende samenstel ling gehandeld o (inn verdovende, middelen. Dordrecht (anp) - De vijf slachtoffers van de gijzeling dinsdag in Dordrecht maken het volgens woordvoerders van de politie en de VSB-bank redelijk. De politie heeft nog geen duidelijk beeld van de motieven van de 33-jarige Hagenaar, die dinsdag vijf mensen onder bedreiging van een pistool gijzelde in een bankfiliaal. tion Wanroy is een zeer intensief bedrijf. Varkensfokbedrijven krijgen wekelijks sperma aange voerd," zegt een woordvoerder van het crisiscentrum Boekei. Er moeten honderden zeugen zijn geïnjecteerd met sperma van de 21 besmette beren. De woord voerder acht het uitgesloten dat er besmette biggen zijn geboren. Een zeug draagt 115 dagen en gaat aan varkenspest dood voor dat ze kan werpen. bijvoorbeeld kun je ook veel beter in het voorjaar of 's zomers doen. Duidelijk zal zijn dat onze bezoekers daar het een en ander van zullen merken. Maar attrac ties helemaal buiten werking stellen, is niet de bedoeling. Tenzij er onverhoopt sprake is van technische storing." Onder de noemer 'Dé Traktatie van het Jaar' gaat sprookjespark De Efteling dit seizoen zijn 45e verjaardag vieren. Met maandelijkse feestacties, veel show en entertainment worden de gasten extra verwend. Zo mogen in april alle vierjari gen en in mei alle vijfjarigen gratis bin nen. Toch zijn de verwachtingen dit jaar niet al te hoog gespannen, aldus Van der Zijl. „We hebben 1997 begroot op 2,4 miljoen bezoekers. Een wat voorzichtige raming, omdat we geen grote nieuwe attractie presenteren, het weer een onzekere fac tor blijft en de concurrentie toeneemt. Bovendien ben ik uitermate bezorgd over de afnemende bereikbaarheid van de Efteling door de dagelijkse files op de Nederlandse wegen. De aanreistijd naar het park neemt hierdoor toe en dat maakt ons toch wel erg kwetsbaar." Zonder al cijfers te willen noemen, meldt Van der Zijl desgevraagd dat de Efteling vorig jaar de winst wat heeft zien terug lopen. „Het netto resultaat over '96 komt lager uit dan de 9,8 miljoen gulden van '95. Met name de proef met de avond openstelling heeft voor hogere kosten ge zorgd door de inzet van extra personeel." De man is verhoord maar de ge sprekken waren er meer op ge richt om het vertrouwen van de gijzelnemer te winnen, meldt een woordvoerder van politie. De verdachte is dinsdag voorgeleid aan een hulpofficier van justitie. Wat de man nu precies met de gijzeling wilde, is nog steeds niet duidelijk. Niet bekend is bijvoor beeld of de man tot gijzeling van de vijf overging nadat een poging om de bank te beroven mislukte. Dat hij vrij snel met eisen op de proppen kwam, zou er op kunnen wijzen dat hij van tevoren al van plan was mensen als onderpand te gebruiken. In de onderhandelingen zou hij evenwel ook meer dan een be drag hebben genoemd als los geld. En hij gaf naar verluidt di verse malen een andere bestem ming op van het vliegticket dat hij eiste. De Hagenaar blijkt dinsdag in een gestolen auto naar Dordrecht te zijn gereisd. In de summiere verhoren kon de man niet meer vertellen waar en wanneer hij het voertuig had ontvreemd. De politie heeft in de buurt van het (ADVERTENTIE) bankfiliaal aan de Brouwersdijk een auto gevonden en meegeno men, hoewel niet duidelijk is of het om dit voertuig gaat. Leidschendam (anp) - Het Ne derlands Bureau voor Toerisme (NBT) verwacht dat dit paas weekeinde minder buitenlandse toeristen naar Nederland komen dan vorig jaar. Het NBT schat het aantal bezoekers op 850.000. Dat zijn er 75.000 minder dan vorig jaar. De daling wordt vooral veroor zaakt door het matige weer dat voor Pasen is voorspeld. Boven dien staat er niet een groot evene ment op de kalender. Vorig jaar was er bijvoorbeeld nog de Ver meer-tentoonstelling. Het aantal Nederlanders dat met Pasen op vakantie gaat, wordt geschat op 500.000, even veel als vorig jaar. Van hen gaan er 150.000 op vakantie in het bui tenland. Amsterdam (anp) - De 49-jarige Garuda-piloot M.S. die wordt verdacht van XTC-smokkel, is tijdens zijn voorlopige hechtenis in Haarlem geestelijk gemarteld. Justitie heeft hem vorig jaar an derhalve maand geïsoleerd ge houden op een TBS-afdeling in het huis van bewaring De Koepel, uitsluitend om hem onder druk te zetten. De mensenrechten van S. zijn daarmee ernstig geschonden. Dat zei mr. O. Kaligis, advocaat en hoofd juridische zaken van de Indonesische Commissie voor de Mensenrechten, gisteren op een persconferentie in Amsterdam. Volgens Kaligis krijgt S. in Ne derland geen eerlijk proces. Van daag wijdt de rechtbank in Am sterdam opnieuw een zitting aan de zaak.

de Stem | 1997 | | pagina 3