HALF GELD Plannen voor fabriek met tachtig banen A.M.R. Kok wenst krachtig antwoord op geweld voetbalsupporters Woningbrand eist zes doden in Turks gezin Faillissement dreigt voor Thoolse school Rabobank verhoogt rente op hypotheken nsmmmm mMKEUKtNsmm Vervolging bestuurders voor lekken informatie Genees ons van die Ollanders High-techbedrijf in Terneuzen ^NSEBIBÜOT^ teoELBVJ?^' Alternatief voor insuline-prikken Milieuvriendelijk autowassen vanaf 6.50 DE WASBEER OPEL tyep QnpTPiv/r 21_202 UJh O JL üilVJ. Bobbejaanland OPEN VANAF 29 MAART 1997. Studentenstop geneeskunde in Vlaanderen vijzigingen voorDeno^^, LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Ronald de Boer niet tegen San Marino Meer kans op investeringen van Dow PAGINA Drugsvangsten op diverse plaatsen PAGINA PAGINA Ramses Shaffy: 'Ik ben geen hollewaai' PAGINA a r Young Ones doen het met Candy Dulfer PAGINA PAGINA Heerma kwam en ging met tegenzin PAGINA Palestijnen somber over missie Ross Van Beethovenlaan 6, Roosendaal Tel. 0165-57 85 68 Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! De nieuwste Kroon keukens van 1997 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 100.000 tevre den keukenkopers u voorgin gen. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! ALLEEN DONDERDAGAVOND KOOPAVOND GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 737e JAARGANG Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok vindt dat supportersgeweld krachtig aangepakt moet worden. Dat zei hij gisteren in Den Haag op een bijeen komst van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Over de veldslag van afgelopen zondag bij Beverwijk tussen aanhangers van Ajax en Feye- noord, waarbij één dode viel, zei Kok: „Het is met ongeloof en af schuw dat je daarmee wordt ge confronteerd. Het is in- en in triest te moeten vaststellen dat onder de vlag van supportersge drag een toenemende agressivi teit en escalatie van geweld plaatsvindt." Kok vindt een 'krachtig en gezamenlijk ant woord' nodig. Vandaag zal de ministerraad spreken over de aanpak van voetbalrellen. Geen snelrecht Justitie past geen snelrecht toe op de voetbalvandalen die be trokken waren bij de veldslag. Daarvoor is het onderzoek te in gewikkeld. Van de 26 arrestan ten zitten er nog veertien vast. Ze zijn gisteren voorgeleid aan Kokafschuw FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP de rechter-commissaris. Van daag besluit hij of ze vast blijven zitten. Ze worden verdacht van openlijke geweldpleging, het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel, doodslag en lidmaat schap van een criminele organi satie. De twaalf mensen die zijn vrijge laten, zijn volgens de politie niet of in geringe mate betrokken ge weest bij de vechtpartij waarbij Ajax-supporter Carlo Picornie om het leven kwam. Ook binnen de Feyenoord-aan- hang wordt getreurd om de do de. In een overlijdensadvertentie in een ochtendblad liet de harde kern van de Rotterdamse club weten: „Dit had nooit mogen ge beuren. Voor ons was je Carlo; ook bij ons genoot je aanzien en respect." Een poging vanuit de F-side, de harde kern van de Ajax-aan- hang, om samen met de Feye- noord-aanhang een gezamenlij ke verklaring uit te geven waar in alle supporters worden opge roepen een einde aan het geweld te maken, is mislukt. De Rotter dammers wilden wel meewer ken, maar de groep rond Picor nie (de meerderheid van de F-si- de) voelde er niets voor. Deze groep vond dat dit gebaar zou kunnen worden uitgelegd als verzoening en vergiffenis. Vol gens initiatiefnemer Ronald Piloor moet de weigering niet worden uitgelegd als een oor logsverklaring aan het adres van de Feyenoord-supporters. „De groep rond Carlo is niet uit op wraak." 000218 DONDERDAG 27 MAART 1997 Oude Zoutdijk 2-4 - Hulst - Tel. 0114-312058 in het seizoen elke dag geopend vanaf 11 uur Den Haag (anp) - Het dodental van de uit slaande brand in de nacht van dinsdag op woensdag in een woning aan de Frans Hals straat in Den Haag is opgelopen tot zes. De brand eiste direct vijf dodelijke slachtof fers, een moeder en vier kinderen, binnen een Turks gezin van twaalf mensen. Een zwaargewonde baby werd naar het brand wondencentrum in Rotterdam gebracht, maar overleed gisteren in de loop van de dag. Een broertje (10) ligt daar nu nog steeds in kritieke toestand. Een andere broer van 14 jaar is zwaargewond opgenomen in een an der ziekenhuis. Het grote gezin woon de in een daarop niet berekende woning in de Haagse Schilders- Een zwaar aange slagen familielid van het Turkse gezin wordt van de onheils- plek weggevoerd. FOTO ANP wijk. Het vuur greep razendsnel om zich heen. De brandweer onder zoekt hoe dat kon ge beuren. Ook de recher che heeft een onder zoek ingesteld. In dat laatste onderzoek be trekken de speurders twee brandstichtingen die in dezelfde nacht in Den Haag werden gepleegd bij instellin gen voor buitenlan ders. Een woordvoerster zegt dat de politie geen concrete aanwij zingen heeft dat er verband bestaat tus sen de branden. De politie heeft in het kader van de aansla gen op de buitenlandse instellingen vijf man nen aangehouden. Zij variëren in leeftijd van 27 tot 36 jaar en zitten nog vast voor nader verhoor. 4 KATERNEN DeBinnenkrant jinnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs Economie A6 A7 81/B2 Zeeland C1 t/m C4 Grote Gids D1t/mD7 [HV-programma's D8 PAGINA Opklaringen In de ochtend is het bewolkt en kan er wat regen of motre gen vallen. Vanmiddag volgen opklaringen. Er waait een overwegend matige wind. (ADVERTENTIE) Ooor Frank Deij lkrneuzen - Terneuzen maakt een grote kans op de vestiging vaneen cd-r fabriek op het industrieterrein Handelspoort. Het high-techbedrijf gaat werk bieden aan tachtig mensen, met na- |me aan laaggeschoolden. t om een initiatief van twee werknemers van Dow, die ie fabriek met steunmaatregelen van de overheid van de grond wil len tillen. De startende onderne mers kunnen gebruik maken van een subsidieregeling van zesdui zend gulden per nieuwe arbeids plaats of een projectsubsidie. Volgens de initiatiefnemers, J. Sprenkels en J. Krist, is met het opzetten van het bedrijf een in vestering van 45 miljoen gulden gemoeid. Het tweetal probeert daarvoor de financiering rond te krijgen en is daarmee inmiddels heel ver. Sprenkels en Krist den ken binnen een maand een defini tieve beslissing te kunnen nemen. de financiering speelt daarbij ook de marktsituatie van dat moment een rol. De cdrr markt neemt volgens het duo de komende jaren een enorme vlucht. De verwachting is dat de waag op jaarbasis op zo'n vijf honderd miljoen cd-r's komt te Arnhem (anp) - Justitie in Arn hem gaat de Gelderse gedepu teerden J. de Bondt (WD) en T. Doesburg (PvdA), alsmede de fractievoorzitters C. van Berke- stijn (WD) en W. Scheerder (PvdA) vervolgen. De vier politici zouden vorig jaar informatie hebben gelekt over de opvolging van voormalig Com missaris der Koningin Jan Ter louw. De zaak zal naar verwach ting spoedig voor de rechtbank in Arnhem komen. tonden (rtr) - Patiënten met sui kerziekte kunnen in de toekomst mogelijk de pijnlijke prikken met insuline ontlopen. Amerikaanse onderzoekers hebben ontdekt dat oe werkzame stof via piepkleine polymeer balletjes ingeslikt kan worden. Via de darmwand komt ue stof in de bloedbaan terecht. De resultaten van het onderzoek van de Brown University in Pro vidence worden vandaag in het wetenschappelijk tijdschrift Na- ture gepubliceerd. De methode blijkt bij ratten zeer effectief. De onderzoekers hebben de balletjes getest met door diabetespatiën ten gebruikte insuline, een bloed- 'erdunnend middel en DNA-ma- 'eriaal. De stoffen, alle drie van 'erschillende moleculaire samen stelling, bleken met de balletjes ralig de darmen te kunnen berei ken. Medicijnen komen meestal in de mmug terecht. Sommige middelen nc"ten daar grote schade aan en mjn daarom niet geschikt om in .e nemen. Met de balletjes die pas 111 de darm oplossen, kunnen meer geneesmiddelen geslikt in Plaats van gespoten worden. e onderzoekers zijn vooral zeer opgetogen over de ontdekking at ook DNA-materiaal op die anier in het menselijk lichaam liggen. De cd-r markt wordt voor een groot deel bediend door grote spelers als TDK en Kodak, maar die kunnen niet aan de wereld vraag voldoen. Volgens Krist en Sprenkels is er op dit moment ze ker ruimte voor hun eigen bedrijf. De situatie kan nog beïnvloed worden door de plannen van Ko dak om een cd-r fabriek in Ier land sterk uit te breiden. Beide ontwikkelingen, de finan ciering en de plannen van Kodak, wegen mee in de uiteindelijke be slissing. Krist en Sprenkels heb ben echter een goed gevoel dat de fabriek er komt. „De kans dat het lukt, is groot." De cd-r is een nieuwe ontwikke ling in de wereld van de compact disc. De cd-r is te vergelijken met een blanco cd, waarop de gebrui ker zijn eigen informatie kan 'schrijven'. „Je kunt erop zetten wat je wilt, van muziek tot grote stukken tekst. De cd-r heeft een enorme opslagcapaciteit en is zo wel voor professioneel als parti culier gebruik interessant." De meeste voorbereidingen zijn achter de rug. Het tweetal heeft een stuk grond op Handelspoort in optie. Het vinden van perso neel zal geen problemen opleve ren. „Daarover hebben we al con tact gehad met Arbeidsvoorzie ning." De vestiging van de fabriek levert ook in de indirecte sfeer werk op. Het gaat daarbij om de verpak king van de cd-r's. Dow Benelux kan zaken doen als leverancier van grondstoffen voor de produc tie van de schijfjes. Burgemeester K. Barbé van Ter neuzen begroet het initiatief met veel vreugde. „Het levert tachtig arbeidsplaatsen op. Dat is niet niks. En dat voor een groot deel in een arbeidsmarktsegment dat heel moeilijk is." Dat is voor Bar bé reden om alles uit de kast te halen om het project door te laten gaan. Over de omvang van de fi nanciële steun die de gemeente en de provincie wil toezeggen, laat Barbé zich niet uit. „Dat komt pas als het definitief is. Dan zul len we de gemeenteraad een voor stel doen." te brei bij de rapie. ®gen is. Dat is van belang ontwikkeling van gen-the- Courier te sterk voor Krajicek vinden voor het probleem waar aan wij als school eigenlijk geen schuld hebben." De problemen ontstonden vijf jaar geleden, toen het schoolbestuur na een verbouwing geen bevestiging van de bouwopdracht naar het ministerie stuurde. „Omdat we niet wisten dat een dergelijke be vestiging een vereiste was na een wetswijziging," zegt Rodenburg. Aanvankelijk dreigde de gemeen te Tholen daarom 1,3 miljoen gul den mis te lopen. Het ministerie wilde niet betalen. Geen papiertje, geen geld. „Het is gebruikelijk dat de gemeente bij dergelijke ver bouwingen de kosten voorschiet en die dan later verrekent met het ministerie," schetst de directeur de gebruikelijke gang van zaken. „Dat leek nu allemaal in gevaar te komen." Een inderhaast gemaakt repara tiewetje bracht gedeeltelijk uit komst. Rodenburg: „Wij zijn eerst naar de rechter in Middelburg ge stapt en kregen gelijk. Vervolgens ging het ministerie in beroep en kreeg op haar beurt gelijk bij de Raad van State. Hoger kan niet, dus hadden we verloren. Dankzij dat reparatiewetje mochten we alsnog een bevestiging van de bouwopdracht insturen, maar de regels waren zodanig veranderd dat we toch minder geld kregen. We hebben namelijk vijf lokalen gebouwd en we kregen maar geld voor vier lokalen." Sinds vijf jaar hangt die schuld als een molensteen rond de nek van De Kraal, die leerlingen uit Tho len en West-Brabant op school heeft. „We hebben begrepen dat de gemeente nu absoluut geen be hoefte heeft om het geld te innen. Maar hoe is dat over een aantal ja ren, als de gemeente bijvoorbeeld het geld nodig heeft om de begro ting sluitend te maken? „Dat is dan een politieke beslis sing," houdt gemeente-woord voerder F. Bakx zich op de vlakte. „Theoretisch is het mogelijk een faillissement aan te vragen, maar zo'n vaart zal het niet lopen." Een faillissement heeft ook niet zo veel zin, zegt Rodenburg. „Want we hebben niets. Door de vele, toch wat negatieve publiciteit zijn we niet gegroeid zoals de ver wachting was. Dus krijgen we minder geld, omdat in het nieuwe budgetsysteem het aantal leerlin gen zwaar meetelt. Op die manier slagen we er maar niet in de cirkel te doorbreken. Met de nodige moeite kunnen we tot nu toe de eindjes aan elkaar knopen. Door een grote inzet van de ouders en het personeel. We doen heel veel dingen zelf, zoals de school ver ven, het repareren van kapot les materiaal, de maandelijkse schoonmaak. Maar we hopen dat er in Den Haag eindelijk eens een echte oplossing wordt gevonden." De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. 4 kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres:,....: Postcode:Plaats: T eiefoon:Bank/G ironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda (ADVERTENTIES) Nederland - nederlands FAMILY PARK (alle dagen tot 33 oktober) Geslotens 30/9 - 1-2-6-7-B-9-10 okt. NIEUW: surf naar http://www.bobbejaanland.be e-mail: info@bobbejaanland.be 2460 UCKTAAAT (BELGIË) TEL: 00 321405.78.11 FAX: 00 3! 14/55.78.15 Door Romain van Damme Tholen - Als het zwaard van Da mocles hangt het al jaren boven de Montessori-school De Kraal aan de Zoekweg in het stadje Tholen: een heus faillissement. De gemeente Tholen kan dat bij wijze van spreken ieder moment aanvragen. „Klopt," zegt direc teur Frank Rodenburg. „Onze school heeft een schuld van ruim een ton aan de gemeente. Het is een kleine school, met 104 leerlin gen en een bestuurtje. Kortom, dat geld hebben we niet. Nu niet en straks ook niet. Dus wordt die schuld aan de gemeente door de rente alleen maar groter. Een uit zichtloze situatie." Zoekend naar een uitweg heeft het schoolbestuur inmiddels een brandbrief geschreven naar on derwijsminister Ritzen en de Tweede Kamer. „Want we hopen eindelijk eens een oplossing te Utrecht (anp) - De Rabobank, de grootste hypotheekverlener van Nederland, verhoogt de rente op langlopende hypotheken met 0,4 procent. De verhoging geldt voor leningen met een looptijd van drie jaar of langer. ING Bank volgt de Rabobank. De Postbank en de ABN Amro bera den zich nog over een renteverho ging voor langlopende hypothe ken. De Rabobank zegt zich ge noodzaakt te zien tot verhoging van de hypotheektarieven door het oplopen van de lange rente op de kapitaalmarkt. Vorige week verhoogden de ABN Amro en de Postbank al de tarie ven voor kortlopende hypotheken met 0,4 procent. Deze banken zei den toen geen noodzaak te zien voor een verhoging van de langlo pende hypotheektarieven. „De ontwikkelingen op de kapitaal markt worden door ons nog niet als serieus gezien," aldus een woordvoerder van de ABN Amro. De Rabobank beperkte zich vori ge week tot een renteverhoging van 0,2 procent voor de kortlopen de hypotheken. De rente op lang lopende hypotheken is sinds eind 1990 vrij gestaag gedaald, met twee korte onderbrekingen begin 1994 en begin 1996. De Rabobank verhoogde de rente op langlopen de hypotheken voor het laatst in februari 1996, met 0,2 tot 0,4 pro cent. In mei vorig jaar zette zich vervolgens weer een dalende ten dens in. Brussel (anp) - Het wordt voor Nederlandse jongeren moeilijker om een plaats voor een studie ge neeskunde in België te bemachti gen. Vlaanderen voert per sep tember een studentenstop in voor geneeskunde. Jaarlijks trekken veel studenten uit Nederland naar België om daar geneeskunde te studeren. Jongeren die medicijnen willen gaan studeren in België, moeten vanaf komend studiejaar een toe latingsexamen afleggen. of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving.,!32,50* Per kwartaal dmv, automatische afschrijymg.\93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 Uw abonnementskeuze een proefabonnement van 6 weken voor 31,-

de Stem | 1997 | | pagina 1