'Kamphuis-variant' van de baan Onder en boven de Sasse grond Voorzichtige sloop flats Alvarezlaan DE STEM ZEELAND C3 Om gehandicapten met een eigen auto vergoeding te geven Europa Kinderhulp op zoek naar gastouders Project in Terneuzen scoort beter dan Bruinisse Jaarvergadering van dorpsraad in Zuidzande Subsidie voor uitvoeringen van Bach Comité en Asaf POLITIE rapport Paaltje omver Snelheidscontrole Aanrijding Winkeldiefstal Glaasje op Automaten geplunderd Kop-staart Vandalisme Autodiefstal ZAKEN Nieuw kantoor Vedior ASB Dow-onderscheiding voor Verstraeten en Verbrugge De Puttershoek ziet levenslicht i i i i i DONDERDAG 27 MAART 1997 Van onze verslaggever Oostburg - Het voorstel van raadslid l Kamphuis van de gemeente Sluis- Aardenburg om gehandicapte eigen autobezitters een vergoeding te ge ven is van de baan. Dat is althans de mening van het samenwerkingsver band collectief vervoer. De zogenaamde 'Kamphuis-variant' houdt in grote lijnen in dat gehandicap ten en ouderen een bepaald aantal strip pen voor het collectief vervoer kunnen inwisselen voor geld. Op deze manier kunnen ze de kosten van hun eigen auto blijven betalen. Wethouder C. Bolijn van de gemeente Oostburg maakte gisteren tijdens de ver gadering van de raadscommissie Open bare Werken echter duidelijk dat deze variant geen genade vindt in de ogen van het samenwerkingsverband. Het gaat om een samenwerking tussen de gemeenten Oostburg, Sluis-Aardenburg en Terneu- zen. In deze gemeenten is het collectief vervoer van kracht. Volgens Bolijn wordt met de 'Kamphuis variant' het eigen beleid onderuit ge haald. „De bevoegdheid ligt bij het col lectief vervoer. Daar zijn afspraken over gemaakt. Met het erkennen van de va riant geef je aan dat het eigen beleid niet goed is. Je tornt dan aan de uitgangspun ten van het vervoer van ouderen en ge handicapten. Daarnaast zijn er juridi sche problemen te verwachten met Taxi- com waar contracten mee zijn afgeslo ten. Als je eigen autobezitters een ver goeding geeft komen we deze contracten niet na." Bolijn legde het standpunt van het be stuur van de gemeenschappelijke rege ling uit omdat een deel van de Oostburg- se gemeenteraad eerder sympathie liet blijken voor de 'Kamphuis-variant'. Middelburg - Europa Kinderhulp heeft in Zeeland een tekort aan gastgezinnen. „Zeeland blijft achter in ver gelijking met de rest van het land," vertelt woordvoerster Margo Lemsom. „Terwijl de provincie juist zo'n geschikt vakantie-oord is voor gast- kinderen uit allerlei Europe se achterbuurten." De organisatie zoekt gezin nen die kinderen willen op vangen waar thuis alles niet zo vlekkeloos verloopt. Ze komen meestal uit oude wij ken van grote steden als Londen, Berlijn en Parijs. Maar ook voor kinderen uit Nederland is Europa Kinderhulp op zoek. „We willen de kinderen laten zien dat het ook anders kan. Dat er liefdevolle gezinnen be staan, waar je bijvoorbeeld niet wordt geslagen," aldus Lemsom. Europa Kinder hulp wil gastouders die veel geduld, warmte en begrip kunnen opbrengen voor het gastkind. „Niet alleen gezin nen en echtparen mogen meedoen," vertelt Lemsom. „We hebben ook hele leuke opa's en oma's die kinderen opvangen." Rode Kruis, Le ger des Heils, sociale dien sten en het Riagg selecteren de kinderen. Het is de bedoe ling dat ieder kind drie we ken 'op vakantie' kan. Van onze verslaggever Middelburg - Het Terneuzen- se project 'Recycling Zone Ontwikkelingsplan Koegors' scoort beter om in aanmer king te komen voor een lande lijke stimuleringsregeling dan bet project 'Bedrijventerrein Bruinisse' van de gemeente Schouwen-Duiveland. De twee projecten waren ook in 1996 al door de provincie inge diend bij de staatssecretaris om in aanmerking te komen voor de Stimuleringsregeling Ruimte voor Economische Activiteit (Sti- rea). Toen werd het Schouwse project in groep vier ondergebracht (pro jecten met de laagste waardering) en het Terneuzens plan in groep twee. Nu opnieuw een aanvraag moet worden ingediend, zijn bei de Zeeuwse projecten tegen el kaar afgewogen. GS vinden dat beide plannen weliswaar boven lokale bestaande knelpunten op lossen, maar dat het Terneuzens plan meer effect op de werkgele- genheid heeft. Wat betreft de kwaliteit van de projecten ontlo pen zij elkaar niet. Echter, het draagvlak van het project in Ter- neuzen is zeer groot omdat over deden samen met het bedrijfsle ven tot overeenstemming zijn ge komen over de ruimtelijke in richting van het gebied. Boven dien dragen alle partijen bij in de taanciering. Dit geldt voor het Schouwse project minder. Daar- °m dat het Terneuzens project ®sn hogere prioriteit krijgt dan net Schouwse. Het Bolwerk Generaliteit. ALS HET Zwin niet was ver zand, zou Sas van Gent nooit hebben bestaan. Door die ver zanding raakte de Belgische stad Gent haar verbinding met de zee kwijt. Slecht voor de han del, dus werd alras een nieuwe uitweg gegraven, die uitkwam op het Sasse Gat. Daar ontstond langzamerhand een nederzetting van scheepstrekkers en handlan gers voor het laden en lossen van goederen: het latere Sas van Gent. Het beeld van de Sche pentrekker aan de Westkade herinnert aan die tijd. Zijn naam en silhouet geven gestalte aan een wandelroute door het stadje. Door Ronald Verstraten MET DE vastberaden blik naar de grond gericht, druppel aan de kin, trekt de Sche pentrekker een dik touw over de rechter schouder. Het beeld is al in de jaren zeven tig gemaakt, maar werd pas in 1992 offici eel onthuld ter gelegenheid van het eerste Schepentrekkersfestival. Hier verwacht je het begin van het Schepentrekkerspad, Zuidzande - De Zuidzandse dorpsraad houdt vanavond de al gemene jaarvergadering. Naast de gebruikelijke agendapunten staat het functioneren van de Dorpsraad als agendapunt geno teerd. Men begint om 20.00 uur in hotel De Zwaan aan de Dorps plein. Na het officiële gedeelte zullen kaasboerderij De Ysenagel en slijterij De Zwaan een kaas- en wijnproeverij houden. Middelburg - Zowel het Bach Comité in Aadenburg als zangvereni- Slng Asaf in Terneuzen kunnen rekenen op een provinciale subsidie voor twee geplande uitvoeringen. a gunstig advies door het college van adviseurs voor de cultuur wordt - eenmalig - 1550 gulden overgemaakt naar Terneuzen. Asaf n)gt het geld voor zijn voorjaarsconcert. Uitdrukkelijk stelt het col- oge van GS dat het om een eenmalige subsidie gaat. e Jaarlijkse Matthaus Passion in Aardenburg kan op basis van de no- a Met cultuur in zee: reprise' rekenen op ten hoogste 7000 gulden. De ubsidie geldt voor de helft van de uitvoeringskosten en dan met name 10Q7 "''koopsommen van dirigent, solisten, koor en orkest. Js het laatste jaar waarin de uitgangspunten van de nota van acht zijn. Voorbereidingen voor een nieuwe cultuurnota voor de pe- °ue 1998-2000 - 'Nieuwe Uitdagingen - zijn in volle gang. Daarom n® aan de hand van de laatste subsidieverlening geen rechten leend worden voor subsidie in volgende jaren. Dat hangt weer van r nieuw vast te stellen nota af, zo laten GS weten. maar er is geen bordje te zien. Daar zul je ook tevergeefs naar zoeken, want er zijn geen bordjes. Sas heeft een slimme, vanda- lisme-bestendige oplossing gevonden: stoeptegels met een afbeelding van de schepentrekker geven de wandelrichting aan. Waarmee je blijkbaar nog niet meteen een route hebt. „Want," aldus een mede werker van de plaatselijke VW, „mis schien dat ze het in Terneuzen 'Schepen trekkerspad' noemen, maar wij hebben er hier nog nooit van gehoord.Merkwaardig, want hoe zou je het anders moeten noemen Wat de man wel weet, is dat er onder het Keizer Karelplein nog een volledig intacte sluis ligt en dat er weieens plannen zijn ge weest om die weer terug op te graven. Hij wijst verder nog even op het monument verderop. Dat herdenkt de bevrijding van Sas in september 1944, door de Argyll en Sutherland Highlanders. Schotten dus, schouder aan schouder met Canadezen, van wie er 41 sneuvelden. Twee minder dan er van de burgerbevolking om het leven kwamen. Vandalisme Het wandelpad begint op de hoek van het plein, al kun je overal 'invallen'. Even de oversteek naar de Westkade, langs 'De Re- ijsende Man' uit 1671 en een heus schip- perscafeetje. De Kloosterlaan in, waar zich halverwege het eerste stuk de Watergetij demolen uit 1696 bevindt. Opgeknapt ten behoeve van historie en toerisme, met een verklarende plattegrond in een nis achter aan. Het beschermende, alleszins stevig uitziende hekwerk is niettemin geforceerd door vandalen en de nis ligt vol: colablik jes, bierflessen, brommerhandvat, plastic zak en een pakje Dunhill. De verloedering heeft hier toegeslagen. In het plantsoentje groeit fritesverpakking en andere rommel. Het zitje bovenop wordt ontsierd door bierdoppen, glasscherven, roest. De buurvrouw weet wel hoe dat komt. „Door de druggebruikers. Vooral op vrijdag en zaterdag. Een straatje verder woont een dealer. Die loopt hier dan steeds door de straat met zijn draagbare tele foon." Vroeger lag er nog weieens een zak van een smokkelaar op mijn plat dak. Maar nu ligger er injectiespuiten. De politie weet het wel, maar ja, wat doen ze eraan?" Roggemeel Ze wenst me veel sterkte bij het vervolgen van mijn pad. Dat gaat via de Kleine Markt, waar fraaie, nieuwe trapgevelhuis jes zijn gebouwd, terug naar de Klooster laan en tenslotte het Bolwerk Generaliteit. De molen is nog niet gerestaureerd, de on dergrondse gangen wel. Eens per maand en in juni/juli iedere zaterdag, kun je erin. Op eigen risico, dat wel, want de gangen en ge- FOTO WIM KOOYMAN welven zijn gemetseld met kalk en rogge meel. Paardenvest en Kerkhoflaan voeren naar het Industrieel Museum. Het is dicht en wanneer het opengaat staat nergens ver meld. Zelfde weg weer terug, langs het prachtig aangelegde (en onderhouden) Dokter Van Loy Park. Reusachtige plata nen en prachtige vroeg bloeiende heesters rond rustgevend gazon, krijgen weinig res pect van sommige hondenbezitters. Vijf drollen per vierkante meter. Tip voor de politie: ze zijn niet van een dwergpoedeltje. Hulp Langs de donkere r.-k. kerk naar de Markt. Daar staat 'Den Moriaen', waar in 1866 Conrada Haast overleed aan cholera. 'Zij verleende hulp aan een schippersfamilie die in quarantaine lag', verklaart een pla quette nader. Tegenwoordig reikt de hulp een heel eind verder, want een affiche vraagt aandacht voor een project in Ghana. Winkelstraatjes door, het centrum in, valt op dat het in Sas gonst van de bouwactivi teiten. Winkels en woningen schudden het industrieel verleden af, maar als de route weer de Westkade indraait, is alles weer bij het oude. Drogist en bank, tussen Chinees en vide otheek. Plezierbootjes langs de 'Kaai'. De schepentrekker ziet het niet. Stug loopt hij door. Graauw - De politie hield een achttienjarige automobilist uit Graauw aan omdat hij op de Asschepoort in zijn woonplaats een paaltje - eigendom van de gemeente - omver had gereden en er vervolgens vandoor was gegaan. Tegen de jongeman is proces-verbaal opgemaakt. Zijn auto liep een deuk op. Hoofdplaat - Bij een snelheids controle op de Westlangeweg bekeurde de politie 61 van de 219 voorbijkomende automo bilisten wegens te hoge snel heid. Ter plaatse geldt een maximum van 80, de hoogst gemeten snelheid bedroeg 140. Terneuzen - Een twintigjarige automobilist uit Nieuw-Na- men verzuimde dinsdagmid dag, komende vanaf de mr. F.J. Haarmanweg, op het kruispunt met de rijksweg N61 voorrang te verlenen aan een auto, be stuurd door een 48-jarige Sluiskillenaar. Een botsing was het gevolg. Na de aanrijding botste de au to van de man uit Sluiskil te gen een lichtmast. De schade aan beide voertuigen was groot. Breskens - In een winkel aan de Mercuriusstraat werd een 26-jarige vrouw uit het Franse Ploufregan Cotes d'Armor be trapt op winkeldiefstal. Het ging om een flesje olie met een winkelwaarde van f 4,95. De vrouw kreeg een boete van 220 gulden. Terneuzen - De politie hield in de nacht van dinsdag op woensdag een automobilist aan op de Churchilllaan. Hij bleek te veel te hebben gedronken en kreeg een dagvaarding. Nieuwvliet - Op de Baanstpol- dersedijk in Nieuwvliet, de Strijdersdijk in Cadzand en de Nieuwesluisweg in Breskens werden gisternacht vier tele fooncellen, vijf douche- en een condoomautomaat opengebro ken. Het is niet bekend hoeveel geld er verdween. Hoek - Een veertigjarige auto mobilist uit Italië zag gister ochtend te laat dat een voor hem rijdende autobestuurster uit Terneuzen afremde op de Herbert Dowweg in Hoek. Een kop-staart-botsing met blik schade was het gevolg. Axel - Een autoband van een 38-jarige Axelaar werd in de nacht van dinsdag op woens dag lek gestoken. De man had zijn auto geparkeerd op de Van Gistellelaan in zijn woon plaats. Het is voor de automo bilist de tweede keer binnen een maand dat een band werd vernield. De schade bedraagt 275 gulden. Terneuzen - Uit de auto van een 29-jarige man uit Terneu zen is gisterochtend een auto radio gestolen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Han- dellaan in de Scheldestad. WITTE DONDERDAG HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 19.30 u. ds. H. Valk. Axel: 9.30 u. ds. Van Elderen. Groede: 19.30 u. ds. C. van Dam. Hoek: 16 en 19 u. ds. A. van der Maas. Oostburg: (De Burght) 15.30 u. ds. Van Duinen; (De Stelle) 16 u. ds. J. Riesebos; (herv. kerk) 19.30 u. ds. Van Duinen. Schoondijke: dienst te Groede. Sluis: (Rozenoord) 14 u. ds. Hou- waart en past. Jansen. Sluiskil: 19.30 u. ds. R. Waster- val. Terneuzen: (Grote Kerk): 19.30 u. ds. W. de Boer. Waterlandkerkje: dienst te Groe de. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 19.30 u. ds. R. van Elderen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: 19.30 u. ds. R. Oort. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: 19.30 u. ds. H. Valk. Oostburg: De Stelle 16 u. ds. J. Riesebos, De Burght 15.30 u. ds. C. van Duinen. Oostburg: 19.30 u. ds. C. van Dui nen. GOEDE VRIJDAG HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (kapel Coensdike): 16 u. ds. H. Valk. Axel: 19.30 u. ds. Van Elderen. Cadzand: 19.30 u. ds. Houwaart. Groede: dienst te Waterlandkerk je. Hoek: 19 u. ds. A. van der Maas. Nieuwvliet: 19 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 19.30 u. ds. Van Dui nen. Schoondijke: dienst te Water landkerkje. Sint Kruis: 19 u. ds. H. Valk. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 en 19.30 u. ds. W. de Boer. (Huize Ter Schorre): 10.30 u. ds. M. Taal- man-de Ruiter. Waterlandkerkje: 19.30 u. ds. F. van der Sar. IJzendijke: 19.30 u. ds. J. v.d. Schee. Zaamslag: 16 u. ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 19.30 u. ds. R. van Elderen. Terneuzen: (Opstandingskerk) 19 u. ds. A. Klap. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 19.30 u. ds. J. Burger. Hoek: 19.30 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 19.30 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 19.30 u. ds. L. Leef- tink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 19.30 u. ds. A. van Ek.. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): 20 u. B. Kattouw. Terneuzen: (De Kandelaar) 19.30 u. dhr. W. Koster. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 19 u. (interkerkelijke dienst) ds. R. Blokland. Nieuwvliet: Retranchement: 19 u. ds. G. van de Wetering.. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 19.30 u. ds. Tj. Post- ma. Middelburg: 19.30 u. dienst in Vlissingen Vlissingen: 19.30 u. gezamelijke dienst met Middelburg. S.O.W. DIENSTEN Oostburg: (gereformeerde kerk) 19 u. ds. J. Riesebos. Oostburg: 19.30 u. ds. C. van Dui nen. De eerste van de flats aan de Alvarezlaan in Terneuzen is bijna van de aardbodem verdwenende rest volgt in de komende weken. De slopers gaan bij de ontmanteling omzichtig te werk. In de afgelopen weken zijn eerst alle materialen die zich nog in de appartementen bevonden verwijderd, nu worden de gebouwen in kleine stukjes afgebroken. Voor deze methode is gekozen gezien de woonomgeving waarin de flats staan. Eind mei moet de klus zijn geklaard. foto wim kooyman Terneuzen - Uitzendbureau Vedior ASB in Terneuzen heeft aan het Stadhuisplein in het winkelcentrum Steenen Beer een nieuw kantoor betrokken. Het 'oude' pand aan de Noord straat was te klein geworden. Burgemeester R. Barbé van Terneuzen verrichtte de ope ning, met aansluitend een toe spraak van algemeen directeur A. van der Gaag van het uit zendbureau. In het nieuwe kantoor werken negen medewerkers. Terneu zen is één van de 160 vestigin gen van Vedior ASB. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er ook kantoren in Hulst en sedert kort in Oostburg. Terneuzen - Verstraeten Verbrugge heeft de zogenaam de Contractor Award van Dow Benelux gekregen. De onder scheiding - een oorkonde en het beeldje 'De Vooruitgang' - kent het chemieconcern elk jaar toe aan de contractor die de beste prestaties heeft gele verd op het gebied van veilig heid, kwantiteit en interne or ganisatie. Verstraeten Ver brugge (115 medewerkers) is gespecialiseerd in onder meer industriële reiniging, asbest verwijdering, chemisch reini gen en slib-ontwatering. Bij de beoordeling heeft, aldus een woordvoerder van Dow, ook een belangrijke rol gespeeld dat het werk van Verstraeten Verbrugge veel risico's in houdt. Daarnaast blonk het bedrijf ook uit in het ontplooien van eigen initiatieven wat betreft veiligheid, gezondheid en mi lieu. Hoek - De Puttershoek aan de Molendijk in Hoek werd on langs feestelijk geopend. Hier mee werd een droom werke lijkheid voor eigenaresse Syl via de Putter. De veelzijdige winkel De Put tershoek voorziet in een post agentschap, cadeau-artikelen, kaarten, kantoorbenodigdhe den, sokkenwol/borduurpak- ketten, rookwaren en depot voor Stomerij De Zon. „De Puttershoek is een echt 'hebbe dingenwinkeltje'. Waar men sen om vragen proberen wij aan te komen," zegt Sylvia de Putter, die de zaak heeft over genomen van fietsenwinkel en postagentschap De Feijter, waar ze in dienst was.

de Stem | 1997 | | pagina 15