Eindelijk actie tegen piramidespel' DE STEM Investeringskansen Dow nemen toe Politie stuit bij invallen op xtc, heroïne en hennepkwekerijen I Van Liere over mogelijk verbod: QeWiChtig karwei in Paal Verontruste Burgers' praten in Hulst over strijd tegen drugs Eedenaar nodigt GS uit om te lunchen voor een goed doel JN C1 y Duur ritje m Jongen (18) in elkaar geslagen Zeelandbrug afgesloten Gemeentehuis op instorten Geen gevaar meer voor kust Cadzand door berging schip Zeeland 111 i DONDERDAG 27 MAART 1997 «SN er en er olie. ca. een oven. of in de ■treffelijk. rwijder de 'appel, lakjes ei. tse zalm AH Servicelijn: 0800-0305. De artikelen In deffi ja verterrtJe kunt u In alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cl]fert|es bij staan. Die arfr kelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar «n van die cijferles op deur staat Reclame; prijzen gelden t/m a maart as. "Zolang de voorraad strekt krljgbaar vanaf woensdag t/m zaterdag Van onze verslaggever lerneuzen/Koewacht/Zierikzee De politie heeft op verschillende plaatsen in Zeeland drugsvangsten gedaan. In Koewacht werden enkele duizenden xtc-pillen onderschept. In een woning in Terneuzen trof de politie bij een inval in een woning veertig gram heroïne aan. En in Zie- rikzee werden maar liefst vijftien hennepkwekerijen ontmanteld. Bij een controle op de Fortdijk in Koe wacht werden dinsdagavond in een au to duizenden xtc-pillen aangetroffen. De bestuurder, een 44-jarige inwoner van Axel, is aangehouden en zit in de cel. De politie nam de pillen, met een straatwaarde van enkele tienduizenden guldens, in beslag. In een woning aan de Zuidlandstraat in Terneuzen ging de politie maandag op zoek naar drugs na diverse meldingen van overlast. Bij de actie werd een speurhond van de douane ingezet. Deze zocht en vond veertig gram heroïne. De partij is ongeveer vierduizend gulden waard. Twee Terneuzenaren van 23 en 29 jaar werden aangehouden. Zij wor den verdacht van respectievelijk het ge legenheid geven tot en het feitelijk drij ven van handel in verdovende midde len. Ook deze mannen zitten vast. De politie sluit meerdere aanhoudingen niet uit. Op een standplaats voor woonwagens in Zierikzee ontmantelde de politie gister morgen vijftien hennepkwekerijen. Vier personen, in leeftijd variërend van 27 tot 41 jaar, werden aangehouden. Drie zitten voor verhoor nog vast. In de kwe kerijen stonden totaal 1500 tot 2000 planten. Ook werd een ruimte aange troffen waar de hennep werd gedroogd, versneden en verpakt. De kwekerijen waren, aldus een woord voerder van de politie, professioneel in gericht. Met meer dan de helft van de aanwezige elektriciteismeters bleek ge knoeid zodat gratis stroom werd ge bruikt. De politie nam drie vrachtladingen planten en apparatuur in beslag. In de nacht van maandag op dinsdag tenslotte hielden agenten in Hulst een 28-jarige man uit Lokeren aan. Hij was in het bezit van zeven gram wiet en een geringe hoeveelheid cocaïne. De man kreeg een boete van honderd gulden. De drugs werden in beslag genomen. I Van onze verslaggever Sluis - „Eindelijk komt er actie. Ik hoop nu dat zeer snel maat regelen worden genomen. Ondanks de vele publiciteit van de laatste dagen vallen er nog elke dag slachtoffers, daarvan ben ik overtuigd." Met deze verzuchting reageert burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg op de aankondiging van mi nister Zalm van Financiën de zogenaamde piramidespelen te gaan verbieden. De minister heeft juristen opdracht gegeven mogelijkheden van een verbod te onderzoeken. Ook de Belgische actievoerders te gen de piramidespelen, D. Vande- nabeele uit Gistel en J. P. Lauwaert uit Aalst zijn tevreden over de ontwikkelingen in Neder land. „Het gaat nu in Nederland de goede kant op. Als eenmaal de spelen verboden zijn is het gedaan met deze praktijken, want in Bel gië en Frankrijk zijn die al verbo den. Nu de Nederlandse Bank een waarschuwende vinger heeft op gestoken en minister Zalm serieus gaat onderzoeken hoe hij de spe len kan aanpakken, denk ik dat wij weliswaar nog niet de oorloge maar toch een veldslag gewonnen lebben." Burgemeester Van Liere voelde zich maandenlang een roepende in de woestijn. Maar dat eenzame gevoel is hij nu een beetje kwijt. Al in december vorig jaar kaartte tij de problematiek van de pira midespelen in de grensplaatsen aan in het districtscollege Zeeuws-Vlaanderen. Daar kreeg bij echter van officier van justitie I Valente te horen dat het Open baar Ministerie er niet tegen zou optreden. „Er was immers juris prudentie die piramidespelen aanmerkte als een behendigheids spel." De Sluise burgemeester, die de ge meenteraad aan zijn zijde kreeg in le strijd tegen de piramidespelen, wist recent twee horeca-exploi- tanten in zijn gemeente te overtui gen hun ruimtes niet meer voor het spelen beschikbaar te stellen. En afgelopen weekeinde schoot hij, na afloop van de Matthaus Passion in Aardenburg, nog een aantal Kamerleden over deze zaak aan. Bij de Belgische actievoerder Van- denabeele stond de telefoon na de reportage over piramidespelen in Nova, dinsdagavond, rood gloeiend. „Tot na drieën heb ik mensen te woord gestaan. Alle maal Belgen, die bij piramidespe len in Holland geld zijn kwijtge raakt." Binnenkort krijgen de Zeeuws- "Vlaamse burgemeesters een brief van de Belgische groep van gedu peerden met de vraag het houden van piramidespelen in hun ge meenten tegen te gaan. In tegenstelling tot Sluis neemt de gemeente Oostburg een afwach tende houding aan. Burgemeester J. Kruize wacht de landelijke dis cussie af. „Zolang de bestaande wetgeving niet is aangepast is het een moeilijke zaak de piramide spelen te verbieden," zei Kruize gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie voor Alge mene Bestuurlijke Zaken. Com missielid A. Verhage (D66) noemt de actie van burgemeester Van Liere een goede zaak. „Dit soort spelen passen niet in onze streek." Van onze verslaggever Hulst - Hulst wordt komende maand even het internationaal middelpunt van de strijd tegen drugs. Nadat op 25 april de European Cities Against Drugs (ECAD) in Hulst bijeenkomen voor een con- Sres strijkt op 28 april de orga- Sas van Gent - Een patrouil le van de Koninklijke Mare chaussee heeft dinsdagavond rond tien uur op de Tractaat- weg nabij de Belgische grens een automobilist aangehou den. De man trok de aan dacht door zijn rijgedrag. Hij bleek te veel te hebben ge dronken. De man bleek bo vendien nog een achterstalli ge boete te moeten betalen van drieduiznd gulden. He marechaussee nam de raan na de aanhouding mee Raar de brigade in Terneuzen voor een ademanalyse. Daar werd zijn rijbewijs ingeno men en kreeg hij een dag vaarding. Maar voordat hij won vertrekken, raadpleegde de marechaussee nog even °et opsporingsregister. Haaruit bleek de boete van drie mille, eveneens opgelegd voor rijden onder invloed. "a een nachtje 'onderdak' 'i de marechaussee heeft een familielid van de man de boete betaald. Terneuzen - Vijf jongeren hebben dinsdagavond in Terneuzen een achttienjari ge inwoner van de Schelde- stad volledig in elkaar ge slagen. De jongeman liep over het gehele lichaam kneuzingen, schaafwonden en bloeduitstortingen op. Hij moest door een arts wor den behandeld. De jongeman liep dinsdag avond rond half negen in het Wilgenplantsoen, toen hij door vier jongens werd aan gevallen. Het slachtoffer werd geslagen en geschopt, vervolgens een auto inge duwd en enkele honderden meters verder naar de Schuttershofweg vervoerd. Daar kreeg hij opnieuw slaag. Op de Schuttershof- weg kreeg het viertal nog hulp van een vijfde jongen. De politie heeft de vijf - al len uit Terneuzen en in leef tijd variërend van zestien tot en met twintig jaar - in de kraag gegrepen. Ze zijn in het politiebureau achter slot en grendel gezet. Onderzoek moet aantonen wat nu precies de aanleiding tot de mishandeling is ge weest. Negen ton wegende pompput wordt geplaatst. nisatie Concerned Citizens (Ver ontruste Burgers) in de Reynae- rtstad neer. Ook al om er te praten over de strijd tegen drugs. Concerned Citizens heeft nauwe banden met de stichting 'Schreeuw om Leven/Rainbow', de club van drs. L. Dorenbos, die trouwens coördinator is van Concerned Citizens. Het (in ternationale overleg mag ge bruik maken van het Hulster stadhuis. Bedoeling van de bijeenkomst is om een document betreffente drugspreventie op te stellen, dat dan in een later stadium wordt aangeboden aan de Europese Unie tijdens het voorzitterschap van Nederland. De Europese Unie heeft besloten gezamenlijk de schouders onder het drugsbeleid te zetten en Con cerned Citizens denkt daar een flink steentje aan te kunnen bij dragen. Het document wordt een vervolg op 'Reflections on Drugs Prevention' dat Concerned Citi zens eind vorig jaar al overhan digde aan de Europa Top in Du blin. De bijeenkomst in Hulst wordt voorgezeten door H. Schaaij, erepresident van Eurad (Europe Against Drugs). Hulst is tot op dit moment de enige Nederlandse stad die is toegetreden tot ECAD. Van onze verslaggever Paal - Met de plaatsing van een meer dan negen ton we gende betonnen pompput is gisteren een nieuwe stap gezet op weg naar de aansluiting van het dorp Paal op de wa terzuiveringsinstallatie in Hulst. Het was waarnemend dijkgraaf J. Staal van het waterschap Hulster Ambacht die in de cabine van een uit de kluiten gewassen hefkraan kroop en daarmee het karwei een officieel tintje gaf. Het aansluiten van Paal op de zuiveringsinstallatie is onderdeel van het Waterbeheersplan. Daar in streeft het waterschap naar de sanering van lozing op opper vlaktewater door kernen of be bouwingsclusters. Zo staan ook nog op het programma Kruispol derhaven, Baalhoek, Emmadorp en Luntershoek. De uitvoering daarvan komt echter voor reke ning van de betreffende gemeen ten. Kruispolderhaven en Baai- hoek worden ook op het gemaal Paal aangesloten. Voor Paal zelf gaat het om een sanering van 69 lozingen. In totaal zullen na af ronding van alle werken 230 wo ningen niet meer op het opper vlaktewater lozen. Het werk begon al afgelopen na jaar en het is het dertiende pers gemaal dat het waterschap de af gelopen twintig jaar realiseert. De totale lengte persleiding komt daarmee op ruim veertig kilome ter. Het stuk van Paal naar Graauw is 2600 meter lang en FOTOWIM KOOYMAN heeft een diameter van 110 milli meter. Onderweg zijn nog wat T- stukken aangebracht om later aanpalende boerderijen te kun nen aansluiten. Ook is er reke ning gehouden met de toekomsti ge aansluiting van Emmadorp. Als het gemaal klaar is kan er twintig kubieke meter water per uur door de pijpleiding geperst worden. Het werk, dat in eigen beheer werd voorbereid door medewer ker waterbeheer L. Beeckman, wordt uitgevoerd in combinatie met Delta Nutsbedrijven. De kos ten bedragen, exclusief btw, ruim drie ton. De besturing van het ge maal wordt volledig geautomati seerd, zodat de bediening kan plaatsvinden vanaf de zuive- ringsinstsallatie in Hulst. Middelburg n-De Zeelandbrug^, tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland - wordt gedurende drie nachten tijdelijk voor het verkeer afgesloten. Het gaat om de nachten van dinsdag 8 op woensdag 9 april, van 9 op 10 april en van 10 op 11 april. De stremmingen duren van 23.45 uur tot 05.00 uur. De afsluiting voor het verkeer is nodig vanwege werkzaamheden aan de brug. Het verkeer wordt omgeleid via de de weg over de stormvloedkering. Alleen hulp diensten (brandweer, politie, am bulance) kunnen eventueel van de brug gebruik maken. Van onze verslaggever Stekene - Het gemeentehuis in de grensgemeente Stekene is niet veilig meer voor bezoekers, vindt de SP-fractie in de Stekense ge meenteraad. Volgens de SP is zelfs instortingsgevaar niet denk beeldig. Reden voor de partij om te pleiten voor een snelle aanpak van de restauratiewerkzaamhe den. De gemeenteraad keurde welis waar het plan van aanpak goed, maar wanneer het karwei begint hangt af van subsidies van hoger hand. Het gemeentehuis is namelijk een beschermd monument. De kwes tie sleept al vijftien jaar. Door Frank Deij Terneuzen - Het doemscenario dat Dow ooit uit Terneuzen zou verdwijnen of de boel zou verkopen is binnen de top van Dow niet altijd voor onwaarschijnlijk gehouden. „Terneuzen is een grote vestiging en nie mand geloofde dat deze ooit zou kunnen sluiten. Toch was het ook hier nodig om effi ciënter en effectiever te gaan werken." Die kanttekening plaatst Y. Bobillier, president van Dow Europe in een interview in het Dow-blad Around Dow. Bobillier kijkt op de vooravond van het hon derdjarig bestaan van Dow terug naar de en kele jaren geleden ingezette wereldwijde re organisatie die na de eeuwisseling moet lei den tot een verdubbeling van de productivi teit met de helft van het huidige aantal me dewerkers. „Drie jaar geleden leek dit te hoog gegrepen. Nu is iedereen er volledig van overtuigd dat we dit soort doelstellingen kunnen halen," Volgens Bobillier is Dow Europa erin ge slaagd om binnen het chemieconcern op be langrijke onderdelen (structurele kosten en productiviteit) concurrerend te zijn. Dat geldt vooral voor Terneuzen, de grootste ves tiging van Dow buiten Amerika. „Ik ben zeer onder de indruk van de resultaten. Terneu zen is weer een goede locatie om te investe ren en dat zou ik bijvoorbeeld in 1990 niet gezegd hebben." De voorbeelden zijn tastbaar. Dow stopt 150 miljoen gulden in de renovatie van de twee krakers, het hart van de fabriek. Dow be sloot ook de Styreen Compounding fabriek, waar plastic korrels worden ingekleurd, in Terneuzen te handhaven en uit te breiden met nieuwe producten. De capaciteit van de fabriek verdriedubbelt de komende jaren. Bobillier toont zich optimistisch over nog meer investeringen. Hoofd personeelszaken J. van de Braak van Dow Benelux zei eerder dit jaar dat Dow in de race is voor een 'signi ficante investering'. „De Dow Terneuzen site staat duidelijk weer op de kaart. Als je ziet welke besparingen we hebben doorgevoerd en welke efficiëncy-maatregelen er zijn ge nomen dan lopen we van alle Dow-vestigin- gen voorop. We zijn binnen Dow toonaange vend. Bobillier sluit zich daarbij aan. „Dow Bene lux heeft zich snel aangepast aan de veran derde omstandigheden die voortvloeien uit de wereldwijde concurrentie. Er zijn op dit moment dan ook een aantal investeringskan sen voor Terneuzen. Ik kan daar nog niet verder op ingaan, maar er wordt voor ver schillende grote projecten onderzocht of de ze in Terneuzen zouden kunnen gaan plaats vinden." Bobillier roemt de in het buitenland alom geprezen ondernemingsgeest van het kabinet Kok. „Overheid en bedrijfsleven spreken in Nederland dezelfde taal." Hij laat daarmee een heel ander geluid horen dan topman H. Kila in het begin van de jaren negentig. Kila hekelde het overheidsbeleid dat de industrieën opzadelde met energie heffingen en voorspelde het wegkwijnen van 'Terneuzen'. De politiek staat nu een vrije markt in de energiesector voor ogen en daar kan Dow veel beter mee uit de voeten. Dow krijgt str aks goedkope energie van de warmtekracht centrale, mogelijk gemaakt door de invoer van goedkoper Brits aardgas. Het bespaart het bedrijf de komende tien jaar meer dan een miljard aan energiekosten. Door Cees Maas Middelburg - De geldinzamelaar en actievoerder Ton Bes- selink uit Eede heeft het college van Gedeputeerde Staten schriftelijk uitgenodigd voor vier lunches. Het is de bedoeling dat ze daarvoor ook vierhonderd gul den per lunch betalen zoals dat gebeurt bij hun wekelijkse lunch in het Michelin-restau- rant Het Groot Paradijs in Middelburg. Maar Besselink en zijn vrienden zullen een goedkopere lunch presenteren en het verschil gaat dan naar een goed doel: naar hulp voor voormalig Joegoslavië. „Als ze sportief zijn, accepte ren ze het en dan gaan we hen lekkere hapjes voorzetten. Wij komen altijd geld te kort ter wijl het daar kennelijk mag stromen," zegt Besselink in een toelichting op zijn brief. Besselink haakt met zijn ludie ke actie in op een bericht van vorige week in deze krant. On der Statenleden leeft nogal wat onvrede over het feit dat GS hun wekelijkse lunch laten betalen door de provincie en dat vervolgens boeken onder de post representatie. Het gros van de Statenleden vindt dat het hier geen representatie be treft omdat de heren na de we kelijkse GS-vergadering met elkaar gaan eten zonder ande ren erbij. Sommigen vertelden de indruk te krijgen dat GS zo de kosten, gemiddeld vierhon derd gulden per week, willen verbloemen. Geen enkel Sta tenlid bleek op de hoogte van de boekhoudkundige verwer king. In het bericht ontkende PvdA- gedeputeerde Bruinooge dat er iets werd verbloemd. Het werd een normale boekhoudkundige verwerking geacht. Bruinooge zag er geen sprankje kwaad in. Besselink wil vier verschillen de lunches aanbieden: een Hollandse, Kroatische, Servi sche en Bosnische lunch. „We kunnen het serveren in het provinciehuis, dan hoeven de heren niet ver weg en we zul len zorgen dat het lekker is," aldus Besselink. Hij heeft zijn brief gericht aan de voorzitter van het college, Commissaris van de Koningin W. van Gel der. Cadzand - Niet dat het weer al noodt tot een duik in het water, maar met directe ingang zijn alle beperkende maatregelen voor de kust van Cadzand in verband met de berging van het schip Fort Maisonneuve ingetrokken. Die maatregelen - een zwem-, vaar- en surfverbod voor een kleine acht kilometer zee - werden vorig jaar september ingesteld. Reden: de mogelijke aanwezigheid van munitie in het wrak van de Fort Maisson- neuve, die in de Tweede Wereldoorlog voor Cadzand zonk. Naast bor den met een waarschuwende tekst gaven rode of groene vlaggen bij duinovergangemaan of. ar aLdan niet gevaar-wa£. j.^EJet bergingswerk is nu zover gevorderd dat in en op het water geen gevaar meer be- aldus gisteren, O, l^osveld, hoofd vqojlichting van het beleids ondersteunend crisisteam. De berging van het schip wordt later afge rond, aldus Vosveld. De tot dusver uitgevoerde werkzaamheden dien den mede als proef ter voorbereiding voor de berging van enkele tien tallen wrakken in de Westerschelde. Die berging is noodzakelijk in verband met de verdieping van de Westerschelde. Rijkswaterstaat Zeeland werkt op dit moment nog een totaalplan voor deze omvangrijke klus. (ADVERTENTIES) Kunstten toonstelling Onze tuinen zijn weer geopend! Wij nodigen u uit voor een wandeling in onze gerenoveerde tuinen en te genieten van de kunstwerken van onze vier wereldwijd erkende topkunstenaars. Wij tonen bronssculpturen van prof. Chromy en W. Domanski, kunstkera- miek van M. Swolkien en het vermaar de glas van Studio Borowski. Kunst voor in huis of tuin De entree en een brochure zijn gratis. U vindt onze woonboerderij aan de Bavelstraat 12,4849 PS Dorst (bij Breda) aan de verbindingsweg tussen Dorst en Bavel. Wij zijn geopend vrijdag 28 tot en met maandag 31 maart dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur Daarna ieder lang weekend van donderdags 13.00 uur tot en met zondags 18.00 uur. De bronzen beelden boerderij tel. 0161-412050 en fax 0161-412871 verwijdm'mgsbijdfage. Zoiong de voorrood nietcombinatie mei andere aanbiedingen. NIET ALLEEN BETER IN BANDEN HULST, 0114 - 31 40 80, OOSTBURG, 01 17 - 45 23 77, TERNEUZEN, 0115 -61 39 81

de Stem | 1997 | | pagina 11