6 Efficiëntie drukt zwaar op thuiszorg' Waar EU vo Neder Milieu-organisaties eisen 8,8 miljard voor natuurontwikkeling Bange dag voor vier medewerkers en klant 'Joodse Nederlanders grondiger vervolgd dan joodse Belgen' 'Defensie verstrekte geen instructies aan Karremans' Hans Wijers, golden boy van D66, twijfelt over het leiderschap S DE STEM BINNENLAND A4 DE STEM Financiële winst niet gehaald DE STEM COMMENTAAR Piramide-leed Verdragstekst g BINNENLAND KORT Eis celstraf voor vernederen korporaal Terpstra: 'Ban martelfilms uit videotheek' Universiteitspersorieel heeft eigen CAO Campagne tegen bio-industrie PvdA zoekt Kamerleden via de krant Celstraf voor rovende ex-politieman Vier jaar voor ontvoering en marteling Boete geëist tegen linkse betogers Levenslang cel voor moordend tienermeisje Rente VS kwart Procent omhoog i i i i i WOENSDAG 26 MAART 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - Vijf grote natuurorgani saties willen dat het kabinet de ko mende jaren 8,8 miljard gulden uit trekt voor de versterking van de na tuur. „Nu is nog maar vijf procent van het land natuur. Dat moet tien procent worden," aldus Ed Nijpels, voorzitter van het We- reldnatuurfonds (WNF) in Nederland. De organisaties (WNF, Vogelbescherming Nederland, Natuur en Milieu, Unie van Provinciale Landschappen) presenteer den daartoe gisteren elf voorstellen. Het betreft onder meer de volgende projecten: De mondingen van Rijn en Maas moe ten natuurlijker worden, waarbij het getij meer speelruimte krijgt. De Biesbosch moet worden vergroot, waardoor het ge bied bij hoog water meer water kan ver werken. De Biesbosch wordt daarmee te vens als zoetwaterreservoir belangrijker. Totale kosten: 740 miljoen gulden. Westerschelde: de zeearm moet worden aangepast; de ondiepe wateren moeten worden hersteld en uitgebreid evenals de slikken en brakwaterschorren. Tevens moet er een 'duurzame bescherming' ko men van het oude zeepolderlandschap onder Goes, waarbij niet alleen geld komt voor behoud van de vaak eeuwenoude dijken, maar ook voor de monumentale boerderijen. Kosten: 195 miljoen. Beekdalen van onder meer de Dommel, Beerze en Roer: bossen en moerassen om verdroging tegen te gaan en ter vermin dering van wateroverlast in lagere gebie den. Kosten: 600 miljoen. Wildviaducten of onderdoorgangen voor spoorwegen en snelwegen. Kosten: 65 miljoen. Volgens Nijpels zijn de plannen van de milieuorganisaties vooral bedoeld om een tegenwicht te bieden aan de 'eenzijdige' initiatieven die, in opdracht van het kabi net, topambtenaren op dit moment ne men om Nederland na 2000 vorm te ge ven. Eind mei moet dat leiden tot een af gerond voorstel, waarmee ruim honderd miljard gulden is gemoeid. Nijpels vindt dat daarbij teveel de na druk komt te liggen op 'harde infrastruc tuur' - wegen, rail - en de leefbaarheid wordt vergeten. Hij benadrukte dat de milieuplannen weliswaar geld kosten, maar op termijn ook geld opleveren. Zo zullen buitenlandse bedrijven zich eerder vestigen in een land met een goed leefkli maat. Utrecht (anp) - Verbetering van de efficiëntie in de thuiszorg dreigt ten koste te gaan van de kwaliteit van de zorg. De fusie tussen kruiswerk en gezinszorg heeft niet tot aantoonbare fi nanciële winst geleid. Dit stellen het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek van de Ge zondheidszorg (Nivel) en het Ne derlands Ziekenhuisinstituut (NZi), die onderzoek hebben ge daan naar de gevolgen van de in tegratie van het kruiswerk en de gezinszorg. De afgelopen jaren is een groot aantal instellingen van kruis werk en gezinszorg gefuseerd. Schaalvergroting, zo was de ge dachte, maakt de zorg goedkoper en efficiënter. De hulpverleners, zo blijkt uit het onderzoek, zijn er allemaal van overtuigd dat de kwaliteit van de zorg de afgelopen jaar is afgeno men. Volgens een aantal teamlei ders hebben de voortdurende re organisaties er toe geleid dat bij veel hulpverleners de rek eruit is. Het Nivel en NZi noemen het op vallend dat de veranderingen in de organisatie het oordeel van de cliënt niet hebben beïnvloed. „Voor hen telt eenvoudig de vraag of zij door 'hun' hulpverle ner als volwaardig mens en met respect worden behandeld," al dus de onderzoekers. Dat de fusies niet tot kostenbe sparingen hebben geleid, kan volgens de studie komen doordat het fusieproces in de thuiszorg niet zo snel heeft doorgezet als verwacht. De veranderingen in de thuiszorg zijn nog niet ten einde. Echt soe pel loopt het niet. Kamerleden spreken zelfs over chaos in de thuiszorg. Vorig week tijdens het debat over de thuiszorg trokken minister Borst (Volksgezondheid) en staatssecretaris Terpstra (Wel zijn) het boetekleed aan. „We hebben ons verkeken op de inge wikkelde veranderingen. Als we het konden overdoen, dan zouden we het anders aanpakken," zei Borst. De gijzelaars komen vrij. Amsterdam (anp) - Dat er in de oorlog uit Nederland meer jo den zijn verdwenen dan uit welk ander West-Europees land ook, is in de eerste plaats te wijten aan de systematischer orga nisatie van de deportatie door de in Nederland aanwezige na zi's. Dat blijkt uit het nieuwe jaarboek van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). Door John Lazaroms Dordrecht - Een 33-jarige in woner van Den Haag heeft gisteren vijf mensen gegijzeld in een filiaal van de VSB-bank aan de Brouwersdijk in Dord recht. De man eiste een fiks geldbedrag en een vliegtuig dat hem naar het buitenland zou brengen. De gijzeling, die 's ochtends even na negen uur begon, eindigde toen de man rond zeven uur 's avonds de gijzelaars vrij liet en zich aan de politie overgaf. Of het nou een mislukte bank overval was of een bewuste po ging om met een gijzeling aan geld te komen, zal de komende dagen pas duidelijk worden als de dader zijn verhaal doet. Toen de Dordtse politie gister morgen na een melding van een overval naar het betreffende VSB-filiaal reed, bleek dat een man, gewapend met een vuist vuurwapen, een op dat moment onbekend aantal mensen gijzelde en geld eiste. De politie sloot de omgeving van de bank meteen af. De kinderen van twee scholen in de buurt moesten via brandgangen worden geëvacueerd. Korte tijd later wa ren de straten rond het hoekpand aan de Brouwersdijk afgesloten en hadden leden van arrestatie teams hun snelle wagens voor de bank gezet. Vanuit Rotterdam- Rijnmond arriveerde een speciaal team onderhandelaars, dat met de gijzelnemer probeerde te praten. In de bank bevonden zich, zo bleek, vier personeelsleden en een klant, een 39-jarige man uit Dor drecht. De politie zette ruim zes tig mensen in om alle nieuwsgie rigen op veilige afstand van de bank te houden, terwijl bijna een zelfde aantal politiemedewerkers achter de schermen doende was om zaken te regelen. Een rouwdienst in de tegenover de bank gelegen kerk moest wor den verzet. Buurtbewoners die niet naar hun huizen konden, werden in een verderop gelegen kerk ondergebracht. Het grote aantal journalisten werd door de politie mondjesmaat van infor matie voorzien. De leiding van de onderhande laars hield rekening met een lang durige gijzeling. De arrestatie teams hielden, beschermd door kogelvrije vesten, speciale schil den en hun gepantserde wagens, de bank nauwlettend in de gaten. Plattegronden van het gebouw en de omgeving wezen uit dat een bevrijdingsactie veel risico's in hield. De gijzelnemer werd aangespoord Onderzoekers Pim Griffioen en Ron Zeiler vergeleken voor het jaarboek de jodenvervolging in België en Nederland. Verdwenen uit België 25.000 van de 66.000 daar wonende joden, van de 140.000 Nederlandse joden kwa men er 104.000 niet terug. De Duitsers hadden al vroeg re kening gehouden met de grootte van de joodse bevolkingsgroep in Nederland. Ze ontwierpen een systeem van tijdelijke vrijstellin gen van deportatie, waardoor het wegvoeren gelijkmatig over een langere tijd kon worden gespreid. „Op deze wijze was de vervolger in staat de reeds door anti-joodse maatregelen geïsoleerde bevol kingsgroep als het ware deel voor deel te deporteren, zonder dat dit tot chaos in het deportatie-sys teem of tot een teveel aan weer standen bij de omgeving en de slachtoffers zou leiden," schrij ven Griffioen en Zeiler. Den Haag (anp) - Het ministerie van Defensie heeft na de val van de Bosni sche moslim-enclave Srebrenica in ju li 1995 geen instructies aan Dutchbat- commandant Karremans gegeven. Dat heeft minister Voorhoeve gisteren la ten weten in antwoord op vragen van de vaste Kamercommissie voor Defen sie. In het boek 'Srebrenica: Het Zwartste Sce nario' stellen de journalisten Bart Rijs en Frank Westerman dat Defensie via de Ne derlandse VN-generaal Nicolai in Sarajevo rechtstreeks bevelen aan overste Karre mans zou hebben doorgegeven. Het zou daarbij zijn gegaan om het veiligstellen van Nederlands militair materiaal nadat de Bosnische Serviërs de enclave hadden veroverd. Over het lot van de vluchtelingen staat niets in de documenten. Volgens de minister heeft Nicolai in zijn hoedanigheid als VN-commandant in structies aan Karremans gegeven. Die richtlijnen zijn in aanwezigheid van gene raal Gobillard, de plaatsvervanger van de op dat moment afwezige Unprofor-bevel- hebber Smith, besproken en door Nicolai opgesteld. Nicolai had hierover wel contact met de Defensiestaf in Den Haag omdat logistiek, personeel en materieel ook in VN-verband een nationale aangelegenheid zijn. Daarbij is ook gesproken over het vertrek van Dut- chbat uit Srebrenica en de richtlijnen daarover van Nicolai. Deze zaken zijn ech ter niet met minister Voorhoeve zelf be sproken. Dat de instructies aan Karremans in het Nederlands waren opgesteld in plaats van het Engels, was geenszins ongebruikelijk, aldus Voorhoeve. „De VN-bevelslijn be stond op dat moment uit Nederlandse offi cieren, en in de hectische omstandigheden van die dagen was snelle en efficiënte com municatie van groot belang." Wel hadden de betrokkenen de tekst in het Engels moe ten vertalen, maar dat is in de haast over- De mogelijke vervuiling van een cokesfa- briek in het Bosnische Lukavac was voor Noorse militairen niet de doorslaggevende reden om er geen bataljon te stationeren. Dat heeft het ministerie van Defensie gis teren laten weten in antwoord op Kamer vragen. Nederlandse militairen die wel in de fabriek werden geherbergd, lijden sindsdien aan gezondheidskwalen. Het CDA wilde van de minister weten of de Noren hadden afgezien van legering in de Boris Cidric-cokesfabriek in Lukavac, waar het Nederlandse Dutchbat was ge vestigd. Dat was inderdaad het geval, zo blijkt uit informatie van de Noorse autori teiten, maar aan dit besluit lagen geen ge zondheidsredenen ten grondslag. Door Paul Kokke HIJ ROOKTE nog maar eens een mooie sigaar op het D66- congres afgelopen weekeinde. Gekleed in een smetteloos blauw kostuum, wit over hemd en donkerrode stropdas blies hij fraaie kringeltjes rook de ruimte in. Aan Hans Wijers, D66-minister van Economische Zaken, was niet te merken dat vrijwel de he le partij hem op het oog heeft als de opvolger van Hans van Mierlo. En Van Mierlo zelf al helemaal. Maar Wijers aarzelt. Niet dat hij geen lijsttrekker zou willen wor den om vervolgens weer als mi nister in een kabinet te gaan zit ten. Dat lijkt hem zeer aardig zelfs. Maar stel dat D66 om wat voor reden dan ook (te weinig ze tels, uitgestoten door andere par tijen) geen deel uit maakt van een volgend kabinet? Dan moet Hans Wijers, doctor in de economie, de Tweede Kamer in. Politiek met de kleine 'p' bedrijven. Iets te melden hebben over varkenspest of -mest, het medebestuur van studenten of de BTW-verhoging op spijkers. En daar voelt hij geen klap voor. De nu 46-jarige Wijers geldt als de 'golden boy' van D66. Zonder enige politieke ervaring stapte hij van de organisatie-ad vies we reld het kabinet in. Hij stond zelfs niet eens op de D66-lijst voor de Tweede Kamer. Maar hij slaagde erin een van de toonaan gevende ministers in het paarse kabinet te worden. Soms heeft hij te veel last van zijn temperament. Dan slaat de ergernis toe wanneer collega-mi nisters van een coalitiepartij hem een kunstje proberen te flikken. Zoals Melkert (PvdA, Sociale Za ken), die in januari, zonder het kabinet te informeren, de mini ma een koude-toeslag beloofde. Wijers was woest. De gedoodverfde opvolger van Van Mierlo lijkt vrij van smetten, maar is dat niet helemaal. In 1995 onthulde het tv-programma Nova dat Wijers bij zijn belas tingaangifte een te lage fiscale bijstelling had opgegeven voor zijn zakelijke auto. Bovendien had hij in zijn voormalige functie als manager/partner bij het orga nisatie-adviesbureau Horringa De Koning voor zijn pensioen voorziening gebruik gemaakt van de beruchte en fiscaal om streden Antillen-route. Voordat hij minister werd, had hij de Antillen-constructie omge zet in een wettig alternatief, zo bleek later. En de auto-bijtelling was een foutje van zijn belasting adviseur, verklaarde Wijers. Po litiek raakte hij door de nogal zwaar aangezette Nova-onthul lingen, niet in de gevarenzone. Helemaal niet nadat premier Kok het in de Tweede Kamer klip en klaar voor hem had opgeno men. Politiek inhoudelijk ligt het ech ter anders. Wijers mag dan wel prominent lid zijn van D66, op sommige punten sluiten zijn standpunten meer aan bij die van de VVD. Als het gaat om het mi nimumloon bijvoorbeeld. De be windsman is in tegenstelling tot grote delen van zijn partij geen voorstander van handhaving van het minimumloon op het huidige niveau. Dat minimumloon mag in zijn ogen best terug naar ze ventig procent of nog minder van De gedoodverfde opvolger van Hans van Mierlo is er nog niet uit. FOTO ANP het huidige niveau. Want Wijers gelooft er heilig in dat daardoor extra banen worden geschapen. Wie niet van dat geld zou kunnen rondkomen, mag naar de sociale dienst voor een aanvullende uit kering. Een dergelijke opstelling maakt hem vooral in PvdA-kring ver dacht. Maar ook in D66-kringen wordt genuanceerd over de mini mumloon-problematiek gedacht, zo bleek afgelopen weekeinde op het congres eens te meer. Wijers zal in elk geval dat deel van zijn ondernemers-mentaliteit moeten bijstellen en een meer sociaal-li beraal gezicht tonen. Hans van Mierlo had gehoopt op datzelfde congres Wijers als zijn opvolger naar voren te kunnen schuiven. Dat is hem niet gelukt. Wijers heeft zijn naamgenoot tij dens een recent diner hooguit toegezegd er over na te denken. Want los van het feit dat het Ka merwerk hem niet ligt, voelt hij er weinig voor zijn gezinsleven nog meer aan de politiek op te of feren dan nu al het geval is. Zoals ze in D66-kringen zeggen: „Hans wil nog tijd overhouden om met zijn kinderen (vijf en drie jaar oud) te spelen." Als Wijers geen gehoor geeft aan de bijkans beklemmende roep uit de partij om de lijst te gaan trek ken, zit D66 onmiddellijk in een leiderschapscrisis. Er zijn min stens twee politieke partijen die daar weinig op tegen zullen heb ben: WD en PvdA. Zij vrezen de aantrekkingskracht die Wijers volgens allerlei opinie-onderzoe ken op de kiezers heeft. D66 zelf is er van overtuigd dat hij de bes te opvolger van Van Mierlo is. Nu Wijers zelf nog. zijn gijzelaars vrij te laten. Pas na bijna tien uur had dat resultaat. Even voor zeven uur 's avonds nam het arrestatieteam posities rond de bank in. Eerst kwamen de vijf gijzelaars een voor een het pand uit met hun handen in de lucht. Nadat zij door politiemen sen waren weggevoerd, volgde een paar minuten later de 33-jari- ge Hagenaar, die meteen in de boeien werd geslagen en afge voerd. Daarop doorzocht het arrestatie team het bankgebouw en trof daar het wapen van de dader, een paar handboeien en geld aan. De gijzelnemer wordt onderzocht door de districts-psychiater. De gijzelaars zijn na hun vrijlating opgevangen door medewerkers van het Instituut voor Psycho Trauma en daarna verenigd met hun familie, die in een vlakbij ge legen pand was opgevangen. Het Nordic batallion van de VN-vredes- macht onderzocht in april 1994 of Lukavac een geschikte locatie zou zijn. Uiteindelijk gaf men de voorkeur aan een grotere plek dichterbij de luchthaven van Tuzla, twin tig kilometer verder naar het zuidoosten. De aanwezigheid van een grote hoeveel heid vuilnis, puin en steenkoolgruis maak te de locatie er voor de Noren niet aantrek kelijker op. Dit was echter niet doorslag gevend en het Nortdic batallion liet ook geen onderzoek verrichten naar de aard en omvang van de vervuiling. De Koninklijke Landmacht had een maand tevoren, in maart 1994, wel een analyse laten uitvoeren. Die gaf echter geen aanleiding tot verdere maatregelen ten behoeve van de gezondheid van het personeel. Verscheidene Nederlandse mili tairen klagen sinds hun verblijf in Luka vac echter over hoofdpijn, slapeloosheid en geheugenverlies. EEN SPAARZAME jongen van achttien werd benaderd door spraakte vertegenwoordigers van een piramidefonds. De onervaren jongeling kreeg verhalen in het oor gefluisterd over torenhoge y,in. sten die hij met zijn spaarcentjes kon boeken. Eenmaal in hetcircuitqe- arriveerd, bleek het niet gemakkelijk om er uit te stappen. Het ingeleq. de bedrag werd alsmaar hoger, de garantie dat het zich in veelvoud zou terugbetalen werd zonder blikken of blozen herhaald. Het bleker loze beloften te zijn. Aan het eind van de rit was het betreffende slachtoffer zevenduizend gulden en een illusie armer. De jongen is een van de duizenden slachtoffers van de inmiddels in ou land talrijke piramidespelen. Het betreft niet alleen Nederlanders, ei zijn ook veel Belgen die zich in de grensstreken bij de piramidefondsen laten inschrijven sinds het spel in België is verboden. Een Belgisch gemeenteraadslid heeft bij de Nederlandse autoriteiten aan de bel getrokken. Namens een groot aantal gedupeerden eist hij dat de Tweede Kamer maatregelen neemt. Hij heeft Kamervoorzitter Bukman uitgenodigd voor een gesprek. De Belg heeft zich met zijn actie gemengd in de ook in Nederland groeiende groep critici, onder wie de belangrijkste consumentenorgj. nisaties. Zij hebben gezelschap gekregen van de vertegenwoordigers van een respectabel instituut. De Nederlandsche Bank heeft gewaar schuwd voor de grote financiële risico's die gepaard gaan met het mee doen aan de piramidespelen. De Nederlandsche Bank wijst er op dat de organisatoren van piramide- spelen zich vaak voordoen als vertegenwoordigers van officiële beleg gingsinstellingen. Zij vallen echter niet onder het toezicht van De Ne derlandsche Bank, hetgeen bij normale beleggingsfondsen wel het® val is. Kortom, er zijn voldoende redenen om de legitimiteit van de fondsen in twijfel te trekken. De Belastingdienst en de Economische Controle Dienst zijn die mening toegedaan, maar ze hebben tot nu toe weinig steun van de politiek gehad. Het kabinet heeft steeds de mening am- gehangen dat de fondsen niet te verbieden zijn, omdat geen sprake is van strafbare feiten. Minister Zalm van Financiën heeft nu juristen opdracht gegeven omde mogelijkheden van een verbod te onderzoeken. De fondsen bevinden zich op het randje van wat wettelijk is toegestaan. Via een aange scherpte wetgeving kunnen ze over die rand worden geduwd, waar door ze kunnen worden aangepakt. Gezien de ellende die de fondsen hebben veroorzaakt, is daar alle reden toe. Kinshasa/Nice (ap/rtr/afp) - pe Zaïrese Volksbeweging van de Revolutie (MPR), de regeringspartij van president Mobutu, is in principe bereid de macht te delen met de re bellen onder leiding van Lau rent Kabila. Dat heeft de vice-voorzitter van de MPR, Banza Mukalay, gister avond gezegd. Volgens Mukalay wil zij11 Parti3 dat er verkiezin gen komen waaruit leiders met een mandaat van het volk voort komen. „Daarom hebben wij be sloten tijdens een overgangspe riode de macht te delen, ook met derebellen." gongoio Mwenze, een van de lei- Arnhem - Officier van justitie mr. B. van der Krabben heeft gis teren in een snelrechtprocedure voor de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem tegen vier militairen en een korporaal zes tot twaalf weken militaire detentie geëist. De militairen hadden op 12 februari op de legerbasis Seedorf een 19-jarige korporaal vernederd en mishandeld. De man werd uit gekleed, met riemen aan een stoel gebonden en met plakband vastgezet. Tenslotte fotografeerden de verdachten hem met een touw om de nek. Rotterdam - Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) heeft de vide otheekhouders gisteren opgeroepen de verhuur te staken van vi deofilms en -spelletjes met gruwelijke en sadistische beelden. Terpstra verwees naar het 'redeloze geweld in de samenleving'- ze doelde op de 'voetbalsupporters' die afgelopen weekeinde het eerste dodelijke slachtoffer op hun naam hebben gezet. Dat geweld moet worden teruggedrongen. „Dan gaat het niet aan dat iemand zijn brood jvi(. verdienen metMe verspreiding van zulke bagger," aldus Terpstra. Utrecht - De eerste CAO voor universiteiten ligt er. Gisteren hebben de werkgevers en de vakbonden een principe-akkoord gesloten. De komende weken kunnen de leden zich uitspreken over het resultaat. Tot nu toe vielen de vijftigduizend werknemers bij de universi teiten onder de algemene onderwijs-CAO. De onderhandelaars hebben geen afspraken gemaakt over een eventuele loonstijging. Dit wordt tot 1999 centraal voor het hele onderwijs afgesproken. Gedurende de looptijd van de overeenkomst, tot 1 januari 1999, zullen er bij de universiteiten geen mensen worden ontslagen omdat zij overtollig zijn of omdat de functie vervalt. Bij groot schalige reorganisaties kunnen mensen wel ontslagen worden. Rijswijk - De Dierenbescherming wil een verbod op de bio-in dustrie. De organisatie wil via een grootscheepse, vier jaar du rende campagne voorgoed een einde maken aan het 'onaan vaardbare dierenleed'. De Dierenbescherming gaf gisteren in Den Haag het startsein voor de actie 'Geef de dieren de ruimte, stop de bio-industrie'. De organisatie voert al vijftien jaar strijd tegen wat zij noemt de wantoestanden in deze sector. Den Haag - De PvdA gaat via advertenties in kranten en vakbla den aspirant-Kamerleden werven. Dat zegt de voorzitter van de PvdA-selectiecommissie, prof. Dunning. Het is voor het eerst dat een politieke partij dit middel inzet bij de speurtocht naar nieuw politiek talent. Met de advertentie-campagne wil de-PvdA in contact komen met mensen buiten het politieke circuit die wel bruikbare deskundig heid bezitten. Dunning: „Je hebt in de Tweede Kamer niet alleen bevlogen mensen nodig, maar ook mensen die het politieke handwerk aan kunnen." Utrecht - De rechbank in Utrecht heeft gisteren ex-politieman H.D. van de Utrechtse politie zes jaar celstraf opgelegd voor zijn aandeel in een serie gewapende overvallen. Twee medeverdach ten zijn veroordeeld tot respectievelijk vijf en twee jaar cel- Te' gen het drietal waren straffen van zes, vijf en drie jaar geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de mannen, D. (34), E.A. (24) en G.V. (24), in 1994 en 1995 als criminele organisatie diverse roof overvallen hadden gepleegd of voorbereid. De ex-politieman had daarin een leidinggevende rol. Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren vier jaar cel opgelegd aan de 29-jarige M.E. uit Venlo wegens ontvoering van twee mannen. Tegen hem was-ook vier jaar geëist. De dader was als chauffeur betrokken bij de vrijheidsberoving en later ernstige martelinf van een van de twee slachtoffers. Dat gebeurde in het huis van A in Venlo. E. maakte deel uit van een Turkse drugsbende die ontevreden was over de opbrengst van tienduizend gulden voor een par*1! drugs. Rotterdam - Tegen twaalf linkse activisten is gisteren voor kantonrechter in Rotterdam 250 gulden boete geëist. Zij nam deel aan een demonstratie op 3 februari vorig jaar in de stad, gericht tegen een betoging van CP'86. Aanhangersvan ze partij protesteerden tegen het verbod van scholen in Ro"e dam om bomberjacks te dragen met Nederlandse vlaggetjes- Beide demonstraties, van extreem-rechts én links, waren ver den door het gemeentebestuur. Kantonrechter mr P. Wieg"1® legde eerder boetes op van honderd tot 150 gulden aan 21 a® hangers van CP'86. Tijdens de zitting zaten rechts-extrerc»s en hun tegenstanders in de zaal. Er deden zich geen ongerege heden voor. Door Bert Schampers Rome - Op de plek waar 40 jaar de Europese Economische Gemee Nederland gisteren de inspiratie g lingen over een nieuw Europees brengen. Op het Capitool in Rome - met uitzicht op het Forum Romanum - kreeg minister Van Mierlo veel waardering. Toch erkende hij dat de weg naar het Verdrag van Am sterdam nog lang en moeilijk zal zijn. Nederland presenteerde in Rome een document met ontwerp-ver- dragsteksten en voorstellen die als basis moeten dienen voor on derhandelingen. De hoofdlijnen zijn vastgelegd. Dat veel minis ters zich in positieve zin uitlieten over het document noemde Van Mierlo bemoedigend. Er is vooruitgang geboekt op en kele wezenlijke onderdelen, zoals het gemeenschappelijk buiten lands- en veiligheidsbeleid, Justi tie en Binnenlandse Zaken. Maar wat dat concreet betekent, wilde Van Mierlo op een chaotisch ver lopen Romeinse persconferentie niet zeggen. „Ik heb alle redenen om dit mqnient om niet duidelijk te zijn," was zijn bescheiden com mentaar. De Britse minister van Buiten landse Zaken daarentegen was wel helder. Hij leek in Rome Ne derland als EU-voorzitter op nieuw een zwarte dag te bezorgen door de tekstvoorstellen naar de prullenbak te verwijzen. Rifkind noemde de pogingen om te komen tot gemeenschappelijk asielrecht en immigratiebeleid onaccepta- Vo In de vol gin en Winchester (ap/afp) - In de Britse stad Winchester is gis teren een tiener veroordeeld tot levenslange gevangenis straf wegens de moord op een 19-jarige kapster. Ze beging de moord toen ze 12 was, waarmee ze jongste vrouwe lijke moordenaar uit de Brit se geschiedenis is. De nu 17-jarige Sharon Can- had in haar dagboek geschre ven dat de moord haar sek sueel opwond. Ze stak haar slachtoffer in juni 1992 in de buurt van de zuidoostelijke plaats Farnborough zonder enige aanleiding 29 keer met een mes. De rechter noemde haar een extreem gevaarlijk persoon. Precies twee jaar na de moord op de kapster bracht Carr met een mes een mede leerlinge ernstige verwondin gen toe. Terwijl zij vastzat voor deze steekpartij, beken de Can de moord. Washington (anp) - Het stelsel ij1 merikaanse centrale ban- nn j e Fed) heeft gisteren beslo- de federal funds rate, het be- G1fnlkste rentetarief voor de geldmarkt, met 0,25 procent te hogen naar 5,5 procent. Het is hl,eerste verhoging in meer danb 'wee jaar. en renteverhoging in de VS hing a0^n ijdjeindeiucht. Dat ver tin,, i'e onrust op de interna ls, a, financiële markten. De itifl=t staP omdat het de 'ei"lsico door de aanhouden- nepmfï1' van economie Ibe- hp,™ Beieggers op de effecten- de Vo„Kan ^ew York denken dat I de rpnp?.n® 20 bescheiden is dat h°°g ga^lnnenkort opnieuw om- op m burea len. doorz matis litien statio

de Stem | 1997 | | pagina 4