'Tarieven stijgen met drastisch' ZAMAN Bakker Jan UIT DECM01 oen! IOESTEM Stranden zijn moeilijk bereikbaar voor meeste gehandicapten l IN DEI Christusdoorn lijkt te worden gespaard Terneuzen blijft goedkoopste gemeente Zeeland Sas neemt maatregelen bij Vlaanderenhal f NMrds,™XSiS«;Wu»n EÉN TIENTJE c3 extra Kleintje superaanbiedingen terra-nova x 53 >.495,- 8.995,- jsief laf f31.995,- SUZUKI 33 31 82. 42 99 99 ZEELAND Ilerneuzense wethouder: Haagbeuken aan beide zijden Nieuwst raat 1 Temeuzen - De inwoners van de gemeente Terneuzen hoeven I volgend jaar geen rekening te houden met een drastische stij- Jing van de diverse belastingtarieven. Lezing schrijver van kinderboeken Dia-presentatie in Zuidland over insectenleven in tuin Tentoonstelling over blinden ^tuidSiuLiS[[z „Ben japon voor tedere beurs van diverse bekende merken ook grote maten. JL Opritten, parklngs'n terrassen Inj Woe»*dag Bakker Jan Dag p aasbrood met amandelspijs 4.95 5 broden naar keuze voor 4 bolussen 2 voor Paas- Tijdens de pkkers van oro beren: |ge Alto, de Swift, de fiback, stijl- Dn. srkrijgbaar ^est uiteen- het speci- lief ki/nnen bar dat het pat in ieder iet raar van |er een wel is een be- btis een Lot- qee u kans i|en of meer! in een erg gen... verzekeringsvoorwaarden. Pers. BUNGALOWTENT t grondzeil na 5 uur, 60,-, 076-5220818 I I I I I WOENSDAG 26 MAART 1997 iL HYPOTHEEK k van 200.000,- 50,- of minder, ling geen bezwaar, d rekenvoorbeeld 213906. Een Kleintje plaatsen: resultaten boeken. HH Handelaren t.k. div. aillissementpartijen vele branches. Tel. 0165-560615^, reclame met een Het helpt. I ftn onze verslaggeefster I Oostburg - Een dagje strand zit er I voor de meeste gehandicapten niet in Ijant door de slechte toegankelijk heid van de 34 duinovergangen aan I je Zeeuws-Vlaamse kust is het voor |ien bijna onmogelijk het strand te bereiken. Dit blijkt uit een onderzoek van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid in samenwerking met de werk groep Gehandicaptenbeleid West- Zeeuws-Vlaanderen. In opdracht van de gemeente Oostburg onderzoeken zij de toegankelijkheid van duinovergangen vanaf 't Zwin tot en met het strand van Breskens. Volgens C. Roos, woordvoerster van de werkgroep, zijn er maar drie overgangen redelijk toegankelijk voor gehandicap ten. „De meeste overgangen zijn bedekt met een dikke laag zand, het is onmoge lijk om daar met je rolstoel door te rij den, laat staan een helling te nemen. De gemeente wil deze situatie verbeteren en als alles is geïnventariseerd wordt beke ken hoe de duinovergangen aangepast kunnen worden. Oplossingen kunnen zijn het asfalteren van paden, aanbren gen van houten plankiers of kunststof matten en verhuren van strandrolstoe- len." Woordvoerder B. Scherbeijn van de werkgroep voegt daar aan toe dat bij het breed opgezette onderzoek ook gekeken is naar het verbeteren van parkeermoge- lijkheden voor gehandicapten. C. Roos: „De gemeente betaalt alle aanpassingen voor grootste deel uit de WVG-pot. In feite zijn wij daar tegen, maar om het WVG-overschot voor onze eigen doel groep te behouden, werken we hier aan mee. We zijn nu bezig een rapport op te stellen over dit onderzoek en leggen het hqlf mei voor aan de gemeente." I (an onze verslaggever I De begroting 1998 beperkt zich vooralsnog tot een trendmatige I verhoging van tarieven zoals de onroerende-zaakbelasting (ozb) t vier procent en de afvalstof- I ienheffing. I Wethouder K. van der Hoofd (Fi- ancien) licht dit tipje van de slui- i op van de komende voorjaars- lota die over een maand of twee verschijnt. Deze nota is de voorlo- f van de gemeentelijke begro- I iingvan volgend jaar. De gemeente kondigde vorig jaar dat voor de periode na 1997 I minder bezuinigd hoeft te worden I jan eerst was aangenomen. Het ;e wethouder Van der Hoofd I namelijk de Raad van de Gemeen- I teünanciën ertoe te bewegen ne- I jen ton minder te korten op de al- Wethouder K. van der Hoofd wegwerpmaatschappij FOTOARCHIEF DE STEM gemene uitkering uit het Gemeen tefonds. De trendmatige stijging van de ozb met vier procent is in gegeven door afspraken in het be leidsprogramma van de gemeente. De stijging van de afvalstoffen heffing is iets waar de gemeente volgens de wethouder weinig aan kan doen. „We hebben immers te maken met landelijke wetgeving. Daar moeten we aan voldoen." De afvalstoffenheffing in de ge meente Terneuzen voor een meer- persoonshuishouden steeg van 157,80 gulden in 1993 naar 357 gulden dit jaar. Een stijging dus met ruim tweehonderd gulden. „Dat heeft te maken met landelij ke wetgeving en het aangaan van een aantal verplichtingen, zoals compostering en het afdekken van de stortplaats. Als gemeente heb ben we daar geen invloed op." De wethouder verwacht wel dat de komende jaren geen drastische stijging van de afvalstoffenheffing meer te verwachten is. „Zoals het er nu naar uitziet, zijn de investe ringen in de verbrandingsinstalla ties de laatste grote post. Ondanks de stijging proberen we voor het bedrijfsleven en onze burgers zo efficiënt en goedkoop mogelijk te werken. De investeringen in de verbrandingsinstallaties is ver moedelijk de laatste grote stap. Er zijn en komen nog wat kleine de tails, zoals de proef met plastic flacons. Wat ons wel opvalt is dat ondanks de vele milieumaatrege len de afvalberg niet afneemt. Er wordt wel keurig gescheiden, maar er wordt niet minder afval geproduceerd. Maar ja, dat is nu eenmaal het gevolg van onze weg werpmaatschappij Ook in Zeeuws-Vlaanderen zijn Ie inwoners van de Scheldestad goedkoper uit dan in andere ge meenten. Toch piekert wethouder K. van der Hoofd (financiën) er tiet over zichzelf op de borst te slaan. „Zo zit ik niet in elkaar. Ik 'en gematigd positief. Ik voel er tiets voor tegenstellingen op te roepen en verkeer niet in de situa tie over anderen te oordelen. Onze gemeentelijke lasten zijn in ieder geval niet zo gek. Het ziet er rede- ''K uit." Feit is wel dat de ge meentelijke belastingtarieven in terneuzen zijn gestegen van 494 gulden in 1992 naar 870 gulden 'orig jaar. Het gaat om de onroe- ronde-zaakbelasting (OZB), de af- valstoffenheffing en de riool- Niet zo gek fan der Hoofd haalt een rapport van de provincie Zeeland tevoor schijn om de stijging te relative- 'en. Hij wijst op een belasting everzicht van Zeeuwse gemeen- en- «Kijk, Middelburg is gestegen van 173 naar 1140 gulden, Vlissin- gen van 777 naar 1097 gulden en °es van 845 naar 1090 gulden, jriro'. Sas van Gent en Hulst vachten vorig jaar respectievelijk 896 en 959 gulden aan ge- eentelijke belastingen in reke- ng Dat geeft toch aan dat wij ®t met zo gek doen." an der Hoofd wil de stijging van e 'ar'even niet verbloemen. „Er ajn twee zaken die hierbij een rol vp ar moesten he ongunstige en van ^et; gemeentefonds ropenseren en Terneuzen heeft r.n n°°lheffing en een Gemeente- De Nieuwstraat in Oostburg ondergaat een complete metamorfose. Van onze verslaggever Oostburg - Langzaam maar zeker neemt Duurzaam Veilig Verkeer bezit van het Oost- burgse centrum. Momenteel ondergaat de Nieuwstraat een complete metamorfose. Het oude wegdek, troittoirs, fietspaden, par keerhavens en de elf lindebomen, die tot voor kort aan één kant het straatbeeld sierden, verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen aan beide zijden van de straat brede trottoirs met daarnaast nieuwe parkeerhavens. De fietspaden komen niet meer terug en worden bij het trottoir ge trokken. Tevens worden aan beide zijden van de straat haagbeuken geplant. Dat is dan ook de reden waarom de lindebomen moeten ver dwijnen. „Door aan beide zijden nieuwe bo men te planten krijg je een evenwichtig straatbeeld," zo werd van de zijde van de ge meente toegelicht. Het verdwijnen van de lindebomen wordt in elk geval niet betreurd door de autobezitters in de Nieuwstraat die elke zomer een vettige laag op hun voertuigen aantroffen. De linde- FOTO WIM KOOYMAN bomen hadden allemaal last van de roet- dauwzwam, waarop veel luizen afkwamen. En de uitwerpselen van de luizen veroorzaak ten die plakkerige, vette laag op de auto's. De Nieuwstraat valt straks vanaf het kruis punt Baljuw Veltersweg in de 30-kilometer zone. Alle verkeer, ook langzaam, wordt via de van drempels voorziene smalle rijweg af gewikkeld. Als alle werkzaamheden volgens plan verlo pen, kan de vernieuwde Nieuwstraat in mei worden opgeleverd. Aardenburg - De kans is groot dat de Christusdoorn op de hoek van de kruising Sassenstraat en Noordstraat in Aardenburg niet wordt gekapt. De gemeente Sluis-Aardenburg probeert een oplossing te vinden om de boom te sparen. Door Frank van Cooten Terneuzen - Ondanks de drastische stijging van de gemeentelij- te belastingen in de afgelopen jaren is de gemeente Terneuzen log steeds de goedkoopste van de vier grote Zeeuwse steden. lijk Riolerings Plan. Andere ge meenten hebben dat nog niet. Daarnaast hebben we sinds een aantal jaren een kringloopstation. Dit station loopt gelukkig heel goed maar kost de gemeente veel geld. Het station kost de gemeente ruim een miljoen gulden per jaar. In Terneuzen hebben we 14.400 aansluitingen. Dat betekent dat van de afvalstoffenheffing zeven tig gulden naar het kringloopsta tion gaat. Je moet dat wel relati veren omdat we hiermee wel een stukje service aan de burger bie den. We blijven een gezond finan cieel beleid voeren. Ik denk dat we een goede prijs/kwaliteit-verhou ding bieden. We streven er daar entegen niet naar zo goedkoop mogelijk te zijn. Want anders gaat het service-niveau omlaag. En dat is niet de bedoeling." Daarnaast speelt de functie van Terneuzen als centrumgemeente in Zeeuws-Vlaanderen de ge meente parten. „We hebben een aantal regiofuncties. Het theater is niet kostendekkend alsmede het overdekte zwembad. Ook mensen van buiten de gemeente Terneu zen maken gebruik van deze voor zieningen zodat we ook voor an dere gemeenten betalen. Er is ge lukkig wel een kentering merk baar. De gemeenten Axel en Sas van Gent zijn bereid mee te denken over de realisatie van de nieuwe schouwburg. Regionaal denken en gezamenlijk optrekken wordt steeds belangrijker. Maar als je al les bij elkaar optelt doen we het als gemeente Terneuzen nog niet zo gek." In het kader van de herinrichting van de Traverse moet de Christus doorn worden omgezaagd, maar inwoners protesteerden vorige week tegen dit gemeentebesluit. Afgelopen maandag vond er een gesprek plaats tussen wethouder J. Dufossé en de omwonenden. De gemeente heeft overleg gehad met HAS Koning, de architect die verantwoordelijk is voor de herin richting van de Traverse. Volgens een gemeentewoordvoer der is men bereid het traject een paar meter te verleggen zodat de boom wordt gespaard. „Donder dag nemen we de proef op de som, dan laten we een vrachtwagen over het aangepaste traject rijden en kijken we of er genoeg ruimte is om de boom te laten staan. Ver keersveiligheid staat voor ons op de eerste plaats en als de boom geen gevaar oplevert voor de weg gebruikers, kan hij gerust blijven staan. Op dit moment is dus nog niets zeker." Durenkamp uit Aardenburg pro testeerde eerder tegen de plannen van Sluis-Aardenburg om de boom te kappen, maar is nu zeer te spreken over de handelwijze van de gemeente. „Sinds wij het vorige week hebben aangekaart, onder nemen ze een serieuze poging om deze bijzondere boom te behou den en dat kunnen we zeer waar deren. Het traject wordt speciaal aangepast en ons is eveneens toe gezegd dat als de wortels even tueel worden beschadigd, we er een andere boom voor terug krij gen. Maar wij hopen natuurlijk dat de Christusdoorn nog jaren lang op zijn plek kan blijven staan." Terneuzen - De kinderboeken schrijver en illustrator Wim Hof man geeft vandaag een lezing in de Terneuzense Openbare Biblio theek. Hofman schreef meer dan twintig kinderboeken en won in het verleden onder meer een gou den griffel. De lezing in de bibli otheek gaat over illustraties en ander beeldmateriaal. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Kaar ten zijn gratis te verkrijgen in de bibliotheek of bij de kunstuit leen. Daar zijn ook nog schilde rijen van Wim Hofman te zien. Van onze verslaggever Terneuzen - Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut houdt vanavond een dia-presentatie in het Zuidlandtheater over het insectenleven in tuinen. Deze presentatie gebeurt in samenwerking met de Zeeuws- Vlaamse afdeling van Groei en Bloei. P. van Breugel uit Veghel is als spreker uitgenodigd. Hij is een van Nederlands grootste spe cialisten op dit terrein. Een deel van het programma bestaat uit een algemeen gedeelte. Diverse groepen van insecten komen aan de orde, zoals de vlin ders en de hommels. Er wordt aandacht besteed aan een insecten- vriendelijke inrichting van de tuin, biologisch beheer en wat er allemaal gedaan kan worden voor overwinterende insecten. Na de pauze wordt meer ingegaan op de betekenis die de tuin kan hebben voor allerei soorten bijen. De Steltkluut wil door middel van deze presentatie onder andere de slechte reputatie van veel soorten insecten wegnemen. De dia-presentatie begint om 19.30 uur en de toegang is voor zo wel leden als niet-leden gratis. Van onze correspondent Middelburg - Hoe 'ziet' een blinde? En hoe wordt die donkere wereld waarin zij leven beleefd? Om dat duidelijk te maken en vooral om eens zelf te ervaren is er van 29 april tot en met 8 mei in Middelburg een drijvende tentoonstelling onder de titel 'Dialoog in het donker'. Om bezoekers aan de donkere wereld te laten wennen gaan ze eerst in een totaal verduisterde aanpassingskamer, waar ze direct geconfron teerd worden met de belevingswereld van de blinden door allerlei geu ren, aan te raken elementen en achtergrondgeluiden. Daarna komt de bezoeker in de tentoonstellingsruimte. Allereerst in een park met fluitende vogels, stromend water, eendengekwaak, gras, etcetera. Vervolgens komt de bezoeker in de stadszone en staat figuur lijk op straat. Op ware grootte nagebouwd met trottoirs, kasseien, ge parkeerde auto's, enzovoort. De rondleiding eindigt met en bezoek aan een café-terras, waar in vol strekte De manifestatie is toegankelijk voor iedereen. Van onze verslaggever Sas van Gent - De gemeente Sas van Gent gaat voor tien tot twaalfduizend gulden aan verkeerstechnische maatrege len nemen op het Vlaanderen- plein. Zo moet de parkeer overlast van bezoekers van de Vlaanderen teruggedrongen worden. Een meerderheid van de commissie Ruimtelijke Or dening reageerde gisteren ge matigd positief op het plan. De parkeerplaatsen tegenover de ingang van de hal worden door een bredere groenstrook ver kleind. De gemeente hoopt hier door dubbel parkeren te voorko men. Voor de ingang van het stadskantoor worden vier nieuwe parkeervakken gecreëerd. En de witte stippellijn op de rijbaan verdwijnt. In plaats daarvan worden in het midden van de weg extra parkeerplaatsen aangege ven. De weg is volgens hoofd grondgebied J. M. Hemelaar 'breed genoeg daarvoor. Boven dien wordt dan de gewenste ver smalling van de rijbaan bereikt.' Naast de genoemde aanpassingen neemt de gemeente diverse klei nere maatregelen rond de hal. Voorwaarde voor de aanpassin gen is dat de politie toezegt stren ger te gaan optreden. Burgemeester J. van Rest: „We hebben inmiddels een mondelin ge overeenkomst, maar een schriftelijke bevestiging is nog niet binnen." Wat raadslid R, de Meijer (PvdA) betreft valt of staat de situatie op het Vlaanderenplein, afgezien van de aanpassingen, met het op treden van de politie. De gemeen te kan er volgens hem beter geen geld aan besteden. Een parkeer wacht lijkt De Meijer een goed idee. M. Sparreboom-Dupain van de WD vindt het echter wel een goed plan, mits de politie zwart op wit toezegt vaker op te gaan treden. De politie voelde zich tot nu toe niet geroepen om massaal bekeu- I Burgemeester J. van Rest....strenger optreden poli tie... FOTO ARCHIEF DE STEM ringen uit te schrijven. In februa ri schreef officier van justitie J. Valente nog dat de oplossing van de problematiek niet lag in het frequent verbaliseren door de po litie. Volgens hem moest de ge meente eerst verkeerstechnische maatregelen nemen. Volgens Van Rest komt het plan aan de wen sen van de politie tegemoed. 'Creatief' noemt M. Hemelsoet-de Jaeger van Gemeente Belangen Groot Sas het parkeerplan. Maar ze mist rapporten van politie en brandweer. Burgemeester Van Rest vindt dat overbodig, omdat ze alles uitvoerig met politie en brandweer heeft besproken. „Door het plan wordt de Vlaan deren in noodsituaties weer te al len tijde bereikbaar en dat is het allerbelangrijkste," aldus Van Rest. Want de vele fout parkerende Belgen en Fransen die op de Pira midespelen afkomen, creëeren met enige regelmaat gevaarlijke situaties. Ze parkeren hun auto's kriskras door elkaar en zetten hun auto's zelfs voor nooduitgan gen. Als de schriftelijke bevestiging van de politie op tijd in Van Rests brievenbus valt, komt het voor stel op de agenda van de raads vergadering op 3 april te staan. vandiv'trUim,500model'e" Tevens verkoop van eenmaal recent gedragen japonnen uit eigen zaak". 5 avonds op afspraak Jede rezondag open van 13 tot 17 uur luuranlrum ,n <fc be*el") ak hs< S"Wnn|lsl, uw lüinmim jjwna - PARKWes - terrassen" - betonklinkers - kleurvaste betonklinkers neh ouef Duits 9amma - gebakken klinkers - betontegels Bezoek- nn„ 'n tr°Pisch hout Mhoud?0"2000 Vrijblijvend prijsofferte JU 00-32-50.-7,6540. F„,

de Stem | 1997 | | pagina 15