Wegvervoer vreest forse schadepost Reed Elsevier neemt bedrijf in VS over Duitse staalfusie bijna rond Acties Renault harder Internet-providers zijn niet blij met e-mailplan van PTT Telecom ANWB richt zich op de pelgrims-markt Oosterschelde-kreeft krijgt eigen keurmerk ECONOMIE A7 Door Frans rijverbod CAO-overleg Akzo verloopt moeizaam Antalya, Izmir of Dalaman Krupp blaast vijandige overname Thyssen af EU dringt aan op open markt Japan DESTEM I I I I I DINSDAG 25 MAART 1997 ^sterdam (anp) - Elsevier Science, dochter van het Ne derlands-Britse uitgeverscon cern Reed Elsevier, neemt de Amerikaanse firma MDL In formation Systems over voor 500 miljoen gulden. Elsevier brengt daartoe een bod uit op de aandelen van MDL, dat software levert voor het analy seren van wetenschappelijke informatie. Dit heeft het con cern gisteren bekendgemaakt. jlDL is een relatief klein, maar uiterst winstgevend bedrijf. Het eind maart afgesloten boekjaar 1995/96 van MDL kende een om zet van 62 miljoen dollar en een nettowinst van 11 miljoen, een nettomarge van bijna 20 pro cent. Elsevier betaalt - gekeken naar de cijfers over 95/96 - bijna dertig keer de jaarwinst. Ook voor uitgevers is dat een erg ho ge prijs. Toch heeft Elsevier dat bedrag er voor over. Science levert via zijn tijdschriften vooral pure in formatie. MDL is in staat die ge leverde informatie te analyseren. De Amerikanen, pas opgericht in 1994, hebben klanten in de che mische, medische en biotechno logie industrie. MDL ondersteunt met zijn data banken en software wetenschap pers met informatie. Juist die sectoren hebben analytische computersystemen nodig om snel vooruitgang te kunnen boe ken bij het maken van nieuwe producten. Het is voor Elsevier de grootste transactie sinds de verkoop van de divisie consumenten-produc ten, waaronder de Dagbladunie dochter, in 1995. Die transactie leverde het concern ongeveer twee miljard gulden op. Sinds dien is Reed Elsevier op zoek naar goede overnamekandida ten. De uitgever kijkt of de over te nemen bedrijven informatie le veren aan het hogere marktseg ment. Daar wordt voor informa tie extra veel geld betaald, om dat de afnemers de artikelen en online-gegevens nodig hebben om voor te blijven in de concur rentiestrijd. Vooral elektroni sche uitgevers zijn tegenwoordig gevraagd. Steeds meer gegevens worden via modem en computer naar de klant gebracht, tegen forse vergoedingen. MDL wordt gezien als een ty pisch vertegenwoordiger uit die elektronische sector. Zo kan de kennis van MDL gebruikt wor den bij de bouw van Elseviers computerdatabank ScienceDi- rect. De databank zal dit jaar haar elektronische poorten ope nen. Op termijn wordt de dienst gevuld met de informatie uit de 1200 tijdschriften van Elsevier Science. Zoetermeer (anp) - Het Nederlands wegvervoer ziet een schade van 120 miljoen per jaar op zich afkomen omdat Frankrijk ko mend weekeinde een algeheel rijverbod op zondag invoert. Belangenorganisatie TLN heeft onderzocht dat de strop per transportonderneming tussen de 5000 en 30.000 gulden ligt. Voor een tiental grote koeriersbedrij ven kan de schade oplopen tot een ton per maand, verwacht TLN. Het Franse rijverbod maakt het truckers onmogelijk op zondag naar huis te rijden. Ze mochten dat tot dusver wel als hun wagen Arnhem (anp) - Het overleg over een kortere werkweek bij Akzo Nobel in Nederland verliep gisterochtend moei zaam. Na anderhalf uur on derhandelen stelde een woordvoerster van de Indus triebond FNV dat er nog niet eens duidelijkheid is over het standpunt van Akzo. In 1995 spraken bonden en Akzo in de CAO af te experimenteren niet een 36-urige werkweek. Per 1 juli van dit jaar zou de kortere werkweek in het hele bedrijf worden ingevoerd, tenzij 'uit de experimenten overtuigend blijkt dat de werkgelegenheid met in voering niet is gediend'. Akzo kondigde onlangs onver wacht aan dat het bedrijf de 36- ®ige werkweek alleen op vrij willige basis wil invoeren. Wie niet korter gaat werken, krijgt een salarisverhoging. De industriebonden hebben daar fel op gereageerd. In het overleg van gisteren wilden ze van Akzo boren dat het concern de kortere werkweek alsnog voor iedereen invoert. Zo niet, dan dreigen ze met een juridische procedure wegens contractbreuk. De bon den vinden dat uit de experi menten wel degelijk blijkt dat de kortere werkweek meer banen oplevert. leeg was of als zij bederfelijk spul bij zich hadden, maar die uitzondering komt nu te verval len. Transportbedrijven zien zich volgens TLN gedwongen meer chauffeurs en materieel in dienst te nemen omdat hun mensen niet op tijd terug kunnen zijn. TLN schat dat nu nog zo'n vijfhon derd truckers op zondag via Frankrijk huiswaarts keren. Duitsland heeft al een rijverbod voor de zondag. Truckers die uit Italië komen rijden daarom via Frankrijk terug naar Nederland. Het probleem voor de transport bedrijven zou volgens TLN min der groot zijn als het Franse rij verbod op een later uur ingaat: niet om 22.00 uur op zaterdag, maar zondagmorgen om 06.00 uur. Chauffeurs kunnen dan za terdagnacht doorrijden naar huis. Verkeersveiligheid Voor TLN is het motief voor het rijverbod niet helemaal duide lijk. De organisatie heeft ge hoord dat het de Fransen vooral te doen zou zijn om de verkeers veiligheid. Dat argument speelt volgens de organisatie voor zaterdagnacht geen rol. TLN verwacht dat mi nister Jorritsma (verkeer) haar protest tegen de Franse maatre gel zal voortzetten en zal ook aankloppen bij EU-vervoers- commissaris Kinnock. (ADVERTENTIE) I Vlieg 'ns vlug naar de zon? De acties bij de Belgische Renault-vestiging in Vilvoorde verharden zich. Het personeel besloot gisterochtend tijdens een algemene vergadering af te stappen van het symbolisch protest en het Fran se bedrijf in het hart te gaan treffen. De werkne mers willen met name voorkomen dat er nog Re- naults België binnenkomen. In Brussel raakten enkele werknemers slaags met de politie toen zij een vakantiebeurs wilden bezoeken. Eerder op de dag blokkeerden enkele honderden boze Renault- mannen- en vrouwen de hsl-spoorlijn die Brussel met Parijs verbindt. foto reuter Natuurlijk avanaf Eindhoven Airport! Met HTC Super Reizen Meer informatie bij uw reisbureau. Door Frans Wijnands Bonn - Het Duitse staalcon cern Krupp-Hoesch heeft de voorgenomen vijandige overname van concurrent Thyssen definitief afgebla zen en dat ook schriftelijk vastgelegd. Het overname bod is ingetrokken. Beide concerns lieten gisteren we ten dat een vrijwillige staal fusie zo goed als rond is. De topmanagers Cromme (Krupp) en Vogel (Thyssen), die al dagenlang op een geheime plaats met elkaar overleggen, willen daardoor de overle vingskansen van de Duitse staalbranche vergroten. Ge dwongen ontslagen worden voorkomen, maar hoeveel ba nen op termijn - onder meer door natuurlijke afvloeiing - zullen verdwijnen, blijft voor alsnog onduidelijk. Het miljardenpoker in de Duit se staal is daarmee voorbij. Krupp-president Cromme lijkt moreel overwinnaar, omdat te vens is vastgelegd dat beide concerns ook op andere terrei nen dan de staal nauwe samen werking zoeken. En dat was precies de bedoeling van Krupp. Het verrassend snelle tussenre sultaat is door werknemers en vakbond met gemengde gevoe lens ontvangen. De protestde monstratie voor de hoofdzetels van de grote banken in Frank furt zal vandaag wel doorgaan, maar vermoedelijk met minder deelnemers dan aanvankelijk was aangekondigd. Hooguit dertigduizend (staal)arbeiders worden in Frankfurt verwacht. De betrokken banken, die de overval van Krupp op Thyssen hadden willen ondersteunen, wijzen intussen alle verant woordelijkheid af. Die ligt vol gens de banken uitsluitend bij Krupp-directeur Gerhard Cromme. De banken - vooral de Deutsche Bank - zijn duide lijk bezorgd om hun (interna tionale reputatie na aile publi citeit rond de geruchtmakende staalfusie. Gisteren nog demonstreerden meer dan duizend staalarbei- ders voor het filiaal van de Deutsche Bank in Düsseldorf. Ze gooiden zakkenvol pinda's tegen de voorgevel, omdat ban kiers vaak over peanuts praten als ze het over banenbedrei- gende miljardenbedragen heb ben. Brussel (rtr/afp/dpa) - De Eu ropese Commissie heeft giste ren bij Japan erop aangedron gen om de toegang tot zijn markt verder te verruimen. „Er is enige vooruitgang bereikt, maar er blijft nog veel te doen," luidt het argument van Leon Brittain, Europees Commissaris voor Buitenlandse Handel. De EU verlangt van Japan duide lijke toezeggingen en een tijd schema voor het opheffen van handelsbelemmeringen in alle sectoren van zijn economie. Vol gende week staat de laatste over legronde tussen beide partijen op de agenda. De knelpunten liggen bij de im portbeperking die Tokio opwerpt voor auto's en auto-onderdelen. Verder eist Brussel minder proce dures voor de invoer van groente en fruit. Ook de restricties die Ja pan stelt voor buitenlands eigen dom in de telecommunicatie zijn de EU een doorn in het oog. Daarnaast zou Japan meer bui tenlandse luchtvaartmaatschap pijen moeten toestaan. Door Frans Pasma Maastricht - Het plan van PTT Telecom om via een nieuw snel netwerk (Net) goedkope email-faciliteiten aan te bieden aan de acht miljoen Nederlandse tele foonabonnees, is bij de mees te providers (aanbieders van toegang tot Internet) niet in goede aarde gevallen. De Vereniging van Internet-pro viders NLIP overweegt een klacht in te dienen bij minis ter Wijers en de Europese Commissie. Volgens voorzitter F. Rodriguez van de branchevereniging is het initiatief in strijd met het Ne derlandse mededingingsbeleid en de Europese anti-kartelwet geving. „Email wordt bijna gra tis weggegeven. Je kunt je voor stellen dat dat nadelig kan zijn voor bepaalde Internet-provi ders", aldus Rodriguez, in het dagelijkse leven directeur van de Amsterdamse provider XS4A11. Stephen van den Berg (28), di recteur van de in Simpelveld ge vestigde provider Cubic Circle, spreekt van 'een slimme marke- Jing-truc'. Volgens hem pro beert PTT Telecom nu klanten aan zich te binden met een amail-serviee tegen een dump- Prijs, om ze in een later stadium van verdere diensten te voor- 2len. „Onze ervaring is dat men sen die eenmaal een emailadres De verenigde internet-providers overwegen een klacht in te dienen bij de Europese Commissie om zo de concurrentie van PTT Telecom tegen te houden. foto anp hebben, dat graag willen behou den. Wisselen van adres is erg onhandig. En dus heeft PTT Te lecom straks een prachtig in strument voor klantenbinding in handen." Concurrent PTT Telecom-topman B. Ver- waayen heeft weliswaar ver klaard dat zijn bedrijf de Inter net-providers niet in de, wielen wil rijden, maar volgens Van den Berg is dat een uitspraak met een korte looptijd. Hij ver wacht dat de PTT de emailklan ten over één a anderhalf jaar ook wereldwijde elektronische post en verdere Internetdiensten gaat leveren. Daarmee zou het bedrijf wei degelijk een directe concurrent van de providers worden. „Om niet in botsing te komen met Europese regelgeving heeft het bedrijf nu nog een aantal kunstmatige restricties inge bouwd", stelt de Cubic Circle directeur. „Het is toch niet lo gisch om alleen email binnen Nederland aan te bieden. Als al le klanten die de PTT nu aan trekt de smaak te pakken krij gen en ook het echte Internet op willen, zal het bedrijf ongetwij feld met alle plezier aan die vraag voldoen. Als dat wettelijk is toegestaan tenminste." Volgens Ben Verwaayen, top man van PTT Telecom, gaat Net slechts als voorportaal voor In ternet fungeren. Mensen die ook buiten Nederland email willen versturen of willen surfen op het World Wide Web, worden door verwezen naar de diensten van een Internet-provider. Maar ook daar profiteert PTT Telecom di rect of indirect van mee. Het be drijf heeft immers ruim vijftig procent van de aandelen van de combinatie Planet Inter net/World Access in handen. Bovendien verdient KPN aan el ke telefoontik die via welke pro vider dan ook verbeid wordt. Groothandelaar En dat is nog niet alles. PTT Te lecom is namelijk ook 'groot handelaar' in infrastructuur en als zodanig een bijna niet te om zeilen factor voor providers. Stephen van den Berg legt uit hoe dat zit: „Stel dat je als pro vider je internationale verbin dingen wil inkopen bij Global One (een consortium van onder meer Franse en Duitse telecom municatiebedrijven), dan moet je toch bij de PTT aankloppen om bij het dichtsbijzijnde aan- sluitpunt van Global One te ko men." Voor Stephen van den Berg is de strategie van PTT Te lecom duidelijk. Voordat bui tenlandse aanbieders zoals Bri tish Telecom vrijelijk de Neder landse markt mogen betreden, probeert PTT Telecom die al af te schermen als een ware mono polist. Onder meer door de Ne derlandse providers totaal aan zich te binden. Het nieuwe Net, waarin PTT Telecom zeshon derd miljoen investeert, zal na melijk niet alleen sneller, maar ook goedkoper zijn dan de be staande verbindingen. Providers die voor hun infrastructuur nu al grotendeels zijn aangewezen op de bestaande PTT-facilitei- ten worden dus praktisch ge dwongen van Net gebruik te gaan maken. Subcontractanten Volgens Stephen Van den Berg betekent dat dat ze uiteindelijk nog slechts als 'klantenverzame laars' en 'subcontractanten' voor het PTT-Net zullen funge ren. Op de korte termijn ver wacht de Cubic Circle-directeur overigens wel van Net te profi teren. „Het grote publiek gaat nu ken nismaken met Internet. Daar door zal in eerste instantie een grotere toeloop bij de providers ontstaan. Toen Planet Internet een landelijke reclamecampag ne begon hadden we ook zo'n hausse. Maar de grote vraag is natuurlijk wat de PTT over één a twee jaar gaat doen." Den Haag (anp) - De ANWB stort zich met de uitgave van een Nieuwsbrief Pelgrimspad nadrukkelijk op de groeiende markt van bedevaartgangers. De organisatie wil vooral de stroom van pelgrims bedienen die naar verwachting in 1999 en 2000 naar het Spaanse bedevaartsoord Santiago de Compostela trekt. De ANWB lanceerde in 1994 samen met de Stichting Lan ge-Afstand-Wandelpaden (SLAW) het Pelgrimspad, een wandelroute van Den Bosch naar Visé in België die langs kerken, kapelletjes en andere plaatsen van verering voert. De SLAW gaat de route door trekken naar Amsterdam. De Raad van Europa heeft het pelgrimspad erkend als onder deel van de internationale pel grimsroutes naar Santiago. De ANWB, de SLAW en zus terorganisaties en pelgrimsge nootschappen in België heb ben eind vorig jaar het Net werk Pelgrimspad opgericht om pelgrims beter te kunnen informeren over een door gaande wandelroute naar San tiago. In dat drukbezochte be devaartsoord ligt volgens de overlevering de heilige Jaco bus begraven. De stad in Noordwest-Spanje staat in 1999 een extra grote stroom pelgrims te wachten. Dan valt de naamdag van Ja cobus, 25 juli, op een zondag en viert Santiago gewoontege trouw een Heilig Jaar. In 2000 staat Santiago als culturele hoofdstad van Europa in de schijnwerpers. „Wij willen ge reed zijn voor de grote stromen pelgrims en toeristen", aldus het eerste nummer van de nieuwsbrief. Het pelgrimspad is opgezet in samenwerking met het Neder lands Genootschap van Sint Jacob, dat de belangen van be devaartgangers naar Santiago behartigt. Het genootschap pikt een bescheiden graantje mee van de groeiende popula riteit van het bedevaartswe zen. Sinds de oprichting in 1986 is het aantal leden ver tienvoudigd tot ruim 1800. ECONOMIE KORT Sphinx verwerft belang in Polen Maastricht - Sanitairproducent Sphinx Gustavsberg heeft een belang van 66 procent verworven in de Poolse sanitairfabriek ZWS Wroclaw. Daarmee krijgt het slecht draaiende Sphinx niet alleen voet op de groeiende Poolse sanitairmarkt, maar ook een mogelijkheid om in Polen goedkoop voor West-Europa te gaan produceren, zo heeft een woordvoerder desgevraagd gezegd. Sphinx maakte vorige week de plannen bekend om sanitairpro- ductie over te brengen naar lage-lonenlanden in Oost-Europa en het Verre Oosten. Het gaat ten koste van fabrieken in Duits land en België. Uiteindelijk wordt 20 procent van de productie bij de sanitair- divisie uitbesteed. De productgroep Baden en Douches ver plaatste al eerder een deel van de productie naar een eigen ves tiging in Polen. Producentenvertrouwen blijft hoog Voorburg - Het vertrouwen van producenten in de economie blijft onveranderd hoog. De ondernemers in de industrie zijn gunstig gestemd. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Vooral de verwachtingen van on dernemers over een toename van de productie zorgt voor het ho ge niveau van het producentenvertrouwen. Ook de orderpositie en de voorraden gereed product laten vanaf januari van dit jaar een gunstig beeld zien. De feitelijke productie van de industrie laat een gestage groei zien. KNP BT verdient 180 miljoen op verkoop Amsterdam - KNP BT (papier, verpakkingen, grafische syste men) verdient 180 miljoen op de verkoop van zijn kunststof-ver pakkingsactiviteiten aan het Amerikaanse bedrijf Tenneco. De Amerikanen betalen 375 miljoen dollar ofwel 710 miljoen gul den. De verkoop heeft betrekking op een groep van zeventien bedrij ven in tien landen met een omzet van ongeveer een miljard gul den. Er werken 3000 mensen. In Nederland gaat het alleen om Pillo-Pak in Eerbeek met 210 medewerkers. KNP BT wil zich concentreren op verpakkingen op basis van massief karton en golfkartonpapier. Zwitserse chocola uit de handel Zurich - In Zwitserland is 500 ton chocola uit de handel geno men die lecithine uit genetisch gemodificeerde soja bevat. Het gebruik van gemanipuleerde soja is in Zwitserland nog verbo den, in tegenstelling tot in de landen van de Europese Unie. Het gaat om de merken Toblerone en Suchard van fabrikant Kraft- Jacobs-Suchard. De gewraakte sojaproducten zijn aangetroffen bij een routine-onderzoek van de keuringsdienst van waren in Bern. Spoorbond FSV wil fusie met machinisten Utrecht - De spoorwegvakbond FSV zoekt een 'krachtenbunde ling' met de VVMC, de vakvereniging voor machinisten en con ducteurs. Aanleiding voor het aanzoek vormen de ontwikkelin gen bij de Nederlandse Spoorwegen, het enige bedrijf waar de FSV zich op richt. Probleem voor de FSV is dat er steeds minder NS'ers en dus po tentiële vakbondsleden zijn, enerzijds door bezuinigingen en anderzijds door het voornemen van de NS om de regionale boe- meltreinen in aparte BV's onder te brengen. Deze bedrijven moeten ook het busvervoer verzorgen. Van Leer spint garen bij beursgang Amsterdam - Verpakkingsconcern Van Leer heeft het afgelopen boekjaar flink geprofiteerd van zijn beursnotering. Die zorgde voor beter gemotiveerde werknemers, lagere rentelasten en nieuwe acquisities, bleek maandag tijdens de toelichting op de jaarcijfers. Al met al zag Van Leer de nettowinst vorig jaar met 17,7 miljoen-gulden (22,4 procent) stijgen tot een recordniveau van 96,9 miljoen. De omzet groeide met vijf procent tot bijna 4,2 miljard. Van onze verslaggever Colijnsplaat - De kreeft uit de Oosterscheldëkrijgt een garan tie-certificaat. Dat certificaat garandeert dat de kreeft op lega le manier uit de Oosterschelde is opgevist. Met het certificaat wapenen Zeeuwse vissers zich tegen het stropen van kreeften. De vismijn in Colijnsplaat mag vanaf 1 april als enige in Nederland het predi kaat 'gegarandeerd Oosterschel de' toekennen. „Elke partij die hier over de mijn gaat, krijgt zo'n certicaat mee," aldus direc teur Foort Lokerse. Het nieuwe garantie-certificaat onderstreept de opleving van de kreeftenvisserij in de Zeeuwse wateren. Die viel na de koude winter van 1963 totaal stil. Sinds een jaar of vier is er spra ke van een opbloei. Vissers die nog over een kreeftenvangst- vergunning beschikten, hebben die afgestoft en zijn opnieuw be gonnen. Daarnaast is er sprake van bijvangst van kreeften door vissers die op tong en schol vis sen. Volgens Foort Lokerse wordt tachtig procent van de aange voerde kreeft uit de Oosterschel de gevangen door beroeps-kreef tenvissers. Per jaar wordt er in Colijnsplaat tussen de 10.000 en 15.000 kilo kreeft aan wal ge bracht. De kreeften-omzet op de vismijn ligt daarmee rond de 350.000 gulden.

de Stem | 1997 | | pagina 7