Regering van Zaïre treedt af Mijn voorraad postzegels is op. Hoe krijg ik snel weer postzegels op de zaak? 0800-0430 EU-adviseursmissie gaat Albanië helpen president Israël en Palestijnse minister bespreken gewelddadigheden Piramidespel in België was 'nekschot' voor sociaal zwakkeren Oost-Europese landen niet welkom op top KORT bestem /I ME NT A AR mtwoord' Idfonds dam Shuttle kt ?uth BUITENLAND A5 MPR wil dialoog met Kabila BUITENLAND KORT Belgrado laat vrije tv-zender weer toe 'Massale verdwijningen in Irak' Weer vondst menselijke resten in België Medewerkers Shell gegijzeld in Nigeria Vhichttunnel in Noord-Ierse gevangenis Bel dan gratis Klantenservice Zakelijke Markt: Wij zorgen ervoor. ^ART 1997 _A4 te weken CDA-achtjqe landenlang verscheurd de n|euwe lijsttrekker )enoeming bezighoudt -riort intussen en de mo' zer. de vraag of lijsttrekker ol'tiek leider van deDe- even. De hectiek in 2ijn -"•de uitspraken van en- lierlo ter discussie. Het ididaten al dan niet ge- ffensperger werd daar- t langer kon doorgaan tijdens het D66-congres n jaren het gezicht van zijn plaats moet afstaan :n voor de Nederlandse van de Tweede Kamer )66 nog niet serieus ge- idachten van veel partij- car moest gaan trekken. hterban op het zijns in- uidige minister van Eco- ;t. Van Mierlo is gechar- last nog over het charis- egeven dat hij niet erg .Toch zal de druk uit de len, toenemen. D66ver- ewenste paarse coalitie Slechts een aanspreken- it heenhelpen. Voordeel wetenschap dat D66 dit in de zaak rond de annikoog is ondanks est. Dat heeft minis- ehriftelijk laten we- )er helikopter naar van zijn bed gelicht van zijn dochters, en. In augustus trok in. Twee maanden ingen het onderzoek van het Ronald Mc- die de functie ruim opvang van familie- ig in een ziekenhuis die vijftig jaar gele- Europa na de oor beeld in Rotterdam, m de opdracht gege- Buitenlandse Zaken is van Rotterdam te Rotterdamse metro voor de aanleg van nde passagiersshutt- ëlse bedrijventerrein t Buma/Stemra heb- ;e week vrijdag op de s onderschept. Het is ederland gedaan, al le van 4 miljoen gul toekomst overlijden sterd is er een epide- 1 vermoeid, kortade- >t doordat de functie de kransslagaderen rijkste oorzaken van is volgens Mosterd n de mensen die aan il voor ons gestyled wee hakhoogtes. azelfde materialen. :en: blauw-wit en rkt 63, Roosendaal 1165) 555581 I I DINSDAG 25 MAART 1997 Jeruzalem (ap/afp) - De Israëlische -resident Weizman heeft gisteren Jen ontmoeting gehad met de Pales tijnse minister van Informatie en Cultuur, Yasser Abed Rabbo. De Pa rijnen hadden het initiatief geno den voor de bijeenkomst in een po sing de gespannen situatie tussen beide landen te verminderen, jfeizman ontving Rabbo in zijn residen ce in Jeruzalem. De twee spraken over je gewelddadigheden, die begonnen na let besluit van de Israëlische regering je nieuwe joodse wijk Har Homa te louwen in Oost-Jeruzalem. de ontmoeting zei Rabbo dat hij een ontmoeting van de Israëlische premier sjetanyahu en de Palestijnse president Arafat op korte termijn uitsluit, je Israëlische minister van Buitenland se Zaken Levy heeft gisteren een beroep gedaan op de Palestijnse president Ara fat om zijn buitenlandse reis naar onder andere Pakistan en Sri Lanka af te bre ken om de strijd tegen het terrorisme op te nemen. „Arafat moet hier zijn. Zon der hem is er niemand die aanwijzingen kan geven om een eind te maken aan het terrorisme." Hanan Ashrawi, minister van Hoger Onderwijs van de Palestijnse Autoriteit, hekelde gisteren het Israëlische men- senrechtenbeleid voor de VN-Mensen- rechtencommissie in Genève. De bouw van de nieuwe joodse wijk is volgens Ashrawi een bedreiging van het vredesproces. „De bulldozers begraven onze hoop op en onze dromen van vre de," aldus Ashrawi. Zij beschuldigde Is raël ervan Jeruzalem uit het hart van Palestina te willen rukken. De meer dan drieduizend Palestijnen, die de joodse staat gevangen houdt, zouden bloot staan aan marteling. Aan de toespraak van Ashrawi ging enig diplomatiek gesteggel vooraf. Israël had er bezwaar tegen dat de Palestijnse Au toriteit, waarnemer bij de VN, de verga dering vanaf het spreekgestoelte mocht toespreken als ware het een lidstaat. De maandag begon in Hebron, net als de afgelopen vier dagen, met rellen tussen Palestijnse demonstranten en Israëli sche troepen. De Palestijnse politie maakte echter dit keer snel een einde aan de schermutselingen door zich tus sen de demonstranten en de soldaten op te stellen. In Bethlehem greep de politie niet in en gooiden zo'n 200 Palestijnse jongeren met stenen naar soldaten die bij het Graf van Rachel de wacht hielden, een joodse enclave in de stad. De soldaten schoten met rubberkogels. Zeker 17 Pa lestijnen raakten gewond. Ondertussen lanceerde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu een me diacampagne om de internationale steun, die de Palestijnen genieten sinds het bekend worden van het Israëlische besluit Har Homa te bouwen bekend is, te ondergraven. In een serie interviews voor de Amerikaanse televisie uitte Netanyahu steeds dezelfde boodschap: Arafat heeft de Palestijnse extremisten aangemoedigd terreuraanslagen te ple gen. Ook Israëlische veiligheidsfunctio narissen gaven interviews met dezelfde strekking. Generaal Yaalon verklaarde dat Arafat op 9 maart een ontmoeting in de Gazastrook had met militante Pales tijnse groeperingen. „De extremisten begrepen uit het gesprek dat ze het groene licht van voorzitter Arafat kre gen om aanslagen uit te voeren," aldus Yaalon. Kort daarvoor kreeg Arafat bij zijn be zoek aan Washington kritiek van de Amerikaanse regering op zijn besluit om Palestijnse extremisten, die betrok ken zijn geweest bij aanslagen in Israël uit de gevangenis vrij te laten, zo beves tigde een Amerikaanse functionaris gis teren. Arafat kreeg te horen dat hij meer moet doen tegen het terrorisme, aldus de functionaris. De Israëliërs hadden de Amerikaanse regering voor Arafats bezoek een lijst met de namen van de 25 vrijgelaten Pa lestijnse extremisten overhandigd, als mede 33 namen van Palestijnen om wiens uitlevering Israël vraagt omdat ze betrokken zouden zijn geweest bij aan slagen op Israëliërs. Kinshasa/Washington (afp/rtr) - Premier Kengo wa Dondo van Zaïre en zijn regering zijn afgetreden. Dit heeft de Zaïrese staatstelevisie gisteravond bekendgemaakt. Het ontslag van Kengo leek onvermijdelijk geworden. Vorige week dinsdag werd hij door het overgangsparlement weggestemd. Kengo leg de die beslissing naast zich neer, omdat tijdens de stemming het vereiste quorum niet in het parlement aanwezig was. h en Eindhoven- Maar gisteren ontving Mobutu een delegatie van het overgangs parlement en liet weten dat 'hij kennis had genomen' van de be slissing van het parlement. Dat kwam er volgens waarnemers op neer dat hij zich distantieerde van zijn premier. Kengo legde zich toen neer bij de uitspraak van het parlement. De Verenigde Staten hebben er ondertussen bij Mobutu aange drongen op onderhandelingen met rebellenleider Kabila. Minis ter van Buitenlandse Zaken Ma deleine Albright zei dat Mobutu een delegatie moet samenstellen of een onderhandelaar moet aan wijzen om met Kabila aan tafel te gaan zitten. De Revolutionaire Volksbewe ging (MPR), de partij van Mobu tu, is bereid tot onderhandelingen met rebellenleider Kabila, zo zei Banza Mukalay, de vice-voorzit- ter van de voormalige eenheid spartij en tevens vice-premier. ■Als dat de prijs van de vrede is, zijn wij bereid tot een dialoog met Laurent-Désiré Kabila," aldus Banza. „Wij zijn zonen van het zelfde land, en er is niets mis mee als wij bij elkaar komen om over onze problemen te praten.Banza sprak zich tevens uit voor een voortzetting van het democratise ringsproces dat in 1990 is ingezet. Dat moet leiden tot vrije, demo cratische en doorzichtige verkie zingen 'met het oog op de op komst van de Derde Zaïrese Re publiek'. Gisteren was nog niet duidelijk of Mobutu naar de top van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) zou gaan. Die komt mor gen bijeen in de Togolese hoofd stad Lomé. Zowel Mobutu als Ka bila ontving een uitnodiging. De rebellenleider besloot om veilig heidsredenen niet zelf te gaan, maar een delegatie te sturen die onder leiding staat van Bizima Karaha, verantwoordelijke voor Buitenlandse Zaken van de rebel- lencoalitie. Karaha zei voor zijn vertrek van het vliegveld van Ki sangani dat de delegatie niet gaat om te onderhandelen met de Zaï rese regering. In de Congolese hoofdstad Braz zaville zijn gisteren aan het eind van de middag de eerste Belgische militairen aangekomen. Het Bel gische kabinet besloot in het weekeinde een bataljon van 550 soldaten naar het Centraal-Afri- kaanse Congo te sturen om ze te kunnen inzetten bij een eventuele evacuatie van Belgen uit Zaïre. Eerder stuurden de Verenigde Staten en Frankrijk al troepen naar Midden-Afrika met het oog op een evacuatie. De drie landen voeren nauw overleg over de ope ratie. Soldaten van het regeringsleger wachten om zich over te geven aan de Zaïrese rebellen. Brussel (anp) - De Europese Unie stuurt een adviseursmissie naar Albanië om de autoriteiten in Tirana bij te staan op hu manitair, politiek, economisch en finan cieel terrein. Dat heeft minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken gisteren verklaard na overleg met zijn collega's in Brussel. De missie gaat na of verdere hulp nodig is, met name op het terrein van de interne veiligheid en het ver trek van illegale vluchtelingen naar landen in de regio. Een aantal landen heeft zich bereid ver klaard een kleine politiemacht op de been te brengen om de EU-missie bij te staan en hu manitaire hulp te beschermen, verklaarde de Italiaanse minister Dini. Dat moet gebeuren onder een mandaat van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) of eventueel de Verenigde Naties. Frankrijk, de vier zuidelijke EU-lidstaten, Oostenrijk en Roemenië willen daaraan bij dragen, aldus Dini. Ook Nederland is desge vraagd bereid mee te doen mits de Tweede Kamer ermee instemt, zei Van Mierlo. Om de weg te effenen voor de adviseursmissie vertrekt vandaag of morgen een groep kwar tiermakers naar Albanië. Zij brengen alvast voor twee miljoen ecu (4,2 miljoen gulden) hulp met zich mee. Ook gaan zij na of de toestand in Albanië zo precair is dat internationale politiebijstand inderdaad nodig is. „De Raad wil niet verder gaan dan nodig is," zegt Van Mierlo. „Er is geen behoefte aan een grote militaire macht." Wel willen de EU-mi- nisters Tirana in de toekomst helpen opnieuw een eigen politiemacht op te zetten via trainingsprogramma's. Als de Albanese auto riteiten willen, kan een 'coalitie van bereid willige landen' een beschermingsmacht leve ren, aldus Van Mierlo. De Europese ministers volgen in grote lijnen de aanbevelingen van de Nederlandse reizend ambassadeur De Marchand et d'Ansembourg. Hij raadde de EU vorige week na een missie in Albanië aan adviseurs te sturen, eventueel onder bescherming van politiefunctionaris sen. Die moesten dan ook voorkomen dat noodhulp in verkeerde handen zou vallen. Italië heeft gisteravond met Albanië een ak koord gesloten over patrouilles in de Adriati- sche Zee om de exodus van Albanese vluchte lingen in te dammen. De Italiaanse premier Prodi maakte de overeenkomst bekend na een gesprek met zijn Albanese ambtsgenoot Fino. «Voor mensen, onder aan de sociale ladder, is deelname aan een piramidespel uitgelo pen op een nekschot. Deurwaarders die hun schamele bezittingen verkochten omdat af lossingen van leningen niet meer gedaan kon den worden. Mensen die op straat zijn gezet en nu bij het Openbaar Comité voor Maat schappelijk Werk (so ciale dienst. Red.) voor deun aankloppen," zegt OCMW-raadslid Daniël Vandenabeele uit het Belgische Gis tel. De desastreuze ge volgen van het spel ziet hij op zijn weke lijkse spreekuur. Door Rein van der Helm "Hier zijn de allerzwaksten de doelgroepen. Bejaarden, gastar beiders en gehandicapten," zegt ean-Pierre Lauwaert uit Aalst. A1 drie jaar lang is hij namens zeventig gehoorgestoorden bezig fle organisators van het inmid dels verboden piramidespel Co- dmbus aan te klagen en te pro eren nog iets van de verloren •"zet terug te krijgen. ruk gebarend wisselen vier do- je wensen in de woning van auwaert hun ervaringen uit. 'er van de in totaal zeventig ge- 00rgestoorden die door deelna me aan Columbus duizenden guldens zijn kwijtgeraakt. „Maandenlang brachten zij tel kens 12.000 frank in het spel in een vergeefse poging hun inzet ten terug te krijgen. Zij hebben zich blindgestaard op de voor spelde uitkomst van een uitke ring van 96.000 frank als zij de top van hun piramide zouden bereiken. Het is weinigen ge lukt," zegt Lauwaert verbitterd. Zijn dove vriendin zette hem drie jaar geleden op het spoor. „Ik zag regelmatig die cheques van 6.000 frank de deur uitgaan, maar er kwam nooit iets voor te rug. Toen heb ik mij erin ver diept en vastgesteld dat de voor spiegelingen niet klopten." Lauwaert toonde zich een door bijter. Met medewerking van di verse banken wist hij veel van de afgegeven cheques van steeds 6.000 frank te traceren en stelde vast dat de meesten werden geïnd door de organisator van het spel of door iemand uit zijn onmiddellijke omgeving. Door zijn vriendin kwam hij al snel in aanraking met andere gehoorge stoorden, die eveneens veel geld hadden verloren. „Al bij al ging het om een clubje van 70 dove mensen." Hij bracht het hele piramide bouwwerk in beeld, noemde dat een cyclus, en stelde vast dat van de ingelegde 4.880.000 frank in een cyclus, er slechts 1.500.000 hun weg vonden naar de deelne mers. „De rest verdween in de zak van de organisatie," zegt hij. Op 6 december 1994 diende hij voor het eerst een klacht in bij het parket in Mechelen, waar de doven speelden in een horecabe drijf in die gemeente. Dat een Lauwaert strijdt al jaren tegen pyramidespelen. aantal van de deelnemers ver bo ven de 100.000 frank kwijt is, komt doordat werd aangespoord zelf nog eens 'in te stappen' en zodoende met een eerdere stor- FOTO REIN VAN DER HELM ting sneller aan de top van een piramide te komen. „De gevolgen zijn dikwijls rampzalig," zegt Lauwaert en wijst op een van de dove mensen, Ivo Caljon. „Die heeft een - ge lukkig mislukte - zelfmoordpo ging gedaan. Zijn huwelijk zat, ook al wegens financiële perike len, in het slop. Hij dacht door deelname aan zo'n spel snel uit de problemen te zijn. Uiteinde lijk heeft het hem 120.000 frank gekost." Caljon kwam in aanra king met het spel nadat een dove vriend had gereageerd op een advertentie die een goede bijver dienste beloofde. „Het dovenwe- reldje is klein en al snel hadden ze met zeventig van die gehandi capten een eigen piramidespel in Mechelen. Het feit dat een rijks wachter het spel coördineerde, gaf de deelnemers extra vertrou wen in een goede uitkomst. Op die rijkswachter richt ik nu mijn pijlen," zegt Lauwaert. Op zijn tafel liggen stapels dos siers. Hij is inmiddels woord voerder van zo'n 8000 mensen, verspreid over heel België, die een bedrag van rond 22 miljoen gulden hebben verspeeld. Daar naast wordt samengewerkt met Daniël Vandenabeele die zich inzet voor Belgen die na het spelverbod in eigen land tever geefs hun financiële geluk in Ne derland zochten. Sinds 1994 zijn inmiddels drie klachten bij justitie ingediend en tot nu toe zonder resultaat. Op zeventig door zijn advocaat ge zonden brieven aan justitie kwa men welgeteld drie nietszeggen de kattebelletjes terug. Wél reageerde minister van Jus titie De Clerck. „Het behoorde niet tot zijn bevoegdheid in te grijpen, maar hij heeft onze klacht doorgestuurd naar de procureur-generaal in Antwer pen, de 'baas' van de onder zoeksrechter in Mechelen die nog geen enkele actie heeft on dernomen," zegt Lauwaert. Afgelopen maanden zijn ook contacten geweest met een aan tal senators, waaronder Anciaux en Coveliers. Dat resulteerde in de afspraak dat op 13 juni door de senaat een openbare hoorzit ting over piramidespelen wordt gehouden. Vijf ministers zeggen dan aanwezig te zijn," zegt Lauwaert. Sinds hij vorige week een oproep plaatste in de grootste Vlaamse krant, staat zijn telefoon rood gloeiend. Eén daarvan was zeer bemoedigend: Het Hoog Comité van Toezicht gaat zich met de zaak bemoeien. Steun vindt Lauwaert ook in een uitspraak van een rechtbank in Turnhout, die een organisator van een pira midespel tot acht jaar cel ver oordeelde en de gedupeerde deelnemers tot burgerlijke partij verklaarde. Daarmee kunnen zij een eis tot schadevergoeding in dienen. Hoop dat alle mensen ooit al hun geld terugkrijgen, heeft Lauwaert niet. „Als er maar iets terugkomt, dan is al veel gewonnen," zegt hij. Net als Daniël Vandenabeele hoopt hij dat ook in Nederland het spel wordt verboden. Vandenabeele gaat via zijn eigen gemeente Gistel andere Bel gische gemeenten aansporen him burgers voor te lichten over de werking van de piramidespelen. „Dit moet worden gestopt. Zo lang het in Nederland nog is toe gelaten, blijft het een complexe zaak. Dat twee horecazaken in Sluis inmiddels geen spelen meer toelaten zie ik voorlopig als een eerste echte overwinning." Belgrado - De Servische PTT heeft gisteren de uitzendingen van het onafhankelijke televisiestation BK in het hele land hersteld. Het staatsbedrijf gaf gehoor aan het vonnis van de economische rechtbank in de Servische hoofdstad Belgrado, veronderstelden BK-medewerkers. De rechters bevalen vrijdag, dat het populaire station onmiddellijk zijn zendfrequenties moest terugkrijgen, na dat de kritische zender donderdagavond in grote delen van Servië was uitgeschakeld. Genève/Bagdad - Irak spant de kroon in de wereld met een aan tal verdwijningen van 16.000 mensen, volgens het gisteren ver schenen mensenrechtenrapport van VN-rapporteur Max van der Stoel. De oud-minister van Buitenlandse Zaken omschrijft presi dent Saddam Hussein in dit rapport als een gewelddadige dicta tor die geen enkele oppositie duldt. De verdwijningen betreffen in ruim zeshonderd gevallen Koeweitse burgers, nog steeds onvind baar sinds de bezetting van Koeweit in 1990 en de hierop volgen de Golfoorlog. Brussel - De Belgische politie heeft gistermiddag bij Mons in het zuiden van het land weer stoffelijke resten gevonden die waar schijnlijk van mensen zijn. Volgens een woordvoerder van de po litie lijkt het erop dat het gaat om een romp van een vrouw die daar nog niet lang heeft gelegen. De gruwelijke vondst was ver pakt in een tas van een supermarkt. Die lag vlakbij de plaats waar in het weekeinde ook al lichaamsdelen waren gevonden. In het plaatsje Cuesmes troffen Belgische agenten gisterochtend weer een vuilniszak aan, vlakbij de plaats waar de negen zakken met ledematen van drie vrouwen waren gevonden. In deze tiende zak zaten persoonlijke bezittingen. Londen/Lagos - Nigeriaanse betogers van de Egwas-stam hebben 127 Nigeriaanse medewerkers van Shell gegijzeld. Ook bezetten zij zaterdag zes pompstations van het Brits-Nederlandse oliecon cern in het Afrikaanse land. Dat heeft een woordvoerder van Shell gisteren in Londen meegedeeld. Bij botsingen met de Nige- rianen raakten zes Shell-medewerkers gewond. Shell meldde dat de gijzelnemers bereid zijn de zes gewonden vrij te laten. Die moeten vandaag naar de stad Warri worden gebracht. Belfast - Veiligheidsbeambten hebben in de nacht van zondag op maandag bij een routinecontrole een vluchttunnel ontdekt in de beruchte Maze-gevangenis in de buurt van de Noord-Ierse hoofd stad Belfast. De tunnel was ongeveer dertig meter lang en voor zien van elektriciteit. Hij begon bij een afdeling waar bijna hon derd veroordeelde leden zitten van de katholieke terreurgroep IRA. Volgens de gevangenis-directie is nog niemand via de tunnel ontsnapt. Maze is het gevangeniscomplex met het grootste aantal terroristen in West-Europa. Brussel (anp) - De Midden- en Oost-Europese landen, Cyprus en Malta, die kandidaat zijn voor het lidmaatschap van de Eu ropese Unie, zijn niet welkom op de Europese top in Amster dam. Minister Van Mierlo (Buitenland se Zaken) kondigde gisteren als EU-voorzitter aan met deze tra ditie te willen breken wegens 'het uitzonderlijk karakter' van de Amsterdamse top. Zijn voorstel kreeg volgens diplomaten alge mene instemming van de Europe se collega's, die bijeen zijn in Brussel. Op de top in Amsterdam moet de unie een akkoord bereiken over de hervormingen van de Europe se Unie om deze voor te bereiden op de uitbreiding naar het oosten en de herziening van het verdrag van Maastricht. Volgens afspraak begint Brussel een half jaar na afronding van de EU-hervor- ming, dus op zijn vroegst begin 1998, met de officiële toetre dingsonderhandelingen. Eurocommissaris Van den Broek, binnen de Europese Commissie belast met de betrekkingen met Midden- en Oost-Europa, vindt het logisch dat de kandidaat-lid staten geen uitnodiging krijgen voor Amsterdam. Omdat de top geheel aan de afronding van de EU-hervormingen zal zijn ge wijd, doet de bijeenkomst geen recht aan dé positie van de poten tiële nieuwe lidstaten, aldus Van den Broek. Hij verzekerde dat de kandidaat lidstaten zo kort mogelijk na Am sterdam op de hoogte worden ge steld over het eindresultaat van de EU-hervorming. De bedoeling is dat premier Kok dat zelf een week na de Amsterdamse top op een aparte bijeenkomst zal doen. Een aanpassing van de unie is no dig om de EU ook na uitbreiding voldoende slagkracht te laten houden. De Estlandse minister van Bui tenlandse Zaken, Toomas lives, reageerde gelaten op het EU-be- sluit. „Wij stellen geen eisen aan organisaties waarvan we nog geen lid zijn." Hij heeft de uit sluiting van de Amsterdamse top gisteren niet besproken met zijn Midden-en Oost-Europese colle ga's. Sinds de Europese top in Es sen eind 1994 nodigt de Unie ge regeld regeringsleiders van de kandidaat-lidstaten uit, vooral om hen het gevoel te geven erbij te horen. (ADVERTENTIE) Dan maakt u toch gebruik van de 'Postzegels-per-post- service'. Wilt u meer weten over 'Postzegels per post1 of over een van de andere producten en diensten van PTT Post?

de Stem | 1997 | | pagina 5