Snellere hulp aan asbest slachtoffers 'Val Srebrenica zal blijven spelen' Rege van Z, treedt kIn leugens geloven, was makkelijker dan in de waarheid' De zwanenzang van Dodewaard Van de Poel van Ruth 'Meer aandacht voor kwaliteitseisen in ivf-centra Nederland' president Isi Piramidesp DE STEM BINNENLAND Hoger beroep Roosendaler in zaak doden Thea Kramer en verbergen lijk Rapport bepleit één instituut Inventarisatie pestschade voor rundveehouders Defensie-minister Joris Voorhoeve laat terugkeer in nieuw kabinet open DE STEM COMMENTAAR dE STEM Duidelijkheid bij D66 NIEUWS KORT 'Optreden in Lancee-zaak verantwoord' Nijpels preses Ronald McDonaldfonds Marshall krijgt beeld in Rotterdam Start aanleg onbemande ParkShuttle Grote partij illegale cd's ontdekt 'Epidemie hartfalen op komst' MPR wil dialoog A i i i i i DINSDAG 25 MAART 1997 A4 Van onze verslaggever Den Bosch - De 39-jarige inwoner van Roosendaal die vorig jaar werd veroordeeld tot zeven jaar cel voor het doden van de Vughtse Thea Kra mer en twee jaar voor het verbergen van haar stoffelijk overschot, werkt mee aan een psychiatrisch onder zoek. Dat zei zijn advocaat, mr. L. van Boxsel, gisteren tijdens de be handeling in hoger beroep bij het Gerechtshof in Den Bosch. Justitie had al geruime tijd geleden aan gedrongen op een onderzoek naar het geestesvermogen van de man. Die wilde toen geen medewerking verlenen. „Was u bang dat dan misschien een andere waarheid aan het licht zou komen?," vroeg mr. K. Meijring, voorzitter van het Gerechtshof, aan de Roosendaler. De man antwoordde dat hij het 'misschien beter wel had kunnen doen'. Mr. Van Boxsel zei dat het 'beperkte' onderzoek mogelijk de effecten aantoont van de traumatisch ervaring die zijn cliënt zou hebben beleefd. Die traumatische ervaring betreft de ver meende zelfmoord van Thea Kramer. De vrouw was sinds 4 oktober 1991 vermist. Haar stoffelijk overschot werd in maart vorig jaar gevonden onder het terras van de woning in Vught, waar zij woonde met haar toenmalige echtgenoot en twee zo nen. De man beweerde haar te hebben 'begraven', nadat zij zich thuis had opge hangen, om de zonen het leed van de zelf moord van hun moeder te besparen. „Ik moest de ene leugen aanvullen met de andere. De leugen was voor mij waarheid geworden. In de leugens geloven, was ge makkelijker dan in de waarheid. Maar ik heb haar niet opgeknoopt," aldus de man. Mr. Meijring informeerde nadrukkelijk naar de verhouding tussen de man en de vrouw. De man zei dat zij hem kleineer de. Meijring vroeg of het 'kies' was dat de man enkele dagen na de verdwijning per soonlijke spullen van de vrouw weggaf aan een werkster. Ook vroeg hij waarom na de verhuizing albums met huwelijks foto's in het huis achter waren gebleven. Volgens de man was dat in 'een roes' ge beurd. Mr. Van Boxsel vroeg of het Gerechtshof een onderzoek zou willen verrichten naar de 'zelfmoord-achtergrond' van Thea Kramer. Volgens hem had zij geprobeerd om zichzelf met de auto dood te rijden te gen een paal. Ook zou zij hebben ge tracht om uit een rijdende auto te sprin gen. Verder zou haar medicijngebruik wijzen op psychische problemen. Mr. Meijring zei dat het hof zich 'juridisch niet in staat acht om aan dat verzoek te voldoen'. Na afloop van de zitting zei Van Boxsel dat hij zou proberen om zelf nader onderzoek te verrichten om zelf moord 'geloofwaardiger' te maken. Daar heeft hij tot 13 mei de tijd voor. Want mr. Meijring besloot de behandeling aan te houden, omdat een medewerker van het gerechtelijke laboratorium gisteren niet aanwezig kon zijn. Procureur-generaal A. Broek-Blaauwboer had de medewer ker gevraagd een verklaring af te leggen. Het werd niet duidelijk wat dat voor ver klaring moet zijn. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er moet één instituut komen dat asbestslachtoffers bijstand biedt. Als werkgevers, verzekeraars en andere betrok kenen daarin samenwerken, kunnen de slachtoffers sneller worden geholpen. Dat schrijft prof. mr. J. de Ruiter in een advies aan staatssecreta ris De Grave (Sociale Zaken). Volgens de voormalig minister van Justitie duurt het nu te lang, voordat iemand die ziek is ge worden van asbest, een vergoe ding krijgt. „Het probleem zit hem niet in het recht, ook niet in de betaling, maar in de procedu re." Omdat de ziekte zich vaak heel snel ontwikkelt, overlijden veel patiënten, voordat zij een vergoeding krijgen. De Ruiter sprak van een 'juridische lij densweg'. De Vereniging van Asbestslacht offers noemt het rapport een 'doorbraak'. De vereniging acht het wel van groot belang dat de huidige verjaringstermijn van dertig jaar verdwijnt. De belangrijkste taken van het nieuwe instituut zijn het ver strekken van informatie en het bemiddelen tussen slachtoffers en hun werkgevers. De Ruiter verwacht dat er in de toekomst normbedragen vastgesteld kun nen worden voor de slachtoffers. Naar verwachting zullen in de komende 35 jaar circa 40.000 Nederlandse mannen een door asbest veroorzaakte ziekte krij gen. Sommige asbestslachtoffers kunnen geen verantwoordelijke werkgever aanspreken, bijvoor beeld omdat die inmiddels fail liet is gegaan. De Ruiter vindt dat zij een schadevergoeding van de overheid moeten krijgen. De Grave, die het rapport gisteren in ontvangst nam, erkende dat de overheid 'medeverantwoor delijk' is, maar wilde nog geen toezeggingen doen. Het probleem van de verjaring schuift De Ruiter door naar de politiek. Slachtoffers worden meestal pas ziek, tientallen jaren nadat ze met het asbest in aanra king zijn gekomen. Dan is de aansprakelijkheid van de werk gever al verjaard. De Ruiter noemt dat 'onbillijk'. „De wetge ver moet zich beraden. Als men zegt 'dit kan niet', dan moet.de wet aangepast worden." De Gra ve gaat hierover praten met mi nister Sorgdrager (Justitie). De Ruiter verwacht dat ziekten, die mensen door hun werk heb ben opgelopen, in het algemeen een steeds groter probleem zul len worden. Daarom stelt hij voor dat werkgevers verplicht een aansprakelijkheidsverzeke ring afsluiten. De Grave ziet daar wel iets in. Rijswijk (anp) - De ivf-laboratoria in Nederland moeten meer aandacht besteden aan het voorkomen van verwisselingen bij elk moment waarop eicellen en zaadcellen een bewerking on dergaan. De laboratoria voldoen nog niet aan de internationaal afgesproken kwaliteitseisen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Inspectie voor de Gezond heidszorg. Minister Borst van Volksgezondheid had opdracht gegeven tot het onderzoek, nadat de afgelopen jaren een aantal in cidenten had plaatsgevonden rond kunstmatige inseminatie. Zo kreeg in 1993 een blank echt paar een tweeling waarvan één jongetje een donkere huidskleur heeft. De inspectie vindt dat alle labo- Rijswijk (anp) - De Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB) gaat de schade inventari seren die rundveehouders hebben geleden in het door varkenpest ingesloten gebied. Dat maakte de vakgroep rundveehouderij van deze bond gisteren bekend. Het gaat niet alleen om de schade die boeren hebben geleden door dat zij geen dieren mochten aan- en afvoeren. De NCB maakt ook de extra kosten op die zijn ge maakt voor onder meer het af voeren van mest naar noodopsla- gen. De bond zal vervolgens met het ministerie van Landbouw overleggen of er mogelijkheden zijn om rundveehouders schade loos te stellen. De NCB bena drukt dat het alleen om daadwer kelijke schade gaat als gevolg van het vervoersverbod in de door varkenspest getroffen gebieden. Nadat zaterdag in Gassel de pest zich opnieuw openbaarde, bleek gisteren in Odiliapeel de 53e var kenshouderij getroffen. ratoria moeten voldoen aan de eisen van Good Clinical Practi ce. Dit zijn internationaal aan vaarde protocollen, waarin de vereiste procedures in een labo ratorium stap voor stap zijn vastgelegd. Extra controle op vitale punten, zoals de beoordeling van de kwaliteit van eicellen, zaadcel len en de bevruchte embryo's, noemt de inspectie een belang rijk aandachtspunt. Invoering van streepjescode zou een oplos sing kunnen zijn voor het voor komen van verwisselingen. Steeds meer laboratoria houden zich aan de eisen van Good Cli nical Practice. Zo ook het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht, waar door een fout de wit-zwar- te tweeling is ontstaan. Een weg- werp-pincet is daar toen waar schijnlijk twee keer gebruikt. Eerst voor de zaadcellen van een Arubaanse man, daarna voor het sperma van de Nederlandse man. De inspectie betreurt het dat ivf- centra een aantal belangrijke ge gevens, zoals het aantal ivf-be- handelingen, het aantal succes vol tot stand gebrachte zwanger schappen, de babysterfte en af wijkingen bij geboren kinderen, niet registreren. Een goede regis tratie maakt het mogelijk de ont wikkeling van een kind vanaf het moment van bevruchting tot na de geboorte te volgen. Er is zeer weinig bekend over de mo gelijke risico's van ivf voor de kinderen op latere leeftijd. Zo is niet duidelijk of zij een verhoog de kans op onvruchtbaarheid hebben. De inspectie stelt dat de zorg in de twaalf ivf-centra in Neder land van een verantwoord ni- Door John van Oppen Dodewaard - Morgen, ergens in de tweede helft van de och tend, vindt aan de oevers van de Waal, nabij het dorp Dode waard in de Betuwe, een his torische gebeurtenis plaats. De kerncentrale stopt dan de finitief met het opwekken van elektriciteit. De reactor wordt uitgeschakeld, de stroompro- ductie voorgoed stilgelegd. Geen stroomverbruiker in Ne derland zal hinder ondervinden van het 'dipje' in de stroomvoor ziening. Gloeilampen blijven op volle krachten branden, radio's spelen storingsvrij door en een computerstoring op kantoor valt evenmin te verwachten. De GKN-kemcentrale van Do dewaard leverde nog niet één procent van alle elektriciteit die Nederland verslindt en het 'te kort' dat eventueeel zou kunnen ontstaan, wordt aangevuld door landen als België, Frankrijk en Duitsland, die een groot gedeelte van hun exportproduct opwek ken via... kernenergie. Voornamer dan haar rol als stroomproducent, was de functie van de GKN-centrale als 'proef tuin' voor de kernenergie-lobby in Nederland. De nucleaire fa briek vervulde sinds de opening in 1968 mondiaal een voorbeeld functie van een 'veilige' centrale. Nederlandse kernfysici konden hun ervaring, opgedaan in Dode waard, overdragen op collega's in landen waar ze het minder nauw nemen met veiligheids voorschriften. Na de ramp in Tsjernobyl gaven Nederlandse deskundigen bijvoorbeeld advie zen aan Russische kernfysici. Morgen wordt de reactor echter uitgeschakeld. Op zich is dat geen unieke verrichting. Afkop peling van het stroomnet gebeur de geregeld, tijdens de periodie ke wisseling van splijtstofstaven. Maar deze keer is het stoppen van de productie definitief. Een emotioneel moment voor de 153 mensen die er nu nog wer ken. Ze raken hun baan niet kwijt van vandaag op morgen, maar het markeert toch het be gin van een lange en onzekere periode, waarin ze moeten gissen naar hun volgende werkplek in de wereld van de energievoorzie ning. Een emotioneel moment ook voor de actievoerders die al jarenlang uitschreeuwen dat het stralingsrisico van nucleaire energie te groot is, vooral omdat het kernafval vele generaties lang een dodelijke dosis straling behoudt. De tegenstanders vin den alle klaagzangen over het verlies aan werkgelegenheid bo vendien vals. In vegelijking met andere landen was Nederland Morgen stopt de kerncentrale van Dodewaard definitief met het opwekken van elektriciteit. De splijtstofstaven liggen daarna nog drie jaar in het opslagbassin (foto) om af te koelen. En pas over veertig jaar kan begonnen worden met de ontmanteling van het gebouw. foto anp helemaal niet uniek en maatge vend op het gebied van de kern fysica, zeggen ze. Nu kernenergie naar de achtergrond verdwijnt, worden creatieve Nederlandse ingenieurs pas werkelijk gesti muleerd om uitvindingen te doen die wereldwijd indruk zullen maken: op het gebied van duur zame energie, opgewekt door windkracht of zonnepanelen. Dodewaard mag morgen dan wel stoppen met het leveren van kernenergie, het afkoppelen van het stroomnet betekent nog lang niet het einde van de kerncentra le zelf. Morgenvroeg begint in feite de buitenbedrijfstelling en ontmanteling, die in totaal zo'n veertig jaar gaat duren. Het duurt nog tot het jaar 2000 totdat de laatste nog overgebleven splijtstofelementen in het op slagbassin van de centrale zijn afgekoeld. Daarna worden ze, zoals altijd, afgevoerd naar het Engelse Sellafield. Dan pas is al le splijtstof - en daarmee 99 pro cent van alle nucleaire straling - uit het gebouw verwijderd. Dan begint ook het lange wachten op de ontmanteling zelf. Daarmee wordt pas begonnen na veertig jaar. Pas tegen het jaar 2035 is de achtergebleven radioactiviteit zo ver afgenomen, dat het gebouw volledig kan worden gesloopt en de uiterwaarden terug kunnen worden gegeven aan de natuur. Vorige week bezocht hij Moskou. Deze week wacht hem een bezoek van de Poolse minister van De fensie. WD-minister Joris Voor hoeve van Defensie geniet van de contacten met de Oost-Europese landen. Door Marianne Wuite Die ochtend, als hij op het punt staat het kou de Moskou te verlaten, oogt Joris Voorhoeve tevreden. Het vierdaagse bezoek aan Rusland is nuttig geweest. Nederland heeft een over eenkomst met de Russen gesloten voor mili taire samenwerking. Eenmaal in het regeringsvliegtuig slaat Voor hoeve de Moscow Times van die dag nog eens op. Hij moet lachen als de conclusie van de besprekingen in Helsinki over de Navo-uit- breiding ter sprake wordt gebracht. Jeltsin en Clinton zijn 'het erover eens dat ze het niet eens zijn'; het lijkt verdacht veel op de 'agree tot differ' waar WD-leider Bolkestein op aanstuurde in het door hem aangezwengelde Navo-debat. Voorhoeve noemt de uitkomst van de top 'heel behoorlijk'. Het belangrijkste resultaat is in zijn ogen dat de twee leiders hebben afge sproken dat er een nieuw verdrag komt voor de vermindering van kernwapens. Het ver baast hem allerminst dat Clinton en Jeltsin geen overeenstemming hebben bereikt over de uitbreiding van de Navo. „Je kon nu niet verwachten dat Jeltsin met de uitbreiding zou instemmen. Het is ook niet verontrustend. Het is nu zaak dat er voor de Navo-top in Ma drid in een veiligheidshandvest goede bin dende afspraken met Rusland worden ge maakt. Het blijft wat vreemd om Voorhoeve over de Navo-plannen te horen praten. De warme pleidooien die hij tijdens zijn verblijf in Mos kou voor de nieuwe Navo hield, lijken immers zo haaks te staan op het 'nu-niet-doen'- standpunt van zijn partijleider. „Ik vind dat er veel te veel koude drukte om is gemaakt. Ik heb geen problemen met de opvatting van Bolkestein, omdat hij in zijn verhaal de na druk heeft gelegd op de risico's van een te snelle uitbreiding van de Navo. Ik zie de na delen daarvan heel goed. Maar zijn verhaal is niet helemaal af. Er zitten ook positieve kan ten aan een uitbreiding." Verschil van inzicht tussen Voorhoeve en Bol kestein is er volgens eerstgenoemde dan ook niet. Ook niet wat de lijn van de WD betreft. De sociaal-liberaal Voorhoeve zegt nog steeds zijn draai te kunnen vinden in de partij. Ter wijl die toch onder aanvoering van Bolkestein een steeds conservatievere koers vaart. „Ik voel mij daardoor niet beperkt. Ik denk ook dat het met die conservatieve koers nog wel meevalt. Er is vaak een verschil tussen de toonzetting en de feitelijke keus. En waar het om gaat, is de feitelijke keus." De minister wil niet ingaan op de vraag of hij in een nieuw kabinet zal plaatsnemen. Hij wil wel bevestigen dat het hem tot nu toe als mi nister niet bepaald meegezeten. Het is duide lijk dat zijn gedachten dan naar Srebrenica gaan. De val van de moslim-enclave zal altijd aan zijn naam gekoppeld blijven, weet hij. Direct na de gebeurtenissen heeft hij even overwogen om op te stappen. Maar hij besloot dit niet te doen, omdat dit tot de veronder stelling zou kunnen leiden dat de Nederland se troepen hadden gefaald. „En de Neder landse troepen kan echt niet worden verwe ten wat daar is gebeurd," zegt hij. 'Srebrenica' houdt hem nog steeds bezig, ver telt hij. Al is het maar omdat in publicaties en tv-uitzendingen steeds weer vermeende ont hullingen worden gedaan over de gang van zaken rond de val van de enclave. „Dat soort dingen zijn natuurlijk vervelend, maar ik loop lang genoeg mee om te weten dat dat er bij hoort na traumatische gebeurtenissen. Eenvoudigweg omdat men het maar moeilijk kan accepteren dat dat soort verschrikkelijke dingen gebeuren." Zelf kijkt hij uit naar de uitkomsten van het onderzoek van het Rijks Instituut voor Oor- logs Documentatie. „Het is van groot belang dat in de Riod-publicatie in detail wordt op geschreven wat er gebeurd is. Ik denk ook dat het van groot belang is dat de hoofdschuldi gen voor het tribunaal worden berecht. Beide zaken zijn nodig om dit trauma enigszins te kunnen verwerken." DE opvolgingskwestie bij D66 begon de laatste weken CDA-achtio I vormen aan te nemen. Het CDA wordt al maandenlang verscheurd I door interne twisten over de vraag wie straks de nieuwe üjsttrekke moet worden. De commissie die zich met de benoeming bezighoudt schuift de kwestie voor zich uit. De achterban mort intussen en de mo gelijke kandidaten worden met de dag nerveuzer. De onzekerheid binnen D66 ging vooral over de vraag of lijsttrekker Hans van Mierlo nog wel door wilde gaan. De politiek leider van de De mocraten was nog niet van plan uitsluitsel te geven. De hectiek in zijn partij nam echter onverwachte vormen aan door de uitspraken van en kele vooraanstaande functionarissen. Daarbij stond niet de kandidatuur van Van Mierlo ter discussie. Het kwalijke school in het gegeven dat andere kandidaten al dan niet qe- schikt werden bevonden. Fractievoorzitter Wolffensperger werd daar bij een aantal malen publiekelijk geschoffeerd. Van Mierlo heeft goed begrepen dat het zo niet langer kon doorgaan In het belang van de partij heeft hij daarom tijdens het D66-congres duidelijkheid gecreëerd. De man die tientallen jaren het gezicht van zijn partij heeft bepaald, heeft besloten dat hij zijn plaats moet afstaan aan een jonger iemand. Hij is nog niet verloren voor de Nederlandse politiek. Een ministerschap of een lidmaatschap van de Tweede Kamer wil hij niet uitsluiten. Over de opvolging van Van Mierlo is binnen D66 nog niet serieus ge sproken. De huidige politiek leider was in de gedachten van veel partij- genoten de man die nog eens voor vier jaar de kar moest gaan trekken Van Mierlo zelf heeft niet nagelaten om zijn achterban op het zijns in ziens goede spoor te zetten. Voor hem is de huidige minister van Eco nomische Zaken Wijers de uitgesproken favoriet. Van Mierlo is gechar meerd van de kwaliteiten van Wijers die daarnaast nog over het charis ma beschikt. Wijers heeft echter enige malen te kennen gegeven dat hij niet erg geïnteresseerd is in deze energievretende baan. Toch zal de druk uitde partij om de erfenis van Van Mierlo over te nemen, toenemen. D66 ver keert in een beroerde positie. De zo vurig gewenste paarse coalitie heeft de partij meer kwaad dan goed gedaan. Slechts een aanspreken de figuur als Wijers kan D66 over het dode punt heenhelpen. Voordeel is dat de nieuwe leider zich kan richten op de wetenschap dat D66 dit kunstje al meerdere malen heeft vertoond. Den Haag - Het optreden van politie en justitie in de zaak rond de voormalige politiechef R. Lancee van Schiermonnikoog is ondanks een aantal tekortkomingen verantwoord geweest. Dat heeft minis ter Sorgdrager van Justitie de Tweede Kamer schriftelijk laten we ten. Lancee werd vorig jaar april door een per helikopter naar Schiermonnikoog overgevlogen arrestatieteam van zijn bed gelicht op verdenking van seksueel misbruik van één van zijn dochters. Ook de andere gezinsleden werden aangehouden. In augustus trok de dochter de beschuldiging tegen haar vader in. Twee maanden later besloot het Openbaar Ministerie in Groningen het onderzoek te staken wegens gebrek aan bewijs. Den Haag - Ed Nijpels is de nieuwe voorzitter van het Ronald Mc Donald Kinderfonds. Hij volgt Sylvia Toth op, die de functie ruim zes jaar heeft bekleed. Het fonds financiert de opvang van familie leden van ernstig zieke kinderen die langdurig in een ziekenhuis liggen. Mill MCI ii»V J /f^i JDU'1 Rotterdam - George Marshall, de Amerikaan die vijftig jaar gele den het naar hem genoemde plan lanceerde om Europa na de oor- v jlog economisch overeind te, jjejpen, krijgt een b?eld in Rotterdam. De Maasstad heeft beeldhouwer Willem Verbon de opdracht gege ven het gelaat van de generaal en minister van Buitenlandse Zaken te vereeuwigen. Het beeld komt in het stadhuis van Rotterdam te staan. Capelle a/d IJssel - Volgende v/eek gaat bij het Rotterdamse metro station Kralingse Zoom de schop de grond in voor de aanleg van het eerste deel van het tracé voor een onbemande passagiersshutt le. De ParkShuttle gaat rijden naar het Capelse bedrijventerrein Rivium. Schiphol - De douane en de Opsporingsdienst Buma/Stemra heb ben naar gisteren pas bekend is gemaakt vorige week vrijdag op de luchthaven Schiphol een partij van 96.000 cd's onderschept. Het is de grootste vangst van vervalste cd's ooit in Nederland gedaan, al dus de douane. De partij heeft een straatwaarde van 4 miljoen gul den. De schijfjes zijn afkomstig uit Bulgarije. Rotterdam - Steeds meer mensen zullen in de toekomst overlijden aan hartfalen. Volgens de epidemioloog A. Mosterd is er een epide mie op komst. Patiënten met hartfalen zijn snel vermoeid, kortade mig bij lichte inspanning en houden vocht vast doordat de functie van het hart is verminderd. Vernauwing van de kransslagaderen van het hart en hoge bloeddruk zijn de belangrijkste oorzaken van de aandoening. De prognose van hartfalen is volgens Mosterd slecht, binnen vijf jaar overlijdt 70 procent van de mensen die aan de ziekte lijden. (ADVERTENTIE) Deze voorjaarsset van "Vromani" is speciaal voor ons gestyled in Italië. De pump is uitgevoerd in twee halchoogtes- Het bijpassende tasje is vervaardigd uit dezelide materialen- Beide veikrijgbaai in de zomerse kleuren: blauw-wit en blauw-multi en de basic kleuren: blauw-uni. brons en zwart. Maten 35 t/m 42. Zowel schoen als tas zijn normaal ook al aantrekkelijk geprijsd voor 160,-. Maar zolang voorradig geldt nu voor elk de verbazende prijs van... Nieuwe Markt 63, Roosendaal Telefoon: (0165) 555581 Grote Markt 5, Breda. Ook in Den Bosch en Eindhoven. Jeruzalem (ap/afp) - De Israëlisc „resident Weizman heeft gister Ln ontmoeting gehad met de Paid tijnse minister van Informatie Cultuur, Yasser Abed Rabbo. De P lestijnen hadden het initiatief gert men voor de bijeenkomst in een p ging de gespannen situatie tuss' jjeide landen te verminderen. Weizman ontving Rabbo in zijn reside tie in Jeruzalem. De twee spraken ov ge gewelddadigheden, die begonnen het besluit van de Israëlische regeri je nieuwe joodse wijk Har Horna bouwen in Oost-Jeruzalem. Na de ontmoeting zei Rabbo dat hij e ontmoeting van de Israëlische premi Netanyahu en de Palestijnse preside Arafat op korte termijn uitsluit. De Israëlische minister van Buitenlan Kinshasa/Washington (afp/rtr) - Pr Zaïre en zijn regering zijn afgetr staatstelevisie gisteravond bekend' Kengo leek onvermijdelijk gewor werd hij door het overgangsparleme de die beslissing naast zich neer, om vereiste quorum niet in het parleme Maar gisteren ontving Mobutu era: een delegatie van het overgangs- zin] parlement en liet weten dat 'hij kor; kennis had genomen' van de be- pu| slissing van het parlement. Dat Gis kwam er volgens waarnemers op Mo] neer dat hij zich distantieerde van nis zijn premier. Kengo legde zich (O. toen neer bij de uitspraak van het gei parlement. stai De Verenigde Staten hebben er bil: ondertussen bij Mobutu aange- reb| drongen op onderhandelingen heii met rebellenleider Kabila. Minis- ma: ter van Buitenlandse Zaken Ma- om deleine Albright zei dat Mobutu Kar! een delegatie moet samenstellen Bui of een onderhandelaar moet aan- lend wijzen om met Kabila aan tafel te vert gaan zitten. sani De Revolutionaire Volksbewe- om 1 ging (MPR), de partij van Mobu- rese tu, is bereid tot onderhandelingen In ci met rebellenleider Kabila, zo zei zav Banza Mukalay, de vice-voorzit- van ter van de voormalige eenheid- mil: spartij en tevens vice-premier. gisq „Als dat de prijs van de vrede is, weel zijn wij bereid tot een dialoog met sold Laurent-Désiré Kabila," aldus kaa] Banza. „Wij zijn zonen van het- kurn zelfde land, en er is niets mis mee eva| als wij bij elkaar komen om over Eers onze problemen te praten. "Banza Stal sprak zich tevens uit voor een naai voortzetting van het democratise- op ringsproces dat in 1990 is ingezet, voel Dat moet leiden tot vrije, demo- ratii „Voor mensen, onder aan de sociale ladder, is deelname aan een piramidespel uitgelo pen op een nekschot. Deurwaarders die hun schamele bezittingen verkochten omdat af lossingen van leningen niet meer gedaan kon den worden. Mensen die op straat zijn gezet en nu bij het Openbaar Comité voor Maat schappelijk Werk (so ciale dienst. Red.) voor steun aankloppen," zegt OCMW-raadslid Daniël Vandenabeele uit het Belgische Gis tel. De desastreuze ge volgen van het spel ziet hij op zijn weke lijkse spreekuur. Door Rein van der Helm "Hier zijn de allerzwaksten de doelgroepen. Bejaarden, gastar beiders en gehandicapten," zegt ean-pierre Lauwaert uit Aalst. Ai drie jaar lang is hij namens zeventig gehoorgestoorden bezig de organisators van het inmid dels verboden piramidespel Co- umbus aan te klagen en te pro beren nog iets van de verloren Jbzet terug te krijgen. ruk gebarend wisselen vier do- re mensen in de woning van auwaert hun ervaringen uit. ler van de in totaal zeventig ge- oorgestoorden die door deelna me g" ke: eei ter zie sp. riii to^ be! lui Zij dri „ft vai ma ru£ die spij Lai bij vei af| 6.0| vai geïi hei 01 zij aai sto» ha< het mei Hij bo eei de een] hurl meil zak Op voo| het dot] dri'

de Stem | 1997 | | pagina 4