Kritiek op toelaten piramides Kabinet werkt aan plan tegen voetbalgeweld Hooligan Carlo leek so onkwetsbaar MEDEDELING Lange reis wasbeer eindigt in Roosendaal cDE STEM DE STEM Tros-coryfee Landré dood Een beer kan de was doen Nederlandsche Bank slaat alarm Van Gelder op de borrel na vergadering in streektaal Adviseurs Europa naar Albanië waren er LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Van onze verslaggevers Amsterdam/Gistel/Aalst - Er komt steeds meer kritiek op het feit dat Nederland de om zich heen grijpende piramidespelen tog altijd geen halt toeroept. Namens honderden Belgische ge- Japeerden eist het gemeente raadslid Daniël Vandenabeele uit het Vlaamse Gistel dat de Tweede tamer paal en perk stelt aan de piramidefondsen, die in de Neder landse grensstreek met België veel Belgen trekken. De Nederland- sche Bank waarschuwde gisteren nadrukkelijk voor piramidespe len. „Het meedoen gaat gepaard net zeer hoge financiële risico's," aldus de bank. Consumenten-or ganisaties eisten eerder al een ver bod. Raadslid Vandenabeele schrijft in een brief aan Tweede-Kamer voorzitter Bukman dat het de hoogste tijd is om in actie te ko men, willen er niet soortgelijke toestanden ontstaan als in Alba nië. Hij wil hierover een gesprek met Bukman. Een afschrift van de brief is gestuurd naar alle Zeeuws-Vlaamse burgemeesters, omdat in veel van hun gemeenten piramidespelen plaatsvinden. Sinds het spel in België is verbo den, wijken organisatoren uit naar de Nederlandse kant van de grens om hun lucratieve bedrijf voort te zetten. Sinds het Gistelse raadslid aan de weg timmert om piramidespelen aan de kaak te stellen heeft hij al drie (anonieme) Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder drinkt donder dagavond de beloofde borrel met de nieuwe gemeenteraad 'an Noord-Beveland. Enige tijd geleden riep Van Gelder de Zeeuwse gemeen ten op te vergaderen in het Zeeuws. Noord-Beveland is eerste en tot nu toe enige gemeente die hieraan gehoor beeft gegeven. Ce Commissaris van de Ko ningin beloofde een borrel te nomen drinken op de eerste raadsvergadering die in dia lect zou worden gehouden en "Ij lost die belofte nu in. Het glas zal na de raadsvergade ring worden geheven in het nieuwe gemeentehuis, 'an Gelder hoopt met zijn op riep het gebruik van het Zeeuws dialect te bevorderen. Alleen maar bestuderen en vastleggen van streektalen als 'ets van vroeger is volgens "em de doodsteek voor dia lecten. Maar de meeste Zeeuwse politici voelen er kennelijk weinig voor. doodsbedreigingen gekregen. Hij heeft een aanklacht tegen onbe kenden bij de politie ingediend. „Uit recent onderzoek en uit goe de bron is gebleken dat 130.000 Belgen voor een gemiddeld bedrag van 110.000 frank (6.000 gulden) hun kans gewaagd hebben. Zeer velen zijn al hun centen kwijt. Meer nog: ze moeten ondersteund worden door de sociale diensten," aldus Vandenabeele. Namens 500 gezinnen, leden van een pas opgerichte belangenvere niging, heeft hij een klacht inge diend bij de Belgische justitie. Al drie jaar geleden deed J. Lauw- aert uit Aalst dit, toen hem was gebleken dat 70 gehoorgestoorden voor vele duizenden guldens aan inzet zijn kwijtgeraakt. Tot nu toe zonder resultaat. Vandenabeele en Lauwaert hopen op een spoedig spelverbod in Ne derland. Inmiddels hebben twee horecabedrijven in Sluis besloten geen ruimte meer beschikbaar te stellen voor piramidespelen. Dit nadat een confrontatie tussen twee concurrerende organisaties in het grensstadje uitliep op een gijzeling, wat aanleiding was voor een grootscheeps politie-optreden en veel publiciteit. De Nederlandsche Bank (DNB) stelde gisteren in een verklaring dat de fondsen hoge uitkeringen beloven en doen alsof het om nor male beleggingen gaat. DNB wijst er met nadruk op dat de fondsen niet - zoals echte beleggingsin stellingen - onder toezicht van de bank vallen. Sinds het gerechtshof in Arnhem eind vorig jaar bepaalde dat het niet om een kans-, maar om een behendigheidsspel gaat, schieten de piramidefondsen als padde stoelen uit de grond. De uiterst professionele fondsen met namen als Top, Pecunia of Titan vragen een inleg van soms'duizenden gul dens. De totale inleg bedraagt naar schatting enkele honderden miljoenen guldens. Het kabinet meent dat het pirami despel niet te verbieden valt. Ook heeft het geen trek in een apart vergunningenstelsel voor de orga nisatoren, zoals D66-Kamerlid De Graaf heeft voorgesteld. OP BUITENLAND-A5: Piramidespel 'nekschot' voor sociaal zwakkeren OP ZEELAND-Cl: Horecabedrijven sluiten deur voor piramides Brussel - De Europese Unie stuurt een adviseursmissie naar Albanië om de autoriteiten bij te staan. De missie gaat ook na wat zij kan doen tegen de exodus van Albanezen naar vooral Italië. Eu ropa zendt geen troepenmacht. ZIE BUITENLAND -A5 (ADVERTENTIE) In verband met Pasen verschijnt De Stem niet j I op maandag 31 maart, j Gelieve advertenties voor de uitgave van 1 april van De I Stem ZVK uiterlijk woensdag 26 maart aan te leveren, j HTJ 111,1411111.1 Het wasbeertje is weer gevangen. Van onze verslaggever Roosendaal - Volledig verlamd door angst rolt hij zich op in het verste hoek je van de kooi. Het wasbeertje, net ge vangen door Rob Vermunt van de Roosendaalse dierenambulance, heeft geen zin in al die nieuwsgierige blikken. Het is maar de vraag wie er meer geschrok ken is: het wasbeertje of de medewerkers van het bedrijf Furness Logistics op het in dustrieterrein Majoppeveld. Ze waren bezig een uit Amerika afkomstige container te lossen toen het wasbeertje zich liet zien, maar zich niet zo snel liet vangen. Gealarmeerd door de politie, snelde de Roosendaalse dierenambulance naar het be drijf aan de Schotsbossenstraat. Daar was men weer op zoek naar het wasbeertje dat niet van plan was zijn vrijheid zonder slag of stoot op te geven. Drie weken lang duurde de scheepsreis van Amerika naar Roosendaal. Lang genoeg voor het beertje om zich knagend een weg te banen door talloze kartonnen dozen die ge vuld waren met wegenbouw-apparatuur. Dorst had-ie overigens wel, want de bak met water die in de container gezet werd, was in een ogenblik leeg. Binnen een mum van tijd was-ie trouwens FOTO de STEM/DICK DE BOER ook weer verdwenen. Niet meer te zien in de inmiddels leeggehaalde container, wellicht schuilend in een van de dozen waarin hij eerder op onverklaarbare wijze terecht was gekomen. Deze keer was het maar van korte duur. Toen het dier eenmaal was betrapt, slaagde Rob Vermunt erin zijn eerste wasbeer te vangen. „Dit heb ik inderdaad nooit eerder aan de hand gehad, een wasbeer. Ik denk dat het diertje wel in een dierentuin terecht komt, want ik zou niet zo snel weten waar er een opvangcentrum voor dit soort beestjes is. Voorlopig moeten we het beestje maar tot rust laten komen." DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Van onze verslaggevers Amsterdam - Eindhoven, ruim vier jaar geleden. Over een klein half uurtje start de topper uit de eredivisie tussen PSV en Ajax. Een deel van de fanatieke aanhang van de thuisclub werkt de laatste druppels moed naar binnen. Plots lopen er zes man de kroeg in. 'Joden?', sist het vragend door het dranklokaal. De grootste van de vreemden biedt snel uitsluit sel. 'Boertjes, mag ik een bier tje?" De stilte die volgt, wordt gevoed door Eindhovense verbazing. De daarop volgende vechtpartij is eigenlijk zinloos. Want Carlo Pi- cornie en zijn gevolg waren toch maar mooi het hol van de leeuw binnengestapt. Logisch dat ze daar wat klappen voor over had den. Andersom moest dat nog maar eens gebeuren. „Ja, dat was Carlo," blikt een kennis op de dag na de geweld dadige confrontatie tussen hooli gans van Ajax en Feyenoord te rug. „Carlo leek onkwetsbaar. Die schijn heeft hij dus met de dood moeten bekopen. Toch is dat voor F-siders nog ondenk baar. Carlo loopt al ruim twintig jaar in het wereldje mee. Juist hij moest beter weten." Zo was Picornie in 1985 nauw betrokken bij de oprichting van de stichting F-side, een suppor- tersgroep die twaalf jaar geleden een eigen honk onder stadion De Meer kreeg. Picornie werd niet vanwege zijn communicatieve vaardigheden als bestuurslid be noemd. Informatie over de F-side werd door andere stafleden van de stichting naar buiten ge bracht. Picornie dankte zijn functie aan zijn contacten. Want vanaf het moment dat Ne- Onbekenden hebben gisteren bloemen gelegd op de plek in een weiland bij Beverwijk waar hooli gan Carlo Picornie zondag de dood vond. 'Jouw lach zal ik nooit vergeten', staat op het kaartje. FOTOWFA derland in 1974 tijdens de wed strijd tussen Feyenoord en Tot tenham Hotspur op lugubere wijze kennismaakte met het nieuwe fenomeen voetbalvanda lisme, liet ook een groep suppor ters uit Amsterdam-Oost regel matig van zich horen. Het gezel schap vormde de hardste kern van de F-side en opereerde alleen volgens eigen plan. Door Picor nie bij het bestuur te betrekken, raakten de diehards niet geheel in een isolement. De vele rellen, het staafincident en de daarop volgende Europese schorsing voor Ajax betekenden in 1991 uiteindelijk het einde van de stichting F-side. Voor de har de kern van de Amsterdamse was dat echter geen reden de activi teiten te staken. De F-side bleef een begrip in hooligan-Neder land. En Picornie groeide uit tot één van de beruchtste leden. „Iedereen kende hem en zelfs zijn ergste vijanden hadden res pect voor hem," weet de kennis. „Carlo was namelijk nooit bang. Hij bleef altijd staan en vocht ook gewoon met blote handen. Zelfs in dat weiland van Bever wijk. Was hij maar eens bang ge weest. Dan was hij tenminste op de vlucht geslagen. Nu is hij ge woon afgemaakt." Voor voormalig leider Roland Pieloor van de F-side kan het zo niet langer. „Dit moet afgelopen zijn. Als dit niet stopt, vallen er nog meer doden. Daarom hoop ik een wapenstilstand af te kunnen kondigen. Maar dat kan alleen als alle vrienden van Carlo het daarmee eens zijn. En dat zal niet meevallen. Want nu schreeuwt iedereen alleen maar om wraak." „In het dagelijkse leven stond Carlo bekend als een rustige en aardige jongen. Een 35-jarige va der van twee kinderen die voor de kost een hotel runde. Maar op zondag was Carlo anders. Twin tig jaar ging dat goed. In Bever wijk was hij overmoedig. Naar later bleek te overmoedig." De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. or 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97.50 V kt. Naam: Adres: Postcode:. Telefoon:.. en Parkerpen. .Plaats: ..Bank/Gironr: Handtekening:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND W m m m m mm ettelijk hands," oor- Dongen en Corthals r de douche en Bres tien man verder, ■erzuimde van deze tatie gebruik te ma- atief was dat in de 75e .en men zelfs in het jebied een vier-tegen- e niet kon uitbuiten cachtigste minuut kon eisde HW'24-aanhang j wat laten dalen, hagen trok de bal voor, hen miste het speeltuig ie Harm Rietjens Aln competitiegoal aante- minuten voor het ver- /an de reglementaire iracht de voor Teren wallen Mark Boekhout reskens tot 1-2 ter^ -Pierre de Keijzer mi voorzet van CisK° 1-2. Het was u«- Pierre Withagen zeer op het juiste spoo iet nog drie minuten derschepte hij een o ugspeelbal van en gaf Knol geen kans. t was de ontlading immaert in blessuret lit verdedigen van N t een schitterende 1<® 1-4-eindstand zorS.. thagen had toen al ziP irvanging gehad ietjens (HW'24) een g ipnieuw voor een futuli 1997 B10 id over Milaan-San- sh van de Primavera iekers wel het geval wedstrijd om te win- over zijn jong over- ijn lijden hoor, als je Hij in een grote ver- tleef gewoon zitten, veel met hem op ho- plezier gehad, maar e was een echte bin- k, als je wilt winnen, nul kunnen zetten, rt kon dat niet." s Williams, nummer blad: „Hingis beter? uilen jullie wat bele- Van onze redactie binnenland Den Haag/Haarlem - Het kabinet komt begin volgende maand met voorstellen om het voetbalgeweld te bestrijden. Dit is de uitkomst van overleg op hoog niveau dat gisteravond werd ge voerd op het ministerie van Justitie. Vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie, politie, korpsbeheerders en ministeries spraken daar twee uur lang met elkaar naar aanleiding van de knokpartij zondag bij Beverwijk tussen hooligans van Ajax en Feyenoord, waarbij een dode viel. Ook minister Sorgdrager van Jus titie nam korte tijd deel aan het gesprek. Afgesproken is dat de be strijding van voetbalcriminaliteit een brede en gezamenlijke aanpak krijgt. Voordat de voorstellen worden gepresenteerd, komen de partijen nog een maal bij elkaar, dan met de KNVB en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten erbij. Gisteravond werd gesproken over de bevoegdheden en de omvang van de politie-inzet die voor een effectieve aanpak noodzakelijk zijn. Een van de vragen is of het verantwoord is iedere keer voor een wedstrijd honderden agenten beschikbaar te houden. Daarnaast kwam de gewenste betere samen werking tussen politiekorpsen on derling en met de KNVB, clubs en justitie aan de orde. De politie is intussen nog altijd op zoek naar degene die de dood van de 35-jarige Ajax-fan Carlo Picor nie op zijn geweten heeft. Hij is vermoedelijk door een flinke slag op het hoofd overleden, aldus de politie. De 25 aanhangers van Feyenoorc die zondag werden gearresteerd blijven voorlopig vast. Justitie be kijkt of ze via snelrecht voor de rechter kunnen worden gebracht. Een 26e verdachte, een Ajax-sup- porter, ligt zwaargewond op de intensive care. Korpschef Visser van Kennemerland weersprak de kritiek van de Nijmeegse burge meester D'Hondt dat zijn korps zondag zijn werk niet goed heefi gedaan. „Dit soort vechtpartijer is niet te voorkomen." Burgemeester Peper van Rotter dam drong gisteren aan op wetge ving om grote groepen mensen die uit zijn op geweld in één keer op te kunnen pakken. Nu mag dat niet. Supporters van FC Den Bosch en ADO Den Haag hebben elkaar via Internet uitgedaagd om op tweede paasdag een confrontatie aan te gaan. Maandag spelen beide clubs in Den Bosch tegen elkaar. Burge meester Rombouts van Den Bosch heeft besloten honderden extra politiemensen in te zetten. OP BINNENLAND - A3: - Politie nu nog vaak machteloos - 'Het was net de Slag bij Waterloo' - Op het veld wordt het voorbeeld gegeven rd in het voet- nce-Hoedekens- de klasse B van aterdagvoetbal. zo zeer dat het of dat er fysiek erd, maar meer n van spelers eidsrechter Ver- uidelijk op zijn rzelde niet om rood omlijnde 'pen, waarin zijn zorgvuldig ge- ten. Het was verbaal geweld tdoende arbiter p en steeds voor de thuisploeg, maal riepen was ldus de begelei- er van Hoede- j het opsommen n die verwensin- er spontaan sto- foonlijn. Het leek aal van de tien op het hek. In de "inuut werd, zo- ekenskerke-bege- - ooi zei: „De heer rwijderd voor het n een speler." In ut kon 'de heer' ertrekken. In de t in ieder geval op ig rustig, al mag den of dat in het dlokaal het geval g geen twintig mi st kon 'de heer' rtrekken. Inmid- dekenskerke uit- 2-6 en dat was be- ore om de gemoe- thuisploeg tot be- gen. Zo dacht ook Nijs daarover. Hij e minuut wat al de in discussie met r Vermeule, ge- bepaald de meest taal en kon ver toen waren er nog ocht er niet meer eld worden. Ton Koomen. illy van Leeuwen lders. 2 KATERNEN DeBinnenkrant A2 jinnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs AS Economie A7 Sport B1 B2 Zeeland C1 t/m C4 Gids 01 (IV-programma's D2 Regering van Zaïre treedt af PAGINA Hilversum (anp) - De vroegere di recteur van de Tros, Joop Landré, is over leden. Hij stierf vorige week donderdag op 87-jarige leeftijd in zijn woon plaats Uithoorn. Hij is gisteren in alle stilte gecre meerd. Landré kwak kelde al met zijn gezondheid. Toch klonk zijn stem op 10 maart nog op de radio in De Tijd Joop Landré van je Leven. Hij was daarvoor al niet meer naar de studio gekomen. De uitzending was bij Landré thuis opgenomen. Bij de Tros is men verslagen, al dus een woord voerster. Landré was van het be gin af aan bij de omroep betrok ken. Sinds de oprichting in de jaren zestig voerde hij de omroep in een snel tempo naai de A-status. Die werd in 1974 kort voor zijn pensioen, be reikt. Ook daar na bleef Landré voor de Tros ac tief. Tot het laatst toe maak- foto anp te hij het radio programma De tijd van je leven, dat eerder De duvel is oud heette. OP GIDS - Dl: Joop Landré stuwde de Tros vooruit (ADVERTENTIE) 'Slechte tafenkennis kost orders' PAGINA Uitbreiding provinciehuis van de baan PAGINA Leerlingen van Fort Alpha over naar tweede jaar PAGINA IJl Weinig wind Ook vandaag valt er aan het weer weinig eer te behalen. In de ochtend kan het eerst nevelig of mistig zijn Later op de dag is er goede kans op een paar opklaringen. Het blijft na genoeg overal droog en de wind stelt weinig of niets voor. DE STEM 8 "710311 000218" lllll DINSDAG 25 MAART 1997 Richard Witschge terug in Oranje PAGINA

de Stem | 1997 | | pagina 1