Rem op gratis storten autobanden Leven voor de wandelsport Zeeuws Herendispuut poogt nogmaals subsidie te krijgen Zeebanketproeverij lokt duizenden mensen POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws Rijverbod en boetes voor dronken rijders 4Maak van zwembad en speeltuin een geheel' DE STEM ZEELAND C3 fEUZEN 1115-697111 IN BOSCH SITTARD ISSINGEN >P ZOOM endbureau Terneuzen voert tarieven in voor dumpen bij het kringloopstation 25e Lentemars in Terneuzen Politie lost veertig inbraken op door twee aanhoudingen Vechtpartij Afpersing Vandalisme Vrachtauto weg Snelheidscontrole Aanrijding Boom Terneuzen Sas van Gent Roofvogels DINSDAG 25 MAART 1997 73-6422185 146-4523443 1118-418414 li 64-250050 |jn wij op zoek naar een Macintosh computers, i administratief en organi- le volgende computerpro' en pré, Frasea, Frame-ne - a voor 19 uur per week voor lange tijd aan de s g i) 56 06 29, Van onze verslaggever Terneuzen - Het gemeentebestuur van Terneuzen roept het gratis stor- ten van autobanden op het kring loopstation een halt toe. Omdat het tot nu toe gratis is kreeg dit station vorig jaar veertien ton aan autoban den te verwerken. Wethouder K. van der Hoofd vindt deze hoeveelheid veel te gortig. De gemeente hanteert daarom met ingang van dit jaar dezelfde tarieven die in rekening worden gebracht door de bandenleve ranciers om oude banden in te leveren. Een bandenhandel of autodealer rekent volgens Van der Hoofd voor een setje van vier gebruikte autobanden onge veer een tarief van veertien gulden. Dat geld wordt gebruikt om deze banden te verwerken en/of te recyclen. „Omdat de banden gratis ingeleverd kunnen wor den bij het kringloopstation gooien de mensen deze banden bij de leverancier of dealer in de kofferbak van de auto om ze vervolgens gratis te storten op het station. Dat is met ingang van dit jaar niet meer mogelijk. Banden mogen nog steeds naar het kringloopstation wor den gebracht maar wel tegen hetzelfde tarief dat wordt gehanteerd door de bandenhandel. Kijk, een set van vier nieuwe banden kost toch gauw zo'n honderdvijftig gulden. Dan is het tarief van veertien gulden voor oude banden volgens mij best op te brengen. We ont vangen de banden nog wel omdat we willen voorkomen dat ze anders in het buitengebied worden gestort." De invoering van een tarief voor het storten van oude autobanden is onder deel van de nieuwe opzet van het kring loopstation. Naast de herinrichting van dit station worden nog meer tarieven ingevoerd. „Voor normaal huis-tuin- en keukenge bruik blijft het station gratis voor de in woners van Terneuzen. Maar voor be paalde afvalstoffen moet boven een be paald tonnage worden betaald. Zo komt bijvoorbeeld bij een grote ver bouwing een hoop puin vrij, dat naar het kringloopstation wordt gebracht. Als dit materiaal boven een bepaalde hoeveelheid komt wordt hiervoor een tarief in rekening gebracht, dat overeen komt met storten op de Koegors." Om oneigenlijk gebruik van het kring loopstation tegen te gaan krijgen alle inwoners van Terneuzen dit jaar een pasje. Op vertoon hiervan kunnen ze op het kringloopstation terecht. Wethou der Van der Hoofd wist gisteren nog niet wanneer de Terneuzenaars dit pas je in de bus krijgen. Door Bas Timmers Terneuzen - De Terneuzense wandelvereniging De Vrijbui ters bestaat 25 jaar. Secretaris Biet Franssen (62) richtte de club op en is er nog steeds bij. Een verhaal over 40.000 kilo meter lopen, eieren zoeken en vooral over een kwarteeuw wandelsport. Voor de ontstaansgeschiedenis van de vereniging moeten we te rug naar het begin van de jaren zeventig. De familie Franssen verhuisde toen van Rotterdam naar Terneuzen. „Onze zoon en dochter zaten in Rotterdam op een wandelvereniging. Hier was zoiets niet. Daarom richtten we wandelvereniging de Jonge Zwervers op. Daar zaten veel kinderen bij, maar de club groei de te snel. We zijn daarmee ge stopt. Ouders van verschillende kinderen hebben ons toen bena derd en zo ontstond op 1 februa ri 1972 De Vrijbuiters." Inde afgelopen 25 jaar verander de er veel binnen de vereniging. In het begin waren voornamelijk kinderen lid. Nu varieert de leef tijd van de leden van 30 tot 73 jaar. Riet over die ontwikkeling: „Er zijn nu veel andere sporten. Bovendien voelden de kinderen zich op een bepaalde leeftijd te oud. Hun leeftijdgenoten lachten ze uit als ze op school zegden dat ze deden wandelen." De belangrijkste activiteit van de veertig leden tellende vereniging is het organiseren van vervoer naar de diverse wandeltochten. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum willen de wandelaars dit jaar een rommelmarkt hou den. En jaarlijks gaat een tiental leden een week op wandelvakan tie, meestal in Duitsland. De Lentemars is het jaarlijkse hoogtepunt. In 1973 werd de tocht voor het eerst gehouden. In die tijd deden zo'n 800 mensen mee. Vorig jaar waren er dat slechts 225. „Vroeger waren er veel meer verenigingen, die kwa men met een hele groep. Tegen woordig heb je veel meer indivi duele wandelaars. Daardoor is het deelnemersaantal teruggelo pen." De mars is elke eerste zaterdag van april. Soms valt de tocht sa men met Pasen. „Dan laten we de wandelaars op bepaalde plekken naar eitjes zoeken. Er zijn ver schillende kleuren, elke kleur correspondeert met een bepaalde traktatie. Veel lopers vinden het Van onze correspondent Sluis - De herinrichting van de speeltuinen en het zwem bad binnen de gemeente Sluis-Aardenburg gaat door. De leden van de raadscommissie Financiën/Algemen Zaken ga ven daarover een positief advies. Daarmee is groen licht voor in vesteringen van 188.000 gulden voor de speeltuinen en 129.000 gulden voor het zwembad vrijwel zeker. Prioriteit krijgt de speeltuin bij het zwembad in Aardenburg waar twee grotere speeltoestellen zullen worden geïnstalleerd. Het zwembad hoopt de gemeente nog voor het zomerseizoen een facelift te geven. Voorlopig zullen zwembad en speeltuin nog gescheiden zijn maar als het aan J. Dees (WD/Gemeentebelangen) ligt moet dat zo vlug mogelijk een afgelopen zijn. „Als ouders hun baantjes trek ken moet de jeugd in de speeltuin kunnen. Het contact moet dan behouden kunnen blijven." Commissievoorzitter van Liere was het daarmee eens. L. Kamp huis (CDA) sprak zijn zorg uit over de steeds strengere eisen wat betreft de waterkwaliteit. „Als we nu zoveel investeren moet het toch niet mogelijk worden dat het bad gesloten wordt omdat de waterkwaliteit niet aan de eisen voldoet." Van Liere gaf te kennen dat de beheersbaarheid van de water kwaliteit in een zwembad groter is dan in open water zoals on dermeer aan de Zeeuws Vlaamse stranden. Daardoor is sluiting van het bad vrijwel uitgesloten. Breda - Het 'Zeeuwsch Herendispuut Luctor et Emergo' in Bre da legt zich niet neer bij de subsidie-afwijzing van Gedeputeer de Staten. Door middel van een bezwaarschrift hopen de stu denten alsnog geld van de provincie te krijgen voor een Zeeuw se studentenvereniging in Brabant. Om de oprichtingskosten van een Zeeuwse studentenclub in Breda je bekostigen, diende een groepje nitiatiefnemers vorig jaar een subsidie-aanvraag in. Deze werd w december afgewezen. Dit ver baasde de studenten, want Com missaris van de Koningin Van Gelder hield in het verleden me lig pleidooi voor het in ere her stellen van de Zeeuwse cultuur. Zeeuwen moesten volgens hem weer trots zijn op hun provincie het daarbijhorende dialect, ban Gelder pleitte ook voor meer daarom jammer dat de mars dit jaar niet tegelijk met Pasen is." Zelf kan Riet geen langere toch ten meer maken. Meestal beperkt ze zich tot een wandeling van vijf kilometer. Maar binnen de vere niging zijn verschillende mensen nog sportief actief. „Wim Ver- brugge is 65, die is onlangs de grens van 40.000 kilometer in of ficiële tochten gepasseerd. En di verse leden gaan nog elk jaar naar de Vierdaagse in Nijme gen." Trots laat ze de foto's zien van 25 jaar clubhistorie, van Terneuzen tot Duitsland. En de gedenk plaat, die ze van de leden kreeg bij het zilveren jubileum. Dag in dag uit is ze met haar man in de weer voor de vereniging. On danks dat ze geen langere afstan den meer kan lopen. „De dokter zegt dat ik aan nieuwe knieën toe ben. Ik zou dan van de pijn af moeten zijn. Maar ik ben bang dat ik na de operatie helemaal niet meer kan lopen. En dat kun nen we natuurlijk niet hebben." Terneuzen - Wandelvereni ging De Vrijbuiters organi seert op zaterdag 5 april voor de 25e keer de Lente mars. Deelnemers kunnen vanaf 9.00 uur starten bij 't Schelpenhoekje aan de Dok- weg. Voor iedereen ligt bij de finish een leuke attentie klaar. De wandelaars kunnen kie zen uit vijf verschillende af standen: 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. De eerste drie af standen worden afgelegd binnen de bebouwde kom van Terneuzen. Voor de 25 en 40 kilometer is een route gemaakt die onder andere langs Axel voert. De in- schrijvingskosten bedragen 2.50 gulden. Riet Franssen richtte 25 jaar geleden de Terneuzense wandelclub De Vrijbuiters op. foto wim kooyman voorzieningen voor de Zeeuwse jeugd. De Bredase studenten vinden dat hun vereniging bij die ideeën aansluit. Hun bedoeling is de saamhorigheid tussen Zeeuwen te vergroten en door Zeeuws te praten het dialect levend te hou den. Na het afwijzen van de sub sidie-aanvraag concludeerden de studenten dat de Zeeuwse cul tuur toch niet zo belangrijk wordt gevonden. De initiatiefne mers hopen nu dat het bewaar schrift iets oplevert. Middelburg - Met de aanhouding van een dertienjarige jongen uit Vhssingen en een 26-jarige inwoner van Middelburg heeft de politie zeker veertig inbraken in woningen en bedrijven opgelost. e twee werden vorige week ai aangehouden voor een inbraak in een container in Middelburg. Tijdens de behoren bekenden ze nog veel meer op hun kerfstok te hebben. Vrijwel alle inbraken pleegden ze ge- zamenlijk. De twee gingen vooral op pad in Middelburg en Vlissingen, ?aar ook in omliggende dorpen als Domburg, Koudekerke, Zoutelan- e en Veere. De buit bestond voornamelijk uit geluid- en beeldappa- t, aur' sieraden en geld. In enkele gevallen werd uit een woning ook e kluis meegenomen. Volgens de politie bedraagt de opbrengst van de Boederen vele tienduizenden guldens. Het geld werd vervolgens uitge ven aan uitgaan. De Middelburger is voorgeleid aan de rechter- ommissaris, de jongen als minderjarige aan de kinderrechter. De verse oesters vonden gretig aftrek. Van onze correspondent Breskens - De tweede zeebanketproeve rij in de vismijn van Breskens is werder- om een groot succes gebleken. In zeven uur tijd wisten ongeveer zesduizend mensen een heerlijk vishapje te bemach tigen. Reden voor de organisatie om dit spektakel volgend jaar weer een vervolg te geven. Organisator Edgar de Rooy, die dit evene ment samen met Patrick van der Linde en Arno Boomert organiseert kon zondagavond terugkijken op een geslaagde dag. Hij vindt deze tweede editie beter van opzet dan vorig jaar. „Toen verliep alles nog een beetje rom melig. Nu hebben we in het midden van de vismijn een lange rij van tafels gemaakt. De bezoekers konden nu per kraam uit twee ge rechten kiezen." Een goede zaak vindt De Rooy. „In totaal negen horecagelegenheden uit Breskens doen mee aan de proeverij. Vo rig jaar werd voor tweehonderd porties inge slagen en nu voor driehonderd, in totaal zes honderd gerechten." De Rooy vindt wel dat de zeebanketproeverij voor Breskens een groei-evenement is. „Het kan zeker nog beter. We constateren dat het foto wim kooyman parkeren op dit moment een probleem aan het worden is. Dat moet aangepakt worden." Voor Breskens alleszins een geweldige pro motie. De organisatie is dan ook van plan om op de ze datum te blijven zitten. Zij vinden dit een mooie gelegenheid als eerste evenement na de koude winter. Het batig saldo van deze dag komt ten goede aan de KNRM, Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. Het Visserijmuseum kon vorig jaar een bedrag tegemoet zien van drieduizend gulden. Voor de KNRM komt het ook wel goed. Sint-Maartensdijk - Bij een vechtpartij in de nacht van zondag op maandag raakten twee mannen in Sint-Maar tensdijk zo gewond, dat ze in het ziekenhuis belandden. Het tweetal kreeg in een horecage legenheid een woordenwisse ling. Deze ruzie tussen de 25 en dertigjarige eindigde in een vechtpartij in de Kaaistraat. Andere mensen probeerden tevergeefs de vechtersbazen uit elkaar te halen. Nadat ze elkaar om de beurt met een ij zeren staaf te lijf waren ge gaan moesten de vechterbazen worden afgevoerd naar het ziekenhuis. Goes - Een zeventienjarig meisje en een 22-jarige jongen werden zondagavond in Goes slachtoffer van afpersing. Rond tien uur 's avonds liep het koppel op het J. Valcke- plein. Ze werden aangespro ken door drie jongens. Eén van hen trok een mes en eiste geld. Onder druk gaven de jongen en het meisje hun geld af. De messentrekker en zijn vrien den maakten zich daarna uit de voeten. Terneuzen - De motorkap van de auto van een 22-jarige in woner van Terneuzen heeft in de nacht van zondag op maan dag brandschade opgelopen. De wagen stond geparkeerd op de Zeven Triniteitsstraat in Terneuzen. Vermoedelijk, al dus een politiewoordvoerder, is de brand gesticht door van dalen. Terneuzen - Een 45-jarige man uit Breskens deed maan dagmorgen aangifte van dief stal van een vrachtwagen. Het gaat om een orde Daf 1600 DT, met een waarde van ongeveer acht mille. De wagen stond afgelopen weekeinde geparkeerd aan de Beneluxweg. Eede - Bij een snelheidscon trole op de rijksweg in Eede, gistermorgen tussen 11.10 en 12.05 uur, bleken 142 van de 378 automobilisten harder te rijden dan de toegestane 50 ki lometer per uur. Eén passant 'klokte' op 113 kilometer. Sas van Gent - Bij een aanrij ding, gistermorgen in de Dro gerijstraat, heeft een perso nenauto een gedeukte motor kap opgelopen. Een 38-jarige vrachtwagenchauufeur uit Vi- anen reed achteruit en raakte daarbij de auto van een 35-ja- rige man uit Clinge. Hulst - Een negentienjarige Zaamslaggenaar reed zondag middag tegen een boom op de rijksweg N60 bij Hulst. De be stuurder was in de berm gere den, waardoor hij de macht over het stuur verloor. Door de botsing werd de auto volledig vernield. De autobestuurder kwam met de schrik vrij. DOORMANGROEP - De Scou ting Doormangroep houdt in het kader van de Nationale Scoutingdag op zaterdag 29 maart een spelmiddag op de Markt. Doel is om de scouting meer bekendheid te geven. Be halve de spelmiddag is er een informatiestand. COLLECTE - De christelijke hulporganisatie Dorkas Hulp Nederland houdt volgende week een collecte in Terneuzen en omgeving. De opbrengst is bestemd voor hulp aan vrou wen in Soedan. Door de burgeroorlog in het Afrikaanse land is de armoede groot. Veel mannen zijn onder betaald. De vrouwen moeten daardoor vaak gaan werken in de illegale bierbrouwerij, de kinderen worden verwaar loosd. Bovendien worden veel vrouwen slachtoffer van het wangedrag van hun mannen. Dorkas probeert nu in samen werking met een lokale hulpor ganisatie hulp te bieden aan de vrouwen. Zij krijgen naailes zodat ze tafelkleden en bed dengoed kunnen vervaardigen. Daarnaast leren de vrouwen leren en schrijven. SIMAVI - Leerlingen van de scholengemeenschappen Zel- denrust-Steelant en De Rede in Teerneuzen en Zwincollege in Oostburg gaan deze week op pad om te collec teren voor Simavi. Motto van de collecte is 'Help dokter Wim Vlaanderen', arts en docent aan het Chainama Hills Colle ge in Zambia. OUD PAPIER - Oud papier wordt zaterdag 29 maart weer opgehaald in Westdorpe door bestuur en leden van w Ria-W en harmonie Eikels worden Boomen. Zij beginnen hiermee om 09.00 uur. PAASCONCERT - De Sasse harmonie De Vereenigde Vrienden houdt op eerste paas dag haar traditionele Paascon- cert in Evenementencentrum De Vlaanderen. Voor de pauze staan er enkele optredens van solisten en ensembles uit de harmonie op het programma. Na de pauze verzorgt de har monie een optreden. De muzi kanten worden deze dag niet geleid door dirigent Johan de Witte, aangezien deze herstel lende is van een zware opera tie. Onderdirigent Roger Neyt neemt deze taak op zich. De aanvang is 14.30 uur en de toe gang is gratis. BIBLIOTHEEK - In de open bare bibliotheek van Sas van Gent is van 1 tot 25 april de tentoonstelling 'Leesomgeving' te zien. Doel van deze tentoon stelling is het scheppen van een omgeving die kinderen uitno digt tot lezen. Tijdens deze pe riode wordt er voor de kinde ren van de onderbouw regel matig voorgelezen. Iedere woensdag en vrijdagmiddag van twee tot half drie. Daar naast kunnen de kinderen op woensdagmiddag 2 april niet alleen komen luisteren naar een mooi verhaal, maar wordt er tevens een knutseluurtje aan gekoppeld. Van onze verslaggever Terneuzen - Met een gangetje van 25 kilometer slingerde F. V. uit Sas van Gent op 8 januari 1997 zodanig over de weg in zijn woonplaats, dat hij op de verkeerde helft terechtkwam. voorwaardelijk. L. A. uit de ge meente Hulst had na een bio scoopbezoek nog een paar pilsjes gedronken. Op weg naar huis werd hij aangehouden en bleek een alcoholgehalte van 575 mi crogram te hebben. Al eerder was hij voor eenzelfde feit veroor deeld en dat leverde hem gisteren een boete op van 1500 gulden en een rijontzegging van zes maan den. Drie daarvan zijn voorwaar delijk, mits A. de cursus EMA (Educatieve Maatregel Alcohol en Verkeer) volgt. Reden voor de marechaussee om eens een praatje met de man te maken. De ademanalyse kwam uit op 685 microgram, ruim drie keer de toegestane hoeveelheid. En dat allemaal in de proeftijd van een eerdere veroordeling waarbij een voorwaardelijk rij verbod was opgelegd. Niet bijster slim van V. om toch te gaan rijden, te meer omdat het café dat hij als laatste bezocht, slechts vijfhonderd meter van zijn woonhuis was verwijderd. Conform de eis werd hij veroor deeld tot een boete van duizend gulden en een rijontzegging van negen maanden. Die straf had de officier van jus titie ook in gedachten voor G. V. uit de gemeente Sluis-Aarden burg. Ondanks zijn gevorderde leeftijd was hij voor de eerste keer dronken achter het stuur aangetroffen op 15 december 1996 in zijn woonplaats. De bloedproef had 1,87 promille als resultaat. Hij kreeg een boeten van 1200 gulden en een rijontzegging van een jaar, waarvan acht maanden Middelburg - De Vogelbescher ming Nederland en de werkgroep Roofvogels Nederland houden op donderdag 27 maart een informa tie-avond over roofvogels. On derzoeker en schrijver Rob Bijls- ma en Henk Castelijns, coördina tor van het roofvogelonderzoek in Zeeland, houden een lezing. Geïnteresseerden zijn vanaf 19.30 welkom in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg.

de Stem | 1997 | | pagina 17