Slechte talenkennis kost orders' Willibrordustoren van de ondergang gered DE STEM Geen uitbreiding van provinciehuis Twee horecaberijven in Sluis sluiten deur voor piramidespelen Wedstrijd om wie het beste kan 'boeren' 'Terrein deltavliegen in Nieuwvliet illegaal' Grondige metamorfose voor Yisserijmuseum Studenten Hogeschool Zeeland signaleren groot manco bij vooral kleine bedrijven: 'Vaste klant' van politie Provincie houdt onderzoek naar subsidies boeken Staten vinden 24 miljoen gulden voor 'ambtenarengebouw' veel te duur C1 Uitspraak Raad van State na klacht: Vlissingers gepakt voor drugshandel Zeeland L Frank Deij jrneuzen/Middelburg - Bedrijven L Zeeland lopen orders en omzet Lis omdat ze onvoldoende hun talen preken. Met name bedrijven die de franse en de Spaanse markt op wil len, hebben last van taalbarriès. jat blijkt uit recent onderzoek door stu- (enten van de Hogeschool Zeeland. De resultaten van het Zeeuwse onderzoek dl zijn niet voor publicatie beschikbaar Kgt drs. A. Hulstijn van de Hogeschool Zeeland. „We willen geen namen van be kijven in krant die geen order hebben (ekregen omdat de secretaresse maar uiderhalf woord Frans sprak." Jaar ze sterken Hulstijn wel in de over tuiging dat bedrijven kansen laten liggen omdat er communicatieproblemen zijn. „De oorzaak van tegenvallende export activiteiten wordt door bedrijven meest al niet direct in gebrekkige internationa le communicatie gezocht. Als het mis gaat wordt de schuld liever gelegd bij halsstarrige buitenlandse afnemers die niet begrijpend of welwillend genoeg zijn." Volgens Hulstijn gaan veel ondernemers af op hun algemene talenkennis en wor den de drie populaire talen Engels, Frans en Duits routinematig toegepast. Dat kan bedrijven opbreken, is zijn ervaring. „Internationale communicatie vraagt om deskundigheid. Je moet ook niet verge ten dat de op school verworven kennis vaak afwijkt van het zakelijk jargon waar je in het internationale handelsver keer mee te maken krijgt. Een taalkundi ge of culturele inschattingsfout kan uit eindelijk vervelende gevolgen hebben. Maar als een offerte door een buiten landse afnemer van tafel wordt geveegd, ligt dat heus niet altijd een aan foute prijsstelling. En een verkeerde interpre tatie tijdens een telefoongesprek kan op gevat worden als een regelrechte zakelij ke belediging." Een onderzoek van het Talencentrum en de exportorganisatie Fenedex onder tweehonderd exporterende bedrijven in Nederland staaft Hulstijns bevindingen. Meer dan de helft van die ondervraagde bedrijven bleek niet in staat hun poten tiële Franse klanten telefonisch te woord te staan. In het ergste geval werd de hoorn zonder pardon op de haak ge gooid. 53 bedrijven deden en poging de vragen te beantwoorden maar slaagden daar niet in. De problemen doen zich met name voor bij de kleinere bedrijven met twintig werknemers of minder, nuanceert Huls tijn het onderzoekje van zijn studenten. Ze laten landen om die reden soms be wust links liggen en lopen daardoor om zet mis. „We krijgen weieens reacties van bedrijfjes die een stagiaire in huis kregen met een goede talenknobbel. Er gaat dan een wereld voor hen open. Zo'n stagiaire weet in één middag meer te be reiken dan een ander in een maand. Dan Sas van Gent - Hij is zo langzamerhand 'vaste klant' van de politie, een 23-jarige autobestuurder uit Philippi ne. Gistermorgen werd hij opnieuw aangehouden en andermaal voor hetzelfde vergrijp: rijden zonder rijbe wijs. De jongeman werd dit maal achter het stuur van een auto opgemerkt op de Wilhelminalaan in Sas van Gent. Volgens een woordvoerder van de politie is het 'zeker' de achtste keer dat hij voor tijden zonder rijbewijs een bekeuring aan de broek krijgt. Gisteren werd op last van de officier van justitie ook de auto in beslag geno men. lm onze verslaggever Middelburg - Het provincie bestuur weet zelf niet meer of bet nu boeken subsidieert of niet. Daarom zal een onder- ïoekje worden gehouden in ie lijst met stokoude beslui ten om uit te vinden hoe het zit. De vraag kwam gisteren aan de iriie toen een statencommissie (tld uittrok voor het fotoboek van de overleden Middelburgse fotograaf Wim Riemens. Statenlid Dijkwel van D66, die 'oor toekenning stemde, wilde daarbij ook weten hoe het beleid ran de provincie over die boe- kensubdies nu eigenlijk is. JVant we hebben er drie op tafel gekregen recentenlijk, dit, een inder van de ZMF en een boek •ver de Westerschelde. Terwijl ik altijd dacht dat we geen boe- ai subsidieerden, althans die hielden we aan toen ik nog «het college zat," aldus Dijk- dienstdoende gedeputeerde feiinooge vertelde het ook niet Ie weten. De Willibrordustoren in Terneuzen. Terneuzen - Het dreigende faillisse ment van de Stichting Behoud Willi brordustoren in Terneuzen is van de baan. Bedrijven die nog geld tegoed hadden van de stichting hebben een streep gezet door de uitstaande reke ningen voor een bedrag van zestigdui zend gulden. Hiermee is voorlopig het voortbestaan van de Terneuzense toren zekergesteld. Nu de Stichting Behoud Willibrordustoren blijft bestaan zijn de plannen om het stads- carillon in de toren te plaatsen gelijk weer uit de kast gehaald. Het klokkenspel dat eerst bij het gemeentehuis stond, moest vanwege de herinrichting van de binnen stad verdwijnen. Stichting Stadscarillon en de Willibrordustorenstichting staken de koppen bij elkaar en stelden de gemeente voor om het klokkenspel te verplaatsen naar de toren. Wethouder P. C. Hamelinck voelde hier in februari weinig voor vanwe ge de onduidelijke financiële situatie van Stichting Behoud Willibrodustoren. „Het voorstel ligt weer bij B en W," vertelt stichtingsbestuurder J. de Zeeuw. „De plaatsing van het carillon kost tussen de vijftig- en zestigduizend gulden. Om de to ren van binnen geschikt te maken moeten de galmgaten veranderen. Daarnaast moet de vloer worden versterkt en de elektrici teit aangepast." De buitenkant is volgens De Zeeuw inmiddels 'picobello in orde'. De stichting kocht de toren destijds voor het symbolische bedrag van een gulden van de gemeente. „We hebben er vervolgens voor gezorgd dat de toren weer wind- en water dicht is. Ongedierte en duiven kunnen er niet meer in. Alleen voor vleermuizen zijn er nog een paar gaten opengelaten," aldus De Zeeuw De Zeeuw hoopt dat de gemeente dit keer wel met geld voor het carillon over de brug komt. „Een half jaar geleden is mij door foto wim kooyman het college verteld dat er voor het klokken spel-plan fondsen aan te spreken zijn in verband met de herinrichting van de bin nenstad," aldus de Zeeuw. Naast het geld voor het carillon moet de to renstichting op zoek naar sponsors om het normale onderhoud te kunnen bekostigen. Om de geldpot van de stichting te spekken wil De Zeeuw onder meer zo'n honderd particulieren overhalen om ieder jaar hon derd gulden bij te dragen aan het onder houd van de toren. De Zeeuw hoopt dat het carillon daadwerkelijk in de toren komt. „Het is dan waarschijnlijk makkelijker om sponsors te vinden." Man onze verslaggever Sluis - Twee horecabedrijven in Sluis - De Sluyse Haven en De Dikke van Dale - verhuren sinds enkele weken geen hflmtes meer voor het houden van piramidespelen. Aanlei ding is de 'aanvaring' tussen twee concurrerende organisa ties in Sluis, waarbij zelfs sprake was van een gijzeling. »De naam van Sluis, als be- 'angrijk koopcentrum, kwam zeer ongunstig in de publici teit. En in het algemeen be- 'ang van onze gemeente heb ben wij besloten de deur voor "ei piramidespel te sluiten," zegt Eddy Smallegange van e Sluyse Haven. Hij geeft toe jtaardoor flink wat inkomsten e missen. „De maat was wat ens betreft echter vol," zo zegt 'I „Dit was voor ons geen goede reclame," vult de "oordvoerder van De Dikke 'an Dale aan. e beide horeca-exploitanten 'Jn hiermee ook tegemoet ge- 0rften aan de wens van bur gmeester Van Li ere en de ge- ^enteraad. Sluis heeft in- iddels de Vereniging van 1 scierlandse Gemeenten inge- schakeld om te helpen bij het verbieden van piramidespelen in Nederland. J. van Harn, voorzitter van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van Horeca Nederland, zegt het besluit van de Sluise colle ga's te respecteren. Toch is er vanuit zijn organisatie geen oproep aan leden te verwach ten dit voorbeeld te volgen. „Doorvragen naar wat ieder een van plan is te doen in te verhuren zalen ligt niet op on ze weg. En zolang piramidespelen in Nederland legaal zijn moet het elke horeca-exploitant vrij zijn al dan niet ruimte te ver huren," aldus Van Harn. Hij zegt hiermee tevens het landelijk standpunt van Hore ca Nederland weer te geven. Van onze verslaggever Middelburg - Er komt uitbrei ding van 24 miljoen gulden van het Zeeuwse provincie huis. De Zeeuwse Staten heb ben gisteren in een commissie vergadering in Middelburg een WD-voorstel om een grote school naast de Abdij te kopen van tafel geveegd. Te duur, onhaalbaar, niet echt wenselijk en we hebben andere, belangrijkere zaken waar we geld voor over hebben. Het provincie bestuur heeft toch al te weinig geld om te doen wat er gedaan moet worden. Dat waren in een notendop de argumenten van ver reweg de meeste fracties. De WD, die binnen Gedeputeer de Staten het voorstel heeft gelan ceerd en het aanvankelijk ook steunde in de commissievergade ring, heeft hiermee een politieke nederlaag opgelopen. Het voorstel heeft ook het CDA verdeeld om dat binnen het college van GS de CD A-leden verschillend stemden. De PvdA heeft oppositie genomen binnen GS en toen PvdA-gedepu- teerde D. Bruinooge namens GS het voorstel verdedigde, was al snel zeker dat hij er helemaal niets in zag. Het plan was het lege ge bouw van de Stedelijke Scholen gemeenschap te kopen, het te slo pen en een gloednieuw pand neer te zetten. Omdat het aan de over kant van de straat staat zou het door een tunnel verbonden wor den aan de Abdij. Makkelijk voor de koffiejuffrouwen, de catering en bodes, zo luidde een argument. Het andere provinciegebouw, aan het Groene Woud, zou dan voor zes miljoen gulden worden ver kocht. Een lage prijs, zei Bruinoo ge, omdat er vrijwel geen vraag meer is naar dergelijke grote kan toorgebouwen. De grotere doel matigheid van de provincie door centrale huisvesting zou, zo is uit gerekend, 1,5 ton per jaar opbren gen, terwijl er 2,5 miljoen gulden aan lasten tegenover stonden. En dat geld heeft Zeeland niet di rect beschikbaar. Er zouden spaarpotten aangesproken moe ten worden of aandelen worden verkocht. Het dividend van nuts bedrijf Delta zou gebruikt kunnen worden, maar daar hadden de Staten nu juist over bepaald dat dit naar stimulering van de econo mie zou moeten gaan. En huisves ting van het provinciebestuur is nu niet direct een project dat veel PvdA-gedeputeerde D. Brui nooge ziet niets in aanbouw provinciehuis. foto wim kooyman blijvende werkgelegenheid ople vert, zo vonden de Statenleden. De ZVP vond het jammer. Het komt meestal maar eenmaal voor dat de grond van je buurman te koop is en die kans moet je benut ten, stelde de fractie. Gezien de grondprijs voor 3500 meter in de binnenstad van 1,5 miljoen gulden zou de provincie er zeer rendabele handel mee kunnen drijven. Er hoefde van de ZVP dan ook niet per se een uitbreiding van het pro- DINSDAG 25 MAART 1997 zien ze hoe belangrijk een goede kennis van de taal is." Het is echter niet alleen gebrek aan kennis van de taal, maar ook gebrek aan inzicht in de cultuur van een land. „Je moet in Spanje niet met een bloemetje afkomen." Bij de grote Zeeuws-Vlaamse bedrijven bestaat het taalprobleem niet, zo blijkt uit reacties. Bij Zuid Chemie in Sas van Gent is het spreken van Frans in mana gement- en logistieke fucties een vereis te, zegt M. Moeys. Bij Dow Benelux, de grootste werkgever in de streek met veel internationale con tacten, is taal evenmin een probleem. Dow heeft van oudsher in elk land ver koopkantoren met lokale mensen," aldus W. van Loon. Van onze verslaggever Terneuzen - Wie kan de langste, luidste en technisch meest volmaakte boer laten Op die vraag hoopt een deskundige jury op vrijdag 4 april een antwoord te kunnen geven. Op die dag vindt namelijk het eerste Kalashnikov Boer Con cours in Terneuzen plaats in het gelijknamige jongerencen trum aan de Korte Kerkstraat. Er kan worden deelgenomen in drie verschillende catego rieën: competitieboer, groeps- boer (minimaal twee perso nen) en freestyle boeren. Be langstellenden kunnen zich voor het concours inschrijven tijdens de openingsuren van Kalashnikov. Op de avond zelf, die om 20.00 uur begint, is de toegang gratis. Volgens Wilco Verherbrugge van de jongerensoos ontstond het idee omdat overal con coursen worden gehouden. „Je hebt het Eurovisie Songfesti val, de Zeeuwse Belofte, gek word je ervan. Daarom wilden wij een persiflage, maar we pakken het wel serieus aan." Er komt een heuse jury, be staande uit vaste bezoekers van Kalashnikov. Zij zijn im mers 'op de hoogte van de he dendaagse boer, omdat hier vaak geboerd wordt'. En voor een official is ook gezorgd. De 'enige echte' Nina houdt in de gaten of de deelnemers zich aan de regels houden. Doping is ten strengste verboden. De deelnemers, die met een rug nummer het strijdperk betre den, krijgen voor hun optre den slechts één drankje naar keuze. De mensen in de cate gorie competitieboer krijgen vijf minuten de tijd om drie artistieke pogingen te wagen. Voor de mensen die niet op commando kunnen boeren is de categorie freestyle in het le ven geroepen. Deze 'boerimpotenten' moeten naar de microfoon rennen als ze een oprisping krijgen. Ze hebben daarvoor een half uur de tijd. De jury kijkt niet alleen naar de lengte en geluidssterkte. Wilco: „Ik kan nu nog niet zeggen hoe de ideale boer klinkt. Het gaat erom dat ie mand artistiek kan boeren." Voor de trotse winnaar of win nares staat een wisselbeker klaar. Van onze correspondent Den Haag/Oostburg - Het deltavliegterrein aan de St. Jansdijk in Nieuwvliet is illegaal. Tot deze conclusie komt de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Dit rechtscollege maakte giste ren bekend dat de gemeente Oostburg het deltavliegterrein, dat op een voormalige akker is aangelegd, nooit in een bestem mingsplan heeft geregeld. De gemeente Oostburg heeft in 1990 wel een aanzet daartoe ge daan met het nemen van een zo genaamd voorbereidingsbesluit. Maar daar is het bij gebleven. Dit voorbereidingsbesluit is slechts een jaar geldig. Binnen dat jaar had er een be stemmingsplan moeten zijn voor de eigenaar van het delta vliegterrein P. Provoost. Dat is echter nooit gebeurd. De Belgische familie Coenjaarts, eigenaresse van het vakantie huisje dat naast het vliegterrein staat, klaagde er vorige maand bij de Raad van State over dat er deltavliegers en zelfs sportvlieg- tuigen op hun huis kunnen neer storten. Er zijn al, ongelukken gebeurd met gebroken lierka bels. Coenjaarts is ook bevreesd Voor het laag overkomen van he likopters die op het vliegveldje afkomen. Over deze klachten heeft de Raad van State zich nog niet uit gesproken. Provoost erkent dat er gevaren kleven aan deltavliegen. Maar dat geldt dan vooral voor de vlieger en niet voor de mensen op de grond, meent hij. Provoost stortte zich op het deltavliegen toen de inkomsten uit zijn ak kerbouwbedrijf daalden. Als de gemeente Oostburg de zaak wil redden dan moet er snel een bestemmingsplan worden gemaakt. Tegen dit plan kunnen bezwaren worden ingediend en er kan een rechtszaak bij de Raad van State worden aangespannen. Van onze correspondent Breskens - Het Visserijmuseum in Breskens heeft een grondige metamorfose achter de rug. Rond de getijklok die vorig jaar is aangeschaft van het geld voor de cultuurprijs, toegekend door de gemeente Oostburg, is dit jaar meer informatie te zien. Ver der is er een kinderhoek en een chronologisch 'tijdpad'. vinciehuis op te komen. Gedepu teerde Bruinooge: „Maar de ge meente Middelburg, die de pro vincie tot 1 april het eerste recht van koop heeft, zal zelf wel willen beslissen hoe het stedebouwkun dig zal worden ingevuld, daar hebben ze ons niet voor nodig." De WD-fractie steunde het voor stel aanvankelijk, maar ging aan het eind van het agendapunt met de anderen mee. Het WD-Staten- lid Suurmond vond dat Bruinooge als tegenstander de kwestie 'inge kleurd' heeft verdedigd. „Een schrikbarend verhaal over de las ten en weinig argumenten over de lusten en de voordelen," aldus Suurmond. Bruinooge ontkende en antwoord de dat hij een objectief verhaal over de financiële onhaalbaarheid had verteld. „Cijfers zijn cijfers," aldus Bruinooge. De PvdA'er Holtkamp tenslotte bond nog even verbaal de strijd aan met Suurmond door te stellen dat er nu kennelijk voor de WD heel andere prioriteiten leven om geld uit te geven, anders dan aan verkeersveiligheid en meer van die voor de inwoners belangrij kere zaken dan een nieuw ambte narengebouw. Bij de getijklok bestaat de extra informatie onder andere uit een peilstok van het Waterschap en er is uitleg over de werking van de klok. Tevens wordt er meer verteld over de werking van eb en vloed in het algemeen. De opstelling in het museum is ook gewijzigd. Bezoekers kun nen een chronologisch 'tijdpad' volgen. Op deze manier kan de bezoeker de geschiedenis van Breskens en omgeving volgen vanaf de ijstijd tot heden. Voor de ramen van het museum zijn nu naturelkleurige gordij nen gespannen om een overdosis daglicht gefilterd binnen te la ten. Patrijspoortachtige openin gen zorgen ervoor dat de bezoe ker van het uitzicht kan blijven genieten. Davine Hoogstrate uit Breskens zorgde voor het ont werp. Om dit moment wordt ook hard gewerkt om een kinderhoek ge stalte te geven met originele il lustraties van de bekende boe- kenschrijver Wim Hofman. De kinderhoek bestaat uit een tafel waaraan kinderen kunnen lezen en kleuren en vragen kunnen op lossen over het museum. Boven de tafel komen twee grote bak ken, een soort vitrines met een vijftigtal tekeningen van de schrijver. Verder is er natuurlijk het werk te bewonderen van de model bouwers en deskundigen op het gebied van fossielen en veel over de visserij. Het museum boven de vismijn is geopend op woensdag en zater dag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. In de maan den juli en augustus is het mu seum op deze tijdstippen alle da gen geopend. Middelburg - De politie heeft gis termorgen naar aanleiding van klachten uit Vlissingse en Mid delburgse woonwijken vier inwo ners van Vlissingen aangehou den. Ze worden verdacht van handel in harddrugs. Aangehouden zijn twee mannen van 24, één van 33 en één van 63 jaar. Volgens de politie heeft het viertal begin 1996 de Walcherse drugscène 'voor een flink deel' voorzien van verdovende midde len. In acht woningen - één in Mid delburg, de rest in Vlissingen - werd huiszoeking verricht. Hier bij veerden enkele tientallen grammen heroïne gevonden. Voorts nam de politie in het ka der van de zogenaamde ontne- mlngswet egm auto, audio-appa- ratuur en geld in beslag. De vier zitten vast.

de Stem | 1997 | | pagina 13