Heer klanten maar minder winst bij NS DE STEM Beurzen herstellen zich wonderbaarlijk Consumenten grijpen macht in grimmige food-sector VLM: 'KLM wil ons uit de markt drukken' Rnst Aegon groeit fors Revisiebedrijf nog 2 jaar open Bewuste keuze voor mannen onder elkaar5 A7 ECONOMIE KORT Outplacement en Loopbaanbegeleiding VAN EDE PARTNERS TERDAG 22 MAART 1997 A6 Economie justerdam (anp) - De beleg- Eers werden gisteren massaal I j het verkeerde been gezet, jgen de verwachting in jaakte Beursplein 5 geen jtnnis met Zwarte Vrijdag. Herstel op de obligatiemarkt, sn hogere dollar en dek- jjngsaankopen van de Optie- jenrs verhinderden een lloedbad. Be AEX kon gisteren een groot jeelvan de verliezen van donder dag wegwerken. Fier verliet de belangrijke beursgraadmeter de De overvolle, smerige Boetir- ka-gevangenis in Moskou, waar Suzanne in voorarrest zat. pakt. „En dit?" Ze houdt een doos Franse zeep in de lucht. De kampleiding is vriendelijk en geïnteresseerd. „En de bewakers zijn echte watjes," zegt Suzann- ne. „Ze doen ons geen kwaad." Kampcommandant kolonel Vale ntin Golovin presenteert thee met koekjes in zijn kantoor. „Neem maar van mij aan dat het niet eenvoudig is voor deze meis jes om onder permanente bewa king te staan," zegt hij. „Ook al zullen ze tegen.u zeggen dat alles prima gaat." Bij de rondleiding door zijn kamp toonde de commandant eerder op de dag zowaar iets van trots. De bibliotheek ('met 3000 boeken'), de tv-kamer, de rose geschilderde slaapzalen met ouderwetse stapelbedden, de or thodoxe kapel en de kale werk kamer van de kamppsycholoog: het zag er allemaal primitief, maar netjes uit. Maar zo is het niet altijd, weet Suzanne. „Ze hebben speciaal voor jullie de boel schoonge maakt." Het leven 'thuis', in de barakken, is verre van rooskleu rig. „Je moet je voorstellen dat wij maar een keer per week kun nen douchen en dat er soms al leen koud water is. En zo een voudig is het niet om 24 uur per dag in dezelfde ruimte te zitten met 60 vrouwen die allemaal menstruatieklachten hebben. Maar ja, ik heb een misdaad be gaan en moet ervoor zitten." Vissoep, aardappelen, pap: het dagelijkse rantsoen. Suzanne en Danielle kopen zo veel mogelijk levensmiddelen in de kampwin kel en bereiden hun eigen maal tijden. Wie geld heeft, redt het wel. „Ik hou het zeker vol," weet Suzanne. Danielle gaat ervan uit dat ze strafvermindering tsi krijgen en nog maar twee jaar hoeft te zitten. „En dan kom ik terug om mijn vriendin hier weg te halen." Haar Russische vrien din heeft nog vier jaar te gaan voor een gewapende roofoverval. Verdrietig Suzanne herinnert zich hoe haar voormalige 'brigadier', de oudste van haar werkploeg, plotseling werd vrijgelaten. „Het nieuws kwam 's morgens en 's middags ging ze al door de poort. Het was een heel leuk mens. Wij namen met z'n allen afscheid van haar. We waren heel blij voor haar, maar ook verdrietig. Wij zwaaien en roepen en huilen. En toe kwamen bij haar ook de tranen- Toen ging de poort open en wa ze vertrokken." Suzanne ziet uit naar mei, wan neer haar vader waarschijnhJ op bezoek komt. „Mijn moe,e komt in juni en een stel vraL wil ook langskomen." Ze den veel aan thuis, is blij dat haai o ders haar niet hebben laten va len. „Ze zeiden: je bent en blij» onze dochter." Suzanne heeft mavo gedaan, ze wilde vroeg^ verpleegster worden, 'of scho° heidsspecialiste of „Maar ik ben nu 24 en als ik M uit kom ben ik al bijna "eI, Het zal moeilijk worden om nog werk te vinden. De beste ren van je leven zijn dan voorbij." vloer met een winst van bijna ze ventien punten op 727,30. „De beurs heeft zich goed gehouden, ondanks flinke schommelingen op Wall Street", aldus een hande laar. Toch blijft de stemming on zeker. Donderdag sloot de index bijna 25 punten lager door de angst dat de rente verhoogd zal worden door de Amerikaanse Fed-voor- zitter Alan Greenspan. De ver wachting is dat de Fed-topman de rente volgende week opkrikt. Een hogere rente is slecht voor de aandelenmarkt. Het rendement op beleggingen in aandelen wordt daardoor lager, waarna geld in spaarrekeningen wordt gestoken. Bij de opening van de markt gis terochtend waren de handelaren gespannen. Zou de enorme val op donderdag een nieuw vervolg krijgen? Al gauw bleek de index de opwaartse richting in te slaan, mede door de hogere obligatie- koersen in de VS. Ook de Europe se collegabeurzen gingen om hoog. De Optiebeurs zorgde nog eens extra voor opwaartse druk door dekkingsvraag: „Ze dekken als gekken", aldus een handelaar. „In een tik zie je de index met ze ven punten stijgen." De angst voor een renteverho ging, die voor de crisis op don derdag zorgde, werd tot normale verhoudingen teruggebracht. Dat de Fed komende dinsdag de rente zal verhogen, is volgens handel aren wel duidelijk. De verklaring van Greenspan dat de rente kan stijgen, werd volgens de beurs makelaar van effectenkantoor Van Doorn Trust 'al lang ver wacht'. Overigens wordt gehoopt dat de Fed volgende week de ren te bescheiden verhoogd. „Dat zou veel rust geven in de markt. An ders blijft het kwakkelen", ver klaarde de handelaar. Toch staan bij ABN-Amroban- kier W. Jiskoot de seinen op oranje. Beleggers moeten zich voorzichtiger gedragen, want de beleggersbomen groeien niet meer in de hemel. De Amster damse effectenbeurs is door de forse stijging in de afgelopen maanden aan een pauze toe. Daarom doen beleggers er ver standig aan hun beleggingen te spreiden over meerdere landen. dn onze redactie economie Haarlem - Het aantal treinreizigers is in 1996 na jaren van af name licht gestegen. Het bedrijfsresultaat van de Nederlandse Spoorwegen ligt echter zeven miljoen gulden lager op 121 mil joen gulden. „Om het samen te vatten: onze gevoelens zijn ge- jiengd", aldus bestuursvoorzitter R. den Besten gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. [Het NS Revisiebedrijf in Tilburg weliswaar in afgeslankte rorm, tenminste nog twee jaar open. Na 'keihard werkoverleg' net het Tilburgse werkvolk deed ilgemeen directeur NS Materieel [Stelwagen gisteren in Utrecht it belofte. Vooral de gemoti- mrdheid van het personeel dat set 350 petities naar Utrecht ham om verlenging af te dwin- i, trok Stelwagen uiteindelijk over de streep. :-man Van Soest temperde na let verlossende woord de vreug- ievan zijn mannen. „Er is sprake een schitterende overwin ning, maar we weten dat de di rectie het mes zeer fors in het personeel zal zetten". Als we met elkaar er niet in sla pte bewijzen dat we echt winst tanen maken, gaan alle 540 ba len alsnog naar de knoppen", al ius Van Soest. Silometers let aantal reizigerskilometers ttnmet 1,1 procent toe tot 14,13 miljard. Het aantal kilometers «aarvoor een 'gewoon' trein- je werd aangeschaft, steeg iet 3,4 procent tot 9,8 miljard, "e stijging is te danken aan de Iweede helft van 1996, de eerste B maanden vielen juist tegen. De daling bij de OV-studenten- iaart en overige grote contracten bedroeg 3,8 procent. De versobe- róg van de studentenkaart was Oen Haag (anp) - De verzeke- ®gsmaatschappij Aegon feit in het afgelopen boek jaar de nettowinst fors zien hijgen. Het resultaat klom ®etl8,5 procent van 1,32 mil- N gulden naar 1,56 miljard verantwoordelijk voor de daling van het aantal afgelegde kilome ters van de laatste jaren. De raad van bestuur van de Ne derlandse Spoorwegen is on danks het hogere aantal reizigers niet tevreden over de resultaten bij NS Reizigers. Het bedrijfsre sultaat van NS Reizigers, veruit het belangrijkste onderdeel van de NS, is al jaren zeer mager. Vo rig jaar kelderde het resultaat met nog eens 40 procent tot 79 miljoen gulden. Bestuursvoorzitter R. den Besten van de NS toonde zich bezorgd over de toekomstige financiële si tuatie bij NS Reizigers. „Er is re den tot zorg, met name bijv'het' reizigersbedrijf. Als dat onder deel niest, is de rest van. het be drijf verkouden." v Bezuinigen Volgens Den Besten moeten de spoorwegen blijven bezuinigen. „Algemeen gesproken moeten er enige honderden miljoenen op ta fel komen. Nauwkeuriger kan ik daar niet over zijn." Hij denkt dat er bezuinigd kan worden op de overkoepelende kosten en op de inkoop van goederen en dien sten. Minder goed gaat het ook met NS-aannemer Strukton. Deze laatste leed vorig jaar op een aan tal projecten zelfs verlies. Het goederenbedrijf NS Cargo leed 18 miljoen gulden verlies. De Amerikaanse busmaatschap pij Vancom, die in Zuid-Limburg streekbusdiensten verzorgt, ziet wel wat in een eventuele samen werking met de Nederlandse Spoorwegen. Beleggers laten zich informeren mrurewtqo n ob VERVOLG VAN VOORPAGINA Speelt het beroep geen rol, het geslacht doet datwel. BC '74 kent géén vrouwelijke leden. „Die kunnen ook geen lid worden," zegt Stegeman. „We zijn een clubje mannen onder elkaar, dat voor de gezelligheid elke maand bijeen komt. Daar is destijds be wust voor gekozen." Soms, als er een interessante spreker is, ko men de echtgenotes mee. „Dan is het zaaltje wat voller, dat is pret tiger voor de spreker." Overigens zijn er óók beleggingsclubs die alleen uit vrouwen bestaan. BC '74 bestaat 23 jaar en is daar mee een van de oudste clubs in Nederland. Het ledental wisselde door de jaren heen en ligt nu op vijftien. Het belegd vermogen van de club is circa 60.000 gul den, oftwel 4000 gulden per per soon. Om gigantische bedragen gaat het dus niet. „Dat is ook niet de bedoeling. Het is vooral een ge- via onder andere gespecialiseerde kranten en tijdschriften. zelligheidsvereniging, met een fi nanciële ondergrond. Dat geld kunnen de leden in principe mis sen. Het is privé afgeschreven. Dat moet, anders krijg je onder ling wrevel als het wat minder gaat met de beleggingen," aldus Albada. Chaos Om de maandelijkse vergaderin gen niet te laten ontaarden in chaos, waarbij elk lid met andere voorkeuren komt, heeft BC '74 twee commissies aangesteld. Die bestaan elk uit twee personen. Na een jaar veranderen de commis sies van samenstelling. De com missieleden doen de aan- en ver kopen. De vergadering kan wel adviezen geven, maar die zijn niet bindend. „We hebben twee commissies om er een competie- element in te brengen. De een wil niet voor de ander onderdoen als het om resultaten gaat," vertelt Stegemann. Om de zoveel tijd - als de inleg per Jid te ver boven dten komt - keert des bedrag uit aan de leden. De koerswinst wordt zo ten gelde ge maakt. Maar BC '74 wil daarmee ook voorkomen dat de leden te veel geld in de club hebben zit ten. De belangen worden dan te groot en het werpt een drempel op voor nieuwe leden. De term 'beleggingsstudieclub' impliceert dat de leden steeds be ter leren hoe ze het beste met be leggingen om moeten gaan. Daar toe nodigen ze sprekers uit, bren gen bedrijfsbezoeken en leren van eikaars ervaringen/kennis. „Veel mensen die bij een club zijn aangesloten, beleggen privé ook en gebruiken de kennis die ze in de vereniging opdoen," zegt NCVB-voorzitter Bayer. Het studie-element speelt ook een rol bij BC '74. De leden filo soferen over de invloed van de rente, de werkloosheid in Duits- winstgroei was sterker dan ®i had verwacht. Vooral het tade kwartaal was 'uitzonder- V goed', zo meldt de onderne- ®ln8 gisteren. De omzet groeide 16,7 procent tot 24,4 miljard gulden. tagon profiteerde van de toene- taide verzekeringsdrift. Die tam onder meer toe door de toe- talende vergrijzing en de be- tate aan aanvullende pensioen- gelingen. Ook speelde een rol ue overheid steeds meer voor leningen overlaat aan de vrije Be autonome groei van de i owinst kwam met 'gemak' uit ovw de langetermijndoelstel- 6 van minstens 10 procent per ar Volgens Aegon behoort het n'em 'tot een van de winstge- jetide verzekeraars ter wereld'. verzekeraar is voor 1997 opti- h. jh-.De nettowinst, zonder a .jfenkaanse Providian, zal j j)k' stijgen. De winst per pro ®roe'tmet tien tot twaalf lent. De overname van de trit aanse verzekeringsactivi- en van Providian heeft daar- w een positieve invloed op de o, s,P®r aandeel. In het afgelo- °ekjaar klom de winst per met 17,4 procent, enand leverde traditioneel cer: bijdrage aan de con- /winst met 978 miljoen gul eent. een stijging van 14,1 pro- Door Paul Verlinden Noordwijk - Niet de retailor- ganisaties, maar de consu menten krijgen steeds meer macht in de levensmiddelen branche. Willen de super markten en fabrikanten aan de wensen van de klant vol doen, dan moeten ze veel meer samenwerken. Dat betoogde prof. drs. R. van der Kind van de Universiteit van Amsterdam gisteren op het Else vier Foodcongres in Noordwijk. „Supermarkten moeten klanten niet als incidentele voorbijgan gers beschouwen maar als rela ties. Reputatie is het belangrijk ste instrument voor een winke lier. Klanten mogen niet het ge voel krijgen dat ze te veel beta len en te veel tijd kwijt zijn. Ze moeten denken dat juist zij de genen zijn die de kluit belazerd hebben als ze de winkel verla ten," aldus Van der Kind. De professor, verbonden aan de vakgroep Strategisch manage ment en Marketing van de UvA, wees erop dat de onvoorspel baarheid van de consument al leen maar toeneemt. Doelgroe penbenadering heeft plaats ge maakt voor koopmoment-mar- keting, maar ook dat is bijna niet meer te hanteren. Van der Kind: „De consument zendt te genstrijdige signalen uit. Ex treem besparingsgedrag gaat ge paard met extreem verwen-ge drag. Denk aan de Jaguars die voor de Aldi geparkeerd staan." «iWkfr: 0 smi Klanten zijn relaties, geen incidentele voorbijgangers' foto anp Omdat de vraag niet meer voor speld kan worden, moeten de su permarkten snel op veranderend consumentengedrag in kunnen spelen, aldus Van der Kind. Kor te lijnen tussen retaillers en fa brikanten moeten er voor zorgen dat winkels snel hun assorti ment kunnen herschikken. Daarbij zijn ook samenwerking in marketing en het ontwikkelen van nieuwe winkelformulers es sentieel. Het betoog van Van der Kind was koren op de molen van drs. T. van Hedel, groepsdirec- teur bij (baby)voedingproducent Nutricia. Volgens hem wordt de relatie tussen fabrikanten en de steeds krachtiger wordende re- tailorganisaties nu te veel be paald door prijzen. „De prijs is als chloor in de chemie. Het werkt altijd, maar te veel is do delijk." De Europese levensmid delenindustrie ziet er grimmig uit, aldus Van Hedel. De fabri kanten kampen met forse over capaciteit - die ze zijns inzien beter kunnen afschrijven dan opvullen met huismerken -, ter wijl de handel zich steeds meer concentreert. Die concentratie vindt hij vooral zorgwekkend omdat 'uitstekende winkelcon cepten worden opgeofferd aan de centrale macht van de organi satie'. „En daarbij spelen prijzen een allesoverheersende rol." De prijzenslag in de retail moet grotendeels gefinancierd wor den door de industrie, meet Van Hedel. Inkopers onderhandelen op het scherpst van de snede. De fabrikanten moeten wel mee omdat anders hun producten uit de winkelschappen dreigen te verdwijnen. Met de almaar dalende prijzen zijn uiteindelijk noch de indus trie, noch de retail gebaat, meent Van Hedel. Daarom moeten er samengewerkt worden om de consument te beïnvloeden bij het aankoopmoment. „De ge sprekken gaan dan niet meer al leen over prijzen maar ook over trade-marketing, waarbij de fa brikant zich bemoeit met de si tuatie in de winkel." Als voorbeelden van samenwer king noemde hij de KIDS-index, waarbij Nutricia onderzoekt hoeveel kinderen tussen de nul en twee jaar in de omgeving van een supermarkt wonen. Op grond daarvan richt de winke lier zijn schappen in. Maar ook spaar- en display-acties zijn nuttig voor winkelier én fabri kant. Met de opmerkingen over het prijsvechten van de retaillers, doelde Van Hedel onder andere op de strakkere voorwaarden die inkoopcombinatie Superunie (met winkels als De Boer en Net- torama) aan de fabrikanten is op gaan leggen nadat Superunie werd uitgebreid werd Unigro (Super, Spar). In de industrie wordt al over het 'Superunie syndroom' gerept. Superunie directeur F. Fredrix, eveneens spreker op het congres, kaatste de bal echter terug naar Van He del. „Nutricia had in 1995 een uitstekende winstmarge van acht procent en bij de presenta tie volgende week van de cijfers over 1996 zal die marge onge twijfeld nog hoger zijn gewor den. Daar putten wij als inko pers elke dag weer moed uit." Concentratie aan de inkoopzijde is volgens Fredrix onafwend baar omdat in de industrie het zelfde gebeurt. „Nutricia neemt Milupa (een Duitse producent van babyvoeding, pv) over. Dat is vervelend omdat wij juist met Milupa bezig waren Nutricia on der druk te zetten." Doordat fabrikanten hun pro ductielocaties concentreren en opschalen (her en der verspreid over de wereld) moeten de inko pers zich steeds meer inspannin gen getroosten om producten in de winkel te krijgen. Schaalver groting is essentieel omdat de Nederlandse retaillers moeten opboksen tegen internationale giganten als Aldi en Lidi, die ook in Nederland steeds meer voet aan de grond krijgen. „Als gesproken wordt over in koopmacht, moeten we dat wel relativeren," zegt Fredrix. „In Nederland verkopen we in de food-sector voor 39 miljard gul den per jaar. En dat moeten we met een aantal marktpartijen delen. De negen grootste onder nemingen in Europa kopen meer in dan wij met zijn allen doen. Nederland stelt in de wereld op inkooptechnisch gebied dus niets voor." ZATERDAG 22 MAART 1997 I I Antwerpen (anp) - KLM heeft zich de woede op de hals gehaald van de Vlaamse luchtvaartmaatschappij VLM. VLM-directeur V. van Gaever beschuldigt KLM-dochter Air UK ervan zijn maatschappij uit de markt te willen drukken. Van Gaever be raadt zich op tegenmaatregelen, zo zei hij gisteren. VLM voert lijnvluchten uit van uit Antwerpen, Rotterdam en München-Gladbach op het vlieg veld London City. Sinds vijf maanden heeft Air UK, dat nor maal alleen op Stansted vlakbij Londen vliegt, ook een dienst vanuit Rotterdam op London Ci ty voor 99 gulden voor een enkel tje. Volgens Van Gaever vliegt Air UK met bijna lege toestellen als gevolg van de overcapaciteit op de lijn. „Tegen reisagenten heeft Air UK gezegd de VLM uit de markt te willen drukken." On dertussen lijdt de VLM, die re tourtarieven variërend van 222 tot 666 gulden hanteert, op de dienst Rotterdam-Londen 'grote verliezen'. Directeur F. Hendriks van Air UK Nederland wil geen inhoude lijk commentaar geven. „We gaan uit van eerlijke concurrentie. Het gaat om een markt waar we el kaar voortdurend tegenkomen." Volgens de Vlaming zit KLM, voor 46 procent eigenaar van Air UK, overal achter. Air UK had aanvankelijk plannen om VLM over te nemen. VLM ging op die toenadering in. „Mijn partners wilden wel, omdat zij winst wil den maken," aldus Van Gaever. Van Gaever wil na het inwinnen van deskundig advies uiterlijk medio april beslissen over moge lijke stappen. Die kunnen varië ren van juridische stappen tegen Air UK tot het opgeven van de dienst Rotterdam-Londen. Het aantal vliegtuigpassagiers is vorig jaar overigens met 6 pro cent gegroeid tot 2,5 miljard. De groei is voornamelijk veroor zaakt door meer vakantiereizen, zo maakte de Airports Council International gisteren bekend. Daarbij zijn 487 luchthavens aangesloten. De sterkste groei deed zich voor in Azië en in de landen aan de Stille Zuidzee, foto de stem/johan van gurp onöï ano w> 1 ->;• nix land, de koers van de dollar en de invoering van de euro. Ze laten, zich informeren döor (gespeciali® seerde) kranten en tijdschriften. Serieus Maar het moet ook weer niet te serieus worden, benadrukt Alba da. „We gokken bijvoorbeeld wel eens hoeveel de aex-index of de dollarkoers op een bepaalde da tum staat. De inleg is één gulden. De winnaar moet vervolgens een rondje geven in het café waar we vergaderen en dat kost hem meer dan dertig gulden. Dus rijk word je er niet van." Stegemann is vijftien jaar lid van BC '74. Destijds legde hij 2800 gulden in. Daarmee heeft hij in al die jaren een kleine 5000 gulden verdiend. „Dat is dus niet zo bij zonder. Ik denk dat we gemid deld zelfs iets onder de index hebben gepresteerd. Dus of we zoveel hebben geleerd, is de vraag," lacht hij. CAO buschauffeurs opgeschort Rijswijk - De onderhandelingen over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor de touringcarehauffeurs zijn gisteroch tend opgeschort. Werkgevers in de Koninklijke Nederlandse Vervoer (KNV) en ver- voersbonden van FNV en CNV konden het na zestien uur onder handelen niet eens worden. De werkgevers houden vast aan ver soepeling van de arbeidsvoorwaarden. De bonden zijn tegen het inzetten van meer oproepkrachten. Internetgebruik stagneert Amsterdam - In de afgelopen drie maanden is het aantal Internet gebruikers blijven steken op 700.000. Na een spectaculaire stij ging van 100.000 regelmatige gebruikers begin 1995 tot ruim 700.000 vorig jaar november, lijkt de rek er nu uit te zijn. Dit blijkt uit een onderzoek van bureau Trendbox. De 700.000 Internetters die minstens een keer per week het net op gaan, gebruiken bet wereldwijde computernetwerk Wel minder langdurig. De bekendheid van het Nederlandse publiek met Internet is wel vrifgfbot: ruim 70 procent kan vrij nauwkeurig aangeven wat het inhoudt. Topman Avebe stopt ermee Veendam - De directievoorzitter van Avebe, A.J. Zoomers, legt zijn functie neer. Hij houdt ermee op wegens 'verschil van mening over het te voeren beleid tussen bestuur en directie', staat in een korte mededeling van het aardappelzetmeelconcern. Reorganisatieplannen van de directie veroorzaakten begin deze maand een staking van een week bij Avebe. De bonden zagen in Zoomers de kwade genius achter de plannen die volgens hen zou den leiden tot het verlies van honderden banen. Een compromis tussen bonden en directie leverde een garantie voor de werkgele genheid op van twee jaar. Nederlandse benzine duurste Den Haag - De 'kale prijs' van Euro '95 in Nederland ligt stukken hoger dan in België, Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Ko ninkrijk. Onderzoeksbureau Coopers Lybrand vergeleek de pompprijzen zonder accijnzen, belastingen en heffingen van Euro 95 en diesel. Minister Wijers (Economische Zaken) liet dit onderzoeken nadat er in de Tweede Kamer discussie was ontstaan over het effect van de accijnsverhoging in relatie tot de buurlanden. Aandeelhouders Philips kritisch Amsterdam - De nieuwe Philips-topman Cor Boonstra heeft giste ren een kritische ontvangst gekregen op zijn eerste vergadering van aandeelhouders. De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) toonde zich 'erg ontevreden' over de 'erg vage' plannen van Phi lips. Ook een Duitse vereniging van beleggers wilde weten 'waar heen de reis gaat'. Beleggers toonden op de jaarlijkse bijeenkomst geïrriteerd over het uitblijven van een duidelijke strategie. Topman Air France dreigt af te treden Parijs - Christian Blanc, topman van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France dreigt af te treden als de piloten van het be drijf in staking gaan. De drie belangrijkste pilotenbonden hebben een staking van vier dagen aangekondigd, die zondag begint. Vol gens Blanc brengen de piloten het voortbestaan van hun bedrijf in gevaar. De piloten van Air France protesteren tegen de nieuwe salaris schaal, die door Blanc is voorgesteld. Per 1 april, wanneer Air France en de Europese dochter Air Inter Europe definitief worden samengevoegd, gaan nieuw intredende piloten minder verdienen. Shell-CAO vast door 36-uur-plaii Rotterdam - De onderhandelingen voor een nieuwe Shell-CAO haperen op de arbeidstijdverkorting. Het concern heeft de bonden meegedeeld geen stap in de richting van de 36 uur te willen zetten. Ook wil het bedrijf het aantal opkomstdagen voor mensen in de volcontinudienst niet verminderen. Dit bleek gisteren na de twee de onderhandelingsronde. Op 3 april is het laatste gesprek ge pland. De Industriebonden van FNV en CNV stellen dat voor hen ATV gecombineerd met flexibilisering belangrijk is om akoord te kun nen gaan met een loonsverhoging van 2,5 procent. (ADVERTENTIE) PERSOONLIJKE ONTWIKKELING EN INZETBAARHEID Voor Noord-Brabant en Limburg Bel voor informatie 040 245 72 20, ir. W.H.M. van Lange

de Stem | 1997 | | pagina 7