Geweld escaleert in Israël Aankomst Mobutu geeft verwarring 1 Van Traa strafzaak België heeft aan de lopende band schandalen Door bouw Har Homa 'Zelfmoordenaar' wilde martelaar worden Britse historici gunnen Major weinig plaats in geschiedenis Italië is Albanezen zat COMMENTAAR iging nieuws KORT destem BUITENLAND A5 Fujimori weigert de vrijlating van gevangenen buitenland KORT ERDAG 22 MAART 1997 A4 id door ondernemers. Het klinkt als meer S i Nederlandse traditie is dat echter geens- spreekt het algemene en Haagse taalqe" Ondernemingen zijn er namelijk niet al- ze hebben net zo goed een verantwoor- enheid. rs en werknemers beide in harmonie stre- e arbeidsverhoudingen en naar het schep- igenheid heet in het economische jargon Duitse regio waarin bonden en onderne- aandel hadden. nu echter het overleg- en overeenstem- te worden. De staalgigant Thyssen loopt i overgenomen te worden door de veel ïtige concurrent Krupp-Hoesch. Dit ge- an van beide firma's of de werkgelegen- randeren, de enige drijfveer is mogelijke aquentie kan zijn dat er dertigduizend ar- jkt de leiding van Krupp-Hoesch weinig te en incident. In de Verenigde Staten geldt rangelie van ondernemers en ook in Ne- Vandaar dat een waarschuwing op zijn 1 het hoogste en ultieme doel van zijn be- n en zoveel mogelijk, is een maatschappe- nst in ondernemingsland geen vies woord continuïteit van de firma en dus van de Een ondernemer die echter voorbijgaat arbeid in zijn bedrijf, miskent zijn maat- ikheid. ren of leveren diensten, die voorzien in fte. Desnoods in aangeprate behoeften. morgen en overmorgen zoveel mogelijk n goede prijs af te zetten, waardoor de k rendement op zijn investering verkrijgt, aantal mensen een nette boterham in dé i. Dit laatste niet alleen omdat het een :n, maar nog meer om op deze wijze vol- nsumenten te krijgen of te behouden om lemen. cht zijn op een zo groot mogelijk en direct rerschaffer, begrijpen weinig van de conti- i de economie. Zij zijn blijven steken in de Jisme. Pakken watje pakken kunt en niet daardoor morgen ook zelf ten onder kun- ar. inds niet voor niets synoniem aan werkge- dividend-gevers wensen te zijn, moeten iingskracht buiten de grenzen van de Ne- economie gehouden worden. irechtse bijeenkomst Fascistische Aktie (AFA) heeft de di- De Bun in Huizen per brief opgeroe- eenkomst voor morgen te verbieden, akomst zou volgens AFA in handen een dekmantel van de Turkse ultra- tjfjVolveBuqtrto tr.- ttesdbis [id van Beers van De Bun af op 'een ad^ rarde bijeenkomst gewoon door te la- er [D. Bakker zegt SnieLi»,'paniek te hem heeft dezelfde organisatie afge- ke bijeenkomst in Hilversum gehou- AFA, maar er gebeurde niets. mei in Zwolle g van de bevrijding wordt dit jaar in Vrijheid deel je met je buren'. Orga- Jomité 4 en 5 mei, de provincie Over- en de Stichting bevrijdingsfestival nier Kok, minister Ritzen, Ed van ambassadeurs van België en Duits- ïenwerking met de regionale zender dat van 10 tot 12 uur op TV 2 wordt oces Tamils Ichmitz van Justitie moet vijftien Ta rn op Schiphol verblijven, onmiddel- eemdelingenkamer van de rechtbank eemdelingendetentie laten nemen in j bang is dat ze onderduiken. Uitzet- i onmogelijk worden. Bij andere Ta- ielverzoek hadden ingediend, is eer- s stelden bij de behandeling van de ielzoekers op te sluiten in strijd met plaats van detentie zouden de Tamils rijgen. Ook de rechtbank vindt dat de haar beleid heeft gehouden. ng voor Corneille Corneille is Commandeur in de Orde ;eworden. Burgemeester Van Diepen ïeille gisteren de versierselen op. Dat ;e Cobramuseum, tijdens de opening illing van het werk van Corneille. De aar. De toekenning van het Comman- e Nederlandse Leeuw is één van de n Nederland. aarbewijzen ontdekt nden heeft een grootschalige fraude d. In totaal zijn twintig mensen aan- ïoofdverdachten worden beschouwd, vervalste rijbewijzen jarenlang voor r het Vaarbewijs I en D en het Mari- :rs streken voor hun diensten per di- 26-jarige vrouw uit 's-Gravenzande te hebben vervalst. In totaal zouden aan hun praktijken hebben verdiend. er mr. G. Spong wil in de strafza^ emse CID'ers J. van Vondel en K- ommissie-Van Traa als getuige ho- iar een zogenoemde groei-informan iet de vrije hand kreeg bij het imP0, zij teren van tonnen verdoven de middelen. ire Van Vondel wordt behalve meineed ook vervolgd voor lel beïnvloeden van getuige de sap de man. De ex-CID'er (tegenW°h°„ nk dig privé-detective) zou heb irs gepoogd de Sapman, w Z^..j. m- in België, over te halen zijn ge -in genverklaring te wijzigen. I I I I I ZATERDAG 22 MAART 1997 ijoor Bert Schampers Lssel - 'Gezocht: speurders L/v) voor rekening 52- 3290-21'. De Vlaamse krant Morgen suggereert al en- fe dagen op het spoor te zijn L een ex-premier met een gevulde Luxemburgse |jjnkrekening. ■raard gaat het om zwart De naam van de christende mocratische politicus blijft de Lnt haar lezers echter schuldig. L oproep boven het artikel in de Lnt van gisteren was met name Ltemd voor de Belgische justi- Lninister De Clerck. Die moet Lór mensen en middelen be- schikbaar stellen om financieel- economische misdrijven op te lossen en witwasoperaties bloot te leggen. Volgens De Clerck is het verhaal in De Morgen en in het weekblad Humo over de 'premier van één miljard frank' gebaseerd op ge ruchten. Oud-premier Vanden Boeynants vond de bewering eer der deze week te zot om op te rea geren. Drie andere ex-regerings leiders Martens, Tindemans en Eyskens hebben formeel ontkend ooit een buitenlandse rekening te hebben gehad. Hoe dan ook, de modale Belg die wel eens vergeet inkomsten in te vullen op het aangiftebiljet, wordt dezer dagen niet bepaald aangemoedigd zijn toch al lage belastingmoraal op te krikken. Gewiekste landgenoten, die de fiscus voor tientallen miljoenen franken tillen, passeren dagelijks de revue in de persoverzichten. Vorige week nog werd bekend dat de charmante ex van een Vlaamse zakenman jarenlang bij na 200 miljoen gulden van de bank, waar zij werkzaam was, ongemerkt kon doorsluizen naar rekeningen van haarzelf, haar ex-man en zijn zakenvrienden. Sinds enkele dagen staat de KB- Lux affaire in het middelpunt van de belangstelling. KB-Lux is de afkorting voor Kredietbank Luxemburg, 'de bank van hier' die in het Groothertogdom zoveel Belgische spaarders en beleggers aantrekt. De Belgische belasting dienst en justitie zijn vooral geïn teresseerd in de grote fraudeurs, beleggers die met complexe fi nanciële constructies, vaak met medeweten van de bank, miljoe nen proberen wit te wassen. Nadat eerder een onderzoek door tegenwerkingen van alle kanten, stukliep, is nu de jacht weer geo pend op 's lands belasting-ont duikers. Zo werd in het kader van dit on derzoek deze week de ex-callgirl Rita V. aangehouden. Die had haar oudere minnaar in de loop der jaren zo verwend, dat deze, bij zijn dood, haar een erfenis van 110 miljoen gulden naliet. De milde schenker was een telg van de tabaksfamilie Gosset die in België het merk St.Michel op de markt brengt, de zware sigaret voor de man die van aanpakken weet. Zijn 32-jarige vriendin be taalde heel weinig successierech ten. Het merendeel van de erfenis kwam uit een zwarte spaarpot van 105 miljoen gulden, veilig ge parkeerd in Luxemburg. Het pikante van deze zaak is dat de ex-man van de callgirl er ooit vandoor was gegaan met een Ma rokkaanse prostituee, die vorig jaar op de drempel van haar huis in verdachte omstandigheden om het leven kwam. Onderzocht wordt nu of Rita V. iets met die moord te maken heeft en of zij mogelijk ook haar mecenas de ta baksmagnaat, het graf heeft in- geholpen. In onze correspondente Iel Aviv - Israël zal in de komende dagen 'operatieve itappen' ondernemen in de strijd tegen de islamitische terreur. Dit beloofde gisteren premier Benjamin Netanya- enkele uren na een ontploffing op het terras van een :afé in het centrum van Tel Aviv. Netanyahu beschuldigde de Pa- leider Arafat ervan •groen licht' te hebben gegeven morde aanslag. Bij deze ontplof- iog kwamen drie mensen om, wie de zelfmoordenaar, en raakten vijftig mensen gewond. Onder de gewonden waren enkele Meren. De dader, een gistera- niet met name genoem- ie 28-jarige inwoner van het Tsurif bij Hebron, had met twee a drie kilo TNT, verstopt in twee tassen, op het terras plaats- gnomen. Op het moment dat een serveerster naar hem toe kwam, Iracht hij zichzelf tot ontplof- ing. Het is de algemene vrees in Israël iat met1 de ontploffing van giste ren een nieuwe reeks van islami- terreuraanslagen te ver achten is. Dit in reactie op het Hldozerwerk waarmee deze teek een begin is gemaakt met de rw van een joodse stadswijk Har Homa, Jabel Abu Gha- rn, in Oost-Jeruzalem. He minister van Interne Veilig heid, Avigdor Kahalani, waar schuwde de Israëlische bevolking later concrete aanwijzingen zijn foor nieuw geweld. Netanyahu (erde gistermiddag te reage- op pogingen van Arafat om telefonisch met hem te spreken. .Wij kunnen alleen maar door met het vredesproces," zei Netanyahu, „als we een partner voor de vrede hebben. Nu hebben weeen partner van terreur." Gis teravond was er sprake van een ontmoeting tussen Neta nyahu en Arafat, ontploffing van gisteren ge nie volgens de joodse kalen- oerprecies een jaar na de islami- tische terreur-aanslag bij het Di- centrum in Tel Aviv, 'aarMj 13 mensen omkwamen, p toen aan de vooravond van vrolijke Poeriemfeest, waar- 'i v°oral veel kinderen verkleed ;P staat lopen. gisteren onmiddellijk zijn grenzen voor de tienduizen den Palestijnse arbeiders uit de Gaza-strook en de westelijke Jor- daanoever. Bij rellen in Hebron gooiden Palestijnse betogers uit woede over de bouw van de wijk Har Homa stenen en brandbom men naar Israëlische militairen die het oude, door Israël beheerde stadsdeel bewaken. Eerst hield de Palestijnse politie betogers en soldaten gescheiden. Maar 's middags vuurden de militairen volgens ooggetuigen waarschu wingsschoten af met scherpe mu nitie. Toen trok de Palestijnse po litie zich terug. Twee Palestijnen raakten gewond door kogels. Tientallen anderen moesten zich laten behandelen wegens het iiik- demen van traangas. Arafat heeft een bezoek aan Frankrijk, dat volgende week zou beginnen, afgezegd. Een PLO- woordvoerster in Parijs zei dat het besluit is ingegeven door 'de ernstige situatie' in de bezette ge bieden en Oost-Jeruzalem. Lima (ap) - President Alberto Fujimori van Peru heeft perti nent tegengesproken dat hij zou overwegen gedetineerde guerrillastrijders vrij te laten om de slepende gijzelingszaak in Lima op te lossen. Fujimori sprak donderdagavond voor de radio, nadat eerder die dag geruchten de ronde hadden gedaan dat hij neigde toe te geven aan de belangrijkste eis van de Tupac Amaru rebellen die in de woning van de Japanse ambassa deur nu al meer dan drie maan den 72 gijzelaars vasthouden. In buitengewoon scherpe bewoor dingen wees Fujimori de geruch ten van de hand. De plaats waar gisteren een bomaanslag werd gepleegd, in een trendy café in Tel Aviv. De aanslag, die is opgeëist door de Pales tijnse bevrijdingsbeweging Harnas, veroorzaakte drie doden en tientallen gewonden. foto reuter ENKELE DAGEN gele den maakte onze cor respondente in Tel Aviv een uitzonderlijk inter view met een potentiële zelfmoordenaar van de Hamas in Gaza. Mussa Ziada werd, vlak voor hij met 80 kilo TNT op weg naar Israël ging, gepakt. „Allah heeft me in leven ge houden," zegt hij. Door Willy Werkman „Ik had besloten dat ik een mar telaar wilde worden. Ik wilde naar de hemel gaan, waar het le ven veel beter zou zijn dan hier. Ik wist dat Allah goed voor mij zou zijn." Mussa Ziada, een mooie jongen, bijna 18 jaar. In het huis van zijn ouders vertelt hij zijn verhaal zonder enige vorm van ontroering. Hij was drie jaar geleden door de Harnas uitgekozen om zichzelf in Israël op te blazen. „Met 80 kilo TNT," zegt hij droog. „Ik had al een af scheidsbrief aan mijn familie geschreven. Maar vlak voor ik naar de plaats van de operatie zou vertrekken, kwam mijn va der erachter. Hij heeft me tegen gehouden. Ik was boos en ook droevig." Het was niet eenvoudig geweest Mussa ertoe te brengen om over zijn voorbereidingen voor het martelaarschap te vertellen. Zelfmoordenaars van de Harnas en de islamitische Jihad in Gaza werken in het diepste geheim. Bang, niet alleen voor de Israëli sche, maar ook voor de Pales tijnse geheime dienst. Mussa was aanvankelijk achterdochtig. Uiteindelijk bood hij ons een stoel en thee aan. Hemel „Ik ga al sinds ik acht jaar ben iedere dag naar de moskee," zegt hij. „Ik ben de enige religieuze in onze familie. Toen ik dertien jaar was, begon ik de sjeik te vragen wat het betekent om een martelaar te mogen zijn." Ze hadden lange gesprekken. „De sjeik legde me uit dat in onze Koran staat, dat de joden ge dood moeten worden. Omdat ze ons bezetten en omdat ze ons ha ten. Ik besloot dat ik dit moest doen voor de Islam en voor ons Palestijnse land. Iedereen zou me respecteren, had de sjeik ge zegd. En Allah zou me naar de hemel brengen. Daar zou alles goed en mooi zijn." Hij werd maandenlang door mensen van de Harnas gevolgd. „Ze wilden er zeker van zijn dat ik het meende. Op een dag, vlak na het avondgebed, werd ik bij de sjeik geroepen. Die vertelde me dat ik voor een operatie in Is raël was uitgekozen. Ik was bang, omdat het nu echt ging ge beuren. Maar ik was ook geluk kig." Hij was toen 15 jaar. Er werd hem niet verteld waar hij zijn operatie moest uitvoeren. Pas in de laatste paar dagen van zijn voorbereidingen wist hij dat hij op 25 februari 1994 naar de he mel zou gaan. „Ik moest 15 da gen lang vijf keer per dag naar de moskee komen. Ik bad veel. Had lange gesprekken met de sjeiks. Ik voelde me heel dicht bij Allah. De Hamas-mensen maakten een video-tape van me, waarop ik vertelde waarom ik wilde sterven voor de Islam. Ik moest ook een afscheidsbrief schrijven. „Ik, de martelaar die in het leven Mussa Ziada was," schreef hij, „zal 80 kilo explosie ven naar Israël dragen en mijn opdracht uitvoeren in de naam van de islamitische beweging de Harnas. Ik doe dit voor de Islam. Ik zal naar de hemel gaan. Ik zal bij Allah zijn." Mussa, de zelf moordenaar, legde de brief in een la van zijn buro. Opdrachtgevers Zijn opdrachtgevers maakten valse identiteitspapieren voor hem. Er werd hem gezegd dat hij op 20 februari, vijf dagen voor de zelfmoordaanslag, de grens met Israël over moest steken. Hij kreeg een brief mee voor de man die hem op een afgesproken plaats moest ontmoeten en hem moest brengen naar de plaats van de zelfmoordaanslag. „Maar voor ik vertrok moest ik drie da gen bij mijn ouders en mijn broers en zusters blijven. Ik moest heel aardig voor ze zijn, zodat ze allemaal van me zou den houden." Maar op de laatste avond vond Mussa's vader de af scheidsbrief van zijn zoon. Die lichtte de Palestijnse veilig heidsdienst in. Mussa werd on- i dervraagd en bekende. „Ik was boos dat alles ontdekt was," zegt hij. „En ik was droe vig datrikniët een martelaar kon worden. Mijn vader vertelde me dat een Moslim, die zichzelf doodt, niet naar de hemel gaat, maar naar de hel. Ik was in de war. En ik was bang voor de mensen van de Hamas, die me op het hart drukten dat ik hun na men niet mocht noemen. Ik was bang dat ik nu voor hen een ver rader was. Ik denk er nog vaak aan. Misschien ben ik dom ge weest." Mussa Ziada is door de Pales tijnse autoriteiten niet gestraft. Hij is nog steeds een aanhanger van de Harnas. Hij geniet het diepe respect en de bewondering van zijn omgeving. Maar zijn va der volgt hem overal waar hij gaat. „Als hij binnenkomt, moe ten jullie vertrekken," zegt hij fluisterend. Hij maakt nu het laatste jaar af van de middelba re school. Een plotseling vol wassen geworden jongen met een pientere blik en een begin nende snor. „Ik dank God dat hij me in leven heeft gelaten," zegt hij rustig. „Andere martelaren? Ik houd van ze. Ze zijn goede Moslims. Maar ik wil ingenieur worden. Om mijn Palestijnse vaderland te bouwen." Hoor Bobvari Huët Londen - Opiniepeilers hebben John Major al %schreven. De Britse kiezers lijken hetzelf- "evan plan. Tragischer voor de Conservatieve Premier is misschien dat eminente Britse his torici hem negeren. de valreep van de 20e eeuw zal Groot-Brittan- Jle doorschakelen van Thatcherisme naar Blairis- ®je. zo is hun verwachting. Majorisme zal niemand herinneren. at was tenminste de conclusie van vier eminente istorici die terugkeken op 'Een Tijdperk Tories' in e buitenlandse persvereniging in Londen. Vanuit a® links gezichtsveld opereerden de professoren ®neth Morgan (biograaf van de laatste socialis- sche premier James Callaghan) en Orwell-specia ls Bernard Crick; daartegenover de rechtse vak- Weders Norman Stone, professor Moderne Ge- BTLo6n'-S aan OxL°rc' University en de Amerikaan Rubinstein, gespecialiseerd in Economische G«chiedenis. °ne, een gevreesd polemist en tekstschrijver van argaret Thatcher, noemt de naam Major niet één va j ^'tefttandse media staken aan het einde rret o 'aren zeventag n'et ten onrechte de draak woot-Brittannië, meent hij. Het land verkeer- la "Vshaos. Totdat die aardappel die in de kelder vond 0n Uit te l°Pen en uhlopers het licht van h ^et 's eerste keer dut iemand het begin het Thatcherisme bij de groenteboer vindt. Nu staan de Amerikaanse bladen vol van prijzende verhalen over de Brit se economie en nieuwe Britse creati viteit, constateert Stone. Zonder zijn vriendin Thatcher was het alle maal ondenkbaar geweest. Stoomwals „Het probleem van Thatcher was dat haar stoomwals met 200 mijl per uur door het land en de instituten ging. Ze heeft een spoor van vernie ling en sociale schade achtergela ten," countert Morgan. De sociale ongelijkheid is groter dan ooit. „On der Thatcher zagen we voor het eerst de yuppies én de talloze daklo zen die in kartonnen dozen op straat slapen. Het zal lang duren daarvan te herstellen." Rubinstein emigreerde via Australië naar Engeland. Achttien maanden geleden nog maar, maar is nu al vol lof over zijn derde vaderland. Het Thatcherisme is de meest construc tieve en creatieve naoorlogse perio de. Het heeft een sukkelende economie getransfor meerd tot een van de meest dynamische ter wereld. „Het is niet modieus dat te zeggen, maar niet min der waar," aldus Rubinstein. De 'uit de duisternis gekomen' Major asfalteert door Thatcher uitgezette paden, vindt hij. Rubin stein noemt 11 maart 1988 als fameuze datum in Margaret Thatcher het Thatcher-tijdperk. „Toen maakte haar rege ring bekend dat de hoogste belastingschijf werd verlaagd naar veertig procent. Dat was het keer punt waarop al het economische succes is ge bouwd. Daar begon de investeringscultuur die de rest van Europa nu wil navolgen." Dat Tony Blair de conservatieve economische poli tiek grotendeels zal voortzetten is een compliment voor Thatcher, vindt hij. Morgan denkt dat het Blairisme inderdaad veel Thatcherisme heeft ge absorbeerd. „Het is een spons gedompeld in aller lei ideeën. Blair is Callaghan zonder vakbonden en Clinton zonder domme blondjes." Met moeite krijgt hij iets positiefs over Thatcher uit de mond. „Ze heeft de rol van de vakbonden in evenwicht gebracht. Voor de rest was het alleen maar schade lijk. Ze heeft het bestuur overgecentraliseerd en het Engelse nationalisme aangemoedigd op een on aanvaardbare manier." Illusie De oude Crick acht Thatchers reputatie een 'illu sie'. Hij betreurt dat de Conservatieven lang hun gang konden gaan, omdat Labour met zichzelf overhoop lag. „De curieuze symmetrie is dat de To ries nu met hetzelfde kampen. Als het slecht gaat met een partij voeren de extremen de boventoon. Bij de Tories zijn dat straks de Euro-sceptici." Rubinstein geeft vier redenen waarom het Tory- tijdperk voorbij is: de natuurlijke slingerbeweging in de politiek, de verdeeldheid van de Conservatie ven, de ineenstorting van de huizenmarkt vier jaar geleden en 'een buitengewoon zwakke en besluite loze premier'. Het is duidelijk: Majorisme verdient geen plaats in de geschiedenisboekjes. Maar als er dan per se iets genoemd moet worden over de huidige premier, dan zijn pogingen vrede te brengen in Noord-Ierland. Die pogingen zijn vastgelopen. Kinshasa/Nice (rtr/afp/dpa/anp) - Na de landing van het vlieg tuig van de zieke Zaïrese president Mobutu op de luchthaven van de Zaïrese hoofdstad Kinshasa is gistermiddag totale ver warring ontstaan. Meer dan een uur na de landing van het vliegtuig was nog niet be kend of de president het toestel had verlaten. Hoewel was meege deeld dat Mobutu na zijn aan komst een toespraak zou houden, verscheen de president niet. Het ontvangstcomité en de presiden tiële erewacht trokken zich na twintig minuten wachten terug. Er vond geen officiële ontvangst plaats en de staatstelevisie on derbrak het rechtstreeks beeld- verslag zonder beelden van de president te hebben getoond. Premier Kengo wa Dondo en de pers kregen het verzoek naar Camp Thsatshi van de presiden tiële elitetroepen (DST) te rijden, waar de president zal verblijven. De Zaïrese opstandelingen heb ben de oproep van president Mo butu tot een bestand gisteren ver worpen. Ze zijn vastbesloten een eind te maken aan het bewind van Mobutu. Dat zei de 'minister van Financiën' van de alliantie, Mawampanga Mwana Nanga, in Kisangani. Vanuit Zuid-Frankrijk noemde Mobutu donderdag een staakt- het-vuren noodzakelijk om het Zaïrese volk uit zijn lijden te ver lossen en om te zorgen dat de hu manitaire hulp degenen bereikt die het nodig hebben. „Mobutu gaat alle middelen zoeken om ons te paaien, maar het is te laat," zei Mawampanga Mwana Nanga in een reactie op de oproep. „We hebben de wapens niet opgeno men om ons steeds door hem te laten bedriegen. De dag dat hij zegt dat hij de macht neerlegt, leggen wij de wapens neer. Maar zolang hij niet zegt dat hij op stapt, zullen we de strijd voort zetten." De rebellen hebben inmiddels eenvijfde deel van het land in handen, het oosten en een deel van het zuiden. Hun leider Kabi la zegt voor juni in de hoofdstad Kinshasa te zullen aankomen. Kohl krijgt joodse prijs Frankfurt - De Duitse bondskanselier Helmut Kohl krijgt dit jaar van de Centrale Raad voor de Joden in Duitsland de Leo Baeck Prijs. Hij heeft de onderscheiding vooral te danken aan zijn inzet voor de immigratie van joden uit de voormalige Sovjetunie na 1989. De herleving van het joodse gemeenteleven in Duitsland zal voor altijd met de naam van Kohl verbonden zijn, zo motiveerde de raad gisteren de toekenning. De bondskanselier wordt ook geëerd voor zijn streven naar verzoening tussen joden en christe nen en tussen Duitsland en Israël. Irak en Rusland gaan samenwerken Bagdad - Irak en Rusland hebben donderdag een akkoord gete kend over samenwerking op een groot aantal terreinen, onder an dere op het gebied van oliewinning en landbouw. Het akkoord voorziet onder meer in de oprichting van een Iraaks-Russische maatschappij voor oliewinning en in samenwerking op weten schappelijk en cultureel gebied. Tegen Irak is sinds zijn inval in het buurland Koeweit, in augustus 1990, een internationaal han delsembargo van kracht. Vanaf december mag Irak een beperkte hoeveelheid olie verkopen om van de opbrengst voedsel en medi camenten te kopen voor zijn noodlijdende bevolking. Winnaar Franse lotto wint 50 miljoen Parijs - In Frankrijk heeft een speler in de lotto circa vijftig mil joen gulden gewonnen. Dat is het grootste bedrag dat ooit door de Franse loterij werd uitgekeerd. Over de hele wereld bezien staat de winnaar op de derde plaats. Volgens de organisatie werden1- voor de historische trekking 7,5 miljoen formulieren van bijna drieëneenhalve gulden ingediend. Het aantal spelers wordt ge schat óp ongeveer tien miljoen. Paus verklaart eerste zigeuner zalig Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus II zal op 4 mei voor de eer ste maal in de rooms-katholieke kerkgeschiedenis een zigeuner zalig verklaren. Dat kondigde hij gisteren aan in een toespraak tot vertegenwoordigers van de zigeunervolken Sinti en Roma. De 76- jarige kerkleider zal de Spaanse Roma-martelaar Ceferino Jime nez Malla (1861-1936) zalig verklaren. Volgens de paus is Ceferi no een voorbeeld voor alle christenen en in het bijzonder voor al len die zich etnisch en cultureel met hem verbonden voelen. Rechtbank Belgrado is voor vrije tv Belgrado - De economische rechtbank van het Joegoslavische Bel grado heeft gisteren bevolen dat het onafhankelijke televisiesta tion BK-TV onmiddellijk zijn zenderfrequenties moet terugkrij gen. De uitspraak volgde op de uitschakeling van de kritische zen der in grote delen van Servië. De Servische PTT trok donderdag avond de vergunning van de zender voor het gebruik van verbin dingsstations in. Van onze correspondent Rome - Italiaanse toeristencentra zijn in verzet gekomen tegen de vordering van campings en hotels om Albanese bootvluchte lingen onder te brengen. In de zonnige Pasen, die wel de den hopen op een vroeg begin van het seizoen, dienen zich geen wel gestelde Noordeuropeanen aan, maar straatarme Albanese immi granten. De tweeduizend leden tellende organisatie van Italiaan se campinghouders FAITA heeft al een gerechtelijke actie aange kondigd tegen de beschikkingen van de regering. Van de circa elf duizend Albanezen, die in de af gelopen dagen in wrakke vaar tuigen de Apulische kust hebben bereikt, zijn ruim duizend inmid dels ondergebracht in campings in Zuid- en Centraal-Italië. De overigen, die nu nog in voor lopige opvangcentra verkeren, zullen in de komende dagen wor den verspreid over campings en hotels in het hele land. Daarbij zal ook gebruik worden gemaakt van in beslag genomen onroerend goed van de maffia, zoals het grootse Euromotel in de Calabre- se stad Gioia Tauro. Protest Ook de burgers van het stadje Fondi, ten zuiden van Rome, heb ben protest aangetekend. Gister avond werden zij onaangenaam verrast door de komst van vier honderd bootvluchtelingen: in plaats van de verwachte vrouwen en kinderen, voor wie al maaltij den klaarstonden, bleek het te gaan om jonge mannen van be denkelijk allooi die direct al dui delijk maakten dat zij niet van plan zijn om op het terrein van de uitgekozen camping te blijven. De Milanese burgemeester Marco Formentini heeft fel verzet aan gekondigd tegen het besluit van de regering om ook in zijn stad bootvluchtelingen onder te bren gen. Hij wordt daarin gesteund door verscheidene collega's en partijgenoten van de Lega Nord. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft echter al laten weten dat het de vorderingen, ook in Noord-Italië, ongewijzigd zal doorzetten. Europa Maandag zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU in Brussel besluiten om een beperk te politiemacht naar Albanië te sturen, om voedsel- en medicij nentransporten te beschermen en de Albanese politie enige techni sche en (vooral) sociale vaardig heden bij te brengen. Volgens mi nister Van Mierlo is het 'niet on logisch' dat zo'n missie door een Italiaan zal worden geleid. In af wachting daarvan heeft de Itali aanse regering afgezien van eer dere plannen om op eigen houtje een militaire- of politiemacht naar Albanië te sturen. Nu het gevaar van een burgeroorlog be zworen lijkt, is zwaarder militair ingrijpen in Albanië, voorlopig althans, van de baan. Over de precieze omvang en taakstelling van de Europese hulp zullen de Europese minis ters dinsdag in Rome overleg ple gen met de Albanese premier Bashkim Fino. Als voornaamste vertegenwoordiger van zijn land lijkt Fino die de plaats lijkt te hebben ingenomen van de in dis- crediet geraakte president Sali Berisha, wiens aftreden nog steeds door de rebellen in het zui den wordt geëist.

de Stem | 1997 | | pagina 5