Heimwee in naar CDA oude tijden es in Britse D66 wil socialer gezicht en laat stokpaardjes vallen CDA-achterban zuiden neemt afstand van partijtop 'Kritischer onderzoek naar Hercules-ramp' Spong wil Van Traa horen in strafzaak Door b Stil protest 'dwaze vaders' Verzet tegen vergoeding voor TBS' ers DE STEM BINNENLAND Achterban wil 'kanjers' terug DE STEM COMMENTAAR Rijnlandse dreiging NIEUWS KORT pESTEM i i i i i ZATERDAG 22 MAART 1997 A4 De Graaf foto anp Den Haag (anp) - Niet ieder individu is in staat de per soonlijke, maatschappelijke en politieke keuzes te maken die nodig zijn voor een zelf standig bestaan. Dat is de rode draad van de noti tie 'Voor de Verandering', die D66 dit weekeinde bespreekt tij dens haar congres in Noord- wijkerhout. De notitie vormt de basis voor het verkiezingspro gramma van D66. De hoofdlijn van het stuk is een breuk met het verleden, waarin de Democraten uitgingen van de volledige zelfstandigheid van in dividuen. D66 realiseert zich nu dat die niet vanzelfsprekend is voor iedere burger. De overheid moet daarom de voorwaarden scheppen, waar onder ook minder bevoorrechten zich kunnen ontwikkelen. Enkele D66-parlementariërs die in de notitie worden opgevoerd, zeggen dat de vergroting van de individuele zelfstandigheid te ver is doorgeschoten in de doelstel lingen van de partij. Het garanderen van sociale sa menhang is volgens Kamerlid De Graaf 'even noodzakelijk'. Zijn collega Scheltema laat zich in soortgelijke woorden uit. Om ook minder kansrijke groe pen de mogelijkheid te bieden zich te ontwikkelen, is verbete ring van onderwijs en zorg een vereiste, concluderen de opstel lers van de notitie. De klassen in het basisonderwijs moeten 'aanzienlijk kleiner' en de rechtsposities dienen zodanig aangepast te worden dat onder wijzers zich ook na schooltijd om hun leerlingen kunnen bekom meren. Verder dient de overheid bij be drijven meer flexibiliteit voor hun werknemers te kunnen af dwingen. De werktijden moeten worden versoepeld en er moeten meer mogelijkheden komen voor deeltijdwerk, ook in de hogere functies, en voor zorgverlof. In de nota wordt gepleit voor een ver plicht ouderschapsverlof voor vaders. Met de keuze voor een socialer gezicht vervagen de traditionele D66-stokpaardjes een beetje. On derwerpen als de gekozen pre mier en andere staatsrechtelijke noviteiten trekken nu eenmaal minder kiezers. De Democraten kunnen wel een electoraal steuntje in de rug ge bruiken. Recente opiniepeilingen duiden op een forse daling van het aantal Kamerzetels. Naast de programmatische kwes tie kampt D66 ook met de nodige interne perikelen. Steeds luider klinkt binnen de eigen gelederen de roep om duidelijkheid omtrent het lijsttrekkerschap voor de Ka merverkiezingen van 1998. De huidige politieke leider, Van Mierlo, is de meest waarschijnlij ke kandidaat, maar de minister van Buitenlandse Zaken en vice- premier heeft zich tot nu toe niet beschikbaar gesteld. Van onze Haagse redactie Den Haag - Heimwee naar de tijden dat het CDA in Nederland de dienst uitmaakte. Dat vooral bepaalt volgens de reacties de massale keuze van de CD A-aanhangers voor Lubbers, Van Agt, Brinkman en andere oudgedienden. En de naamsbekendheid natuurlijk. F. Wilms, voorzitter van het CDA-Limburg: „De namen van de oude garde komen uit de tijd waarin het CDA een geweldige periode doormaakte. Ik kan mij voorstellen dat onze achterban daaraan herinnerd wordt. Ze zijn nog niet vergeten. Het gaat om mensen die in topposities hebben laten zien wat ze kunnen. Stuk voor stuk kanjers." Eén gezicht nodig Heerma en De Hoop Scheffer moeten nog groeien in hun rol, meent Wilms. „We moeten nog wennen aan de oppositierol. Vroeger, toen het CDA in de rege ring zat, was het altijd belangrijk wat wij zdd?u...Nu.zijn .wij in Volgorde van belangrijkheid de vierde partij. We missen de vrije publiciteit die een regeringspartij heeft." Wilms is het met de meerderheid van de ondervraagden eens dat het CDA één gezicht nodig heeft dat bepalend is voor de lijn. „Ou de namen komen naar boven om dat de partij in een vacuüm zit," voegt hij eraan toe. Naamsbekendheid Het Limburgse Kamerlid Van der Linden denkt dat ook de naams bekendheid van de oude garde een rol speelt. „Dat voordeel heb ben zij. Vooral de naam Brink man vind ik opvallend. Zijn score is behoorlijk. Ik heb altijd het ge voel gehad dat Brinkman in het zuiden goed zou liggen. Het ligt niet voor de hand dat hem ge- Den Haag (anp) - De Tweede- Kamerfractie van de RPF is verbolgen over de schadever goeding van ruim 25.000 gul den, die twee ter beschikking gestelde gedetineerden (TBS) toegewezen hebben gekregen. Het Gerechtshof in Den Haag wees de claims donderdag toe, omdat de betrokkenen langer dan drie maanden in een huis van be waring hebben moeten wachten, alvorens in een TBS-inrichting geplaatst te worden. De RPF vraagt de landsadvocaat via minister Sorgdrager van Jus titie tegen het arrest in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Als cassatie niet het gewenste re sultaat oplevert, moet Sorgdra ger wettelijke maatregelen ne men om schadevergoedingen van deze aard te voorkomen, aldus Justitie-woordvoerder Kamerlid Rouvoet. Het Hof bepaalde donderdag dat de wachttijd voor mensen die een TBS-behandeling moeten onder gaan niet langer mag zijn dan drie maanden. Is die periode lan ger, dan hebben betrokkenen recht op een vergoeding van 150 gulden per dag. Momenteel zouden daar enkele honderden mensen voor in aan merking komen. Op dit moment ligt de 'Beginse lenwet TBS' voor goedkeuring bij de Eerste Kamer. Het is de be doeling dat deze wet nog voor het zomerreces in werking treedt. In de wet is de toegestane wachttijd op een TBS-behandeling gesteld op zes maanden in plaats van drie. vraagd wordt terug te komen. Maar goed, daar ga ik niet over." Het verwijt dat de fractie het in de oppositie maar matig doet, verwerpt Van der Linden. „Als de helft het matig vindt, dan vindt kennelijk een bijna even groot deel dat het wel redelijk gaat. Ik vind onze oppositierol niet slecht." CD A-fractieleider Heerma noemt de enquête-gegevens 'boeiend'. „Het zijn cijfers waar we goed naar moeten kijken en naast onze eigen onderzoeken kunnen leg gen. Maar voor mij is de voor naamste steekproef nog steeds de mensen die ik met de overige fractieleden en de top van het CQAinhdMaflb ontmoejb,'.'w „D Hij wil niet ingaan op de resulta ten van de enquête wat betreft de voorteWr«M0PJ het lijsttrekker-1 schap. „Ik heb daaraan geen be hoefte. Uiteindelijk telt maar één moment. En dat zijn de verkie zingen." Nostalgie De Brabantse gedeputeerde Van Geel zou volgens sommigen in de partij een gevaarlijke 'outsider' kunnen zijn voor het lijsttrekker schap. Maar hij eindigt onderaan de top-tien met één stem. Zijn reactie: „Over mezelf zeg ik niets, ik heb al tig keer gezegd dat ik niet... nou ja. Maar over de oude garde wil ik wel iets kwijt. Het verrast mij zeer en aan de an dere kant ook weer niet. De re flecties uit het verleden zijn nog altijd heel dominant. De achter ban voelt zich kennelijk thuis bij deze namen, die overigens veel verschillende stromingen binnen het CDA vertegenwoordigen. Nostalgie speelt een rol. Aan de andere kant: dit is, met alle res pect, nou niet de generatie waar mee het CDA de volgende eeuw in moet. Dat kan de lijn niet zijn." Oud-premier Lubbers tenslotte wordt niet warm of koud van de enquêteresultaten. „Het is geen onaardigheid naar u toe hoor, maar eerlijk gezegd blijf ik hier liever buiten." De neergestorte Hercules op de vliegbasis in Eindhoven. vervoer na. „Dat is onze verplich ting jegens de 34 overledenen," aldus Geurts. Overlevenden en nabestaanden menen dat zij in de bestaande rapporten op veel vragen geen bevredigende antwoorden krij gen. „Wij willen niets liever ho ren dan de waarheid, hoe hard die ook is. Dat is heel belangrijk voor ons." Alle betrokkenen heb ben elk hun eigen, emotionele motieven voor de oprichting van de stichting, verklaart Geurts. „Het zoeken naar de waarheid is er daar één van, hoewel 'de waar heid' een moeilijk begrip is. Velen waren daar in eerste instantie niet in geïnteresseerd. Ook ik twijfel wel eens aan mijn eigen waarnemingen. Langzaam maar zeker begint echter een samen hangend beeld te ontstaan." Zes van de zeven overlevenden revalideren gezamenlijk in het Militair Revalidatiecentrum in Doorn, de zevende in Hoens- broek. Allen hebben zware brandwonden. Bij het genezingsproces treden talloze complicaties op die leiden tot nieuwe ingrepen en vertra ging van het herstel. „We zijn nu allemaal zover dat we aanspreek- Door Paul Kokke TERWIJL DE CDA-partijtop zich nog steeds achter geslo ten deuren aan het beraden is wie het beste lijsttrekker kan worden, lijkt het voor de CDA-achterban in Brabant en Limburg duidelijk. 'Geef ons maar Ruud Lubbers', zegt bijna 42 procent van de CDA-stemmers in deze twee provincies. De huidige (protes tantse) fractieleider Enneüs Heerma krijgt slechts de steun van nog geen 6 procent. En de op dit moment meest voor de hand liggende kandidaat voor het lijsttrekkerschap, de katholiek Jaap de Hoop Schef fer, scoort bij nog geen 10 pro cent van de Limburgse en Bra bantse CD A-aanhang. Het zijn onthutsende cijfers die de enquête van het Tilburgse onderzoeksbureau M4 oplevert. Of, om in de terminologie van CDA-fractieleider Heerma te blijven, op zijn minst 'boeiend'. De twee CDA-provincies bij uit stek lijken wat het lijsttrekker schap betreft een heel andere weg in te slaan dan de partijlei- Lubbers foto anp ding. Tinneke Lodders, ook een van de kandidaten die genoemd worden en oogappel van Heer ma, scoort bij de aanhang slechts 1,3 procent. Nog een paar cijfers die de par tijtop aan het denken mogen zetten. Ruim de helft van alle ondervraagden (bijna 54 pro cent) vindt de hele discussie over het lijstrekkerschap scha delijk voor de partij. En dat per centage is even hoog onder de CDA-aanhang. Bijna 59 procent van die aan hang ziet bovendien het liefst een eenkoppig lijsttrekker, in plaats van het vijfmanschap dat Heerma voorstaat. Ruim de helft van de CDA-achterban vindt verder dat de Tweede Kamer fractie haar rol als oppositiepar tij matig heeft vervuld. Twee derde snakt weer naar rege ringsdeelname, het liefst met de PvdA. Het CDA heeft nog steeds zijn machtsbasis in Brabant en Lim burg. Dat maakt de uitkomsten van deze enquête zo pregnant. Op vrijwel geen enkel belangrijk punt denkt de Brabantse en Limburgse achterban hetzelfde als de partijtop. In Limburg is het CDA nog steeds de grootste partij met bij na 29 procent (PvdA 21 pro cent), maar in Brabant gaat de PvdA zelfs aan kop (21,7 tegen 21,4 procent), zij het met een mi niem verschil. In Brabant zou 16 procent van de ondervraagden op de WD stemmen, in Lim burg 20 procent. D66 scoort res pectievelijk 10 en ruim 7 pro cent. Deze enquête bevestigt en ver scherpt op sommige punten de lijn die bleek uit eerdere steek proeven. Toen al werd duidelijk dat CDA-stemmers nog steeds een grote voorkeur hebben voor de 'oudgedienden' in de partij, zoals Ruud Lubbers, premier van maar liefst drie kabinetten. Dat de voorkeur in het zuiden van Nederland voor hem nog uitgesprokener is dan uit lande lijke enquêtes bleek, spreekt boekdelen. Lubbers is echter geen kandidaat voor het lijst trekkerschap. Dat typeert het gigantisch pro bleem waarmee de leiding van het CDA is opgezadeld. Deze hoopt dat de partij zich als één man achter de nieuwe lijsttrek ker zal opstellen. Nu is het nooit te laat om te ho pen, maar het heeft er alle schijn van dat partij en partijleiding zich al lang niet meer op hetzelf de spoor bevinden. Intussen neemt het gemor in de achterban alsmaar toe. Steeds vaker zijn geluiden te horen dat de voordracht van de lijsttrek ker te lang op zich laat wachten. Het zijn niet alleen de partij-co ryfeeën als Van Agt die dat soort uitlatingen doen. Maar ook de partijbaronnen (én de leden) in de steden en de provincies. De momenteel veelgeplaagde fractieleider Heerma (hij ligt zelfs in zijn eigen fractie regel matig onder vuur) houdt, enquê tes of niet, nog steeds hoop. Want als hij het land in trekt, hoort hij andere geluiden, zegt hij regelmatig. Dan ziet hij een bloeiend CDA, met veel actieve leden. Dat zijn voor hem betere steekproeven dan enquêtes. Het is maar hoe je het bekijkt. Enquêtes zijn weliswaar mo mentopnames en de verkiezin gen worden pas in mei 1998 ge houden. Daar heeft Heerma ge lijk in. Maar deze enquête staat niet op zich. Niets lijkt er op dat het CDA uit het dal omhoog aan het klaute ren is. De partij staat in de pei lingen nog steeds op verlies. De vertrouwensbreuk die zich tus sen de achterban in het zuiden en de partijtop lijkt te manifes teren, maakt het er alleen nog maar erger op voor het CDA. Ondernemingen worden geleid door ondernemers. Het klinkt als meer dan een open deur. Binnen de Nederlandse traditie is dat echter geens zins het geval. Niet voor niets spreekt het algemene en Haagse taak», bruik liever over werkgevers. Ondernemingen zijn er namelijk niet al leen voor winstmaximalisatie, ze hebben net zo goed een verantwoor delijkheid voor de werkgelegenheid. Een situatie waarin werkgevers en werknemers beide in harmonie stre ven naar sociaal aanvaardbare arbeidsverhoudingen en naar het schep, pen en behoud van werkgelegenheid heet in het economische jargon het Rijnlandse model. Naar de Duitse regio waarin bonden en onderne mers consensus hoog in het vaandel hadden. In ditzelfde Rijnland dreigt nu echter het overleg- en overeenstem- mingsideaal overboord gezet te worden. De staalgigant Thyssen loopt de kans via een vijandig bod overgenomen te worden door de veel kleinere, maar kapitaalkrachtige concurrent Krupp-Hoesch. Dit ge beurt niet om het voorbestaan van beide firma's of de werkgelegen heid in het Ruhrgebied te garanderen, de enige drijfveer is mogelijke winstvergroting. Dat de consequentie kan zijn dat er dertigduizend ar beiders hun baan verliezen, lijkt de leiding van Krupp-Hoesch weiniate deren. De Thyssen-Krupp-strijd is geen incident. In de Verenigde Staten geldt winstmaximalisatie als het evangelie van ondernemers en ook in Ne derland rukt deze filosofie op. Vandaar dat een waarschuwing op zijp plaats is. Een werkgever die stelt dat het hoogste en ultieme doel van zijn be drijf gelegen is in winst maken en zoveel mogelijk, is een maatschappe lijk gevaar. Natuurlijk kan winst in ondernemingsland geen vies woord zijn. Zonder winst komt de continuïteit van de firma en dus van de werkgelegenheid in gevaar. Een ondernemer die echter voorbijgaat aan het belang van de factor arbeid in zijn bedrijf, miskent zijn maat schappelijke verantwoordelijkheid. Bedrijven produceren goederen of leveren diensten, die voorzien ia een maatschappelijke behoefte. Desnoods in aangeprate behoeften. De bedoeling is om vandaag, morgen en overmorgen zoveel mogelijk van die producten tegen een goede prijs af te zetten, waardoor de aandeelhouder een behoorlijk rendement op zijn investering verkrijgt, maar er tegelijk een redelijk aantal mensen een nette boterham indé onderneming kan verdienen. Dit laatste niet alleen omdat het een werkgever siert werk te geven, maar nog meer om op deze wijze vol doende kapitaalkrachtige consumenten te krijgen ofte behouden om goederen en diensten af te nemen. Ondernemers die slechts gericht zijn op een zo groot mogelijk en t rendement voor de kapitaalverschaffer, begrijpen weinig van de conti nuïteit en de samenhang van de economie. Zij zijn blijven steken inde tijd van een wild-west-kapitalisme. Pakken wat je pakken kunt en niet denken aan morgen. Dat zij daardoor morgen ook zelf ten onder kun nen gaan, ontgaat ze blijkbaar. Ondernemer is in het Nederlands niet voor niets synoniem aan werkge ver. Ondernemers die slechts dividend-gevers wensen te zijn, moeten met alle middelen en overredingskracht buiten de grenzen van de Ne derlandse en West-Europese economie gehouden worden. De Stichting Kind en Omgangsrecht heeft gisteren in Den Haag een stille tocht gehouden. Zo'n 35 verbitterde vaders liepen mee om hun onvrede kenbaar te maken over de omgangsregeling met hun kinderen. Op het Binnenhof boden de 'dwaze vaders' een petitie aan de voorzitter van de vaste Kamercommissie van Justitie aan. foto wfa Door Hans Matheeuwsen ,i^, Eindhoven - De Hercules ramp half juli van vorig jaar Ap de vliegbasis Eindhoven moet kritischer worden on derzocht dan tot nu toe is ge beurd. Dat zegt overlevende Ron Geurts, tweede secretaris van de nieuwe 'Stichting Herculesramp 1996', die deze week door overlevenden en nabestaanden is opgericht. Kritisch onderzoek van de ramp om herhaling in de toekomst te voorkomen, is een van de doel stellingen van het bestuur onder voorzitterschap van André Kem pen. Andere doelen zijn belan genbehartiging, bemiddeling en voorlichting. Verder wil de stichting de herin nering aan het bij de ramp omge komen Fanfare Korps der Ko ninklijke Landmacht levend hou den. Daarvoor is betere samenwer king met het ministerie van De fensie vereist. Want daaraan schortte het tot voor kort nog al eens, zegt Geurts: „Defensie overlegde niet of nauwelijks. Dat leidde niet zelden tot irritatie." Het fanfarekorps is overigens on langs met goedkeuring van de na bestaanden opnieuw opgestart. Met kritisch onderzoek van de Hercules-ramp streven de getrof fen families bevordering van de veiligheid van het militair vlieg- baar zijn," vertelt Geurts. „We zien de vrolijke kanten van het leven weer in en we kunnen relativeren als het moet. Iedereen is min of meer mobiel, een paar met rolstoel." Geurts zegt dat de overlevenden profijt hebben gehad van de er varingen die Defensie heeft opge daan met 'Bosnië-trauma's'. „We zijn in een vroeg stadium inten sief, psychisch begeleid. En het helpt dat wij bij elkaar in één re validatiecentrum zijn onderge bracht. Af en toe praten we over de ramp. Als daar de rust en de tijd voor is." Waarschuwing ultrarechtse bijeenkomst Huizen - De organisatie Anti Fascistische Aktie (AFA) heeft de di rectie van recreatiecentrum De Bun in Huizen per brief opgeroe pen een Turkse culturele bijeenkomst voor morgen te verbieden. De organisatie van de bijeenkomst zou volgens AFA in handen zijn van de Turk Federasyon, een dekmantel van de Turkse ultra- ,,^ph!ts?#Fganisatie Q? grajzer^Volvejiiq+r,,, tioüxloÉ [rri V.qpralspog.gagj; manager fi van Beers van De Bun af op "een ad vies van politie en gemeente pnrde bijeenkomst gewoon door je la- J«mgaa».«Eolitiewoordi<merd#r.[D Bakker zegt inieLinrpauiek te raken van de brief'. Volgens hem heeft dezelfde organisatie afge lopen weekend een soortgelijke bijeenkomst in Hilversum gehou den. Ook toen waarschuwde AFA, maar er gebeurde niets. Nationale viering 5 mei in Zwolle Zwolle - De nationale viering van de bevrijding wordt dit jaar in Zwolle gehouden. Thema is 'Vrijheid deel je met je buren'. Orga nisatoren zijn het Nationaal Comité 4 en 5 mei, de provincie Over ijssel, de gemeente Zwolle en de Stichting bevrijdingsfestival Overijssel. Gasten zijn premier Kok, minister Ritzen, Ed van Thijn, Hedy d'Ancona en de ambassadeurs van België en Duits land. De NOS maakt in samenwerking met de regionale zender RTV Oost een tv-programma dat van 10 tot 12 uur op TV 2 wordt uitgezonden. Schmitz verliest proces Tamils Haarlem - Staatssecretaris Schmitz van Justitie moet vijftien Ta mils die in het grenshospitium op Schiphol verblijven, onmiddel lijk vrijlaten. Dat heeft de vreemdelingenkamer van de rechtbank in Den Haag beslist. Schmitz had de Tamils in vreemdelingendetentie laten nemen in het grenshospitium omdat zij bang is dat ze onderduiken. Uitzet ting naar Sri Lanka zou dan onmogelijk worden. Bij andere Ta mils die in Nederland een asielverzoek hadden ingediend, is eer der hetzelfde gebeurd. De advocaten van de Tamils stelden bij de behandeling van de zaak dat Schmitz door de asielzoekers op te sluiten in strijd met haar eigen beleid handelt. In plaats van detentie zouden de Tamils een meldingspücht moeten krijgen. Ook de rechtbank vindt dat de staatssecretaris zich niet aan haar beleid heeft gehouden. Hoge onderscheiding voor Corneille Amstelveen - De kunstenaar Corneille is Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw geworden. Burgemeester Van Diepen van Amstelveen speldde Corneille gisteren de versierselen op. Dat gebeurde in het Amstelveense Cobramuseum, tijdens de opening van een overzichtstentoonstelling van het werk van Corneille. De artiest wordt deze zomer 75 jaar. De toekenning van het Comman deurschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw is één van de hoogste onderscheidingen van Nederland. Grote fraude met vaarbewijzen ontdekt Rijswijk - De politie Haaglanden heeft een grootschalige fraude met vaarbewijzen blootgelegd. In totaal zijn twintig mensen aan gehouden, van wie er zes als hoofdverdachten worden beschouwd. Ze hebben met gebruik van vervalste rijbewijzen jarenlang voor anderen examen gedaan voor het Vaarbewijs I en II en het Mari- foonbewijs. De examengangers streken voor hun diensten per di ploma 1000 gulden op. Een 26-jarige vrouw uit 's-Gravenzande heeft bekend de rijbewijzen te hebben vervalst. In totaal zouden de verdachten 40.000 gulden aan hun praktijken hebben verdiend. Den Haag (anp) - Strafpleiter mr. G. Spong wil in de strafzaak tegen de voormalige Haarlemse CID'ers J. van Vondel en F Langendoen de voltallige commissie-Van Traa als getuige ho ren. De commissie deed vorig jaar aangifte van meineed tegen het omstreden politieduo, omdat zij zouden hebben gelogen tijdens de verhoren van de parlementaire enquête opsporingsmethoden. De rechtszaak tegen Van Vondel en Langendoen dient volgende week vrijdag voor de rechtbank in Den Haag. Beide rechercheurs raakten verstrikt in een gecom pliceerd drugsonderzoek, waarin een zogenoemde groei-inf"11113'1 de vrije hand kreeg bij het imPor teren van tonnen verdoven middelen. Van Vondel wordt behalve vo meineed ook vervolgd voor beïnvloeden van getuige de bap man. De ex-CID'er (tegenwoor dig privé-detective) zou beo0 gepoogd de Sapman, werkza3 in België, over te halen zijn ge«" genverklaring te wijzigen. D0or Bert Schampers Brussel - 'Gezocht: (m/v) voor reke 4262 9 0-21'. De Vlaa pe Morgen suggere yele dagen op het sp van een ex-premie- med gevulde L bankrekening. Uiteraard gaat het geld. De naam van de socratische politicus jg-ant haar lezers echte pe oproep boven het a la-ant van gisteren wa beStemd voor de Belgi tieminister De Clerck. méér mensen en mi Ge Van onze correspondente (fel Aviv - Israël z stappen' ondernem terreur. Dit beloofd hu, enkele uren na café in het centrum Netanyahu beschuldig lestijnse leider Araf 'groen licht' te hebben voor de aanslag. Bij dez fing kwamen drie me onder wie de zelfmoord raakten vijftig mensen Onder de gewonden war kinderen. De dader, ee vond nog niet met name de 28-jarige inwoner dorp Tsurif bij Hebron, twee a drie kilo TNT, v twee tassen, op het terr genomen. Op het mome serveerster naar hem t bracht hij zichzelf tot fing. Het is de algemene vrees dat metJde ontploffing i ren een nieuwe reeks va tische terreuraanslagen wachten is. Dit in react bulldozerwerk waarm week een begin is gemaa bouw van een joodse s op Har Horna, Jabel A neim, in Oost-Jeruzalem De minister van Intern heid, Avigdor Kahalan schuwde de Israëlische b dat er concrete aanwijzi voor nieuw geweld. N weigerde gistermiddag ren op pogingen van telefonisch met hem te «Wij kunnen alleen ma gaan met het vredespro Netanyahu, „als we een voor de vrede hebben. N„ we een partner van terrei teravond was er sprake snelle ontmoeting tusse: nyahu en Arafat. De ontploffing van gistt beurde volgens de joodsi der precies een jaar na d( tische terreur-aanslag bij zengoff-centrum in Te waarbij 13 mensen omk Ook toen aan de voorav het vrolijke Poeriemfees "ij vooral veel kinderen i °P straat lopen. Israël sloot gisteren onmi c< Door Bob van Huët Londen - Opiniepeile afgeschreven. De Brit: de van plan. Tragisch premier is misschien torici hem negeren. Op de valreep van de 2 nië doorschakelen van We, zo is hun verwachti zich herinneren. Dat was tenminste de ci historici die terugkeken e buitenlandse persver "en links gezichtsveld Kenneth Morgan (biogra tische premier James Ca ist Bernard Crick; daar roeders Norman Stom sehiedenis aan Oxford U ut Rubinstein, gespec Geschiedenis. Aardappel Stone, een gevreesd pole argaret Thatcher, noei aal. Buitenlandse mei A® de jaren zeventig n et Groot-Brittannië, m 1 ln"Laos. Totdat die e vrSL ®on uit te lopen den. Het is de eerste h het Thatcherisme bi;

de Stem | 1997 | | pagina 4