Vakantie reizen Attractieparken en dierentuinen (bijna) klaar voor het nieuwe seizoen Van naakt sporten naar opblaas-wiel een en terug og wilt- lgus^fc pE STEMiiiii E4 Op de fiets naar de Keukenhof Scheuren over het Gooimeer IVN-zomerkampen yj Z \A Wandelmarkt in Amsterdam cy Bloesemtocht Rode Kruis NS-boekje met daguitstapjes Visumplicht Bulgarije afgeschaft CIALE GIDS 1ANE - UMBRIË 035-5825533 Pasen valt vroeg en dus gaat ook iet seizoen voor de attractiepar- :en en dierentuinen dit jaar vroeg van start. Op 27 maart openen de meeste parken hun deuren weer voor het publiek. Met op veel plaatsen nieuwe at tracties en vertier. Een overzicht van het belangrijkste nieuws. Rattenriool Sport en mode staan centraal op tentoonstelling in het modemuseum in Hasselt Opblaasbaar Efteling Waterbaan Ierland, de gastvrijheid van tuur spreken al eeuwen tot ngus begint uw Ierse erva- 499,-* (retour) vliegen wij lin. En voor slechts 120,- naar Cork, Shannon, Kerry rrangement is er al vanaf Bel voor meer informatie 020-6238620 of vraag Ler Lingus, Heiligeweg 14, 020-6230151. ^belastingen. 599,-1! Gletscher-skireis Solden, 8 dgn. incl. HU'"/ HP, skippas en luxe busreis (of eigen auto). Vertrek op za. 5/4, 19/4, 3/5 en 17/5 va 59,-I! Info/folder. REKRO REIZEN 010- 4142233 (tot 22 u./lid SGRI. ALTA USLAND het LAND van de TSARE Reizen Moskou/Peter^ Brochure 075-6214614 sg- ZATERDAG 22 MAART 1997 Op de fiets naar de Keukenhof. De WV in Noordwijk biedt van 27 maart tot en met 22 mei dit sportieve alternatief voor het populaire bezoek aan de Keukenhof. De fietstocht door de bollenstreek start bij de WV Noordwijk. Van daaruit voert een tocht van 25 kilometer langs kleurige en fleurige bloemenvelden naar de Keu kenhof in Lisse. In het park zijn nog meer bloemen te zien. De prijs van de fietstocht bedraagt 27,50 voor volwassenen en 15,- voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Bij dat bedrag zijn koffie met vlaai en entree voor de Keukenhof inbegrepen. Even tuele fietshuur komt daar nog bovenop. Voor meer informatie: tel. 071 -3619321. Met een snelheid van zo'n 70 kilometer per uur scheuren over het Gooimeer. Dat kan op tweede Paasdag vanuit Almere waar de VW snelle rondvaarten op touw heeft gezet voor toeristen. De boten, een catamaran en draagvleu gelboot, vertrekken vanuit Almere-Ha- ven. Daarna wordt op volle snelheid een 'rondje Pampus' gedaan waarna de boot drie kwartier later weer in Almere aan komt. Er wordt tussen 10.30 en 18.00 uur gevaren. Kaartjes voor de tocht kosten 12,50, kinderen betalen 10,-. Vanwege de verwachte belangstelling adviseert de VW om te reserveren: tel. 036 -5348088. Het IVN, de vereniging voor natuur- en milieu-educatie, heeft voor deze zomer negentien natuurvakanties voor jonge ren op het programma staan. Tijdens de meeste van deze relatief vrij goedkope vakanties wordt vrije tijd gecombineerd met werken in de natuur. De kampen zijn bestemd voor jongeren tussen de 15 en 30 jaar, voor de groep van 12 tot 15 jaar zijn er twee speciale kampen. De meeste kampen duren van maandag tot zaterdag en kosten tussen de 60,-en 220,-. De activiteiten variëren van ontdek kingstochten en trektochten tot toneel en creatieve activiteiten. Verder helpen de kampdeelnemers actief mee aan natuur behoud: bijvoorbeeld gras hooien, bo- men planten of oeverbeschoeiingen maken. SDe uitgebreide zomerkampbrochure is gratis op te vragen bij het IVN: tel. 020-6228115. De Amsterdamse Beurs van Berlage is op zondag 6 april het toneel voor een grote Wandelmarkt. Op de beurs, die van 11.00 tot 17.00 uur duurt, is van al les te vinden op het gebied van wan- delsport, -vakanties, en -uitrusting. UI De Wandelmarkt wordt voor het ne- gende jaar op rij georganiseerd door 'Op lemen voeten', het tijdschrift voor voettochten. Thema van de beurs is IJ"™ 'Natuur en cultuur'. Toegang kost öjjj 7,50 voor volwassenen, kinderen tot q 12 jaar mogen gratis naar binnen. hh Vorig jaar trok de Eode Kruis Bloe semtocht, een wandeltocht voor het goede doel langs het riviertje de Linge, 17.500 wandelaars. Dit jaar wordt de tocht op zaterdag 26 april gelopen. De wandelaars hebben de keuze uit de af standen 8,15,25 en 40 kilometer. Zes jaar geleden werd de wandeltocht voor het eerste georganiseerd. Direct kwamen er uit het hele land wandelaars op af. De combinatie van een bloeiende Betuwe, trainingskilometers maken voor de Vierdaagse van Nijmegen en wande len over het normaal gesloten landgoed Mariënwaerdt zorgt voor extra belang stelling. Tijdens de Bloesemtocht steken de wan delaars twee keer de Linge over via pon tonbruggen die door de Koninklijke Landmacht worden neergelegd. De NS zet extra treinen in om de toeloop te kunnen verwerken. De start van de tocht is bij de veiling in Geldermalsen (naast het NS-station). Voor meer informtie over deze tocht: tel. 0345-652262. De nieuwe Er-op-Uit! 1997 is versche nen. In het boekje van de Nederlandse Spoorwegen staan honderden ideeën voor daguitstapjes met de trein naar pretparken, steden, musea of de natuur. Het boekje kost 5,75 en is verkrijgbaar bij de NS, ANWB, VW, boekhandel en postkantoor. Alle festivals en evenementen van dit jaar staan in het boekje handzaam op een rijtje. Verder is de uitgave '97 uitge breid met een eental nieuwe Rail Ideeën (alles-in-één-kaartje) zoals het Daf-mu- seum in Eindhoven, familiepark Drie- vliet, strand- en duinwandeling IJmui- den-Zandvoort en Ecodrome. Bulgarije heeft met onmiddellijke in gang de visumplicht voor dat land afge schaft. Het besluit geldt voor alle inwo ners uit landen van de Europese Unie die over een geldig paspoort beschikken. Nederlanders kunnen Bulgarije voor taan een maand lang bezoeken zonder een visum. Voorheen kostte zo'n reisdo cument 105 tot 135 gulden. Volgens een woordvoerder van de Bulgaarse ambas sade is het besluit genomen omdat Bula- grije een meer open gemeenschap wil zijn. „Bovendien hopen we dat het ver lies aan visum-inkomsten op termijn ge compenseerd wordt door extra geld dat de toeristen in ons land uitgeven", aldus de woordvoerder. DE VAKANTIERUBRIEK "Reizen en Recreatie" staat boordevol aanbiedingen. Elke zaterdag in deze krant! anties, 035 - 6027475 Italië is onze specialiteit. Excursiereizen: Toscane 10 dgn met Pisa, Florence, Siena, Elba etc.v.a. 749,-. Bloemenriviëra 10 dgn met div. exc. v.a. 775,-. Rimini - 10 dgn met exc. Venetië en Rome v.a. 765,-. Grote i tour Italië 12 dgn met Toscane, Rome, Napels, - Venetië v.a. 898,-. Vraag gratis reisgids '97 bij MCT (SGR-ANVR) 043-3258484 jWAKITE -- PRAAG!6dgperbus/gertr hotel nu v.a. 3/». 18A 30/3, 20/4 27/4, 1 Ned-stadsgidsen. v" muller reizen, 0488- (SGR/ ANVR) PRAAG is onze specif Div. 5/6/7/10 dgn. ex^rt(ek reizen naar Praag a iedere woensd.en zffl- j|V 249,-incl.reis,hotel exc. Voor groepen ™aat: MCT seren wij op LEKKER ETEN in de her berg, gezellig, eenvoudig, maar goed. Midden in na- tuurgeb.'Nrd. Lux. Maulus- muehle, 00352-98202. ir. op camp. a.d. Wörthersee Ideaal v.kind. Kort. 55+ KOESTEREND MALTA Zon Last-minute Pasen 28 m" 8 d. incl. htl/app va 568,- apr/mei volop mogelijk Vraag zomergids '97 a® SUNPLAN HOLIDAYS-SGH Profiteer! bel 073-692.66.6b GOGO TOURS de jonge; renspecialist! Vliegreize met htl/app. naar Albufew of Olhos d'Aqua al ƒ499,-. Bel GoGo Tours 010-28021OOANVR/SGK ALGARVE Iedere vrijdag m.i.v. 25/4 v.a. Eindhoven Airport al v.a. 439.-, Info bij uw reisburo of w RENTACASA Portugalvakanties 079-3421691 ZWEDEN vakhuizen, öra Ned. cat. Linnea h«6 dag. tot 20 u. 27042 fax:27088 NED-S™ Pret Door Hans van Alebeek Dolfinarium Harderwijk heeft dit seizoen zonder twijfel het be langrijkste nieuws te melden. Na ruim een jaar graven en bouwen gaat dit voor jaar - de verwachting is medio april - de La gune open: een natuurlijke plas van zo'n an derhalf voetbalveld groot (met een inhoud van 15 miljoen liter zeewater) waar dolfijnen en andere zeedieren vrijelijk in kunnen rond- spartelen. Met de uitbreiding is een investe ring van 24 miljeon gulden gemoeid. Bij de Lagune wordt een 'authentieke' nederzetting van de Kwakwaka'wakw-indianen uit West- Canada gebouwd. Dit volk leeft al eeuwen lang in harmonie met de zee en haar bewo ners. Een houding die het Dolfinarium graag op zijn bezoekers - dit jaar wordt op meer dan één miljoen gasten gemikt - wil over brengen. In het dorp - opgebouwd uit originele materi alen - kunnen de toeristen kennismaken met de Indiaase cultuur en leefwijze. Vanuit het dorp is ook de onderwaterruimte bereikbaar waar 60 meter glaswand (tien centimeter dik) uitzicht biedt op het leven onder water. Vol gens planning zal komende week de Lagune met water uit de Noordzee gevuld gaan wor den. Het Noorder Dierenpark in Emmen mikt met geheel andere beesten op extra publiek: rat ten. In een nagebouwd Middeleeuws stads- riool kunnen de bezoekers zo'n honderd ratten zien en meer te weten komen over deze ge vleesde diersoort. Wie dat te eng vindt kan al- lijd nog terecht in de geweldige vlindertuin. Voor de kinderen is de speeltuin opgeknapt net als letterlijk hoogtepunt een boom van twaalf meter die de basis vormt voor een speurtocht langs bijzondere boombewoners ais mieren, boktorren en uilen. De nog te ope nen expositie 'Plantenrijk' (medio juni) geeft op een praktische en interactieve manier in zicht in de manier waarop planten en bomen groeien en bloeien. Safari Beekse Bergen in Hilvarenbeek (het he iejaar geopend) verwacht medio mei een nieu we diersoort in het park: de Aziatische wilde hond. Deze met uitsterven bedreigde diersoort is uniek voor Nederland. Het verblijf van deze honden maakt onderdeel uit van de wandelsa fari die vorig jaar in gebruik genomen werd. fangs deze 3,5 kilometer lange route komt ook een nieuwe informatiekiosk waar gidsen tekst en uitleg geven over de beesten en hun foor Brigit Span Wij weten tegenwoordig niet beter dan dat bij elke sport een andere uitrusting hoort. In sportwinkels 4|i de meest uiteenlopende uitrustingen te hoop; als je gaat basketballen, hul je je in «n wijd t-shirt en een wijde lange korte broek met hoge basketbalsehoenen. Er "ordt geturnd in kleurige, nauwsluitende Pakjes met maillots. De fietser beweegt zich 'oort in een bonte en opvallende, strakke outfit, vervaardigd uit de meest moderne materialen die warmte vasthouden en vocht meger was dat wel anders. In de oudheid wra zelfs naakt gesport. Verder is sportkle- ®g doorgedrongen tot het modebeeld met s bekendste voorbeeld de 'gabbers' com- P'eet met trainingspak en gympen. Die hele bitwikkeling is te zien in het stedelijk mo- auuseum in Hasselt (België). Daar loopt tot ®et 31 augustus de tentoonstelling 'Sport abn^6'' °PSezet 'n samenwerking met de delmg sport en sportraad van Hasselt en sportmuseum Vlaanderen. modemuseum is ondergebracht in een uormalig klooster en ziekenhuis in het cen- m van Hasselt. Het gebouw draagt sinds verbouwing in 1995 een mix van oud en buw uit. Door (je geperforeerde metalen J, die op de begane grond dienst doen 2i» m!fen' zi)n de oude binnenmuren nog te ls "ooral 's avonds, als het geheel verlicht J»!'? de contouren van de oude inrichting 8°bd te zien. De expositie 'Sport en mode' is .omvangrijk, dat het de vaste collectie tij- Jk heeft verdrongen uit het museum. betten J^dgang door de geschiedenis van de de j n 'n® begint niet beneden, maar op Se derverdieping waar sportkledij uit de YfTeeuw tentoongesteld wordt. Als r wen in die tijd al mochten sporten, was de uitrusting niet comfortabel te noemen. Tekenend hiervoor is het gezegde 'Een paard zweet, een man transpireert en een vrouw glimt slechts'. Dus waren er voor vrouwen knellende korsetten, hinderlijke onderrok ken en onpraktische hoofddeksels als stan daard sportuitrusting. Er werd getennist in witte lange rokken en stijve blouses, een te ken van rijkdom. Het kostte namelijk veel geld om katoenen kleding te laten bleken. De uitgestalde kleding - uitrustingen voor tennis, golf, turnen en fitness, vroeger en nu - is leuk om te zien, maar het geheel doet statisch aan. En kijken mag hier alleen met de ogen, zo staat op de bordjes. Als je de trap afloopt naar beneden, kom je in een ruimte die beweging moet suggereren door middel van stroboscopen. In het fel flikkerende licht staat een schaatser, wielrenner en zwemmer, uitgerust in de meest moderne sportoutfit. Het gebruik van stoffen komt aan de orde op deze verdieping. Vroeger werden absorbe rende stoffen gebruikt voor badpakken, te genwoordig wordt geëxperimenteerd met weefsels die gladder zijn dan de menselijke huid. Dat verklaart ook de wedergeboorte van het badpak met lange pijpen. Ook auto- en motorkleding, ijshockey-, boks- en ski uitrustingen van vroeger en nu worden ge toond. Het wordt duidelijk dat alles tegen woordig veiliger, comfortabeler, gestroom- lijnder, beter en vooral mooier is. Pronkstuk is het shirt van Luc Nillis, Belg in Neder landse dienst bij PSV. Weer een verdieping lager bevinden zich de sportkledingstukken met status, zoals boog- schutterskledij uit de zestiende eeuw en het ceremoniekostuum voor kendo, een Japanse vechtsport. Ook kleur bepaalt rangen en standen binnen sporten, zoals de zwarte band bij judo of de gele trui bij het wielren nen. De begane grond tenslotte laat affiches zien van de Olympische Spelen van 1948, badmo- de van 1850 tot heden en zeer eigentijdse ontwerpen van sportkleding. Opmerkelijk zijn de bijdrages van de Belgische mode ontwerpers Walter van Beirendonck en Stephanie Hosten. Bijvoorbeeld een op blaasbaar wielrentruitje van Van Beiren donck en baljurken van synthetische voet- balstoffen gemaakt door Hosten. Het laatste onderdeel van 'Sport en mode' is de invloed van sportkleding op het mode beeld. Veel sportartikelen zijn gemeengoed geworden in het dagelijkse modebeeld, zoals het poloshirt, joggingpak, sportschoenen en petjes. Een bezoekje aan het modemuseum kan ge combineerd worden met een dagje Hasselt. Het centrum van deze Belgische stad staat bol van exclusieve kleding- en interieurza ken. En natuurlijk zijn er volop eetgelegen- heden. Als die te prijzig zijn, kan onderweg naar huis altijd nog aangelegd worden bij een van de vele 'frittenkotten' langs de kant van de weg voor een zakje echte Vlaamse fri tes. Het is overigens aan te raden om bij een grenswisselkantoor Belgische francs te ko pen. Het is wel mogelijk om in Hasselt met Nederlands geld te betalen, maar de koers is op z'n zachtst gezegd ongunstig. Het Stedelijk Modemuseum, Gasthuisstraat 11 Hasselt. Het museum is van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend, in het weekeinde van 14.00 tot 18.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden, kinderen tot 12 jaar gratis. Met Pasen, op 1,2 en 11 novem ber, 23, 24 en 25 december en van 29 december tot en met 31 januari is het museum gesloten voor bezoek. Voor meer informatie: tel. 0032- 11-239621. Comfortabele kleding, bijvoorbeeld voor op de fiets, was er vroeger voor vrouwen nauwelijks te vinden. met dolfijnen en ratten T F Avonturenpark Hellendoorn heeft dit seizoen ook een 'wildwaterbaan': de Sungai Kalimantan. gedrag. Van 8 mei tot 1 november zijn er op dit traject ook drie keer per dag demonstraties met roofvogels te zien. Het Speelland Beekse Bergen (met o.a. strand, glijbanen en diverse speelattracties) gaat pas op 28 april weer open. Het bloemen- en plantenaanbod van de Keu kenhof in Lisse is bij de meeste toeristen wel bekend. Vorig jaar - bij de start van het nieu we seizoen - was er in het hele park nog geen bloem te zien maar dit jaar heeft het weer be ter meegewerkt om de 'attracties' tot hun recht te laten komen. Nieuw is het glazen bloemenpaviljoen - 6.5QQ vierkante meter groot - dat op 27 maart door ir. J. Leemhuis- Schut, commissaris van de koningin in Zuid- Holland, officieel geopend wordt. Het hele seizoen door zijn er speciale tentoonstellingen gewijd aan specifieke bloemen, onder andere tulpen, orchideeën en amaryllis. De kasteeltuinen in Arcen (vorig jaar goed voor 325.000 bezoekers) horen ook tot de fleu rige publiekstrekkers. De tuinen, met daarin ruim 500.000 bollen, gaan morgen voor het publiek open. Tulpen en violen zijn de eerste bloemen die hun kop opsteken, met name in het Casa Verde (groene huis) waar het grootste deel van de in totaal 25.000 tulpen te zien is. Nieuw in het park is de Toscaanse tuin waar bij de bezoeker zich in Italië waant. Nederlands bekendste attractiepark - de Ef teling -jjpent op 27 maart voor de 45e keer zijn deuren. Reden voor een heel seizoen du rend verjaardagsfeestje onder de noemer 'Dé traktatie van het jaar'. Vogel Rok - de nieuwe achtbaan in het donker - gaat pas volgend jaar open en dus moet het publiek het doen met het oude, vertrouwde vermaak. Bijvoor beeld de Sprookjesshow (meerdere keren per dag) en Samson en Gert die van 28 juni tot en met 31 augustus in het park optreden. In die vakantieperiode is het park elke dag tot 22.00 uur geopend, van 30 april-19 mei en 18-26 ok tober tot 20.00 uur open. Volgens de Efteling zijn april, juni, september en oktober de rustigste maanden - met uit zondering van de weekeinden. Als cadeautje geeft het park in april gratis toegang aan alle kinderen die 4 jaar oud zijn, in mei mogen de 5-jarigen voor niks naar binnen (de ouders moeten dat wel officieel kunnen aantonen). Het Land van Ooit in Drunen gaat pas op 26 april open. Dit jaar draait in het park met zijn vele voorstellingen alles om 'verliefdheid'. Nieuwe attracties zijn er ook: de DurfSlurf, een 15 meter hoge klim en roetsjbaan voor kinderen van 7 tot 12 jaar en het uitgebreide Springparadijs van Kloontje. Het bekende en spectaculaire riddertoernooi kent in '97 een hele nieuwe opzet. Het Autotron in Rosmalen is vanaf zaterdag 29 maart weer open voor het publiek. Na de ingrijpende opknapbeurt van, voorgaande jaren is dit jaar alles bij het oude gebleven: van de grote collectie oldtimers en de verkeerstuin tot het kart-circuit en mi- nitron. In de weekeinden zijn er vaak speciale manifestaties zoals autoveilingen, autoshows en verzamelaarsbeurzen. Het attractiepark Duinrell bij Wassenaar heeft voor het hoogseizoen (5 juli tot en met 31 augustus) meester-llusionist Ger Copper ge contracteerd. Drie keer per dag zal hij een show verzorgen. Ook wordt er, ergens in de loop van dit seizoen, een nieuwe attractie in gebruik genomen: de Batflyer, waarin men 'vanaf het hoogste punt van Holland als een vleermuis langs bomen en duinen naar bene den suist'. Deze attractie bestaat uit twee ba nen van zo'n 860 meter lang met aan elke baan zeventien 'vleermuisvoertuigen' die met een vaartje van ruim 30 kilometer per uur naar beneden suizen. De attractie kost 3ï4 miljoen gulden. Verder zijn er exposities over de na tuur in de bossen van Duinrell en is een echt dino-skelet te bewonderen. Avonturenpark Hellendoorn (vanaf 28 maart open) is al wel bijna klaar met de bouw van een nieuwe spectaculaire attractie: de Sungai Kalimantan, een wildwaterbaan waar de be zoekers in ronde botsboten doorheen gaan. De geheel in Indonesische sfeer aangeklede wa terbaan heeft tien miljoen gulden gekost. Be gin april zijn de eerste testvaarten, de officië le opening van de attractie staat voor 16 mei gepland. Ook Walibi Flevo is vanaf 28 maart voor het publiek geopend. Naast het aanbod van zo'ri dertig attracties (waaronder achtba nen en wildaterbanen) zijn er dit (hoogsei zoen weer een paar speciale shows voor het publiek. Ten eerste de stuntshow 'King Solo mon's Mines'. Nieuw is de show 'Back to the fifties', een watershow met Amerikaanse ac teurs op muziek uit de jaren vijftig (van 26 april tot 1 september). Verder biedt het park van 2 tot en met 11 mei plaats aan het van de tv afgeleide evenement Huis en Tuin '97 - een gigantische expo met een oppervlakte van veertig hectare.

de Stem | 1997 | | pagina 45