pE STEM I Het Korps is na een lange winterslaap weer springlevend Prins Bernhard bij défilé in Roosendaal ■Vandaag is het precies 55 jaar I geleden dat 48 Nederlanders in |het Schotse Achnaccary begon nen aan een commando-oplei- Iding. Van de soldaten die voor- I namelijk afkomstig waren van de Prinses Irene Brigade, rond- er toen 25 de zware oplei- I ding met succes af. Zij kregen de I groene baret, sindsdien symbool Iran het Korps Commandotroe- |pen dat de afgelopen jaren uit hen lange winterslaap ontwaak- Frans Bauer Marianne Weber - De regenboog R. Kelly -1 believe I can fly Hakkuhbar Supergabber No mercy - When I die En vogue - Don't let go (love) The Kelly Family - Fell in love with an No doubt Don't speak Party animals-We like to party Spice girls Mama S. Brightman/Andrea Bocelli Time to say DJ Kool - Let me clear my throat Monstars of space jam - Hit m high Backstreet boys - Anywhere for you AZ Yet - Hard to say i'm sorry Future breeze - Why don't you dance with me ICT - Lasciati Tentare Carlo Irene - Pittige tijden Bn'ers voor bnn - Hij gaat voor Charly Lownoise Mental Theo - Party Gabber wijfie - Klappus in je handjes Chris Rea/Shirley Bassey Disco la passione i) Apollo 440 - Ain't talkin' 'bout dub Whitney Houston - Step by step 1) Puff Johnson Over and over Madonna - Don't cry for me Argentina Sash - Encore une fois Linda, Roos Jessica - Goeie dingen White town Your woman Foxy Brown feat, blackstreet Get me home 2) De mosselman - Mossels 4) N-Sync -1 want you back 1) Cirque du Soleil - Alegria 3) Gala Freed from desire 5) Ginuwine - Pony 8) De dijk - Laat het vanavond gebeuren 4) Texas - Say what you want 2) BZN - La spagnola 6) MC Lyte - Cold rock a party 0) Hans Kraay jr. - Hep ie luis 3) Toni Braxton - Un-break my heart 7) Spice girls - 2 Become 1 8) Captain Jack - Together and forever 5) Khaled - Aicha :9) Kzibit - Paparazzi )5) The blue boy - Remember me 13) 3T - Gotta be you 30) Eternal - Don't you love me 10) LL Cool J -1 need love/Mama said knock you 51) B.B.E.- Flash 45) LL Cool J - Ain't nobody 65) Skunk Anansie - Hedonism 57) René Froger - That's when I'll stop loving 48) 3T need you 32) Gabber Piet - Hakke zage 50) B. Streisand/Bryan Adams -1 finally found 60) Bee Gees - Alone 55) Frank Galan 8i Sandra Kim - Al camino de la (67) DJ Paul/Rob Mc Hughie Babe - Lords of (61) Boudewijn de Groot - Avond (49) Red 5 - Da beat goes (75) Gordon - Niet een zoals jij (58) The Offspring - All I want 39) Marco Borsato - De waarheid (-) Rowwen Heze - En dan is t mar dom (77) B.E.D.- 1000 jaar (92) Ruth Jacott - Hartslag (78) Real DJ You make me feel (54) U2 - Discotheque (71) Salt n pepa - Champagne (87) Dignity - Talk to me (74) Paul Carrack - Eyes of blue (93) Wet wet wet-If I never see you again (69) Rob de Nijs - De tijd staat stil (-) Gala - Let a boy cry (83) Spiros - Denk ook aan mij (82) Aerosmith - Falling in love (46) Mc Rage-Fuck the macarena (63) The artist-The holy river (91) Leah Andreone-It's alright its (-) P. de Leeuw/Simone Kleinsma - Uiteind'lijk (-) MR - To France (-) Lisa Stansfield - The real thing (73) Backstreet boys - Quit playing (79) Total touch - Somebody else's lover (81) Clouseau-Dat zede mooiste n (100) TWB (The wondeboys) - It's over (90) Maxine - Nooit meer alleen (-) Cake - The distance (-) Whitney Houston -1 believe in you ana me (70) WarrenG-lshotthesheriff (-) Lutricia Mc Neal - Ain't that just the way n;Pt (96) CorryKonings Treur maar George Michael - Older (99) Peter Andre-Only one (88) Twenty 4 seven - If you want my love (-) Gabrielle - Walk on by (-) Urban dance squad - Ego (94) Total touch - One mind (--) T-Spoon - Fly away moment yoyr Weekend ZATERDAG 22 MAART 1997 Commando is soldaat van de toekomst' I Door Romain van Damme u et liefst zou luitenant-kolonel I Dirk Dekker er niet zoveel over dk JLwillen zeggen. Prachtig hoor, dat jubileum van zijn Korps Commandotroepen, en prima ook dat er een feestje is, maar veel liever is hij bezig met de zonnige toekomst van het kleine korps dat sinds een paar jaar de wijde wereld intrekt. Een donkerbruine stem. „Ik snap ook wel dat let er allemaal bij hoort, al die interviews en foto's, maar van mij mag het zo voorbij zijn. Want dit kost ons een hoop tijd, we zijn er al maanden mee bezig." Krijg nou geen verkeerd beeld van de com mandant. Type recht-voor-zijn-raap. Vier kante man die vierkante antwoorden geeft, Baar je wel het gevoel geeft welkom te zijn op ie Roosendaalse Engelbrecht van Nassauka- lerne. Hét huis van het Korps dat volgens Dekker sinds een jaar of zeven klaarwakker is. .Want eerlijk, het was in al die jaren daarvoor toch een beetje ingedommeld," stopt overste Dekker tientallen jaren geschiedenis in een paar zinnetjes. „Een beetje saai ook omdat het Beeste georganiseerd was. We wisten toch al l's1 In de kluizen lagen alle foto's en kaarten van de doelen die we moesten bombarderen 4het zover was." Grijnzend: „Ach, zelfs de vijand was georga niseerd. Niet dan? Die kwam uit het Oosten, W Rusland en omgeving. Als die vijand wam, moesten wij ons ingraven op de Noord- Duitse heide en de eerste klappen opvangen. Kortom, alles was gepland en alles liep vol- een vast patroon." Actief fut eind '89 de Berlijnse muur aan diggelen Werd geslagen. De klap dreunde lang en ver "i Tot in Roosendaal. Dekker: „Vanaf dat foment is er veel veranderd. Omdat de we- I veranderde. De dienstplicht is versneld afgeschaft en ons korps heeft weer een actieve laak gekregen." 'foe, nee, geen andere mentaliteit. „Die is pre- °es hetzelfde hoor," zegt kapitein Jelle Sche ie's, alom bekend als dé selectie-officier en de buitenwacht al jaren hét aanspreek- Punt op de commando-kazerne. „Nog altijd i" mannen die hier komen gemotiveerd n ze weten dat de opleiding nog altijd ver- schnkkelijk zwaar is. oor het zijn geen Rambo's met een mes tus- "e tanden, probeert overste Dekker voor 'zoveelste keer een hardnekkig misverstand de burgerwereld' te helpen. - aar word ik wel eens moe van, van die ver- Dat hier alleen maar avonturiers zitten, ocho s. Nou, laat het me zo zeggen, aan die 'es met die messen tussen de (62) Robert Miles Feat. Maria Nayler - One one nschijf: Eternal - Don't you i°va m'g j, iox Toppen Sequential one-Myl0» Commando's in spe tijdens hun eindoefening. De afmatting is van hun gezichten af te lezen. tanden hebben we niet zoveel behoefte. Wij zoeken juist mannen die de wilde haren kwijt zijn." Eigenlijk moet dat woord commando maar geschrapt worden, vindt de overste. „Dat is toch een beladen woord? Com-man-do! Het geeft een beetje het gevoel van niets ontziende mannen die elk bevel opvolgen, een beetje domme krachten. Nou, vergeet dat maar. Ze zijn verre van dom. Hier heb je hersens no dig." Zelf deed overste Dekker in '72 de comman do-opleiding. Dat gebeurde onder andere on der leiding van Jelle Schepers die in '65 de zo fel begeerde groene baret op het hoofd mocht zetten. Of overste Dekker en kapitein Sche pers nou willen of niet, dat waren toch de tij den dat de opleiding van commando's geurde Overste Dekker: „Daar word ik wel eens moe van, van die verhalen. Dat hier alleen maar avonturiers zitten, macho's." FOTO DE STEM/DICK DE BOER naar spanning en romantiek. Zelfs de meest fervente pacifist keek met be wondering naar de commando die geleerd had zich onder de moeilijkste omstandigheden staande te houden. De alleskunner, de elite soldaat, gekneed in zweet, bloed, tranen en nog veel belangrijker, kameraadschap. Vraag het maar aan iedere willekeurige com mando, het was een uitermate zware oplei ding. Fysiek en mentaal. Overleven op de hei de, eten wat de natuur biedt, lange marsen met volle bepakking, kopje onder gaan in de Biesbosch, en natuurlijk als slot de legendari sche afmatting. En niet te vergeten, die ver schrikkelijk zware hindernisbanen waar de toekomstige commando regelmatig overheen gejaagd werd. Bewijzen „Vroeger kenden ze ons alleen maar van die heide en die stormbanen," blijft overste Dek ker nog even bij het verleden. „We hebben ei genlijk veertig jaar in de etalage gestaan. Maar nu kunnen we ons bewijzen. Het is alle maal veel reëler geworden. We staan sinds het open gaan van de Oost-Europese grenzen midden in de werkelijkheid." Die werkelijkheid stelt uitermate hoge eisen aan het korps. De opleiding is derhalve nog altijd zwaar, zo niet zwaarder. „De theoreti sche kennis moet groot zijn. Daarom zei ik ook al, die stoere Rambootjes hebben we niet nodig. We hebben mensen met hersenen no dig, mensen die de juiste beslissingen kunnen nemen. Ook als ze angstig zijn, want ik zeg al tijd dat commando's ook gewone mensen zijn. Mensen met angst. En inderdaad, daarnaast moeten ze ook lichamelijk tot veel in staat zijn." Om maar wat te noemen. Met de nacht als bondgenoot op tien kilometer hoogte - boven het radarbereik - met zuurstofapparatuur en een volledige uitrusting springen. Ze zijn dan ook nog in staat om zich vijftig kilometer in voorwaartse richting te bewegen. Om de vij and te verrassen. Ze moeten zich kunnen redden in het hoogge bergte, ook in de winter als er meters hoog sneeuw ligt. Ze moeten acties onder water kunnen uitvoeren. Ze moeten, ach, wat moet een commando'nou niet kunnen? Overste Dekker: „Je hebt dan ook nog eens de specialisaties. Wij vormen nu groepen van acht man. Inmiddels hebben we er daar vijf tien van. Zij moeten allerlei taken kunnen uit voeren. Van humanitaire zaken tot zware oor- logstaken." Als groep dus, wetend dat ze blin delings op elkaar kunnen vertrouwen. „Iedere groep kent een expert op het terrein van ex plosieven, een scherpschutter, een medisch getrainde man, een verbindingsman met ge avanceerde apparatuur, een herkenningsspe cialist met nacht- en verzichtapparatuur. Zo'n ploegje heeft per man ongeveer zestig tot zeventig küo aan spullen bij zich." Co-specops Ze worden opgeleid tot co-specops. „Speciale operaties," vertaalt Jelle Schepers. „Snel in zetbaar, ze kunnen in allerlei terreinen grote afstanden te voet afleggen en gedurende lan gere tijd opdrachten uitvoeren zonder logis tieke ondersteuning." Overste Dekker is er regelmatig voor op reis geweest. Naar Amerika om zich te oriënteren bij de Special Forces. In Engeland keek hij rond bij de SAS, Special Air Service Voor beelden voor zijn commandotroepen. Sinds enkele jaren zwermen de commando's uit. Veel verder dan Duitsland waar de com mando's wel eens oefenden met daar geleger de eenheden. „De laatste jaren is er een enorm beroep gedaan op ons," stelt overste Dekker tevreden vast. „Toen in '94 besloten werd dat er Nederlandse troepen naar voormalig Joe goslavië moesten, zijn we er vanaf het begin bij geweest." Ze waren er door de beperkte mogelijkheden die de politiek oplegde, getooid met blauwe baretten en voornamelijk de verkenners van Dutchbat. „Vorig jaar hebben we ook veel ge daan voor de IFOR in Bosnië en nu zit er weer een aantal commando's bij de SFOR. Dat mer ken we trouwens goed in ons korps dat im mers maar klein is." Sommige commando's gaan al voor de derde keer naar het kruitvat op de Balkan. Ze doen het volgens overste Dekker zonder morren. „Maar we moeten natuurlijk ook aan het thuisfront denken. Voor hen kan het net iets FOTO DE STEM/BEN STEFFEN teveel worden, dat moeten we ook in de gaten houden." Overste Dekker kijkt dan ook reik halzend uit naar de uitbreiding van het korps. Zij het dat hij zijn blijdschap nog verpakt in voorzichtigheid. „Er zijn toezeggingen ge daan, ook vanuit de politiek. Dat doet ons deugd, maar eerst moet het maar eens duide lijk gezegd worden. Eerst zien, dan pas gelo ven." De uitbreiding is hard nodig om straks genoeg Operationele commando's te hebben. In de nieuwe opzet van het korps worden dan drie identieke compagnieën gevormd. Acht ploe gen van acht man, overal inzetbaar. Het Korps Commandotroepen viert van daag in Roosendaal het 55-jarig bestaan met een reünie. Hoogtepunt van de reü nie is een mars door Roosendaal met aan sluitend een défilé van rond de 3500 oud commando's op de Markt. Prins Bern hard, vijf jaar geleden benoemd tot ere- commando, neemt het défilé af. Naast de prins zijn onder andere ook staatssecretaris van defensie drs. J. Gme- lich Meijling, commissaris der koningin mr. F. Houben, Roosendaals burgemees ter M. Marijnen en de chef defensiestaf generaal H. van den Breemen bij het de- filé aanwezig. De mars vanaf de kazerne begint om 11.45 uur en het defile van 12.15 tot 12.45 uur. Na het défilé wordt in de bibliotheek op de Markt door de commandant van het Korps Commandotroepen, luitenant-ko lonel Dirk Dekker, een jubileumboek overhandigd aan Prins Bernhard. Het boek 'Korps Commandotroepen 1942-1997' is in opdracht van de Com mandostichting door de Sectie Militaire Geschiedenis geschreven. Alle reünisten krijgen het boek gratis. Andere belang stellenden kunnen het boek in de boek handels kopen. Jelle Schepers telt hardop. „In de eigen orga nisatie hebben we nu zo een 300 man. Met de ondersteunende activiteiten zoals bewaking, sport, magazijn, zeg maar de facilitaire be drijven, komen we uit op zo een 350 man. Als die uitbreiding komt, krijgen we er 72 man bij." Genoeg voor een landje als Nederland, vindt overste Dekker. „Het korps hoeft en kan ook niet groter worden, want anders ga je te rug in kwaliteit. En juist die kwaliteit is zo verschrikkelijk belangrijk voor ons, veel be langrijker dan kwantiteit." Spijkerbroeken Jelle Schepers is inmiddels al druk doende met de selectie. Niet zo gemakkelijk, want ei worden uitzonderlijk hoge eisen gesteld aan de toekomstige commando's. Vroeger kon er geput worden uit de aanvoer van dienstplich tige militairen. De beste soldaten werden er simpelweg uit gepikt. Sinds de dienstplicht is afgeschaft, put Jelle Schepers voornamelijk uit de BBT'ers (Be roeps Bepaalde Tijd) die hun contract willen verlengen. Zij hebben laten zien bij andere eenheden goed te kunnen functioneren. „Op zich prima, want dat zijn mannen die al eer tijdje in dienst zitten en zijn hun wilde harer kwijt. Die weten wat er van hen verlangc. wordt." Maar het zijn er niet genoeg. Daarom gaat Je lle Schepers ook weer op jacht naar de spij kerbroeken. Vakjargon voor het werven in de burgermaatschappij. „We zijn daar inmiddels mee begonnen. Met reclame-spotjes op telev isie en in andere media." Aan response geen gebrek, terwijl de wer vingsfolders en spotjes toch waarschuwen voor de energie vretende opleiding. Een vol tooide mavo- of vbo-opleiding is het mini mum. „Maar we krijgen ook veel response van hoger opgeleiden. De BBT'ers doen de commando opleiding trouwens in tien maanden. De spij kerbroeken doen er een jaar over, want zij hebben natuurlijk minder ervaring." Als ze het halen. Want ongeveer de helft haakt ergens onderweg af en marcheert nooit met de groene baret de Roosendaalse Engelbrecht van Nassaukazerne binnen. Nu nog een verza meling oudere gebouwen, over een paar jaar een gloednieuw onderkomen voor de com mando's. In Roosendaal. Daar moest in (politiek) Den Haag heel lang en uitvoerig over gesproken worden. Want er waren plannen om de com mando's te verhuizen naar een andere kazerne die door het inkrimpen van het leger in de na bije omgeving leeg kwamen te staan. Zoals in Ossendrecht. Toekomst De verbale inspanningen werden uiteindelijk beloond. De commando's blijven in Roosend aal waar ze sinds 1949 kind aan huis zijn. Wellicht in het najaar verhuizen ze voor enke le jaren naar Bergen op Zoom. Om slopers en bouwvakkers de gelegenheid te geven in Roosendaal de nieuwe kazerne uit de grond te stampen. „Voor veertig miljoen gulden," zegt overste Dekker. „Een boel geld, ja. Het be wijst dat ons korps levensvatbaar is. Dat ie dereen overtuigd is van het nut van dit korps, anders steek je daar geen veertig miljoen gul den in en wordt er natuurlijk ook niet gedacht aan uitbreiding." Ze kunnen nu blijven oefenen op de Rucphen- se heide waar de speciaal ingerichte terreinen binnen handbereik liggen. Verstopt in het bos. Holen onder de grond en natuurlijk die o zo verschrikkelijke hindernisbanen. Dat alles wordt trouwens ook gebruikt door andere mi litaire eenheden die voor een paar weekjes naar Roosendaal komen voor een Combat Mental Training. Overste Dirk Dekker noemt het klantgericht bezig zijn. „De klant is koning. Wat voor cur sus wil je? Fysiek, mentaal? Zeg het maar. En onze eigen mensen leiden we op tot multi functionele soldaten. Want ze kunnen prak tisch alles. Achter een computer zitten, in Bosnië rustig praten om escalaties te voorko men, maar ze kunnen ook levensreddende operaties uitvoeren en als het moet wekenlang in hun eentje tussen vijandige linies opere ren." De overste vat het vierkant samen: „Dit is het korps van de toekomst, de commando is de soldaat van de toekomst." Belasting telefoon maakt overuren WEEKEND 1 Brieven voor Biesbosch over en door het water rondgebracht WEEKEND Pretparken zijn er weer klaar voor VAKANTIES REIZEN I NAC-Fanzine Sportclubs ontdekken digitale snelweg INTERNET I

de Stem | 1997 | | pagina 41