Pedofiel wil nel uit de gevangenis Marihuana mogelijk medicijn voor ms 8 visma I e^e yd Maak kans op 1,7 miljoen en tien Suzuki's tijdens de Lotto Jackpot Geluksweken Scheveningen maakt zich op voor de zomer Alphen aan den Rijn vecht voor Archeon Varkenssperma toch illegaal uitgevoerd Suriname zet twee misdadigers land uit 'Seksualiteit is mooimaar dan wel volgens Gods regels 19-23 Maart BINNENLAND A3 Bredanaar is ongeneeslijk ziek I De man zit gevangen in de Drent- I se gevangenis Norgerhaven, maar I wil de tijd die hem rest in Breda I doorbrengen, bij zijn vrienden en tekenden. Snelheidsduivel I is auto kwijt Archeologisch themapark vertrekt misschien naar het Limburgse Horst Politie rolt een nieuwe 'Bende van Venlo' op j/ ei i? LOTTO JACKPOT. BlÊ [DAG 22 MAART 1997 A2 Groot-Brittannië en Ierland' Veel bewolking en vooral in Ierland en het noorden van En geland regen. In de omgeving Londen geregeld zon en droog Maxima van 9 in het zuidoos ten tot ongeveer 12 graden el ders. Zondag overal rond 12 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend kans op een enkele mistbank, Middagtemperatuur ongeveer 8 graden, zondag een fractie hoger. Noord- en Midden-Frankrijk; In het weekeinde steeds meer zon, maar in de nacht en och tend ook kans op een mistbank. Droog. Middagtemperatuur oplopend naar 10 graden in het oosten tot bijna 15 in het wes ten. Zuid-Frankrijk: Vrij rustig weer met zonnige perioden. Droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 11 in de omgeving van Lyon tot 20 lokaal aan de voet van Pyre neeën. Portugal: Flinke zonnige perio den maar zaterdag ook een kleine kans op een enkele re gen- of onweersbui. Middag temperatuur op de meeste plaatsen boven de 20 graden. Spanje: Veel zon maar vooral in het noordoosten ook soms wolkenvelden. Zondag ook langs de Costa del Sol wat wol ken. Droog. Maxima tussen 20 en 25 graden, in Andalusië plaatselijk boven de 25 graden. Italië: Vrij veel zon en droog. Zondag ten noorden van Rome ook wolken. Middagtempera tuur rond 15 graden, zaterdag in het westen soms bijna 20 graden. Griekenland en Kreta: Vooral rond de Egeische zee aanhou dend buiig, soms veel neerslag en kans op onweer. Verder naast wolken steeds meer zon. Maxima dalend tot een graad of 12. Duitsland: Zaterdag afwisse lend zon en wolken op de mees te plaatsen droog. Zondag van het westen uit toenemende be wolking gevolgd door regen, in het oosten mogelijk voorafge gaan door natte sneeuw. In het zuiden op beide dagen geregeld zon. Maxima van 4 graden na bij Berlijn tot ongeveer 12 op zondag in het Rijndal. Zwitserland: Aan de nOord- flank van de Alpen vrij veel be wolking maar op de meeste plaatsen droog. In •"ftêt "Zuiden vooral zaterdag zonnige perio den. Zondag daar ook wat wol ken. Maxima in de dalen uit eenlopend van 6 graden in het noorden tot 15 Tessin. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral zaterdag in het noorden sneeuwbuien. In het zuiden ook af en toe zon. Zondag overal wat meer zon en op de meeste plaatsen droog. Aanhoudend fris met maxima van net boven nul in het noorden tot ongeveer 8 in het zuiden. destem I I I I I ZATERDAG 22 MAART 1997 Anagram: eelt-emelt-melote stel-stoel-opstel gade-garde-dragee eden-deken-denker lade-eland-eiland nest-etsen-resten trap-pater-panter plag-galop-oplage thee-ether-echter geel-gelei-liegen MODDERPOEL L onze verslaggever 1 jijden - Het onderzoeksinsti- it TNO in Leiden is bezig t een studie naar het medi cinale gebruik van marihuana r ms-patiënten. pjt om te achterhalen hoeveel «ensen met multiple sclerose dit liïiddel gebruiken als spierver- oer, om beter bestand te zijn i aanvallen van spasticiteit. I üederland telt ongeveer 15.000 ,ensen met deze ziekte, waar ei- een echte therapie tegen I i|a het stellen van de diagnose de gemiddelde patiënt nog dertig jaar. De ziekte slaat meest al toe tussen de 20 en 40 jaar en tast de hersenzenuwen aan, wat een soort kortsluiting veroor zaakt. Op verzoek van de ms-patiënten- vereniging is TNO nu een onder zoek gestart naar de vermeend gunstige effecten van het gebruik van marihuana als medicijn. Het project wordt mede gefinancierd door minister Borst van Volksge zondheid, die van de Gezond heidsraad zo snel mogelijk een advies wil over het gebruik van marihuana als medicijn. Afhan kelijk van dat advies zal de mi nister besluiten of artsen het kruid officieel mogen voorschrij ven. In vroegere eeuwen werd mari huana bijna overal medicinaal toegepast, maar de opiumwetge ving aan het begin van deze eeuw heeft daar een einde aan ge maakt. Toch wordt medicinale marihua na ook nu alweer, zij het inciden teel, als alternatief middel voor geschreven in Nederland. Bij di verse ziekten, want naast ms-pa- tiënten krijgen ook mensen met kanker het kruid soms als pijn stiller en als middel tegen misse lijkheid en braakneigingen tij dens chemotherapieën. Oogpatiënten die last hebben van staar drinken soms, op advies van hun arts, thee getrokken van wiet, om de druk van de oogbol te verlagen. Aidspatiënten wekken er hun eetlust mee op en nogal wat huis artsen zouden de mening zijn toe gedaan dat een kopje hasj-thee als middel tegen slapeloosheid minder kwaad kan dan een slaappil. Het TNO-onderzoek is opgestart omdat het aantal uitgeschreven doktersrecepten voor marihuana de laatste tijd opvallend is ge groeid. Dat zou ook te maken hebben met het feit dat de Stich ting Maripharm in Rotterdam een voorlopige gedoogstatus heeft gekregen van de Neder landse overheid, om marihuana te kweken voor apotheken en art sen. Volgens Maripharm heeft één op de tien apotheken in Nederland de laatste maanden al eens medi cinale marihuana verstrekt. Het aantal zou van week tot week groeien. De gedoogstatus van Maripharm voor de medicinale teelt van ma rihuana is uniek in de wereld. Andere landen verlenen wel ont heffingen aan bedrijven die pa paver kweken voor opiaat-pro ducten zoals morfine, maar niet als het gaat om hasj. I van onze verslaggever Den Haag - Een 53-jarige man uit Breda, die tot twaalf jaar cel js veroordeeld vanwege seksueel misbruik van drie kinderen, :t gisteren bij de Haagse rechtbankpresident vervroegde I vrijlating geëist. Hij lijdt aan lymfklierkanker en heeft nog Igaar enkele maanden te leven. man kreeg in 1992 van de I rechtbank in Breda twaalf jaar cel vanwege ontvoering, aanran- en verkrachting van drie ische meisjes, die destijds 8,9 I en 10 jaar oud waren. Daar gin- tientallen andere gevallen I van kindermisbruik aan vooraf, I waarvóór de man tien maal een laaf kreeg. Vanaf 1965 zou de I man zich aan minderjarigen ver- I grepen hebben. I De reclassering West- en Mid- den-Brabant concludeerde in 1 dat alle therapieën die op I hem waren losgelaten geen effect I hadden gehad. feiten weerhouden justitie I ervan de deliquent op dit moment luit de gevangenis te ontslaan. I Men is bang dat hij toch weer Meren zal misbruiken. Vooral a hij binnenkort doodgaat. De I veroordeelde zou immers niets I meer te verliezen hebben. Justitie I wil hem pas laten gaan als hij aan 1 bed gekluisterd is en ver vrijlating. Zijn cliënt is bereid een libido-remmend middel in te nemen, zodat hij geen aandrang zou voelen om kinderen te bena deren. De veroordeelde wil daarnaast een meldingsplicht accepteren. Tegen elektronisch huisarrest heeft hij ook geen bezwaar. De landsadvocaat verwierp deze oplossingen. De regels van justi tie boden er geen ruimte voor. De veroordeelde moest maar wach ten totdat de ziekte een kritiek punt had bereikt, en hij echt op sterven lag. Dan zou zijn vrijla ting binnen twee dagen geregeld zijn. Uitspraak over een week. Op het Scheveningse strand wordt met man en macht gewerkt om de zomerse strandpaviljoens, zoals La Playa, voor de pasen af te hebben. Op de achtergrond de alom bekende pier van de Zuid-Hollandse badplaats. fotowfa ios}ipaj '6uiuna||aojs 'jatdedxej 'wooqwN I I De advocaat van de man, mr. Ifi.B. de Jong, vertelde recht- I saakpresident mr. E. Dil gisteren I Jat de man nu al te verzwakt is om weer in de fout te gaan. Hij ft nog maar één wens; terug- en naar Breda. vast adres heeft hij er niet, I het contact met zijn ex-vrouw en I zijn kinderen is verbroken. Hij I wil zijn intrek nemen bij een be- I kende of in een hotelletje, om dan I nog een laatste poging te doen om I zijn kinderen nog eens te zien. I De advocaat wist gisteren wel ten oplossing voor de bezwaren justitie tegen de vervroegde ta onze verslaggever Eeimerswaal - De politie heeft gisteren de een jaar oude BMW >an een 26-jarige inwoner uit de feraeente Zwartsluis in beslag omen. De bestuurder reed I wer de rijksweg A58 in de ge meente Reimerswaal met een snelheid van minstens 190 kilo meter per uur. Jer plaatse mag niet harder wor- gereden dan 70 kilometer per uur. Verder werd op deze rijksweg een parige inwoner uit Bergen op «om aangehouden. De automo- treed 168 kilometer per uur m plaats van de toegestane maxi mum snelheid van 120. Eveneens *"etd een bestuurder uit Spijke- msse bekeurd. Deze man reed 170 I silometer per uur. (ADVERTENTIE) NationaleHengelsportheurs Van een verslaggever Alphen aan den Rijn - Het gemeentebe stuur van Alphen aan den Rijn is er al les aan gelegen dat het archeologisch themapark Archeon in die gemeente blijft. Het gemeentebestuur is zeer ver ontwaardigd over de plannen van ABN Amro, Libéma en de curator van het failliet verklaarde Archeon om het park mogelijk op een andere plaats in het land voort te zetten. De gemeente Horst wordt genoemd als de plaats waar Archeon na 1998 zal worden voortgezet. ABN Amro Projectontwikkeling is de grootste schuldeiser en eigenaar van de grond waarop Archeon staat. Volgende week gaat de curator van Archeon met het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn aan tafel zitten. Dan zullen de plannen zoals die er nu liggen toegelicht worden. Archeon blijft in ieder geval het komende seizoen doordraaien in Alphen aan den Rijn. Wat er daarna gebeurt, is nog niet helemaal duide lijk. Wel zeker is dat de exploitatie van de culturele attractie, die wegens gebrek aan bezoekers in financiële nood kwam, zal wor den voortgezet door Libéma Vrijetijdspar- ken BV te Rosmalen. Libéma beheert nog andere grote trekpleisters, zoals het Autot- ron, de Beekse Bergen, de Brabanthallen en Vinkeloord. Of Libéma Archeon ook koopt is nog niet duidelijk. Directeur D. Lips was onbereikbaar voor commentaar wegens een reis naar het buitenland. De lokatie waar Archeon na 1998 voortgezet wordt is nog niet definitief vastgesteld. Maar de Noordlimburgse Peel-gemeente Een Romeinse krijger bij de ingang van het archeologisch themapark Archeon. Horst is een van de belangrijkste kandida ten. Toen bekend werd dat het archeologi sche themapark in Alphen aan den Rijn in financiële problemen zat, heeft de gemeente Horst zich onmiddellijk als kandidaat opge worpen. Horst is samen met buurgemeente Sevenum bezig met de inrichting van een groot toeristisch gebied. Daar liggen op dit moment al verschillende campings en bun galowparken. Het gemeentebestuur van Al phen aan den Rijn verdenkt de curator, de bank en Libéma ervan een een-tweetje te spelen. „De bank wil op de grond waar Ar cheon ligt woningen bouwen. Ik heb een bruin vermoeden dat de bank het park daar weg wil hebben om meer te kunnen beuren voor de grond. Maar zover zijn we nog niet. In het contract over de opzet van Archeon staat dat er goedkeuring van het College van B. en W. nodig is als het park wordt ver kocht," aldus wethouder D. van der Veen Meerstadt van Alphen aan den Rijn. Hij wacht met spanning af wat de curator hem volgende week heeft te vertellen. Van onze verslaggever Venlo - In Venlo is een jeugd bende opgerold die zich sterk identificeerde met de Bende van Venlo. Het gaat om een groep van twaalf jongeren, in de leeftijd van 13 tot 17 jaar. Zelfs de namen van de leden van de 'echte' Bende van Venlo wer den overgenomen: de nieuwe bende werd aangevoerd door Frenkie, zijn rechterhand heette Sanny en een van de twee ver dachte meisjes noemde zich As- trid. „Afschuwwekkend," oordeelt de chef basiseenheid Venlo-Oost, Arcen en Velden, P. Hafmans die volgende week afscheid neemt. De politieman, die leiding gaf aan het onderzoeksteam dat de Bende van Venlo in 1995 ontmas kerde, vermoedt dat de oude ben de en de nieuwe op dezelfde ma nier zijn begonnen: met het ple gen van wat diefstalletjes, ver nielingen en allerlei andere irri tante handelingen. Voor de bendeleden het in de ga ten hadden, verlegden zij hun grenzen. De Bende van Venlo bracht uiteindelijk zeven mensen om het leven. Bij de onlangs opgerolde jeugd bende kwam het door vroeg in grijpen van de politie nog niet zo ver. JHOY'ROTTERDAM Ïoilïï0"17 00 UUR EN van 19.00-22.30 UUR DAG EN ZONDAG VAN 11.00-17.00 UUR Door Fabienne Hoogland Waddinxveen - 'Ik ken jou wel', kreeg Peter van Kleef eens op de EO-jongerendag te horen. 'Jij hangt bij ons op de wc'. De initiatiefnemer van Ware Liefde Wacht in Neder land moet er nog om lachen. „De moeder van die jongen had een artikel over ons in de toilet opgehangen. Het was een poging om haar zoon sek sueel voor te lichten." Voorlichten wil Ware Liefde Wacht ook, maar dan over hoe jongeren zich volgens deze club óók kunnen opstellen ten aanzien van seksualiteit. Namelijk door een belofte te ondertekenen om rein te blijven tot het huwelijk. 'Vanaf heden verplicht ik mij te genover God, mijzelf, mijn fami lie, mijn vrienden en mijn toe komstige huwelijkspartner, om tot aan de dag van mijn huwelijk seksueel rein te blijven. Hierbij vertrouw ik op Gods hulp', zo luidt deze. De kuisheidsbelofte vindt een vruchtbare bodem. Zo'n 4300 jongeren in Nederland zetten er hun handtekening on der. En Peter van Kleef (27), ini tiatiefnemer van de organisatie Ware Liefde Wacht' in Amstel veen, is daar zeer verheugd over 'want het biedt jongeren een hou vast en een steun in de rug. Het is vaak een eenzaam voornemen om kuis te blijven. Jongeren lopen vaak tegen een muur van onbe grip in hun omgeving'. Trouwring Dat de onthoudingsvisie op sek sualiteit echter niet zo vanzelf sprekend is, ondervond Van Kleef zelf ook. Net getrouwd zat hij eens met zijn collega's in de kantine, toen een van hen vroeg: 'Wat is dat daar om je vinger?' Het was een trouwring. Of hij dan ook kinderen had. 'Hoe kan dan nou in drie maanden,' ont glipte hem vervolgens. Het werd onmiddellijk erg stil aan tafel. De wortels van de reinheidsbood- sehap liggen in de Verenigde Sta ten. Honderdduizenden jongeren tekenden daar vanaf 1993 de kuisheidsbelofte. In de jaren daarna waaide het fenomeen over naar de rest van de wereld, om vervolgens neer te strijken in meer dan 50 landen. Inmiddels zetten wereldwijd pakweg een half miljoen mensen hun handte kening. Denise (23) deed dat ook. Ze denkt dat de kuisheidsbelofte haar zal behoeden voor een hoop onheil en verbittering. En daar van kreeg ze al heel wat voor haar kiezen. „Vroeger deed ik waar ik zin in had. Ik ging mee naar de disco waar al die jongens en meisjes om elkaar heen liepen te draaien. Diep in mijn hart voelde ik toen al dat ik daar ei genlijk helemaal niet wilde zijn, en ik kreeg een hoop problemen. Daardoor ging ik steeds minder eten. Op het laatst at ik niets meer en woog nog maar 40 kilo. Ik had anorexia." Denise, inmiddels weer blakend van gezondheid, ging op aanra den van haar ouders een half jaar naar een zendingspost in Zuid- Afrika. Daar sterkte ze langzaam aan en kwam weer in contact met God. Na haar terugkeer pakte ze haar leven opnieuw op en ging weer studeren. Ze reageert fel op de suggestie dat het misschien beter is om eerst eens wat rond te kijken alvorens je aan een man te binden. „Ja, en dan ben je een aantal jaren getrouwd om erach ter te komen dat een ander toch interessanter is. Neen, God heeft het beste met me voor. Hij zal me ook helpen bij het vinden van een goede man." Schokkend Van Kleef valt haar bij. „Het is soms schokkend om te zien hoe door de wol geverfd vijftienjari gen al zijn. Ze hebben al veel ge zien en hun eerste verkering ach ter de rug. Achttienjarigen gelo ven soms al niet eens meer in de ware. Om die teleurstellingen te voorkomen, geloven wij dat het beter is om iets van je kinderlijke onschuld of naïviteit te bewaren. Seksualiteit is iets moois. Maar dan wel volgens Gods spelre gels." Bert (34) mengt zich in de discussie. Hij vertelt dat zijn moeder hem eens aansprak op het feit dat hij nog geen meisje had. „Ze was denk ik bang dat ik zou overschieten. Dus ik dacht 'mis schien heeft ze wei gelijk', en ging op vrijersvoeten. Dat werd dus niks." Hij is nog steeds niet getrouwd, maar vertrouwt net als Denise rotsvast op de Heer. „Wij vinden iemand als Hij het wil." Bert, die uit Den Hp komt, moet plotseling grinniken. „En dan te bedenken dat mijn buurman vijf vrouwen heeft. Ik woon namelijk naast Anton Heijboer." Dat sail lante detail belette hem overigens niet om ook voor zijn reinheid te tekenen. Maar dan alleen omdat Bert ruchtbaarheid wilde geven aan de goede zaak. Hij is er na melijk vast van overtuigd dat de ware christen al in zijn hart te kent. -A. i Wat mensen er al niet voor over hebben om in de media goed over te komen. Neem nou die Amerikaanse presi dent Clinton. Die heeft wat aan zijn knie en uitgerekend voor de top met Jeltsin moet hij daar zogenaamd aan geopereerd worden. Dat verschaft hem het alibi om zich het postuur van zijn legendarische voorganger Roosevelt aan te meten en in een rolstoel in het openbaar te verschijnen. Zo'n 'zielig' imago doet het goed bij de simpele Amerikanen. ik Terwijl Clinton dus best van te voren met Jeltsin had kunnen bellen om die Top uit te stellen. 'Zullen we wachten tot mijn knie beter is? Dat is ook goed voor jouw hart en lever, Boris'. 'Oké Bill, doen we, dan geef ik ze hier meteen opdracht om met het instrueren van mijn dubbelganger wat meer tijd te nemen'. ik Nee echt, die Cünton heeft letterlijk een knieval voor de media gemaakt en hij hoopt zo op een Meerdaagse Top in Helsinki de absolute wereldmacht naar zich toe te trekken. Terwijl-ie in de Vierdaagse van Nijmegen niet eens mee zou mogen doen. MERIJN Den Haag (anp) - Sperma van varkens uit het bedrijf voor kunstmatige inseminatie (KI) in Wanroij is nog na de instelling van een vervoersverbod op 4 februari naar een KI-station in Helden vervoerd en van hieruit het land uitgevoerd. Dat heeft het ministerie van Landbouw gisteren bekendge maakt. De illegale export baart minister Van Aartsen (Land bouw) zorgen. Inmiddels is een totaal exportverbod ingesteld voor levende varkens en sperma. Dat verbod gaat om middernacht in. Steunfonds De NCB is gisteren formeel ge start met de oprichting van een solidariteitsfonds. Dat fonds moet boeren die zijn getroffen door de gevolgen van de varkens pest ondersteunen 'in situaties van actuele nood die het welzijn van het betrokken gezin be dreigt', aldus de NCB. De organisatie doet een oproep op leden, bedrijven, instellingen en particulieren om geld te stor ten. Mensen die van het fonds ge bruik willen maken, kunnen dat aan de NCB kenbaar maken. Na een persoonlijk gesprek aan huis en een rapportage, zal een be heerscommissie over de aanvraag oordelen. De omvang van een eventuele ondersteuning is nog niet bekend. Nieuw geval Op een bedrijf in Nistelrode is gisteren varkenspest geconsta teerd. Er moeten 2900 varkens worden geruimd. Het is het 51e geval. Dat maakte het ministerie van Landbouw bekend. Nadere maatregelen zijn onnodig. De Bossche veemarkt gaat aan staande woensdag gewoon weer door. Nadat minister Van Aart sen het-vervoersverbfid heeft ver soepeld, is er geen reden meer om de veemarkt af te lasten. Het niet doorgaan vaïi 'dé veemarkt alge-, lopen woensdag leverde een strop van 60.000 gulden op. Paramaribo (anp) - De Surinaamse autoriteiten hebben don derdagavond twee Nederlandse misdadigers het land uitgezet. De Surinaamse regering heeft niet gekozen voor de procedure van uitwijzing maar voor die van uitzetting. Dit is in justitiële bronnen in Paramaribo vernomen. De twee, Marcus V. en Harold H.A.F., zijn gistermorgen door de marechaussee op Schiphol aan gehouden. Op de vlucht naar Am sterdam werden zij begeleid door vier Surinaamse politieagenten. Volgens een woordvoerder van marechaussee is de overdracht van het duo probleemloos verlo pen. De marechaussee heeft een van de mannen overgedragen aan de politie in Amsterdam. Van de ander was gistermorgen nog niet precies bekend wie hem onder zijn hoede heeft genomen. Nederland had eerder om uitle vering van V. en H.A.F verzocht. Dit gebeurde op basis van het rechtshulpverdrag tussen beide landen, dat in 1995 weer van kracht werd. President Jules Wijdenbosch on dertekende woensdag het bevel tot uitzetting, dat door de minis ter van Justitie en Politie, Paul Shak Sjie, was opgesteld. V. werd enkele jaren geleden in Nederland veroordeeld wegens moord in koelen bloede. Hij dook in Suriname onder na een vlucht uit de gevangenis in Arnhem. In Paramaribo werd hij twee jaar geleden veroordeeld wegens een geweldsdelict dat verband hield met drugs. H.A.F, die zich in Ne derland eveneens schuldig zou hebben gemaakt aan moord, werd enkele weken geleden in Suriname aangehouden in ver band met het Nederlandse ver zoek tot zijn uitlevering. Juristen in Paramaribo hebben de indruk dat de regering 'in een goed blaadje' bij Nederland wil komen te staan na de vele kritiek op de uitvoering van rechtshulp verzoeken. Woensdag liet Suri name weten alsnog gehoor te ge ven aan zeven rechtshulpverzoe ken. In twee gevallen zou de pro cedure tot uitlevering op gang zijn gekomen. (ADVERTENTIE) Voet slechts 2,58 maakt a met tette jackpat kaas op de wekelijkse miljeaeenjaekpst. Geseadien maakt u au aak neg kaas up tiea Sasaki's tijdaas de Latta Jackpot Geluksweken. Haal soel een spelfermulier Hij sw lutte-wiakalier. Gel leur adtessea; 0SS0-S193. HIT WEKELIJKSE MIUOENENSPEL VAN DE LOTTO.

de Stem | 1997 | | pagina 3