IEN. omarmt DE STEM Vijfde solo-cd nieuw hoogtepunt in opmerkelijke carrière Marathon met muziek van Messiaen Internet-protest tegen omroep Bart de Graaff Platenindustrie herdenkt twintigste sterfdag Elvis 4Jongeren dromen van muzikale carrière' D1 icie Zeeland Bill Cosby vermaakt gasten op Robbeneiland Kenmerk wint mediaprijs Na TV-Privé nu ook Story op tv X 87 ZIE RAGAZZI OP ACHTERPAGINA D5 Gids 1111 i ZATERDAG 22 MAART 1997 itoor van de directeur openbaar worden aanbe- ca 5470 m2 ca 2200 m2 ca 520 m2 ca 6500 ton ca 24500 ton ca 18000 m ca 3500 m2 ca 840 m2 ca 840 m2 ca 35 m Michel Legrand en Laura Fygi op de presentatie van de cd Watch what happens when Laura Fygi meets Michel Legrand in het Arsenaal in Naarden. eurocheque ten name provincie Zeeland, tek I&V5; an de directeur voor- ventuele nota van inlicntin- periode van vier weken it bestek genoemde opgeleverd een werk op gelijk aan of groter dan ereikt gelijk aan of groten ichrijvingsstaat in be- lloorTom Smeets IMsereen onderscheiding zou be- Istaan voor de meest opmerkelijke Icarrière, dan maakt Laura Fygi leen hele goede kans tot winnares |te worden uitgeroepen. Neem al- al haar voorgeschiedenis. |Die begint in Egypte en gaat via IZuid-Amerika naar een nonnen school in Driebergen. Blaar dat speelde zich nog allemaal in ■kleine kring af. 'Heel' Nederland kent |haar dankzij haar deelname aan Center- ld, de meidengroep die haar naam Iwaar maakte en dus ook als uitklapfoto ■verkrijgbaar was, inclusief een nietje in |ie buurt van hun navel. Maar het luid- discothekencircuit heeft Laura achter zich gelaten. Sinds een Ipaar jaar maakt ze rustige muziek waar il mensen naar snakken, zoals ze het ftelfeens fraai uitdrukte. 1,Muziek die voor innerlijke rust zorgt," |iei ze ook nog. En daarmee zijn haar 'old-dagen definitief vergeven en n. Zelfs de EO draait tegenwoor- |1g een nummer van 'de nieuwe Laura fygi'. Maar dat is dan ook Watch what ■happens when Laura Fygi meets Michel Ikjrand. lHetisniet voor het eerst dat Laura Fygi PW grote namen kiest. Op haar vorige ■solo-cd's vertolkte ze werk van onder lmeer Cole Porter, Stevie Wonder, Char les Trenet, Paul Simon, Antonio Carlos l'éim en Madonna. Ze werkte daarbij I Gevast samen met gerenommeerde na- '1 uit het vak, vaak Britse of Ameri- mse musici. Om er een paar te noe- Ijjffl: Jean Toots Thielemans, Johnny ■Griffin en Clark Terry. I Mienning Pt leverde haar in eigen land het nodi- IS edelmetaal en een Edison op. Het le prae haar bovendien internationale er- ■senning op. Haar cd's worden in 25 lan- I™ uitgebracht. De cd's van Laura Fygi pn even makkelijk in Amsterdam ver- |®jpaar als in Londen, Parijs, New ■'wk of Tokyo. I et leverde haar ook niet onaardige IJimenten op. Zoals die van Lionel die in een radioprogramma ver- ir<ie Laura's versie van Still nog be- Legrand Laura Fygi ter te vinden dan die van hemzelf. Laura heeft het ver geschopt en dat terwijl er in haar Centerfold-dagen wel eens aan werd getwijfeld of ze überhaupt wel kon zingen en gezegd werd dat ze het alleen maar moest hebben van haar voorko men. Dat was - en is - overigens inder daad het bekijken waard. Dochtertje Watch what happens is de vijfde solo-cd van Laura Fygi. Ze zingt uitsluitend songs van de Franse filmcomponist, pia nist, arrangeur, orkestleider en zanger Michel Legrand. Daar zijn onvervalste evergreens bij, zoals The windmills of your mind en I will wait for you, die al door heel wat artiesten zijn opgenomen. Legrand schreef ook een nieuwe song speciaal voor Laura, Rachel, opgedragen aan haar net voor de opnamen geboren dochtertje. Ze brengen ook samen een duet, Et si demain, het enige Franstalige nummer van deze cd. Er is veel filmmuziek bij, waaronder uit Les parapluies de Cherbourg, de volledig gezongen film waarmee Legrand in 1964 over de hele wereld opzien baarde. Veel muziek uit Les papapluies behoort in middels tot de klassiekers. Het is zelfs internationaal gezien het meest vertolkte Franse muziekwerk, op de Bolero van Maurice Ravel na. Laura zingt ook songs uit Amerikaanse films, zoals The summer knows uit Sum mer of '42 dat werd bekroond met een Oscar, een van de drie die Legrand voor zijn filmmuziek kreeg. The way he ma kes me feel is uit de Barbra Streisand- film Yentl. In totaal schreef Michel Leg- rand overigens de muziek voor meer dan tweehonderd speelfilms, waaronder Les uns et les autres. Heel wat groten uit het vak hebben num mers van Michel Legrand op hun reper toire staan, van jazzzangeres Sarah Vaughan tot Frank Sinatra; van Perry Como tot Lena Home en van Johnny Ma- this tot Kiri te Kanawa. En vooral Bar bra Streisand. Hun samenwerking da teert al van 1966, toen ze samen in Parijs aan de slag gingen. Michel Legrand kreeg Barbra Streisand zelfs zo gek in het Frans te zingen. Begin jaren tachtig vroeg Barbra aan Michel de soundtrack voor haar film Yentl voor zijn rekening te nemen. Gezelschap Laura Fygi is na Barbra Streisand de tweede artieste die Michel Legrand om armt en er zelf een album mee maakt. Jan Corduwener, de man die Laura's in ternationale carrière begeleidt, zegt: „Er zijn natuurlijk heel veel mensen die mu ziek van Legrand hebben opgenomen. Maar alleen Streisand heeft met hem sa men een album opgenomen. Nu Laura. De derde in de rij is nu in voorbereiding, dat is een album met de Amerikaanse operazangeres Jessye Norman.. Dus Lau ra is in goed gezelschap." Jan Corduwener verwacht dan ook heel veel van Watch what happens. Temeer daar producer Ruud Jacobs gebruik maakte van de beste studiomuzikanten die op dit moment in Londen te vinden zijn. Voor de belangrijkste pianopassa ges huurde hij een hele bijzondere gast in: Louis van Dijk. The boss Jan Corduwener was aanwezig bij de op namen in Londen. Vol bewondering zegt hij: „Hoe die man zijn wil oplegt aan het orkest. En daar zaten echt een paar gro te jongens hoor, zelfs van de London Philharmonic en van de Academy of St. Martin in The Fields. Maar hij gaat staan, tikt af en zegt: 'Gentlemen, my na me is Michel Legrand and from now on I'm the boss'." Kortom: ik ben Michel Legrand en ik ben hier de baas! Dat werkte, zo constateer de Jan Corduwener: „Ze zaten op het puntje van hun stoel, echt waar." Die meer dan normale inzet is volgens hem goed aan het album af te horen. „Laura heeft nu vier albums uitgebracht, dit is het vijfde. Ik vind het 't beste album wat ze tot nu toe heeft gemaakt." Hij geeft toe dat Michel Legrand nog FOTO GERUNDE DE GEUS nooit van Laura Fygi had gehoord. „We hebben hem benaderd. In eerste instan tie heeft Ruud Jacobs dat gedaan. Hij zei toen 'stuur maar wat op'. We hebben de eerste drie albums gestuurd en daar kwam een hele positieve reactie van hem op. We zijn vervolgens twee keer bij hem thuis geweest in Parijs. Die relatie werd steeds beter. Het zijn twee muziekdieren, ze spraken elkaar erg aan." Het album wordt in zo'n 25 landen uitge bracht, waaronder alle gebieden in het Verre Oosten. Jan Corduwener: „Dat vinden we heel belangrijk, want het Ver re Oosten is haar belangrijkste markt. Met name Japan waar ze inmiddels zo'n 150.000 cd's heeft verkocht. Dat is heel goed. Laura gaat daar begin juni weer naar toe. Ze treedt van 2 tot en met 10 ju ni op in Japan, in Tokyo, in Osaka en an dere grote steden en overal in Blue Note Clubs, de befaamde jazzclub die vroeger ook in Nederland bestond." Meteen daarna doet Laura nog twee be langrijke concerten in Taipei op Taiwan. In augustus gaat ze naar Hong Kong en Korea, ook voor concerten. Jan Cordu wener: „Tussen alle concerten door doet ze in al die landen veel promotie activi teiten, tv-uitzendingen en interviews. Twee belangrijke Japanse journalisten zijn in januari naar Nederland gekomen om een interview te doen. Nu bij het uit komen van de cd worden die in Japan ge publiceerd. Amerika Jan Corduwener is ook bezig met de Ver enigde Staten en Engeland. „Ik ben er van overtuigd dat Laura met name met dit album, vooral ook dankzij de inbreng van Michel Legrand, in Amerika aan de bak moet kunnen komen. Michel Leg rand is een begrip in Amerika." Dat geldt volgens hem ook voor Japan. „Absoluut. We gingen in augustus, sep tember verleden jaar over dit project praten. Toen heb ik al zo'n beetje zo links en recht geïnformeerd. In Frank rijk reageerden ze heel tam. Daar waren ze niet echt enthousiast onder het motto dat Michel Legrand in Frankrijk niet zo veel meer zegt. Hij komt daar nota bene vandaan... Maar in Japan reageerden ze buitengewoon enthousiast. Daar vonden ze het fantastisch en ze lieten meteen weten dat ze graag wilden dat Laura Fy gi en Michel Legrand samen naar Japan zouden komen." 0rHans Rooseboom Kloveniersdoelen in J Meiburg begint vandaag |„.°®arath°n van een maand de muziek van Olivier l'nimlrpril organiseert het Cen- |»anj ,uwe Muziek een reeks II „aertim concerten ter ere van |"anse componist die in 1992 I v"'3"®8 leeftijd overleed. lln,S!aen deb ik heel lang niet ly^ammeerd," aldus Ad van Puzil73? de dichting Nieuwe avantSarde publiek Ions if muziek niet bij loorlRt laen is esthetisch be- l'iek i-i■■e? bovendien erg katho lle» houdt oude huisjes in lAd P HV \eer keeh" respect voor ««khiedenis, mocht men dat betwijfelen gezien zijn stelselma tig ijveren voor het hedendaagse repertoire. Hij heeft op het ge bied van nieuwe muziek alle gro ten der aarde in Middelburg over de vloer gehad. „Maar elk jaar rond Pasen orga niseer ik een Bach Salon, al sinds een jaar of vijf. Dit jaar heb ik re kening gehouden met de Boeken week die is gewijd aan het thema 'Mijn God'. Vandaar dat ik dacht aan Messiaen. Die was een kin derlijk gelovig katholiek." Centraal staan in de komende maand vier pianowerken van Messiaen die binnen het geloofs- karakter vallen. Dat zijn Visions de l'Amen, over de zeven beteke nissen van het woord 'Amen'. Messiaen laat in dit werk de pla neten zingen ter ere van de schepping. Vervolgens Vingt Regards sur l'Enfant Jésus. „Daarvoor heb ik in Nederland geen pianist kun nen vinden," aldus Ad van 't Veer. „Uit Engeland komt daar voor Joanna McGregor. Die speelt het werk van twee uur in één keer, zonder pauze. Het is waanzinnig moeilijk." De twee andere werken zijn de Harawi Liederen en Préludes. Rond deze vier composities van Messiaen heeft het centrum Nieuwe Muziek een rijk pro gramma met muziek van andere componisten voorbereid, ge speeld door een keur van instru mentalisten en zangers. Een hoogtepunt is Tweede Paas dag. Dat wordt een hele dag mu ziek in de Kloveniersdoelen. „Een all-in dagje," zegt Ad van 't Veer. Hedendaagse en barokmu ziek, dans en jazz, van twaalf uur 's middags tot laat in de avond. De radio zendt van dit alles niets uit. „Die vinden Zeeland te ver en te duur. De geluidswagens zitten tegenwoordig in de geprivati seerde situatie onder een ander beheer dan de omroepen. Ze moe ten alles huren." Voor volgend jaar heeft het Cen trum Nieuwe Muziek opnieuw Messiaen op het programma staan. „Dan gaan we zijn grote vogel- werken doen. Messiaen heeft de muziek van duizenden vogels ge noteerd. Dat is echt een grote vernieuwing, een geweldig werk. De Almachtige vastgelegd in vo gelgeluiden." En van de zomer komt Iannis Xe- nakis, een van de kampioenen van de moderne muziek en trou we gast in de Kloveniersdoelen, zijn 75e verjaardag in Middel burg vieren. Door Guuz Hoogaerts „Hij gaat voor C!zingen René Froger, Gorden, Ruth Ja- cott en andere Bekende Nederlanders voor BNN (Bart News Network). Maar de ledenwerfactie van Bart de Graaff, die graag een C-status wil voor zijn eigen omroep BNN, is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. „Bart de Graaff is een lui!" is de mening die wordt verkon digd op de internetpagina's van het Bullshit News Network (ht- tp: www.geocities.com Te- levisionCity 2612/). De homepage van dit network is een exacte kopie van de ho mepage van de èehte BNN. Al leen heeft de cartoon van De Graaff bij het Bullshit News Network dollartekentjes in zijn ogen, is het logo van BNN in een verbodsbord geplaatst en zijn BNN-slogans Ben jij al lid? en Bekijk het maar! vervangen door NNNNNNNEE! en Zap pen maar!. Verder is het Protest-aanmel dingsformulier voorzien van de tekst „Weg met dat stomme omroepje. Bovendien vind ik Bart de Graaff een lui." Het postbus- en faxnummer waar dit Protest-aanmeldingsformu lier naartoe moet worden ge stuurd is dat van het echte BNN. BNN's uitvoerend producent Gerard Timmer eiste begin dit jaar per E-mail van de makers dat de parodie BNN-2 van het internet zou worden verwij derd. „Zoniet, dan zal ik de ju ridische afdeling hierover in formeren." De internetbeheer- der besloot daarop BNN-2 van het net te halen. Onderaan de Bullshit News Network-pagina staat de moti vatie van de makers: „Aange zien Bart de Graaff aan de lo pende band mensen 'op de kor rel' neemt, leek het ons wel een aardig idee om dat ook met Bart te doen." Gerard Timmer: „BNN-2 moest van het net omdat ze zoge naamd leden wierven, zonder duidelijk te maken dat het om een parodie ging. Dat bracht schade toe aan waar wij mee bezig zijn, namelijk echte leden werven voor een echte omroep. Het Bullshit News Network is wel duidelijk een parodie. Ach, als die jongens een paar weken lol willen hebben, laat ze. Ik begrijp ook niet zo goed wat ze tegen BNN hebben. Van die Protest-aanmeldingsformulie ren hebben we er overigens nog niet één binnengekregen. Wat toch aangeeft hoe populair die pagina's zijn. Ik weet niet wie de makers zijn, ik heb wel ver moedens, maar ze kunnen hun energie beter steken in pagina's die internetsurfers wel aan spreken. Kaapstad (rtr) - De Ame rikaanse film- en tv-ac- teur Bill Cosby wisselde donderdag tijdens een bezoek aan Kaapstad grappen uit met de Zuid- Afrikaanse president Mandela. Hij beloofde 'veel gein' tij dens een diner waar gasten 45.000 gulden voor betalen om geld in te zamelen voor het museum op Robbenei land. Cosby was donderdagavond de ster tijdens het diner op het voormalige gevangenis eiland, waar Mandela acht tien jaar gevangen zat we gens zijn aandeel in de strijd tegen het blanke apart heidsbewind. Ongeveer ze ventig gasten betaalden 45.000 gulden voor het di ner. De opbrengst gaat naar fa milies van voormalige poli tieke gevangenen en naar de bouw van een museum op het eiland. Bij een onbedoeld stukje slapstick viel een bus waar mee de beroemde gasten op het eiland zouden rondrij den, in zee. De takel brak waaraan het voertuig onder een helikopter hing. Onder de gasten zijn Hillary Clinton, die op reis is door Zuid-Afrika en secretaris generaal Kofi Annan van de VN. Kenmerk van de Ikon-televisie heeft de mediaprijs 1997 van de Internationale Federatie van Journalisten IFJ gewonnen. De rubriek valt in de prijzen met de uitzending Wat is een Nederlan der van maart 1996. Kenmerk rol de bij de jury als eerste uit de bus na 75 inzendingen uit 16 landen. In het programma zijn zowel de negatieve als de positieve stereo typen onder de loep genomen die Nederlanders zichzelf toedichten. De IFJ-mediaprijs wordt jaarlijks toegekend om de aandacht van de media voor vreemdelingenangst en vraagstukken van racisme te stimuleren. Eindredacteur Wil- lems kreeg de onderscheiding van circa 20.000 gulden gisteren in Straatsburg uitgereikt. Hilversum (anp) - Hoofdredacteur Evert Santegoeds van het week blad Story presenteert vanaf 5 april in tien wekelijkse afleverin gen bij Veronica het programma Stories. Evenals Henk van der Meijden bij SBS6, zal ook Santegoeds een be kende Nederlander ondervragen. Dat gebeurt terwijl het slachtoffer aan een leugendetector ligt. Ma kelaar Harry Mens zal wekelijks het luchtruim kiezen met Sante goeds, om vanuit een helicopter het huis van een beroemdheid te becommentariëren - een opzet waarin Gert Jan Droge hen voor ging op tv. Verder belooft Santegoeds ont hullende reportages over Europe se koningshuizen, inclusief de Oranjes. Op 5 april is de uitreiking van de TMF-Music Awards te zien in het nieuwe programma van Veronica, en wel in een directe uitzending. Olivier Messiaen FOTO EMI Rijswijk (anp) - De platenindustrie speelt met nieuwe cd's met onbekende opnamen van Elvis Presley in op de herdenking van het verscheiden van The King op 16 augustus 1977. Op 24 maart brengt platenmaatschappij BMG in Nederland een cd met 24 Elvis-opnamen uit de archieven uit, waarvan er 19 nog nooit op de plaat zijn gezet. Het betreft het middagconcert dat Elvis op 10 juni 1972 gaf in Madison Square Garden. De songs zelf zijn overigens overbekend; Teddybear, Love me tender, Blue Suede Shoes enzovoort. Wie heeft de platenindustrie voor ogen als potentiële koper? „Aller eerst zijn er de Elvis-fans die echt alles van hem willen hebben," zegt Tibor Denkhard van BMG. „Bovendien zijn het vaak niet eerder uit gebrachte opnamen. De kwaliteit van deze digitaal geremasterde cd is fantastisch; ik overdrijf niet." Aan oplages die de Beatles hebben gehaald met hun jongste cd met jeugdopnamen uit het archief durft Denkhard overigens niet te den ken. „Dat was een sensatie met compleet onbekende nummers." In ju li komt er een box met vier cd's met historische, veelal niet eerder uit gebrachte Elvis-opnamen (90 nummers) uit. De nieuwe cd is vanavond bij Radio 10 Gold te beluisteren.

de Stem | 1997 | | pagina 33